PDA

View Full Version : ρύθμιση βαλβίδων - απόδοση κινητήρα.?



S705
20/03/2013, 20:53
κοιτάζοντας τα διάκενα που δίνει η yamaha για τις βαλβίδες του crypton
Admissão: 0,05 ~ 0,10 mm
Escape: 0,08 ~ 0,13 mm
μου γεννήθηκε η εξής απορία.

ποια η επιρροή στην απόδοση του κινητήρα εάν η ρύθμιση των διακένων είναι στα άκρα?
να το δώσω και με ρέστα

ποια η διάφορα εάν τα διάκενα είναι πολύ κλειστά ή ανοιχτα ?όπως λένε και τα μαστόρια , αλλά πάντα μέσα στα όρια

OldMan
21/03/2013, 13:51
ποια η επιρροή στην απόδοση του κινητήρα εάν η ρύθμιση των διακένων είναι στα άκρα?
Πρακτικά καμία..!!

Ότι κερδίζεις ανοίγοντας "νωρίς" το χάνεις κλείνοντας "αργά"...

FotisFz1
21/03/2013, 15:11
ας μου λυσει κ μενα καποιος την απορια που ειχα παντα..
ειναι αισθητη η πτωση της αποδοσης οταν οι βαλβιδες ειναι αρυθμιστες??
ενας απειρος σε μηχανικα θεματα μπορει με καποιο τροπο να καταλαβει αν το μηχανακι θελει ρυθμιση??

Allst@rf
21/03/2013, 17:28
Και γω την έχω την απορία, αλλά μου φαίνεται ότι το ζήτημα δεν είναι τόσο η απόδοση, αλλά το αν θα γίνει ζημιά στον κινητήρα...


Άντε oldman, σου φτιαξαμε το βράδυ μην έχεις παραπονο...

:tooth:

toyar
21/03/2013, 18:53
ακομα και ενας εμπειρος μηχανικος δεν μπορει να ορκιστει οτι οι βαλβιδες ειναι ή δεν ειναι ενταξει αν δεν ανοιξει να τις μετρησει εκτος αν ειναι τοσο ανοικτες που ακουγονται καθαρα να χτυπανε και παλι φυσικα δεν μπορει να ξερει ποια χτυπαει
αρυθμιστες βαλβιδες μπορει να προκαλεσουν πχ ασταθεια στο ρελαντι αλλα ειναι μονο μια απο τις πιθανες αιτιες οποτε...........ελεγχος
βαλβιδες με κοκορακια κατα τη συνηθως χρηση ανοιγουν οποτε καλο ειναι να ρυθμιζονται στα κατω ορια
γενικα για διαστηματα ελεγχου και ρυθμισης ακολουθουμε τον κατασκευαστη

S705
21/03/2013, 21:45
Πρακτικά καμία..!!

Ότι κερδίζεις ανοίγοντας "νωρίς" το χάνεις κλείνοντας "αργά"...


όπα με έβαλες σε άλλες σκέψεις τώρα...
επιβεβαίωσε ότι το παρακάτω είναι σωστό

μικρό διάκενο : ανοίγει νωρίς - κλείνει αργά
μεγάλο διάκενο : ανοίγει αργά - κλείνει νωρίς

εάν έγραψα μαλάκια πες το καθαρά . είναι και το μυαλό κουρκούτι μετά από 11 ώρες δουλεία

0restis
22/03/2013, 00:47
δεν θα δειτε καμια διαφορα στην αποδοση απο το ρυθμιζμα εκτος και αν υπαρχει προβλημα!!αν εχουν ανοιξει τα διακενα ακουγεται ευκολα γτ χτυπανε..αυτο δεν ειναι κατι τρομερο αλλα καλα ειναι να μην τα αφηνετε ,αν δε εχουν κλεισει τα διακενα μπορει να καψετε τις βαλβιδες και τις εδρες κατι που ειναι πολυ σοβαρο!αυτο δεν καταλαβαινετε ευκολα..λογικα θα κανει καποια περιεργα σκασιματα η μηχανη!

OldMan
22/03/2013, 12:58
επιβεβαίωσε ότι το παρακάτω είναι σωστό
μικρό διάκενο : ανοίγει νωρίς - κλείνει αργά
μεγάλο διάκενο : ανοίγει αργά - κλείνει νωρίς

Επιβεβαιώνω..


εάν έγραψα μαλάκια πες το καθαρά
Δεν μου το επιτρέπει η καταγωγή μου...

toyar
22/03/2013, 13:09
το μικρο διακενο μεγαλωνει και λιιιιιιγο το βυθισμα.....
αντιστοιχα το μεγαλο το μικραινει

Πολυμήχανος
22/03/2013, 13:16
Το HRC στις οδηγίες για χρήση πίστας στο RVF400 (λέω αυτό γιατί τυγχάνει να το ξέρω) δίνει διαφορετικές τιμές στα διάκενα , από ότι για κανονική χρήση. Αυτό δείχνει ότι το διάκενο των βαλβίδων επηρεάζει ΚΑΙ την απόδοση, ΚΑΙ την αξιοπιστία.

Λογικό, αφού πιο μικρό διάκενο είναι ισοδύναμο σαν να αγριεύουμε λίγο τον εκκεντροφόρο, ενώ πιο μεγάλο διάκενο είναι ισοδύναμο σαν να τον ημερώνουμε. Αντίστοιχα πιο μικρό διάκενο άρα πιο μικρός χρόνος επαφής της βαλβίδας με την έδρα της (άρα λιγότερη ψύξη) και πιο μεγάλο διάκενο είναι πιο μεγάλος χρόνος επαφής της βαλβίδας με την έδρα (άρα περισσότερη ψύξη της βαλβίδας).

Με μάστορες που έχω μιλήσει, μου έχουν πει για διαφορά μέχρι και 5 ίππους στους 100, από το λάθος διάκενο.

OldMan
22/03/2013, 13:21
το μικρο διακενο μεγαλωνει και λιιιιιιγο το βυθισμα.....
αντιστοιχα το μεγαλο το μικραινει
Και τι γουστάρεις τώρα ..???:D:evil:



(βάλε πλαστελίνη στην κορώνα του πιστονιού να δεις πόσο σε παίρνει να το φας, πριν σε φάει αυτό μαζί με τις βαλβίδες...)

OldMan
22/03/2013, 13:25
Με μάστορες που έχω μιλήσει, μου έχουν πει για διαφορά μέχρι και 5 ίππους στους 100, από το λάθος διάκενο.
Μάλλον εννοούν το "εκτός των ορίων" διάκενο...

Dant3
22/03/2013, 18:40
Διαφορα στη καταναλωση υπαρχει?

S705
22/03/2013, 20:19
και για πες ρε oldman
τι παίζει άμα έχουμε μικρά διάκενα εισαγωγής και μεγάλα εξαγωγής ?
έστω και θεωρητικά ποια η διαφοροποίηση?

και όλο αυτό γιατί μετά από ρύθμιση βαλβίδων στο stradaκι μου , σε νέο μάστορα ,παρατήρησα μια μικρή
διστακτικότητα στις χαμηλές στροφές και ένα ξέσπασμα πιο ψηλά

S705
22/03/2013, 20:21
Και τι γουστάρεις τώρα ..???:D:evil:



(βάλε πλαστελίνη στην κορώνα του πιστονιού να δεις πόσο σε παίρνει να το φας, πριν σε φάει αυτό μαζί με τις βαλβίδες...)


285554

OldMan
24/03/2013, 10:38
και για πες ρε oldman
τι παίζει άμα έχουμε μικρά διάκενα εισαγωγής και μεγάλα εξαγωγής ?
έστω και θεωρητικά ποια η διαφοροποίηση?
Θα γέμιζε ο θάλαμος με περισσότερο μίγμα αλλά δεν μπορεί γιατί δεν καθαρίζεται καλά..

(και κανονισε γιατί έχω hangover..) :D

kalimelas
02/12/2016, 20:04
Με λιγα λογια ρε παιδια,πια ειναι η καλυτερη ρυθμιση στα διακενα των βαλβιδων στα 105 r?..Για να καταλαβω...Γιατι προκειται να ρυθμισω κι εγω βαλβιδες με κυλινδροπιστονο assa με μικρη πομπα...Ενας μηχανικος της yamaha μου ειχε πει 8 εισαγωγη 8 εξαγωγη,αλλα εχω την εντυπωση οτι την πεταξε την μαλακια (ειδικα στο διακενο της εξαγωγης....Διαφωτιστε με λιγο...Ευχαριστω...

Coyote.V
02/12/2016, 23:49
Θα σου το είπε έτσι ο μηχανικός λόγω πειρας. Οι εισαγωγής κλείνουν και οι εξαγωγής ανοίγουν. Το πόσο θα τις ρυθμίσεις εσύ θα το κρίνεις ανάλογα με το πως θα τις βρεις.

stefanos
03/12/2016, 14:49
Ότι λέει το βιβλίο.

leo1964
03/12/2016, 15:02
Ότι λέει το βιβλίο.

Αυτό!!!

Coyote.V
03/12/2016, 20:37
Εννοείται στα όρια που έχει το βιβλίο. Αν έχουν την τάση να κλείνουν ή να ανοίγουν γιατί να μην ρυθμίσεις ανάλογα;

xris
15/06/2018, 23:06
Μήπως γνωρίζει κανείς και τα διάκενα βαλβίδων για yamaha crypton t 110 cc και αν το ρυθμίζεις ζεστό η κρύο ??

p@nos
15/06/2018, 23:46
Διαφορα σε αποδοση λογω βαλβιδων ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργηθει. Προσωπικα εχω βρει διακενα εντελως χαλια και μετα τη ρυθμιση η διαφορα στην αποδοση ηταν κυριολεκτικα μηδενικη.

Η θεωρια οτι ενα μικρο διακενο δινει βυθισμα και ανοιγει τη βαλβιδα πιο νωρις ειναι μεν σωστη αλλα ειναι σα να λες οτι το παπουτσι σου ειναι πιο ψηλο οταν εχει βρωμα πανω. Το ανοιγμα ενος εκκεντροφορου και αντιστοιχα το κλεισιμο δινεται σε μοιρες με ακεραια πολλαπλασια...Αν θελει καποιος μπορει να κατσει να υπολογισει .05 του χιλιοστου λιγοτερο διακενο ποσο νωρίτερα θα ανοιξει τη βαλβιδα. Το βυθισμα των εκκ. ομοιως δινεται σε χιλιοστα, οποτε 1/100 του χιλιοστου δε μπορει να συνεισφερει με καποιο τροπο ουσιαστικα στην αποδοση του κινητηρα.

Στα των διακενων τωρα, οι βαλβιδες εχουν την ταση να κλεινουν τα διακενα τους και αυτο διοτι οι εδρες με τα πολλα κοπανηματα απο τα ελατηρια καθονται. Απο ενα σημειο και επειτα επειδη ακριβως ''εχουν κατσει'' δεν πολυχρειαζονται ρυθμιση βαλβιδων. Δεν πιανουμε σεναρια να κατακαθεται πανω στις εδρες υπολειμματα καυσης και να μην κλεινουν καλα οι βαλβιδες.

Αν το διακενο ειναι αρκετα κλειστο, υπαρχει κινδυνος να μικρυνει παρα πολυ και ουσιαστικα καποια στιγμη να μηδενιστει. Αν συμβει αυτο το καταστροφικο σεναριο, τοτε υπαρχει φθορα σε εκκεντροφορο, κεφαλη κλπ κλπ κλπ, γενικως κινδυνευεις με ζημια.

Στην περιπτωση μεγαλου διακενου, τοτε ακουγονται οι βαλβιδες, και επισης το κοπανημα σε κοκκορακια, καπελωτα εκκεντροφορο παλι δημιουργει φθορα. Στην προηγουμενη περιπτωση η ζημια μπορει να καταληξει να ειναι αρκετα ακριβη, στη δευτερη εχεις θορυβο, και επισης μπορει να προκαλεθει ζημια, αν και το κοστος θα ειναι σαφως πολυ χαμηλοτερο.

Στο θεμα της ρυθμισης δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Αν μιλαμε για μηχανακι με κοντρα παξιμαδι, προσωπικα θα ρυθμιζα τα διακενα ακριβως στη μεση. Αν μιλαμε για μηχανακι με καπελωτα, οσο μια βαλβιδα ειναι εντος οριου κατασκευαστη δεν θα αλλαζα καπελωτο, πολυς μπελας για το τιποτα. Δεν υπαρχει περιπτωση ενα διακενο να ειναι εντος οριου εστω και σε οριακη τιμη (πχ προς τα κατω), και μετα απο 20κ χιλ. να εχει γινει μηδεν.

duke200
16/06/2018, 23:55
οπως τα πε ο πανος, απλα τα διακενα έχουν την ταση να κλείνουν κυρίως, γιατι μικροσωματίδια του αέρα φθείρουν τις έδρες συνηθως πιο γρήγορα απο τη φθορά των καπελώτων απο την επαφή με τα αμυγδαλα του εκκεντροφόρου. Eξαρταται βεβαια και απο το σχεδιασμό του valvertain, όπως για παραδειγμα σε σχεδιασμό με καποιου είδους κοκοράκια.

οταν τα διακενα παραείναι κλειστα τοτε μπορει να έχουμε τη βαλβίδα συνεχεια ανοιχτή με αποτέλεσμα πτώση της απόδοσης και αυξηση της κατανάλωσης (μειώνεται η ποιότητα της κάυσης).

οταν είναι τελείως λασκα, "βροντάνε" πολύ και πέφτει η απόδοση στις ψηλές στροφές διοτι "πεφτει" το βύθισμα, αλλα κυρίως μειώνεται η διάρκεια του εκκεντροφόρου. Αυτο βεβαια δεν είναι απόλυτα αντιληπτό παρά μόνο σε δυναμόμετρο, καθώς η μικρότερη διάρκεια ευνοεί τη δύναμη σε χαμηλότερες στροφές (λόγω μικρότερου οβερλαπ=χρονος που μενουν ταυτόχρονα ανοιχτες οι βαλβίδες εισαγωγης και εξαγωγης, το "παλάντζο" που λένε οι μάστορες)

Στο δια ταυτα όπως είπανε και τα άλλα παιδια, τα διακενα πρέπει να είναι προς το άνω όριο του ευρους τιμών (εφοσον είμαστε σίγουροι οτι έχουν την τάση να κλείνουν, ετσι ώστε να μη χρειάζεται καθε λίγο να ξαναρυθμίζουμε), ενω για drag καταστασεις πρέπει να είναι προς το κάτω όριο.

Σε καθε περίπτωση σημαντικό είναι να χρησιμοποιούμε καλό φίλτρο αέρα πάντα με σωστή λίπανση (εφόσον λιπάινεται) ή να το αλλαζουμε τακτικά, εφόσον είναι χάρτινο.