PDA

View Full Version : HONDA HM (Supermotard)



downhill
01/10/2005, 11:47
Ξέρετε το συγκεκριμένο μηχανάκι;Το φέρνει ο Σαρακάκης;Στους καταλόγους περιοδικών δεν το έχω δει,μήπως είναι με άλλο κωδικό;

manos187
15/10/2005, 16:44
Τα ΗΜ δεν κατασκευαζωνται απο την επισημη HONDA JAPAN αλλα ειναι μετατροπες της εταιριας που εισαγει τα καθαροαιμα χωματινα της honda στην ιταλια (CR series ). Συνηθωç μετατρεπει τα CR σε εντουρο και μοταρντ που βγαζουν νομιμη αδεια κυκλοφοριαç. Στην Ελλαδα δεν τα φερνει ο επισημοç (Σαρακακηç) παλιοτερα τα αντιπροσωπευε η MVG moto ε.π.ε Λ. ΑΘΗΝΩΝ 46 . ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΤΗΛ 5980212. Δεν ξερω αν τα φερνει ακομα. Το site της κατασκευαστριας ειναι αυτοwww.hmmoto.it (http://www.hmmoto.it)

Fear_No
15/10/2005, 21:34
Γιατι εχω την εντυπωση πως το εισαγει πλεον ο Σαρακακης οπως το XR 650SM Dallara?
Αν θυμαμαι καλα,υπηρχε στον καταλογο του!
Δεν ξερω αν θες αποκλειστικα το HM,αλλα φερνει αυτο εδω:

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=11&model_id=66

;)

manos187
16/10/2005, 11:59
Θα συμφωνησω και γω με τον no fear ποσο διαφορετικο μπορει να ειναι το honda motard απο το HM motard ισως το δευτερο να χει καλυτερες και ακριβοτερες αναρτησεις. Προσεξε ομως κατι,αν οι ιταλοι εχουν κανει μονο μετατροπες στα περιφεριακα στο ΗΜ εχει καλως.Αν ομως εχουν πειραξει και κινητηρα ειναι πολυ πιθανον να τον εχουν κανει σκατα απο αποψη αξιοπιστιας.Παραδειγμα το yamaha TTR μετατροπη της yamaha ιταλιας φορουσε τον αλεξισφαιρο κινητηρα του παλιου xt oμως οι ιταλοι ειχαν κανει μετατροπες σε εκεντροφορο και κιβωτιο και απο οτι εχω ακουσει το μηχανακι δεν εχει την ιδια αξιοπιστια με το xt. Καποια μαλιστα εβγαλαν και χοντρα προβληματα.

el_hymador
17/10/2005, 17:15
Ο Σαρακακης τα φερνει κανονικοτατα ...για το crf450motard της HMτιμη καταλογου 9200€ , 9275€ για το επισημο της honda....οι διαφορες νομιζω οτι εστιαζονται σε διαφορετικο σεταρισμα (revalving) των αναρτησεων...

STOYBI
17/10/2005, 20:21
Στα ΗΜ Tουλαχιστον οσον αφορα τα εντουρο οι διαφορες ειναι αρκετες.. Βασιζετε στον κινητηρα του crf 450 αλλα εχει βαρυτερο βολαν 5αρι σασμαν (αντι το 4αρι του μοτοκροςς ) και η αποδοση του ειναι καμμια 10αρια ιππους παρακατο απο το μοτοκρος αλλα με αρκετα μεγαλυτερη ροπη και ονομαζετε cre 450 επαναλαμβανω οι αλλαγες αφορουν τα μοντελα εντουρο...:wave2: