PDA

View Full Version : παμε μια στα γρηγορα... επιλογη κρανους...



McTalas
15/03/2013, 16:53
λοιπον εχουμε και λεμε, HJC RPHA10 PLUS στο μαυρο του Spies στα 460€ απο ελλαδα
και shoei XR-1100 στα 310κατι απο οξω..

προβληματιζομαι γιατι σημερα δοκιμασα το HJC και μου αρεσε παρα πολυ σαν εφαρμογη και αισθηση...:confused::confused::confused:

foler
15/03/2013, 18:41
Ψιλοασχετο αλλα πριν 5 λεπτα παραγγειλα απο ebay hjc fg-15 για δευτερο-πολη!
Γνωμη μου ειναι να παρεις το hjc αν σου αρεσε και εκατσε καλα, να ξεφυγουμε και λιγο απο την λογικη καλο κρανος= arai-shoei...

MikeG
15/03/2013, 19:04
Το HJC είναι super & αρκετά ελαφρύ. Η τιμή όμως είναι κοντά στα 150 euros διαφορά. Εσύ αποφασίζεις!

McTalas
15/03/2013, 21:06
mike αυτο ειναι το θεμα, πως η διαφορα ειναι στα 100€ (αν θα παρω το xr θα παρω και μια εχτρα ζελατινα, ενω στο hjc ειναι δωρο μαζι)
αν ηταν πιο φτηνο το hjc απο το shoei θα το επερνα χωρις δευτερη σκεψη, αλλα τωρα εχω μπει σε σκεψεις...

dmf
15/03/2013, 22:35
Έχω ακούσει ότι η ποιότητα του rpha 10 δεν είναι και η καλύτερη. Εμένα το xr1100 μετά από τρία χρόνια είναι σαν καινουργιο.
Αλλά νομίζω είναι σε κάπως διαφορετικές κατηγορίες. Το hjc είναι το full αγωνιστικο μοντέλο, ενώ το xr απλά sport.. Μάλλον με x spirit
πρεπει να το συγκρίνεις.

foogr01
15/03/2013, 22:55
Αν ΔΕΝ φοράς Μ είσαι εδώ : http://www.automotoracing.com/hjc-r-pha-10-plus-ben-spies-monster-motorcycle-helmet.html
Με τσαμπέ μεταφορικά, 2η ζελατίνα κ pinlock.
Κ το περίσσευμα των 80 το κάνεις βενζίνες............. Αν φοράς Μ, δυστυχώς τους τελείωσε...

TROOPER
16/03/2013, 01:52
παιξε με βαση τα λ7 γιωργο.

McTalas
16/03/2013, 06:56
Αν ΔΕΝ φοράς Μ είσαι εδώ : http://www.automotoracing.com/hjc-r-pha-10-plus-ben-spies-monster-motorcycle-helmet.html
Με τσαμπέ μεταφορικά, 2η ζελατίνα κ pinlock.
Κ το περίσσευμα των 80 το κάνεις βενζίνες............. Αν φοράς Μ, δυστυχώς τους τελείωσε...
οχι xs φοραω...
πωπω φωτιες που μ'αναψες...
αυτο το σαιτ που εχει εδρα, μην αρπαξω κανα τελωνειο και ψαχνωμαι...
γιατι καποτε ειχα παραγγειλει απο ενα σαιτ με εδρα να νησια της μαγχης και εφαγα ψwλια...

McTalas
16/03/2013, 07:05
Έχω ακούσει ότι η ποιότητα του rpha 10 δεν είναι και η καλύτερη.
θα με ενδιεφερε να μαθω περισσοτερα για αυτο...

Sapadak
16/03/2013, 07:54
αυτο το σαιτ που εχει εδρα, μην αρπαξω κανα τελωνειο και ψαχνωμαι...
γιατι καποτε ειχα παραγγειλει απο ενα σαιτ με εδρα να νησια της μαγχης και εφαγα ψwλια...

Ανδορα ειναι και αυτο οπως το motocard αν δε κανω λαθος

PQC
16/03/2013, 10:47
Θεωρώ οτι το rpha είναι ανώτερο απο το shoei, βέβαια τα shoei ποτέ δεν τα χώνεψα ποτέ δεν μου έκατσαν καλά στο κεφάλι μου.
:wave2:

MikeG
16/03/2013, 10:49
οχι xs φοραω...
πωπω φωτιες που μ'αναψες...
αυτο το σαιτ που εχει εδρα, μην αρπαξω κανα τελωνειο και ψαχνωμαι...
γιατι καποτε ειχα παραγγειλει απο ενα σαιτ με εδρα να νησια της μαγχης και εφαγα ψwλια...


Ανδόρα είναι και δε θα έχεις κανένα θέμα με τελωνείο.

McTalas
16/03/2013, 13:06
μαλιστα,
εχουμε εντυπωσεις απο κανεναν αλλον παιδια???

το διλιμα ειναι εαν το hjc ειναι ανωτερο ποιοτικα, προστατευτικα (δε νομιζω να υπαρχει τετοια λεη αλλα το πιανεται το νοημα), αεροδυναμικα κτλ κτλ απο το xr-1100 ωστε να με κανει να παραληψω την εκπληκτικα χαμηλη τιμη του XR-1100 και να προτημισω το hjc που η αληθεια ειναι πως η αισθηση οταν το φορεσα ηταν ανωτερη απο το arai μου, ενταξει και του shoei ηταν παρα πολυ καλη, αλλα δεν το περιμενα για το hjc που το θεωρουσα ενα κρανος κατωτερο του arai...
το hjc μου φανικε πολυ ελαφρύ...
παραμενω :confused:

k7600
16/03/2013, 13:46
λοιπον θα σου απαντησει ενας φανατικος, πορωμενος κτλ με τα κρανοι και κυριως με τα arai. Xρονια με πολλα μοντελα arai, απο τα πιο φτηνα εως τα πιο ακριβα, ειπα τα χριστουγεννα που μας περασαν να κανω την προσωπικη μου υπερβαση και να δοκιμασω μια αλλη μαρκα (ειχα παρει παλιοτερα shoei και το πουλησα μεσα σε δυο μηνες γιατι δεν μου καθοταν καλα στο κεφαλι), πηρα λοιπον το Hjc arpha10 plus ben spies replica το λευκο. Αποτελεσμα? ερωτευμενος!!! παναλαφρο, απ τα πιο απλα συστηματα αντικαταστασης ζελατινας, τρομερο οπτικο πεδιο, ποιοτικες ζελατινες. Λεω ποιοτικες ζελατινες γιατι παρατηρησα οτι σε μερες ηλιοφανιας με το arai kai shoei ειχα αντανακλασεις (εβλεπα το προσωπο μου ) κατι που δεν συμβαινει με το hjc. Παρατηρησα επισης οτι το συγκεκτιμενο κρανος δεν με αποκοβει απ αυτα που συμβανουν γυρω μου οταν οδηγω. Δεν ξερω πως να το εξηγησω αυτο αλλα οταν φοραγα το arai και to shoei σαν να μην αντιλαμβανομουνα τα παντα γυρω μου και ακομα και οταν το εβγαζα ενοιωθα για λιγο κατι σαν ζαβλακομα κατι το οποιο δεν το νιοωθω με το hjc. Μπορει καποιος να με πει υπερβολικο αλλα πραγματικα ετσι ενοιωθα. Ελπιζω να σε καληψα.

McTalas
16/03/2013, 13:55
λοιπον θα σου απαντησει ενας φανατικος, πορωμενος κτλ με τα κρανοι και κυριως με τα arai. Xρονια με πολλα μοντελα arai, απο τα πιο φτηνα εως τα πιο ακριβα, ειπα τα χριστουγεννα που μας περασαν να κανω την προσωπικη μου υπερβαση και να δοκιμασω μια αλλη μαρκα (ειχα παρει παλιοτερα shoei και το πουλησα μεσα σε δυο μηνες γιατι δεν μου καθοταν καλα στο κεφαλι), πηρα λοιπον το Hjc arpha10 plus ben spies replica το λευκο. Αποτελεσμα? ερωτευμενος!!! παναλαφρο, απ τα πιο απλα συστηματα αντικαταστασης ζελατινας, τρομερο οπτικο πεδιο, ποιοτικες ζελατινες. Λεω ποιοτικες ζελατινες γιατι παρατηρησα οτι σε μερες ηλιοφανιας με το arai kai shoei ειχα αντανακλασεις (εβλεπα το προσωπο μου ) κατι που δεν συμβαινει με το hjc. Παρατηρησα επισης οτι το συγκεκτιμενο κρανος δεν με αποκοβει απ αυτα που συμβανουν γυρω μου οταν οδηγω. Δεν ξερω πως να το εξηγησω αυτο αλλα οταν φοραγα το arai και to shoei σαν να μην αντιλαμβανομουνα τα παντα γυρω μου και ακομα και οταν το εβγαζα ενοιωθα για λιγο κατι σαν ζαβλακομα κατι το οποιο δεν το νιοωθω με το hjc. Μπορει καποιος να με πει υπερβολικο αλλα πραγματικα ετσι ενοιωθα. Ελπιζω να σε καληψα.

μαλιστα, κατατοπιστικοτατος, αξιζει ομως να δωσω λιγα παραπανω και να παρω το hjc ενω με 50 λιγοτερα περνω το xr-1100...???

McTalas
16/03/2013, 13:57
σημ. σε αμερικανικα sait αναφερουν την hjc ως "HJC is known as the shit brand in the US" και συνεχιζει
"It has to be made from all sorts of exotic materials to end up costing the same price as a standard helmet from a top brand. I used to work at Cycle Gear and we got a lot of HJC helmets and I would sort all the merchandise and get a good look at it all, and the HJC helmets looked like parts came out of a cereal box. The vent covers had major casting flaws and didn't fit flush against the helmet like they should, and the interior just felt cheap as."

:confused:

MikeG
16/03/2013, 14:12
σημ. σε αμερικανικα sait αναφερουν την hjc ως "HJC is known as the shit brand in the US" και συνεχιζει
"It has to be made from all sorts of exotic materials to end up costing the same price as a standard helmet from a top brand. I used to work at Cycle Gear and we got a lot of HJC helmets and I would sort all the merchandise and get a good look at it all, and the HJC helmets looked like parts came out of a cereal box. The vent covers had major casting flaws and didn't fit flush against the helmet like they should, and the interior just felt cheap as."

:confused:


Σε ποιο site αν επιτρέπεται το βρήκες αυτό; Προσωπικά θα πήγαινα για το HJC.

dmf
16/03/2013, 14:25
π.χ αυτό http://www.hondahornet.org.uk/messageboard/viewtopic.php?f=5&t=26306
κάτι τετοια ειχα διαβασει κι εγω καποτε που ειχα ενδιαφερθει, οτι ορισμενα μερη του μηχανισμου ζελατινας
σπανε πολύ εύκολα.
Τώρα βεβαια που ξαναψαχνω, σχεδον ολα τα reviews λενε καλα λόγια, οπότε δεν ξέρω :hmm:
Το sharp τεστ το θεωρείς έγκυρο ή όχι; Γιατί το βγάζει πολύ μέτριο http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/hjc-r-pha-10

McTalas
16/03/2013, 14:55
Σε ποιο site αν επιτρέπεται το βρήκες αυτό; Προσωπικά θα πήγαινα για το HJC.
απο εδω http://cbr250.com/forum/thread-9794.html Mike...

McTalas
16/03/2013, 14:56
π.χ αυτό http://www.hondahornet.org.uk/messageboard/viewtopic.php?f=5&t=26306
κάτι τετοια ειχα διαβασει κι εγω καποτε που ειχα ενδιαφερθει, οταν ορισμενα μερη του μηχανισμου ζελατινας
σπανε πολύ εύκολα.
Τώρα βεβαια που ξαναψαχνω, σχεδον ολα τα reviews λενε καλα λόγια, οπότε δεν ξέρω :hmm:
Το sharp τεστ το θεωρείς έγκυρο ή όχι; Γιατί το βγάζει πολύ μέτριο http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/hjc-r-pha-10
οχι το sharp δεν το λαμβανω καθολου υποψην...

MikeG
16/03/2013, 15:05
απο εδω http://cbr250.com/forum/thread-9794.html Mike...

Τι να πω, μου κάνει και λίγο το κλασσικό κόλλημα του κόσμου με μάρκες. Ξέρεις η κλασική καραμέλα μερικών ότι μόνο Arai & Shoei. You choose όπως και να έχει.

:wave2:

McTalas
16/03/2013, 15:12
Τι να πω, μου κάνει και λίγο το κλασσικό κόλλημα του κόσμου με μάρκες. Ξέρεις η κλασική καραμέλα μερικών ότι μόνο Arai & Shoei. You choose όπως και να έχει.

:wave2:
και εγω ετσι ημουν, κολημενος με το arai αλλα οταν δοκιμασα το hjc εμεινα μαλακας το ποσο ανετο ειναι και ποσο πολυ τεριαξε στην κεφαλα μου... τωρα μενει να μαθω και ποσο σταθερο ειναι ...

foogr01
16/03/2013, 23:39
οχι xs φοραω...
πωπω φωτιες που μ'αναψες...
αυτο το σαιτ που εχει εδρα, μην αρπαξω κανα τελωνειο και ψαχνωμαι...
γιατι καποτε ειχα παραγγειλει απο ενα σαιτ με εδρα να νησια της μαγχης και εφαγα ψwλια...

Άργησα "λίγο" ν' απαντήσω αλλά σε κατατοπίσανε τα παιδιά. Ανδόρα λοιπόν (=> τελωνείο δεν υφίσταται) και το έχω κ δοκιμάσει κ όλα μια χαρά !

Εγώ έχω το XR 1100 και μπορώ να σου πω ότι η ποιότητα είναι super. Είναι ελαφρύ (το δικό μου είναι S και το ζύγισα σε ζυγαριά κουζίνας και βγήκε 1340 gr). Οδηγάω On-off κ στην όρθια θέση οδήγησης δεν ενοχλεί από θόρυβο αλλα πιστεύω είναι ιδανικό για λίγο σκυφτή οδήγηση). Εξαερισμός πολύ καλός, ζελατίνα αλλάζει γρήγορα, ποιότητα εσωτερικών μαξιλαριών-επενδύσεων άψογη, όπως κ το φινίρισμα κ το χρώμα εξωτερικά. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε ακόμα να το δοκιμάσω σε crash test. Το είχα πάρει απ'έξω (Αγγλία, φαντάζομαι είδες τα γνωστά sites εκεί για τιμή...) με 2η ζελατίνα, επιρύνιο, σετ καθαρισμού κ τσάντα μεταφοράς πολυτελείας σε τιμή μικρότερη απ' ότι θα έπαιρνα μόνο το κράνος εδώ. Τα λεφτά τα μάζευα βέβαια γι' αυτό το σκοπό καιρό πριν (προ κρίσης μη σου πω).
Τώρα θα δοκίμαζα κ θα αγόραζα κ κανα HJC, Shark, Bell (χαλβαδιάζω κ ένα αμερικάνικο Icon) με κόστος πολύ χαμηλότερο από Arai-Shoei ΧΑΛΑΡΑ.

McTalas
17/03/2013, 07:48
παντως τα μαγαζια δεν ειναι και πολυ στα καλα τους, σου λεει 770 το xr-1100 ακατεβατα και του λες το βρισκω 312 κανε κατι να σε προτιμησω και δεν κανει τιποτα, φταιω εγω που παω και το περνω απο εξω?? πως να στιριξω το εδω μαγαζι οταν υπαρχει τετοιος ανταγωνισμος???
τουλαχιστον στην κολορι τους ειδα πιο προθυμους και βαλανε και αγωνιστικη λισενς μεσα και πιστευω κανανε οτι καλυτερο μπορουσανε, βεβαια και παλι δεν μπορουν να συγκριθουν με τα ιντερνετικα... στην τελικη δινω και 50-60 παραπανω και το περνω απο εδω αλλα οχι 770 την στιγμη που το ιδιο το βρισκω στα 312...

τεσπα τελικα μαλλον προς το hjc με βλεπω να πιγαινω και ο θεος βοηθος, ας ελπισουμε να μου βγει η επιλογη...

gregogti
17/03/2013, 08:24
εγω εχω ενα χρονο τωρα το HJC ZF 10 σχετικα τις φθηνες σειρες τις hjc .δεν εχω προβλημα με μηχανισμους ουτε με τιποτα αλλο το κρανακι ειναι σουπερ για τα λεφτα του .και ελαφρυ....

TROOPER
17/03/2013, 12:07
.....σου λεει 770 το xr-1100 ακατεβατα ...

καποιος απο τους 2 σας ηταν μεθυσμενος.η εσυ κουφος. :wave2:

McTalas
17/03/2013, 15:19
καποιος απο τους 2 σας ηταν μεθυσμενος.η εσυ κουφος. :wave2:
εγω σιγουρα οχι, αυτος μαλλον ζει σε μια αλλη εποχη...

p@nos
17/03/2013, 16:00
λοιπον το 1100 σα κρανος ειναι για το μπουτσο...αεροδυναμικα δε, συγκρινεται με τουβλο μονο...χαλαρα το χειροτερο κρανος σε ανοιχτο δρομο ακομα και σε σχεση με αλλα πολυ φτηνα
και για να προλαβω εξυπνακιδες το εχω...ευτυχως εχει ωραια γραφικα και δε το χω πεταξει ακομα στα σκουπιδια...

οποτε το hjc θα ειναι σιγουρα καλυτερο...κρανος που ειχα φορεσει και μου ειχε κανει πολυ εντυπωση ηταν το rsr2...το χα κανει και βολτα στο δρομο και μαρεσε παρα πολυ αλλα δυστυχως δεν εκανε με τιπτοα το κεφαλι μου...η επιλογη δικη σου...

pipe_smoker
17/03/2013, 16:04
καποιος απο τους 2 σας ηταν μεθυσμενος.η εσυ κουφος. :wave2:


εγω σιγουρα οχι, αυτος μαλλον ζει σε μια αλλη εποχη...

Έχει δίκιο ο τρούπης Mc. Τόσο δεν τα πουλάει ούτε ο επίσημος.

Μήπως μπερδεύτηκε και σου έδωσε τιμή για x-spirit?? Πιστεύω κάτι τέτοιο έπαιξε.
Οι τιμές που παίζουν εδώ τα 1100 είναι γύρω στα 450. Εκεί κινούνται. Η αρχική τους είναι κάπου πάνω από το 500άρικο αν θυμάμαι καλά αλλά οι περισσότεροι πλέον γύρω στα 450 πουλάνε.

Ή σου είπε 570 (αν πήγες στον επίσημο και είναι τόσο η αρχική του) κι άκουσες 770, ή σου δώσανε τιμή για x-spirit.

Ή αυτό που λέει ο trooper:lol:

pipe_smoker
17/03/2013, 16:07
λοιπον το 1100 σα κρανος ειναι για το μπουτσο...αεροδυναμικα δε, συγκρινεται με τουβλο μονο...χαλαρα το χειροτερο κρανος σε ανοιχτο δρομο...

Τι μηχανή καβαλάς?:hmm:

McTalas
17/03/2013, 17:31
oups ναι για το x-spirit2 ειναι η τιμη, με μπερδεψε γιατι το xs το δοκιμασα στο xr-1100 γιατι δεν το ειχε στο αλλο μοντελο, μου ειπε πως ειναι το ιδιο καλουπι σχεδον.
η τιμη ειναι για το x-spirit 2 λοιπον, και παλι το βρισκο στα 440....

k7600
17/03/2013, 17:46
εχω χωσει πολλα λεφτα σε πολλα κρανοι arai, δεν λεω οτι τα arai δεν ειναι ποιοτικα, καθε αλλο, ειναι ενα κλικ πανω σε ποιοτητα αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογειται η διαφορα τιμης. Εγω σου λεω και παλι, αν σου καθεται καλα στο κεφαλι παρε το hjc και δεν θα το μετανοιωσεις, οσον αφορα τον μηχανισμο που σπαει, το εχω διαβασει και εγω αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα αλλα και παλι αν παθει κατι το κοστος των ανταλλακτικων απο οτι ειδα στο site της colori ειναι ιδιατερα χαμηλο. Εγω παντως με αυτο το σκεπτικο προχωρισα στην αγορα του hjc, λεω στην τιμη που περνω ενα arai περνω δυο hjc ρεπλικες σε περιπτωση που παθει κατι το ενα απ τα δυο.

pipe_smoker
17/03/2013, 18:08
oups ναι για το x-spirit2 ειναι η τιμη, με μπερδεψε γιατι το xs το δοκιμασα στο xr-1100 γιατι δεν το ειχε στο αλλο μοντελο, μου ειπε πως ειναι το ιδιο καλουπι σχεδον.
η τιμη ειναι για το x-spirit 2 λοιπον, και παλι το βρισκο στα 440....

Επειδή με μπέρδεψες κι εμένα τώρα:lol:
Εσύ για 1100 ενδιαφέρεσαι έτσι? Όχι για x-spirit.

Ίδιο καλούπι δεν ξέρω αν έχουν (αμφιβάλλω). Τα 440 έχουν διαφορά με τα 300κάτι που το βρίσκεις έξω (αν το πετύχεις σε προσφορά και σε νούμερο και σχέδιο που θες). Δε το συζητάμε. Νομίζω το θέμα βασικά είναι να καταλήξεις αν θα πας στο shoei ή στο hjc. Μετά ασχολήσου με το από πού θα το πάρεις.

McTalas
17/03/2013, 20:59
Επειδή με μπέρδεψες κι εμένα τώρα:lol:
Εσύ για 1100 ενδιαφέρεσαι έτσι? Όχι για x-spirit.

Ίδιο καλούπι δεν ξέρω αν έχουν (αμφιβάλλω). Τα 440 έχουν διαφορά με τα 300κάτι που το βρίσκεις έξω (αν το πετύχεις σε προσφορά και σε νούμερο και σχέδιο που θες). Δε το συζητάμε. Νομίζω το θέμα βασικά είναι να καταλήξεις αν θα πας στο shoei ή στο hjc. Μετά ασχολήσου με το από πού θα το πάρεις.
εγω ενδιαφερομουν για το x-spirit 2 αρχικα, αλλα δεν το ειχε σε xs και μου εδωσε το xr-1100 το οποιο μου αρεσε σαν εφαρμογη και μου ειπε πως εχουν περιπου το ιδιο καλουπι. η τιμη που μου ελεγε ηταν για το x-spirit 2 δλδ τα 770€

μαλλον θα ακολουθησω την επιλογη του κ7600 προς το hjc, θα ξαναπαω απο την colori να το δοκιμασω και θα τους ρωτησω αμα μου το δινουν στα 400€ διαφορετικα θα το παρω απο οξω...

p@nos
17/03/2013, 22:31
εγω ενδιαφερομουν για το x-spirit 2 αρχικα, αλλα δεν το ειχε σε xs και μου εδωσε το xr-1100 το οποιο μου αρεσε σαν εφαρμογη και μου ειπε πως εχουν περιπου το ιδιο καλουπι. η τιμη που μου ελεγε ηταν για το x-spirit 2 δλδ τα 770€



καμια σχεση...ουτε σε καλουπι ουτε σε εφαρμογη το χς με το 1100...πες μας σε ποιον πηγες να ξερουμε να μη περασουμε ουτε απ εξω

foler
17/03/2013, 23:18
Θα συμφωνησω με τον p@nos για το 1100, μετα απο ogk ff3 πηγα πρωτη φορα σε σοει και 1100. Το πουλησα σε 2 μηνες! Καλο κρανος σε ολα αλλα σε αεροδυναμικη υστερει πολυ, ειναι sport-toyring βεβαια και οχι racing. Πηρα ogk ff5v και ξαναβρηκα την υγεια μου...:smokin:

TROOPER
18/03/2013, 08:28
oups ναι για το x-spirit2 ειναι η τιμη..........

;):beer:

McTalas
19/03/2013, 20:46
το σήριαλ εφτασε στο τελος η παραγγελια εγινε και επιλογη ειναι:
αυτη http://www.automotoracing.com/hjc-r-pha-10-plus-replica-2-mc5f-motorcycle-helmet.html
στα 404€ τελικη τιμη,
πιγα ξανα σημερα απο την αντιπροσωπια εδω μου το κατεβασανε στα 440€, ειπα να το παρω να μην περιμενω αλλα δεν το ειχανε, επρεπε να το παραγγειλουνε και θελανε και 20 μερες, οποτε προτιμισα τον Ανδορεζο και περιμενω... λετε να παρει πανω απο μια βδομαδα???
αντε μεγιες μου :p

foogr01
19/03/2013, 22:22
Το replica 2 πήρες τελικά... μεγειές λοιπόν !

Όταν αγόρασα εγώ μου έκανε 7 μέρες να έρθει (αν θυμάμαι καλά). Αν αγόρασες σήμερα θα το στείλουν αύριο κ θα λάβεις tracking nr για την colissimo (το ταχυδρομείο τους). Βγάλανε όμως την Ελλάδα από το free shipping στα 100€ παραγγελία :mad:

akis_trevor
19/03/2013, 22:28
ερωτας μου αυτο το κρανος!!καλοφορετο και αχρειαστο να ειναι!!!

k7600
19/03/2013, 22:42
αντε καλοριζικα, περιμενουμε εντυπωσεις...

peter86
19/03/2013, 22:43
Σε μία βδομαδά θα έιναι εδώ!!!Καλοφορέτο σου έυχομαι,σίγουρα θα μέινεις ευχαριστημένος:wave2:

TROOPER
20/03/2013, 09:28
αχρειαστο ζωρζ :beer:

chr1s_86
20/03/2013, 14:07
καλοφόρετο! :D:beer:

harris_x
20/03/2013, 14:14
[...] δεν λεω οτι τα arai δεν ειναι ποιοτικα, καθε αλλο, ειναι ενα κλικ πανω σε ποιοτητα [...]η δική μου εμπειρία δείχνει το ακριβώς αντίθετο βάζοντας το shoei παραπάνω απο το arai.
έχω το RX-7 GP γιατί δυστυχώς δεν μου καθόταν το x-spirit 2

harris_x
20/03/2013, 14:16
το σήριαλ εφτασε στο τελος η παραγγελια εγινε και επιλογη ειναι:
αυτη http://www.automotoracing.com/hjc-r-pha-10-plus-replica-2-mc5f-motorcycle-helmet.html
στα 404€ τελικη τιμη,
πιγα ξανα σημερα απο την αντιπροσωπια εδω μου το κατεβασανε στα 440€, ειπα να το παρω να μην περιμενω αλλα δεν το ειχανε, επρεπε να το παραγγειλουνε και θελανε και 20 μερες, οποτε προτιμισα τον Ανδορεζο και περιμενω... λετε να παρει πανω απο μια βδομαδα???
αντε μεγιες μου :pαχρείαστο να είναι :beer:

spyrakos35
20/03/2013, 15:07
γκουχ γκουχ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secde4f891e3d/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-R-PHA-10-Ben-Spies-Monster/SubProducts/HJC-R-PHA-10-Ben-Spies-Monster-0002&ChangeAction=SelectSubProduct)

καλορίζικο όπως και να χει :beer:

McTalas
20/03/2013, 17:15
γκουχ γκουχ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secde4f891e3d/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-R-PHA-10-Ben-Spies-Monster/SubProducts/HJC-R-PHA-10-Ben-Spies-Monster-0002&ChangeAction=SelectSubProduct)

καλορίζικο όπως και να χει :beer:
ρε συ δεν ειναι το ιδιο. αυτο πρεπει να ειναι το παλιο, αυτο που πηρα ειναι το Plus και το replica 2...
ευχαριστω παντως...

McTalas
20/03/2013, 17:22
Το replica 2 πήρες τελικά... μεγειές λοιπόν !

Όταν αγόρασα εγώ μου έκανε 7 μέρες να έρθει (αν θυμάμαι καλά). Αν αγόρασες σήμερα θα το στείλουν αύριο κ θα λάβεις tracking nr για την colissimo (το ταχυδρομείο τους). Βγάλανε όμως την Ελλάδα από το free shipping στα 100€ παραγγελία :mad:
ναι το ρεπλικα 2, σε ευχαριστω...
δε πειραζει 5€ ειναι τα μεταφορικα


παιδια σας ευχαριστω ολους μολις το παρω θα γραψω εντυπωσεις...!

McTalas
25/03/2013, 07:00
ξερει κανενας εαν ερχεται με κουριερ ή με ελτα???

εχει ερθει απο το Σαβατο, οποτε λογικα αυριο θα το εχω, αν και τα ελτα της περιοχης τον παιζουν αγριως...

foogr01
25/03/2013, 22:36
ξερει κανενας εαν ερχεται με κουριερ ή με ελτα???

εχει ερθει απο το Σαβατο, οποτε λογικα αυριο θα το εχω, αν και τα ελτα της περιοχης τον παιζουν αγριως...

Σε μένα ήρθε με ταχυμεταφορές ελτά. Εγώ δεν άντεξα την αναμονή κ πήγα στα κεντρικά κ παρέλαβα ο ίδιος χαχαχα.
Άντε, με το καλό !

DoctoR_k6
28/03/2013, 12:14
Τελικα το παρελαβες?? Το εβγαλες βολτουλα?
Πες καμια πληροφορια γιατι το ψηνω κ εγω...

McTalas
28/03/2013, 20:09
λοιπον παιδια το κρανος ηρθε την τριτη πρωι - πρωι, ελειπα ενα τριμερακι και δεν προλαβα να γραψω, δεν το εχω δοκιμασει καλα μονο μια ψιλι πανω κατω την μαραθωνος, στα 160 ειναι πολυ σταθερο, σημερα το βραδυ ισως βγω μια Α.Ο. να δω τι λεει.

απο τα λιγα που προλαβα:
ειναι παρα πολυ ελαφρύ κρανος!!!
ειναι πολυ ομορφο κρανος, ενταξει απο αεραγωγους δεν ειναι αραι αλλα αισθανομουν τον αερα να περναει μεσα απο το κρανος, ο αεραγωγος στο σαγονι καλος αλλα μικρος και οχι σαν του αραι, τριτη μεσημερι και η φιμε ζελατινα θολωνε πολυ ευκολα δισκολα χωρις πιν λοκ.
εχει φοβερο κουμπωμα στην ζελατινα που πιανει ακριβως στο κεντρο και ασκει ομοιομορφα πιεση σε ολη την ζελατινα, αλλαζει πολυ ευκολα και δεν φοβασαι μην σου σπασει οπως το αραι.

γενικα ειναι παρα πολυ ικανοποιημενος απο το κρανος, θελω να το δοκιμασω καλυτερα, σιγουρα δεν ειναι αραι απο θεμα αεραγωγων αερισμου κτλ κτλ αλλα δεν νομιζω να πιγαινει πισω απο θεμα αεροδυναμικης, θεωρω τα λεφτα του παρα πολυ καλα και ελπιζω να μην μαθω αν ειναι ασφαλες οσο λεει...
τελικα ειχε δικο ο Κ7600!! ;)

McTalas
28/03/2013, 22:58
λοιπον μολις γυρισα απο ενα μικρο τεστ και το κρανος γ@μει!!!!

ειναι τρενο, μεχρι τα 200 που το δοκιμασα δεν κουνισε καθολου, τι το κεφαλι δεξια, τι αριστερα τιποτα, παρα πολυ σταθερο, ειναι αρκετα πιο αθορυβο απο ενα αραι, ενταξει απο εξαερισμο τα ειπαμε μετρια πραματα. επισεις το πιν λοκ 100% max γ@μει επισεις δεν το βλεπεις καθολου.
το μονο θεματακι ειναι πως η μυτονγκα μου ακουμπουσε λιγο στο επιρυνιο ή καπου εκει τελως παντων...

devil's animal
28/03/2013, 23:15
αγρατζουνιστο Γιωργη..
:beer:

tai
28/03/2013, 23:16
αγρατζουνιστο να μένει

αυτο, http://www.ebay.co.uk/itm/HJC-Skarr-Black-Full-Face-Motorcycle-Helmet-ACU-Gold-Approved-Road-Racing-/300763680261?pt=UK_Motorcycle_Helmets&vti=Size%09L&hash=item4606e98e05
απλα να υπάρχει σαν μια φτηνη εναλλακτική εαν μπει κάποιος για ερωτιση

McTalas
28/03/2013, 23:25
ευχαριστω πολυ παιδια!!

DoctoR_k6
29/03/2013, 00:09
Αγρατσουνιστο κ καλες βολτες. Σαν κατοχος του fg15 trophy του ben spies πριν 3.5 χρονια οταν εβαλα στην colori το επομενο ειχε διαφορα μερα με νυχτα. Μπορει αραι να μην ειναι αλλα 300 κατοσταρικα διαφορα μετρανε πολυ...

McTalas
29/03/2013, 08:25
ευχαριστω φιλος...
το θεμα δεν ειναι μονο τα τρια κατοσταρικα, αλλα το οτι εχει ανεβει παρα πολυ σαν ποιοτητα.

spyrakos35
29/03/2013, 08:52
.......το μονο θεματακι ειναι πως η μυτονγκα μου ακουμπουσε λιγο στο επιρυνιο ή καπου εκει τελως παντων...

για πες ρε φίλε είναι αλήθεια αυτό που λένε για την μύτη και το "άλλο"? περι συσχετισμού των μεγεθών κλπ???
:lol:

σοβαρά τώρα.....
αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι μεταξύ arai και shoei με τιμή shoei?

McTalas
29/03/2013, 09:00
για πες ρε φίλε είναι αλήθεια αυτό που λένε για την μύτη και το "άλλο"? περι συσχετισμού των μεγεθών κλπ???
:lol:

σοβαρά τώρα.....
αν καταλαβαίνω καλά είναι κάτι μεταξύ arai και shoei με τιμή shoei?
τια σΕ πω ρε φιλαρακι ετσι μΕ λεει η γυναικα μου αλλα δεν την πολυπιστευω...:D:D

Δεν εχω δοκιμασει Shoei στο δρομο για να ξερω αλλα να σου πω για την σχεση με το αραι.
ενταξει απο ποιοτητα κατασκευης βαφης κολες κτλ κτλ δεν μπορω να ερω ακομα, αλλα φεναιτε παρα πολυ καλο. γενικα για να μην μακρυγορο ειναι πολυ κοντα σε αραι, σε μερικους τομεις το θεωρω καλυτερο,αρκετα ποιοτικο και με την μιση τιμη (και με εξτρα ζελατινα δωρο).
παντα μιλαω για το R-Pha 10 Plus δεν ξερω τα αλλα μοντελα τι λενε

kostas777
29/03/2013, 10:51
μεγειά! τα ίδια είχα γράψει κι εγώ σε παλιότερο post. εμένα πάντως δεν με ενοχλεί καθόλου το επιρίνιο και έχω διαβάσει ότι αν το αφαιρέσεις η ορατότητα αυξάνεται δραματικά. η σταθερότητα του κράνους για εμένα ήταν αποκάλυψη. αναρωτιέμαι πως την έβγαζα τόσα χρόνια με άλλα κράνη..