PDA

View Full Version : bmw f650gs 2001 πισω σωληνακι φρενων



RocknRollas
22/03/2013, 14:59
Χαιρετε!

λοιπον, τρυπησε το σωληνακι υψηλης που καταληγει στην πισω δαγκανα.
εχει δυο βιδες,μια στην δαγκανα και μια κοντα στο αμορτισερ πανω απο το διπλο σταντ.αυτη η βιδα πανω απο το διπλο σταντ δεν ξεβιδωνει με ΤΙΠΟΤΑ!!οσοι το εχετε αλλαξει πιστευω καταλαβαινετε ακριβως τι εννοω.δε σου δινει χερι να την ξεβιδωσεις γιατι ειναι στριμωγμενη.
υπαρχει λοιπον καποιος που να το εχει αλλαξει αυτο το σωληνακι?τι πατεντα ειχε κανει? ή πρεπει να λυσω ολοκληρη την μηχανη απο κατω για να ξεβιδωσω την γαμοβιδα?

Ευχαριστω πολυ!

christof40
22/03/2013, 15:55
η βιδα που λες καταληγει στην τρομπα του φρενου,η οποια ειναι βιδωμενη με 2 βιδες στο σκελετο.
ξεβιδωνεις της 2 βιδες,τραβας εξω την τρομπα και μετα ανετα ξεβιδωνεις την βιδα που θελεις:wave2:

RocknRollas
23/03/2013, 22:11
ευχαριστω για την απαντηση,αλλα μαλλον μιλας για διαφορετικο μοντελο.
να διεκρινησω οτι το μοντελο ειναι με abs.
εχω την εντυπωση οτι το σωληνακι παει απο την τρομπα μεχρι τον εγκεφαλο που ειναι κατω απο τη σελα,αλλο ενα σωληνακι απο τον εγκεφαλο μεχρι την αναρτηση(πανω απο το διπλο σταντ), και το τελευταιο σωληνακι απο την αναρτηση μεχρι την δαγκανα.εγω το τελευταιο σωληνακι θελω να αλλαξω.
θα το κοιταξω αυτο που λες αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι τοσο απλο.

christof40
23/03/2013, 22:31
τα εχεις μπερδεψει εντελως και καλυτερα να πας σε κανα συνεργειο για να μην κανεις καμια ζημια.
το σωληνακι υψηλης του φρενου παει στον εγκεφαλο??:eek:
γιατι?για να τον λιπαινει να δουλευει καλυτερα?:bawl:
απο την αναρτηση το σωληνακι παει στην δαγκανα φρενου?γιατι?
για να φρεναρει η αναρτηση?:bawl:

taisteal
24/03/2013, 09:43
:cry::lol:

φιλε μου ακου τον Χρηστο απο πανω και πηγαινε σε ενα συνεργειο γιατι θα κανεις ζημια στο μπεμπε.και αυτες οι ζημιες πονανε

RocknRollas
24/03/2013, 12:46
ρε συ christof ξαναδιαβασε το αρχικο μου ποστ.λεω οτι η βιδα που θελω να ξεβιδωσω ειναι πανω απο το διπλο σταντ και διπλα απο την αναρτηση..που ειναι το παραξενο??
τωρα αυτα που λες για να φρεναρει η αναρτηση και να λιπαινεται ο εγκεφαλος,ειναι δικες σου περιττες ειρωνιες.

MikeG
24/03/2013, 12:53
Ψάξε για το service manual. Όλο και κάπου θα το βρεις.

Βασικά νατο : http://www.sara-mara.gr/Download/F650GS.pdf

zisakos_1986
24/03/2013, 13:28
Προφανώς ο φίλος μας δεν εννοεί την ecu λέγοντας εγκεφαλος αλλά την τρόμπα-εγκεφαλο του abs όπου τα σωληνάκια προφανώς στο μοντέλο αυτό όπως και σε οποιοδήποτε άλλο έχει abs δεν πάνε απευθείας απο την τρόμπα του φρένου στη δαγκάνα αλλά σπαστά μέσω της τρόμπας του abs. Επειδή δεν έχω δεί πως είναι η βίδα που αναφέρεσαι και δεν γνωρίζω, ίσως βοηθούσε άν έλυνες όλη την τρόμπα του abs αν είναι έυκολο για να μπορείς να δουλέψεις. Επίσης μεγάλη προσοχή στο τι κάνεις. Αν δεν έχεις εμπειρία και γνώση άσε να το κάνει κάποιος επαγγελματίας γιατί μετά την αλλαγή χρειάζεσαι νέα υγρά και εξαέρωση και αν δε γίνει σωστά δεν θα έχεις φρένο όπότε καλό θα είναι να είσαι προσεκτικός.

Υ.Γ Καλό θα είναι όταν δεν καταλαβαίνουμε τι έχει γράψει κάποιος να τον ρωτήσουμε λεπτομέρειες ή να ξαναδιαβάσουμε το κείμενο του και όχι να τον ειρωνευόμαστε. Κάπως έτσι ξεκινάνε πάντα οι παρεξηγήσεις.
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.

RocknRollas
24/03/2013, 15:02
ακριβως αυτο που λεει ο zisakos.εμπειρια και γνωση εχω αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.
Mike ευχαριστω για το manual, στην σελιδα 34,18 ειναι αυτο που ψαχνω.η βιδα που θελω να ξεσφιξω ειναι η βιδα κατω απο την βιδα(3) που δειχνει.οποτε πρεπει να ξεσφιξω την βιδα(1) πρωτα για να κατεβει το σωληνακι.
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.

RocknRollas
27/03/2013, 13:55
γεια σας και παλι!
το σωληνακι αλλαχτηκε τελικα και ολα ειναι οκ τωρα.
θα περιγραψω συντομα πως μπορει να αλλαχτει μηπως και φανει χρησιμο σε καποιον αλλον που θελει να το αλλαξει στο μελλον.

στην σελιδα 34,18 του βιβλιου του Mike πιο πανω,αν καταφερετε να ξεσφιξετε την βιδα αλεν που ειναι κατω απο την βιδα 3 τοτε αλλαζετε το σωληνακι ευκολα.επειδη ομως ειναι σφιχτη αυτη η βιδα και επειδη δε δινει χερι για να την ξεβιδωσετε,μπορειτε να ξεβιδωσετε την βιδα 3,οποτε μετα κατεβαινει κατω το σωληνακι και μπορειτε πιο ευκολα τωρα να ξεβιδωσετε την βιδα αλεν.αν δεν μπορειτε ουτε την βιδα 3 να ξεβιδωσετε τοτε μπορειτε να ξεβιδωσετε την βιδα 2 ωστε να κατεβει ολο το σωληνακι κατω και να ξεβιδωσετε πλεον την βιδα αλεν.
το σωληνακι φευγει απο την τρομπα και καταληγει στην τρομπα του abs στην βιδα 1,και απο την βιδα 2 συνεχιζει και παει στην βιδα 3,και απο την βιδα 3 συνεχιζει και παει στην δαγκανα.
φυσικα κοιταχτε παντα και το manual ακριβως τι λεει.
αυτααα

ευχαριστω,καλη συνεχεια!