PDA

View Full Version : 10 top διαδρομές στην Ευρώπη



MG-KTiNoS
17/03/2013, 08:14
http://bcove.me/09taffbp

οκ Ελλάδα δεν έχουν αλλά αυτοί χάνουν.

spyro
17/03/2013, 09:09
εσυ ποιον θα βαζες απο τους δικους ο οποίος θα είχε και κάτι μοναδικό?

Ichigo
17/03/2013, 09:30
285020Καλη χρυση η Ελλαδα αλλα πως ν αντισταθεις στο ιταλικο Sud Tirol; Η στα ελβετικα πασα :smokin:

MG-KTiNoS
17/03/2013, 09:45
εσυ ποιον θα βαζες απο τους δικους ο οποίος θα είχε και κάτι μοναδικό?

Κοίτα είναι πολλά και δεν θα είμαι αντικειμενικός γιατί η προσωπική μου γνώμη έχει να κάνει μ αυτά που έχω ζήσει. Ίσως δηλαδή κάποια διαδρομή δεν ήταν η πιο όμορφη αλλά μου φάνηκε εμένα γιατί εκεί και τότε ήμουν ευτυχής ή γιατί έχω αναμνήσεις με το γιο μου που έφυγε….
Άρα η υποκειμενική μου γνώμη είναι…

-Ταΰγετος Μάνη Ταίναρο με τον ποδαρόδρομο ως την άκρη του φάρου.
Το Νοτιότερο σημείο των Βαλκανίων

-Μετέωρα Κατάρα Μέτσοβο

Ήπειρο τι να πρωτοπείς? Λεφτά να έχεις να γυρνάς…

Ψαράδες (με τη βαρκάδα στα ασκητήρια) Πρέσπες από Φλώρινα Νυμφαίο (Αρκτούρος)

Πήλιο μετά πώς να το βγάλεις ?

Ροδόπη???

Κωλοκοτρονέικα ?

Σταματάω εδώ γιατί θα γράφω μέχρι αύριο….

faraway
17/03/2013, 10:02
Θα έλεγα επίσης το πέρασμα του αυχένα του Μπάρου ανεβαίνοντας από γέφυρα Πολίτσας προς Καλαρύτες και από κει κατέβασμα στο Χαλίκι και από πίσω Ανήλιο και Μέτσοβο .

Και μιας και είδα πως στους καλύτερους δρόμους συμπεριλάμβαναν και χωμάτινες διαδρομές , θα έλεγα πως μοναδικής ομορφιάς είναι όλος ο δρόμος ( φαράγγι ) μέχρι τα Άγραφα και από εκεί το ανέβασμα στη Νιάλα και το πέρασμα στο Πλαστήρα .

Και υποθέτω και άλλες δεκάδες και δεκάδες που δεν έχω κάνει ακόμα , απλα τις συγκεκριμένες 2 τις ξέρω και τις έχω στα best of μου !! :wave2:

Cpt. Haddock
17/03/2013, 11:27
Πάλι στη ριγμένη Ελλαδιτσα το γυρισατε ρε σεις? :lol:

MG-KTiNoS
17/03/2013, 11:57
Πάλι στη ριγμένη Ελλαδιτσα το γυρισατε ρε σεις? :lol:

Mpa απλά είπαμε ότι ΔΕΝ είναι αυτές οι τοπ 10 διαδρομές στην ΕΕ.

faraway
17/03/2013, 12:02
Πάλι στη ριγμένη Ελλαδιτσα το γυρισατε ρε σεις? :lol:

Σε καμία περίπτωση :nono:

απλά λέγων πως υπάρχουν και δω εξίσου όμορφες διαδρομές ασχέτως τοπ 10 και τοπ 20 που δεν ξέρω ποιοι και πως τα βγάζουν και ούτε και με ενδιαφέρουν στο κάτω κάτω , ακόμα και αν είχαν και 3 ελληνικές διαδρομές μέσα . ;)

Cpt. Haddock
17/03/2013, 12:10
Προφανως, όπως επισης και σε καθε χωρα υπάρχουν ακομα 10 διαδρομές που δεν τις αναφέρει το βίντεο. Τι να κάνουμε τώρα, δε χωράνε όλοι. Αλλωστε, το συγκεκριμένο βιντεο αναφέρει και "ειδικες" διαδρομες, πχ ψηλοτερος χωματοδρομος, αρχαιοτερος ρωμαϊκος δρομος κλπ. Καπου εκει βεβαια θα μπορουσαμε να ειμαστε κι εμεις με τις περισσοτερες λακουβες ανα τ.μετρο :lol:

Εγω πιο πολύ στέκομαι στο οτι απο τις 10 που αναφέρει εχω παει μονο στις 2, παρα στο οτι εμεινε απ' εξω η ψωροκωσταινα και μπου-χου-χου...

faraway
17/03/2013, 12:13
Προφανως, όπως επισης και σε καθε χωρα υπάρχουν ακομα 10 διαδρομές που δεν τις αναφέρει το βίντεο. Τι να κάνουμε τώρα, δε χωράνε όλοι. Αλλωστε, το συγκεκριμένο βιντεο αναφέρει και "ειδικες" διαδρομες, πχ ψηλοτερος χωματοδρομος, αρχαιοτερος ρωμαϊκος δρομος κλπ. Καπου εκει βεβαια θα μπορουσαμε να ειμαστε κι εμεις με τις περισσοτερες λακουβες ανα τ.μετρο :lol:

Εγω πιο πολύ στέκομαι στο οτι απο τις 10 που αναφέρει εχω παει μονο στις 2, παρα στο οτι εμεινε απ' εξω η ψωροκωσταινα και μπου-χου-χου...

Ναι , δεν διαφωνούμε .

Δεν ανέφερα αυτές τις 2 διαδρομές με το σκεπτικό ότι έμεινε απε ξω η ψωροκώσταινα , αλλά με το σκεπτικό ότι είναι 2 διαδρομές πανέμορφες που αξίζει ο καθένας να τις κάνει . :)

MG-KTiNoS
17/03/2013, 12:40
Αλλωστε, το συγκεκριμένο βιντεο αναφέρει και "ειδικες" διαδρομες, πχ ψηλοτερος χωματοδρομος, αρχαιοτερος ρωμαϊκος δρομος κλπ. Καπου εκει βεβαια θα μπορουσαμε να ειμαστε κι εμεις με τις περισσοτερες λακουβες ανα τ.μετρο :lol:


Μπα οι Ρουμάνοι έχουν πιο πολλές (και δεν ειπαμε για Βουλγαρους)

road spirit
17/03/2013, 13:29
Το βιντεάκι δεν είναι πρόταση της ιστοσελίδας, είναι φτιαγμένο από ένα ζευγάρι ολλανδών που έχουν γυρίσει όλο το κόσμο με μηχανή, μεταξύ αυτών και βόρεια Ελλάδα. Είναι η δική τους προσωπική γνώμη για τις 10 top διαδρομές. Με τα δικά τους κριτήρια. Σε άλλους αρέσει το τζατζίκι σε άλλους όχι ...

George_M.
19/03/2013, 17:20
285020Καλη χρυση η Ελλαδα αλλα πως ν αντισταθεις στο ιταλικο Sud Tirol; Η στα ελβετικα πασα :smokin:

στο νοτιο Τιρολο (Δολομιτες κτλ) δεν αντιστεκεσαι.απλα πας!πας μια φορα κ εκτοτε δεν ξαναπας....σε αλλο μερος!
285194

MG-KTiNoS
19/03/2013, 18:18
285197

285198
:lol:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.
(Ήπειρο)

υγ
και για ποιότητα ανθρώπων θα σας πω άλλη μέρα !
:beer:

MG-KTiNoS
19/03/2013, 18:21
285200

πω πω μιλάμε φτιάχτηκα μόνος μου !!!!!

MG-KTiNoS
19/03/2013, 18:26
285204

άντε φτάνει....
για δε με βλέπω να δουλεύω άυριο....


(και μαζεύω λεφτά να πάω μακριά)
:D

taisteal
19/03/2013, 18:47
για να καταλαβω,τωρα συγκρινουμε Ελλαδα με υπολοιπη Ευρωπη???


:lol::lol::lol::lol:

MG-KTiNoS
19/03/2013, 19:34
για να καταλαβω,τωρα συγκρινουμε Ελλαδα με υπολοιπη Ευρωπη???


:lol::lol::lol::lol:

άμα πετάνε γάντι απαντάω...

:lol:

spyro
19/03/2013, 20:47
έχουμε πολλές πανέμορφες διαδρομές, αλλά μοναδικής ομορφιάς ή κάτι άλλο, καμία

MG-KTiNoS
19/03/2013, 21:46
έχουμε πολλές πανέμορφες διαδρομές, αλλά μοναδικής ομορφιάς ή κάτι άλλο, καμία

http://www.ekalavrita.gr/EN/odontotos.html

Σπι. δεν έχουμε αναδείξει ότι έχουμε.
Όταν προσπάθησα κάποτε να φέρω ξένους στην Ελλάδα (όχι για λεφτά δικά μου σαν λέσχη μοτοσυκλέτας) ΟΛΕΣ οι πόρτες ήταν κλειστές.
ΑΚόμα και τα παιδιά από το Χάρλει αν κι έφεραν ΚΟΥΦΟ νούμερο μοτοτουριστών είδαν κι έπαθαν να τους πάρουν στα σοβαρά.
Τώρα άμα είναι να ρίξουμε καν τσιμέντο ...πάσο όλα μέσα δικέ μου.
Και Μετέωρα παίζουν δυνατά και Ολυμπία και Ήπειρος αλλά είπαμε...

υγ
Οι Γκουτάιοι πήγαν στη Μάλτα και το υποργείο δεν τους έδωσε ΟΥΤΕ ΕΝΑ φιλλάδιο.
Μοτοτουρισμός στη Μάλτα ????

Κι όμως το έκαναν !
:cry:

spyro
19/03/2013, 22:23
φαρμακάνθρωπα, απο τη Μάνη μέχρι τη Δράμα + τον Εβρο (Η Ροδόπη μου έχει διαφύγει:( ) τα χω γυρίσει όλα τα ασφάλτινα. Τα χωμάτινα έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου, αλλά απο τους παλιούς χωμάτινους ακούω τα απίστευτα για Βουλγαρία. Στην Ελλάδα κάτι το οποίο δε βρίσκεις αντάξιο η καλύτερο στο εξωτερικό δεν υπάρχει.

MG-KTiNoS
19/03/2013, 22:27
φαρμακάνθρωπα, απο τη Μάνη μέχρι τη Δράμα + τον Εβρο (Η Ροδόπη μου έχει διαφύγει:( ) τα χω γυρίσει όλα τα ασφάλτινα. Τα χωμάτινα έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου, αλλά απο τους παλιούς χωμάτινους ακούω τα απίστευτα για Βουλγαρία. Στην Ελλάδα κάτι το οποίο δε βρίσκεις αντάξιο η καλύτερο στο εξωτερικό δεν υπάρχει.

εκεί στο τέλος σ έχασα....

spyro
19/03/2013, 23:01
εκεί στο τέλος σ έχασα....

άδικο έχεις? έτσι που το γραψα :cry:



"δεν έχουμε λέμε, κάτι το οποίο δε βρίσκεις στο εξωτερικό"

TROOPER
20/03/2013, 10:25
Το βιντεάκι δεν είναι πρόταση της ιστοσελίδας, είναι φτιαγμένο από ένα ζευγάρι ολλανδών που έχουν γυρίσει όλο το κόσμο με μηχανή, μεταξύ αυτών και βόρεια Ελλάδα. Είναι η δική τους προσωπική γνώμη για τις 10 top διαδρομές. Με τα δικά τους κριτήρια. Σε άλλους αρέσει το τζατζίκι σε άλλους όχι ...

στου κουφου τη πορτα, παρε την πορτα και φυγε ;)

MG-KTiNoS
20/03/2013, 13:11
στου κουφου τη πορτα, παρε την πορτα και φυγε ;)

Στου Κουνγκ Φου τη πόρτα ΑΝ σε παίρνει βρόντα...
:lol:


υγ
σιγά ρε κουβεντούλα κάνουμε δεν είμαστε παντογνώστες !
:)

taisteal
20/03/2013, 18:26
[QUOTE=MG-KTiNoS
υγ
σιγά ρε κουβεντούλα κάνουμε δεν είμαστε παντογνώστες !
:)

αυτο.

Κωνσταντίνος
23/03/2013, 23:22
Καλα το ξεκινήσατε .. δεν γράφετε κανα δυο διαδρομές ακόμη ...

Ichigo
24/03/2013, 10:56
Λε ΜολΕσον καντόν ντου ΦριμποΥργκ!! :smokin: