PDA

View Full Version : Βρέξει χιονίσει...



LOUKILOUK
25/03/2013, 01:48
Η απόφαση είχε παρθεί εδώ και μια εβδομάδα, το χρήμα είχε πέσει ζεστό αλλά ο καιρός αντιθέτως ήταν τα ανάσκελα που λεν και στο χωριό μου...Μια βδομάδα υπομονή λοιπόν, (υποχρεωτικά και εξαιτίας της δουλειάς), αλλαγή στον καιρό καμία, ή μάλλον μία μικρή, προς τα χειρότερα... Η υπομονή μου κάτω του μηδενός ταιριαστά με το θερμόμετρο...
Τρενάκι λοιπόν πρωινό για Newcastle, ραντεβού αγγλικό και τσουπ καβάλα στα ανάποδα με το θερμόμετρο να φλερτάρει με τιμές γύρω στο μεδέν... τα πάντα όλα γύρω χιονισμένα αλλά μυαλό κουκούτσι...Βρέξει, χιονίσει είπαμε....

Η επιστροφή ζόρικη λίγο χιόνι, πολύ κρύο και δυο στάσεις για καφέ/βενζίνη και τσάι...μερικές ενδιάμεσες στάσεις για να συνέλθουν τα χέρια και βουρ...αυριο πάμε για θερμενόμενα...απαραιτήτως...
Καλή μας όρεξη παλικάρια...


υ.γ. http://www.gumtree.com/p/cars-vans-motorbikes/1999-yamaha-fazer-fzs-600-in-excellent-condition/1011575378

Αυτή την αγγελία είδα...αλλά δεν μπορώ να επισυνάψω τις φωτό από την διαδρομή της επιστροφής...!!!

θα επανέλθω με σχόλια, ερωτήσεις, απορίες και όρεξη για κουβεντούλα αφού ο καιρός εδώ δεν είναι για πολλά πολλά προς το παρόν...
τα σέβη μου σε όλους σας

skylaros
25/03/2013, 03:27
Καλοτάξιδο :)

spyrakos35
25/03/2013, 05:34
βρέξει - χιονίσει
η ΑΕΚ θα μαμίσει!!!!!!!!

καλοτάξιδο ρε φίλος.....

:beer:

MG-KTiNoS
25/03/2013, 07:37
καλοτάξιδο και 36ωρο ρεεεεεεεεεε !!!!!

:a46:

Shiatman
25/03/2013, 08:19
Καλοτάξιδο το μοτέρ, μια χαρά φαίνεται, με τα εξτρά του και τα όλα του!
:wave2:

devil's animal
25/03/2013, 08:21
καλοταξιδο και καλοστριφτο...
:beer:

sapila racing
25/03/2013, 09:53
Καλά χιλιόμετρα! :beer:

QSpec
25/03/2013, 10:24
Καλοτάξιδο, καλές βόλτες στα επαρχιακά δρομάκια.

:beer:

ggs
25/03/2013, 11:45
ωραίο άλογο καουμπόη ....καλα χλμ:beer::beer:

TROOPER
25/03/2013, 12:26
καλοβολτο !!!!

:beer::beer::beer::beer:

taisteal
25/03/2013, 12:37
μπιουτιφουλ..καλες βολτες μαν :beer:

el-Gatto
25/03/2013, 14:19
Nα το χαρείς. :beer: :beer: :beer:

MikeG
25/03/2013, 19:36
Καλές βόλτες εκεί στο νησί!

dmf
25/03/2013, 19:42
Μια χαρά! Με γεια!

jimmis5
25/03/2013, 21:24
Καλοτάξιδο !!!

kachius
26/03/2013, 09:19
Καλοτάξιδο!!
Θα το χαρείς απίστευτα :beer:

sniper
26/03/2013, 09:43
Kαλές βόλτες! Καλά αδιάβροχα κι από διαδρομές εκεί άλλο τίποτα! :beer:

AristidisZ
26/03/2013, 09:59
καλοτάξιδος !!!
show them the greek way bikes are riden (με την καλή την έννοια :p)

pipe_smoker
26/03/2013, 10:55
Με'γειες!!! Καλοτάξιδο:beer:

Julius
26/03/2013, 12:37
:beer: μπράβο ρε Γιώργη!!!!, καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε.

LOUKILOUK
26/03/2013, 13:09
καλοτάξιδος !!!
show them the greek way bikes are riden (με την καλή την έννοια :p)

...αν εννοείς από την δεξιά και όχι από την αριστερή θα δυσκολευτώ...χιχιχι

Ευχαριστώ για τις ευχές όλους σας :wave2:

endopandou
26/03/2013, 14:55
Καλορίζικο και αγρατζούνιστο λούκη :beer:

sniper
26/03/2013, 15:00
...αν εννοείς από την δεξιά και όχι από την αριστερή θα δυσκολευτώ...χιχιχι

Ευχαριστώ για τις ευχές όλους σας :wave2:

Ανοιχτά τις δεξιές και κλειστά τις αριστερές! :bawl:

cosgili
26/03/2013, 15:14
Καλοτάξιδο, καλόστριφτο και πάντα όρθιο. Καλά, ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχεις:beer:

LOUKILOUK
27/03/2013, 10:30
Ανοιχτά τις δεξιές και κλειστά τις αριστερές! :bawl:


Θα το δοκιμάσω...:bawl:

Να πω και δυο λόγια για το μηχανάκι...Άριστη εξωτερική κατάσταση με αρκετά εξτρα, όπως πίσω ανάρτηση ωωχ λινς :bawl:, ανατομική σέλα, μανιτάρια, καρινάκι, σχάρα και μπαγαζιέρα καππα, ακόμα και ρολογάκι γιαμάχα στα όργανα...Πρόσφατο σέρβις και αλυσίδα, γρανάζια, λάστιχα, τακάκια φρένων σχεδόν καινούρια.Η τελική τιμή του ήταν 1500 λίρες και το ζευγάρι που μου το πούλησε (η μηχανή ανήκε στην κυρία...) ήταν άψογο σε όλα. Οδηγώντας το μου άρεσε το γλυκό γκάζι του τετρακίλυνδρου και τα δυνατά φρένα του. Η ανάρτηση στέκονταν καλά αλλά δε μπορώ να πω πολλά μιας και η οδήγησή μου δεν ήταν ιδιαίτερα απαιτητική....Δυσκολευτηκα λίγο αρχικά με την άγνωστη σε μένα θέση οδήγησης αλλά συνήθισα γρήγορα.
Έχω ήδη ξοδέψει άλλες 300 λίρες για κλειδαριά, κουκούλα, ασφάλεια, θερμαινόμενα γκριπ, σετ καθαρισμού και γράσο αλυσίδας...ένα τανκ μπαγκ θα χρειαστεί ακόμα και νομίζω ότι θα είναι κομπλέ για αρχή...
Στην σχετική κουβέντα που άνοιξα πριν την αγορά είχε γραφτεί πολύ σωστά από τον Σαπίλα ότι τα συνεργεία είναι ακριβά στο ΓιουΚέι...θα αναφέρω ενδεικτικά μόνο ότι η φτηνότερη εργατοώρα που έχω βρει μέχρι τώρα ήταν 40λίρες συν ΒΑΤ (ΦΠΑ), ενώ νορμάλ είναι γύρω στα 60 συν Βατ...μου ζητάνε 50-80 λίρες για μου τοποθετήσουν τα θερμενόμενα...DIY και ο θεός βοηθός...
Σήμερα είναι στρωμένο χιόνι έξω όπότε δεν το βλέπω να κουνιέμε...άιντε και την Κυριακή μπαίνει η Άνοιξη...χαχαχαχ

sapila racing
27/03/2013, 10:42
Aπ ότι διαβάζω πήρες πολύ καλό μηχανάκι, μονο το αμορτισέρ όπως ξέρεις είναι τα μισα λεφτα της μηχανής, κι αυτό αν ειναι το πιο απλό Ωχλινς.
Και σιγουρα δεν θα ειναι ζορισμένο απο την κυρία.
Βρες χώρο και βασικά εργαλεία, αν δεν εχεις, και κανε οτι μπορείς μόνος σου, θα γλυτώσεις πολλά έτσι.
Και τα γκρίπ φυσικά βάλτα μόνος σου, δεν ειναι δύσκολο.
:beer:

sniper
27/03/2013, 10:44
...
Και σιγουρα δεν θα ειναι ζορισμένο απο την κυρία.
....

[Σπαμ Ον] Πολύ σίγουρο σε βλέπω.. [Σπαμ Οφ]

LOUKILOUK
27/03/2013, 11:50
Aπ ότι διαβάζω πήρες πολύ καλό μηχανάκι, μονο το αμορτισέρ όπως ξέρεις είναι τα μισα λεφτα της μηχανής, κι αυτό αν ειναι το πιο απλό Ωχλινς.
Και σιγουρα δεν θα ειναι ζορισμένο απο την κυρία.
Βρες χώρο και βασικά εργαλεία, αν δεν εχεις, και κανε οτι μπορείς μόνος σου, θα γλυτώσεις πολλά έτσι.
Και τα γκρίπ φυσικά βάλτα μόνος σου, δεν ειναι δύσκολο.
:beer:

Νομίζω και εγώ, ότι έτσι είναι, η αλήθεια είναι επίσης ότι το έψαξα πολύ και για αυτό και το πήρα με το που το ειδα από κοντά, για το αμορτισέρ δεν ξερω λεπτομέριες αλλά θα το ψάξω εκτενέστερα...ανέμενε ερωτήσεις...
Από εργαλεία όλο και κάτι υπάρχει και δεν είναι και δύσκολο να συμπληρώσω... ο χώρος είναι το θέμα...Ευτυχώς ο κόσμος είναι μικρός και το φόρουμ έκανε το θάμα του πάλι...με ανακάλυψε Έλληνας μοτοσυκλετιστής μόνιμος κάτοικος Εδιμβούργου και φοβερός τύπος με πάθος για τα μηχανάκια και με έχει βοηθήσει πολύ. Άυριο μάλλον θα βάλουμε τα θερμενόμενα στο γκαράζ του... και μετά...:vroum:
Ισχύς εν τη ενώση...

υ.γ. Η λαίδη σίγουρα δεν το ζόρισε...ίσως μόνο λίγο με τα κιλά της...υποθέτω ότι ίσως για αυτό να εβαλε και την ανάρτηση όπως και την σέλα...τελικά αγόρασε ένα ιντρούντερ πένα και εγώ πήρα το γιαμάχα...

υ.γ. κανα βιντεάκι με τοποθέτηση θερμαινόμενων θα παίζει στο σωλήνα;

sniper
27/03/2013, 12:06
....
υ.γ. Η λαίδη σίγουρα δεν το ζόρισε...ίσως μόνο λίγο με τα κιλά της...υποθέτω ότι ίσως για αυτό να εβαλε και την ανάρτηση όπως και την σέλα...
...

Κάποια πράγματα είναι σταθερές αξίες... :winka:

Σε ζηλεύω.. :beer:

DrBig
27/03/2013, 13:10
Αντε με γειες Γιωργο! Καλοταξιδο, καλοστριφτο και ολα τα σχετικα!
Παρε το haynes manual, κανε μια βολτα και απο ενα halfords να αγορασεις μια κασετινα εργαλεια και στο συνεργειο μονο για βαλβιδες!
Την Σκωτια θα την καταφχαριστηθει η ψυχη σου στους 2 τροχους!

:beer:

LOUKILOUK
27/03/2013, 13:50
Αντε με γειες Γιωργο! Καλοταξιδο, καλοστριφτο και ολα τα σχετικα!
Παρε το haynes manual, κανε μια βολτα και απο ενα halfords να αγορασεις μια κασετινα εργαλεια και στο συνεργειο μονο για βαλβιδες!
Την Σκωτια θα την καταφχαριστηθει η ψυχη σου στους 2 τροχους!

:beer:

Ευχαριστώ Αγι, ελπίζω να γίνουν όλα όπως τα λες...

Σκοπευτή έτσι είναι...μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ στο νησί...παρόλο που πέρασα και τα σύνορα και έφτασα Αγγλία...

Η χιονόπτωση συνεχίζετε...επίτηδες μάλλον το κάνει...:cry:

motomaniac
27/03/2013, 14:20
Καλοταξιδο!!!

chr1s_86
27/03/2013, 20:29
:beer::beer::beer:

harris_x
28/03/2013, 21:19
καλοτάξιδο :beer::beer::beer:

LOUKILOUK
28/06/2013, 02:06
To λοιπόν...μόλις κλείσαμε 3 (τρεις) μήνες παρέα με το φέιζερ και σκέφτηκα να κάνω ένα μίνι report για το μηχανάκι και όχι μόνο...
Μετά από κάτι περισσότερο από 2κ μίλια πλέον, νομίζω ότι έχω φτάσει σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο χειρισμού της που μου επιτρέπει να μπορώ να την αξιολογήσω με αρκετή αντικειμενικότητα. Αρχίζω με μια μικρή ατυχία..., πτώση ενώ ήταν παρκαρισμένη, από τον αέρα, κάτι που στοίχισε ένα σπασιματάκι στο φέρινγκ και το δεξί φλας. Φλας αγοράστηκε μεταχείρο, αλλά δεν έχει φορεθεί ακόμα μιας και είναι καθαρά αισθητικό το θέμα, ενώ το φαίρινγκ σουλουπώθηκε και ίσως πάει για βάψιμο το χειμώνα, γενικά δεν είναι κάτι σοβαρό απλά χάλασε την τέλεια εικόνα της μηχανής.
Ζημιές-βλάβες δεν υπήρξαν και περάσαμε ΜΟΤ (κτεο) αέρα. Τοποθετήθηκαν DIY θερμενόμενα της Oxford και νομίζω ότι ήταν ότι ποιο απαραίτητο...
Στο δρόμο η μηχανή έχει δυο πρόσωπα, το γλυκό, χαλαρό "κοριτσάκι" που χωρίς υστερίες και δράματα βολτάρει ανέμελα και χαμογελαστά μέχρι να φτάσει η "καρδούλα" τις 8500 στρ/λεπτό, από εκεί και μετά μεταμορφώνετε σε ένα λυσσασμένο, εξαγριωμένο και κακό "πλάσμα" που γελάει σατανικά και ρουφάει δέμονισμένα βενζίνη... τότε είναι που σε δρόμους με καλή ποιότητα ασφάλτου και καλή χάραξη πατάει καλά, στρίβει γλυκά και φρενάρει δυνατά. Όταν η ποιότητα του δρόμου χαλάσει αρχίζει να κουνάει η ανάρτηση, ειδικά η μπροστά παύει να δείχνει στιβαρή και σταθερή, και γίνετε νευρική και δύστρωπη.
Ουσιαστικά μέχρι πριν τις 9000 στρ/λεπτό βολοδέρνεις νοχελικά χωρίς παραίτητα να πηγαίνεις και αργά...αλλά δόντια βγάζει από εκεί και πάνω... Η ανάρτηση είναι άνετη και η θέση οδήγησης δεν κουράζει ιδιαίτερα τουλάχιστον μέχρι και τις 4-5 ώρες οδήγησης. Το μπροστινό φρένο είναι πολύ καλό αλλά θέλει λίγο προσοχή μέσα στην πόλη ενώ το πίσω είναι λίγο αδύναμο και χωρίς ιδιαίτερη αίσθηση. Η κατανάλωση είναι χαμηλή και αν υπολογίζω σωστά πρέπει να είναι γύρω στα 5-5.5 λτ/100χλμ αλλά ανεβαίνει κατακόρυφα όταν δείχνει το κακό της πρόσωπο...(μιλάω μόνο για επαρχιακό...όχι εθνικές, ελάχιστη πόλη).
Τώρα ψάχνω για λάδια και μάλλον λέω για μοτούλ 5100 ημισυνθετικά 10W-40 με τιμή γύρο στα 40λυριά το 4λιτρο...τι λενε οι "τεχνικοί" του φόρουμ;
να κοιτάξω κάτι άλλο;
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...περισσότερα και αναλυτικότερα προσεχώς...γνώμες, απόψεις, διαφωνίες, κράξιμο και αψιμαχίες πάντα ευπρόσδεκτα...
:wave2:

spyrakos35
28/06/2013, 06:06
δλδ μια χαρά σου ήρθε.... :)

εγω μοτούλ ποτες.... 10-40 χμ.... μαλλον αλλα για πες μία πάλι τις θερμοκρασίες εκεί?

μήπως φταίνε τα ελαστικά και όχι η ασφαλτος?

RaGe_Raptor
28/06/2013, 06:25
Να το χαίρεσαι ρε φίλε...εκεί στην ξενιτιά...πολύ ωραίο το μοτό σου...

TROOPER
28/06/2013, 08:46
λουκι η περιγραφη σου ειναι αντικειμενικοτατη!

:beer::beer:

LOUKILOUK
28/06/2013, 10:50
δλδ μια χαρά σου ήρθε.... :)

εγω μοτούλ ποτες.... 10-40 χμ.... μαλλον αλλα για πες μία πάλι τις θερμοκρασίες εκεί?

μήπως φταίνε τα ελαστικά και όχι η ασφαλτος?

Μια χαρά ευχαριστημένος είμαι προς το παρόν, αλλά "διαολίζομαι" που και που και κάνω κακές και πονηρές σκέψεις για το επόμενο Σκοτσέζικο καλοκαίρι...
Εγώ τα μοτούλ, τα φουλ συνθετικά 300V, τα χρησημοποιώ και στο 990, κανένα παράπονο πέρα από την τιμή τους. Για το ιξώδες και εγώ δεν είμαι πολύ σίγουρος, θα κάνω και μια γύρα στα τοπικά συνεργεία για ερωτήσεις αλλά νομίζω ότι παίζει πολύ σαν πιθανότητα. Οι θερμοκρασίες εδώ παίζουν από -5 τον χειμώνα και δεν ανεβαίνουν πάνω από τους 22 ΠΟΤΕ το καλοκαίρι...Γενικά η μηχανή βγαίνει από τους 5-6 βαθμούς και πάνω. Κάτω από τους 2 είναι δράμα...μιλάω για αξιοπρεπείς ημερήσιες βόλτες της τάξης των 80-180 μιλίων (140-300χλμ) κατά βάση.
Τα ελαστικά μου είναι σε όχι τέλεια αλλά καλή κατάσταση, θα πάω για καινούρια στην επόμενη σεζόν, αλλά πιστευω ότι είναι ο δρόμος γιατί όπου είναι χαλί το μηχανάκι ρολάρει πολύ γλυκά, όταν μπω όμως σε δρόμους με χειρότερη ποιότητα δρόμου, όχι τόσο ασφάλτου αλλά χάραξης, εκεί αρχίζουν τα χοροπηδητά και οι ασάφιες, ειδικά μπροστά...μιλάω πάντα για την φάση που το μηχανάκι δείχνει τον "κακό" του χαρακτήρα...όσο δεν το πιέζεις είναι κυρία ατάραχη.
Εσύ γιατί μοτούλ ποτέ; Έχω διαβάσει και εγώ διάφορα στο φόρουμ παλιότερα και από άτομα με γνώσεις προφανώς, αλλά θεωρώ ότι μάλλον είναι υπερβολικά διατυπωμένα μερικά πραγματάκια... Τι βάζεις στο δικό σου;

LOUKILOUK
28/06/2013, 10:57
λουκι η περιγραφη σου ειναι αντικειμενικοτατη!

:beer::beer:

Απλά περιγράφω αυτά που ζω-οδηγώ...ελπίζω μόνο να μπορώ να καταλαβαίνω-νοιώθω τι καβαλάω...
καμιά συμβουλή από παλιοφεϊζερά υπάρχει; για λάδια, φίλτρα, τακάκια, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα;
και από μένα μία :beer:

υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.

TROOPER
28/06/2013, 11:09
Απλά περιγράφω αυτά που ζω-οδηγώ...ελπίζω μόνο να μπορώ να καταλαβαίνω-νοιώθω τι καβαλάω...
καμιά συμβουλή από παλιοφεϊζερά υπάρχει; για λάδια, φίλτρα, τακάκια, λάστιχα και λοιπά αναλώσιμα;
και από μένα μία :beer:

υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.

το κατεμι το εδωσα.
για φειζερ οτι και να γραψω ειναι αλλες οι συνθηκες που οδηγεις και γι' αυτο δεν γραφω τπτ.
παντως το feedback σου απο τη μοτοσυκλετα ειναι πολυ καλο :wave2:

spyrakos35
28/06/2013, 11:34
Τι βάζεις στο δικό σου;

ημισυνθετικά τόρκο.... ιξώδες δεν σου λέω γιατί εδώ είναι ελλάδα μάτια μου.....

υγ....
στο πλαίσιο της αεκτζίδικης μοτο-αλληλεγγύης (καθότι είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ) εαν και εφόσον για παρελκόμενα του ρημαδιού σου (του 990 ντε, τι νόμιζες :lol:) δεις οτι οι εδώ τιμές είναι καλύτερες και δεν έχεις άλλο τρόπο να στα στείλουν, ρίξε πμ και με μία μικρή προμηθειούλα (:p) θα την βρούμε την άκρη
:beer:

α.... ρώτα τον τρούπη γιατί το πούλησε βρε......

sniper
28/06/2013, 12:05
....

υ.γ. Γράψε και συ για το ΚΤΜ καμιά αράδα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου.

Να γράψω εγώ καλυτερα για το RCV212

LOUKILOUK
28/06/2013, 20:26
ημισυνθετικά τόρκο.... ιξώδες δεν σου λέω γιατί εδώ είναι ελλάδα μάτια μου.....

υγ....
στο πλαίσιο της αεκτζίδικης μοτο-αλληλεγγύης (καθότι είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ) εαν και εφόσον για παρελκόμενα του ρημαδιού σου (του 990 ντε, τι νόμιζες :lol:) δεις οτι οι εδώ τιμές είναι καλύτερες και δεν έχεις άλλο τρόπο να στα στείλουν, ρίξε πμ και με μία μικρή προμηθειούλα (:p) θα την βρούμε την άκρη
:beer:

α.... ρώτα τον τρούπη γιατί το πούλησε βρε......

Ήμουν σίγουρος ότι θα άκουγα Torco...πριν μάθεις για τα συγκεκριμένα τι έβαζες; (επίσης είμαι αρκετά σίγουρος ότι εδώ μέσα διάβασες και πείστικες για τα Torco...το πέτυχα;)
Το άλλο με τα παρελκόμενα δεν το πιάσα και συμπάθαμε κιόλας...Το 990 βρίσκετε κλειδωμένο στο γκαράζ μου στην Ελλάδα...και ο Τρούπης μάλλον θα το πούλησε για οικονομικούς λόγους...ίσως δεν είναι και στο στιλάκι του επίσης...το οδηγικό εννοώ.

υ.γ. είναι όντως διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ...ειδικά τώρα...

LOUKILOUK
28/06/2013, 20:30
το κατεμι το εδωσα.
για φειζερ οτι και να γραψω ειναι αλλες οι συνθηκες που οδηγεις και γι' αυτο δεν γραφω τπτ.
παντως το feedback σου απο τη μοτοσυκλετα ειναι πολυ καλο :wave2:

Πες μας και γιατί το έδωσες...(χάρη κάνω στον Σπυράκο...)
Για τις συνθήκες νταξ...δε οδηγάω και στο 'Αρη...

LOUKILOUK
28/06/2013, 20:33
Να γράψω εγώ καλυτερα για το RCV212

για λέγε...για λέγε...

skylaros
29/06/2013, 03:39
επειδή αν βρω δουλειά είναι σίγουρα ένα από τα 3-5 μηχανάκια που κοιτάζω θα μου άρεσε να δω διάφορες σκέψεις για αυτό το μοτόρι. Για παράδειγμα παίρνει βελτίωση στο μπροστινό? αλλαγή με κάποιο άλλο μπροστά και ποιό άλλο και τι πατέντα, το πίσω ανταπεξέρχεται ? επιδέχεται βελτίωσης ? με τα ηλεκτρικά? και γενικά τέτοια ζητηματάκια :) φυσικά εσύ έχεις τον πρώτο λόγο στο post που έκανες και σε ευχαριστούμε για το feedback Που μας έκανες, αν κρίνεις πως δεν έχουν εδώ θέση αυτά που λέω πες μου και το σβήνω χωρίς καμία παρεξήγηση !!! :beer:

spyrakos35
29/06/2013, 04:33
Οχι τα τορκο δεν τα εμαθα εδω.....

Αν τα αναλωσιμα/ανταλλακτικα για το ρημαδι που πηρες εκει πανω ειναι πιο ακριβα απο εδω και θες, στειλε πμ να στα στειλουμε...:wave2:

DrBig
29/06/2013, 08:24
Κοιτα και τα IPONE Γιωργο, παντα σε ημι και ισως για Σκωτια χειμωνα σε ρευστοτητα 30 (αν νοιωθεις το κιβωτιο σκληρο), αλλιως 40ρια θα ειναι μια χαρα, χειμωνα καλοκαιρι.

LOUKILOUK
29/06/2013, 14:38
Πάω ανάποδα...Άγι ευχαριστώ για την υπενθύμιση, τα IPONE παίζουν...νομίζω κατασταλάζω στο 10W-40 ημισυνθετικά και ψάχνω την μάρκα, εδώ παίζει πολύ Castrol, motoul, shell, fuchs σε καλές τιμές και μετά θέλει ψάξιμο...καμιά γνώμη για αυτά;
Σπυράκο τώρα εννόησα και ευχαριστώ πολύ, νομίζω όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο οικομομικά...
Σκύλαρε έκανες ακριβώς τις ερωτήσεις που θα έκανα και εγώ...θα συνεχίσω το feedback...ελπίζω να βοηθήσω.
μπυρίτσα για όλους...στον ήλιο...:beer::sun:

TROOPER
30/06/2013, 21:08
Πες μας και γιατί το έδωσες...(χάρη κάνω στον Σπυράκο...)
Για τις συνθήκες νταξ...δε οδηγάω και στο 'Αρη...

δεν εφταιγε το μηχανακι. απλα δεν εκανε για μενα.
πολυ κραδασμο, σκληροπυρηνικη σελα, και τρελη-ΤΡΕΛΗ καταναλωση!!!! ιδανικο για εκδρομικο εντουρο αλλα κατα τη γνωμη μου ακαταλληλο για ταξιδι.
οσο για το δικο σου 10-40 ipone νομιζω θα ητανε μια χαρα.


επειδή αν βρω δουλειά είναι σίγουρα ένα από τα 3-5 μηχανάκια που κοιτάζω θα μου άρεσε να δω διάφορες σκέψεις για αυτό το μοτόρι. Για παράδειγμα παίρνει βελτίωση στο μπροστινό? αλλαγή με κάποιο άλλο μπροστά και ποιό άλλο και τι πατέντα, το πίσω ανταπεξέρχεται ? επιδέχεται βελτίωσης ? με τα ηλεκτρικά? και γενικά τέτοια ζητηματάκια :) φυσικά εσύ έχεις τον πρώτο λόγο στο post που έκανες και σε ευχαριστούμε για το feedback Που μας έκανες, αν κρίνεις πως δεν έχουν εδώ θέση αυτά που λέω πες μου και το σβήνω χωρίς καμία παρεξήγηση !!! :beer:

μπροστα ελατηρια λαδια και εισαι οκ. αλλαζεις και σε wp πισω και εισαι αρχηγος!
αν πουμε οτι ειχε ενα ζητημα το μορι ηταν μαλλον τα ρουλεμαν λαιμου τα οποια αλλαζες και καθαριζες.
αλλα θεματα δεν ειχε.

LOUKILOUK
25/01/2014, 17:14
Μετά από κάτι παραπάνω από 5k miles (8κ χλμ) πλέον το μηχανάκι παραμένει μάχιμο στους παγωμένους Σκοτσέζικους δρόμους και η προπόνηση στο βρεγμένο δεν έχει σταματημό. Τώρα που είπα σταματημό Θυμήθηκα ότι Τα μπροστινά τακάκια πνέουν τα λοίσθια...υπάρχει κάποια πρόταση σε τακάκια ή κάποια συμβουλή;
Επίσης το μπροστινό λάστιχο θα χρειαστεί αλλαγή σύντομα. Κατά τα άλλα η κατάνάλωση έχει βελτιωθεί...λόγω του βρεγμένου...αλλά και το αλάτι του δρόμου έχει αρχίσει να επηρεάζει την εμφάνιση των μεταλλικών μερών.
Ελπίζω να επανέλθω και με φωτό.
Καλούς δρόμους να'χουμε

TROOPER
27/01/2014, 00:51
Μετά από κάτι παραπάνω από 5k miles (8κ χλμ) πλέον το μηχανάκι παραμένει μάχιμο στους παγωμένους Σκοτσέζικους δρόμους και η προπόνηση στο βρεγμένο δεν έχει σταματημό. Τώρα που είπα σταματημό Θυμήθηκα ότι Τα μπροστινά τακάκια πνέουν τα λοίσθια...υπάρχει κάποια πρόταση σε τακάκια ή κάποια συμβουλή;
Επίσης το μπροστινό λάστιχο θα χρειαστεί αλλαγή σύντομα. Κατά τα άλλα η κατάνάλωση έχει βελτιωθεί...λόγω του βρεγμένου...αλλά και το αλάτι του δρόμου έχει αρχίσει να επηρεάζει την εμφάνιση των μεταλλικών μερών.
Ελπίζω να επανέλθω και με φωτό.
Καλούς δρόμους να'χουμε

δες τη πρασινη σειρα της dp

http://www.dp-brakes.com/Shop/p-2-SDP-SPORT-HH.html

LOUKILOUK
01/02/2014, 03:22
Thanks trooper...

TROOPER
02/02/2014, 16:08
Thanks trooper...

ναδα καουμποι :wave2:

jimmis5
02/02/2014, 23:14
Ελα ελα να βλεπουμε φωτογραφιες με την ντολυ σου !!!

LOUKILOUK
15/03/2014, 00:05
Κλείνουμε χρόνο σε μερικές μέρες με το φέιζερ παρέα και πλέον μπορώ να πως έχω μια αρκετά καλή εικόνα για τα θετικά του και τις αδυναμίες του, θα κάνω όμως το ραπόρτο μου αργότερα. Προς το παρόν πάμε για δεύτερη αλλαγή λαδιών και θα χρειαστούμε και λαστιχάκια...
Αλλαγή κάθε 3.000 μίλια (5κ χλμ περίπου) είναι οκ; Τι λέτε;
Για λάστιχα καμιά πρόταση υπάρχει;
Καλούς δρόμους σε όλους , ειδικά τώρα που μπαίνει και η άνοιξη...

akis_trevor
15/03/2014, 09:46
το s2 που ειχα και το 800 που εχω καθε 5000 χλμ δινουν για λαδια.
οσον αφορα τα λαστιχα,επειδη φανταζομαι εκει τρωει λαστιχο η ασφαλτος,θες κατι να εχει αντοχη σε χλμ.απτην αλλη δεν ξερω ποσο συχνα το βγαζεις για βολτα και αν οδηγας τουριστικα η πιο σπορ..

LOUKILOUK
15/03/2014, 11:32
Thanks Akis
Η οδήγηση είναι μάλλον σπορ και συχνά σε βρεγμένο... Τα χλμ σε ένα χρόνο ήταν 8κ περίπου αλλά βοήθησε και ο καιρός...
Καλό ΣΚ σε όλους

akis_trevor
15/03/2014, 12:08
ποια λαστιχα φοραγες πριν;εμεινες ικανοποιημενος;για να δουμε προς τα που εισαι....
για βροχη τα Pilot road 2 που ειχα στο 600αρι και ειχαν δοκιμαστει σε βρεγμενο πολλες φορες,εντος κι εκτος πολης ηταν πολυ πολυ καλα,και εβγαλαν και πολλα χλμ.αλα δεν ειναι σπορ,ειναι τουριστικα λαστιχα.
τα μετζελερ m3 που φοραω τωρα πανω,τα εχω ενα 2μηνο περιπου και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος σε κρατημα,χρονο ζεσταματος κλπ..σε βροχη δεν εχουν δοκιμαστει περα απο ενα 5-10 λεπτο με ψιχαλα.

alexxxcbr
15/03/2014, 12:20
Oτι λαστιχο και να βαλεις εκει μια χαρα θα ειναι αρκει να μην βαλεις γομες.
Πρωτη επιλογη για μενα ειναι Metzeler M5.:wave2:

LOUKILOUK
25/03/2014, 01:35
Με βλέπω για Michelin pilot road 3... Καμιά άποψη σχετικά;
Η οδήγηση σπορ τουριστική θα έλεγα, σβέλτη αλλά όχι πίστα και ξύσιμο γόνατο...συχνά βρεγμένο...και θερμοκρασίες 2-22...
Το οικονομικό δε με καίει τόσο, λίγο πάνω λίγο κάτω γύρω στα 200 λιριά το βλέπω...
Thanks mates που λένε και εδώ πα....

motomaniac
25/03/2014, 12:03
Με βλέπω για Michelin pilot road 3... Καμιά άποψη σχετικά;
Η οδήγηση σπορ τουριστική θα έλεγα, σβέλτη αλλά όχι πίστα και ξύσιμο γόνατο...συχνά βρεγμένο...και θερμοκρασίες 2-22...
Το οικονομικό δε με καίει τόσο, λίγο πάνω λίγο κάτω γύρω στα 200 λιριά το βλέπω...
Thanks mates που λένε και εδώ πα....

εχω διαβασει οτι ειναι τα καλυτερα στο βρεγμενο.

LOUKILOUK
26/03/2014, 12:05
Είναι ένα βασικό κριτήριο η συμπεριφορά στο βρεγμένο...κάτι αρνητικό γνωρίζουμε ;

motomaniac
26/03/2014, 12:33
δεν θυμαμαι το σαιτ γαμωτο απο αγορασα λαστιχα. εκει εχει ολα τα συγκριτικα ελαστικων απο τα περιοδικα της αγορας. και η βαθμολογια των ελαστικων στο σαιτ ειναι με βαση τα συγκριτικα. και δεν εχει ενα περιοδικο.. το θυμηθηκα http://www.mynetmoto.com/

o_gavros
28/03/2014, 20:52
Δυναμη το μυνετμοτο.
εχω ψωνίσει 3 σετ λαστιχα απο εκει,πάντα κυριοι στις τιμές,στην επικοινωνία και στπ χρονο παραδοσης

LOUKILOUK
25/10/2016, 14:47
Μετά από τρισήμιση χρόνια και 12κ μίλια το φέιζερ εκλάπει τα ξημερώματα
της Δευτέρας...
Κρίμα
Πάμε για άλλα....

sapila racing
25/10/2016, 15:01
E όχι ρε!!!
Δεν γλυτώνει τίποτα και πουθενα τελικα.

Τουλάχιστον δεν κόστισε πολλά και θα πάρεις άλλο φαντάζομαι.
Aσφάλεια είχες Third Party Fire and Theft?

taisteal
25/10/2016, 15:02
:sick:

zannisvel
25/10/2016, 15:07
Κριμα ρε φιλε...
Μπορει κατι να γινει και να βρεθει ποτε δε ξερεις.
Αλλιως οταν εισαι ετοιμος ανοιγεις θεματακι και παμε για την επομενη, Μη σκας!!!!!!!

LOUKILOUK
25/10/2016, 18:58
E όχι ρε!!!
Δεν γλυτώνει τίποτα και πουθενα τελικα.

Τουλάχιστον δεν κόστισε πολλά και θα πάρεις άλλο φαντάζομαι.
Aσφάλεια είχες Third Party Fire and Theft?

Τίποτε και πουθενά εντελώς... αν περιγράψω τι και πως θα πεσουν σαγόνια...
Δεν κόστισε πολλά και το επόμενο μάλλον θα κοστίσει λιγότερο...ασφάλεια κανονικά αγγλικά, περιμένω αποζημείωση...να δούμε πόσα και πότε για να πάμε για την επόμενη.
Δε σκάμε, συνεχίζουμε....
Ψαξιμο ξανά και μελέτη για μοντέλα 20αετίας (τα μοντέλα της πρώτης νιότης μου...) που τα ξέρω καλά...;):cry:
:wave2:

sugariasgeorge
25/10/2016, 19:30
Τίποτε και πουθενά εντελώς... αν περιγράψω τι και πως θα πεσουν σαγόνια...
Δεν κόστισε πολλά και το επόμενο μάλλον θα κοστίσει λιγότερο...ασφάλεια κανονικά αγγλικά, περιμένω αποζημείωση...να δούμε πόσα και πότε για να πάμε για την επόμενη.
Δε σκάμε, συνεχίζουμε....
Ψαξιμο ξανά και μελέτη για μοντέλα 20αετίας (τα μοντέλα της πρώτης νιότης μου...) που τα ξέρω καλά...;):cry:
:wave2:

κραταω αυτο...;)

MikeG
25/10/2016, 19:32
Louki αφού υπάρχει "ασφάλεια" να αποζημιώσει είναι "μαλακότερος" ο πόνος! Με το καλό για τη "νέα".

LOUKILOUK
25/10/2016, 22:19
Φυσικά και είναι μικρότερη η χασούρα, λόγο της ασφάλειας. Η απώλεια παραμένει βέβαια, αλλά και οι ασφάλειες δεν είναι τσάμπα... Όλα υπολογισμένα τα έχουν... το χάπι γλυκαίνουν...
Ήταν καλό μηχανάκι και το δίλημμα, το ίδιο ή κάτι άλλο, θα είναι δύσκολο να απαντηθεί...

sugariasgeorge
25/10/2016, 23:23
Φυσικά και είναι μικρότερη η χασούρα, λόγο της ασφάλειας. Η απώλεια παραμένει βέβαια, αλλά και οι ασφάλειες δεν είναι τσάμπα... Όλα υπολογισμένα τα έχουν... το χάπι γλυκαίνουν...
Ήταν καλό μηχανάκι και το δίλημμα, το ίδιο ή κάτι άλλο, θα είναι δύσκολο να απαντηθεί...

ευκαιριααααααααααααα!!!
κατι αλλο βεβαια !!!:beer:

devil's animal
26/10/2016, 09:00
με το καλο το επομενο....

zannisvel
26/10/2016, 09:03
Φυσικά και είναι μικρότερη η χασούρα, λόγο της ασφάλειας. Η απώλεια παραμένει βέβαια, αλλά και οι ασφάλειες δεν είναι τσάμπα... Όλα υπολογισμένα τα έχουν... το χάπι γλυκαίνουν...
Ήταν καλό μηχανάκι και το δίλημμα, το ίδιο ή κάτι άλλο, θα είναι δύσκολο να απαντηθεί...

Απλα πες μας ποτε να ξεκινησουμε.;)

buckley
26/10/2016, 09:16
Τι πες τώρα ρε φίλε και τους είχα για πιο large...

sapila racing
26/10/2016, 12:16
Τι πες τώρα ρε φίλε και τους είχα για πιο large...

Mπα....
Στο UK το 1992 κλάπηκε το παπί του συγκάτοικου σχεδόν μπροστά απ τα μάτια μας παρκαρισμένο στο driveway του σπιτιού μπροστά απ την κουζίνα.
Του γείτονα του είχαν κλέψει και τα απλωμενα ρούχα σε καποια φάση.

LOUKILOUK
13/11/2016, 08:22
Το μηχανάκι έχει βρεθεί και βρίσκεται στην μάντρα κάποιας εταιρίας οδικής βοήθειας μέχρι μα εξεταστεί από την αστυνομία. Στη συνέχεια θα το δει ο εμπειρογνώμονας της ασφάλειας και βλέπουμε...
δεν γνωρίζω τι ζημιές μπορεί να έχει. Θα δούμε... παραμένω αμήχανος... το στερητικό αρχίζει και γίνεται εμφανές...
Καλή σας μέρα

zannisvel
13/11/2016, 11:14
Σου ευχομαι να σου πανε τα πραγματα οσο το δυνατον καλυτερα/και συντομα καβαλα στον Γιαμαχα.
:beer: