PDA

View Full Version : CBR500R



sniper
20/03/2013, 13:17
Τώρα το είδα (http://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=cbr500r)...

Με 6.600€ και 47bhp ... Ενδιαφέρον για τους "νέους" στην κατηγορία

Sapadak
20/03/2013, 13:18
Τώρα το είδα (http://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=cbr500r)...

Με 6.600€ και 47bhp ... Ενδιαφέρον για τους "νέους" στην κατηγορία

Με 6600 ....γαμησετα

sniper
20/03/2013, 13:20
Με 6600 ....γαμησετα

Δεν κάνει για εσένα ρε τσίπη.

:smokin:

Sapadak
20/03/2013, 13:29
Δεν κάνει για εσένα ρε τσίπη.

:smokin:

Σιγα ρε συ

Μονο 140 btc ειναι :lol:

pipe_smoker
20/03/2013, 15:06
Δε μας χέζει και η Honda :moutza:

Πριν τρία χρόνια που θέλαμε μικρομεσαίο για αρχή, έβγαζε μόνο σκουτέρια και λέγαμε πού χάθηκε η κατηγορία των 400-500 κυβικών. Πήραμε το εικοσαετίας.

Τώρα ψάχνουμε πού χάθηκε η κατηγορία των 600ss, και βγάζει μηχανάκια για αρχάριους και κάτι 700άρια για να κάνουν 100 χιλιόμετρα με μισό νανογραμμάριο βενζίνη.

Εγώ είμαι εκτός εποχής ρε πστ μου?:confused: Θέλω να γίνω hondaκιας και δε με θέλει η honda γαμώ τη φουκουσίμα τους.

Όντως ωραίο είναι για αρχάριους αλλά πολλά τα ριάλια.
Δεν ξέρω όμως και τί γίνεται με τα καινούρια διπλώματα. Αν το παίρνεις στα 18 για πρώτο μηχανάκι κάτι πάει κι έρχεται, γιατί είναι κάμποσα τα αλογάκια και θα γλυκάνουν. Αν όχι, και πρέπει να περάσεις από άλλο στάδιο πρώτα, χαιρετίσματα. Το χελωνονιντζάκι το 300άρι θα το καταπιεί αμάσητο και μετά φεύγει ο καθένας για άλλες μεγαλύτερες κατηγορίες.

harris_x
20/03/2013, 15:38
Δε μας χέζει και η Honda :moutza:

Πριν τρία χρόνια που θέλαμε μικρομεσαίο για αρχή, έβγαζε μόνο σκουτέρια και λέγαμε πού χάθηκε η κατηγορία των 400-500 κυβικών. Πήραμε το εικοσαετίας.

Τώρα ψάχνουμε πού χάθηκε η κατηγορία των 600ss, και βγάζει μηχανάκια για αρχάριους και κάτι 700άρια για να κάνουν 100 χιλιόμετρα με μισό νανογραμμάριο βενζίνη.

Εγώ είμαι εκτός εποχής ρε πστ μου?:confused: Θέλω να γίνω hondaκιας και δε με θέλει η honda γαμώ τη φουκουσίμα τους.

Όντως ωραίο είναι για αρχάριους αλλά πολλά τα ριάλια.
Δεν ξέρω όμως και τί γίνεται με τα καινούρια διπλώματα. Αν το παίρνεις στα 18 για πρώτο μηχανάκι κάτι πάει κι έρχεται, γιατί είναι κάμποσα τα αλογάκια και θα γλυκάνουν. Αν όχι, και πρέπει να περάσεις από άλλο στάδιο πρώτα, χαιρετίσματα. Το χελωνονιντζάκι το 300άρι θα το καταπιεί αμάσητο και μετά φεύγει ο καθένας για άλλες μεγαλύτερες κατηγορίες.

πάρε bmw να βρεις την υγειά σου :p







σοβαρά τώρα, πάρε triumph.

pipe_smoker
20/03/2013, 16:50
σοβαρά τώρα, πάρε triumph.

Σοβαρά τώρα, πιο πολύ απ'όλα με ψήνει το 675 αλλά..... Τέσπα. Όταν έρθει κείνη ώρα θα ανοίξω thread.

KostasV2
20/03/2013, 17:31
Πολλά τα 6600. Με κάτι ακόμα παίρνεις 4κύλινδρο 600...

SHOOTER045
20/03/2013, 17:39
Πολλά τα 6600. Με κάτι ακόμα παίρνεις 4κύλινδρο 600...

6600 παιρνεις 1000 τριετιας.τι να το κανεις το 500?το μεγαλο δουλευει σαν μικρο,το μικρο σαν μεγαλο οχι...

SHOOTER045
20/03/2013, 17:42
Τώρα το είδα (http://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=cbr500r)...

Με 6.600€ και 47bhp ... Ενδιαφέρον για τους "νέους" στην κατηγορία

στην αρχη οταν το διαβασα νομισα οτι ανφεροσουν σε εκεινα τα RR που γεμιζαν καραβια και ερχοντουσαν,αλλα 500?κανα μεγαλωμενο θα ειναι ειπα,αντε αγωνιαρικο,αλλα επεσα εξω...:bawl:

PetranGR
20/03/2013, 17:47
6600 παιρνεις 1000 τριετιας.τι να το κανεις το 500?το μεγαλο δουλευει σαν μικρο,το μικρο σαν μεγαλο οχι...

μεγάλη κουβέντα ξεφούρνισες τώρα μ'αρέσει!

KostasV2
20/03/2013, 19:31
6600 παιρνεις 1000 τριετιας.τι να το κανεις το 500?το μεγαλο δουλευει σαν μικρο,το μικρο σαν μεγαλο οχι...

Προφανώς δεν απευθύνεται στο ίδιο κοινό που αγοράζει RRRR. Τα διάφορα CBF 600, Hornet, Fazer κλπ. όμως είναι σίγουρα εναλλακτικές...

toyar
20/03/2013, 19:38
ολα καλα.............
αλλα made in japan δεν ειναι:rolleyes:

pipe_smoker
20/03/2013, 19:39
Πολλά τα 6600. Με κάτι ακόμα παίρνεις 4κύλινδρο 600...



6600 παιρνεις 1000 τριετιας.


Επίσης με 6600 παίρνεις και αμάξι, βρίσκεις και μεταχειρισμένο τρακτέρ (με φρέζα), βαρκούλα με κουπιά να πηγαίνεις για καθετή, κι άμα είσαι μερακλής σβήνεις το ένα μηδενικό και το άλλο το κάνεις κι αυτό εξάρι και ξηγιέσαι μια επικλησούλα στο Σατανά.

Κι εγώ τα θεωρώ πολλά αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Σε έναν νέο οδηγό (22 χρονών αρχάριο πχ), που ψάχνεται να πάρει μηχανή και μπορεί να διαθέσει αυτά τα 6 χιλιάρικα θα του λέγατε τράβα πάρε 1000άρι τριετίας?



το μεγαλο δουλευει σαν μικρο...

Να ρωτήσω με ποια λογική (της οικονομίας? της ασφάλειας? της άνεσης? της ταλαιπωρίας που τρώει η μηχανή?) ή θα σοκαριστώ με την απάντηση??

pipe_smoker
20/03/2013, 19:42
Προφανώς δεν απευθύνεται στο ίδιο κοινό που αγοράζει RRRR. Τα διάφορα CBF 600, Hornet, Fazer κλπ. όμως είναι σίγουρα εναλλακτικές...

Αυτός που θα πήγαινε σε cbf ή σε hornet δε θα το κοιτάξει πιστεύω καν αυτό (εκτός κι αν το μηχανάκι κάνει θαύματα από πλευράς κατανάλωσης).

Γι'αυτό και είπα ότι όλα παίζονται στο τί επιτρέπεται ανάλογα το δίπλωμα (τα 100+ άλογα του hornet πχ σίγουρα θέλουν απεριορίστων. Για τα 47 του cb500r δεν ξέρω).

devil's animal
20/03/2013, 19:49
Σε έναν νέο οδηγό (22 χρονών αρχάριο πχ), που ψάχνεται να πάρει μηχανή και μπορεί να διαθέσει αυτά τα 6 χιλιάρικα θα του λέγατε τράβα πάρε 1000άρι τριετίας?



οχι θα του λεγαμε αν του αρεσει τοσο πολυ αυτου του ειδους η κατηγορια να παει να παρει ενα cb-1, cbr 400rr, rvf400, vfr400 να το ανακατασκευασει πληρως και με τα ρεστα να κανει level 1 και 2 στο css και θα του μεινουν κιολας καποια να τα κανει βενζινα να γυρισει την Πελοποννησο...

teo24
20/03/2013, 20:18
http://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=cbr500r

chr1s_86
20/03/2013, 20:21
Θέλω να γίνω hondaκιας και δε με θέλει η honda γαμώ τη φουκουσίμα τους.



Τι εννοείς να γίνεις; Αφού είσαι ! :D :D

pipe_smoker
20/03/2013, 20:27
οχι θα του λεγαμε αν του αρεσει τοσο πολυ αυτου του ειδους η κατηγορια να παει να παρει ενα cb-1, cbr 400rr, rvf400, vfr400 να το ανακατασκευασει πληρως και με τα ρεστα να κανει level 1 και 2 στο css και θα του μεινουν κιολας καποια να τα κανει βενζινα να γυρισει την Πελοποννησο...

Χιλιάρι πάντως δε θα του έλεγες να πάρει.

Από εκεί και πέρα ξαναλέω το είπα ότι κι εγώ τα θεωρώ ΠΟΛΛΑ. Όχι τόσο σχετικά με το μηχανάκι. Δεν ξέρω τί δουλειά μπορεί να έχει πέσει και πόσο κοστολογεί η honda το κάθετί. Σχετικά με το κοινό που θεωρώ ότι απευθύνεται.
Η διαδικασία που περιγράφεις (για την ανακατασκευή μιλάω, όχι για τα σχολεία και τα ταξίδια) προϋποθέτει πολλά. Καλό μηχανικό, ανταλλακτικά, πολύ χρόνο και υπομονή και άλλα. Δεν είναι βέβαιο ότι ο υποτιθέμενος φίλος μας τα διαθέτει όλα αυτά εκτός από τα 6 χιλιάρικα.

Μπορεί να κάνω εγώ λάθος αλλά δεν ξέρω πολλούς που να μπαίνουν στο "σπορ" όντας από τα μικράτα τους αρχαιολάγνοι. Από ανάγκη να πάρουν ένα μηχανάκι 15-20ετίας, όπως εγώ κι άλλοι πολλοί, γιατί δεν είχαν τα λεφτά για κάτι πιο καινούριο ίσως. Από επιλογή όμως όχι και τόσο.

pipe_smoker
20/03/2013, 20:29
Τι εννοείς να γίνεις; Αφού είσαι ! :D :D

Ναι αλλά από μέσα μου τη βρίζω.

Όσο με πληγώνει τόσο με πορώνει:lol:

TROOPER
20/03/2013, 22:57
απατο θα παει.

γιατι να δωσει κανεις 7 χηνες για να παρει μια παπαρα 500 κ.εκ. και οχι 5χηνες για να παρει ενα 600rr ?

SHOOTER045
20/03/2013, 23:00
Επίσης με 6600 παίρνεις και αμάξι, βρίσκεις και μεταχειρισμένο τρακτέρ (με φρέζα), βαρκούλα με κουπιά να πηγαίνεις για καθετή, κι άμα είσαι μερακλής σβήνεις το ένα μηδενικό και το άλλο το κάνεις κι αυτό εξάρι και ξηγιέσαι μια επικλησούλα στο Σατανά.

Κι εγώ τα θεωρώ πολλά αλλά μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Σε έναν νέο οδηγό (22 χρονών αρχάριο πχ), που ψάχνεται να πάρει μηχανή και μπορεί να διαθέσει αυτά τα 6 χιλιάρικα θα του λέγατε τράβα πάρε 1000άρι τριετίας?




Να ρωτήσω με ποια λογική (της οικονομίας? της ασφάλειας? της άνεσης? της ταλαιπωρίας που τρώει η μηχανή?) ή θα σοκαριστώ με την απάντηση??
σε λογια να βρισκομαστε μαλλον,με την δικια μου λογικη και με την δικια μου αποψη και με τα δικα μου γουστα,το ενα 1000 μπορει να παει σαν 500,ενα 500 δεν μπορει να παει σαν 1000,ενεργητικη αφαλεια(γκαζι-φρενα)τα 1000αρια εχουν καλυτερα,ποιο ευκολες προσπερασεις,ποιο γρηγορο στοπ,η ανεση ειναι σχετικη για τον κεθενα,αλλιως καθεσαι εσυ η ο α η ο β αλλιως εγω,αλλα ζητας εσυ αλλα ζηταω εγω,την ταλαιπωρια δεν την καταλαβα?δεν θα βαλουμε το 1000 να σπαει πετρες και το 500 να περπαταει σε ροδοπεταλα.και στην τελικη απποψη μου ειναι οκ?και αν ειχα τα 6600 1000 τριετιας-τετραετιας θα επαιρνα,τωρα οσον αφορα τα περι διπλωματος και ηλικιας,αν ενας πιτσιρικας τα εχει ας το παρει,απο την αλλη σε ενα τετοιο ακριβο μηχανακι θα μαθει να οδηγαει?

KostasV2
20/03/2013, 23:31
σε λογια να βρισκομαστε μαλλον,με την δικια μου λογικη και με την δικια μου αποψη και με τα δικα μου γουστα,το ενα 1000 μπορει να παει σαν 500,ενα 500 δεν μπορει να παει σαν 1000,ενεργητικη αφαλεια(γκαζι-φρενα)τα 1000αρια εχουν καλυτερα,ποιο ευκολες προσπερασεις,ποιο γρηγορο στοπ,η ανεση ειναι σχετικη για τον κεθενα,αλλιως καθεσαι εσυ η ο α η ο β αλλιως εγω,αλλα ζητας εσυ αλλα ζηταω εγω,την ταλαιπωρια δεν την καταλαβα?δεν θα βαλουμε το 1000 να σπαει πετρες και το 500 να περπαταει σε ροδοπεταλα.και στην τελικη απποψη μου ειναι οκ?και αν ειχα τα 6600 1000 τριετιας-τετραετιας θα επαιρνα,τωρα οσον αφορα τα περι διπλωματος και ηλικιας,αν ενας πιτσιρικας τα εχει ας το παρει,απο την αλλη σε ενα τετοιο ακριβο μηχανακι θα μαθει να οδηγαει?

Με τη λογική σου, μόνο τα 1000άρια έχουν λόγο ύπαρξης. Η αγορά λέει άλλα...

SHOOTER045
20/03/2013, 23:45
ενταξει,προσωπικα μιλησα οτι εγω δεν εσκαγα 6600 για 500αρι οκ?γουστα ειναι αυτα και εγω εξεφρασα τα γουστα μου,που να ελεγα και τιποτα αλλο δλδ

McTalas
21/03/2013, 05:31
εγω αμα ημανε πιτσιρικας και ειχα τα 6600, θα επερνα το τριουμφ 675, αλλα εγω ειμαι χερας απο γενισιμιου μου...:p

συμπερασμα, η χοντα δε τη παλευει...

sapila racing
21/03/2013, 08:42
Το μηχανακι προορίζεται για την νεα κατηγορία διπλωμάτων Α2 και οχι για οποιον μπορεί να παρει οτι θέλει.
Γι αυτό που είναι, είναι μια χαρά μηχανάκι αλλά σαν Honda ειναι ακριβούτσικο.
Τα υπόλοιπα που λέτε είναι μάλλον εκτός θέματος. :wave2:

harris_x
21/03/2013, 10:06
[...]Τα υπόλοιπα που λέτε είναι μάλλον εκτός θέματος. :wave2:
... και μη τα συνεχίσετε γιατί θα πέσει σφάξιμο :evil:

Ας συνεχίσουμε εντός θέματος.

pipe_smoker
21/03/2013, 10:59
Το μηχανακι προορίζεται για την νεα κατηγορία διπλωμάτων Α2 και οχι για οποιον μπορεί να παρει οτι θέλει.
Γι αυτό που είναι, είναι μια χαρά μηχανάκι αλλά σαν Honda ειναι ακριβούτσικο.


Δόξα σοι (http://www.youtube.com/watch?v=0wpxFjtQm28)

sniper
21/03/2013, 11:03
απατο θα παει.

γιατι να δωσει κανεις 7 χηνες για να παρει μια παπαρα 500 κ.εκ. και οχι 5χηνες για να παρει ενα 600rr ?

Γιατί μπορεί κάποιος να μην μπορεί να το πάρει (Α2) να μην έχει τα δικά σου χέρια και να θέλει 47 άλογα κι όχι 110+

Επίσης, τα 6600 είναι για κούτα. Τα 600 και τα 1000 κούτα έχουν 12 και 18Κ αν δεν κάνω λάθος...

Επίσης άπατο πήγε και το VTR250 αλλά μιλάμε για την Ελληνική αγορά έτσι; Άπατα πάνε όλα πλέον.

daz
21/03/2013, 11:41
Όταν δεν υπήρχαν επιλογές για τη μεσαία κατηγορία γκρινιάζαμε. Τώρα που έχουμε πάλι το ίδιο κάνουμε. Εντάξει είναι ακριβό αλλά η honda δεν είχε στο νου της την Ελληνική αγορά και επιπλέον δεν γνωρίζουμε πως θα διαμορφωθεί η τιμή της μετά από ένα χρόνο. Ούτε ξέρουμε πόσο θα πωλείται σαν μεταχειρισμένο μετά από λίγα χρόνια.

Εγώ λέω καλώς ήρθε.

pipe_smoker
21/03/2013, 11:50
Γιατί μπορεί κάποιος να μην μπορεί να το πάρει (Α2) να μην έχει τα δικά σου χέρια και να θέλει 47 άλογα κι όχι 110+

Επίσης, τα 6600 είναι για κούτα. Τα 600 και τα 1000 κούτα έχουν 12 και 18Κ αν δεν κάνω λάθος...

Επίσης άπατο πήγε και το VTR250 αλλά μιλάμε για την Ελληνική αγορά έτσι; Άπατα πάνε όλα πλέον.

Ξανά δόξα σοι.

Και μια σημαντική διαφορά κατά τη γνώμη μου που υπάρχει με τα VTR250, ninja250-300, ybr και λοιπά δεν τα βάζω καν στη σύγκριση, είναι ότι το συγκεκριμένο (αν ο τυπάκος δεν τρώγεται άμεσα για "αναβάθμιση") μπορεί να το κρατήσει χωρίς να το βαρεθεί τόσο εύκολα ακόμα και όταν θα το επιτρέπει το δίπλωμά του να περάσει σε μηχανή απεριορίστων κυβικών.

Άλλα τα 47 άλογα και τα 500 κυβικά, κι άλλα τα 30-35 και 250-300 κυβικά.

Μακάρι να πιάσει το μηχανάκι*, αφενός γιατί έχει ενδιαφέρον σαν κατηγορία για εκεί που προορίζεται κι αφετέρου γιατί τα άσπαστα/απροβλημάτιστα/σκυλιά/απέθαντα cb400, bros, cb-1 και λοιπές αρχαιολογίες έχουν παλιώσει υπερβολικά για να συεχίζουν να αποτελούν προτάσεις για κάποιον που ψάχνει μηχανή σε αυτά τα κυβικά/άλογα/κατηγορία. Πρώτον, έχω χιλιοπεί ότι το "άσπαστα" είναι σχετικό και δεύτερον, αν τώρα αυτό κούτα έχει 6600, σε 4 χρόνια μτχ μπορεί να έχει 3.500-4.000 κι όσο περνάει ο καιρός θα πέφτει. Το 2017 (κι ακόμα πιο μετά) θα συνεχίζουμε να προτείνουμε μοτοσικλέτες του '89-'95 με 300.000χλμ στο κοντέρ λέγοντας ότι είναι άσπαστα?

ΥΓ. Αν βγει ποιοτικό και της προκοπής, σα μεταχειρισμένο θα αποτελεί γαμώ τις προτάσεις imho (και αυτό και τα αδερφάκια του). Μπαίνει ξανά στο παιχνίδι μία κατηγορία που είχε πεθάνει. Στα 300-500 κυβικά ή θα έπαιρνες σκούτερ ή enduro/on-off/motard κλπ. Street δεν υπήρχε που να μην ήταν της εποχής του χαλκού.

*να κονομήσει και η honda μπας και ρίξει και κανά κονδύλι να φτιάξει κανά cbr της προκοπής. Ξανά :moutza:

buckley
21/03/2013, 12:14
Καλά ακόμα συζητάτε για ένα μηχανάκι για έναν αρχάριο με τιμή 6600 ευρώ και βασικό μισθό 510 ? (στην ηλικία του ).Και αν έχει βρει δουλειά με παραπάνω χρήματα (δύσκολο το κόβω) πρέπει να αποτελεί το ποσοστό των νέων που μάλλον παίρνουν smartaki.
Γουστάρω πάντως σχόλια του τύπου ότι στην Ελλάδα θα αποτελέσει μια καλή αγορά σαν μεταχειρισμένο στο μέλλον ! Αυτό προυποθέτει όμως ότι κάποιοι πρέπει πρώτα να το αγοράσουν καινούργιο (να μου πεις δεν χρειάζεται αυτοί να είναι Ελληνες...)

sniper
21/03/2013, 12:35
Καλά ακόμα συζητάτε για ένα μηχανάκι για έναν αρχάριο με τιμή 6600 ευρώ και βασικό μισθό 510 ? (στην ηλικία του ).Και αν έχει βρει δουλειά με παραπάνω χρήματα (δύσκολο το κόβω) πρέπει να αποτελεί το ποσοστό των νέων που μάλλον παίρνουν smartaki.
Γουστάρω πάντως σχόλια του τύπου ότι στην Ελλάδα θα αποτελέσει μια καλή αγορά σαν μεταχειρισμένο στο μέλλον ! Αυτό προυποθέτει όμως ότι κάποιοι πρέπει πρώτα να το αγοράσουν καινούργιο (να μου πεις δεν χρειάζεται αυτοί να είναι Ελληνες...)

Τότε να μην λέμε τίποτα ή να το γυρίσουμε στα σαράβαλα 30ετίας.

LOUKILOUK
21/03/2013, 12:41
Ναι αλλά από μέσα μου τη βρίζω.

Όσο με πληγώνει τόσο με πορώνει:lol:

Αεκτζής και εσύ;

Δεν το περίμενα από κάποιον της ηλικίας σου...χαχαχαχ

Κατά τα άλλα πάντα είναι καλό να κυκλοφορούν νέα μοντέλα και μάλιστα σε κατηγορίες ξεχασμένες...Τα 6600 είναι μάλλον πολλά αλλά ποια μηχανή είναι φτηνή στην τελική;
Καλύτερα να ασχολούμαστε με το τεχνικό -οδηγικό κομμάτι και όχι το εμπορικό, που έτσι και αλλιώς λίγους απασχολεί πλέον στην Ελλάδα του σήμερα...

Το μηχανάκι τι είδα από κοντά στο σαλόνι μηχανής του Εδιμβούργου...γλυκούλι με ποιότητα αλλά βαρετό σε εμφάνιση όπως και όλα τα χόντα της έκθεσης πλιν του ρετρό ΣιΜπι1100...
Αν και όταν το οδηγήσει κανείς μας λέει και το υπόλοιπο του έργου...

pipe_smoker
21/03/2013, 12:48
Αεκτζής και εσύ;


Τσου. Άθρησκος:lol:

SAC
25/03/2013, 20:44
...το μεγαλο δουλευει σαν μικρο,το μικρο σαν μεγαλο οχι...

+1 ;)

SoulGR
25/03/2013, 23:35
εμενα προσωπικα μου φαινεται ασχημο και σε καλη οικονομικα εποχη να ειμασταν παλι δεν θα το προτιμουσα απο τα παλια 400ρια...βεβαια ειναι στα + το abs και το οτι ειναι ψεκαστο...αλλα αν δε σε κα&^5νει το μηχανακι τι να το κανεις?? :D

notakos600
26/03/2013, 14:50
Καλά ακόμα συζητάτε για ένα μηχανάκι για έναν αρχάριο με τιμή 6600 ευρώ και βασικό μισθό 510 ? (στην ηλικία του ).Και αν έχει βρει δουλειά με παραπάνω χρήματα (δύσκολο το κόβω) πρέπει να αποτελεί το ποσοστό των νέων που μάλλον παίρνουν smartaki.
Γουστάρω πάντως σχόλια του τύπου ότι στην Ελλάδα θα αποτελέσει μια καλή αγορά σαν μεταχειρισμένο στο μέλλον ! Αυτό προυποθέτει όμως ότι κάποιοι πρέπει πρώτα να το αγοράσουν καινούργιο (να μου πεις δεν χρειάζεται αυτοί να είναι Ελληνες...)

+600
Που νομίζετε πως βρισκόμαστε; πριν από 3-4 χρόνια που πληρωνόμασταν σαν golden-boys?:lol::lol:
Να ρωτήσω, αυτό δεν έχει το παμπάλαιο μοτέρ του παλιού καλού δικύλινδρου 500;

sniper
26/03/2013, 14:57
+600
Που νομίζετε πως βρισκόμαστε; πριν από 3-4 χρόνια που πληρωνόμασταν σαν golden-boys?:lol::lol:
Να ρωτήσω, αυτό δεν έχει το παμπάλαιο μοτέρ του παλιού καλού δικύλινδρου 500;

Kάποια specs εδώ (http://hellforleathermagazine.com/2012/10/everything-you-ever-wanted-to-know-about-the-honda-cbr500/) και συγκρίσεις με το ZX300

Επίσης στα @@ τους αν εμείς είμαστε πλέον φτωχοί. Κάποιοι δεν είναι. Εξάλλου κάπως έτσι είμασταν και στην δεκαετία του '80.

pipe_smoker
26/03/2013, 15:10
Kάποια specs εδώ (http://hellforleathermagazine.com/2012/10/everything-you-ever-wanted-to-know-about-the-honda-cbr500/) και συγκρίσεις με το ZX300



Άσχετο. Ninja 650 λένε το er6?

sapila racing
26/03/2013, 15:12
Να ρωτήσω, αυτό δεν έχει το παμπάλαιο μοτέρ του παλιού καλού δικύλινδρου 500;

Οχι το μοτεράκι είναι νέο και υδρόψυκτο.

Drake Ramore
26/03/2013, 15:13
Γιατι κολλάτε καποιοι οτι το μηχανακι το έβγαλε η Honda για την Ελλάδα; Πολύ μεγάλη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας σαν μοτοσυκλετιστική χώρα νομίζω!
Μια χαρά κινηση έκανε, σε μια κατηγορία που ήταν σχεδόν νεκρή. Είναι και ταμαμ για το καινούριο μικρό δίπλωμα. Τι άλλο θέλουμε;
Τσιμπημένο σε τιμή, αλλά όχι υπερβολικά. Αν ηταν κάπου 300-400 ευρώ φτηνότερο θα ήταν μια χαρά.
Προσωπικά εγώ που είχα αγοράσει το 2005 το fazer 600 θα κοίταζα ένα τέτοιο μηχανάκι. 8500 περίπου είχα δώσει. 2000 ευρώ κάτω είναι σημαντική διαφορά για να κάνω πάνω κάτω τα ίδια πράγματα!

Κι επιτέλους μιλάμε για μεσαίο μηχανακι στρητ. Βλέπω ανθρώπους να παιδεύονται να αναστήσουν CB400 SF, bros 400 και Bandit και τρελαίνομαι! Τρελαίνομαι γιατί δεν το κάνουν επειδή θέλουν να τα αναπαλαιώσουν (αυτοί είναι μια άλλη σεβαστή κατηγορία), αλλά λόγω ανάγκης για ένα μεσαίο στρητάκι.

Όταν διαβάζω κάποιον να προτείνει CB400 sf καταλαβαίνω και την ηλικία του. Εκει γυρω στα 35-40 που όταν είμασταν 20αρηδες τα ζαχαρώναμε που ερχόντουσαν καραβιές φρεσκομεταχειρισμένα από Τζαπάν. Μονο που από τότε πέρασαν 20 χρόνια... εμείς τα θυμόμαστε άσπαστα, αλλά αυτά έχουν αλλάξει και 10 ιδιοκτήτες σιδεροφάγους στο μεταξύ!

AristidisZ
26/03/2013, 15:16
Άσχετο. Ninja 650 λένε το er6?

εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_Ninja) είναι οι "Νίντζες", δε το βλέπω κάπου το er6

Παρεμπιπτόντως σταματήστε να μεμψιμοιρήτε για τα χάλια μας.
Άλλο ένα σχόλιο του τύπου "αυτό το μηχανάκι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει", κι άλλο αυτό που μερικοί σε ότι θέμα κι αν ανοίξει πετάγεστε και λέτε "εδώ δεν έχουμε να φάμε, λάστιχα θες να βάλεις εσύ στο μηχανάκι"
Αν θέλουμε να διαβάζουμε κλάψα, έχει το capital, όποιος θέλει ανοίγει έναν λογαριασμό, έχει πλάκα γιατί μπορείς να βαθμολογείς και τα σχόλια του χρήστη
Άϊντε πια...

pipe_smoker
26/03/2013, 15:31
Οχι το μοτεράκι είναι νέο και υδρόψυκτο.

Και οι Γιάπωνες έσιαξαν κιόλας 400άρι μοτέρι για νέα έκδοση, αυτή τη φορά CBR400 (με τα αντίστοιχα αδελφάκια F και X) για ακόμα μικρότερη κατανάλωση ή για τα δικά τους εκεί διπλώματα αντίστοιχα, με τις όποιες διαφορές έχουν στους περιορισμούς από τα ευρωπαϊκά. Αλλού το διάβασα αλλά σε λινκ εδώ (http://hellforleathermagazine.com/2013/01/honda-plans-new-400cc-range/) το βρήκα εύκαιρο.

Κι εμείς που νομίζαμε ότι τα ξύνουν εκεί στη Honda:lol:


εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_Ninja) είναι οι "Νίντζες", δε το βλέπω κάπου το er6


Κι όμως (http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_Ninja_650R) ;)

Manitu
26/03/2013, 15:49
Ναι η τιμή για την εποχή είναι ακριβή αλλά το Ninja 300 έχει 5.500 οπότε 1100 πάνω για 20 άλογα και αλλά 200 cc δεν το βλέπω εξωφρενικό .
Μια χαρά κατηγορία είναι για κάποιον που ξεκινάει και σε ποιο μεγάλη ηλικία 25-35 που είναι φαινόμενο των ημερών και πιθανόν να μπορεί να διαθέσει αυτό το ποσό …
Όσο για το παλιό 1000αρι δεν νομίζω ότι το κοινό που μπορεί να ενδιαφερθεί για την κατηγορία street 500 να έχει καμία σχέση με 1000άρι μηχανάκι σε ότι αφορά γκάζι/συντήρηση/ικανότητες .

Runner Ducati
27/03/2013, 04:16
Εγω παντα Ιταλος στα μηχανακια...
επειδη ομως τα γουστα μου για ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ ειναι σε μικρομεσαιες σπορ μοτοσυκλετες...
δηλαδη το ιδανικο για τα δικα μου κεφια για καθημερινοτητα στο δρομο και βολτουλες ειναι μοτοσυκλετες 400-500cc δικυλινδρες... για καλυτερη ροπη με λιγοτερες rpm....
με 50... αντε 60 αλογα το πολυ....

παρολο λοιπον "Ιταλος", λογο του οτι δεν υπαρχει ακομα ποικιλια στην αγορα, βλεπω με πολυ καλο ματι την κινηση για τα 500ρια (470cc) της Χοντα...
μεχρι που ακομα και εγω, ελειψη αναλογων Ιταλικων... εαν μπορουσα ισως και να αγοραζα ενα τετοιο χοντακι...
στα 6000 ευρω ειναι καλη τιμη και το μηχανακι (η σειρα των 500ριων) τεχνικα δεν φαινεται τοπ, αλλα δεν φαινεται και κακο... !!!

μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι με 400-500cc δικυλινδρες σπορ μοτοσυκλετες, χωρις σκασμενα μοτερ απο αλογα, για μεγαλυτερη αξιοπιστια και οικονομια, δηλαδη των 45-55 ιππων...
με περισσοτερη εμφαση σε αναρτησεις για καλη οδικη σπορ συμπεριφορα...

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 10:52
και γιατι να μην παρεις gsxr 600 (παρολο που ειμαι hondaκιας) που εχει και επιλογη 3 χαρτογραφησεων.
Με τον C εχει 55 ή 60 αλογακια και οταν γουσταρεις ανεβαινεις σε Α ή Β
εεεεεεεε??????

sniper
27/03/2013, 10:54
και γιατι να μην παρεις gsxr 600 (παρολο που ειμαι hondaκιας) που εχει και επιλογη 3 χαρτογραφησεων.
Με τον C εχει 55 ή 60 αλογακια και οταν γουσταρεις ανεβαινεις σε Α ή Β
εεεεεεεε??????

Γιατί κάποιοι δεν μπορούν λόγω διπλώματος!

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 11:11
μα ουτε και στα 47 μπορουν με το μικρο διπλωμα

sniper
27/03/2013, 11:15
μα ουτε και στα 47 μπορουν με το μικρο διπλωμα

Σωστός, λάθος μου, μπερδεύτηκα.

sapila racing
27/03/2013, 11:25
Σωστός, λάθος μου, μπερδεύτηκα.

Δεν είχες μπερδευτεί!

Αυτα τα νεα Honda φτιαχτηκαν έτσι ώστε να μπορεί να τα οδηγήσει κατοχος διπλώματος Α2.
Το Α2 ειναι νεα κατηγορία απ ότι βλέπω.
Από http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92459.asp?pageprint=true

Κατηγορία Α2
Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και «με μέγιστο
λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας», και τρίκυκλα/τετράκυκλα έως 15kW. Ελάχιστη ηλικία αναβάτη, τα 20 έτη. Όπως το υποψιαστήκατε, στην υπόλοιπη Ε.Ε. χρειάζεται να είσαι μόλις 19 ετών για να πάρει το Α2. Το Α2 μπορεί να το πάρει κανείς είτε κατευθείαν, εάν είναι 20 ετών, είτε προοδευτικά, αν κατέχει ήδη δίπλωμα Α1 για 2 έτη (πρέπει όμως να περάσει πάλι 7 ώρες τεστ). Ας σας παραθέσουμε μία ακόμα ανεξήγητη διάταξη του νόμου. Οι μοτοσικλέτες του τεστ για το δίπλωμα Α2 πρέπει να είναι τουλάχιστον 400 κυβικά (γιατί; αφού πουθενά στο νόμο της Ε.Ε. δεν γίνεται λόγος για κυβισμό, θα μπορούσε να είναι 300, ή 250, η ότι θέλουμε), και ισχύος έως 15kW (γιατί; αφού ο εξεταζόμενος δίνει για δίπλωμα έως 35kW)! Μιλήσαμε και με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκπαιδευτών Οδήγησης, και μας είπαν πως το τοπίο είναι ακόμα πολύ θολό, και περιμένουν και αυτοί διευκρινήσεις από το Υπουργείο.

τα ίδια ισχύουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη πλέον.
πχ
http://www.magireland.org/a2-license-facts/


Τα 35KW είναι 47HP. ;)

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 11:32
Σωστός, λάθος μου, μπερδεύτηκα.
Ανθρωποι ειμαστε ,δεν πειραζει ;)

Παντως σχετικα με το cbr500 πιστευω οτι ειναι ωραιο εμφανισιακα αλλα και απο αποψη καταναλωσης θα ειναι μια καλη επιλογη για καποιον που θα την χρησιμοποιει και στην πολη. Αυτο που δεν μου καθεται κυριως ειναι οτι απο την μια εχει το 600 με 120 αλογατα (βεβαια η καταναλωση αισθητα υψηλοτερη) και απο την αλλη το 500 με τα 47 σε τιμη που ειναι σχετικα υψηλη. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το κινητρο του μικρου διπλωματος τοτε γιατι να την παρεις???

sniper
27/03/2013, 11:34
Δεν είχες μπερδευτεί!

Αυτα τα νεα Honda φτιαχτηκαν έτσι ώστε να μπορεί να τα οδηγήσει κατοχος διπλώματος Α2.
Το Α2 ειναι νεα κατηγορία απ ότι βλέπω.
Από http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92459.asp?pageprint=true

Κατηγορία Α2
Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και «με μέγιστο
λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας», και τρίκυκλα/τετράκυκλα έως 15kW. Ελάχιστη ηλικία αναβάτη, τα 20 έτη. Όπως το υποψιαστήκατε, στην υπόλοιπη Ε.Ε. χρειάζεται να είσαι μόλις 19 ετών για να πάρει το Α2. Το Α2 μπορεί να το πάρει κανείς είτε κατευθείαν, εάν είναι 20 ετών, είτε προοδευτικά, αν κατέχει ήδη δίπλωμα Α1 για 2 έτη (πρέπει όμως να περάσει πάλι 7 ώρες τεστ). Ας σας παραθέσουμε μία ακόμα ανεξήγητη διάταξη του νόμου. Οι μοτοσικλέτες του τεστ για το δίπλωμα Α2 πρέπει να είναι τουλάχιστον 400 κυβικά (γιατί; αφού πουθενά στο νόμο της Ε.Ε. δεν γίνεται λόγος για κυβισμό, θα μπορούσε να είναι 300, ή 250, η ότι θέλουμε), και ισχύος έως 15kW (γιατί; αφού ο εξεταζόμενος δίνει για δίπλωμα έως 35kW)! Μιλήσαμε και με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκπαιδευτών Οδήγησης, και μας είπαν πως το τοπίο είναι ακόμα πολύ θολό, και περιμένουν και αυτοί διευκρινήσεις από το Υπουργείο.

τα ίδια ισχύουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη πλέον.
πχ
http://www.magireland.org/a2-license-facts/


Τα 35KW είναι 47HP. ;)

Α ειχα δει το 35 και σκέφτηκα bhp

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 11:35
Δεν είχες μπερδευτεί!

Αυτα τα νεα Honda φτιαχτηκαν έτσι ώστε να μπορεί να τα οδηγήσει κατοχος διπλώματος Α2.
Το Α2 ειναι νεα κατηγορία απ ότι βλέπω.
[.....] Μιλήσαμε και με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκπαιδευτών Οδήγησης, και μας είπαν πως το τοπίο είναι ακόμα πολύ θολό, και περιμένουν και αυτοί διευκρινήσεις από το Υπουργείο.

τα ίδια ισχύουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη πλέον.
πχ
http://www.magireland.org/a2-license-facts/


Τα 35KW είναι 47HP. ;)

Αρα ακομα βαδιζουμε σε θολα νερα οπως σε ολους τους τομεις σαν χωρα

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 11:46
Κινητήρας
Υγρόψυκτος 4-χρονος, 2 κύλινδροι σε σειρά
Κυβισμός
471 κ.εκ.
Μέγιστη Ισχύς
35kw (47hp)/ 8.500 σ.α.λ.
Μέγιστη Ροπή
43 Nm / 7.000 σ.α.λ.
Ταχύτητες
Κιβώτιο 6 ταχυτήτων
Τροφοδοσία
Ηλεκτρονικός ψεκασμός PGM-FI
Βάρος
194 κιλά
Φρένα
Ε: Δίσκος wave 320 χιλ. (ABS)
Π: Δίσκος wave 240 χιλ. (C-ABS)
Διαστάσεις (ΜxΠxΥ)
67 x 66,8 χιλ.
Ύψος σέλας
790 χιλ.
Απόσταση από το έδαφος
140 χιλ.
Ρεζερβουάρ
15,7 λίτρα
Ανάρτηση
Ε: Τηλεσκοπικό πιρούνι 41 χιλ.
Π: Pro Link με ρυθμιζόμενο μονό αμορτισέρ
Ελαστικά
Ε: 120/70ZR - 17M/C
Π: 160/60ZR - 17M/C
Εγγύηση 2 έτη
*Βάρος γεμάτης μοτοσυκλέτας (καύσιμα, λιπαντικά, υγρά φρένων)

με βαση τα παραπανω εξακολουθω να ειμαι λατρης των v4 μικρων της honda (για να ευλογησω και τα γενια μου) με λιγοτερα κιλα περισσοτερα αλογα και ικανοποιητικη καταναλωση
:D
''Αρχαιοκαπηλος'' οπως με λεει και ενας φιλος μου

sapila racing
27/03/2013, 11:53
με βαση τα παραπανω εξακολουθω να ειμαι λατρης των v4 μικρων της honda (για να ευλογησω και τα γενια μου) με λιγοτερα κιλα περισσοτερα αλογα και ικανοποιητικη καταναλωση
:D
''Αρχαιοκαπηλος'' οπως με λεει και ενας φιλος μου

Κι εγω μαζί σου, γι αυτό άλλωστε ταλαιπωρήθηκα 1 χρόνο για να αναστήσω ενα VFR400R NC24.
Ομως αυτα τα 400ρια δεν οδηγούνται με το Α2 δίπλωμα, λόγω ιπποδύναμης.

Συμπερασμα, ειναι οτι πρέπει για την Α2, οταν τελικα μπορέσει καποιος στην Ελλάδα να βγάλει τέτοιο δίπλωμα.

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 13:36
Κι εγω μαζί σου, γι αυτό άλλωστε ταλαιπωρήθηκα 1 χρόνο για να αναστήσω ενα VFR400R NC24.
Ομως αυτα τα 400ρια δεν οδηγούνται με το Α2 δίπλωμα, λόγω ιπποδύναμης.

Συμπερασμα, ειναι οτι πρέπει για την Α2, οταν τελικα μπορέσει καποιος στην Ελλάδα να βγάλει τέτοιο δίπλωμα.

:a013: