PDA

View Full Version : Ειδα μια BMW και...



devil's animal
21/03/2013, 18:01
...μου αρεσε...:a07:

λετε να εχω προβλημα?:confused:
285493

devil's animal
21/03/2013, 18:03
τιμοναρα...
285494

devil's animal
21/03/2013, 18:04
boxer και pagusa σελα...
285495

devil's animal
21/03/2013, 18:07
καθαρα μονοσελο...
285496

devil's animal
21/03/2013, 18:09
βρωμικη αλλα αλητισσα...:smokin:
285497

Allst@rf
21/03/2013, 18:11
Έχεις πυρετό μάλλον...

:tooth:

dim_rac
21/03/2013, 18:11
Το χω δει κι εγω 2 φορες στη κυψελη.ομορφο..

devil's animal
21/03/2013, 18:12
οποιος αρχαιολαγνος ξερει μοντελο και καμια εξτρα πληροφορια ας ριξει τα φωτα του για να δω τι θα ψαχνω απο εδω και εμπρος στο car.gr...:a01:
285498

DrBig
21/03/2013, 19:15
τιμοναρα...
285494

Θα ελεγα οτι εισαι σε καλο δρομο.....:)














μεχρι που ειδα το παραπανω σχολιο :eek:

devil's animal
21/03/2013, 19:45
Θα ελεγα οτι εισαι σε καλο δρομο.....:)

μεχρι που ειδα το παραπανω σχολιο :eek:

λεγε ρε αν ξερεις τι μοντελο ειναι το κορμι...
:a38:

endopandou
21/03/2013, 19:49
τι θα ψαχνω απο εδω και εμπρος στο car.gr...:a01:


Στριτ φάιτερ κ'ετς κατάσταση :tooth:
(εννοείται πως αν, παρ' ελπίδα..., αλλάζεις και ψευδώνυμο ε)

teo24
21/03/2013, 19:56
r 51 ??????Αν κι ετσι οπως το κανε ειναι ειδικη εκδοση......

devil's animal
21/03/2013, 20:05
Στριτ φάιτερ κ'ετς κατάσταση :tooth:
(εννοείται πως αν, παρ' ελπίδα..., αλλάζεις και ψευδώνυμο ε)

το ψευδωνυμο δεν αλλαζει με την καμια..
μ'αυτο ξεκινησα και μ'αυτο θα τελειωσω...

τωρα αν και οποτε εμφανιστει κατι τετοιο που να μ'αρεσει (οπως το συγκεκριμενο) και παιζουν λεφτα, θα παρθει, θα ανακατασκευστει και θα μπει σαλονι...
κριμα και για μενα και γι'αυτο να κυκλοφορει...
:beer::beer:

endopandou
21/03/2013, 20:09
το ψευδωνυμο δεν αλλαζει με την καμια..
μ'αυτο ξεκινησα και μ'αυτο θα τελειωσω...

τωρα αν και οποτε εμφανιστει κατι τετοιο που να μ'αρεσει (οπως το συγκεκριμενο) και παιζουν λεφτα, θα παρθει, θα ανακατασκευστει και θα μπει σαλονι...
κριμα και για μενα και γι'αυτο να κυκλοφορει...
:beer::beer:

ουουφ σκιάχτηκα προς στιγμή... :tooth: :beer::beer:

SoulGR
21/03/2013, 20:11
το ψευδωνυμο δεν αλλαζει με την καμια..
μ'αυτο ξεκινησα και μ'αυτο θα τελειωσω...


:priest::eleison::a024:









οντως ειναι ωραια η γρια..

lspiros
21/03/2013, 21:56
για r51 φαινεται σε bobber προσπαθεια...
285507
285508
285509
αυτα ειναι τροποποιημενα η με αλλα πλαισια χωρις ψευδοαναρτηση...

devil's animal
22/03/2013, 04:53
το δευτερο το μιλιτερ, μΕ αρεσει πολυ...
ευχαριστω Σπυρε...
:beer::beer::beer:

turogalos
22/03/2013, 10:40
Είναι R51/3. Το R51 είναι προπολεμικό μοντέλο.

sapila racing
22/03/2013, 11:02
Εφτασε η μόδα με τις χοντρές ζάντες και λάστιχα και στα παλιά BMW.
Tι να πεί κανείς. :sick:
Αν μη τι άλλο, η μοτο χάνει μεγαλο μέρος της αξίας της λόγω αυτών των μετατροπών.

Allst@rf
22/03/2013, 11:03
το μιλιτερ,


:bawl:

devil's animal
22/03/2013, 12:30
Εφτασε η μόδα με τις χοντρές ζάντες και λάστιχα και στα παλιά BMW.
Tι να πεί κανείς. :sick:
Αν μη τι άλλο, η μοτο χάνει μεγαλο μέρος της αξίας της λόγω αυτών των μετατροπών.

ενταξει Αρη περι γουστου, κολοκυθοπιττα...
εσυ μπορει να το σιχαινεσαι, καποιος αλλος να το λατρευει..
αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χανει αξια το μηχανακι απο την στιγμη που γινεται μια προσεγμενη δουλεια ανακατασκευης και μπαινουν αλλα λαστιχα και ζαντες...:confused:

sapila racing
22/03/2013, 13:01
ενταξει Αρη περι γουστου, κολοκυθοπιττα...
εσυ μπορει να το σιχαινεσαι, καποιος αλλος να το λατρευει..
αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χανει αξια το μηχανακι απο την στιγμη που γινεται μια προσεγμενη δουλεια ανακατασκευης και μπαινουν αλλα λαστιχα και ζαντες...:confused:

Γιατί μια κλασσική μοτοσυκλέτα έχει συγκεκριμένη αξία όταν είναι original.
Οταν λείπουν διάφορα, η εχουν πειραχτεί, όπως πχ το κομμένο φτερό πίσω στην συγκεκριμενη που είδες, η αξία της μοτο πέφτει κατακόρυφα.
Ειναι λογικό, αν σκεφτείς οτι αυτό το φτερό που κόπηκε για να το αγοράσεις καινούριο original εχει 300 Ευρω άβαφο.
Οταν κάποιος παίρνει μια μηχανή και την φτιάχνει όπως του αρέσει, θα πρέπει να βρεί και τον καταλληλο αγοραστή οταν θα θελήσει να την πουλήσει.
Αν είναι να μπούν μονο αλλα λαστιχα και ζαντες μικρό το κακό εφ όσον μπορεί να επανέλθει στην original κατασταση.
Mονο που τα κοβουν ολα, γιατί απλά αυτα τα λάστιχα/ζαντες δεν χωρανε καν στα φτερα!

Αυτη που είδες ειναι μαιμουδεμένη R51/3 και βγηκε το 1951.
Αυτες που σου έβαλε ο Σπύρος είναι τελείως αλλο έργο. Είναι BMW R75/R80 της δεκαετίας του 70, με πολλές μετατροπες και στα πλαίσια κλπ.
Είναι αρκετά φτηνότερες σαν αγορά απ οτι μια R51.

Bowleno
22/03/2013, 13:11
επί της ευκαιρίας, ο γαμπρός μου έχει μια R51/3 του 1952 αν θυμάμαι καλά.
το έχει σε άριστη κατάσταση και είναι ορίτζιναλ εκτός από την σέλα, έχει βάλει 2 pagusa επάνω. (έχει πάντως και την δική της φυλαγμένη)
Σκέφτεται να το δώσει ελέω κρίσης.
Άρη, σε τι τιμές παίζουν πάνω κάτω;

sniper
22/03/2013, 13:12
...
Σκέφτεται να το δώσει ελέω κρίσης.
Άρη, σε τι τιμές παίζουν πάνω κάτω;

Δεν πουλάμε εποχές κρίσης. Αγοράζουμε.

Παλιά μαυραγορίτικη τακτική.

Bowleno
22/03/2013, 13:15
Δεν πουλάμε εποχές κρίσης. Αγοράζουμε.

Παλιά μαυραγορίτικη τακτική.

Σωστό σε βρίσκω Νίκο, αλλά κάτι ο νέος κανονισμός με τα τέλη και την ασφάλεια κάτι οι μειώσεις στους μισθούς τον έχουν γονατίσει, δεν μπορεί να το διατηρήσει για πολύ ακόμα γμτ την κρίση μου μέσα

sapila racing
22/03/2013, 13:22
επί της ευκαιρίας, ο γαμπρός μου έχει μια R51/3 του 1952 αν θυμάμαι καλά.
το έχει σε άριστη κατάσταση και είναι ορίτζιναλ εκτός από την σέλα, έχει βάλει 2 pagusa επάνω. (έχει πάντως και την δική της φυλαγμένη)
Σκέφτεται να το δώσει ελέω κρίσης.
Άρη, σε τι τιμές παίζουν πάνω κάτω;

Οπως τα λεει ο sniper είναι.
Αν είναι όντως σε άριστη κατάσταση και original, και επιμένει να την πουλήσει αυτην την εποχή, θα έλεγα να την στείλει στην Γερμανία.
Μια τέτοια μοτο στην Γερμανία ξεκινάει απο τα 5.000 και φτάνει και αρκετά πανω από 10.000 Ευρω αναλόγως καταστασης.
Στην Ελλάδα δύσκολο να βρεί αυτα τα χρήματα στις μερες μας.

devil's animal
22/03/2013, 13:26
Γιατί μια κλασσική μοτοσυκλέτα έχει συγκεκριμένη αξία όταν είναι original.
Οταν λείπουν διάφορα, η εχουν πειραχτεί, όπως πχ το κομμένο φτερό πίσω στην συγκεκριμενη που είδες, η αξία της μοτο πέφτει κατακόρυφα.
Ειναι λογικό, αν σκεφτείς οτι αυτό το φτερό που κόπηκε για να το αγοράσεις καινούριο original εχει 300 Ευρω άβαφο.
Οταν κάποιος παίρνει μια μηχανή και την φτιάχνει όπως του αρέσει, θα πρέπει να βρεί και τον καταλληλο αγοραστή οταν θα θελήσει να την πουλήσει.
Αν είναι να μπούν μονο αλλα λαστιχα και ζαντες μικρό το κακό εφ όσον μπορεί να επανέλθει στην original κατασταση.
Mονο που τα κοβουν ολα, γιατί απλά αυτα τα λάστιχα/ζαντες δεν χωρανε καν στα φτερα!

Αυτη που είδες ειναι μαιμουδεμένη R51/3 και βγηκε το 1951.
Αυτες που σου έβαλε ο Σπύρος είναι τελείως αλλο έργο. Είναι BMW R75/R80 της δεκαετίας του 70, με πολλές μετατροπες και στα πλαίσια κλπ.
Είναι αρκετά φτηνότερες σαν αγορά απ οτι μια R51.


καταλαβα πως το λες...
και απ'οτι ειδα στο car.gr (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=298&variant=r51%2F3&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=) το μοντελο ειναι απο τα πιο ακριβα με μεση τιμη τα 8000€...:eek::eyepop::sick:

sapila racing
22/03/2013, 13:35
καταλαβα πως το λες...
και απ'οτι ειδα στο car.gr (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=298&variant=r51%2F3&price-from=&price-to=&so=dm&or=d®istration-from=®istration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=) το μοντελο ειναι απο τα πιο ακριβα με μεση τιμη τα 8000€...:eek::eyepop::sick:

Απο αυτα στο car.gr ζητημα είναι να αξιζουν 3-4 κι αυτα ξεκινανε απο 7000. ;)

Για δες πχ κι εδω να παρεις μια ιδέα.
http://suchen.mobile.de/motorrad/search.html?scopeId=MB&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&lang=en&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r51&minFirstRegistrationDate=1900-01-01&maxFirstRegistrationDate=1965-12-31&ambitCountry=

devil's animal
22/03/2013, 13:49
Απο αυτα στο car.gr ζητημα είναι να αξιζουν 3-4 κι αυτα ξεκινανε απο 7000. ;)

Για δες πχ κι εδω να παρεις μια ιδέα.
http://suchen.mobile.de/motorrad/search.html?scopeId=MB&isSearchRequest=true&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&lang=en&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r51&minFirstRegistrationDate=1900-01-01&maxFirstRegistrationDate=1965-12-31&ambitCountry=

ναι, οκ το πιο φτηνο 6,700..
και πουλιεται και ενα ελληνικο απο το Ηρακλειο Κρητης...
:cool:

lspiros
22/03/2013, 18:34
συμφωνω με τον αρη,απλα ειμαι οπαδος της βελτιωσης οταν εχει αισθητικο αποτελεσμα και δεν αλοιωνει τελειως το χαρακτηρα...
285539
285540

lspiros
22/03/2013, 18:35
...
285541
285542
285543

Allst@rf
22/03/2013, 22:39
Ορισμένοι θα ηθελαν guzzi, αλλά δε τους εκατσε...


:tooth:

sapila racing
23/03/2013, 12:03
συμφωνω με τον αρη,απλα ειμαι οπαδος της βελτιωσης οταν εχει αισθητικο αποτελεσμα και δεν αλοιωνει τελειως το χαρακτηρα...
285539
285540

Tι ακριβώς εννοείς 'δεν αλλοιώνει τελείως τον χαρακτήρα' ? :confused:

Το 2ο εκτός απο ρόδες φορτηγού εχει μοτέρ Yamaha XS 650 σε μεταποιημένο πλαίσιο BMW R51. :yuck:

lspiros
23/03/2013, 12:07
Tι ακριβώς εννοείς 'δεν αλλοιώνει τελείως τον χαρακτήρα' ? :confused:

Το 2ο εκτός απο ρόδες φορτηγού εχει μοτέρ Yamaha XS 650 σε μεταποιημένο πλαίσιο BMW R51. :yuck:

το 2 το εβαλα για στυλ:p
το πλαισιο ειναι μεταποιημενο BSA ετσι ελεγε τουλαχιστον το site...

devil's animal
23/03/2013, 12:13
Tι ακριβώς εννοείς 'δεν αλλοιώνει τελείως τον χαρακτήρα' ? :confused:

Το 2ο εκτός απο ρόδες φορτηγού εχει μοτέρ Yamaha XS 650 σε μεταποιημένο πλαίσιο BMW R51. :yuck:

Αρη, αν παρεις ενα τετοιο μηχανακι για επενδυση καλα θα κανεις να το ανακατασκευασεις και να το κανεις οσο πιο εργοστασιακο γινεται...
δεν χανει την αξια του και μπορεις μετα απο 10 χρονια να το πουλησεις και να βγαλεις ενα αξιοσεβαστο ποσο...
αυτο ομως προϋποθετει να μην την κυκλοφορεις, γιατι φορτωνει χλμ και φυσικα μπορει να γινει η στραβη και να τρεχεις...
αρα σαλονι...


αν θες ομως να το κυκλοφορεις, δεν το κανεις μαμα...
θες να το κανεις προσωπικο και αν μπορεις να το βελτιωσεις στα σημεια...
αρα το πως θα το κανεις ειναι καθαρα υποκειμενικο...

το να αφησω τα μαμα ταμπουρα π.χ. ενω μπορω να του βαλω δισκοφρενα, ειναι ιεροσυλια...


καποιοι με ολα αυτα κρατανε τον χαρακτηρα της μοτο, καποιοι αλλοι οχι...

sapila racing
23/03/2013, 12:13
το 2 το εβαλα για στυλ:p
το πλαισιο ειναι μεταποιημενο BSA ετσι ελεγε τουλαχιστον το site...

ΟΚ αλλά κατάλαβες τι λέω, ή όχι?

sapila racing
23/03/2013, 12:17
Αρη, αν παρεις ενα τετοιο μηχανακι για επενδυση καλα θα κανεις να το ανακατασκευασεις και να το κανεις οσο πιο εργοστασιακο γινεται...
δεν χανει την αξια του και μπορεις μετα απο 10 χρονια να το πουλησεις και να βγαλεις ενα αξιοσεβαστο ποσο...
αυτο ομως προϋποθετει να μην την κυκλοφορεις, γιατι φορτωνει χλμ και φυσικα μπορει να γινει η στραβη και να τρεχεις...
αρα σαλονι...


αν θες ομως να το κυκλοφορεις, δεν το κανεις μαμα...
θες να το κανεις προσωπικο και αν μπορεις να το βελτιωσεις στα σημεια...
αρα το πως θα το κανεις ειναι καθαρα υποκειμενικο...

το να αφησω τα μαμα ταμπουρα π.χ. ενω μπορω να του βαλω δισκοφρενα, ειναι ιεροσυλια...


καποιοι με ολα αυτα κρατανε τον χαρακτηρα της μοτο, καποιοι αλλοι οχι...

Τι να τα κάνεις τα δισκόφρενα? Οι ίπποι που έχει δεν τα χρειάζονται. Ειναι μηχανάκια γιαι χαλαρή βόλτα, και εχουν και μεγαλο κόστος που δικαιολογείται μόνο αν το έχεις μαμα και το χαίρεσαι όπως είναι.
Αλλιώς παίρνεις ενα CB ή ότι άλλο του 80 να έχεις και γκάζι, θα σου ερθει και πιό φτηνά κι έχει αλλες δυνατότητες.

Η ενναλακτικά αν θέλεις BMW παίρνεις ενα boxer 800ρι η και 100ρι αρχές 80 με τα μισά λεφτά και το κάνεις και τούμπανο!

lspiros
23/03/2013, 12:21
ΟΚ αλλά κατάλαβες τι λέω, ή όχι?
καταλαβα αλλα η αλειωση του χαρακτηρα ειναι σχετικη τουλαχιστον για μενα.κατι που θεωρεις ιεροσυλια εσυ στα δικα μου ματια ειναι αισθητικη παρεμβαση και τουμπαλιν.εσυ καταλαβες?

sapila racing
23/03/2013, 12:25
καταλαβα αλλα η αλειωση του χαρακτηρα ειναι σχετικη τουλαχιστον για μενα.κατι που θεωρεις ιεροσυλια εσυ στα δικα μου ματια ειναι αισθητικη παρεμβαση και τουμπαλιν.εσυ καταλαβες?

Καταλαβα οτι συμφωνούμε στο οτι διαφωνούμε. :wave2:

devil's animal
23/03/2013, 12:26
Τι να τα κάνεις τα δισκόφρενα? Οι ίπποι που έχει δεν τα χρειάζονται. Ειναι μηχανάκια γιαι χαλαρή βόλτα, και εχουν και μεγαλο κόστος που δικαιολογείται μόνο αν το έχεις μαμα και το χαίρεσαι όπως είναι.
Αλλιώς παίρνεις ενα CB ή ότι άλλο του 80 να έχεις και γκάζι, θα σου ερθει και πιό φτηνά κι έχει αλλες δυνατότητες.

ε,δεν ειναι ετσι...
το να βελτιωσεις κατι, παντα ειναι για καλο...
οσο λιγο γκαζι και να εχει, ενα καλο φρενο, παραμενει ενα καλο φρενο...
εστω μονο και στον αγωνα των κλασικων στο Τατοϊ να το χρησιμοποιησεις, που λεει ο λογος, παλι κερδος θα το εχεις...:p

αλλωστε το κοστος, οταν κανεις μια ανακατασκευη, δεν το υπολογιζεις ετσι οπως λες εσυ...
το κανεις για να σου μεινει...

δεν μπορεις να μου λες οτι αν μπορεις να βαλεις αλλες αναρτησεις ή εστω αλλα ελατηρια σε ενα μηχανακι, δεν θα το κανεις γιατι χαλαει τον χαρακτηρα του...
και εννοειται να θες να το κυκλοφορεις ετσι...οχι να το εχεις στο σαλονι...το επαναλαμβανω...


και εκτος του πρακτικου του πραγματος, παραμενει το θεμα "το γουσταρω ετσι οταν το βλεπω"...

sapila racing
23/03/2013, 12:45
ε,δεν ειναι ετσι...
το να βελτιωσεις κατι, παντα ειναι για καλο...
οσο λιγο γκαζι και να εχει, ενα καλο φρενο, παραμενει ενα καλο φρενο...
εστω μονο και στον αγωνα των κλασικων στο Τατοϊ να το χρησιμοποιησεις, που λεει ο λογος, παλι κερδος θα το εχεις...:p

αλλωστε το κοστος, οταν κανεις μια ανακατασκευη, δεν το υπολογιζεις ετσι οπως λες εσυ...
το κανεις για να σου μεινει...

δεν μπορεις να μου λες οτι αν μπορεις να βαλεις αλλες αναρτησεις ή εστω αλλα ελατηρια σε ενα μηχανακι, δεν θα το κανεις γιατι χαλαει τον χαρακτηρα του...
και εννοειται να θες να το κυκλοφορεις ετσι...οχι να το εχεις στο σαλονι...το επαναλαμβανω...


και εκτος του πρακτικου του πραγματος, παραμενει το θεμα "το γουσταρω ετσι οταν το βλεπω"...

Αυτα όλα κάντα σε ένα μηχανάκι σαν αυτά που σου εγραψα, του 70 η του 80 που εχει και γκαζι, είναι πολύ πιο φτηνό γιατί δεν είναι super κλασσικό ακόμα και παει κι αλλιώς.
Επίσης αυτό με το Τατόι, δεν το εχεις καταλάβει. Για να μπορεί να τρέξει πρέπει να είναι πιστοποιημένο. ;)

devil's animal
23/03/2013, 13:08
Αυτα όλα κάντα σε ένα μηχανάκι σαν αυτά που σου εγραψα, του 70 η του 80 που εχει και γκαζι, είναι πολύ πιο φτηνό γιατί δεν είναι super κλασσικό ακόμα και παει κι αλλιώς.
Επίσης αυτό με το Τατόι, δεν το εχεις καταλάβει. Για να μπορεί να τρέξει πρέπει να είναι πιστοποιημένο. ;)

πιθανοτατα, αν αγοραστει κατι τετοιο θα παω στην λυση του r80/7 που παιρνει πολυ φτιαξιμο και ειναι πιο φτηνο απο κατι τοσο κλασσικο οπως το r51/3...
αυτο με την πιστοποιηση δεν το ηξερα οτι δεν μπορεις να την παρεις αν εχεις κανει αναβαθμιση...

sapila racing
23/03/2013, 15:37
πιθανοτατα, αν αγοραστει κατι τετοιο θα παω στην λυση του r80/7 που παιρνει πολυ φτιαξιμο και ειναι πιο φτηνο απο κατι τοσο κλασσικο οπως το r51/3...
αυτο με την πιστοποιηση δεν το ηξερα οτι δεν μπορεις να την παρεις αν εχεις κανει αναβαθμιση...

Ετσι να κάνεις. Το R80 το βρίσκεις φτηνά, έχει 50 ίππους ροπάτους και στρίβει/φρενάρει πολύ καλά.
Να παρεις R80 σκετο, οχι R80/7 για να εχει τα brembo φρένα που ειναι πολύ καλύτερα.
Παίρνει πιστοποίηση και με κάποιες μετατροπές απλά σημειώνονται σαν παρατηρήσεις και μπαινει σε αλλη κατηγορία.
Οταν λέω όμως μετατροπές δεν εννοώ σαν αυτες που έχει στο μυαλό του ο lspiros. :lol:

panos1050
25/03/2013, 13:39
μια μετατροπη σε ενα cb 400 ,για να γινει σαν το "μιλιταρι",θελέι τρελες γνωσεις και χρημα ??
κανα γνωστο μαγαζι που να αναλαμβανει ?

Da.Vintage
01/04/2013, 10:20
...μου αρεσε...:a07:

λετε να εχω προβλημα?:confused:
285493

Θα έχεις πρόβλημα φίλε ... θα σε στοιχειώνει σε όλη σου τη ζωή μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου το συγκεκριμένο μου μοιάζει R51/2 αλλά με κάμποσες μαϊμουδιές επάνω!

Μακάρι να σου μπει το μικρόβιο...
αλλά θέλει βαθιές τσέπες!

nikos121
01/04/2013, 10:37
τζαμπα τρωγεστε!οι γνωμες ειναι σαν τις κολο@@@δες .ο καθενας μας εχη απο μια!

devil's animal
01/04/2013, 10:55
Θα έχεις πρόβλημα φίλε ... θα σε στοιχειώνει σε όλη σου τη ζωή μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου το συγκεκριμένο μου μοιάζει R51/2 αλλά με κάμποσες μαϊμουδιές επάνω!

Μακάρι να σου μπει το μικρόβιο...
αλλά θέλει βαθιές τσέπες!

το ξερω ρε φιλε, αλλα επειδη εγω δεν εχω βαθιες τσεπες, λεω να το ξεχασω και ας συντηρω αυτα που εχω...
αλλωστε, για μενα, η εμπειρια μιας γρηγορης βολτας, δεν συγκρινεται με αυτη μιας αργης...

sapila racing
01/04/2013, 11:01
το ξερω ρε φιλε, αλλα επειδη εγω δεν εχω βαθιες τσεπες, λεω να το ξεχασω και ας συντηρω αυτα που εχω...
αλλωστε, για μενα, η εμπειρια μιας γρηγορης βολτας, δεν συγκρινεται με αυτη μιας αργης...

Ναι αλλά το να κάνεις μια οσο γρήγορη βόλτα γίνεται με ενα 'αργό' μηχανάκι, προσφέρει κι αυτή ικανοποίηση και αδρεναλίνη, χωρίς να πηγαίνεις πολύ γρήγορα.
Εχει κι αυτό τα καλά του. ;)

devil's animal
01/04/2013, 11:07
Ναι αλλά το να κάνεις μια οσο γρήγορη βόλτα γίνεται με ενα 'αργό' μηχανάκι, προσφέρει κι αυτή ικανοποίηση και αδρεναλίνη, χωρίς να πηγαίνεις πολύ γρήγορα.
Εχει κι αυτό τα καλά του. ;)

λες να μην το ξερω??
αν ειχε μιλια το cbf125, θα μου'ριχνε τρελο βρισιμο...:lol::lol:

ακομα περιμενω να οργανωθει track day με παπια...:D

theofilos888
01/04/2013, 12:38
λες να μην το ξερω??
αν ειχε μιλια το cbf125, θα μου'ριχνε τρελο βρισιμο...:lol::lol:

ακομα περιμενω να οργανωθει track day με παπια...:D

Να σε δώ ψαράκι με το 125 και το μαστίγιο στο χέρι για να περπατήσει και τι στον κόσμο!!!!!! χαχαχαχαχαχα