PDA

View Full Version : ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



anvossos
25/03/2013, 01:09
Παρακολουθω σε πολλές συζητήσεις να αναφέρεστε σε στροφές ανά λεπτό. Συγκεκριμένα διαβάζω <<... η τάση πρέπει να είναι 6,1 V, όταν οι στροφές είναι 1700 ανά min.>> . Tα νούμερα που ανέφερα είναι τυχαία. Θα ήθελα να ρωτήσω (καθώς δεν έχω εμπειρία σε αυτά), πως γνωρίζουμε τις στροφές του κινητήρα, όταν το παπάκι δεν διαθέτει στροφόμετρο?
:).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

toyar
25/03/2013, 06:27
1.δεν τις γνωριζουμε
2.αν θελουμε να τις μαθουμε τοποθετουμε στροφομετρο
3.γιατι να θελει καποιος να μαθει τις στροφες ενος παπιου;

anvossos
30/03/2013, 20:58
1.δεν τις γνωριζουμε
2.αν θελουμε να τις μαθουμε τοποθετουμε στροφομετρο
3.γιατι να θελει καποιος να μαθει τις στροφες ενος παπιου;

επειδη έχω προβλημα με το ηλεκτρικό κύκλωμα του παπιού μου, έψαχνα για πληροφορίες στο προσπέκτους. Εκεί είδα ότι υπάρχει ένας πίνακας στο τεστ φόρτισης, που αναφέρεται σε στροφές. πχ αναγράφει σε 750 στρ/1' max, να υπάρχει ρεύμα φόρτισης 0.9Α. Γιαυτό ρωτω πως γνωρίζουμε τις στροφές!
Ευχαριστώ!

toyar
31/03/2013, 07:09
750 στροφες το παπι δεν δουλευει ουτε ρελαντι, μηπως εννοεις 7500;
το ρευμα φορτισης δεν λεει κατι, μπορεις απλα να μετρησεις ταση φορτισης και χωρις να ξερεις ακριβως στροφες
μετρας στο ρελαντι και σε μεσαιες στροφες με φωτα και χωρις, πρεπει να εισαι αναμεσα 13 και 14,5V περιπου

daz
31/03/2013, 11:49
750 στροφες το παπι δεν δουλευει ουτε ρελαντι, μηπως εννοεις 7500;
...

7500 δεν δουλεύει ούτε στα κόκκινα. :D



@anvossos
Στο ρελαντί πρέπει να βγάζει κάπου στα 12 και κάτι. Όσο ανοίγεις το γκάζι αυτό αυξάνεται αλλά μέχρι ένα σημείο. Δλδ από ένα σημείο και έπειτα όσο και αν ανοίξεις το γκάζι η ένδειξη θα παραμείνει η ίδια και είναι η μέγιστη που μπορεί να δώσει ο ανορθωτής ώστε να σου φορτίσει τη μπαταρία.
Όπως είπε και ο toyar άνοιξε λίγο το γκάζι και μέτρα.


μετρας στο ρελαντι και σε μεσαιες στροφες με φωτα και χωρις, πρεπει να εισαι αναμεσα 13 και 14,5V περιπου


Επίσης μη μπερδεύεις τα V με τα A.