PDA

View Full Version : Hayabusa - Help στην Κρητη!



Mikecrt
25/03/2013, 09:07
Με μια απόφαση σχεδόν της στιγμής, μεταπήδησα σε ενα Busa...Εχοντας αρκετές απορίες, κυρίως στο σετάρισμα της ανάρτησης, αλλά και στην συντηρησή του, αναρωτιέμαι μήπως κάποια παιδιά απο εδώ ζούν στην Κρήτη και ασχολούνται με το αθλημα :look:

Εγω μένω Ηράκλειο αλλά η Κρήτη είναι μικρή, οπότε μια συνάντηση είναι ευκολο πράγμα όπου και να είναι! Ασε που θα πιούμε και εναν καφέ και θα ανταλλάξουμε και τα μύρια μοτο-ψέματα! :rolleyes:

ποπαϋ
25/03/2013, 22:32
και σε τι διαφέρει η busa, ως προς το σετάρισμά της, απο τα υπόλοιπα?

Mikecrt
26/03/2013, 11:43
Στο οτι στο παρον διαμερισμα που μένω ειναι αδύνατον να σηκώσω μπροστινο-πισινό να μετρήσω διαδρομες, να μετρησω sag, και κατόπιν να σετάρω. Δεν ειναι πιο απλό να μιλήσω με κάποιον που ήδη εχει και να πάρω μια ιδέα για ενα βασικό setup αλλα και στο τι να περιμένω?

MikeG
26/03/2013, 11:46
Γράψε στο section για Haya στο forum εδώ. Δύσκολα θα βρεις κάποιον Ηρακλειώτη να γράφει εδώ μέσα και να έχει Haya. Όσο για το καφέ, γενικά έχει κοπεί και αυτός λόγο κόστους αλλά μια στο τόσο κάνουμε καμιά καταδρομική, τουλάχιστον ο Foogr01 και εγώ.

ποπαϋ
26/03/2013, 11:50
στείλε πμ στο μέλος arxaios...


αν θες σταντ (μπρος - πίσω) έχω να σου δανείσω

DrBig
26/03/2013, 12:48
Ποιο μπουσα?
Ποσα κιλα εισαι?

Mikecrt
26/03/2013, 13:24
Οκ θα στείλω πμ, thanks Ποπαυ εχω πίσω σταντ, εκανα μια βασικη ρύθμιση τουλάχιστον με τα λίγα που κατάλαβα σε 2 βόλτες, περιμενω να παω ξανα τώρα για να δοκιμάσω. Ειναι mod. 2006 και ζυγιζω 82 κιλά.

Hintro
27/03/2013, 16:50
Οκ θα στείλω πμ, thanks Ποπαυ εχω πίσω σταντ, εκανα μια βασικη ρύθμιση τουλάχιστον με τα λίγα που κατάλαβα σε 2 βόλτες, περιμενω να παω ξανα τώρα για να δοκιμάσω. Ειναι mod. 2006 και ζυγιζω 82 κιλά.


Άρα στην ουσία σε πάει βόλτα δεν την πας...:P

DrBig
27/03/2013, 20:23
Ειναι mod. 2006 και ζυγιζω 82 κιλά.

Μαλλον οι μαμα αναρτησεις σε καλυπτουν αν ειναι συντηρημενες και δεν θες να οδηγεις ταπα.

Ξεκινα απο πισω σαγκ (με σενα επανω) 3 εκατοστα και μπροστα 4 (το λιγοτερο) με 5 (το πολυ). Αν δεν μπορεις να επιτυχεις 4 εκατοστα μπροστα, τοτε μαλλον θελεις καινουργια ελατηρια στα πηρουνια (βαλε 90αρια η 95αρια)
Αποσβεσεις τις μαμα μπροστα και λιγο πιο σφιχτα απο μαμα πισω. Δοκιμασε +2 κλικ στην αποσβεση επαναφορας και αλλα τοσα στην αποσβεση συμπιεσης).

Αν εχεις μαμα εξατμισεις τοτε βαλε πισω αναρτηση απο δευτερης γενιας, αν εχεις αφτερμαρκετ σε καλυπτει (οριακα) αυτο που εχεις. Τα βρισκεις με 100 ευρω.

Ενδεικτικα, τα πρωτης γενιας εχουν πισω ελατηριο 130 και μπροστα 85, ενω τα δευτερης, για πολυ λιγο παραπανω βαρος μηχανης και ιδια γεωμετρια μοχλικου, εχουν 146 και 95 αντιστοιχα.

Εχε υπ'οψιν οτι το μηχανακι ειναι αθλιο (δεν οδηγιεται ενα πραμα) οταν οι αναρτησεις ειναι ρυθμισμενες χαλια (χαλια=2κλικ διαφορα απο το τελειο) και εξαιρετικο οταν ειναι τζετ.

Σε δευτερο χρονο μπορεις να βαλεις και λαστιχο πισω 190/55. Χανεις ελαχιστα σε ευσταθεια σε warp speed nine αλλα κερδιζεις παντου σε ευσταθεια στις στροφες οπως και σε ταχυτητα εισοδου. Επισης ενα 42ρι γραναζι πισω μικραινει οσο πρεπει το μεταξονιο.

Καλες βολτες!

Mikecrt
28/03/2013, 08:55
Εχε υπ'οψιν οτι το μηχανακι ειναι αθλιο (δεν οδηγιεται ενα πραμα)

O λόγος που αρχικά εκανα το ποστ. Ευχαριστώ πολύ, σήμερα θα ρυθμίσω sag, και λάστιχο 55αρι είναι στο δρόμο και έρχεται.

DrBig
28/03/2013, 13:28
O λόγος που αρχικά εκανα το ποστ. Ευχαριστώ πολύ, σήμερα θα ρυθμίσω sag, και λάστιχο 55αρι είναι στο δρόμο και έρχεται.

Παρακαλω, χαρα μου να βοηθησω οσο μπορω.

petros128
07/05/2013, 20:54
Γεια στην παρέα απλά ψάχνουμε με ρυθμίσεις απο b king έχουν καμία σχέση με busa.? Drbig σε βλέπω πολύ διαβασμένος πες μου τα σαγκ μπρος πίσω για τον κολλητό ! Ειναι 85 κιλά !

Shaolin Monk
07/05/2013, 21:34
Για Bking δεν γνωριζω... Λογικα θα ειναι ιδιες με το Gen II αλλα διαφορετικη χρηση και τροπος οδηγησης....
Μπουσακια στο νησι ειναι αρκετα και εδω ειναι και 2-3 παλικαρια μελη... Αλλα ο Dr Bigουλας με καλυψε αρκετα!!!! ;)

petros128
07/05/2013, 21:43
Για Bking δεν γνωριζω... Λογικα θα ειναι ιδιες με το Gen II αλλα διαφορετικη χρηση και τροπος οδηγησης....
Μπουσακια στο νησι ειναι αρκετα και εδω ειναι και 2-3 παλικαρια μελη... Αλλα ο Dr Bigουλας με καλυψε αρκετα!!!! ;)

Και εγω αυτόν περιμενω!!!

DrBig
09/05/2013, 07:50
Γεια στην παρέα απλά ψάχνουμε με ρυθμίσεις απο b king έχουν καμία σχέση με busa.? Drbig σε βλέπω πολύ διαβασμένος πες μου τα σαγκ μπρος πίσω για τον κολλητό ! Ειναι 85 κιλά !

Δεν γνωριζω απο bking, παντως εχει αλλη θεση οδηγησης και συνεπως πιθανοτατα αλλες ρυθμισεις. Οσο για το σαγκ, ειναι ανεξαρτητο απο βαρος αναβατη. Εμενα σε gen1 με πισω αναρτηση απο gen2 και 90 κιλα κρεας, μου δουλευει πολυ καλα με περιπου 3 εκατοστα πισω και 4.5 μπροστα. Το μπροστινο (με 1.00 ελατηρια και 10ρι λαδι το βρισκω πολυ ευαισθητο στο σαγκ). Δυο στροφες στην προφορτιση (=λιγα χιλιοστα) χωριζουν το πολυ καλο απο το πολυ κουραστικο, οποτε εκει θελει πολλες δοκιμες για να το βρεις και να μη βασιζεσαι σε ξερα νουμερα.
Μου πηρε μερικες χιλιαδες χιλιομετρα να βρω τι μου ταιριαζει, καποιος πιο εμπειρος θα μπορουσε ισως να το βρει με την μια. Θελει βολτες με το κατσαβιδι στο χερι για να γινει δουλεια....
Προσοχη σε ενα πραμα, μη ξεκινησεις να ρυθμιζεις με σκληρο μπροστινο γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σημειο ισορροπιας μπρος-πισω. Επισης μιας και εχω 10ρι (αντι 5ρι) λαδι, δεν μπορω να εκφερω αποψη για τις ρυθμισεις αποσβεσης στα πηρουνια, εγω τις εχω σε 3-4 κλικ απο τερμα μαλακες και σε συμπιεση και σε επαναφορα. Πιεσεις 42 μπρος-πισω.

petros128
13/05/2013, 23:24
3 πόντους με αναβάτη η στατικό ;

DrBig
14/05/2013, 06:22
με αναβατη