PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΤΟ ΛΑΔΙ?????



jinks
01/10/2005, 11:07
ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΑΝΤΙΤΡΙΒΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΑΡΑΓΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ?
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ Η ΟΧΙ.Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΕΕΕΕ??

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ MOTOR-KOTE?
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΜΟΝΟ ΑΚΡΙΒΟ?

gRim
01/10/2005, 13:19
Αφού και ο κατασκευαστής στα απαγορεύει η γνώμη μου είναι να μη βάλεις και ειδικά σε καινούρια μηχανή...

Στο παρελθόν είχα διαβάσει κάπου ότι τα αντιτριβικά δημιουργούν και προβλήματα στους δίσκους του συμπλέκτη.

Rezeguet
01/10/2005, 14:12
ειχε παλια ενα αφιερωμα στο λαδι στο ΜΟΤΟ σε συνεργασια με την castrol. Εκει στα εργαστηρια της βρηκανε οτι ενας καινουργιος κινητρας που στρωνεται χρειαζεται απολυτως φυσικα λαδι οχι συνθετικο ουτε ημισυνθετικο... μισυνθετικο να βαλεις μονο στα 8-10000 χλμ χλμ γιατι μεχρι τοτε τα μεταλλα του κινητηρα στρωνονται ακομα. Συνθετικα ειναι με τα χειροτερα για το στρωσιμο, και συνιστωνται μονο μετα απο 16000 χλμ οπου ο κινητηρας εχει στρωθει πληρως.

Δεν ξερω αμα ισχυουν, οπως ειπα στο μοτο το εγραφε καποτε, αλλα πιστευω πως αληθευει, και γιατι οχι μαλιστα αφου η ιδια η εταιρια δηλωνει να αγοραζεις το πιο φτηνο λαδι για 8-16000 χλμ, δεν εχει καποιο ουσιαστικο συμφερων να το πει

:wave2:

ela ela
03/10/2005, 23:53
Το motorekote που λες το εχω ακουσει και το εχωβαλει στο αμαξι.Στη μηχανη ενα μπουκαλακι και στο σασμαν αλλο ενα!
Το ειχα δει σε επειδηξη σε εκθεση αυτοκινητου στο Σ.Ε.Φ.
Το βαζεις και μενει για πολλα χλμ.
ΟΧΙ ομως χρηση για μοτο πιστευω δεν κανει και δεν ελεγε κατι τετοι το προσπεκτους.
Αλλη η λειτουργια της μοτο Αλλη του αμαξιου.
Η γνωμη μου μην βαλεις τποτα στη μοτο.


:wave2:

Multi-Duc
04/10/2005, 01:43
Na pw xontrika - isws o oldman na thelei na pei kapoia pragmata panw se auto to thema (isws pali kai oxi!!:D )- oti auta ta prostheta xwrizontai kai auta se kapoies kathgories analoga me tin epistrwsh pou dhmiourgoun, (vlepe p.x. teflon) me tis analoges epiptwseis .
Egw pantws paramenw makria apo kati tetoia.


auta...


Basil

OldMan
04/10/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
- isws o oldman na thelei na pei kapoia pragmata panw se auto to thema (isws pali kai oxi!!:D

:mad: :D :mad:

Ο OldMan είχε σκοπό να πιεί τον καφέ του, διαβάζοντας μόνο...

Δεν ανακατεύομαι σε παρόμοιες συζητήσεις, απλά γιατί είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος από την αρχή...!!!

ΔΕΝ υπάρχουν "αντιτριβικά" πρόσθετα (όλη την δουλειά σε σχέση με την τριβή την κάνει ΜΟΝΟ το λάδι..) !!!

Τα διάφορα "πρόσθετα" που υπάρχουν (ή μπαίνουν εκ των υστέρων) έχουν σαν κύριο σκοπό να διατηρήσουν για όσο γίνεται περισσότερο τις ιδιότητες του λαδιού).

.
.
.
.
.
.
Όχι ρε σεις, θα πιω τον καφέ μου και ΜΕΤΑ ανοίγουμε thread για Λαδολογίες ...!!!
:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
04/10/2005, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Όχι ρε σεις, θα πιω τον καφέ μου και ΜΕΤΑ ανοίγουμε thread για Λαδολογίες ...!!!
:wave2: :beer: :wave2:

Ετσι ειναι για .....

αμα έχεις τα πόστα πίνεις καφεδάκι άνετος και δεν μπλέκεσαι με την μουτζούρα....


:lol: :lol:

Ανάλογα με τον κινητηρα διαλέγεις και λαδάκι. Και πάντα καλο ειναι να ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή. Τωρα για το στρώσιμο κλπ κλπ......

OldMan
04/10/2005, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Ετσι ειναι για .....
αμα έχεις τα πόστα πίνεις καφεδάκι άνετος και δεν μπλέκεσαι με την μουτζούρα....
:

:mad: :D :mad:

Ξέρεις ότι είμαι από καλή οικογένεια και δεν σΕ απαντάω αναλόγως...

jinks
04/10/2005, 13:52
φιλε oldman μιασ και φαινεται να εισαι γνωστης.!!τι γνωμη εχεις για λαδια τυπου SG & SJ???
H BMW πχ επιτρεπει μονο SG και οχι SJ ασχετα αν το SJ ειναι ανωτερο.κατι λεει με το κβωτιο???!!!!!!

με σεβασμο.


25337

OldMan
04/10/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
φιλε oldman μιασ και φαινεται να εισαι γνωστης.!!τι γνωμη εχεις για λαδια τυπου SG & SJ???


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Cosmopolitan, τεύχος 267 (Ιούλιος 2004) ...



Ρε σεις, πλάκα κάνετε ??

Τι θα πεί "Τι γνώμη έχεις για τα λάδια τύπου SG & SJ" ???
(Εργατικό Νομοσχέδιο είναι ??):lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
H BMW πχ επιτρεπει μονο SG και οχι SJ ασχετα αν το SJ ειναι ανωτερο.κατι λεει με το κβωτιο???!!!!!!

Δεν υπάρχουν "ανώτερα" και "κατώτερα" λάδια στις Προδιαγραφές του A.P.I. !!!

Η BMW (και ειλικρινά, είναι προς τιμήν της...) ομολογεί ότι οι κινητήρες της ΔΕΝ είναι και τόσο "νέας τεχνολογίας" (από άποψη απαιτήσεων λίπανσης - εντάξει BMWάκηδες ???), ώστε να χρειάζονται λάδι των πιο πρόσφατων προδιαγραφών (SJ) !!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
...με σεβασμο...

Σε διαβεβαιώ οτι, μόλις χρισθώ Αρχιμανδρίτης, θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει...!!!
(Μέχρι τότε, οι σεβασμοί και τα λοιπά...ΚΟΜΜΕΝΑ !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

maintenance
04/10/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
φιλε oldman μιασ και φαινεται να εισαι γνωστης.!!τι γνωμη εχεις για λαδια τυπου SG & SJ???
H BMW πχ επιτρεπει μονο SG και οχι SJ ασχετα αν το SJ ειναι ανωτερο.κατι λεει με το κβωτιο???!!!!!!

με σεβασμο.



Το SJ, δηλώνει χρήση ΜΟΝΟ για αυτοκίνητα.

Για αυτό λεει "ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ"



:wave2: :wave2: :beer: :wave2: :wave2:

jinks
04/10/2005, 16:02
και τοτε πως γινεται ολα τα agip-ip-shell να ειναι SJ?ειναι λαδια για μηχανες και μονο.η αληθεια παντως(οχι ο τασος) οτι πολλοι μεγαλοι κατασκευαστες εχουν SG(IPONE-DENICOL-MOTUL κλπ)ποιοσ ξερει.αν δεν βαριοταν ο oldman θα μας ελεγε μερικα ακομη.

εγω βαζω 15-50 agip tec SJ με λιγο σκληρο ειναι η αληθεια κιβωτιο!!

Multi-Duc
04/10/2005, 16:08
Ladia..., exairetiko (kai POLY megalo) thread mou myrizei!!




:a014: :a014:

OldMan
04/10/2005, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
Ladia..., exairetiko (kai POLY megalo) thread mou myrizei!!


:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Έχεις μύτη εσύ, ατιμούλη...!!!

Πολλά threads μαζί δεν γίνονται (θα τα κάνουμε - περσσότερο από όσο είναι -κ@λο) !!!

Πάντως, keep in mind, ότι οι διαφορές μεταξύ των SH και SJ ΔΕΝ είναι και τόσο μεγάλες (κυρίως σε περιεκτικότητα Φωσφόρου της τάξης του 0,02% και λιγότερο ακόμη σε Ψευδάργυρο ...).

:wave2: :beer: :wave2: