PDA

View Full Version : Πρωτη πτώση ,και κόστος επιδιορθώσης ζημιων?!



Billymuse
21/03/2013, 15:31
Να που έχασα και εγώ τη "παρθενιά" μου με τη πρώτη μου πτώση χθές με τη μηχανή μου (μετα απο 2 χρόνια απο την αγορά της )
Κατέβαινα τη Κοδριγτώνος και στο ταιλευταίο φανάρι στη διασταύρωση με την Αχαρνών,το άτιμο άναψε πορτοκαλί και εγώ σαν κάγκουρας
με νοοτροπία ντελιβερά( που δυστηχώς με πιανει αρεά και που) γκάζωσα και 10 μέτρα πριν στρίψω πάτησα φρένο για να κόψω για να πάρω τη στροφή
αλλά δε πρόσεξα όχι στο δρόμο είχε κατι πατημένα νεράτζια και σακούλες,με αποτέλεσμα να χάσω τον έλενγχο απο το πίσω τροχό όπου μπλόκαρε
και μου έφυγε όλο το πίσω μέρος με αποτέλεσμα να με πετάξει στην αχαρνών να σύρομαι για 10 μέτρα και απο πίσω η μηχανή. Κλασσικά Αγ.Παντελεήμονας
όλοι ξένοι γύρω μου δε με βοήθησε κανείς,αλλά ούτε και κανένας άλλος οδηγός τουλάχιστον στα γύρω φανάρια που με είδαν,παρά μόνο ένας
'Ελληνας που είχε το μαγαζί του εκει δίπλα. Εννοείται φόραγα κράνος,jacket,γάντια και ευτηχώς έπεσα σχετικά ομαλά και τη γλίτωσα παρα μόνο με κάτι γρατζουνιές στο γόνατο. Εντάξει τα λάθη μου ήταν πολλά και την έπαθα,αλλα ετυηχώς ανόδυνα και έμαθα απο αυτή την εμπιρεία.και τώρα φτάνουμε
στις ζημιές της καλής μου (cbf500)


Στραβό τιμόνι
Σπασμένη δεξιά μανέτα
Σπασμένο δεξί πατάκι (οδηγού)
Τρύπα στο tankcover (βρήκε και λίγο το ντεπόζιτο)
Σπασμένο fairing
Γρατζουνίες σε δίαφορα σημεία(εξάτμιση,αντίβαρο,βάση για σαμάρια,καπάκι κινητήρα...)


ευτηχώς κάποιο μηχανικό μέρος δε πειράχτηκε,ούτε έχει κάποια διαρροή η μηχανή,οι ζημίες είναι αυτα που θα δείτε στις φώτος..
χονδρικά και απο την εμπιρεία σας πόσο μπορεί να είναι το κόστος της επιδιόρθωσης τους..??Δεν με απασχολεί να αλλάξω άμεσα το tankcover οπότε -100και κάτι euro..

Billymuse
21/03/2013, 15:33
να και οι φώτος285484

και

285485

και

285486


:( ευχαριστώ για το χρόνο σας παίδες και πάντα όρθιοι

Viper4
21/03/2013, 15:35
Μακάρι τέτοιες να είναι οι πτώσεις όλων όσων πέφτουν!!! Μικρές υλικές ζημιές μόνο... Κάτι τέτοια παθήματα είναι μαθήματα που δεν κοστίζουν ακριβά!

Σιδερένιος σου εύχομαι και άλλο κακό να μην σε βρει!

Αυτό το θέμα που δεν βοηθάει κανείς πάντως είναι τραγικό!!! δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται!

McGyver
21/03/2013, 15:38
Αν κοιτάς για Honda, ξεκίνα από www.lings.com και βρες τους κωδικούς των ανταλλακτικών.
Μετά, χτύπα τους στο www.motopissaris.gr για να δεις τιμές Ελλάδας...

dmf
21/03/2013, 16:51
Κατ'αρχήν περαστικά και ποτέ ξανά.
Για την μηχανή που λες, αυτα που χρίζουν άμεσης αντικατάστασης είναι το τιμόνι, η μανετα και το δεξι μαρσπιε.
Το ποδόφρενο μπορείς να το ισιώσεις, η εξάτμιση πολύ μικρό βαθούλωμα έχει οπότε μην ασχοληθεις, και το καπάκι του
μοτέρ επίσης πολύ λίγο έχει χτυπησει, με ένα βαψιματάκι επι τόπου θα γίνει αγνώριστο (όταν είχα πεσει εγω ειχε φαγωθει κι εγω δεν ξέρω cm στις γωνιες του :D ).
Την ζελατίνα μπορείς κάλλιστα να την βγαλεις εντελώς, το bagster μπορεις να αφήσεις ως έχει ή να το επιδιορθώσεις σε
όσους κανουν επιδιορθώσεις σε μπουφάν/μποτες/στολες κλπ.
Γενικά πιστεύω ήσουν τυχερός και δεν θα σου κοστίσουν πολλά. Κάλιστα θα μπορούσε η μηχανή να συρθεί λίγο παραπάνω
και χτυπήσει σε πεζοδρόμιο, και θα είχες στραβή δισκόπλακα, καμιά σπασμένη ζάντα, κανά τρύπιο ψυγειο κ.ο.κ

Ψάξε για μεταχειρισμένα στο car.gr και στο ebay.

Billymuse
21/03/2013, 20:52
viper μαμησέτα,να βλέπεις τον άλλο να τρώει τούμπα με δίκυκλο και να μη κανεις καν το κόπο να δεις πως είναι,έτσι είναι αυτα καθρέφτης της κοινωνίας μας
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους :beer:

spyrakos35
21/03/2013, 21:32
αφού είσαι καλά, ολα καλά αδερφέ...

και μην μπεις στο τρυπάκι να τα βάλεις όλα καινούργια.... καλά στα λένε οι απου πάνου....

SoulGR
21/03/2013, 21:38
αφού είσαι καλά, ολα καλά αδερφέ...

και μην μπεις στο τρυπάκι να τα βάλεις όλα καινούργια.... καλά στα λένε οι απου πάνου....
μικρο το κακο αδερφε...ορθιος απο δω και περα:wave2:

TROOPER
22/03/2013, 02:35
τπτ δεν επαθες.ποτε ξανα ευχομαι.

PortisHead
22/03/2013, 10:29
viper μαμησέτα,να βλέπεις τον άλλο να τρώει τούμπα με δίκυκλο και να μη κανεις καν το κόπο να δεις πως είναι,έτσι είναι αυτα καθρέφτης της κοινωνίας μας
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους :beer:

Οι ανθρωποι γυρω σου , ειναι συνηθισμενοι σε δημόσιους λιθοβολισμους και απαγχωνισμους...με την πτωση ενος μοτοσυκλετιστή θα ασχοληθούνε ?

Billymuse
22/03/2013, 15:43
Οι ανθρωποι γυρω σου , ειναι συνηθισμενοι σε δημόσιους λιθοβολισμους και απαγχωνισμους...με την πτωση ενος μοτοσυκλετιστή θα ασχοληθούνε ?

πρώτον ευχαριστώ τους απο πάνω για τη στήριξη ^^^ :beer:, φίλε portishead οκ δεν περίμενα απο αυτούς να αντιδράσουν πρώτα άλλα τόσα αυτοκίνητα και μηχανάκια γύρω μου σίγουρα θα τα οδηγούσαν έλληνες κάποια απο αυτά μα κανένας να μην αντιδράσει?