PDA

View Full Version : Ερώτηση για Google Earth



kostakisK
20/03/2013, 13:32
Καλημέρα. Εχω εγκατεστημένο στο PC το Google Earth. Δεν μπορώ να κάνω πλοήγηση. Εννοώ δεν μπορώ να βάλω μία αφετηρία και ένα προορισμό και να μου βγάλει την διαδρομή.

Τί δεν κάνω σωστά ??

Ευχαριστώ

VANDA
20/03/2013, 13:33
Google maps εννοείς, ή θες να πας στη Σελήνη;

kostakisK
20/03/2013, 13:38
Google maps εννοείς, ή θες να πας στη Σελήνη;

Πλάκα με κάνεις !! ??

Το Google Earth έχω που δείχνει τη γη από δορυφόρικές εικόνες !!

Εχω δει πολλές φωτογραφίες στα ταξιδιωτικά , από το google Earth (έτσι νομίζω ), που δείχνει την διαδρομη μεταξύ δύο σημείων ,με έγχρωμη γραμμή.

TROOPER
20/03/2013, 13:38
Google maps εννοείς, ή θες να πας στη Σελήνη;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

sniper
20/03/2013, 13:40
Google maps εννοείς, ή θες να πας στη Σελήνη;

Mlk πνίγηκα και σχεδόν απολύθηκα. Χρωστάς! :bawl:

VANDA
20/03/2013, 13:40
Πλάκα με κάνεις !! ??

Το Google Earth έχω που δείχνει τη γη από δορυφόρικές εικόνες !!

Εχω δει πολλές φωτογραφίες στα ταξιδιωτικά , από το google Earth (έτσι νομίζω ), που δείχνει την διαδρομη μεταξύ δύο σημείων ,με έγχρωμη γραμμή.

Τι να σου πω. Δοκίμασε με το maps..

Google Earth lets you fly anywhere on Earth to view satellite imagery, maps, terrain, 3D buildings, from galaxies in outer space to the canyons of the ocean.
Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

OldMan
20/03/2013, 13:41
Που να τρέχεις ρε φιλαράκι τετοιον καιρό ....???



Τσάκω μια μπύρα και άραξε ...:beer:

sniper
20/03/2013, 13:44
Τι να σου πω. Δοκίμασε με το maps..

Google Earth lets you fly anywhere on Earth to view satellite imagery, maps, terrain, 3D buildings, from galaxies in outer space to the canyons of the ocean.
Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.


Δλδ κάνε αυτό:

285299

OldMan
20/03/2013, 13:47
Δλδ κάνε αυτό:
285299
Τον Καϊάφα βλέπω τον έχεις σε πρώτη αναζήτηση ..

sniper
20/03/2013, 13:49
Τον Καϊάφα βλέπω τον έχεις σε πρώτη αναζήτηση ..

Η μαγευτική πλευρά της Δυτ. Πελοποννήσου.

kostakisK
20/03/2013, 13:50
Δλδ κάνε αυτό:

285299

Ευχαριστώ Sniper. Αυτό ακριβώς έψαχνα , αλλά νόμιζα οτι γίνεται από το Google Earth.:wave2:

sniper
20/03/2013, 13:51
Ευχαριστώ Sniper. Αυτό ακριβώς έψαχνα , αλλά νόμιζα οτι γίνεται από το Google Earth.:wave2:

Όχι εκτός (όπως είπε κι ο φίλος Vandas) κι αν το μηχανάκι σου το λένε Apollo

road spirit
20/03/2013, 13:53
Ευχαριστώ Sniper. Αυτό ακριβώς έψαχνα , αλλά νόμιζα οτι γίνεται από το Google Earth.:wave2:

τη διαδρομή θα την βγάλεις με το γκουκλ μαπς, μετά μπορείς να την κάνεις import στο google earth και να την δεις τρισδιάστατα

DimChios
20/03/2013, 13:54
Google maps εννοείς, ή θες να πας στη Σελήνη;

ΟΧΙ ΡΕ ΜΛΚΑ! :cry::bawl:

sniper
20/03/2013, 14:03
τη διαδρομή θα την βγάλεις με το γκουκλ μαπς, μετά μπορείς να την κάνεις import στο google earth και να την δεις τρισδιάστατα

Έφερες τίποτα από κάτω ή ακόμα το υψόμετρο κάνει δουλειά; :bawl: :lol:

:smokin:

harris_x
20/03/2013, 14:05
Έφερες τίποτα από κάτω ή ακόμα το υψόμετρο κάνει δουλειά; :bawl: :lol:

:smokin::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

road spirit
20/03/2013, 14:22
Έφερες τίποτα από κάτω ή ακόμα το υψόμετρο κάνει δουλειά; :bawl: :lol:

:smokin:

keep on trolling ... τι θέλω και γράφω ...

kostakisK
20/03/2013, 14:33
τη διαδρομή θα την βγάλεις με το γκουκλ μαπς, μετά μπορείς να την κάνεις import στο google earth και να την δεις τρισδιάστατα

Ευχαριστώ πολύ.

Aνεμος
20/03/2013, 14:49
Όχι εκτός (όπως είπε κι ο φίλος Vandas) κι αν το μηχανάκι σου το λένε Apollo

285317

Πολυμήχανος
20/03/2013, 15:21
Μα τι λέτε;;;; Δεν μπορεί το googleearth να βγάλει διαδρομή; Τι του λέτε του ανθρώπου;;;;;;;;;;;;;;;

Με πολλούς τρόπους βγάζει διαδρομή.

Π.χ. πάς στην καρτελα Directions (ή Οδηγίες φαντάζομαι σε ελληνική έκδοση) και βάζεις FROM (π.χ. athens greece) και TO (π.χ. Porto rafti Greece) πατάς enter και στο βγάζει.

'Αλλος τρόπος, βάζεις χειροκίνητα ''πινέζα'' στο σημείο που θες να ξεκινήσεις, ''πινέζα'' στο σημείο που θες να καταλήξεις και με δεξύ κουμπί ''Directions from here'' πάνω στην πρώτη πινέζα, και καπάκι δεξύ κουμπί και ''Directions to here'' στην δεύτερη πινέζα. Και πάλι στο βγάζει.

Αν ψάξεις τις επιλογές στο πινακάκι, μπορείς να διαλέξεις διαδρομή για όχημα ή πεζό, σου δείχνει ένα προς ένα τα σημεία διασταυρώσεων που πρέπει να κάνεις κάτι, και αν πατήσεις το ''play'' στο κάνει και ''πτήση'' σε κίνηση, την οποία μπορείς να κάνεις pause, να το τρέξεις κ.ο.κ.

TROOPER
20/03/2013, 15:37
Μα τι λέτε;;;; Δεν μπορεί το googleearth να βγάλει διαδρομή; Τι του λέτε του ανθρώπου;;;;;;;;;;;;;;;

Με πολλούς τρόπους βγάζει διαδρομή.

Π.χ. πάς στην καρτελα Directions (ή Οδηγίες φαντάζομαι σε ελληνική έκδοση) και βάζεις FROM (π.χ. athens greece) και TO (π.χ. Porto rafti Greece) πατάς enter και στο βγάζει.

'Αλλος τρόπος, βάζεις χειροκίνητα ''πινέζα'' στο σημείο που θες να ξεκινήσεις, ''πινέζα'' στο σημείο που θες να καταλήξεις και με δεξύ κουμπί ''Directions from here'' πάνω στην πρώτη πινέζα, και καπάκι δεξύ κουμπί και ''Directions to here'' στην δεύτερη πινέζα. Και πάλι στο βγάζει.

Αν ψάξεις τις επιλογές στο πινακάκι, μπορείς να διαλέξεις διαδρομή για όχημα ή πεζό, σου δείχνει ένα προς ένα τα σημεία διασταυρώσεων που πρέπει να κάνεις κάτι, και αν πατήσεις το ''play'' στο κάνει και ''πτήση'' σε κίνηση, την οποία μπορείς να κάνεις pause, να το τρέξεις κ.ο.κ.

;):wave2:


Δλδ κάνε αυτό:

285299


Ευχαριστώ Sniper. Αυτό ακριβώς έψαχνα , αλλά νόμιζα οτι γίνεται από το Google Earth.:wave2:

Πολυμήχανος
20/03/2013, 15:57
Όχι, ΔΕΝ είναι το ''δηλαδη αυτό''. Το συνημμένο στο ''δηλαδή αυτό'' δείχνει την web version του googlearth που βλέπει κανείς σαν σελίδα του ιντερνετ στο www.googlemaps.com , OXI το πρόγραμα googleearth που τρέχει από μόνο του.

Το μενού μπορεί να δείχνει ίδιο, αλλά ο άνθρωπος ρωτάει για το google earth, όχι για το googlemaps....

Πολυμήχανος
20/03/2013, 16:07
Να συμπληρώσω επίσης, για τον φίλο που ρωτάει, πως όχι μόνο μπορεί να κάνει διαδρομή με αρχή και τέλος στο googleearth, αλλά μπορεί και να χαράξει διαδρομή και με περισσότερα ενδιάμεσα σημεία, ή ακόμα και να σχεδιάσει με το χέρι διαδρομή, με τα κουμπάκια ADD PATH http://img6.imageshack.us/img6/466/pathag.jpg και ADD POLYGON στην προβολή των εργαλείων.

Ιδού και πως γίνεται αυτό >>> http://www.vfrh.net/t3918-topic

sniper
20/03/2013, 16:09
Case closed

endopandou
20/03/2013, 16:40
Ευχαριστώ πολύ.

Οχι για να μην νομίσεις πως δεν κατέχουμε απο διαδρομές :tooth:

daz
20/03/2013, 19:32
Να και μια Chile - Argentina να γουστάρουμε.
285325

VANDA
20/03/2013, 21:07
Μηδέν το mod-admin team..

TROOPER
20/03/2013, 23:02
Μηδέν το mod-admin team..

τι ρε?στις γενικες ειμαστε. :wave2: