PDA

View Full Version : Λαστιχάκια



AristidisZ
20/03/2013, 16:43
Αφού δε μου απαντάτε στο forum των CB, σας τη βγαίνω και εγώ εδώ για να μου δώσετε σημασία :D
Hornet με ABS (μοντέλο 12/07), αναζητεί λάστιχα καλά και προπάντων οικονομικά
Χρήση:
80 ~ 85% πόλη, τα ρέστα εκδρομικά, σε ρυθμούς ανθρώπινους (μέγιστη ταχύτητα ~για πάνω από 1 λεπτό~ 100mph)
τα φώτα σας :wave2:

sniper
20/03/2013, 16:54
για μένα 3 λαστιχάκια αξίζουν:

1. Michelin (http://www.michelinmotorcycle.com/index.cfm?event=pilotroad2)
2. Pirelli (http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.html)
3. Metzeler (http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Roadtec-Z8-Interact.html)

SHOOTER045
20/03/2013, 17:46
θα εβαζα και τα dunlop εγω προσωπικα

pipe_smoker
20/03/2013, 19:18
+400 κι από μένα στα Pirelli rosso II που σου πρότεινε ο sniper.

Αυτά φοράω κι εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα μηχανάκια μας δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους ειδικά από πλευράς δύναμης (cb400) αλλά αν σκεφτείς ότι για το 400άρι είναι ψιλοϋπερβολή (φοράω και μεγαλύτερη διάσταση αλλιώς δε νομίζω ότι θα έβρισκα) νομίζω ότι στο hornet θα είναι ιδανικά.

Εντυπώσεις (ξαναλέω δεν έχουν και μεγάλη σχέση τα μηχανάκια μας οπότε δεν ξέρω πόσο έγκυρα θα είναι αυτά που θα σου πω):
1. Αισθητή η κορώνα κάτι που μου ήταν τελείως άγνωστο με τα προηγούμενα (diablo απλά παλιά) αλλά όχι κάτι το απότομο. Ωραία αίσθηση στο πλάγιασμα.
2. Από κράτημα δεν έχω κανένα παράπονο (αλλά ούτως ή άλλως δε ζορίζω αρκετά για να γνωρίζω που λέει και μια ψυχή.)
3. Κράτημα στο βρεγμένο και πάλι ότι είπα από πάνω.
4. Φθορά είναι πολύ νωρίς για να κρίνω.

Σε φώτισα ε?:lol:

Το "οικονομικά" δεν ξέρω πώς το εννοάς, εμένα αν θυμάμαι καλά 210-230 μου είχαν πάει.

ΥΓ. Γιατί μετράς σε μίλια?:alien:


Αααα. Τσίμπα και το λινκ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132116) για το thread που είχα ανοίξει και ρωτούσα για τα συγκεκριμένα.

ilias s.m.
20/03/2013, 20:39
Και εγώ στην ίδια φάση είμαι:D Hornet του 2003 και ψάχνω οικονομικά λάστιχα, για κυρίως τουριστική χρήση.
έχω βρει τα Michelin pilot power στα 230 όπως και τα Metzeler rennsport και δεν ξέρω τι να βάλω....

AristidisZ
20/03/2013, 22:24
για μένα 3 λαστιχάκια αξίζουν:

1. Michelin (http://www.michelinmotorcycle.com/index.cfm?event=pilotroad2)
2. Pirelli (http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.html)
3. Metzeler (http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Roadtec-Z8-Interact.html)

thnx sniper θα δω και απο τιμές τι παίζουν :)
τα έδωσες με σειρά προτίμησης ή κατά τύχη ;


+400 κι από μένα στα Pirelli rosso II που σου πρότεινε ο sniper.

Αυτά φοράω κι εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα μηχανάκια μας δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους ειδικά από πλευράς δύναμης (cb400) αλλά αν σκεφτείς ότι για το 400άρι είναι ψιλοϋπερβολή (φοράω και μεγαλύτερη διάσταση αλλιώς δε νομίζω ότι θα έβρισκα) νομίζω ότι στο hornet θα είναι ιδανικά.

Εντυπώσεις (ξαναλέω δεν έχουν και μεγάλη σχέση τα μηχανάκια μας οπότε δεν ξέρω πόσο έγκυρα θα είναι αυτά που θα σου πω):
1. Αισθητή η κορώνα κάτι που μου ήταν τελείως άγνωστο με τα προηγούμενα (diablo απλά παλιά) αλλά όχι κάτι το απότομο. Ωραία αίσθηση στο πλάγιασμα.
2. Από κράτημα δεν έχω κανένα παράπονο (αλλά ούτως ή άλλως δε ζορίζω αρκετά για να γνωρίζω που λέει και μια ψυχή.)
3. Κράτημα στο βρεγμένο και πάλι ότι είπα από πάνω.
4. Φθορά είναι πολύ νωρίς για να κρίνω.

Σε φώτισα ε?:lol:

Το "οικονομικά" δεν ξέρω πώς το εννοάς, εμένα αν θυμάμαι καλά 210-230 μου είχαν πάει.

ΥΓ. Γιατί μετράς σε μίλια?:alien:


Αααα. Τσίμπα και το λινκ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132116) για το thread που είχα ανοίξει και ρωτούσα για τα συγκεκριμένα.
Ευχαριστώ πιπάκια για το χρόνο που σπατάλησες να γράψεις :)
δε κατάλαβα το περί διάστασης
180/55-17 με 120/70-17 είναι το hornet, φαντάζομαι το sf θα φοράει πιο μικρά ;
με απασχολεί το βρεγμένο, ε και σιγά σιγά να αρχίζουμε να το στρίβουμε το εργαλείο, κρίμα είναι το κακόμοιρο να είναι μόνο της ευτείας
τη τιμή που αναφέρεις τη θεωρώ πολύ καλή
για τα μίλια προφανώς και το έγραψα αστειευόμενος :)

TROOPER
20/03/2013, 23:09
πιρελι.

pipe_smoker
20/03/2013, 23:40
δε κατάλαβα το περί διάστασης
180/55-17 με 120/70-17 είναι το hornet, φαντάζομαι το sf θα φοράει πιο μικρά ;


Εγώ στο cb φοράω πίσω 150/60 R17 ενώ κανονικά αυτό φοράει 140-70/17. Και λέω ότι αν φορούσα τη "μαμά" διάσταση παίζει να μην έβγαινε καν το λάστιχο σ'αυτά τα νούμερα. Στα δικά σου εννοείται ότι βγαίνει (δεν το έχω τσεκάρει κιόλας αλλά αποκλείεται να μη βγαίνει). Δε θ'αλλάξεις κάτι εσύ.

AristidisZ
21/03/2013, 11:20
Εγώ στο cb φοράω πίσω 150/60 R17 ενώ κανονικά αυτό φοράει 140-70/17. Και λέω ότι αν φορούσα τη "μαμά" διάσταση παίζει να μην έβγαινε καν το λάστιχο σ'αυτά τα νούμερα. Στα δικά σου εννοείται ότι βγαίνει (δεν το έχω τσεκάρει κιόλας αλλά αποκλείεται να μη βγαίνει). Δε θ'αλλάξεις κάτι εσύ.

btw εγώ είμαι περί το 100άρι (http://www.tyreshop.gr/Product/956/Page/507/el/)πάνω από εσένα

DoctoR_k6
21/03/2013, 12:29
Dunlop sportsmart για all around καταστασεις με μεγαλη διαρκεια κ παιζει να το βρεις κ φθηνα πλεον...
Μετα θα ελεγα κ το s20 που λεγεται οτι ειναι πολυ καλο αλλα απο τιμη δεν ξερω ψαξου...

o_gavros
21/03/2013, 12:30
www.mynetmoto.com
έχει διάφορα.
σου προτείνω τα Metzeler Μ3,πάμφθηνα,δοκιμασμένα και αξιοπρεπέστατα.

AristidisZ
21/03/2013, 12:34
www.mynetmoto.com
έχει διάφορα.
σου προτείνω τα Metzeler Μ3,πάμφθηνα,δοκιμασμένα και αξιοπρεπέστατα.

λες να τα παραγγείλω απέξω και να τα βάλω εδώ ;
με μεταφορικά / έξοδα εγκατάστασης δε νομίζω να αξίζει το κόπο...
ασχέτως μάρκας μιλάω

sniper
21/03/2013, 12:38
Το βασικό προβλημα είναι ότι τα λάστιχα μιλάνε διαφορετικά στον κάθε αναβάτη.

Μπορεί όλοι μας να σου λέμε το Α κι όχι το Β αλλά εσένα τελικά να σου αρέσει το Β....

Πολλοί από εμάς που σου είπαμε κάτι έχουμε μετανοιώσει για επιλογές που κάναμε στο παρελθόν (για λάστιχα λέμε ε; )

AristidisZ
21/03/2013, 12:40
Το βασικό προβλημα είναι ότι τα λάστιχα μιλάνε διαφορετικά στον κάθε αναβάτη.

Μπορεί όλοι μας να σου λέμε το Α κι όχι το Β αλλά εσένα τελικά να σου αρέσει το Β....

Πολλοί από εμάς που σου είπαμε κάτι έχουμε μετανοιώσει για επιλογές που κάναμε στο παρελθόν (για λάστιχα λέμε ε; )

μόνο για τα λάστιχα ε ; :D
το καταλαβαίνω, για αυτό προσπαθώ να δώσω το "προφίλ" μου :)

pipe_smoker
21/03/2013, 12:43
btw εγώ είμαι περί το 100άρι (http://www.tyreshop.gr/Product/956/Page/507/el/)πάνω από εσένα

Το πού θα έπαιζε η τιμή για τη δική σου διάσταση δεν το γνώριζα. Έχεις πμ.

DoctoR_k6
21/03/2013, 12:55
Το ιδανικο ειναι να γνωριζεις ατομα με τα οποια κανεις βολτες κ εχουν δοκιμασει κατι αλλο ξεροντας πως οδηγουν εννοωντας επιθετικα, πιο χαλαρα τελειως ουδετερα...
Ετσι θα μπορεις να καταλαβεις 2-3 πραγματακια αλλα δεν ειναι κ κανονας!!Για μενα παντως μην πας τεχνολογικα σε παλαιο ελαστικο!!
Τα πιο καινουρια ειναι 100% καλυτερα οτι λαστιχο κ να βαλεις!!

o_gavros
21/03/2013, 13:10
λες να τα παραγγείλω απέξω και να τα βάλω εδώ ;
με μεταφορικά / έξοδα εγκατάστασης δε νομίζω να αξίζει το κόπο...
ασχέτως μάρκας μιλάω

για τα Μ3 συγκεκριμένα νομίζω συμφέρει απ'εξω. το σάιτ αυτο χρεώνει κανα 30-40€ μεταφορικά.βάλε κι ενα 20αρι για να στα περασουν σε καποιο μαγαζι εδω,
ούλα μπα ούλα ντα με 240€ έχεις λαστιχάρες δοκιμασμένες που και χιλιόμετρα θα σου δώσουν μπόλικα,και ασφάλεια θα σε κάνουν να νιώθεις, και όποτε νιώσεις γαργάλημα στην δεξιά θα σε στηρίξουν.στεγνά ή βρεμένα.
μου τα πρότειναν για το Ζ750 εμένα και εχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος(10Κ χλμ κι έχουν ακομα παααρα πολύ ψωμί).
φίλοι με χόρνετ σα το δικό σου και φέηζερ600,επίσης ευχαριστημένοι.

τώρα βέβαια εχουν δίκιο όσοι λένε πως ο καθένας αλλιώς τα αντιλαμβάνεται

sniper
21/03/2013, 13:14
Προσοχή:

Αν παραγγείλετε απο το εξωτερικό λάστιχο και σας βγει στραβό, βγάλτε τα πέρα μόνοι σας μετά. Και μην πει κανένας ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

o_gavros
21/03/2013, 13:22
Προσοχή:

Αν παραγγείλετε απο το εξωτερικό λάστιχο και σας βγει στραβό, βγάλτε τα πέρα μόνοι σας μετά. Και μην πει κανένας ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
όχι πως δεν ισχύει σαν περίπτωση,απλά απο το σάιτ που έγραψα στον φίλο έχω παραγγείλει προσωπικά 3 ζεύγη λάστιχα,και άλλα τόσα περίπου φίλοι μου.
Όλα ήταν εντάξει και απροβλημάτιστα και επίσης με ημερομηνίες παραγωγής φρεσκιες.

sniper
21/03/2013, 13:31
όχι πως δεν ισχύει σαν περίπτωση,απλά απο το σάιτ που έγραψα στον φίλο έχω παραγγείλει προσωπικά 3 ζεύγη λάστιχα,και άλλα τόσα περίπου φίλοι μου.
Όλα ήταν εντάξει και απροβλημάτιστα και επίσης με ημερομηνίες παραγωγής φρεσκιες.

Και πόσα € γλύτωσες; Αν όντως ισχύει το 240€ για το ζευγαρι 180/120, εγώ (δλδ όλοι μας) βάζω 190/120 με 300€ - υποθέτω τα 180ρια θα ειναι λιγο φτηνότερα.... μικρή η διαφορά για το σημαντικότερο πράγμα πάνω στη μηχανή.

GIXXERAKIAS
21/03/2013, 13:41
Όλα ήταν εντάξει και απροβλημάτιστα και επίσης με ημερομηνίες παραγωγής φρεσκιες.

Και από Ελλάδα να ψωνίσεις όλα εντάξει θα είναι αλλά μία φορά θα σου κάτσει ένα λάστιχο με στραβό σκελετό....όταν όμως το έχεις πάρει από εδώ πάς και στο αλλάζουν,αν το έχεις πάρει από έξω?;)

sniper
21/03/2013, 13:43
Και από Ελλάδα να ψωνίσεις όλα εντάξει θα είναι αλλά μία φορά θα σου κάτσει ένα λάστιχο με στραβό σκελετό....όταν όμως το έχεις πάρει από εδώ πάς και στο αλλάζουν,αν το έχεις πάρει από έξω?;)

Κι όχι μόνο στραβό... Eίχα αλλάξει το μπροστά Michelin 2CT μετά από ανάκληση επειδή ξεκόλαγε η γόμα... Αν είναι σοβαρή η διαφορά, ΟΚ να το ρισκάρεις, αλλά για 50-60€ νομίζω ότι το ρίσκο είναι υπερβολικό.. γνώμη μου βέβαια.

pipe_smoker
21/03/2013, 13:47
....Αν είναι σοβαρή η διαφορά...

Κι άμα παραείναι σοβαρή η διαφορά εγώ και πάλι θα είχα επιφυλάξεις....

Αν ένα λάστιχο που εδώ κάνει 300 το δεις στο νετ 190, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

o_gavros
21/03/2013, 13:48
Και πόσα € γλύτωσες; Αν όντως ισχύει το 240€ για το ζευγαρι 180/120, εγώ (δλδ όλοι μας) βάζω 190/120 με 300€ - υποθέτω τα 180ρια θα ειναι λιγο φτηνότερα.... μικρή η διαφορά για το σημαντικότερο πράγμα πάνω στη μηχανή.

κοιτα την αποδειξη απο το τελευταίο σετ που πήρα για λογαριασμό φίλου το φθινόπωρο.
όταν τα έβαλα εγω πέρσι τετοια εποχή,εδω δεν τα έβρισκα κάτω απο 300 κατοσταρικα.

Και ναι δεν είπα ότι τα δίνουν τσάμπα.απλά μια πρόταση πιο οικονομική έκανα.

τωρα όσο για τα 190,θα σε γελάσω.μπορείς όμως να το τσεκάρεις ο ίδιος.
έχει απο πολλές μάρκες πολλά μοντελα και διαστασεις.

sniper
21/03/2013, 13:50
κοιτα την αποδειξη απο το τελευταίο σετ που πήρα για λογαριασμό φίλου το φθινόπωρο.
όταν τα έβαλα εγω πέρσι τετοια εποχή,εδω δεν τα έβρισκα κάτω απο 300 κατοσταρικα.

Και ναι δεν είπα ότι τα δίνουν τσάμπα.απλά μια πρόταση πιο οικονομική έκανα.

τωρα όσο για τα 190,θα σε γελάσω.μπορείς όμως να το τσεκάρεις ο ίδιος.
έχει απο πολλές μάρκες πολλά μοντελα και διαστασεις.

Δεν αμφισβήτησα αυτό που λες. Δεν πρόκειται όμως να παραγγείλω εγώ προσωπικά λάστιχα απ' έξω.

AristidisZ
21/03/2013, 13:56
προσωπικά, λάστιχα δεν θα έπαιρνα μέσω νετ ούτε εγώ

τα συγκεκριμένα π.χ., τα βρήκα με το 1ο googlάρισμα (http://motokouzis.gr/tag/metzeler-m3/)που έκανα στην ίδια τιμή από Ελλάδα

TROOPER
22/03/2013, 01:00
συμφωνω κι εγω για λαστιχα απο εδω.

τωρα στο θεμα μας θεωρω πως οτι και να παρεις απο μετζελερ,πιρελι,ντανλοπ,μισελεν μια χαρα θα σου ειναι.εγω ειμαι πιρελακιας και τα προτιμω.

Viper4
22/03/2013, 13:55
Στο GSR μου εδώ και αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα έχω βάλει τα Michelin Power Pure με αρκετά χαμηλή τιμή και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μάλλον τα ίδια θα ξαναβάλω αργότερα.
Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα BT-014, BT-016, Pirelli diablo corsa III, Metzeler M3 και Michelin Power Pure.

Από όλα αυτά τα καλύτερα ήταν τα Diablo corsa III, αλλά σε τιμή ξεφεύγουν και η χιλιομετρική απόδοση ήταν μικρή (μετά τα 7000 km ήθελαν άλλαγμα), τα Μ3 ήταν επιοικώς απαράδεκτα και τα άλλαξα κακήν κακώς μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα γιατί με φόβιζαν σχεδόν καθημερινά! Τα ΒT αργούσαν να ζεσταθούν και γενικότερα ήταν μέτρια και τα δύο. Τέλος τα Power Pure ζεσταίνονται πολύ γρήγορα, κρατάνε πολύ καλά και σε ζεστό και σε βρεγμένο και προειδοποιούν όταν είναι να χάσουν πρόσφυση. Μεγάλο + είναι και η χαμηλή σχετικά τιμή τους. Αυτά θα σου συνιστούσα.