PDA

View Full Version : ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc



Νίκος_Κρικ
24/03/2013, 14:35
καλησπέρα.επειδή το μοτέρ μου έχει πρόβλημα και πρέπει να γίνει αλλαγή θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω μοτέρ ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc http://motosmart.car.gr/parts/view/2050306/ το εχει βαλει κανεις >?

Νίκος_Κρικ
26/03/2013, 18:22
τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο

notakos600
27/03/2013, 15:10
τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο

Να το κατεβάσεις είναι πανεύκολο, ξεκουμπώνεις τα ηλεκτρικά από το μοτέρ (τις φύσες), ξεβιδώνεις το καρμπυρατέρ ή αφαιρείς τη ντίζα του γκαζιού, βγάζεις την ασφάλεια της αλυσίδας και την αφαιρείς, βγάζεις μαρσπιέ που είναι βιδωμένα κάτω από το μοτέρ, βγάζεις εξάτμιση και πίσω φρένο, ξεβιδώνεις τις δυο βάσεις του μοτέρ και το κατεβάζεις.
Ακριβώς το αντίστροφο με το άλλο μοτέρ που θα βάλεις επάνω.

SHOOTER045
27/03/2013, 19:37
τουλάχιστον μπορει να μου πεις κανεις αν υπαρχει κανενα video η καποιο link για το πως μπορεις να κατεβασεις το μοτερ απο το παπι γιατι μου ζητανε 50ευρω και δεν θελω να τους τα δωσω αν ειναι κατι ευκολο

αυτα ακριβως που σου ειπε,στην ουσια ειναι 2 βιδες,αλλα δεν μας ειπες το μοτερ lifan που θελεις να το περασεις?
και αν δεν απατωμαι το 125 της lifan ειναι υδροψυκτο η κανω λαθος?:confused:

SHOOTER045
27/03/2013, 19:39
σορρυ τωρα ανοιξα το λινκ,ενταξει αεροψυκτο ειναι αλλα υπαρχει και υδροψυκτο

notakos600
28/03/2013, 05:26
Ξέχασα να γράψω πως αν δεν έχεις διπλό στάντ να βάλεις γιατί θα κάνεις καλύτερατο ανέβασμα-κατέβασμα του μοτέρ.

@shooter45, το αερόψυκτο είναι, φοράω εδώ και χρόνια το 110cc στο δικό μου C-50 και μπορώ να πω πως δεν μου έχει βγάλει κάτι, εκτός ίσως από τη δυσκολία στη μανιβέλα-λόγω συμπίεσης;

Dant3
28/03/2013, 13:14
Στα ιδια λεφτα σχεδον παρε το αντιστοιχο της daytona.
εαν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει μη το δοκιμασεις μονος σου.το βγαλε ευκολο ειναι,στο βαλε θα εχεις θεμα

notakos600
28/03/2013, 13:19
Στα ιδια λεφτα σχεδον παρε το αντιστοιχο της daytona.
εαν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει μη το δοκιμασεις μονος σου.το βγαλε ευκολο ειναι,στο βαλε θα εχεις θεμα

Αν βάλει το μοτέρ επάνω σε δύο χρυσούς οδηγούς και το τοποθετήσει κάτω από το μηχανάκι θα είναι παιχνιδάκι. ;)

Dant3
28/03/2013, 23:21
Νομιζω οτι και παλι δεν ειναι δουλεια που την κανει ενα ατομο μονο του χωρις να εχει και πριν εμπειρια.

notakos600
29/03/2013, 04:28
Νομιζω οτι και παλι δεν ειναι δουλεια που την κανει ενα ατομο μονο του χωρις να εχει και πριν εμπειρια.

Συμφωνώ για την εμπειρία και στο ότι αν θα το κάνει για πρώτη φορά καλό θα είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο για βοήθεια.
Απλά παράθεσα θεωρητικά κάποια πραγματάκια για να γίνει πιο εύκολα η όλη εργασία.

SHOOTER045
29/03/2013, 10:37
Ξέχασα να γράψω πως αν δεν έχεις διπλό στάντ να βάλεις γιατί θα κάνεις καλύτερατο ανέβασμα-κατέβασμα του μοτέρ.

@shooter45, το αερόψυκτο είναι, φοράω εδώ και χρόνια το 110cc στο δικό μου C-50 και μπορώ να πω πως δεν μου έχει βγάλει κάτι, εκτός ίσως από τη δυσκολία στη μανιβέλα-λόγω συμπίεσης;

και εγω το ιδιο μοτερ εβαλα στο δικο μου,και μετα απο ενα χρονο και 3500χλμ,αρχισε να πατιναρει και να κατεβαινει αδεια η μανιβελα,αλλαξα δισκακια με honda γνησια απο astrea και το προβλημα λυθηκε,και πιστευω για πολυ περισοτερο χρονο

notakos600
29/03/2013, 12:58
και εγω το ιδιο μοτερ εβαλα στο δικο μου,και μετα απο ενα χρονο και 3500χλμ,αρχισε να πατιναρει και να κατεβαινει αδεια η μανιβελα,αλλαξα δισκακια με honda γνησια απο astrea και το προβλημα λυθηκε,και πιστευω για πολυ περισοτερο χρονο

Αυτό ακριβώς με λίγα βελτιωμένα ανταλλακτικά εκεί που πάσχουν -και υπάρχουν πάμπολα- μπορείς να έχεις ένα φθηνό μοτέρ-γα'ι'δουράκι για πολλά χρόνια.

christos82
12/04/2013, 20:00
καλησπέρα.επειδή το μοτέρ μου έχει πρόβλημα και πρέπει να γίνει αλλαγή θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω μοτέρ ΜΟΤΕΡ LIFAN 125cc http://motosmart.car.gr/parts/view/2050306/ το εχει βαλει κανεις >?

file mou kalispera...epeidi prosfatws tin patisa asxima me ta en logo moter efxome meta apo afto to mnm na se prolavw esena i kapoion allo prin ertheis sti thesi mou.me liga logia exw ena daytona to opoio tou ipia to aima gia 3 xronia kanodas 30000 asxima klm...arxise na kaiei ladi kai en kairo ithele polla gia na ftiaxtei (kilindrobistona ktl ktl...).logo asximis epoxis gia oikonomika anoigmata se agora papiou apofasisa na to ftiaksw.to olo kostos tha mou pigene sta 150 euro...opote apofasisa na parw ena lifan 110cc amizo na kanw tin douleia mou me 190 euro.fisika an to papi mou itan honda tha dialega ton prwto dromo...agorasa loipon to moter...to koubosame panw...ola kala mexri ta 900 prwta klm pou arxise na xtypaei i kabana les kai eixe vgalei podia gia na fygei.to piga sinergeio...o mastoras tin esfikse k mou eipe oti borei na etoixe se mena afto.meta apo 700 klm pali ta idia k xeirotera...to ksanapiga kai mou eipe na apefthinthw apo ekei pou to agorasa gia na tous pw oti i kabana exei varesei opws episeis kai ta spiromata ekei...fisika den vrika akri giati poli apla den exoun egyhsi...k exw bei se ena trypaki na min borw na vrw to dikio mou pouthena.parepiptodws to mixanaki den to spaw...me 60 klm to paw .thelw na kataliksw oti kalitera na vreis mia alli lisi...edelws alli para na blekseis.kai den einai toso to kostos.einai i koroidia poy niwtheis otan ena moter kalodoulemeno me 1600 klm sinolika se 2 mines xrisi sou vgazei tetoia.diladi ston xrono ti tha mou zitisei????......skepsou kala k min tsibas apo delear oti me 2 katostarika vazw mixani.

christof40
13/04/2013, 21:02
ο αλανθαστος κανονας εξ αρχης του κοσμου ειναι......οτι πληρωνεις παιρνεις.
υπαρχουν lifan κινητηρες με 190-250-400-600 ευρω.
και αυτοι που εχουν 190 και 250 εχω την εντυπωση κατα 95% οτι ειναι μαιμου.
κοιτα ολους τους ιμιτασιον στροφαλους-πιστονια-μπιελες κλπ που πωλουνται στην αγορα.
ολοι τους μα ολοι τους γραφουν πανω made in japan.(για παπια μιλαμε παντα εε?)
ο αλλος αλανθαστος κανονας εξ αρχης των παπιων ειναι...
να επισκευαζεις το μαμα κινητηρα και ας κοστισει διπλασια (σε βαθος χρονου θα βγεις κερδισμενος):wave2:

SHOOTER045
14/04/2013, 01:29
εγω παντως που εχω απο επανω στο glx μου λιφαν 110 και εχω ηδη 3500χλμ δεν εκανε ουτε κιχ,και χτυπησα και το καλοκαιρι βολτα εδεσσα κατερινη σκασμενο,ουτε βαλβιδες ουτε λαδακι να καψει τπτ
φιλος ομως με ιδιο μοτερ ειχε-εχει παρομοια προβληματα με εσενα,αν σου κατσει που λενε...

notakos600
14/04/2013, 04:23
εγω παντως που εχω απο επανω στο glx μου λιφαν 110 και εχω ηδη 3500χλμ δεν εκανε ουτε κιχ,και χτυπησα και το καλοκαιρι βολτα εδεσσα κατερινη σκασμενο,ουτε βαλβιδες ουτε λαδακι να καψει τπτ
φιλος ομως με ιδιο μοτερ ειχε-εχει παρομοια προβληματα με εσενα,αν σου κατσει που λενε...

+600, εμένα πρέπει να έχει 2.000χλμ περίπου, κοντέρ δεν έχω για να ξέρω, λάδια, μπουζί αλλάζω κάθε φθινόπωρο, το μόνο κακό είναι η σκληρή μανιβέλα. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Τον έβαλα στο εξάβολτο που είχα γιατί δεν γούσταρα να το χρυσοεπισκευάσω. Στο φινάλε άμα τα κλάσει θα πάρω άλλο, φθηνό είναι. ;)

blacksun
06/04/2014, 20:22
+600, εμένα πρέπει να έχει 2.000χλμ περίπου, κοντέρ δεν έχω για να ξέρω, λάδια, μπουζί αλλάζω κάθε φθινόπωρο, το μόνο κακό είναι η σκληρή μανιβέλα. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. Τον έβαλα στο εξάβολτο που είχα γιατί δεν γούσταρα να το χρυσοεπισκευάσω. Στο φινάλε άμα τα κλάσει θα πάρω άλλο, φθηνό είναι. ;)

Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση λόγο οικονομικών έλεγα να αγοράσω έναν 110 άμιζο lifan ώστε να κάνω τη δουλειά μου. τώρα με το c50 "72" επάνω και 3 ταχύτητες λυπάμαι τον κινητήρα ειδικά στις ανηφόρες - κατηφόρες. Έχουν αρχίσει όλα να χτυπάνε. Θέλω να πηγαίνω αμπελόκηπους - ελληνικό για δουλειά τουλάχιστον 4 φορές τη βδομάδα. η διαδρομή είναι από κατεχάκη περιφεριακό. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι μια που φτάσαμε 2014 οι κινητήρες αυτοί έχουν βελτιωθεί σε ποιότητα ή θα έχω προβλήματα δίσκων βαλβίδων κτλ. λογικά είναι περίπου 800 με 1000 χιλιόμετρα το μήνα μαζί με καμιά βόλτα αφού ο καιρός θα βελτιώνεται.

kostaskk
06/04/2014, 21:33
φιλος εχει τον παλιο 110 λιφαν με σασμαν μυλο και δεν εχει κανένα πρόβλημα εδω και 5-6 χρονια. λειτουργει καθημερινα και δεν εχουν ποτε ρυθμιστει οι βαλβιδες μονο βενζινη και σπανια λαδια

ειχα βαλει και τον καινουριο 110 απο τον motosmart και τον ειχα πανω απο χρονο. κανενα πρόβλημα και αλλαξα 1 φορα λαδι
το ειχα παρει 180 ευρω και εχω ακουσει αλλους που τον ειχαν παρει στα 160 ευρω.

οι 125 εχω ακουσει οτι κοβουν στροφαλο και αλλα, ασε που ειναι αρκετα λευτα ποιο πανω.
ποιος ο λογος να δωσεις 65 ευρω παραπανω για κατι που θα εχει τα ιδια γκαζια και θα καιει παρπανω εχοντας μικρότερη αξιοπιστεια?

blacksun
07/04/2014, 12:18
φιλος εχει τον παλιο 110 λιφαν με σασμαν μυλο και δεν εχει κανένα πρόβλημα εδω και 5-6 χρονια. λειτουργει καθημερινα και δεν εχουν ποτε ρυθμιστει οι βαλβιδες μονο βενζινη και σπανια λαδια

ειχα βαλει και τον καινουριο 110 απο τον motosmart και τον ειχα πανω απο χρονο. κανενα πρόβλημα και αλλαξα 1 φορα λαδι
το ειχα παρει 180 ευρω και εχω ακουσει αλλους που τον ειχαν παρει στα 160 ευρω.

οι 125 εχω ακουσει οτι κοβουν στροφαλο και αλλα, ασε που ειναι αρκετα λευτα ποιο πανω.
ποιος ο λογος να δωσεις 65 ευρω παραπανω για κατι που θα εχει τα ιδια γκαζια και θα καιει παρπανω εχοντας μικρότερη αξιοπιστεια?

Από ότι είδα το άμιζο πήγε στην τιμή 165 €. είναι τα καπάκια του όπως είδα ίδια περίπου με τον Honda και θα μπορούσα να κάνω τράμπα τα αυθεντικά με αυτά, θα ταιριάζουν? 1 (http://s25.carcdn.gr/2267/2267092_2_b.jpg), 2 (http://s20.carcdn.gr/2267/2267092_3_b.jpg)
Εσένα ποιος έκανε την τοποθέτηση? Θεωρητικά μπορώ να τον τοποθετήσω.... Αλλά πόσο να στοιχίζει η τοποθέτηση σε μάστορα?
ευχαριστώ

Dbnn
07/04/2014, 12:36
Τα λιφάν πάσχουν στους δίσκους. Απλά μόλις πατινάρουν βάζεις γνήσιους honda και τελείωσε το θέμα.
Δεν χαλάνε μιας και είναι πιστό αντίγραφο astrea. Το οτι είναι ευαίσθητα στα κυλινδροπίστονα δεν φταίει το μοτέρ. Φταίει ο οδηγός αμα το πηγαίνει αίμα πρωί βράδυ και το πλακώνει παγωμένο και που το αφήνει χωρίς ή με λάθος λάδια.
Θέλουν μια συγκεκριμένη μεταχείρηση αυτά τα μοτέρ. Αν θες να κάνεις την δουλειά σου ή να πηγαίνεις βόλτες βάλτο, δεν θα σε προδώσει.
Αν το θες για κόντρες και να το λιώνεις, τότε και takegava μοτέρ να βάλεις θα στα φτύσει αργά ή γρήγορα.

GFawkes
07/04/2014, 13:02
Επειδή είμαι στην ίδια κατάσταση λόγο οικονομικών έλεγα να αγοράσω έναν 110 άμιζο lifan .... Θέλω να πηγαίνω αμπελόκηπους - ελληνικό για δουλειά τουλάχιστον 4 φορές τη βδομάδα......

Ασχετα με το αν θα παρεις το λιφαν 110 (το οποιο ειναι τιμιο για τα λεφτα του)
ΔΕΝ θα σου προτεινα να κανεις την διαδρομη αμπελόκηπους - ελληνικό με το C ακομη και με μοτερ 125....

δεν εχει αναρτησεις, δεν εχει φρενα και οι ταχυτητες στον περιφεριακο ειναι μεγαλες....οι ανηφοροκατηφορες δε μεγαλυτερες....

Σφιξου και μαζεψε κανα € παραπανω και παρε κατι 200cc και πανω....
δεν ειναι θεμα μονο δυναμης αλλα και παρουσια/στησιματος στο δρομο...
και η ζωη μας ειναι πιο πολυτιμη απο μερικα €....

blacksun
07/04/2014, 13:23
Τα λιφάν πάσχουν στους δίσκους. Απλά μόλις πατινάρουν βάζεις γνήσιους honda και τελείωσε το θέμα.
Δεν χαλάνε μιας και είναι πιστό αντίγραφο astrea. Το οτι είναι ευαίσθητα στα κυλινδροπίστονα δεν φταίει το μοτέρ. Φταίει ο οδηγός αμα το πηγαίνει αίμα πρωί βράδυ και το πλακώνει παγωμένο και που το αφήνει χωρίς ή με λάθος λάδια.
Θέλουν μια συγκεκριμένη μεταχείρηση αυτά τα μοτέρ. Αν θες να κάνεις την δουλειά σου ή να πηγαίνεις βόλτες βάλτο, δεν θα σε προδώσει.
Αν το θες για κόντρες και να το λιώνεις, τότε και takegava μοτέρ να βάλεις θα στα φτύσει αργά ή γρήγορα.

Φυσικά τι δουλειά μου θέλω να κάνω πάνω από όλα. αλλά να πάω και τη βόλτα μου κάποια καλή μέρα χωρίς να φάω την κίνηση της ζωής μου και την βενζίνη επίσης με το αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ πολύ.




Ασχετα με το αν θα παρεις το λιφαν 110 (το οποιο ειναι τιμιο για τα λεφτα του)
ΔΕΝ θα σου προτεινα να κανεις την διαδρομη αμπελόκηπους - ελληνικό με το C ακομη και με μοτερ 125....

δεν εχει αναρτησεις, δεν εχει φρενα και οι ταχυτητες στον περιφεριακο ειναι μεγαλες....οι ανηφοροκατηφορες δε μεγαλυτερες....

Σφιξου και μαζεψε κανα € παραπανω και παρε κατι 200cc και πανω....
δεν ειναι θεμα μονο δυναμης αλλα και παρουσια/στησιματος στο δρομο...
και η ζωη μας ειναι πιο πολυτιμη απο μερικα €....

εμ... την διαδρομη δυστυχώς αυτη κάνω από πέρυσι τον δεκέμβριο που μειώθηκε ο μισθός. Ανά 2 μήνες αλλάζω λάδια και φρένα έχω αλλάξει 2 φορές πάω για 3. Η καημένη η τρίτη ταχύτητα θα ήθελε να γίνει 4η πια ειδικά στην κατηφόρα...... Για να πάω σε 200cc.... είμαι λίγο άτυχος λόγο διπλώματος. Πρέπει να περάσω τις εξετάσεις οδήγησεις. έχω δώσει 2 φορές και με κόβουν στις γαμ...νες γραμμές λόγο άγχους σταματάω να μετράω αυτά τα δευτερόλεπτα. την τελευταία φορά με κόψανε γιατί έκανα 14,9 '' αντί 15 '' και πάνω. Ενώ όταν είμαι με το δάσκαλο πάω 18 '' 20 ''. ΈΛΕΟΣ. Δε είχα ποτέ μου μεγαλύτερο μηχανάκι για να συνηθήσω να το κουμαντάρο και ενώ με τον δάσκαλο, πορεία και ολα είμαι οκ στις εξετάσεις τα χαλάω. Σε καταλαβαίνω αλλά προσπαθώ.... και τελικά προσαρμόζομαι όπως μπορώ με βαση αυτών που έχω. Σε λίγο δε θα έχω ούτε δουλειά λόγο προειδοποίησης απόλυσης. οπότε δε θα χρειάζεται να κάνω αυτές τις διαδρομές...
ευχαριστώ

ΥΓ. άρα να πάω να το βάλω το μοτέρ και για τους δίσκους αφού δεν είναι τίποτα το θέμα είμαστε κομπλέ.

Σας ευχαριστώ πολύ.

GFawkes
07/04/2014, 14:47
Καταλαβαινω....

ατιμη κριση ..... αν χρειαστεις βοηθεια στο μονταρισμα του μοτερ....σφυρα....

ΤΖΑΜΠΑ εννοειται...αρκει να φτιαχνεις καλο φραπε
:)

SHOOTER045
07/04/2014, 16:53
Υπαρχει και το 125lc της lifan
Φιλος το κοτσαρισε πανω σε astrea με θεαματικα αποτελεσματα
Αλλα εσυ θα χρειαστεις και φρενα αναρτησεις μαλλον για κατι τετοιο

Gi_4ce
07/04/2014, 18:17
Στο ντελιβεράδικο εδω στο μαγαζί που εχει πολύ ανηφοροκατηφόρα (γαλατσι γκυζη πολυγωνο) με σωστή συντήρηση έχει βγάλει γυρω στις 180000 χλμ το 125αρι. Μετά άλλαξα πιστονάκι γιατι έκαιγε λάδια και συνεχίζουμε...
Το εφεδρικό δεν συντηρήθηκε ποτέ (μονο συμπλήρωμα λαδια) και άντεξε 110000χλμ.

Αξίζουν τα λεφτά τους με το παραπάνω.
Αν σε αφήσει, θα σε αφήσει απο ηλεκτρικά (πηνία). βαζεις απο c90 γνήσια και ξεμπερδέυεις.

να παρεις διπλοκάμπανο. ετσι να το ζητησεις. αλλιως θα βαρεθεις να αλλαζεις δισκους καθε 3 και λιγο.

Dbnn
07/04/2014, 18:34
Λοιπόν φίλε μου κινέζικο παπί έχω.
Κόλλησε το μαμά μοτέρ και το σούταρα.
Έβαλα λιφάν μεταχειρισμένο αλλά είχε πρόβλημα ήδη στην μπιέλα απο το λιώσιμο που έτρωγε.
Έβαλα λιφάν καινούριο τώρα 110 μιζάτο μονοκάμπανο και άλλαξα δίσκους αμέσως με honda γνήσιους. Το μοτέρ είναι ΙΔΙΟ με astrea. Και μπορεί το astrea να κρατήσει 10 χρόνια αυτό θα σου κρατήσει 5. Χέστηκες γιατί τα 160-180-200 ευρώ θα τα χεις βγάλει με το παραπάνω.
Θέλει τα λαδάκια του και λίγο προσεκτική μεταχείρηση, δηλαδή δεν το πλακώνουμε παγωμένο. Το στρώνουμε σωστά και δεν έχεις κανέναν απολύτως φόβο.
Το παπί μου φαντάσου είναι όλο astrea απο φρένα μέχρι αμορτισέρ και άντε να χω ρίξει μαζί με το μοτέρ 220 ευρώ....
Μην το φοβάσαι το λιφανάκι είναι τίμιο μοτέρ.
Και να στο πω κ αλλιώς? Τα προβλήματα που βγάζουν τα λιφάν τα βγάζουν και τα honda, αλλά το λιφάν θα στα βγάλει λίγο πιο γρήγορα.