PDA

View Full Version : Κεφαλές CBR600Fi



Πολυμήχανος
26/03/2013, 10:07
Γνωρίζει κάποιος αν η κεφαλή στο CBR600FI toy 2002, έχει κάποια διαφορά από εκείνη του μοντέλου 2005;

Φίλος θέλει να βελτιώσει μια κεφαλή, αλλά χωρίς να χαλάσει την δική του, και έτσι έχει βρει μια ανταλλακτική.

Έχουν όμως αυτήν την διαφορά χρονιάς. Να την πάρει ο φίλος; Ή θα έχει καμιά διαφορά και θα του μείνει άχρηστη;

Παρακαλώ να απαντήσει κάποιος μόνο αν ΞΕΡΕΙ, όχι όποιος νομίζει-πιστεύει κ.ο.κ. Ξέρω δύσκολο να το ξέρει κάποιος είναι πολύ εξειδικευμένο, αλλά ....για να δούμε!

sniper
26/03/2013, 10:19
Εχουν το ίδιο μοτέρ. Οι αλλαγές που έγιναν από το 2003 και μετά που βγήκε το RR ήταν χρωματικές και το πηρούνι που έχασε τις ρυθμίσεις του το 2006 αν δεν κάνω λάθος (για την χρονιά)

Sapadak
26/03/2013, 10:34
Για το μοντελο του φιλου σου οκ, ξερει, αλλα για το 2005 της κεφαλης που βρηκες ποσο σιγουρος ειναι οτι ειναι του 2005? Ποσο σιγουρος ειναι οτι ειναι απο Φ και οχι απο ΦΣ?

Διαφοροποιησείς στα μοτερ, γνωριζω οτι παιζαν μονο στα μπουζια, για λογους καυσαερίων και τα υπολοιπα ιδια.

nightstalker
26/03/2013, 10:38
Για το μοντελο του φιλου σου οκ, ξερει, αλλα για το 2005 της κεφαλης που βρηκες ποσο σιγουρος ειναι οτι ειναι του 2005? Ποσο σιγουρος ειναι οτι ειναι απο Φ και οχι απο ΦΣ?

Διαφοροποιησείς στα μοτερ, γνωριζω οτι παιζαν μονο στα μπουζια, για λογους καυσαερίων και τα υπολοιπα ιδια.

το 2005 δεν έβγαινε FS νομίζω
πάντως αν έχει τον αριθμό πλαισίου από το μηχανάκι που προέρχεται η κεφαλή μπορεί να το βρει μάλλον εύκολα

Sapadak
26/03/2013, 10:40
το 2005 δεν έβγαινε FS νομίζω

Μπες στο car.gr και δες τι πουλαει ο καθενας :lol:

Δεν εβγαινε σιγουρα, αλλα πχ ενας μαντρας μπορει να λεει οτι θελει για να πουλησει, να σου λεει ειναι 2005 η κεφαλη και να ειναι του 2001FS

nightstalker
26/03/2013, 10:41
Μπες στο car.gr και δες τι πουλαει ο καθενας :lol:

Δεν εβγαινε σιγουρα, αλλα πχ ενας μαντρας μπορει να λεει οτι θελει για να πουλησει, να σου λεει ειναι 2005 η κεφαλη και να ειναι του 2001FS


σωστός...:lol:

motomaniac
26/03/2013, 13:23
βρες parts catalog φιλε πολυμηχανε κι ελεγξε το μονος. ειναι ο μονος σωστος τροπος. να σου δωσω για παραδειγμα τα kawasaki που ξερω 3 πραγματα. το ΖΧ10 του 04 με του 05 δεν εχουν ανακοινωμενες διαφορες στα μοτερ. κι ομως φιλος μηχανικος που εχει μοτερ κι απο τα δυο λεει οτι το 05 εχει καποιες λιγες μεν αλλα σημαντικες διαφορες (κυριως σε θεμα ενισχυσης νομιζω) σε σημεια που το 04 φαινοταν πιο αδυναμο. οποτε οτι κι αν λεμε εμεις μονο ο καταλογος των γνησιων ξερει.
αν τον βρεις στειλε και σε μενα.. :)

edit: ασε το ειχα κανει θεμα και παλιοτερα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126911

dankannn
26/03/2013, 15:01
βρες parts catalog φιλε πολυμηχανε κι ελεγξε το μονος. ειναι ο μονος σωστος τροπος. να σου δωσω για παραδειγμα τα kawasaki που ξερω 3 πραγματα. το ΖΧ10 του 04 με του 05 δεν εχουν ανακοινωμενες διαφορες στα μοτερ. κι ομως φιλος μηχανικος που εχει μοτερ κι απο τα δυο λεει οτι το 05 εχει καποιες λιγες μεν αλλα σημαντικες διαφορες (κυριως σε θεμα ενισχυσης νομιζω) σε σημεια που το 04 φαινοταν πιο αδυναμο. οποτε οτι κι αν λεμε εμεις μονο ο καταλογος των γνησιων ξερει.
αν τον βρεις στειλε και σε μενα.. :)

edit: ασε το ειχα κανει θεμα και παλιοτερα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126911


http://zsf-motorrad.de/en/Spares/CBR600F1-G-CAT
Κανε εγραφη για να βλεπεις και τα διαγραματα

dankannn
26/03/2013, 15:02
Γνωρίζει κάποιος αν η κεφαλή στο CBR600FI toy 2002, έχει κάποια διαφορά από εκείνη του μοντέλου 2005;

Φίλος θέλει να βελτιώσει μια κεφαλή, αλλά χωρίς να χαλάσει την δική του, και έτσι έχει βρει μια ανταλλακτική.

Έχουν όμως αυτήν την διαφορά χρονιάς. Να την πάρει ο φίλος; Ή θα έχει καμιά διαφορά και θα του μείνει άχρηστη;

Παρακαλώ να απαντήσει κάποιος μόνο αν ΞΕΡΕΙ, όχι όποιος νομίζει-πιστεύει κ.ο.κ. Ξέρω δύσκολο να το ξέρει κάποιος είναι πολύ εξειδικευμένο, αλλά ....για να δούμε!



Απαντηση σου εχω στειλει στο mybike

motomaniac
27/03/2013, 15:57
http://zsf-motorrad.de/en/Spares/CBR600F1-G-CAT
Κανε εγραφη για να βλεπεις και τα διαγραματα

θελει αφμ το γ@μηδι..

sniper
27/03/2013, 16:01
και πως ξέρεις αν η μεταχειρισμένη κεφαλή είναι το τάδε part number από αυτό το Site?

Πολυμήχανος
27/03/2013, 16:38
Ευχαριστώ όλους για απαντήσεις.

Βρήκα ότι έχουν άλλο part number για την κεφαλή αυτή καθέ αυτή, αν και όλα τα εξαρτήματα, βαλβίδες, ελατήρια κ.ο.κ. είναι ακριβώς τα ίδια επιμέρους part numbers.

Σε επικοινωνία μου με εξουσιοδοτημένο Honda , μου είπε ότι το διαφορετικό part number μπορεί και να σημαίνει ουσιαστική διαφορά μπορεί και όχι π.χ. να άλλαξε το χρώμα... Δυστυχώς δεν του έχει τύχει τέτοιο σενάριο, και δεν το ήξερε ούτε κι αυτός.

Οπότε μόνο με δοκιμή. Αν τυχόν το προχωρήσει ο φίλος, θα γράψω κι εδώ τι έγινε τελικά να το έχουμε σαν μια κάποια αναφορά.

Ευχαριστώ και πάλι όλους.

dankannn
27/03/2013, 16:53
θελει αφμ το γ@μηδι..

Όχι βρε βαλε στα λατινικά έναν αριθμό ταυτότητας.
Στο μπροστά menu μπορείς αφού κάνεις εγγραφή να βάλεις στο αρχικό παράθυρο
τον αριθμό πλαισίου και σου βγάζει για το δικό σου μηχανάκι τα ανταλλακτικά.
Δεν είναι για αγορά από αυτούς γιατί είναι ακριβό site απλά για να βλέπεις κωδικούς.

dankannn
27/03/2013, 16:57
και πως ξέρεις αν η μεταχειρισμένη κεφαλή είναι το τάδε part number από αυτό το Site?

Αυτό το ξέρει μονο αυτός που θα στο πουλήσει.
Το site είναι για να βλέπεις τα part number των ανταλλακτικών

sniper
27/03/2013, 16:59
Αυτό το ξέρει μονο αυτός που θα στο πουλήσει.
Το site είναι για να βλέπεις τα part number των ανταλλακτικών

Nαι, βασικά δεν ρώταγα :winka:

dankannn
27/03/2013, 17:00
Ευχαριστώ όλους για απαντήσεις.

Βρήκα ότι έχουν άλλο part number για την κεφαλή αυτή καθέ αυτή, αν και όλα τα εξαρτήματα, βαλβίδες, ελατήρια κ.ο.κ. είναι ακριβώς τα ίδια επιμέρους part numbers.

Σε επικοινωνία μου με εξουσιοδοτημένο Honda , μου είπε ότι το διαφορετικό part number μπορεί και να σημαίνει ουσιαστική διαφορά μπορεί και όχι π.χ. να άλλαξε το χρώμα... Δυστυχώς δεν του έχει τύχει τέτοιο σενάριο, και δεν το ήξερε ούτε κι αυτός.

Οπότε μόνο με δοκιμή. Αν τυχόν το προχωρήσει ο φίλος, θα γράψω κι εδώ τι έγινε τελικά να το έχουμε σαν μια κάποια αναφορά.

Ευχαριστώ και πάλι όλους.

Τώρα που το λες είναι αρκετά πιθανό γιατί από το 2003 και μετά το έβγαλε με άλλο χρώμα στα καπάκια του κινητήρα και δεν έχω προσέξει μπας και έχει και άλλο χρώμα στην κεφαλη.
Άμα κάνει πατέντα ο φίλος σου στείλε μου ένα μήνυμα με το τι έγινε και πως απέδωσε εχω περιεργεια..