PDA

View Full Version : Κράνος κοντά στα 200 ευρώ



Sheva
21/03/2013, 17:44
Σε συνέχεια αυτού του θέματος....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134336

μετά το agv grid πάω για άλλο κράνος....

Οδηγάω ένα ybr 125....

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θέλω πάλι agv (γιατί υποτίθεται ότι έχουν καλό όνομα)....

Επειδή μου ήρθε λίγο αναπάντεχα δεν έχω προλάβει να μαζέψω πολλά λεφτά (+του ότι το grid το είχα μόνο 4 μήνες). Όχι τόσα όσα έκανε το grid τουλάχιστον....

Πέρασα μια βόλτα από το μαγαζί της colori, και είδα το hjc fg 15 και επίσης έχω δει και στο site τους το hjc fs 11, τα οποία παίζουν σε τιμές κοντά στα 200 ευρώ
Εξωτερικά το κράνος δεν φαίνεται τόσο ποιοτικό όσο το grid (σε αεραγογούς κλπ, εντάξει δεν είναι και στα ίδια λεφτά - 100 ευρώ κάτω), αλλά το κέλυφός του φαίνεται καλό και στο κεφάλι μου έκατσε καλά....
Θα περάσω αύριο από άλλο μαγαζί να δοκιμάσω και το hjc fs 11 και ίσως κάποιο μικρότερο νούμερο του hjc fg 15 μιας και δεν είχε μικρότερο νούμερο να δοκιμάσω για σιγουριά....

Το ερώτημα είναι ότι στα ίδια λεφτά περίπου έχω βρει και το agv k4 (k4 evo δεν ξέρω τη διαφορά τους), καθώς και κάποιο nolan (n63 νομίζω)....

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις....

Πολλοί μου είπαν ότι αφού σώθηκα και το κράνος δούλεψε, να ξαναπάω σε agv, αλλά τα hjc φαίνονται ενδιαφέροντα....
Το δίλημμά μου είναι ουσιαστικά μεταξύ agv k4 και hjc fg15....
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι φυσικά δεκτή....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Σημέιωση**** Επεδή το χρειάζομαι άμεσα, δεν έχω χρόνο να το παραγγείλω από εξωτερικό, οπότε πρέπει να συμβιβαστώ με τιμές Ελλάδας....

McTalas
21/03/2013, 18:08
agv ειχα το k-series και ηταν τραγικο!!!, γενικα απο agv αξιζει μαλλον το ακριβο μοντελο, δεν θυμαμαι πως λεγεται, αν και αυτο ειχε τα προβληματα του, θυμαμαι ο nktr ειχε ενα θεμα παλια,
τωρα απο Hjc θα σου πω απο βδομαδα που θα παραλαβω το δικο μου...

Lioulios
21/03/2013, 18:17
To K series της agv δεν θεωρείται κράνος .
Agv από κ4 και πάνω για καλό κράνος .

+ Ότι υπάρχουν πάρα πολλά κράνη κοντά στο 200άρι .

Sheva
21/03/2013, 18:38
http://www.revzilla.com/motorcycle/agv-k4-evo-helmet-solid

Για αυτό εδώ μιλάω.....
agv k4 evo....
Το grid που είχα υποτίθεται ότι είναι καλό κράνος....
300 είχα σκάσει για την έκδοση χωρίς σχέδιο....

Lioulios
21/03/2013, 18:52
Αν φοράς Λάρτζ ...εισαι τυχερος http://www.car.gr/parts/view/3413006/

MikeG
21/03/2013, 20:25
Δες στα παρακάτω μαγαζιά & διάλεξε:

www.louis.de
www.fc-moto.de
www.bikersbargains.co.uk
www.motorama.it
www.automotoracing.com
www.outletmoto.com

Sheva
21/03/2013, 20:26
Δυστυχώς φορούσα medium και αυτό ήταν μεγάλο....

Όσο για τα online μαγαζιά παιδιά το χρειάζομαι σχεδόν άμεσα, οπότε θα το αγοράσω από εδώ....

Sheva
23/03/2013, 17:16
Λοιπόν πήρα τελικά το fg 15...
Καλό κράνος φαίνεται....
Περίεργα μεγέθη...
Ενώ σε agv φοράω small-medium, εδώ πήρα το xs, και μου έκανε και το s....
Νοιώθω μια μικρή πίεση στο μέτωπο, το φόρεσα κανα πεντάλεπτο χωρίς κοκκινίλες...
Ελπίζω να στρώσει για να μην ψάχνομαι μετά....

Αυτό που καταλαβα είναι ότι τα νούμερα είναι τελείως υποκειμενικά...
Δηλάδη ενώ οι αριθμοί λένε medium, το medium έπαιζε πολύ στο κεφάλι, το small ήταν ok με ελάχιστο παίξιμο και το xs έκατσε ακριβώς με λίγη πίεση στο μέτωπο και αρκετή στα μάγουλα....

Ευχαριστώ όπως και να 'χει....