PDA

View Full Version : Κοσκίνισμα τιμονιού



butterfly
20/03/2013, 09:19
Καλημέρες!! Παρατηρώ ότι ενώ δεν υπάρχει ο παραμικρός κραδασμός στο τιμόνι με τα χέρια πάνω (δεν μιλάμε να ασκώ πίεση, απλά να ακουμπάω τα χέρια), αν αφήσω τα χέρια (με χαμηλή ταχύτητα εννοείται!!) αρχίζει ένα επιταχυνόμενο κοσκίνισμα που αν δεν το σταματήσω γίνεται ανεξέλεγκτο!!
Το τιμόνι είναι βράχος (με τα χέρια πάνω) σε οποιαδήποτε ταχύτητα. Ακόμα και φρενάροντας, δεν υπάρχει ο παραμικρός κραδασμός.

Παίζει να φταίνε τα αντίβαρα τιμονιού?? Να θέλει ζυγοστάθμιση ο τροχός? Να φταίει η μπαγκαζιέρα?? Τα φώτα σας.........

christof40
20/03/2013, 09:31
ολα παιζουνε,αλλα κανε μια βολτα χωρις την μπαγκαζιερα να δεις...

TROOPER
20/03/2013, 09:33
βγαλε τη μπαγαζιερα.

butterfly
20/03/2013, 09:34
Παιδιά το κάνει και χωρίς μπαγκαζιέρα, αλλά λιγότερο. Υπάρχει περίπτωση να είναι τ' αντίβαρα??

TROOPER
20/03/2013, 09:36
δοκιμασε να βγαλεις το τιμονι.
































στα σοβαρα,τσεκαρε τροχους αν συνεχιζει χωρις τη μπαγαζιερα.

endopandou
20/03/2013, 10:13
-Ζυγοστάθμιση
-Στραβό λάστιχο απο ακινησία
-Ακεντράριστος πίσω τροχός

Μην το αφήνεις, κοίτα το

Lioulios
20/03/2013, 10:19
Ναι , μην το αφήσεις .Δες το .

Το πιο πιθανόν είναι να στο κάνει και με πολλά αν αφήσεις το τιμόνι ή αν το καλοπροσέξεις να στο κάνει και στο δρόμο .

ΕΜένα ένα παρόμοιο πρόβλημα λύθηκε με το που άλλαξα λάστιχα . Αν το μπροστινό σου λάστιχο είναι κακοφαγωμένο ,πολύ πιθανόν να είναι απο εκεί . Αν .εχεις 2πλό σταντ βάλτο μηχανάκι όρθιο , να το κρατάει κάποιος απο πίσω και να είναι το μπροστινό στον αέρα και γύρνα τη ρόδα να δεις πως πάει .

Στο δικό μου με το που σηκώθηκα όρθιος στην οδήγηση και κοίταξα τον μπροστά τροχό , το κατάλαβα με το μάτι καταυθείαν .
Στο λέω αυτό γιατί μου παρουσίαζε ακριβώς τα ίδια με το δικό σου. Στην αρχή πολύ λιγότερο και μετά από κανα 3μηνο ,απλά δεν μπορούσα να το οδηγήσω...Το καταλάβαινα στο τιμόνι ακόμα και με μεγαλύτερες ταχύτητες .

butterfly
20/03/2013, 11:47
Τα λάστιχα είναι σχετικά καινούρια. Αν ήταν στραβό το λάστιχο, δεν θα ένιωθα τρέμουλο και όταν κρατούσα το τιμόνι?? Και ειδικά όταν φρενάριζα και έπεφτε το βάρος στο μπροστινό??

Lioulios
20/03/2013, 13:17
Πάτα μπροστινό φρένο και πίεσε τις μπουκάλες πάνω κάτω ...Κοπανάει ; Παίζει και να θες ρουλεμάν ...Πολλά παίζει .Αν δεν το δει κάποιος από εδώ μόνο εικασίες ...

Περαστικά και ανέξοδα όσο το δυνατό εύχομαι μαν .

:wave2:

endopandou
20/03/2013, 13:20
Τα λάστιχα είναι σχετικά καινούρια. Αν ήταν στραβό το λάστιχο, δεν θα ένιωθα τρέμουλο και όταν κρατούσα το τιμόνι?? Και ειδικά όταν φρενάριζα και έπεφτε το βάρος στο μπροστινό??

Οχι. Έλεγξε και το πίσω όχι μόνο το μπροστά

Lioulios
20/03/2013, 13:22
Ίσως να μην σε ενδιαφέρει ,αλλά επειδή είχα απαντήσει σε αυτό το θέμα ....το θυμήθηκα . Διάβασέ το .Δεν κάνει κακό .

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122749

hornettrela
20/03/2013, 13:28
ειχα βαλει καινουργια λαστιχα και μου εκανε ακριβως το ιδιο. αποτελεσμα? Στραβο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λαστιχο. αλλαγη και ολα ΟΚ.

OldMan
20/03/2013, 13:31
Το τιμόνι είναι βράχος (με τα χέρια πάνω) σε οποιαδήποτε ταχύτητα.
Επειδή η ύπαρξη του τιμονιού εξυπηρετεί αυτόν ακριβώς τον λόγο (της ξεκούρασης των χεριών) μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα..

Billymuse
20/03/2013, 14:04
ειχα βαλει καινουργια λαστιχα και μου εκανε ακριβως το ιδιο. αποτελεσμα? Στραβο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λαστιχο. αλλαγη και ολα ΟΚ.

+1 έχει συμβεί παρόμοιο περιστατικό με το κολητό μου και του αλλάξανε το προβληματικό ελαστικό και μετά ήταν οκ ...

SHOOTER045
20/03/2013, 18:14
σε τι μηχανακι δεν μας ειπες?
μηπως φορας σαμπρελα και εχει μεσα καποιου ειδους αφρο η τζελ?
αν οχι ολα τα παραπανω τσεκαρισμα,+ τις μανες πανω κατω να απελευθερωθουν οι τασεις
τσεκαρισμα ρουλεμαν,σηκωμα σε διπλο σταντ για οπτικο του ελαστικου,αν τρεμει πανε να στο αλλαξει πανω στην ζαντα θεση,αν αλλαζει συνεχως ζυγοσταθμιση κατι εχει μεσα(τζελ-αφρο)πιστευω κατι απο αυτα θα ειναι

daz
20/03/2013, 18:49
Οχι. Έλεγξε και το πίσω όχι μόνο το μπροστά

+1 Τσέκαρε και τον πίσω τροχό.

butterfly
21/03/2013, 19:38
σε τι μηχανακι δεν μας ειπες?

CBF 600 '05

dimtsag
31/03/2013, 08:31
Καλημερα.Εγω παντως σε ενα 1000 που ειχα το ιδιο θεμα-αφημα τιμονιου κοσκινισμα και ισα ισα ακουμπημα σταματουσαν ολα-εβγαλα την βαλιτσα+βαση και...σταματησε..Ειχα βγαλει πιο μπροστα μονο την βαλιτσα και το εκανε παλι.Εχθες λοιπον εκατσα και εβγαλα και την βαση,ξερεις αυτα τα σιδερα που δενουν πανω στις χειρολαβες και στο πλαι.Ε και σταματησαν ολα...Και αναρωτιεμαι...Καλα η βαλιτσα (που μονο το ...πανακι ειχε μεσα) αλλα η βαση της;;Η οποια δεν κρεμεται μονο πισω αλλα φτανει αρκετα "μεσα" στην μοτοσυκλετα...

nikos_abel
31/03/2013, 09:08
Θέλει πολύ σοβαρή μελέτη με τα αντίβαρα για να μην κοσκινίζει ποτέ με βαλίτσα. Και πάλι, ανάλογα με το πως θα τη φορτώσεις, πάλι μπορεί να σου κάνει παρόμια θέματα.

raccoon
06/06/2013, 15:38
Το ίδιο και για μένα παιδιά. κουνάει το τιμόνι, μόλις το πιάνω σταματάει, και όπως ειπώθηκε το κάνει εκεί κάπου στα 60-80 χμ. εστιάζω σε όλα αυτά που έχετε πει: α) βαλίτσες & βάσεις βαλίτσας βάλε-βγάλε, λάστιχα, ρουλεμάν, πίσω τροχός γενικά, αντίβαρα τιμονιού, εμπρός ανάρτηση, αλλά θα το ψάξω μόλις αλλάξω και λάστιχα. Αν κάποιος έχει βγάλει κάποιο συμπέρασμα - έχει βρει λύση και δεν το έχει αναφέρει, περιμένουμε με τα αυτιά τεντωμένα..

geez996
06/06/2013, 16:12
Εγω τι θα εκανα....

Θα εκανα στατικη ζυγοσταθμιση στην ζαντα, και μετα την ζαντα με το λαστιχο.Το Τονιζω στατικη και οχι σε μηχανημα.
Μετα θα κοιταζα τα υπολοιπα, ρουλεμαν , αντιβαρα κτλ...

theofilos888
06/06/2013, 16:20
Επειδή έχω το ίδιο μηχάνάκι (cbf 600s 04) το θέμα το είχε το μηχανάκι από την πρώτη μέρα που το πήρα. Ποτέ δεν έβαλα βαλίτσα και δεν το έχω πειράξει κατα κανένα τρόπο όλα αυτά τα χρόνια. Στην αρχή φορούσε michelin pilot road b και το κοσκίνισμα ήταν αμυδρό πλήν όμως υπαρκτό. Αλλάζοντας λάστιχα φόρεσα bridgestona bt 14 και το πρόβλημα εντάθηκε. Το έψαξα για στραβό λάστιχο και στους 2 τροχούς. Τίποτα. Σκληραίνοντας την πίσω ανάρτηση βελτιώθηκε η κατάσταση όμως δε εξαλείφθηκε! Πρίν 2 βδομάδες έβαλα καινούρια λάστιχα. Metzeler m3. Και το μηχανάκι έγινε βράχος. Η εξήγηση που πήρα από τον άνθρωπο που μου τα φόρεσε είναι πως είναι διαφορετικός ο σκελετός του ελαστικού και υπήρξε αυτή η αλλαγή! Τι να πω;

painterakis
06/06/2013, 19:34
Φέτος, 1η του Απρίλη (σαν ψέμα ήταν) πήρα ένα cbf 600sa καινούργιο.
από τη πρώτη μέρα είχε ένα τρέμουλο, όχι μόνο στο τιμόνι αλλά γενικά όλο το μηχανάκι.
Το τιμόνι ήταν ναι μεν ευθύβολο και δεν κοσκίνιζε αλλά είχε ένα συντονισμό.
Βαλίτσες δεν φοράω (ακόμα) ούτε και βάσεις βαλιτσών ... μαμά ακόμα.
Μετά το πρώτο μήνα και 3000 χιλιόμετρα (σχεδόν με το που έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000 έφυγα για ένα ταξιδάκι) το πρόβλημα είχε γίνει κουραστικό.
Έκανα ζυγοστάθμιση και έλεγξα τα ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα συνεχιζόταν .... τελικά με το δυναμόκλειδο σφύξαμε όλες τις βίδες και η πάνω βίδα που στερεώνει το μοτέρ το πλαίσιο ήταν λάσκα.
Μετά από αυτό όλα καλά.
Πιστεύω ότι καλό είναι πέρα τον ελαστικών να τσεκάρουμε και τις βίδες ... μπορεί να είναι το πρόβλημα και από εκεί.

raccoon
07/06/2013, 17:35
Φέτος, 1η του Απρίλη (σαν ψέμα ήταν) πήρα ένα cbf 600sa καινούργιο.
από τη πρώτη μέρα είχε ένα τρέμουλο, όχι μόνο στο τιμόνι αλλά γενικά όλο το μηχανάκι.
Το τιμόνι ήταν ναι μεν ευθύβολο και δεν κοσκίνιζε αλλά είχε ένα συντονισμό.
Βαλίτσες δεν φοράω (ακόμα) ούτε και βάσεις βαλιτσών ... μαμά ακόμα.
Μετά το πρώτο μήνα και 3000 χιλιόμετρα (σχεδόν με το που έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000 έφυγα για ένα ταξιδάκι) το πρόβλημα είχε γίνει κουραστικό.
Έκανα ζυγοστάθμιση και έλεγξα τα ρουλεμάν αλλά το πρόβλημα συνεχιζόταν .... τελικά με το δυναμόκλειδο σφύξαμε όλες τις βίδες και η πάνω βίδα που στερεώνει το μοτέρ το πλαίσιο ήταν λάσκα.
Μετά από αυτό όλα καλά.
Πιστεύω ότι καλό είναι πέρα τον ελαστικών να τσεκάρουμε και τις βίδες ... μπορεί να είναι το πρόβλημα και από εκεί. Αχά!!! για να δούμε, τι θα δούμε...... :a014:

nikvolos
09/06/2013, 12:10
Λοιπόν το ίδιο θέμα ειναι γνωστό στα περισσότερα TDΜ με τα Dunlop roadsmart πρώτης τοποθέτησης, περίπου στα '08-'09.
Τα ίδια ακριβώς έκανε και το δικό μου και πολλών άλλων. Το θέμα λύνεται με την αλλαγή ελαστικών.
Σίγουρα :)

raccoon
09/06/2013, 19:31
Λοιπόν το ίδιο θέμα ειναι γνωστό στα περισσότερα TDΜ με τα Dunlop roadsmart πρώτης τοποθέτησης, περίπου στα '08-'09.
Τα ίδια ακριβώς έκανε και το δικό μου και πολλών άλλων. Το θέμα λύνεται με την αλλαγή ελαστικών.
Σίγουρα :) στο dtm βρήκατε κάποια λύση . στα cbf που απ'ότι φαίνεται το κάνει με πολλές μάρκες ελαστικών???? :confused: πάντως ας τσεκάρουμε τις βίδες του κινητήρα όπως ανέφερε ο φίλος painterakis λίγο πιο πάνω

redfantomas
13/07/2013, 12:00
kai emena το cbfακι μου (2004) εχοντας την μπαγκαζιερα κουναει απο τα 50 εως τα 200 απιστευτα με τετοια δυναμη και τετοια ταχυτητα που αν δεν το πιασω σε 8-10 δευτερα θα με ριξει απο την μοτο (* λες και καβαλαω ταυρο ειναι ) εβγαλα την μπαγκαζιερα τα ιδια ...απλα μειωθηκε ελαχιστα ο χρονος που κανει ροντεο:confused: εβγαλα σχαρα και πλαινες σιδεριες αποτελεσμα: 0-60 δεν κουναει 60-90 υπαρχει ταλαντωση αλλα μεχρι να φτασει στο οριο που ΠΡΕΠΕΙ να πιασω το τιμονι ( ροντεο που λεγαμε) θελει σχεδον πανω απο λεπτο ... ( η χαζομαρα μου ειναι που δεν τραβηξα βιντεο το ροντεο αχαχαχαχ) το μπροστινο λαστιχο ειναι καινουργιο και ευθυγραμμισμενο -ζυγοσταθμισμενο ... την τριτη θα κανω ξανα ζυγοσταθμιση μπρος πισω να δω αν θα φυγει τελειως το παιξιμο στο τιμονι και αν φυγει θα ξαναβαλω την μπαγκαζιερα να δω τι θα κανει ( οχι τπτ αλλο αλλα ολοι οσοι λενε οτι κουναει το τιμονι λογω μπαγκαζιερας ανφερονται σε εναν συντονισμο μεταξυ 60-80 ο οποιος ειναι της πλακας ( σαν του ντοκτορ που δοκιμασα προσφατα 60-80 παιζει και μετα τελος ) εμενα ειναι χαρος απο το 2° δευτερολπτο και σε ολο το φασμα της ταχυτητας ....ειδωμεν...αν εχει λυσει καποιος το θεμα με αλλο τροπο ας μου πει και αναφερομαι στο παιξιμο χωρις τα μπαγκαζια και τις σιδεριες....

παντως σκεφτομαι και την δοκιμη με αφτερ μαρκετ αντιβαρα καθως αν κρεμασω κατι στο τιμονι ακομα και με μπαγκαζιερα και απο τις 2 πλευρες του τοτε ειναι βραχος ...αλλα αντε βρες ποσο βαρος πρεπει να εχουν και που θα μεταφερθει αυτος ο συντονισμος ....

redfantomas
16/07/2013, 20:31
μπρος-πισω εγινε η ζυγοσταθμιση διαφορα καμια !!!

α σταδιαλα θα ξαναβαλω την μπαγκαζιερα αφου κουναει που κουναει να μην εχω και τσαντες στο τιμονι!

μολις την βαλω θα ανεβασω και βιντεακι του ροντεο!!

daz
16/07/2013, 22:32
Αν βγάλεις και τις τσάντες απ' το τιμόνι μπορεί να σταματήσει να κουνάει! :D

ypapadio
19/07/2013, 13:22
Ρε παιδιά εμένα δεν μου κοσκινίζει αλλα αν αφήσω χέρια απο τιμόνι τραβάει δεξιά!!!:confused:

Τι λέτε να παίζει?

Cbf600 09 ABS χωρις βαλιτσοκατασταση.

Shiatman
19/07/2013, 13:37
Ρε παιδιά εμένα δεν μου κοσκινίζει αλλα αν αφήσω χέρια απο τιμόνι τραβάει δεξιά!!!:confused:

Τι λέτε να παίζει?

Cbf600 09 ABS χωρις βαλιτσοκατασταση.

Τσέκαρε ρουλεμάν λαιμού για αρχή...

OldMan
19/07/2013, 13:56
Ρε παιδιά εμένα δεν μου κοσκινίζει αλλα αν αφήσω χέρια απο τιμόνι τραβάει δεξιά!!!:confused:
Δεξιά όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε..??

daz
19/07/2013, 15:18
Ρε παιδιά εμένα δεν μου κοσκινίζει αλλα αν αφήσω χέρια απο τιμόνι τραβάει δεξιά!!!:confused:

Τι λέτε να παίζει?

Cbf600 09 ABS χωρις βαλιτσοκατασταση.

Υπάρχει ιστορικό? Μεταχείρο? Πάντα το έκανε ή το απόκτησε στην πορεία? Ελαστικά? Ο πίσω τροχός ευθυγραμμισμένος με τον μπροστά? Έχεις σταματήσει ποτέ σε κανέναν προφυλακτήρα? Οι εμπρός αναρτήσεις σε τι κατάσταση είναι?
Έτσι απλά τρελάθηκε και άρχισε να κουνάει? Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο από ελαστικό αλλά δεν δικαιολογεί να τραβάει.

daz
19/07/2013, 15:18
Δεξιά όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε..??

:lol:

Δεν έχεις ακούσει ποτέ ανακοίνωση σε αμαξοστοιχία? :lol:

ypapadio
20/07/2013, 19:50
Δεξιά όπως μπαίνουμε ή όπως βγαίνουμε..??
Μάλλον όπως το καβαλαμε!!!

Ευτυχώς δεν το καβαλάω σαν τον Ψάλτη!!! :bawl:

ypapadio
20/07/2013, 20:01
Υπάρχει ιστορικό? Μεταχείρο? Πάντα το έκανε ή το απόκτησε στην πορεία? Ελαστικά? Ο πίσω τροχός ευθυγραμμισμένος με τον μπροστά? Έχεις σταματήσει ποτέ σε κανέναν προφυλακτήρα? Οι εμπρός αναρτήσεις σε τι κατάσταση είναι?
Έτσι απλά τρελάθηκε και άρχισε να κουνάει? Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο από ελαστικό αλλά δεν δικαιολογεί να τραβάει.

Το μηχανάκι ειναι καινούργιο (αγορά τον Φεβρουάριο) και ατρακάριστο. Αν αφήσω χέρια το κάνει μόνο!!!
Φαντάζομαι το γεγονός ότι το κοντέινερ που το έφερνε έπεσε στο σκαραμαγκά και έμεινε κανά μήνα στο πάτο της θάλασσας δεν ειναι πρόβλημα!?! :D
End of spamming!

Τα λάστιχα και εγώ υποθέτω πως ειναι η αιτία γιατί ο έμπορος που το πήρα το είχε 2-3 χρόνια βιτρίνα!!!

harris_x
21/07/2013, 07:50
Το μηχανάκι ειναι καινούργιο (αγορά τον Φεβρουάριο) και ατρακάριστο. Αν αφήσω χέρια το κάνει μόνο!!!
Φαντάζομαι το γεγονός ότι το κοντέινερ που το έφερνε έπεσε στο σκαραμαγκά και έμεινε κανά μήνα στο πάτο της θάλασσας δεν ειναι πρόβλημα!?! :D
End of spamming!

Τα λάστιχα και εγώ υποθέτω πως ειναι η αιτία γιατί ο έμπορος που το πήρα το είχε 2-3 χρόνια βιτρίνα!!!
Αν το ειχε βιτρινα τοσο καιρό ειναι λογικό να εχει flat spots στα λάστιχα και τρεμουλιασμα να οφείλεται σε αυτα.

daz
21/07/2013, 08:57
Αν το ειχε βιτρινα τοσο καιρό ειναι λογικό να εχει flat spots στα λάστιχα και τρεμουλιασμα να οφείλεται σε αυτα.

Η μόνη λογική εξήγηση.

redfantomas
21/07/2013, 09:30
opoios εχει αλλαξει το ρουλεμαν τιμονιου με αφτερ μαρκετ ειτε κωνικο ειτε απλα μηπως εχει κρατησει τους κωδικους??
cbf600s 2004

απο δευτερα αλλαζω το πισω λαστιχο στο οποιο υπολογιζουμε να ευθυνεται το ροντεο που ειχα γραψει πριν ..( φαινεται σαν τετραγωνισμενο στο κεντρο χωρις να ειναι ομως φαγωμενο ,επισης σηκωσαμε το μοτο στο 2°σταντ και παρατηρηθηκε ελαφροτατο σκαλωμα αριστερα-δεξια..( θα ειναι η επομενη αλλαγη πανω στο μοτο μαλλον θα την κανω μονος μου μολις χειμωνιασει λιγο)

theofilos888
21/07/2013, 09:36
opoios εχει αλλαξει το ρουλεμαν τιμονιου με αφτερ μαρκετ ειτε κωνικο ειτε απλα μηπως εχει κρατησει τους κωδικους??
cbf600s 2004

Όταν άλλαξα στο δικό μου δεν υπήρχαν σε αφτερ μάρκετ. Ούτε skf ούτε πουθενά αλλού. Αναγκάστηκα και ξαναέβαλα γνήσια. Παραδόξως βγήκαν πολύ καλύτερα απο αυτα που είχε από το εργοστάσιο. 6 χρόνια και ακόμη μια χαρά.

MM253
14/09/2013, 11:36
Ετσι ειναι τα cbf παιδια μη τη ψαχνεται.Εχουμε αψογα φρενα-κινητηρα αλλα πασχουμε απο πλαισιο,αμορτισερ και ιδιαιτερα απο πιρουνι-τιμονοπλακες.Κατεβαστε 1 με 1.5 ποντους τις τιμονοπλακες.

raccoon
17/10/2013, 15:12
Δοκιμασα αυτο που εχει αναφερει καποιος εδω μεσα. Να βγαλω την πισω βαλιτσα.

Απλα σταματισε να κουναει.

Cbf 600 "08 σωστα λαστιχα, εμπρος αναρτηση απο σερβις, δεν βλεπω σκαλομα η κενα στα ρουλεμαν τιμονιου και το εκανε μεταξυ 60 &80 χμ./ω

Την βαλιτσα την ξαναεβαλα γιατι μου χρειαζεται απλα ξερω οτι δεν εχει κατι η μηχανη και δεν το ψαχνω αλλο

sapila racing
17/10/2013, 16:21
Ετσι ειναι τα cbf παιδια μη τη ψαχνεται.Εχουμε αψογα φρενα-κινητηρα αλλα πασχουμε απο πλαισιο,αμορτισερ και ιδιαιτερα απο πιρουνι-τιμονοπλακες.Κατεβαστε 1 με 1.5 ποντους τις τιμονοπλακες.

Για να κουνάει παντα και παντού και σε κανα ζόρι να την φας απο tank slapping. :confused:

DrBig
17/10/2013, 16:44
οχι απολυτα....οπως ελεγε κι η γιαγια μου το κοσκινισμα ειναι πολυπαραμετρικο προβλημα συντονισμων και μονο αν δοκιμασεις τα παντα καταληγεις στο τι φταιει.
Για παραδειγμα, εκει που μια μηχανη κοσκινιζει γιατι εχει λιγο παραπανω τραιηλ μια αλλη κοσκινιζει γιατι εχει λιγο παρακατω. Το αυτο ισχυει και για βαρος στο μπροστινο, καστερ, ταχυτητα, αποσβεση συμπιεσης κλπ. Αρκει να φυγουμε απο τον 'φακελο' συντονισμου στον οποιο ειμαστε και να εχουμε υπο'ψιν οτι το κοσκινισμα οφειλεται αποκλειστικα στο οτι οι μηχανες δεν εχουν μηδενικο τραιηλ.

φλεημ ον!