PDA

View Full Version : Νέα μοτοσυκλέτα, ίσως;



lookingboobies
26/03/2013, 19:57
Nα αρχίσω κάπως έτσι . Είμαι άσχετος οδηγώ την τελευταία δεκαετία ένα Honda town mate παλικάρι , αλλά δυστυχώς το παλικάρι αρχίζει και γίνεται ένας σεβαστός γεράκος.
Οπότε πιστεύω ότι είναι η ώρα να σκεφτώ κάτι άλλο . Δεν έχω ιδέα από μοτοσυκλέτα πέραν από τον σεβαστό γεράκο και όμως αν βρω κάτι οικονομικό θα ήθελα να μπω στο χώρο της μοτοσυκλέτας . Ψάχνω κάτι κοντά σε καινούργιο 2 με 3.000 euro και σε μεταχειρισμένο από 1 έως 2.000 euro.
Σε 2 μαγαζιά που πήγα μου πρότειναν το cbf και το cbr se 125 cc ( για να πω την αλήθεια φοβάμαι σε μεγαλύτερο κυβισμό γιατί το ξαναλέω είμαι άσχετος από μοτοσυκλέτες ).
Σε μια συζήτηση που είχα μου είπαν ότι σε αυτόν τον κυβισμό για νησί θα είναι απογοήτευση γιατί είναι χαμηλά και θα βρίσκουν εύκολα ειδικά με 2 άτομα πάνω καλύτερα να κοιτάξω για enduro .
Οπότε εδώ έρχομαι σε σας και ρωτώ αξίζει να πάω σε μοτοσυκλέτα και ποιον να ακούσω καλύτερα ; Eπίσεις είμαι 27 χρονών και επειδή μπορεί το μυαλό να θέλει άλλα η τσέπη η το σώμα να αδυνατεί θέλω να το σκεφτώ καλά πριν κάνω κάτι.

MikeG
26/03/2013, 20:02
Καλώστον, αρχικά να μεταφέρουμε το thread στα "Γενικά περί Μοτοσυκλέτας".

Από εκεί και πέρα, θα πρότεινα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο 250 enduroηδές. π.χ KLX250R, XR250R, Yamaha 250TTR και πάει λέγοντας. Σε νησί θα το ευχαριστηθείς καλύτερα μιας και σίγουρα έχει και τους χωματόδρομους του & τις παραλίες του.

Άσε τα 125 και μη φοβάσαι τα 250.

:wave2:

Drake Ramore
26/03/2013, 20:10
Και Honda και Town Mate ειναι λίγο δύσκολο. Ή Yamaha θα 'ναι ή δεν θα 'ναι town mate. Οπως και να εχει ειναι ενδεικτικό του οτι το έχεις σαν εργαλείο και μάλλον πάλι για ένα εργαλείο ψάχνεις, λίγο πιο μεγάλο και δυνατό.

Εγω λέω ξέχνα τα 125. Θα 'ναι σαν να πήρες καινούριο παπάκι.
Πήγαινε κατευθείαν σε 250 κυβικά CBF 250 ή SYM Wolf και είσαι μια χαρά.

lookingboobies
27/03/2013, 08:00
Καλώστον, αρχικά να μεταφέρουμε το thread στα "Γενικά περί Μοτοσυκλέτας".

Από εκεί και πέρα, θα πρότεινα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο 250 enduroηδές. π.χ KLX250R, XR250R, Yamaha 250TTR και πάει λέγοντας. Σε νησί θα το ευχαριστηθείς καλύτερα μιας και σίγουρα έχει και τους χωματόδρομους του & τις παραλίες του.

Άσε τα 125 και μη φοβάσαι τα 250.

:wave2:
Πρέπει να το μεταφέρω εγώ ;; Δεν έχω ανέβει ποτέ σε μοτοcross για την ακρίβεια ποτέ σε κάτι πέρα απο παπάκι οπότε μήπως 250 ειναι πολλά ;;

lookingboobies
27/03/2013, 08:04
Σωστός , κοιτάγα μοντέλα Ηοnda και κόλλησα .Το ναι σαν παπάκι δεν με χαλάει να σου πω την αλήθεια .. είμαι σε μιά φάση φοβάται ο γιαννής το θεριό και το θεριό το γιάννη. Δεν ξέρω μήπως είμαι λάθος εντελώς στο σκεπτικό αλλα απο την άλλη στα κατσάβραχα που ζώ με κάτι δρόμους άστα να πάνε της επιλογές θα είχα, μήπως το cbf θα είναι χαμηλό, πηγα σε έκθεση και το είδα ομολογώ οτι η τιμή ήταν ελκιστική.

Sapadak
27/03/2013, 08:08
Σωστός , κοιτάγα μοντέλα Ηοnda και κόλλησα .Το ναι σαν παπάκι δεν με χαλάει να σου πω την αλήθεια .. είμαι σε μιά φάση φοβάται ο γιαννής το θεριό και το θεριό το γιάννη. Δεν ξέρω μήπως είμαι λάθος εντελώς στο σκεπτικό αλλα απο την άλλη στα κατσάβραχα που ζώ με κάτι δρόμους άστα να πάνε της επιλογές θα είχα, μήπως το cbf θα είναι χαμηλό, πηγα σε έκθεση και το είδα ομολογώ οτι η τιμή ήταν ελκιστική.

Και γιατι δε κοιτάς παπί με 125-130-135 κυβικα?
Yamaha Crypton 135?
Kawasaki ZX 130?
Honda Innova 125?

Προσωπικά θα κοιτούσα τα 2 πρώτα

αν και τελικά μαλλον για το νησι καλυτερα κατι σε εντουροειδες που λεει και ο MikeG

Και αν σε φοβιζουν τα 250 κυβικά, υπάρχει και το XT 125

nikos_abel
27/03/2013, 08:14
Να συνεχίσεις να φοβάσαι και να πάρεις κάτι που θα γουστάρεις.

Α! και να συνεχίσεις να φοβάσαι.



BTW θεϊκό nick :lol:, καλως όρισες

lookingboobies
27/03/2013, 08:52
Και γιατι δε κοιτάς παπί με 125-130-135 κυβικα?
Yamaha Crypton 135?
Kawasaki ZX 130?
Honda Innova 125?

Προσωπικά θα κοιτούσα τα 2 πρώτα

αν και τελικά μαλλον για το νησι καλυτερα κατι σε εντουροειδες που λεει και ο MikeG

Και αν σε φοβιζουν τα 250 κυβικά, υπάρχει και το XT 125

Ξέρουμε τιμές;

Sapadak
27/03/2013, 08:59
Ξέρουμε τιμές;

Kawasaki zx130 - 2000-2100 (new)
Yamaha Crypton 135X - 2600-2700 (new)
Honda Innova 125 - 2100-2200 (new)
Yamaha XT 125 - 1800 kai φθηνοτερο (used)

MikeG
27/03/2013, 10:06
Πρέπει να το μεταφέρω εγώ ;; Δεν έχω ανέβει ποτέ σε μοτοcross για την ακρίβεια ποτέ σε κάτι πέρα απο παπάκι οπότε μήπως 250 ειναι πολλά ;;

Μεταφέρθηκε, μην ανησυχείς.
Δεν είναι motocross τα μηχανάκια που σου έγραψα, δες μια εικόνα:

285863

endopandou
27/03/2013, 11:45
Εχω ένα KLR 250 δηλαδή τον μπαμπά αυτού που σου έδειξε ο mikeG και σε βεβαιώ πως το μηχανάκι είναι πανάλαφρο και πανεύκολο στο χειρισμό.
Είναι ιδανική μοτοσυκλέτα για νησί (και για την πόλη αλλά αυτό δεν σε απασχολεί) ακόμα και για δικάβαλα και εξαιρετικά ασφαλής επίσης.
Πας κυριολεκτικά παντού και σε προσέχουν οι οδηγοί των αυτοκινήτων σε αντίθεση με το παπί (σου μιλάω απο ιδία πείρα έχοντας κάνει άπειρα χλμ μέσα στην Αθήνα και με τα 2)
Αν βρεις και κάποιο καλό μεταχειρισμένο με μίζα πάρτο με κλειστά μάτια. ;)

Runner Ducati
27/03/2013, 13:57
Εαν προκειται για 250cc νορμαλ τετραχρονο μηχανακι καθημερινης μετακινησης, και οχι κανα καθαροαιμο η διχρονο...
τοτε μην τα φοβασαι τα 250cc εφοσον ΗΔΗ οδηγας μηχανακι...
ισα ισα που ειναι απο τα ιδανικοτερα κυβικα που συνδιαζουν οικονομικη μετακινηση, και καλη ενεργητικη ασφαλεια απο επιδοσεις...
και ειναι πανευκολα τα περισσοτερα για ηδη οδηγο διτροχου στην οδηγηση και χειρισμο...

μεσα στα οικονομικα που ενδιαφερεσαι, και γω θα προτεινα κατι καπου κοντα στα 250cc, πας παντου, πολη, βολτουλες, μικρα ταξιδακια, νησια οπως ειπαν τα παιδια, με ενα αξιοπιστο 250ρι...
εαν σε φοβιζει η μοτοσυκλετα η για καποιο λογο δεν θες να παρεις μοτο 250, μπορεις να δεις και ακομα και σκουτερακι 150-300cc.... με τιμη αγορας απο 1800 μεχρι 3300, εαν εχει τροχους 14-15-16 ιντσες, ειναι σουπερ...
λιγο ακριβοτερο σερβις απο ενα απλο μοτοσυκλετακι, αλλα οπως εχουν καποια μειον, εχουν και πλεονεκτηματα ως μεταφορικα...

ολα καλα ειναι φτανει να ξερει για πιο λογο και χρηση το θελει καποιος το μηχανακι, καλη επιλογη.

endopandou
29/03/2013, 12:09
Κατά σύμπτωση το KLX το τεστάρισε ο Μανιάτης και ανέβασε το άρθρο εχθές.

http://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/kawasaki-on-off-test/4050-dokimes-on-off-kawasaki-klx-250s.html

lookingboobies
04/04/2013, 09:44
Εχει δοκιμάσει κανείς το cbf 125 ;Tο είδα στο κατάστημα της κούτας ( κυριολεκτικά σε κούτα το είχε) και εμεινα περιμένα τίποτα σε ύψος scooter , αυτο μου ρχετε περίπου στην μεση και λίγο ποιο ψηλά

devil's animal
04/04/2013, 10:56
Εχει δοκιμάσει κανείς το cbf 125 ;Tο είδα στο κατάστημα της κούτας ( κυριολεκτικά σε κούτα το είχε) και εμεινα περιμένα τίποτα σε ύψος scooter , αυτο μου ρχετε περίπου στην μεση και λίγο ποιο ψηλά

τι υψος εχεις και τι θες να μαθεις για το cbf?

lookingboobies
05/04/2013, 12:50
τι υψος εχεις και τι θες να μαθεις για το cbf?
1,83 84 kg .Θέλω να μάθω άν βγάζει πρόβληματα,πως συμπεριφέρετε σε επαρχιακό δρόμο , φρένα ; Aυτά για αρχή

sniper
05/04/2013, 13:42
1,83 84 kg .Θέλω να μάθω άν βγάζει πρόβληματα,πως συμπεριφέρετε σε επαρχιακό δρόμο , φρένα ; Aυτά για αρχή

Μάλλον θα είναι λιγο το 125ρακι για εσενα...

devil's animal
05/04/2013, 21:18
1,83 84 kg .Θέλω να μάθω άν βγάζει πρόβληματα,πως συμπεριφέρετε σε επαρχιακό δρόμο , φρένα ; Aυτά για αρχή

μια χαρα θα σε βολεψει μεσα στην πολη...αλλα μεχρι εκει.
ειναι αδυναμο σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο 125cc αλλα ειναι το οικονομικοτερο απ'ολα...

οσον αφορα την συμπεριφορα του ειναι μια χαρα, αν υπολογισεις οτι καβαλας ενα καμουφλαρισμενο παπι...
εμενα μου αρεσει που εχει την εργονομια μεγαλων μηχανων (ντεποζιτο για στηριξη σωματος απο τους προσαγωγους) και δεν ειναι οπως τα παπια...
φρενα ικανοποιητικοτατα...
αναρτησεις ενδοτικες και μαλακες, δεν κανουν για πολλα ζορια...

Viper4
06/04/2013, 00:43
Varadero 125

286744

286745

286746

Την είχα την μηχανή αυτή μέχρι πρόπερσι που την πούλησα την έδωσα 1800 και με το ζόρι! Τώρα έχουν πέσει και άλλο!


Βλάβες: ΚΑΜΙΑ!!! άσπαστο!!!
Κατανάλωση: γύρω στα 4/100 λίτρα να υπολογίζεις. Αυτονομία με το τεράστιο ρεζερβουάρ που έχει, έχει τεράστια!!! Θα ξεχνάς να του βάζεις βενζίνη...
Είναι πολύ δυνατό σε σχέση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας του. 16 άλογα βγάζει και σε πάει δικάβαλο όπου θες ανετότατα! Δεν θα κωλώσει πουθενά όσο φορτωμένο και αν το έχεις! Πάει άνετα και σε χωματόδρομους!!

Τα 110 τα πιάνει εύκολα, αργεί λίγο για τα 120 και τα 130 θέλεις ευθεία μεγάλη για να τα πιάσεις!

Με 90 ταξιδεύεις άνετα για ώρες καθότι έχει και βιντιλατέρ, και είναι και υδρόψυκτο. Έχω κάνει ταξιδάκια Καβάλα - Θεσσαλονίκη με αυτό (165 χιλιόμετρα) ουκ ολίγες φορές. Τον γύρο της Θάσου αρκετές φορές, Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική, και ένα καλοκαίρι καθημερινά Καβάλα-Ξάνθη και πίσω. Ούτε κιχ δεν έβγαλε!!!

Από έξοδα συντήρησης σχεδόν τίποτα! Τα προβλεπόμενα μόνο.

Φώτα έχει πολύ καλά! Πολύ καλύτερα από το τωρινό μου GSR 600.

Απίστευτα σταθερό στον δρόμο, και με πάρα πολύ καλά φρένα!!!

Χμμμ... τι άλλο; ααα στρίβει απίστευτα καλά!!! Να φανταστείς το πλάγιαζα τόσο που έβρισκαν τα πατάκια στην άσφαλτο!!!

Στα μείον του είναι η επιτάχυνση του. Δεν επιταχύνει γρήγορα καθότι είναι βαρύ.
Άλλο είναι ότι δεν έχει αποθηκευτικούς χώρους. Αυτό όμως εγώ το έλυσα με μια βαλίτσα.
Άλλο μείον δεν θυμάμαι να έχει...