PDA

View Full Version : help guyz



konto88
21/03/2013, 16:09
Θελω να αγορασω μιχανη chopper γενικα εχω ενα κολημα και μου αρεσουν αυτες οι μιχανες. Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε honda shadow 750.
Δεν θελω πιο λιγα κυβηκα γιατι αυτες οι μιχανες πηστευω θελουν τα κυβηκα τους αν και δεν την θελω για ταξιδια.....
Οσες εχω βρει απο 99 εως 04 μοντελα, και απο 30 εως 50 χιλιαδες χιλ, ειναι στα 4 με 5 χιλιαρικα....
Τι εχετε να μου προτηνετε σχετικα με την επιλογη μου.

AristidisZ
21/03/2013, 16:11
χωρίς να ξέρω την αγορά των συγκεκριμένων μοτό, οι ηλικίες και τα χρήματα που λες μου φαίνονται εξωπραγματικά

konto88
21/03/2013, 16:17
Αυτη η μιχανη σε 08 με 09 μοντελο παιζει γυρο στα 8 με 9 χιλιαρικα απο οσα εχω βρει εγω....

TROOPER
22/03/2013, 01:01
παρε παλιο χαρλει.

pipe_smoker
22/03/2013, 01:06
παρε παλιο χαρλει.

Έχω παραισθήσεις :uplate:

TROOPER
22/03/2013, 01:27
Έχω παραισθήσεις :uplate:

παρε ροζ χαπι.ειναι αντιδοτο. :lol::lol:

yianyian
22/03/2013, 09:25
Αυτά τα μηχανάκια του 99-03 τα βρίσκεις έως 3500 ευρώ άνετα, μιλώντας πάντα για honda shadow ή yamaha dragstar.
Οτιδήποτε παραπάνω από αυτά τα χρήματα το θεωρώ υπερβολή αλλά παίζουν ρόλο και τα extra που ίσως φοράει.
Όσο για τα πολλά κυβικά περισσότερο είναι να χορταίνουν το μάτι και το αυτί παρά το δεξί χέρι.
Και 1300cc να πάρεις δεν θα το πηγαίνεις με όσα πιάνει, διαφορετικά έχεις κάνει λάθος επιλογή μοτό.

Lioulios
22/03/2013, 09:27
Έχε υπόψην σου όμως ότι ...

Όποιος πάει με τα λ7 στο χέρι , τέτοια μηχανάκια ,τα παίρνει όσο θέλει ή μάλλον όσο έχει .

Είναι απίστευτο πως κρατάνε τις τιμές τους στο θεό ορισμένοι σε μια κατηγορία άκρως αντιεμπορική .

Ένα Ευρωπαικό μοτάρτ έκανε το 03 στο 10χίλιαρο και σήμερα πωλείτε 2-2.5 χιλιάρικα αέρα πατέρα ...Που είναι και εμπορική κατηγορία .


Επίσης να σου πω πως αν δεν έχεις σκοπό τα ταξίδια και το θες για πολη ,καλύτερα πάρε 400άρι . Τα μεγαλύτερα είναι και πιο βαρυά-άβολα από τα ήδη άβολα μικρά αδελφάκια τους και είναι τα πιο ακατάλληλα μηχανάκια για πόλη ...Περι ορέξεως όμως ...

yianyian
22/03/2013, 09:30
Είναι απίστευτο πως κρατάνε τις τιμές τους στο θεό ορισμένοι σε μια κατηγορία άκρως αντιεμπορική .

Συνήθως όμως αυτά τα μηχανάκια έχουν πολύ από το μεράκι και τη φροντίδα του ιδιοκτήτη και κυρίως απευθύνονται σε πολύ μικρότερο αριθμό υποψήφιων αγοραστών.

Lioulios
22/03/2013, 09:44
Κάλά ,Οκ .

Υπάρχουν στο 3χίλιαρο και κάτω ωραία κομάτια . Τα τρελά ποσά τα ζητάνε αυτοί που πραγματικά δεν θέλουν να τα πουλήσουν .

Απο 4 χιλιάρικα και πάνω , μόνο κάτι 900άρια -100άρια και κανα χάρλευ .

Εγώ πάντως θα αγόραζα ένα Kawasaki W 650.

yianyian
22/03/2013, 10:03
Υπάρχουν στο 3χίλιαρο και κάτω ωραία κομάτια
400ρια ναι.



Τα τρελά ποσά τα ζητάνε αυτοί που πραγματικά δεν θέλουν να τα πουλήσουν .

σκοτώσουν.

Περί ορέξεως βέβαια..

Lioulios
22/03/2013, 10:09
Kαι οι Χαγιαμπούσες του 07 έπρεπε να πουλιούνται 7+ χιλιάρικα ,αλλά ποιός θα τις έπαιρνε μετά ?

yianyian
22/03/2013, 10:13
Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά όταν κάποιος σκοτώνει το μηχανάκι του αντί να το πουλήσει, δεν σημαίνει ότι είμαι αναγκασμένος να το κάνω και εγώ.

spyrakos35
22/03/2013, 10:35
Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά όταν κάποιος σκοτώνει το μηχανάκι του αντί να το πουλήσει, δεν σημαίνει ότι είμαι αναγκασμένος να το κάνω και εγώ.

σωστό αλλά τοτε θα πρέπει να ετοιμάζεις βέρες στην σημερινή εποχή που ζούμε....

yianyian
22/03/2013, 10:44
Μπα..ούτε εγώ έχω βρει τη μάνικα με το ρευστό ακόμα..
Για να μην κάνουμε κύκλους στη κουβέντα και επειδή το θέμα ξεκίνησε από τις υψηλές chopperoτιμές, βρίσκω λάθος να κατηγορούμε εκείνους που κρατάνε καλές τιμές στα μηχανάκια τους και όχι εκείνους που (από ανάγκη ή όχι) τα δίνουν όσο όσο παρασύροντας προς τα κάτω και τους υπόλοιπους.

Στο παραπάνω δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.
Και δεν ισχύει μόνο στις μοτό αλλά και στο ελεύθερο επάγγελμα κτλ. Κρίση ξε-κρίση αλλά κάπου πρέπει να βάλουμε και εμείς οι ίδιοι ενα φρένο πριν πουληθούμε τσάμπα χωρίς να το καταλάβουμε.
Σταματώ εδώ γιατί ξεφύγαμε λιγάκι...:wave2:

konto88
22/03/2013, 16:05
απο θεμα χρηματων πυστευω οτι ειναι καλα γιατι οπως ειπε και ο yianyian εχουν πολυ μερακι και περιποιηση πανω τους και παρα πολα extra βασικο αυτο....
αλλα σαν μηχανη ρε παιδια πως τι βλεπετε απο μηχανικα, ανταλακτικα και γενικα εκτος τιμης (λολ)
εγω εχω ενα virrago 250 και πηστευω οτι ειναι καλη επιλογη για μεγαλητερα κυβηκα.
και τα κυβηκα δεν τα θελω για να το εχω στη τσιτα, αλλα για ανεση, επηδη ξερω απο τη virrago στα 250cc και δεν ειμαι και πολυ ευχαρηστιμενος......

Lioulios
22/03/2013, 16:16
Απο το 250αράκι το βιράγκο που είναι τάφος , σαφώς και θα δεις διαφορά στο γζάζι σε ένα 400άρι.

Έχοντας οδηγήσει το βιράγο το 250 και το στήντ το 400άρι πάρα πολύ στο παρελθόν ,έβλεπα αισθητή διαφορά σε όλο το φάσμα των στοφών . Για άλλα μοντέλα δεν μπορώ να πω ,αλλά εικάζω πως πάνω κάτω τα ίδια είναι .

Αν ανεβείς πολλά κυβικά , θα δεις τρελή διαφορά . Μέρα με τη νύχτα στο γκάζι .

Βέβαια ,απειδή παλιότερα είχα τσοπεράκι και είχα αγανακτήσει στην πόλη ,γιαυτό λέω πως δε βολεύει . Άμα εσύ το έχεις βρει , τότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ,αλλά να υπολογίζεις στα μεγάλα και καμπόσα κιλκά παραπάνω ...

Μηχανικά δεν παθαίνουν τίποτα , μιας και δεν είναι πιεσμένοι κινητήρες με τρελές αποδόσεις σε ίππους .