PDA

View Full Version : Επιλογή supermotard



Σελίδες : [1] 2

partakias_sxs
20/03/2013, 23:35
Καλησπερα σας θα ηθελα την γνωμη σας για το ποιο motard να πρωτιμησω...!
Εχω ενα διχρονο motard και θελω να παρω ενα τετραχρονο(για να γινω ανθρωπος επιτελους)....!
Σαν στανταρ θελω να ειναι Καταρχας ελαφρυ(διοτι ειμαι 70 κιλα ανθρωπος)..
Σχετικα κοντο ή να γινετε στα μετρα μου(1.70 υψος με το δικο μου την παλευο ομως)...
Πανω απο 350cc-400cc..
Και να εχει κ upside-down φυσικα γτ πιστιρικας ειμαι τα γουστα μου θελω να βγαλω....!

Η χρηση που θα κανω θα ειναι πολυ ηπια σχετικα που κ που καμια καγκουρια(σουζα.εντο.κτλ) και 2 φορες την εβδομαδα ενα mini trip 68χιλ...!
Εχω δει κατι CCM 404 ds sm..Ειναι πανεμορφα και εχουν καλο μοτερακι(drz-e)απ'οτι εμαθα...ΞΕρετε τι παιζει με αυτα...?
Βλεπω και κατι husaberg fs 650..
Και τα Suzuki DRZ 400....Και τα Husqvarna SMR 510...
Κατι KTM LC4 ειναι πολυ χοντροκομενα για το γουστο μου...Και τα ΧΤΧ 660...
Οποιος εχει καποιο απο αυτα και γνωριζει ή να μου πειτε ποιο ειναι πιο αξιοπιστο και για την χρηση που θελω. ή να μου πειτε και αλλες μηχανες...!
Δεν εχω να διαθεσω πανω απο 3000e...!
Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες...!
Και ευχαριστω εκ των προτερων..!

SHOOTER045
21/03/2013, 00:11
για τα χρηματα που διαθετεις και με μια μικρη ερευνα αγορας που εκανα στο car.gr μονο,υπαρχουν κοντα στα 30 XTX660http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2446462/,καλο μηχανακι πολιτισμενο,θα σε παει εκει που θες,με φτηνα αντ/κα και συντηρηση,μετα απο αυτο βαζω το drz http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2612635/ σχεδον τα ιδια αλλα σαφως λιγοτερο ανετο,ποιο πολεμικο και παιχνιδιαρικο,τωρα τα husky και τα ΚΤΜ και τα σπιτια στο βουνο αφησε τα για την ωρα,ειναι πολυ ποιο δυνατα,ποιο δυσκολα σε συντηρηση και αυτο το δρομολογιο που λες με ενα απο αυτα(αν τελικα παρειςαπο αυτα θα χασεις πετρες σφραγισματα κλπ)για τα ccm δεν ξερω δεν απαντω

astroman76
21/03/2013, 00:37
σκεψου και το XR650R σε αυτα θα βρεις καλο...

αλλιως DRZ400 που ειναι σκυλος ειχα ενα το ειχα κανει μοταρτ και καθε σκ ειμουν πιστα και καθε μερα στο δρομο... το CCM καλο και αυτο αλλα λιγο παλτο...

Χουσα και χασκι βαλε τα στην ακρη....

DrBig
21/03/2013, 08:10
Προσωπικα θα επερνα το 610 σε ψεκαστο σαν πρωτη επιλογη, σαν δευτερη το XR και σαν τριτη το DRZ. Το τελευταιο βεβαια θελει οπωσδηποτε FCR για να ξυπνησει, αλλα χανει εναντι των αλλων στο θεμα κιβωτιο που ειναι πολυ κοντο.

Sapadak
21/03/2013, 08:19
αλλα χανει εναντι των αλλων στο θεμα κιβωτιο που ειναι πολυ κοντο.

Νομιζω για τα γουστα που θελει ο partakias μαλλον θα βολεψει καλυτερα :lol:

Εκτος του μινιτριπ φυσικα

devil's animal
21/03/2013, 13:57
αν δεν σε πειραζει το θεμα μανιβελα, παρε το XR650R...απο θεμα αξιοπιστιας και δυναμης θα σε ανταμειψει...
αν εχεις θεμα, παρε το Husqvarna 610 ή αν βρεις σε αυτα τα λεφτα ακομα καλυτερα, το 630...

dimzan
21/03/2013, 23:26
εγω παντως με 172 υψος σε drz σχεδον δεν παταω.

δεν ειναι αυτη η κατηγορια για εμας...

0restis
22/03/2013, 00:42
παρε χτχ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να ταξιδευεις και σαν ανθρωπος! +οτι με 100Ε περιπου βαζεις δυο ελατηρια μπροστα και γινετε αλλο μηχανακι... :smokin:

partakias_sxs
22/03/2013, 14:11
εγω παντως με 172 υψος σε drz σχεδον δεν παταω.

δεν ειναι αυτη η κατηγορια για εμας...

x0a0xa0x00....!
Οντως....!Εγω στο DT 200 μου παταω σχετικα ανετα...!
Τοσο μεγαλη διαφορα εχουν σε θεμα υψους αυτα...?
Στο XR 400 του φιλου μου κανω λιγο την μπαλαρινα αλλα νταξ παλευετε...!

partakias_sxs
22/03/2013, 14:13
σκεψου και το XR650R σε αυτα θα βρεις καλο...

αλλιως DRZ400 που ειναι σκυλος ειχα ενα το ειχα κανει μοταρτ και καθε σκ ειμουν πιστα και καθε μερα στο δρομο... το CCM καλο και αυτο αλλα λιγο παλτο...

Χουσα και χασκι βαλε τα στην ακρη....

Οταν λες παλτο τι ενοοεις...?πιο αγωνιστηκο...?

Sapadak
22/03/2013, 14:17
Οταν λες παλτο τι ενοοεις...?πιο αγωνιστηκο...?

Δυσκολοφορετο :lol:

partakias_sxs
22/03/2013, 14:20
Παιδια εχω ανεβει σε ΧΤΧ 660 οταν το ειχε παρει καινουριο κιολας ενας φιλος μου...ΓΙα αυτον ο οποιος ειναι περιπου 110κιλα και 1.90κατι υψος ειναι καλο....
Αλλα για εμενα....θα χανομαι πανω σε αυτο...!ασε που εαν τυχει κ πεσω με το τερας πως θα το σηκωνω μονος μου....? :)
Οσο για το μινι τριπ...εγω με το DT 200 3et που εχω παω παντου....!
Και κανω και μεγαλητερες αποστασεις και με ενα DT 125 r που ειχα πηγαινα παντου....!
Νταξ ολα τα ειχα αριστα συντιριμενα παντα...απλα πηγαινα με το διχρονο και θα κολανε τα τετραχρονα...?

DrBig
22/03/2013, 14:30
Δυσκολοφορετο :lol:

:bawl: :lol:

partakias_sxs
22/03/2013, 14:39
Δυσκολοφορετο :lol:
Επειδη δεν κυκλοφορισε πολυ..?
Ενταξ αμα εχω ενα τετοιο μ0ν@ρ0 δεν με πολυ ενδιαφερει το κοροιδεμα που θα τρωω η το θεμα μετα πωλησης..!

astroman76
22/03/2013, 15:11
Θα σε χαλαει οταν πας να το δωσεις... δεν θα σε γελα κανεις...

το ΧΤ660 απλα δεν ειναι μοταρτ... ειναι απλα ενα μηχανακι που εχει 17ρες και αυτο ολλο... ποσα κιλα ειναι 160?

0restis
22/03/2013, 15:28
μην ακουω βλακειες ...το XTX ειναι μοταρντ με τα ολα του,απλα ειναι μηχανακι πολης και οχι πιστας!
φιλε και εγω 176 ειμαι και 70 κιλα! αν τρως ολο το φαϊ σου μια χαρα το σηκωνεις και να πεσει.... ασε που απο αφτα που γραψατε ταξιδευει πολυ πιο ευκολα και δεν νιωθει να πηγαινει ακομα και με 150 σταθερα!

alexzafeir
22/03/2013, 15:33
Εγω θα σου ελεγα αυτο για αυτα που το θες

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3439477/

SHOOTER045
22/03/2013, 16:47
πολυ καλη ποιοτητα,ιδιο μοτερ με xtx με τα γνωστα τσαφ...:moutza:

taisteal
22/03/2013, 17:25
[QUOTE=0restis;2301935]μην ακουω βλακειες ...το XTX ειναι μοταρντ με τα ολα του,απλα ειναι μηχανακι πολης και οχι πιστας!


με το συμπαθειο φιλε αλλα μαλλον δεν εχεις καβαλησει πραγματικα μοταρντ μηχανακια...

astroman76
22/03/2013, 17:53
Ξερω τι ειναι το XTX γιατι ειχα

DRZ400S Motard
KTM400SM
KTM520SM
KTM570SM
YZ250F SM
YZ426F SM
CR500 SM

και εχω οδηγησει και ολλα τα ΜΧ σε ΣΜ μορφη σε πιστα και οτι αλλο ειπαρxει οπως Husaberg650 XR650R Husky6** VOR ktl ktl

partakias_sxs
22/03/2013, 21:14
Εγω θα σου ελεγα αυτο για αυτα που το θες

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3439477/

Οχι ρε φιλε με τπτ...!Ετχαριστω παντως...!

partakias_sxs
22/03/2013, 21:21
Παιδια ευχαριστω ολους αλλα δεν θελω κατι πανω απο 130 κιλα...!
Εαν παρω drz ή ccm με τα ταξιδακια θα μου κολησει...?
Αλλα εδω τα κανω με το διχρονο αυτο το ταξιδακι θα κολησει το τετραχρονο..?

0restis
22/03/2013, 21:55
λεβεντη μου ολα τα SM που εγραψες ειναι μηχανακια που μπορεις ανετα να τρεξεις και σε αγωνα!τα μοταρντ δρομου/πολης ειναι XTX FMX 640lc4 ktl ειναι μοταρντ με αλλο προσανατολισμό! δεν νομιζω να διαφωνεις καπου? και εννοειτε δεν στριβουν οπως τα sm πιστας οπως και τα sm πιστας δεν εχουν αξιοπιστια και δεν μπορουν να ταξιδεψουν!

0restis
22/03/2013, 21:59
φιλε στα 100 κιλα παιζουν τα crf ktl προφανως και θελεις ενα μηχανακι μικρο κυβισμου γτ και το duke 690 να παρεις ειναι 150 σιγουρα!
θα σου προτεινα αυτο http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/YAMAHA_WR250X.jpg&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:YAMAHA_WR250X.jpg&h=1944&w=2592&sz=1639&tbnid=A1NlD4avfuSfFM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__O8Btpr13dHkuq0BICjwi3F5oYDI=&docid=yG63KAAQgHf-IM&sa=X&ei=rMVMUdPmJ8XQtQa_v4Bg&ved=0CDcQ9QEwAQ&dur=1229
απο γκαζι ειναι τρομερο για 250αρι και απλα δεν νιωθει τιποτα!το εχει φιλος σε ασπρο και ειναι πανεμορφο ασε που το εχουμε λιωσει ολη η παρεα στις βολτες σουζες κτλ και απλα δεν νιωθει!μεχρι και εξωτερικο βγηκε ο αλλος με αυτο :lol:

partakias_sxs
22/03/2013, 22:27
φιλε στα 100 κιλα παιζουν τα crf ktl προφανως και θελεις ενα μηχανακι μικρο κυβισμου γτ και το duke 690 να παρεις ειναι 150 σιγουρα!
θα σου προτεινα αυτο http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/YAMAHA_WR250X.jpg&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:YAMAHA_WR250X.jpg&h=1944&w=2592&sz=1639&tbnid=A1NlD4avfuSfFM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__O8Btpr13dHkuq0BICjwi3F5oYDI=&docid=yG63KAAQgHf-IM&sa=X&ei=rMVMUdPmJ8XQtQa_v4Bg&ved=0CDcQ9QEwAQ&dur=1229
απο γκαζι ειναι τρομερο για 250αρι και απλα δεν νιωθει τιποτα!το εχει φιλος σε ασπρο και ειναι πανεμορφο ασε που το εχουμε λιωσει ολη η παρεα στις βολτες σουζες κτλ και απλα δεν νιωθει!μεχρι και εξωτερικο βγηκε ο αλλος με αυτο :lol:

Ρε Φιλε εγω Ξερω πως καθαρα ειναι της SUZUKI ασ πουμε το RMZ-X...HONDA CRE 450...KTM EXC 450...κτλ..(για αυτα που βγαζουν φωτα κ πινακιδα)
Το DRZ 400 S SM ή το CCM 404 ds sm ειναι μηχανακια πολης...!ετσι δεν ειναι ρε παιδια...?
Κανω λαθος...?
Γτ αμα ειναι ετσι να παρω ενα EXC-525 να ησυχασω...!

astroman76
22/03/2013, 23:16
παρε DRZ400SM oσο πιο μαμα εινα τοσο καλητερα!!

BLiTzER
22/03/2013, 23:25
το ΧΤ660 απλα δεν ειναι μοταρτ... ποσα κιλα ειναι 160?

Ναι, αμέ. Χωρίς το μοτέρ.

Κλαίω πάντως λίγο που βάζετε στην ίδια πρόταση XTX, FMX και - οποιοδήποτε - ΚΤΜ.

Πολύ καλό το DRZ. Το είχα άχτι κάποτε, αλλά δεν έκατσε ποτέ.

0restis
22/03/2013, 23:35
Ναι, αμέ. Χωρίς το μοτέρ.

Κλαίω πάντως λίγο που βάζετε στην ίδια πρόταση XTX, FMX και - οποιοδήποτε - ΚΤΜ.

Πολύ καλό το DRZ. Το είχα άχτι κάποτε, αλλά δεν έκατσε ποτέ.

χαχαχα εχεις δικαιο εκτος οτι το 640 ειναι πιο αργο απο χτχ ειναι και καθε τεταρτη/τριτη μαστορα σε σχεση με τα αλλα δυο που περναν μονο απο εξω!!!

astroman76
22/03/2013, 23:52
οταν λες αργο σε τελικη? γιατι αν μηλας για τελικες σε μοταρτ ψευδομοταρτ μαλλον εισαι σε λαθος κατηγορια....

0restis
22/03/2013, 23:59
σε τελικες εννοειτε οτι ειναι πιο αργο..!με το χτχ μου φιλτρα τελικα ειχα δοκιμασει με καμια 10αρια 640 ολα τα μοντελα!με ειχε περασει μονο ενα και αυτο επειδη βαλαμε σε αρκετα ανηφορικο κομματι και μαλλον το βαρος και η κλιμακωση με εριξαν!

astroman76
23/03/2013, 02:36
αν θες τελικη περνεις κανα χαχιαμπουζα οχι μοταρτ

taisteal
23/03/2013, 07:05
:cry:

partakias_sxs
23/03/2013, 17:14
Δλδ περνω DRZ400sm με μινι τριπ και τετοια δεν ειχε προβλημα..!Ετσι...?
Αλλιως ρε παιδια αν ειναι να κολανε τοσο ευκολα αυτα να κατσω με το διχρονο που παω οπου θελω χωρις να φοβαμαι...!

Allst@rf
23/03/2013, 17:27
Που είναι ο ντεβιλς ρε όταν τον χρειαζεσαι;

Κοιτάει γριες ο ζιγκολο...

:tooth:

devil's animal
23/03/2013, 19:40
Που είναι ο ντεβιλς ρε όταν τον χρειαζεσαι;

Κοιτάει γριες ο ζιγκολο...

:tooth:

o devil's την ειπε την γνωμη του...

ας μας πει ο astro ομως, τι θα γινει αν παρει το drz και του κουνηθει κανενα εξατμισωμενο ΧΤΧ στην εθνικη...
να δουμε τοτε ποσο θα του χρειαστει η τελικη...
:evil:

nikos force
25/03/2013, 11:58
o devil's την ειπε την γνωμη του...

ας μας πει ο astro ομως, τι θα γινει αν παρει το drz και του κουνηθει κανενα εξατμισωμενο ΧΤΧ στην εθνικη...
να δουμε τοτε ποσο θα του χρειαστει η τελικη...
:evil:

an γινει αυτο που λες , τοτε και παλι ισχυει η απαντηση που εδωσε ο αστρο ...ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ...

Μα ειναι δυνατον να λεμε για σμ και να μιλας για εθνικες και τελικες ????

0restis
25/03/2013, 13:27
an γινει αυτο που λες , τοτε και παλι ισχυει η απαντηση που εδωσε ο αστρο ...ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ...

Μα ειναι δυνατον να λεμε για σμ και να μιλας για εθνικες και τελικες ????

ρε παληκαρια συνελθετε λιγο!!
οταν ενα μηχανακι μπορει να πιασει τα 180 σημαινει οτι μπορει να ταξιδεψει ανετα με ταχυτητες 100/150χλμ !αν τερματιζει στα 140 θα πηγαινει στον δρομο(για να μην εκραγει :owned:) μαζι με τα CryptonX !! :a029: :a9:
δεν ειδα να ειπε καπου ο ανθρωπος οτι θελει μοταρντ για πιστα!
δηλαδη εσεις μετα τα 140 πατε σε 300 και μπουσα?? τι λε ρε παιδι μου :lol::lol::lol:

devil's animal
25/03/2013, 17:42
an γινει αυτο που λες , τοτε και παλι ισχυει η απαντηση που εδωσε ο αστρο ...ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ...

Μα ειναι δυνατον να λεμε για σμ και να μιλας για εθνικες και τελικες ????

α,δλδ τα sm δεν βγαινουν εθνικη και δεν εχουν τελικες...
αρα για εθνικη και τελικες ειναι μονο τα busa...

φανταζομαι η συλλογιστικη αυτη βγανει συμφωνα με αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=5Mm3cB1tT38) :rolleyes:


επισης, ασε την εθνικη και τις τελικες...
αν ερθει διπλα του ενα συγχρονο sm (τυπου ΧΤΧ, LC4, Duke II, Hus 610) στην Συγγρου ή Μεσογειων ή Κατεχακη ή καπου τελοσπαντων που να μπορει να πιασει καμια 170αρα, ας σφυριξει κλεφτικα καλυτερα...γιατι αν τσιμπησει και ανοιξει, θα γελανε και τα πεζοδρομια...
και δεν συζηταμε για δυνατα sm (τυπου Duke III, Husaberg, κλπ)...εκει δεν μπορει να πλησιασει γιατι διαθετει 3χιλ μονο...

partakias_sxs
25/03/2013, 20:39
α,δλδ τα sm δεν βγαινουν εθνικη και δεν εχουν τελικες...
αρα για εθνικη και τελικες ειναι μονο τα busa...

φανταζομαι η συλλογιστικη αυτη βγανει συμφωνα με αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=5Mm3cB1tT38) :rolleyes:


επισης, ασε την εθνικη και τις τελικες...
αν ερθει διπλα του ενα συγχρονο sm (τυπου ΧΤΧ, LC4, Duke II, Hus 610) στην Συγγρου ή Μεσογειων ή Κατεχακη ή καπου τελοσπαντων που να μπορει να πιασει καμια 170αρα, ας σφυριξει κλεφτικα καλυτερα...γιατι αν τσιμπησει και ανοιξει, θα γελανε και τα πεζοδρομια...
και δεν συζηταμε για δυνατα sm (τυπου Duke III, Husaberg, κλπ)...εκει δεν μπορει να πλησιασει γιατι διαθετει 3χιλ μονο...

Μα ρε παιδια δεν σκευτομαι για XTX Ουτε για κοντρες καιγομαι...
Αν ερ8ει διπλα μ ενα τετοιο μηχανακι σε καμια εθνικη δεν θα το κοιταξω καν γιατι ειναι παχυδερμα και ασχημα για εμενα...!
κ αν ηθελα τελικη θα αλαζα γραναζομα....!
Πανω απο 130 δεν παω ποτε με μηχανη γτ αν κ λιγο καγκουρας την θελω την ζωη μ ακομα...!
Ασε που εχω φιλο που πεθανε κ εναν γνωστο αναπηρο απο πιστιαρες και οι δυο....!
εγω κοιταω ενα κολημενο CCM 404 ds sm που εχει στο CAR.GR για να το παρω φτηνα κ να το κανω μονος μου καινουριο για να εχω το κεφαλι μ ησυχο...!
Απλα δεν ξερω τι κοστος θα εχω λεει λειπει μονο η κεφαλι...!Ποσο παει μια κεφαλι απο τετραχρονα...?

nikos force
25/03/2013, 20:44
α,δλδ τα sm δεν βγαινουν εθνικη και δεν εχουν τελικες...
αρα για εθνικη και τελικες ειναι μονο τα busa...

φανταζομαι η συλλογιστικη αυτη βγανει συμφωνα με αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=5Mm3cB1tT38) :rolleyes:


επισης, ασε την εθνικη και τις τελικες...
αν ερθει διπλα του ενα συγχρονο sm (τυπου ΧΤΧ, LC4, Duke II, Hus 610)

μαλλον διαβαζεις και καταλαβαινεις τα πραγματα οπως σε συμφερει ,...κανεις δεν ειπε οτι τα σμ ΔΕΝ βγαινουν εθνικη ... απλα εγω λεω οτι ΟΠΟΙΟΣ παιρνει σμ με κριτηριο την τελικη στην εθνικη εχει προβλημα αντιληψξς των πραγματων και των καταστασεων ...


απο κει και περα ο τιτλος συγχρονο σμ , ειναι ακυρος στην συγκριση σου ,μιας και το μονο πιο συγχρονο απο αυτα που παρεθεσες σε σχεση με το δρ ειναι το χτχ...


οπως και τελος το 17αρα = σμ ειναι ακομα ενα θεμα που ταιριαζει το βιντεο που εβαλες ... sm ειναι κατηγορια αντιστοιχη με τα ΜΧ ...


καθαρα αγωνες ...καθαρα αγωνιστικά... απο εκει και περα ημιμετρα ...ειναι σαν αν λες οτι το φειζερ ειναι ςς λογω παρομοιων διαστασεων ελαστικων και επειδη και με το φειζερ μπορεις να κανεις γυροβολιες στα μεγαρα

partakias_sxs
25/03/2013, 20:55
Απλα κατι ασχετο για τα SXV 550 τι λετε...?

Sapadak
25/03/2013, 21:00
Απλα κατι ασχετο για τα SXV 550 τι λετε...?

Σαν τι θελεις να ακουσεις?
δεν ειναι για τωρα για σενα

0restis
25/03/2013, 21:02
Απλα κατι ασχετο για τα SXV 550 τι λετε...?

ουτε για πλακα...τρομερο γκαζι αλλα θα χαλασει 110% και μετα θες αρκετα γιουρος να το φτιαξεις μεχρι να ξαναχαλασει :lol: :lol: :lol: !!!
φιλε τη μια γραφεις οτι δεν πας πανω απο 130 και την αλλη κοιτας μηχανακια που με μιση γκαζια τα πιανουν... τι ηλικια εχεις?

SHOOTER045
25/03/2013, 21:19
εχει και ενα ποιο καλο ΚΤΜ 990 sm 285762,και τελικες και στησιμο και κανιβαλισμοι και ολα,κανε μια ασφαλεια ζωης πρωτα καi παρτο :D
κατασταλαξε πρωτα τι θες γιατι απο ccm μας πηγες σε sxv και τουμπαλιν,αν θες το συγκεκριμενο ccm που ειπες δες την ζημια που εχει κοστολογησε την ζυγισε τα πραγματα και προχωρα,εδω θα ακουσεις γνωμες σχετικα αλλα φαινεται πως δεν εχεις καταληξη και εσυ καπου

devil's animal
25/03/2013, 22:05
Μα ρε παιδια δεν σκευτομαι για XTX Ουτε για κοντρες καιγομαι...
Αν ερ8ει διπλα μ ενα τετοιο μηχανακι σε καμια εθνικη δεν θα το κοιταξω καν γιατι ειναι παχυδερμα και ασχημα για εμενα...!
κ αν ηθελα τελικη θα αλαζα γραναζομα....!
Πανω απο 130 δεν παω ποτε με μηχανη γτ αν κ λιγο καγκουρας την θελω την ζωη μ ακομα...!
Ασε που εχω φιλο που πεθανε κ εναν γνωστο αναπηρο απο πιστιαρες και οι δυο....!
εγω κοιταω ενα κολημενο CCM 404 ds sm που εχει στο CAR.GR για να το παρω φτηνα κ να το κανω μονος μου καινουριο για να εχω το κεφαλι μ ησυχο...!
Απλα δεν ξερω τι κοστος θα εχω λεει λειπει μονο η κεφαλι...!Ποσο παει μια κεφαλι απο τετραχρονα...?

με το να αλλαξεις γραναζομα δεν θα βγαλεις χλμ αν το μοτερ δεν εχει δυναμη...
αν δεν πας πανω απο 130 και θες να κανεις σουζες και εντο, παρε ενα XR250 ή ενα TTR250 και λιωστο...με τελικη μεχρι 130...και τιμη γυρω στο 1000αρικο και πιο κατω...
καλη λυση μου ακουγεται το ccm το κολημμενο για να το φτιαξεις, αλλα 1ον πρεπει να ξερεις ακριβως τι εχει για να υπολογισεις ποσο θα σου παει με ανταλλακτικα και εργασια και 2ον παιρνεις και βερες μαζι γιατι ειναι εντελως αντιεμπορικο...

devil's animal
25/03/2013, 22:39
μαλλον διαβαζεις και καταλαβαινεις τα πραγματα οπως σε συμφερει ,...κανεις δεν ειπε οτι τα σμ ΔΕΝ βγαινουν εθνικη ... απλα εγω λεω οτι ΟΠΟΙΟΣ παιρνει σμ με κριτηριο την τελικη στην εθνικη εχει προβλημα αντιληψξς των πραγματων και των καταστασεων ...


απο κει και περα ο τιτλος συγχρονο σμ , ειναι ακυρος στην συγκριση σου ,μιας και το μονο πιο συγχρονο απο αυτα που παρεθεσες σε σχεση με το δρ ειναι το χτχ...


οπως και τελος το 17αρα = σμ ειναι ακομα ενα θεμα που ταιριαζει το βιντεο που εβαλες ... sm ειναι κατηγορια αντιστοιχη με τα ΜΧ ...


καθαρα αγωνες ...καθαρα αγωνιστικά... απο εκει και περα ημιμετρα ...ειναι σαν αν λες οτι το φειζερ ειναι ςς λογω παρομοιων διαστασεων ελαστικων και επειδη και με το φειζερ μπορεις να κανεις γυροβολιες στα μεγαρα



μα και φυσικα δεν ειπα οτι πρεπει να επιλεξει καποιος sm με ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο την τελικη του...
ο ορος "συγχρονο" οντως ηταν λιγο αστοχος, θα προτιμουσα τον ορο "ροπατο" τωρα που το ξαναβλεπω..

αυτο το τελευταιο ομως που γραφεις για τους αγωνες, ειλικρινα δεν το καταλαβαινω...
ολα τα μηχανακια μπορουν να συμμετεχουν σε αγωνες...
δεν φτιαχτηκαν τα sm για να συμμετεχουν ΜΟΝΟ σε αγωνες...
το οτι υπαρχουν "ready to race" sm, δεν σημαινει οτι πρεπει ΟΛΑ να ειναι ετσι...
γιατι αν ηταν ετσι, θα κυκλοφορουσαμε ολοι με SXV 550 και TM 450...
οποτε το "καθαρα αγωνες...καθαρα αγωνιστικα" παει περιπατο...

τα sm δημιουργηθηκαν για "παιχνιδι" στην πολη...διασκεδαση με αλλα λογια...πλαγιολισθησεις, σουζες, εντο, ντριφτ κλπ...και φυσικα μπορει ο ιδιοκτητης να ξεδινει σε μικρα πιστακια, τυπου καρτ (τα οποια ειναι πιο διαδεδομενα βεβαια στο εξωτερικο)
αν ειναι καλο λοιπον ενα sm, μπορει να γινει ο κυριαρχος της πολης (και πολλες φορες και του βουνου) και να κατατροπωσει οτι κινειται σε 2 ή και περισσοτερους τροχους...

αφου το λυσαμε αυτο και αφου ο φιλαρακος μας ζηταει sm να κανει ολα τα παραπανω ζογκλερικα στην πολη + 2 minitrip 68χλμ την εβδομαδα, του ειπα τι μπορει να παρει συμφωνα με το budget του και θεωρησα οτι ειναι πιο value for money σε σχεση με ενα υστερικο 400 οπως το DRZ, γιατι μπορει στα ζογκλερικα να ειναι καλο, αλλα στον ανοιχτο δρομο υστερει σε σχεση με τα υπολοιπα...

αν λοιπον μπει στην λογικη του ανταγωνισμου στην πολη ή σε καποιον πιο ανοιχτο δρομο (βλ. λεωφορους Αθηνων και περιχωρων, εθνικη, κλπ) θα ειναι κριμα να εχει παρει κατι μικρο (σε cc) και να πρεπει να το δουλευει ψηλα για να αποδωσει...που και παλι θα μενει πισω...


πιστεψε με, ειναι ΠΟΛΥ ωραιο να ανοιγεις με μονοκυλινδρο διπλα σε TDM και να καθεσαι αξιοπρεπως διπλα του...ή και μπροστα του...

Kostas_dev
25/03/2013, 23:12
:beer:

285765

partakias_sxs
25/03/2013, 23:17
:beer:

285765

DRZ..? :0

partakias_sxs
25/03/2013, 23:21
με το να αλλαξεις γραναζομα δεν θα βγαλεις χλμ αν το μοτερ δεν εχει δυναμη...
αν δεν πας πανω απο 130 και θες να κανεις σουζες και εντο, παρε ενα XR250 ή ενα TTR250 και λιωστο...με τελικη μεχρι 130...και τιμη γυρω στο 1000αρικο και πιο κατω...
καλη λυση μου ακουγεται το ccm το κολημμενο για να το φτιαξεις, αλλα 1ον πρεπει να ξερεις ακριβως τι εχει για να υπολογισεις ποσο θα σου παει με ανταλλακτικα και εργασια και 2ον παιρνεις και βερες μαζι γιατι ειναι εντελως αντιεμπορικο...
Εχω διχρονο 200αρι και να παω σε τετραχρονο 250αρι...?
δεν θα ξενερωσω λιγο απο τα γκαζια του...?
Για το CCM μου το πρωτεινε φιλος μηχανικος μαζι του θα το φτιαξω εαν το παρω και εργασιακα μπορει μια μπυρα κ μια βολτα...! :)
Απλα για το SXV ρωτησα εαν εινια καθαροαιμο και αν κανει για πολη και μινι τριπ...δλδ για την χρηση που θελω(γτ μου το εβαλε σε σκεψη ο μηχανικοσ-φιλος μου)..!

MikeG
25/03/2013, 23:23
Απλα για το SXV ρωτησα εαν εινια καθαροαιμο και αν κανει για πολη και μινι τριπ...δλδ για την χρηση που θελω(γτ μου το εβαλε σε σκεψη ο μηχανικοσ-φιλος μου)..!


Ξέχνα το.

Βρες ένα LC4

0restis
25/03/2013, 23:58
:lol: απο οτι βλεπω ο μηχανικος φιλος σου,προτεινει ολα τα αναξιοπιστα μηχανακια για να παρεις.. χαχαχαχα μεροκαμα η δουλεια!
λοιπον περα απο την πλακα τωρα για πολη και μινι τριπ δεν αντεχει κανενα Sm με αγωνιστικο προσανατολισμο!το sxv θα χτυπησει πριν ακομα πας το πρωτο μινιτριπ οπως και ολα τα κτμ (εκτος 640)!παρε κστι που να αντεχει...ειναι δυσκολοι καιροι!
και βασικα δεν μας ειπες τι μπατζετ διαθετεις??? για να ξερουμε περιπου τι μπορεις να παρεις!!

BLiTzER
26/03/2013, 00:43
το sxv θα χτυπησει πριν ακομα πας το πρωτο μινιτριπ οπως και ολα τα κτμ (εκτος 640)!

Δε μιλάω εδώ και τόσα ποστς σου αλλά πρέπει. Αλήθεια τώρα, εκτός του ότι είσαι προκατειλημμένος μέχρι αηδίας και μιλάς για "αξιοπιστία" σε ΚΑΘΕ πρότασή σου (προφανώς, αφού δεν υπάρχει τίποτα άλλο να επιδείξεις), δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι σου γίνεται. Το 640 ήταν πολύ πιο αναξιόπιστο απ'οποιοδήποτε ΚΤΜ μοτέρ κυκλοφορεί στην αγορά σήμερα. Τα 690 είναι 20 κιλά κάτω και 10 άλογα πάνω από το "motard" που καβαλάς και εξίσου αξιόπιστα, αν όχι περισσότερο. Δε θα μπω καν στον κόπο να αναφέρω φρένα, αναρτήσεις, στήσιμο, γιατί θα μας μεταφέρουν στα ανέκδοτα. Επίσης, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ γιαπωνέζικο motard επιδόσεων, καθημερινής χρήσης. Ούτε ένα. Ας σταματήσει αυτό το αστείο.

0restis
26/03/2013, 01:04
Δε μιλάω εδώ και τόσα ποστς σου αλλά πρέπει. Αλήθεια τώρα, εκτός του ότι είσαι προκατειλημμένος μέχρι αηδίας και μιλάς για "αξιοπιστία" σε ΚΑΘΕ πρότασή σου (προφανώς, αφού δεν υπάρχει τίποτα άλλο να επιδείξεις), δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι σου γίνεται. Το 640 ήταν πολύ πιο αναξιόπιστο απ'οποιοδήποτε ΚΤΜ μοτέρ κυκλοφορεί στην αγορά σήμερα. Τα 690 είναι 20 κιλά κάτω και 10 άλογα πάνω από το "motard" που καβαλάς και εξίσου αξιόπιστα, αν όχι περισσότερο. Δε θα μπω καν στον κόπο να αναφέρω φρένα, αναρτήσεις, στήσιμο, γιατί θα μας μεταφέρουν στα ανέκδοτα. Επίσης, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ γιαπωνέζικο motard επιδόσεων, καθημερινής χρήσης. Ούτε ένα. Ας σταματήσει αυτό το αστείο.

σιγα μαστορα πηρες φορα!το 690 ειναι φοβερο μηχανακι αλλα αν διαβαζες το βγαλανε εξω απο την αρχη...σε θεμα αξιοπιστιας αναφερόμουν στα sm 400/450/5... και μπλα μπλα που οπως και να το κανεις επειδη ειναι μηχανακια ειτε για μοτοκρος η για εντουρο δεν εχουν μεγαλη αντοχη σε συνθηκες καθημερινης χρησης,που να πας και ταξιδι δλδ..!!τα 640 παντως ειναι τα μονα κτμ(εκτος τα νεοτερα) που εβλεπα και βλεπω να ερχοντε σε συναντησεις πανελληνιες κτλ!και εκτος αφτου ειχαν αρκετοι φιλοι μ και ξερω τι παιζει!τωρα δεν ξερω τι αποψη εχεις εσυ ,αλλα αν νομιζεις οτι μπορει ενα τετοιο μοτο ειτε ειναι honda/yamaha/ktm να κυκλοφορει καθημερινα στο δρομο τοτε εχεις μεγαλη ελλειψη εμπειριας..!

0restis
26/03/2013, 01:06
α και αυτο που ειπες οτι ενα 690 ειναι εξισου αξιοπιστο με ενα οποιοδιποτε χτ μην το πεις και παραεξω γτ θα σε κοροιδευουν... :lol:

Red Rider
26/03/2013, 06:45
Ο Blitzer,ανάμεσα σε άλλα μηχανάκια,είχε XT motard και τώρα έχει Duke 3,οπότε σίγουρα γνωρίζει κάτι παραπάνω.

bros400pgm
26/03/2013, 10:00
Απλα για το SXV ρωτησα εαν εινια καθαροαιμο και αν κανει για πολη και μινι τριπ...δλδ για την χρηση που θελω(γτ μου το εβαλε σε σκεψη ο μηχανικοσ-φιλος μου)..!



To SXV ειναι το απολυτο μηχανακι SM για δρομο, αλλα δυστυχως η συντηρηση του ειναι αγωνιστικου motocross. Μην το επιχειρησεις καν. Κατι μαλακια σου λεει ο μαστορας σου.
Τα παλια μοντελα (07 και πριν) ηθελαν λυσιμο και ξανα-φλατζες με το καλημερα γιατι δεν εκλειναν καλα τα καρτερ και περνουσαν νερα στα λαδια (και οσο περισσοτερο δουλευει, τοσα φθειρονταν τα παντα μεσα και αυξανοταν το κοστος επισκευης). Απο 08 και μετα ειναι πολυ αξιοπιστα αρκει να γινονται τα service που αναφερει το manual (ενδεικτικα, καθε 3με5 ωρες, σχεδον 2 λιτρα λαδι και φιλτρο).

Εαν ψαχνεις κατι ενδιαμεσο, sm με μονοκυλινδρο για ταξιδια (οπως ειναι τα XT-X για παραδειγμα), κοιτα και το aprilia strada που ειναι ενα σκαλι ανωτερο του Υamaha.

motomaniac
26/03/2013, 12:58
απο ολη την κουβεντα εγω καταλαβα οτι ο καθενας προτεινει το δικο του μηχανακι γιατι με την δικη του λογικη ειναι το καλυτερο μοταρντ. αλλα αυτος ο ορεστης δεν εχει καμια λογικη... Dry weight: 177.0 kg (390.2 pounds) πας καλα ρε? μοταρντ με βαρος 4κ? φιλος εδωσε το duke II που ειχε διοτι παροτι χερας αλλα απειρα κανιβαλος λεει οτι πολλα τα 140-150 κιλα του αμα διπλωνεις με τριψηφια... κι ειχε πραμα πανω κι αλλαξε και μοτερ... και πηρε παλι κτμ και το γυρισε χωμα... αλλα οχι ακι το xtx μοταρντ... ψηλο μονοκυλινδρο στρητ ισως.. σιγα μην ειναι μοταρντ και το ΜΤ-03....

Allst@rf
26/03/2013, 13:07
α και αυτο που ειπες οτι ενα 690 ειναι εξισου αξιοπιστο με ενα οποιοδιποτε χτ μην το πεις και παραεξω γτ θα σε κοροιδευουν... :lol:


μην το πεις παραεξω αλλα τοση ωρα κοροιδευουμε εμεις εσενα με αυτα που λες...

;)

taisteal
26/03/2013, 13:49
το ειπα και παραπανω...το παλληκαρι δεν εχει καβαλησει αλλο μηχανακι απο το γιαμαπα...

Julius
26/03/2013, 14:15
Η μπάλα για ακόμα μια φορά στα χωράφια και ο Orestis με το souper-moto (το souper απο το σούπα) υπερμηχάνημα ΧΤΧ660 :a029:


Φίλε partakia απ’οτι καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σου αρέσει το CCM και το DRZ. Ωραία για ήπια χρήση, θα κάνουν όλα αυτά που ζητάς εύκολα. Το Drακι έχει υποδιέστερα περιφερειακά και λίγο ποιο ήπιο κινητήρα (S) απο το CCM (Ε), το οποίο όμως δέν έχει καλή μεταπώληση. Αλλά εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο έτσι και αλλιώς μπορείς να το πάρεις χαμηλότερα απο το DRZ.

Είναι πολύ αξιόπιστα και εύκολα μηχανάκια και τα δύο. Έμένα προσωπικά στο CCM με ξένισε λίγο η φαρδιά σέλα σε σχέση με του DRZ-E που είχα. Τέρας αξιοπιστίας και εύκολο μηχανάκι. Νομίζω οτι για αυτό που θέλεις είναι καλή επιλογή.




:wave2:

Aνεμος
26/03/2013, 14:19
χαχαχα εχεις δικαιο εκτος οτι το 640 ειναι πιο αργο απο χτχ ειναι και καθε τεταρτη/τριτη μαστορα σε σχεση με τα αλλα δυο που περναν μονο απο εξω!!!


σε τελικες εννοειτε οτι ειναι πιο αργο..!με το χτχ μου φιλτρα τελικα ειχα δοκιμασει με καμια 10αρια 640 ολα τα μοντελα!με ειχε περασει μονο ενα και αυτο επειδη βαλαμε σε αρκετα ανηφορικο κομματι και μαλλον το βαρος και η κλιμακωση με εριξαν!


:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

sorry.δεν μπόρεσα να κρατηθώ άλλο:a05:

και για να μην spamαρω στο θέμα του παιδιού, με ενα DRZ-CCM είσαι καλυμμένος για αυτά που ζητάς και αφού μπείς στο τριπάκι και μάθεις να γλιστράς κτλ κτλ , ίσως έρθει αργότερα η αλλαγή με ενα μεγαλύτερο μονοκύλινδρο.

Το μεγαλύτερο (600+) μπορεί να είναι βαρύτερο αλλα το αναπληρώνει σε γκάζι και σε άνεση (ανεση σε motard :confused: τελος πάντων, ανετότερο απο τα 400άρια)

Aνεμος
26/03/2013, 14:28
Η μπάλα για ακόμα μια φορά στα χωράφια και ο Orestis με το souper-moto (το souper απο το σούπα) υπερμηχάνημα ΧΤΧ660 :a029:


Φίλε partakia απ’οτι καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σου αρέσει το CCM και το DRZ. Ωραία για ήπια χρήση, θα κάνουν όλα αυτά που ζητάς εύκολα. Το Drακι έχει υποδιέστερα περιφερειακά και λίγο ποιο ήπιο κινητήρα (S) απο το CCM (Ε), το οποίο όμως δέν έχει καλή μεταπώληση. Αλλά εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο έτσι και αλλιώς μπορείς να το πάρεις χαμηλότερα απο το DRZ.

Είναι πολύ αξιόπιστα και εύκολα μηχανάκια και τα δύο. Έμένα προσωπικά στο CCM με ξένισε λίγο η φαρδιά σέλα σε σχέση με του DRZ-E που είχα. Τέρας αξιοπιστίας και εύκολο μηχανάκι. Νομίζω οτι για αυτό που θέλεις είναι καλή επιλογή.




:wave2:

+640. Τα είπες όλα

opeth
26/03/2013, 14:39
κανε το σκατο σου παξιμαδι και παρε ενα 690smc :evil:

Allst@rf
26/03/2013, 14:59
κανε το σκατο σου παξιμαδι και παρε ενα 690smc :evil:


Ω ρε φίλε, ωραίος... είπες τη σωστοτερη κουβέντα...

πιστόλι με πινακίδες για αιωνιους κανιβαλους...

Vasilis_250r
26/03/2013, 15:30
Εγώ θα ήθελα να πω την δικιά μου γνώμη πάνω στα sm που πιστεύω οτι θα βοηθήσουν τον φίλο μας στην επιλογή του. Κάθε μηχανάκι έχει βγει για κάποιο σκοπό.Τα sm δεν έχουν βγει για να κάνεις ταξιδάκια!Από την στιγμή που θέλεις 120 με 130 κιλά δεν γίνεται να έχεις και 600+ κυβικά. Πόσο μάλλον τα 177 του xtx!
Το drz-s που λες έχω μια επιφύλαξη για το γκάζι του! Το ccm μπορέι να είναι και το ιδανικό για αυτά που ζητάς. Τα χιλιόμετρα που γράφεις θα τα κάνεις όχι με άνεση και στα 110 με 120 χιλ!
Θα κοιτάξεις να οδηγήσεις όσα περισσότερα μηχανάκια μπορείς και μετά να επιλέξεις!
Για μένα κοίτα να πάρεις SM το οποίο όταν θα κατεβαίνεις από αυτό θα είσαι χαρούμενος για το μηχανάκι που καβαλάς!
Προσπάθησε να κάνεις βόλτα με ένα husqvarna 610! Σίγουρα θα σου αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις ειδικά αν το κάνεις σε στριφτερό κομμάτι. Προτίμησε το ψεκαστό! Μπορέι να είναι 149 κιλά αλλά έχει καταπληκτική γεωμετριά και έτσι τα κιλά δεν φαίνονται και τόσο. Για τα φρένα του και τις αναρτήσεις δεν πιστεύω να χρειάζεται να πω κάτι! Βέβαια το μοτέρ του θέλει ποιο πολύ φροντίδα από κάποια άλλα μονοκύλινδρα.
Όσο για το xtx που γράφει ο Ορέστης...Τα θετικά του xtx είναι : άνεση ,αξιοπηστία και λίγο καλύτερη κατανάλωση αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έχει το γκάζι του 610 και τις ίδιες ικανότητες σε πίστα ή σε στριφτερά κομμάτια!
To 690 δεν το ανέφερα γιατί είναι μια κατηγορία από μόνο του!

partakias_sxs
26/03/2013, 15:42
Η μπάλα για ακόμα μια φορά στα χωράφια και ο Orestis με το souper-moto (το souper απο το σούπα) υπερμηχάνημα ΧΤΧ660 :a029:


Φίλε partakia απ’οτι καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σου αρέσει το CCM και το DRZ. Ωραία για ήπια χρήση, θα κάνουν όλα αυτά που ζητάς εύκολα. Το Drακι έχει υποδιέστερα περιφερειακά και λίγο ποιο ήπιο κινητήρα (S) απο το CCM (Ε), το οποίο όμως δέν έχει καλή μεταπώληση. Αλλά εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο έτσι και αλλιώς μπορείς να το πάρεις χαμηλότερα απο το DRZ.

Είναι πολύ αξιόπιστα και εύκολα μηχανάκια και τα δύο. Έμένα προσωπικά στο CCM με ξένισε λίγο η φαρδιά σέλα σε σχέση με του DRZ-E που είχα. Τέρας αξιοπιστίας και εύκολο μηχανάκι. Νομίζω οτι για αυτό που θέλεις είναι καλή επιλογή.




:wave2:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αφτο περιμενα να μ δωσει ενας μια σωστη αξιοπιστη κουβεντα για αυτα τα δυο μηχανακια(Το ιδιο μοτερ εχου βασικα περιπου)..!
Απλα με αυτα που μου λεγατε δεν θα επερνα τετραχτονο θα ξανα αγοραζα DT...!
Γιατι εμενα δεν μου εχει κολησει ποτε και αυτα τα 68χιλ. τα εκανα 2 φορες την εβδομαδα πηνε-ελα...!
Και δεν εκανε κιχχχ...Ουτε μου ειχε κολησει ποτε...!Κανενα μηχανηακι που ειχα....!
Ρε παιδια εσεις οι υπολοιποι..σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας τις διαβασα ολες αλλα μου τα βγαζατε ολα σκαρτα...!
Δλδ σαν να μου λεγατε να τετραχρονα μοταρντ ολα κολανε μεινε με το DT το διχρονο που δεν ειχει θεμα...!
Και αυτο το μινι τριπ ειναι 40λεπτα...!Δλδ αν δεν μορει να αντεξει 40 ξεκουραστα λεπτα στα οποια το χτυπαει μονιμα ο αρεας κ δεν προκειτε να ανεβασει θερμοκρασια τοτε.....
Τι να πω....DT κ παλι DT...?
Δλδ μου λετε οτι αντεχει 40 λεπτα μεσα στα καυσαερια-ζεστη της πολης αλλα οχι σε μινι τριπ που θα πηγαινει με 5-6(ταχυτητα) ομαλα...?

partakias_sxs
26/03/2013, 15:45
κανε το σκατο σου παξιμαδι και παρε ενα 690smc :evil:

χα0χ0α0χ0αχ0.....
Δεν ειναι οτι δεν γινετε αυτο που λες αλλα δεν θελω να δωσο πανω απο 3000 ευρω σε ενα μηχανακι...!!!
Γτ ασ πουμε 4000 πηρα το αμαξι μου...Νταξ ασχετο για πολλους εδω μεσα,αλλα εγω ετσι το σκευτομαι....!
23 ετων ειμαι....εχω μελλον ακομα σαν μηχανοβιος...! :)

partakias_sxs
26/03/2013, 15:47
+640. Τα είπες όλα

???
Το παιδι νομιζω μου προτεινε το DRZ-CCM οχι το ΚΤΜ 640..
χωρις παρεξηγηση....!Αλλα ετσι καταλαβα...! :/

astroman76
26/03/2013, 15:54
να φανταστεις το DRZ400S se SM ειτανε απο τα αγαπημενα μηχανακια μου και εχουν περασει πανω απο 60 αδειες μοτο απο τα χερια μου, αυτο κατι λεει!

285804

285805

285806

Julius
26/03/2013, 16:10
να φανταστεις το DRZ400S se SM ειτανε απο τα αγαπημενα μηχανακια μου και εχουν περασει πανω απο 60 αδειες μοτο απο τα χερια μου, αυτο κατι λεει!

285804

285805

285806

Εμένα (DRZ-E) μόνο οι αναρτήσεις σε χαλάγανε (ειδικά η πίσω ήτανε για πέταμα).... αλλά σκυλί μαύρο, ένα ΣΚ βουνό, μέσα στην εβδομάδα καθημερινή μετακίνηση και καπάκι ΣΚ πίστα SM, και δεν είχε κάνει κιχ.

Ωραίες εποχές !!

0restis
26/03/2013, 17:27
το ειπα και παραπανω...το παλληκαρι δεν εχει καβαλησει αλλο μηχανακι απο το γιαμαπα...

δεν θα κατσω να απαντησω στις "00000" που λετε αλλα μαθε μπακακα οτι καβαλαω μηχανακια απο τα 8 μ χρονια και ειμαι 26,εχω τρεξει σε περιφερια πρωταθληματα κρος και σκραμπλ(με διακρισεις) και εχω κανει πολλα ταξιδια 600+χλμ με μονοκυλινδρα!
αν ειναι να δυνατον να συγκρινετε μηχανακια που υπαρχουν πολλα με 200.000χλμ σε αξιοπιστια με καποιο ΚΤΜ μονοκυλινδρο...ελεος!
αφου ειπε οτι θελει ελαφρυ εγω δεν του λεω να παρει χτχ(για να μαθαίνετε οι ασχετοι σχεδον 18kg ειναι τα μαμα τελικα!) !αλλα να μην παρει καποιο που ειναι για αγωνιστικη χρηση,γτ οπως και να το κανεις δεν ειναι για δρομο και θελει ιδιαιτερη προσοχη στα σερβις!
το drz νομιζω θα του ειναι καλο αφου δεν θελει να τρεχει και θελει και σχετικα ελαφρυ!

0restis
26/03/2013, 17:31
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

sorry.δεν μπόρεσα να κρατηθώ άλλο:a05:

και για να μην spamαρω στο θέμα του παιδιού, με ενα DRZ-CCM είσαι καλυμμένος για αυτά που ζητάς και αφού μπείς στο τριπάκι και μάθεις να γλιστράς κτλ κτλ , ίσως έρθει αργότερα η αλλαγή με ενα μεγαλύτερο μονοκύλινδρο.

Το μεγαλύτερο (600+) μπορεί να είναι βαρύτερο αλλα το αναπληρώνει σε γκάζι και σε άνεση (ανεση σε motard :confused: τελος πάντων, ανετότερο απο τα 400άρια)

επειδη εγω μιλαω με γνώμονα την εμπειρια απο αυτα που εχω κανει και εχω δει!και επειδη εσεις καπου το εχετε χασει..Υπαρχει καποιο 640 για δοκιμη στην θεσσαλονικη με χτχ φιλτο/τελικα/κομαντερ(δεκτος και ελενχος) αν υπαρχει σας προκαλω να μου αποδειξετε οτι εχω λαθος!

Aνεμος
26/03/2013, 17:33
???
Το παιδι νομιζω μου προτεινε το DRZ-CCM οχι το ΚΤΜ 640..
χωρις παρεξηγηση....!Αλλα ετσι καταλαβα...! :/

και εγώ το ίδιο σου λέω...




και για να μην spamαρω στο θέμα του παιδιού, με ενα DRZ-CCM είσαι καλυμμένος για αυτά που ζητάς και αφού μπείς στο τριπάκι και μάθεις να γλιστράς κτλ κτλ , ίσως έρθει αργότερα η αλλαγή με ενα μεγαλύτερο μονοκύλινδρο.Το μεγαλύτερο (600+) μπορεί να είναι βαρύτερο αλλα το αναπληρώνει σε γκάζι και σε άνεση (ανεση σε motard :confused: τελος πάντων, ανετότερο απο τα 400άρια)


το +640 που σε μπέρδεψε είναι ενας τρόπος να συμφωνείς και να επαυξάνεις
με τα γραπτά κάποιου,τα οποία γραπτά παραθέτεις προσθέτοντας απο κάτω την αύξηση σου στα ως άνωθεν λεγόμενα

θα μπορούσε δηλαδή να είναι +1, απλά ώς moto forum είθισται να επαυξάνουμε σύμφωνα με τα κυβικά της μοτό μας, πράγμα που με βγάζει και εμένα φάουλ καθώς εαν ήθελα να ακριβολογώ θα επαύξανα κατα 624,607.


Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα :D

sapila racing
26/03/2013, 17:38
επειδη εγω μιλαω με γνώμονα την εμπειρια απο αυτα που εχω κανει και εχω δει!και επιδη εσεις καπου το εχετε χασει..Υπαρχη καποιο 640 για δοκιμη στην θεσσαλονικη με χτχ φιλτο/τελικα/κομαντερ(δεκτος και ελενχος) αν υπαρχει σας προκαλω να μου αποδειξετε οτι εχω λαθος!

:bawl: :lol:

0restis
26/03/2013, 17:46
:bawl: :lol:

βλεπεις καποιο αστειο και γελας η ειναι μονιμο το προβλημα?

Aνεμος
26/03/2013, 17:54
επειδη εγω μιλαω με γνώμονα την εμπειρια απο αυτα που εχω κανει και εχω δει!και επειδη εσεις καπου το εχετε χασει..Υπαρχει καποιο 640 για δοκιμη στην θεσσαλονικη με χτχ φιλτο/τελικα/κομαντερ(δεκτος και ελενχος) αν υπαρχει σας προκαλω να μου αποδειξετε οτι εχω λαθος!

:whiteflag:

Ρε εσύ Ορέστη, τα είπαμε και την άλλη φορά για το ΜΤ,στα λένε και οι άλλοι τώρα, έλεος δηλαδή.

Το χτχ είναι ενα κατ'ευφημισμόν motard-στα λόγια δηλαδή.Το να το συγκρίνεις με ΚΤΜ είτε 640,είτε 690,νορμάλ όλα ή φτιαγμένα όλα είναι άκυρο για όλους τους γνωστούς λόγους

Το να έχεις ανοιχτό μυαλό γενικότερα, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.;)

sapila racing
26/03/2013, 17:58
βλεπεις καποιο αστειο και γελας η ειναι μονιμο το προβλημα?

Το αστείο είναι οτι οπου και να ποσταρεις, στο τέλος ψαχνεσαι να βάλεις κόντρα με το XTX σου.
Δεν νομίζω να το έχω εγώ το πρόβλημα πάντως, αφού όλο το φόρουμ γελάει. ;)

Sapadak
26/03/2013, 18:09
Το αστείο είναι οτι οπου και να ποσταρεις, στο τέλος ψαχνεσαι να βάλεις κόντρα με το XTX σου.
Δεν νομίζω να το έχω εγώ το πρόβλημα πάντως, αφού όλο το φόρουμ γελάει. ;)

Τωρα κανεις εσυ τη κότα μου φαινεται.
Στησε μια το bmw διπλα με το Xtx να δουμε ποιος θα γελάει

sapila racing
26/03/2013, 18:17
Τωρα κανεις εσυ τη κότα μου φαινεται.
Στησε μια το bmw διπλα με το Xtx να δουμε ποιος θα γελάει

Τι λε ρε μάστορα?
Κι αμα με περάσει πως θα κυκλοφορήσω εγω μετά? :D

0restis
26/03/2013, 18:18
:whiteflag:

Ρε εσύ Ορέστη, τα είπαμε και την άλλη φορά για το ΜΤ,στα λένε και οι άλλοι τώρα, έλεος δηλαδή.

Το χτχ είναι ενα κατ'ευφημισμόν motard-στα λόγια δηλαδή.Το να το συγκρίνεις με ΚΤΜ είτε 640,είτε 690,νορμάλ όλα ή φτιαγμένα όλα είναι άκυρο για όλους τους γνωστούς λόγους

Το να έχεις ανοιχτό μυαλό γενικότερα, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.;)

εγω να ανοιξω το μυαλο μ αλλα καποιοι εδω περα πρεπει να εμπλουτισετε τι γνωσεις σας!δεν συγκρινω πουθενα το 690 με χτ!το 640 ειναι υποδεέστερο ομως ..πως να το κανουμε!ποσες φορες να πω οτι το χτχ ειναι μοταρντ με αλλο προσανατολισμο???ειπαμε δεν ειναι ολα για πιστα!!!!!επειδη εδω ειστε ολοι ειδήμονες να βγαζετε εσεις τις κατηγοριες των μοτο και οχι οι εταιρείες :moutza:
ξερει κανεις οτι ενα χτχ μετα του 07 μονο με φιλτρο st1/st2 και αφαιρεση το σνορκελ παιρνει σχεδον 4 αλογα???οχι! και ομως τα παιρνει!απλα ειναι μηχανακια τρομερα περιορισμενα λογο euro και παπαριες..εγω ειμαι κοντρακιας και ειμαι ψαγμενος πανω στο θεμα..υπαρχει καποιος κοντρακιας εδω?οι εσεις ειστε παλι αυτοι που τα ξερετε ολα χωρις να εχετε κανει εστω το 1% απο αυτα??? για αναρωτηθητε λιγο?
Sapila
ναι ψαχνομε και για καμια κοντρουλα(για χαβαλε φυσικα) γτ ειναι το χομπι μ και μ αρεσει,το αστειο που ειναι?

MikeG
26/03/2013, 18:21
Υπάρχει και 640 motard και δεν είναι για πίστα, μια χαρά αξιόπιστο & συγνώμη αλλά παίρνει τα σώβρακα σε xt-xtx. Άμα κάποιος ρίξει 2-3 χιλιάρικα στο xtx κάτι μπορεί να γίνει, αλλά και πάλι με λίγο γαργάλημα στο carb του 640 και μια ολόσωμη θα είναι σα να κλέβει εκκλησία.

Anyway, to the point, το 640 είναι μια χαρά αξιόπιστο (από 2004 και μέτα). Τώρα για το φιλαράκι, ας κοιτάξει το CCM - DRZ.

0restis
26/03/2013, 18:26
Υπάρχει και 640 motard και δεν είναι για πίστα, μια χαρά αξιόπιστο & συγνώμη αλλά παίρνει τα σώβρακα σε xt-xtx. Άμα κάποιος ρίξει 2-3 χιλιάρικα στο xtx κάτι μπορεί να γίνει, αλλά και πάλι με λίγο γαργάλημα στο carb του 640 και μια ολόσωμη θα είναι σα να κλέβει εκκλησία.

Anyway, to the point, το 640 είναι μια χαρά αξιόπιστο (από 2004 και μέτα). Τώρα για το φιλαράκι, ας κοιτάξει το CCM - DRZ.

πιστευεις οτι ενα χτχ θελει 2/3κ για να περασει ενα 640???δηλαδη αυτα τωρα ειναι σοβαρα ποστ και δεν γελατε ολοι???
εχω περασει δυο 640(07/06) με ολοσομες και fcr...!και αν εχεις και 640 θα σου φερω μαμα χτχ με βγαλμενο μονο το καπακι του φιλτρου ..τι λες?

sapila racing
26/03/2013, 18:26
εγω ειμαι κοντρακιας και ειμαι ψαγμενος πανω στο θεμα..υπαρχει καποιος κοντρακιας εδω?οι εσεις ειστε παλι αυτοι που τα ξερετε ολα χωρις να εχετε κανει εστω το 1% απο αυτα??? για αναρωτηθητε λιγο?
Sapila
ναι ψαχνομε και για καμια κοντρουλα(για χαβαλε φυσικα) γτ ειναι το χομπι μ και μ αρεσει,το αστειο που ειναι?

Oresti αφού ψαχνεσαι για κόντρες κι είσαι κοντρακιας, φτιαξε ενα thread να βρείς κι άλλους ομοιδεάτες να τα πείτε, να τα βρείτε, να τα στήσετε, να περάσετε καλά.
Σιγουρα υπάρχουν κι άλλοι εδω μέσα.
Αυτό το thread εχει τίτλο 'Επιλογή Supermotard'. :wave2:

Η καλύτερη και πιο κατατοπιστική απάντηση ηταν απο τον Julius απ όσα διάβασα πάντως.

MikeG
26/03/2013, 18:31
πιστευεις οτι ενα χτχ θελει 2/3κ για να περασει ενα 640???δηλαδη αυτα τωρα ειναι σοβαρα ποστ και δεν γελατε ολοι???
εχω περασει δυο 640(07/06) με ολοσομες και fcr...!και αν εχεις και 640 θα σου φερω μαμα χτχ με βγαλμενο μονο το καπακι του φιλτρου ..τι λες?

Ναι το πιστεύω. Έχεις περάσει 640 με fcr και ολόσωμη. Μάλιστα.. Πόσα γκάφρα έχεις ρίξει στο δικό σου; By the way, δε στη λέω, απλά τα μηχανάκια που συγκρίνουμε είναι αλλού το ένα αλλού το άλλο σε όλα τα θέματα (κιλά, στήσιμο, αναρτήσεις, φρένα). Μη πορώνεσαι έτσι άσχημα.

& αν ήμουν κοντά σου, θα δανειζόμουν κανά 640..

0restis
26/03/2013, 18:44
Ναι το πιστεύω. Έχεις περάσει 640 με fcr και ολόσωμη. Μάλιστα.. Πόσα γκάφρα έχεις ρίξει στο δικό σου; By the way, δε στη λέω, απλά τα μηχανάκια που συγκρίνουμε είναι αλλού το ένα αλλού το άλλο σε όλα τα θέματα (κιλά, στήσιμο, αναρτήσεις, φρένα). Μη πορώνεσαι έτσι άσχημα.

& αν ήμουν κοντά σου, θα δανειζόμουν κανά 640..

δεν πορωνομαι.. χαλαρος ειμαι!στο χτχ που ειχα..ειχα βαλει με 250 μεταχειρο termignoni τελικα και stage2 dna φιλτρο!αυτα τιποτα αλλο!και ναι τα περασα και μ ελεγαν κιολας οτι το εχω φτιαγμενο ασχετα που ειχε 10.000 χλμ και οταν ειδαν οτι δεν ειχε λυθει καμια βιδα απο το μοτερ(και γενικα) ηταν απειραχτο αρχισαν να προβληματίζονται...
αν συγκρινεις με χτχ κατω του 07 να ξερεις οτι εχουν τεραστια διαφορα σε θεμα δυναμης!!
συμφωνω οτι εχει πολλα κιλα το χτχ αν και χανει καμια 15αρια μονο με αλλαγη εξατμισεων!συμφωνω οτι αναρτησεις ειναι εσχος για γρηγορη οδηγηση...στα φρενα κανεις λαθος γτ με δαγκανα /δισκο brembo 298 mm ειναι πολυ δυνατα..!
μακαρι να ήσουν κοντα να καναμε καμια κοντρουλα!

0restis
26/03/2013, 18:48
Oresti αφού ψαχνεσαι για κόντρες κι είσαι κοντρακιας, φτιαξε ενα thread να βρείς κι άλλους ομοιδεάτες να τα πείτε, να τα βρείτε, να τα στήσετε, να περάσετε καλά.
Σιγουρα υπάρχουν κι άλλοι εδω μέσα.
Αυτό το thread εχει τίτλο 'Επιλογή Supermotard'. :wave2:

Η καλύτερη και πιο κατατοπιστική απάντηση ηταν απο τον Julius απ όσα διάβασα πάντως.

δεν ψαχνομε εδω για κοντρες φιλε σαπακια!καποιος ανεφερε το χτχ μ και γενικα ειρωνευτικε για αυτο και απαντησα ετσι!καλα λεγοντε ολα μπροστα σε μια οθονη αλλα οι πραξεις ειναι αλλη ιστορια!

0restis
26/03/2013, 19:00
husqvarna 610 02" vs στοκ ΧΤΧ 10" ανευφ φιλτρων
http://www.facebook.com/photo.php?v=2459200233150&set=vb.1046477919&type=3&theater ετσι για την ιστορια!

Allst@rf
26/03/2013, 19:07
Ορέστη τι να κλασουν θα 640 μπροστα στα χτχ, σωστός...


Πρέπει να βρεις κανέναν με xr650 να βάλεις κόντρα αν και παλι νομίζω θα τον σκισεις...

0restis
26/03/2013, 19:09
Ορέστη τι να κλασουν θα 640 μπροστα στα χτχ, σωστός...


Πρέπει να βρεις κανέναν με xr650 να βάλεις κόντρα αν και παλι νομίζω θα τον σκισεις...

χαχαχα κοροιδευε οσο θες ,με xr650 εχω δοκιμασει αλλα ηταν παλιο μοντελο και δεν υπηρχε καν νοημα..!τα πιο καινουργια πρεπει να ειναι δυνατα!

βλεπω να ριχνω πολυ γελιο με μερικους!επειδη εχω κανονησει να κανω καποια πατηματα(και 640) θα βαζω και τη gopro πανω στο μτ και θα σας τα ποσταρω εδω...να δω τι θα λετε μετα..θα μου το βγαλετε και 700cc ακοαμ δεν το πηρα..

Allst@rf
26/03/2013, 19:17
Ρε ντεβιλς εδώ έχει ψωμί ρε που βρισκεσαι;

taisteal
26/03/2013, 19:18
ενταξει αρχηγε λιωστους ολους.μονο ασε το θρεντ καθαρο γιατι οπως ειπε και ο Aρης λεει επιλογη supermotard.

0restis
26/03/2013, 19:28
Ρε ντεβιλς εδώ έχει ψωμί ρε που βρισκεσαι;

βασικα επειδη πηδησαμε το thread δεν παμε σε ενα αλλο να γελατε εσεις με εμενα και εγω με εσας?

edit:με προλαβες tommy

astroman76
26/03/2013, 20:24
285817

Επρεπε να ειχα φερει αυτο εδω... να μηραζει φολες σε διαφορα ΧΤ ΧΖ ΧΜΖ και LC... ολλη μερα!!!! και αν ειχες και κεφια εριχνες ενα καντηλι με 6η!!!!

0restis
26/03/2013, 20:28
285817

Επρεπε να ειχα φερει αυτο εδω... να μηραζει φολες σε διαφορα ΧΤ ΧΖ ΧΜΖ και LC... ολλη μερα!!!! και αν ειχες και κεφια εριχνες ενα καντηλι με 6η!!!!

cr500 το μοτερ? :rolleyes:

devil's animal
26/03/2013, 20:32
χαχαχα κοροιδευε οσο θες ,με xr650 εχω δοκιμασει αλλα ηταν παλιο μοντελο και δεν υπηρχε καν νοημα..!τα πιο καινουργια πρεπει να ειναι δυνατα!

βλεπω να ριχνω πολυ γελιο με μερικους!επειδη εχω κανονησει να κανω καποια πατηματα(και 640) θα βαζω και τη gopro πανω στο μτ και θα σας τα ποσταρω εδω...να δω τι θα λετε μετα..θα μου το βγαλετε και 700cc ακοαμ δεν το πηρα..


Ρε ντεβιλς εδώ έχει ψωμί ρε που βρισκεσαι;

ε,αφου λεει οτι εχει ανοιξει με παλιο xr650 και δεν ειχε καν νοημα, εγω τι να του πω??
βεβαια το οτι το XR650 παραγοταν απο το 2000 μεχρι το 2007, χωρις καμια αλλαγη (ουτε καν χρωμα) δεν πρεπει να εχει καμια σημασια...:lol:

για πες μας ρε Στεφανακ' ποσα αλογα πηρες με τα τελικα και το ανοιχτο φιλτρο?
:a014::a014:

bros400pgm
26/03/2013, 20:35
To XT-X ΤΟ ΠΟΛΥ να κοντραρετε με κανα aprilia strada.....

0restis
26/03/2013, 20:51
το xr μαλλον θα ηταν 600(λαθος μου) γτ πραγματικα δεν ειχε νοημα!μιστερ ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑ devil kitty σταφανακο να λες τα φιλαρακια σου! :wave2:
bros καταλαβες τι εγραψες? ιδιο μοτερ εχουν..

partakias_sxs
26/03/2013, 22:24
Εμένα (DRZ-E) μόνο οι αναρτήσεις σε χαλάγανε (ειδικά η πίσω ήτανε για πέταμα).... αλλά σκυλί μαύρο, ένα ΣΚ βουνό, μέσα στην εβδομάδα καθημερινή μετακίνηση και καπάκι ΣΚ πίστα SM, και δεν είχε κάνει κιχ.

Ωραίες εποχές !!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου...!Απλα κατι τελυταιο το DRZ-E με το DRZ-S εχουν διαφορα στο Manual τους...?ή ειναι πιο παθιαρικο το E επειδη ειναι με περισσοτερα αλογα...?
Για να πρωτιμησω το S αν εχει τετοιο θεμα...!

astroman76
27/03/2013, 01:43
το Ε εχει εκεντροφορο και FCR αν θημαμε καλα ,πλαστικο τεποζιτο επισης και ισως διαφορετικες αναρτησεις...αν μπορεις βρες 400SM ειναι πιο κενουργιο φορα και τα USD ...

bros400pgm
27/03/2013, 06:55
bros καταλαβες τι εγραψες? ιδιο μοτερ εχουν..



Αλλη διαχειριση κινητηρα ομως, και περιφερειακα ;)