PDA

View Full Version : Στο τσακ τη γλύτωσα την κλήση - ΟΑΚΑ



panagath
24/03/2013, 18:45
Κατέβηκα από Κηφισίας (σήμερα απόγευμα κατά τις 6:15) προς ΟΑΚΑ. Με το που μπήκα στη Σπύρου Λούη έπιασα 140, μετά έπεσα στα 100 για κάτω από τη γέφυρα, είδα το προειδοποιητικό φανάρι ότι θα με πιάσει το επόμενο...οπότε έκοψα... και αμέσως μετά το φανάρι νάτο το Ραντάρ ...

Οπότε προσοχή σε αυτό το σημείο ( αν και δε θα έπρεπε να έχει προειδοποιητική πινακίδα για έλεγχο ταχύτητας σύμφωνα με το νόμο;).

Billymuse
24/03/2013, 18:46
Κατέβηκα από Κηφισίας (σήμερα απόγευμα κατά τις 6:15) προς ΟΑΚΑ. Με το που μπήκα στη Σπύρου Λούη έπιασα 140, μετά έπεσα στα 100 για κάτω από τη γέφυρα, είδα το προειδοποιητικό φανάρι ότι θα με πιάσει το επόμενο...οπότε έκοψα... και αμέσως μετά το φανάρι νάτο το Ραντάρ ...

Οπότε προσοχή σε αυτό το σημείο ( αν και δε θα έπρεπε να έχει προειδοποιητική πινακίδα για έλεγχο ταχύτητας σύμφωνα με το νόμο;).

το πιο?το νόμο?
:lol:

bros400pgm
24/03/2013, 19:25
Kατσε, ερχετε η απαντηση.......................

panagath
25/03/2013, 19:07
Ξαναπέρασα σήμερα το πρωί από το σημείο και τελικά πριν τη βύθιση έχει πινακίδα ότι η ταχύτητα ελέγχεται με ραντάρ.

devil's animal
25/03/2013, 19:28
εχει σταθερο ρανταρ ή μπλοκο με πιστολι-ρανταρ?
γιατι εγω που περασα μια μερα ειχε το 2ο...

Antonisss
26/03/2013, 11:20
Πιστολοραντάρ είναι. Και είναι σημείο που την έχουν πατήσει και άλλοι παλαιότερα. Θυμάμαι παλικάρι με Fazer, τον γράψανε(ξεβρακώσανε βασικα) γιατί πήγαινε με 99 με όριο 50...ναι στη Σπύρου Λούη όριο 50...του πήρανε διπλώμα, άδεια...

pektis
26/03/2013, 11:37
Ρε παιδια εγω παω με 140-150 και μια φορα μονο εχει τυχει να δω ρανταρ!

AUFGEBRACHT
26/03/2013, 12:07
Συγγνώμη αλλά από πότε το όριο ταχύτητας καθορίζεται από το εάν υπάρχει προειδοποιητική πινακίδα για έλεγχο ταχύτητας; :confused: Για να γίνει έλεγχος ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα πρέπει να σε προειδοποιούν πρώτα; Μήπως να υπάρχει και μια τεράστια πινακίδα νέον με την ένδειξη "εδώ έχει μπλόκο" να αναβοσβήνει;

sniper
26/03/2013, 12:10
Συγγνώμη αλλά από πότε το όριο ταχύτητας καθορίζεται από το εάν υπάρχει προειδοποιητική πινακίδα για έλεγχο ταχύτητας; :confused: Για να γίνει έλεγχος ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα πρέπει να σε προειδοποιούν πρώτα; Μήπως να υπάρχει και μια τεράστια πινακίδα νέον με την ένδειξη "εδώ έχει μπλόκο" να αναβοσβήνει;

Αυτό είναι προληπτικό μέτρο. Τα όρια ταχύτητας ισχύουν (κατά ΚΟΚ) έτσι κι αλλιώς...

AUFGEBRACHT
26/03/2013, 12:18
Αυτό είναι προληπτικό μέτρο. Τα όρια ταχύτητας ισχύουν (κατά ΚΟΚ) έτσι κι αλλιώς...

Ρητορικό ήταν το ερώτημά μου...

nikos_abel
26/03/2013, 12:19
Ο νόμος λέει ότι πρέπει να υπάρχει προειδοποιητική πινακίδα. Τώρα γιατί, πιασταυγό και κούρευτο.

pipe_smoker
26/03/2013, 14:56
Για να γίνει έλεγχος ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα πρέπει να σε προειδοποιούν πρώτα; Μήπως να υπάρχει και μια τεράστια πινακίδα νέον με την ένδειξη "εδώ έχει μπλόκο" να αναβοσβήνει;

Όπως το'πε κι ο Νίκος από πάνω μου το ξέρω κι εγώ (όρκο δεν παίρνω βέβαια). Ότι πριν από κάθε κάμερα πρέπει να υπάρχει ταμπέλα "Προσοχή: Η ταχύτητα ελέγχεται με τεχνητά μέσα", "Προσοχή: Ραντάρ/Κάμερες" και άλλα τέτοια. Δεν μπορεί να μην τις έχεις προσέξει. Έχουν και σήμα μια κάμερα τα περισσότερα. Υπάρχουν κάποια ζητηματάκια βέβαια...

1. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τα μπλόκα (η κάμερα είναι σταθερή οπότε αναλόγως στήνουν και την πινακίδα. Το μπλόκο είναι μια εδώ μια εκεί)

2. Δεν ξέρεις πόσα μέτρα/χιλιόμετρα μετά την ταμπέλα βρίσκεται η κάμερα/ραντάρ/whatever, οπότε και να έχεις εντελώς ήσυχο το κεφάλι σου ότι διέφυγες τον κίνδυνο

3. Δεν ξέρω αν είναι σίγουρο ότι μετά από κάθε ταμπέλα υπάρχει απαραιτήτως και κάμερα/ραντάρ/whatever ή αν παίζει να τις βάζουν κι απλά για "εκφοβισμό".


Πάντως μια πινακίδα νέον με την ένδειξη "εδώ έχει μπλόκο" (που να αναβοσβήνει κιόλας) 300-400 μέτρα πριν από κάθε μπλόκο μια χαρά μου ακούγεται σαν ιδέα:tooth:

BUSA MAKIS
26/03/2013, 15:12
Εδώ είναι Ελλάδα και όχι Γερμανία.
Εδώ πρέπει να προειδοποιήσεις ότι μπορεί να υπάρχει ραντάρ. :dizzy:


Άρθρο 104" παρ.1

...Τα τεχνικά μέσα, με τα οποία διενεργείται η διαπίστωση παραβάσεων του κώδικα στους χώρους όπου διεξάγεται η δημόσια κυκλοφορία, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται μόνον εφόσον υπάρχει προειδοποίηση προς το κοινό με μόνιμες πινακίδες για την ύπαρξη και τη λειτουργία τους... (Έκδοση 1999 Παναγιώτας Β. Βαφειάδου.

Μια λεπτομέρεια: Μεταξύ ραντάρ και προειδοποιητικής πινακίδας δεν πρέπει, να υπάρχει δρόμος από τον οποίο μπορεί να εισέλθει όχημα, διότι ο οδηγός μπορεί να ισχυριστεί πως δεν είδε την πινακίδα εισερχόμενος στην πορεία του ραντάρ από τον ενδιάμεσο δρόμο.

Bladerunner
26/03/2013, 15:19
Αντιγράφω από τον Κ.Ο.Κ (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

Άρθρo 104
Eπιβoλή πρoστίμων από αστυνoμικά όργανα

"(...)Τα τεχνικά ή ηλεκτρονικά μέσα, με τα οποία διενεργείται η διαπίστωση παραβάσεων, στους χώρους όπου διεξάγεται η δημόσια κυκλοφορία, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται μόνον
εφόσον υπάρχει σχετική προειδοποίηση προς το κοινό με σταθερές ή κινητές πινακίδες για την ύπαρξη και λειτουργία τους.(...)"

trelf
26/03/2013, 23:00
κυριακη πρωι 24/03.....ειχε ρανταρ στο ιδιο σημειο!!! εχουν βγει παγανια! το νου σας!!!

spyrakos35
27/03/2013, 07:19
Εδώ είναι Ελλάδα και όχι Γερμανία.
Εδώ πρέπει να προειδοποιήσεις ότι μπορεί να υπάρχει ραντάρ. :dizzy:


Άρθρο 104" παρ.1

...Τα τεχνικά μέσα, με τα οποία διενεργείται η διαπίστωση παραβάσεων του κώδικα στους χώρους όπου διεξάγεται η δημόσια κυκλοφορία, επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται μόνον εφόσον υπάρχει προειδοποίηση προς το κοινό με μόνιμες πινακίδες για την ύπαρξη και τη λειτουργία τους... (Έκδοση 1999 Παναγιώτας Β. Βαφειάδου.

Μια λεπτομέρεια: Μεταξύ ραντάρ και προειδοποιητικής πινακίδας δεν πρέπει, να υπάρχει δρόμος από τον οποίο μπορεί να εισέλθει όχημα, διότι ο οδηγός μπορεί να ισχυριστεί πως δεν είδε την πινακίδα εισερχόμενος στην πορεία του ραντάρ από τον ενδιάμεσο δρόμο.

είναι κοινοτική οδηγία... ισχύει παντού στην ΕΕ

Toumpas
27/03/2013, 10:38
Δηλαδή εάν πέσεις σε πιστολοραντάρ ενώ δεν υπάρχει προειδοποιητική σύμανση και φας κλήση, πας δικαστικώς, ισχυρίζεσαι τον νόμο 104π.1 και αθωώνεσαι. Καλό!

spyrakos35
27/03/2013, 13:47
Δηλαδή εάν πέσεις σε πιστολοραντάρ ενώ δεν υπάρχει προειδοποιητική σύμανση και φας κλήση, πας δικαστικώς, ισχυρίζεσαι τον νόμο 104π.1 και αθωώνεσαι. Καλό!

για τα σταθερά ραντάρ ισχύει, για τα κινητά δεν ξέρω..... :wave2: