PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΣΕ HONDA C90 ECONO POWER



anvossos
25/03/2013, 00:59
Γεια σας!
Έχω ένα παπάκι HONDA C90 ECONO POWER, με πλατινες, στρογγυλοφάναρο και 6-βολτο, από το 1987. Λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι πέρυσι που μου το έκλεψαν. Η αστυνομία το βρήκε μετά από 6 μήνες. Ήταν σε πολύ κακή κατάσταση και το μόνο που λειτουργούσε ακόμα ήταν ο κινητήρας του. Φυσικά και το έφτιαξα σε κάποιο συνεργείο.
Όμως παρατηρώ ότι η μπαταρία δεν φορτίζεται σωστά (μάλλον). Μετά από μία μέρα ακινησίας, η τάση της (6V), έχει πέσει πολύ. Ο εξάβολτος ρελές των φλας, δεν λειτουργεί ή λειτουργεί πολύ αργά.
Δεν έχω αλλάξει μπαταρία, ακόμα, γιατί υποψιάζομαι ότι φταίει το κύκλωμα φόρτισης. Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να τσεκάρω το κύκλωμα φόρτισης?
Αν αποσυνδέσω από την μπαταρία τον θετικό ακροδέκτη και μετρήσω σε αυτόν την τάση που έχει με αναμμένη την μηχανή (η οποία λογικά θα είναι η τάση φόρτισης της μπαταρίας), ποια τιμή θα πρέπει να έχω?
Υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος συνδέσεις το συνεργείο που επανασυνέδεσε την νέα πλεξούδα?
Το σχέδιο που έχω, δείχνει έναν ανορθωτή με δύο πόδια. Ωστόσο ο ανορθωτής που μου έβαλαν, έχει τέσσερα. Μήπως τοποθέτησαν πλεξούδα διαφορετική από αυτήν που αναφέρεται στο σχέδιο?
Παρεπιπτόντως, από τα λίγα ηλεκτρονικά που ξέρω, μια γέφυρα έχει 4 πόδια και περιέχει 4 διόδια. Τα δύο πόδια είναι για εισαδωγή AC τάσης και τα άλλα δύο είναι εξαγωγή DC τάσης, η οποία μάλιστα είναι όση η τάση εισόδου πολλαπλασιασμένη επί 1,41.
Ευχαριστώ!

toyar
25/03/2013, 06:32
η μετρηση που θα κανεις θα γινει με συνδεδεμενο τον πολο (αλλιως μπορει να γινει ζημια) και πρεπει να δεις τιμη 6+V στο ρελαντι, η οποια να αυξανεται με τις στροφες μεχρι περιπου 7V
για τις ακριβεις τιμες θα χρειαστεις το manual

FRAGISCOS
25/03/2013, 08:55
Aν θελεις το manual,μπορω να στο στειλω με ενα mail.
Ομως κατα 99% το προβλημα προερχεται απο τη μπαταρια σου.
Αλλαξε την και θα στρωσουν ολα!!;)

OldMan
26/03/2013, 14:03
μια γέφυρα έχει 4 πόδια και περιέχει 4 διόδια.
Πόδι και διόδιο..?? :eek:
(ληστές είναι ρε πστ μου...)

notakos600
26/03/2013, 14:06
Πόδι και διόδιο..?? :eek:
(ληστές είναι ρε πστ μου...)

:lol:

Μπαταριούλα να αλλάξεις και θα είναι μια χαρά ο πάπος και τον προσέχεις. :beer:

anvossos
30/03/2013, 21:12
Πόδι και διόδιο..?? :eek:
(ληστές είναι ρε πστ μου...)

παιδια φοβάμαι ότι δεν είναι μπαταρία, γιατί την έχω μόνο ένα χρόνο. όσο για το σχέδιο έχω μπερδευτεί! Το σχέδιο που κατέχω παρουσιάζει μία δίοδο, η οποία ως γνωστόν έχει δυο ακροδέκτες την άνοδο και την κάθοδο. Επίσης μια δίοδος κάνει ημιανόρθωση στην εναλλασόμενη τάση. Αντίθετα σε άλλα σχέδια παρατηρώ ότι αντί για δίοδο έχουν γέφυρα ανόρθωσης (δηλ 4 διόδια) η οποία ως γνωστόν έχει τέσσερις ακροδέκτες και παρέχει πλήρη ανόρθωση. Γνωρίζω λίγο από ηλεκτρονικά, αλλά όχι και από ηλεκτρολογικά στο παπί.
Ισχύουν και τα δύο σχέδια? Επειδή δεν είχα χρόνο δεν ασχολήθηκα πολύ με το κ'υκλωμα του παπιού μου. Υποψιάζομαι όμως ότι ο ηλεκτρολόγος που πέρασε τα ηλεκτρικά στο παπί μου, τα έχει κάνει μαντάρα

anvossos
30/03/2013, 21:31
Aν θελεις το manual,μπορω να στο στειλω με ενα mail.
Ομως κατα 99% το προβλημα προερχεται απο τη μπαταρια σου.
Αλλαξε την και θα στρωσουν ολα!!;)

Eυχαριστώ! Νομίζω πως έχω και εγώ σχέδιο. Βέβαια το σχέδιο μου αναφέρεται σε C50 / C70. Το ίδιο δεν είναι και για C90?

hornettrela
03/04/2013, 13:14
http://www.c90club.co.uk/Guides/CMC90CC/