PDA

View Full Version : ειμαι και γω απ αυτους που δεν ανοιγουν την πορτα του υπηρετικου προσωπικου.ντροπη...



lspiros
27/03/2013, 09:39
ειδα χθες το ντοκυμαντερ της action aid με επισκεπτη τον κανακη στην σιερα λεονε.
ειδα κατι που δεν ηξερα?οχι
ντραπηκα σαν ανθρωπος ντραπηκα σαν πατερας.
εχουμε καταντησει την αφρικη σκουπιδοτοπο της δυσης.
ειδα φτωχους ανθρωπους καλοσυνατους που σε καθε τους κινηση εδιναν μαθηματα πολιτισμου.
προσχαροι και δεκτικοι παρα τα ανυπερβλητα προβληματα τους.
τρεις διαφορετικες θρησκειες συνυπαρχουν αρμονικα.
σεβασμος στο περιβαλλον,ναι αυτοι οι απολιτιστοι εκαναν παρατηρηση στα μελη του κινηματογραφικου συνεργειου οταν κατα λαθος πατησαν το μονοπατι μυρμηγκιων...
απουσια σκουπιδιων,μιας και ο τροπος ζωης τους καταναλωνοντας απο τη φυση ακριβως τα απαραιτητα δεν τα παραγει.
παιδια σκελετωμενα αλλα χαμογελαστα που δεν ζητιανευαν και δεν ζητουσαν τιποτα παρα μονο αν τους το προσφερες...
ακουστε και την αφοπλιστικη αληθεια απο ενα παιδι...
...τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις?
...επιχειρηματιας...
...γιατι?
...για να βγαλω λεφτα.
...τι θα τα κανεις τα λεφτα?
...θα αγορασω παπουτσια για να πηγαινω σχολειο.........

σημερα με τις τοσες δυσκολιες που περναμε,νομιζω ειμαστε πιο κοντα σε αυτους τους ανθρωπους απο ποτε.σκεφτομαι να γινω αναδοχος παιδιου μεσω της action aid.22€ χαλαω που χαλαω σε ανουσια πραγματα,ας δωσω και το πιο πολυτιμο 20ευρο της ζωης μου.

αυτα.....

TATAR
27/03/2013, 09:51
ειδα χθες το ντοκυμαντερ της action aid με επισκεπτη τον κανακη στην σιερα λεονε.
ειδα κατι που δεν ηξερα?οχι
ντραπηκα σαν ανθρωπος ντραπηκα σαν πατερας.
εχουμε καταντησει την αφρικη σκουπιδοτοπο της δυσης.
ειδα φτωχους ανθρωπους καλοσυνατους που σε καθε τους κινηση εδιναν μαθηματα πολιτισμου.
προσχαροι και δεκτικοι παρα τα ανυπερβλητα προβληματα τους.
τρεις διαφορετικες θρησκειες συνυπαρχουν αρμονικα.
σεβασμος στο περιβαλλον,ναι αυτοι οι απολιτιστοι εκαναν παρατηρηση στα μελη του κινηματογραφικου συνεργειου οταν κατα λαθος πατησαν το μονοπατι μυρμηγκιων...
απουσια σκουπιδιων,μιας και ο τροπος ζωης τους καταναλωνοντας απο τη φυση ακριβως τα απαραιτητα δεν τα παραγει.
παιδια σκελετωμενα αλλα χαμογελαστα που δεν ζητιανευαν και δεν ζητουσαν τιποτα παρα μονο αν τους το προσφερες...
ακουστε και την αφοπλιστικη αληθεια απο ενα παιδι...
...τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις?
...επιχειρηματιας...
...γιατι?
...για να βγαλω λεφτα.
...τι θα τα κανεις τα λεφτα?
...θα αγορασω παπουτσια για να πηγαινω σχολειο.........

σημερα με τις τοσες δυσκολιες που περναμε,νομιζω ειμαστε πιο κοντα σε αυτους τους ανθρωπους απο ποτε.σκεφτομαι να γινω αναδοχος παιδιου μεσω της action aid.22€ χαλαω που χαλαω σε ανουσια πραγματα,ας δωσω και το πιο πολυτιμο 20ευρο της ζωης μου.

αυτα.....

Τα χρήματα αυτά όμως θα πηγαίνουν στα παιδάκια ή θα καταλήγουν στις τσέπες μελών βορειαπροαστια@club ? Δεδομένου ότι και μία κόρη του Απέθαντου είναι υψηλόβαθμο στέλεχος της Action aid (τουλάχιστον μέχρι προ έτους όπως έιχα διαβάσει)

MikeG
27/03/2013, 10:01
Σπύρο... σε νοιώθω ειλικρινά. & έχω φρικάρει παράλληλα με την κατάσταση που επικρατεί εδώ, και δεν εννοώ την οικονομική. Εννοώ τη κοινωνική, το ότι δεν υπάρχει απολύτως καμία αλληλεγγύη. Το ότι ο καθένας νοιάζεται εξολοκλήρου για το προσωπικό του "μύθο", lifestyle & πάει λέγοντας. Το ότι μας έχουν σπάσει τα @@ με τα αγαπητά ζωάκια (τα συμπαθέστατα και ειλικρινά να τα λυπάσαι), μακάρι να πόσταραν τόσο συχνά πράγματα που αφορούν συνανθρώπους μας πεινασμένους, όσο συχνά το κάνουν για γατάκια-σκυλάκια (ειδικά μέσα στο φατσοβιβλίο). Το ότι πλέον ο κάθε wannabe γ@μιας έχει ένα σκύλο έτοιμο για καβά & η κάθε καρακάξα έχει ένα σκύλο γιατί δε μπορεί να κάνει οικογένεια & πάει λέγοντας..

Όμως, χρήματα σε ActionAid και άλλα παρόμοιο δε θα έδινα ποτέ. Δίνω σε αυτόν που ξέρω τι θα τα κάνει, κοντά μου, που αποδεδειγμένα έχει ανάγκη & όχι για να πάρει τη δόση του ή στο classic πια γυφταριό που τουλάχιστον εδώ κάτω έχει πλημμυρίσει το τόπο.

:wave2:

faraway
27/03/2013, 10:06
Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους . :wave2:

ggs
27/03/2013, 10:06
Α, ρε Σπύρο …είσαι μάλαμα…

Πολύ καλά κάνεις και βοηθάς… θα ακούσεις πολλά για όλες τις ΜΚΟ αλλά ακόμη και 1 ευρο να πάει στα παιδία , κέρδος είναι…

Οι ανάγκες είναι πάρα πολλές και μπορεί να υπάρχουν και δίπλα μας..

Μιας και ζεις στον Ωροπό ,προσπάθησε μαζί με άλλους καλόψυχους σαν εσένα (θα εκπλαγείς πόσοι πολλοί μπορεί να είναι) να βοηθήσετε οικογένειες της περιοχής…

Είναι δύσκολο και θέλει πολύ διακριτικότητα αλλά αξίζει…. Το νου σας κυρίως στα παιδία…
Και πάλι μπράβο….
:a10:

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 10:24
συμφωνω με ολους τους παραπανω.
Τις οργανωσεις αυτες δεν τις εφτιαξαν μεροκαματιαρηδες ανθρωποι που βγαζουν καθε μερα το ψωμι τους γιατι πολυ απλα δεν εχουν χρονο- χρημα για να το κανουν.
Τις εχουν φτιαξει αυτοι που δεν ξερουν τι εχουν και δεν εχουν με τι να ασχοληθουν. Αλλωστε ειναι γνωστο οτι και πολλες ΜΚΟ εχουν επιδοτησεις απο το κρατος κλπ.
Αποψη μου ειναι οτι και αυτες ειναι ενα μερος του βρωμικου συστηματος μας.

Το καλυτερο απο ολα ειναι να αφησουμε την Αφρικη την Κινα και γενικα ολο τον κοσμο και να δουμε το γειτονα μας. Το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο με τη βοηθεια σε αλλες χωρες αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι το κανουμε οταν υπαρχουν 2-3 σπιτια διπλα μας ανθρωποι που και αυτοι εχουν αναγκη τη βοηθεια μας.

Δεν λεω ,αυτοι στην Αφρικη φαινονται εξαθλιωμενοι μπροστα σε εμας στην Ελλαδα ,αλλα ειναι ομως ολοι στη ιδια κατασταση ,υπαρχει μια ομοιογενεια. Ας βοηθησουμε τον συνανθρωπο διπλα μας που δεν ειναι σε χειροτερη κατασταση απο αυτους τους ανθρωπους ,αλλα σε πολυ χειροτερη απο εμας.
:wave2:

lspiros
27/03/2013, 10:31
τα εχω σκεφτει και γω παιδια αυτα πολλες φορες.αποφασισα αυτες οι σκεψεις να μην με σταματησουν αυτη τη φορα.θα το κανω για την ψυχουλα μου τουλαχιστον και για τα παιδια μου.να νοιωθουν για κατι περηφανα για τον πατερα τους που δεν εχει σχεση με σιδερα και βαψιματα...
οσο για τους συνανθρωπους διπλα μας,και σ αυτους πρεπει να σταθουμε διπλα τους χωρις συζητηση...
https://www.youtube.com/watch?v=NXhTPtHFHu4

sniper
27/03/2013, 10:38
Eγω που μένω δίπλα σχεδόν στα κτιρια της Action Aid στην Αθήνα, μπορώ να πω οτι κάνoυν διάφορα και για τους εδώ.

Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.

LOUKILOUK
27/03/2013, 10:43
Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους . :wave2:


Σωστός, λιτός και εύστοχος...

Δυστυχώς η φιλανθρωπία είναι εδώ και πολλά χρόνια μια τεράστια μπίζνα με υπέρογκους τζίρους και πολύ βρωμιά...ελάχιστο ποσό καταλήγει στον προορισμό του και μεγαλύτερο δαπανάτε στην διαφημιση και προβολή του "έργου" με σκοπό την μεγιστοποίηση των εσόδων...
Σπύρο θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις ότι προτείνουν και οι υπόλοιποι...βοήθεια απευθείας σε ανθρώπους που είναι δίπλα σου και αποδεδειγμένα έχουν ανάγκη...είναι πολύ εύκολο και σίγουρο.
Μπράβο για την σκέψη και τον προβληματισμό

Aνεμος
27/03/2013, 10:46
τα εχω σκεφτει και γω παιδια αυτα πολλες φορες.αποφασισα αυτες οι σκεψεις να μην με σταματησουν αυτη τη φορα.θα το κανω για την ψυχουλα μου τουλαχιστον και για τα παιδια μου.να νοιωθουν για κατι περηφανα για τον πατερα τους που δεν εχει σχεση με σιδερα και βαψιματα...
οσο για τους συνανθρωπους διπλα μας,και σ αυτους πρεπει να σταθουμε διπλα τους χωρις συζητηση...
https://www.youtube.com/watch?v=NXhTPtHFHu4

Σπύρο, είσαι τεράστιος ρε φίλε... :a23:Το θέμα είναι να κάνουμε όσοι μπορούμε κάτι για κάποιον που βρίσκεται σε χειρότερη μοίρα απο εμάς. Το αν θα επιλέξουμε να στείλουμε την βοήθεια μέσω action aid ή να αγοράσουμε μια κούτα γάλα και να την πάμε αυτοπροσώπως σε κάποια οικογένεια , λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι η καλή θέληση να γίνει πράξη ;)



Eγω που μένω δίπλα σχεδόν στα κτιρια της Action Aid στην Αθήνα, μπορώ να πω οτι κάνoυν διάφορα και για τους εδώ.

Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.

Πόσο δίκιο έχεις :beer:

ΗΟΡΝΕΤακιας
27/03/2013, 11:01
Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.

Δεν θελω να εστιασω στο εδω και στο εκει (ανθρωποι ημαστε ολοι μας),
απλα λεω οτι ειναι καλυτερα οτι κανουμε σε οτι αφορα αυτο το θεμα καλο ειναι να το κανουμε μονοι μας χωρις ενδιαμεσους που εχουν και λειτουργικα εξοδα κλπκλπ

yannis24
27/03/2013, 11:17
το μονο σιγουρο ειναι οτι ανθρωποι σαν τον Σπυρο, που θελουν να κανουν κατι για τους "εκει", κανουν και για του "εδω" .....
απλα δεν βγαινουν να το λενε απο "εδω" και απο "εκει"....

Ο Σπυρος και ο καθε Σπυρος βασικα του δωθηκε η ευκαιρια να σχολιασει λογο του χθεσινου ρεπορταζ, το οποιο οπως και να εχει ηταν ...διαφορετικο.....

lspiros
27/03/2013, 11:24
τελος παντων ο καθενας πρατει συμφωνα με τις εμπειριες του.ειμαι σιγουρος οτι ολωνων οι προθεσεις μας ειναι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.
πληροφοριακα αναφερω τα της συνομιλιας μου με εκπροσωπο της action aid...
1.εκτος απο φωτογραφικο υλικο και μηνιαια αναφορα απο την εξελιξη του παιδιου και της κοινοτητας του,μπορεις να το επισκευθεις οποτε θελησεις...
2.το ΑΦΜ ζητειτε για την εκδοση αποδειξης.
3.αν δεν εχεις καποιο μηνα τα χρηματα της εισφορας δεν εχεις καμια υποχρεωση πλην μιας απλης ενημερωσης στα γραφεια της action με ενα τηλεφωνημα...

μακαρι να πιασουν τοπο οι προσπαθειες ολων μας...

bocaros
27/03/2013, 12:13
ηδη το ξεκινησα γιατί 1ον το χρωστάω σε πάρα πολλούς που το έκαναν για εμένα και δεν μπορώ να το ανταποδώσω και ούτε το εύχομαι φυσικά , και

2ον το χρωστάω στον εαυτό μου.

η αληθεια είναι οτι είχα ενδοιασμούς για τους γνωστούς λόγους αλλά δεν βαριέσαι.

pipe_smoker
27/03/2013, 13:00
Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.

+400

nicket456
27/03/2013, 13:07
Εγω θα προτεινα να περιμένετε καμια εβδομαδα και μετα να ξανασκεφτήτε αν θελετε να συμμετεχετε σε φιλανθρωπικους σκοπους. Τωρα ειναι νωπες ακομα οι εικονες του ντοκιμαντερ.

Αν σε μια εβδομαδα πειτε "ναι θα το κανω " τοτε σκεφτητε προς τα που θα κατευθυνετε την βοηθεια σας ,δικαιωμα σας ειναι να τα δωσετε οπου θελετε με οποιο τροπο θελετε.

ggs
27/03/2013, 14:40
Μπορεί η καχυποψία να είναι δικαιολογημένη, αλλά , δυστυχώς , είναι μεγάλος εχθρός της αλληλεγγύης …
Όσο καχύποπτοι μπορεί να είμαστε με τις ΜΚΟ , τόσο καχύποπτοι μπορεί να είμαστε και μ αυτόν που μας λέει ότι πειναει , ότι είναι άρρωστος κ.λ.π
Όλοι , εν δυνάμει , μπορεί να είναι μεγάλοι ή μικρότεροι απατεώνες που θέλουν με δόλιο τρόπο να βάλουν χέρι στα λεφτά μας ….

Όμως έτσι δεν πάμε πουθενά…

guzzistas
27/03/2013, 15:27
Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους . :wave2:


Συμφωνώ κι επαυξάνω...

Ας κοιτάξουμε τα εν οίκω πρώτα...

Ειλικρινά ρε παίδες, απορία τόχω τόσα χρόνια... Για να στείλουμε λεφτά στην Αφρική, στην Ταυλάνδη και δεν ξέρω και γω που αλλού, όλοι μέσα... ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...

Τόσοι άστεγοι και φτωχοί εδώ σε αυτή τη χώρα, πώς καταφέρνουν και περνούν απαρατήρητοι από όλους μας???

Αντε με τον κάθε Κανάκη....

kostas777
27/03/2013, 16:42
Τόσοι άστεγοι και φτωχοί εδώ σε αυτή τη χώρα, πώς καταφέρνουν και περνούν απαρατήρητοι από όλους μας???

Αντε με τον κάθε Κανάκη....

κάποιοι από αυτούς πρώην ευκατάστατοι επιχειρηματίες.

αλλά λευκοί.

el_hymador
27/03/2013, 17:36
Σπύρο... σε νοιώθω ειλικρινά. & έχω φρικάρει παράλληλα με την κατάσταση που επικρατεί εδώ, και δεν εννοώ την οικονομική. Εννοώ τη κοινωνική, το ότι δεν υπάρχει απολύτως καμία αλληλεγγύη. Το ότι ο καθένας νοιάζεται εξολοκλήρου για το προσωπικό του "μύθο", lifestyle & πάει λέγοντας. Το ότι μας έχουν σπάσει τα @@ με τα αγαπητά ζωάκια (τα συμπαθέστατα και ειλικρινά να τα λυπάσαι), μακάρι να πόσταραν τόσο συχνά πράγματα που αφορούν συνανθρώπους μας πεινασμένους, όσο συχνά το κάνουν για γατάκια-σκυλάκια (ειδικά μέσα στο φατσοβιβλίο). Το ότι πλέον ο κάθε wannabe γ@μιας έχει ένα σκύλο έτοιμο για καβά & η κάθε καρακάξα έχει ένα σκύλο γιατί δε μπορεί να κάνει οικογένεια & πάει λέγοντας..



Όμως, χρήματα σε ActionAid και άλλα παρόμοιο δε θα έδινα ποτέ. Δίνω σε αυτόν που ξέρω τι θα τα κάνει, κοντά μου, που αποδεδειγμένα έχει ανάγκη & όχι για να πάρει τη δόση του ή στο classic πια γυφταριό που τουλάχιστον εδώ κάτω έχει πλημμυρίσει το τόπο.

:wave2:


Και τα σκυλάκια και τα γατάκια ψυχή έχουν και νοιώθουν, αν βγούμε δε έξω από την καραεγωιστική ανθρωποκεντρική θεώρηση των πραγμάτων που έχουμε, το ίδιο μετράμε και εμείς και αυτά, ασε που είναι πολύ καλύτερα είδη από τους ανθρώπους... οπότε καλά κάνουν και ασχολούνται οσοι ασχολούνται και με άλλα θηλαστικά πλην της αφεντομουτσουνάρας μας...

endopandou
27/03/2013, 18:24
Μπορεί η καχυποψία να είναι δικαιολογημένη, αλλά , δυστυχώς , είναι μεγάλος εχθρός της αλληλεγγύης …
Όσο καχύποπτοι μπορεί να είμαστε με τις ΜΚΟ , τόσο καχύποπτοι μπορεί να είμαστε και μ αυτόν που μας λέει ότι πειναει , ότι είναι άρρωστος κ.λ.π
Όλοι , εν δυνάμει , μπορεί να είναι μεγάλοι ή μικρότεροι απατεώνες που θέλουν με δόλιο τρόπο να βάλουν χέρι στα λεφτά μας ….

Όμως έτσι δεν πάμε πουθενά…

Μπράβο ρε φίλε, άψογος.

endopandou
27/03/2013, 18:41
ειμαι σιγουρος οτι ολωνων οι προθεσεις μας ειναι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.

Μην είσαι τόσο σίγουρος και μην πιστεύεις λόγια του τύπου ''και εγώ θα...'' Ωστόσο... η οπτική σου είναι μονόδρομος :beer:


θα το κανω για την ψυχουλα μου τουλαχιστον και για τα παιδια μου
Συμβουλή φιλική χωρίς διάθεση διδασκαλίας και τέτοιων αηδιών. Για να δώσεις μεγαλύτερη αξία στην πράξη μην την εκμεταλλευτείς ποτέ για να δικαιολογήσεις κάτι άλλο. Επίσης τα παιδιά εκτιμούν πράξεις και όχι λόγια οπότε δεν παινευόμαστε, αρκεί να τα αφήνουμε να δουν τι κάνουμε και αυτά θα παραδειγματιστούν.

Μπράβο συνάνθρωπε Σπύρο :beer:




(Αν υπάρχει πουθενά στο net αυτό το video θα ήθελα να το δω. Αν μπορεί κάποιος...)

AUFGEBRACHT
27/03/2013, 18:54
Ως πρώην ανάδοχος της action aid απλά να γίνει μια διευκρίνηση. Ο όρος ανάδοχος παιδιού δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, δεν "υιοθετείς" ένα παιδάκι και του στέλνεις χρήματα αλλά ουσιαστικά τα λεφτά πηγαίνουν στην κοινότητα που μένει το παιδάκι για διάφορα έργα, πχ. σχολείο, κατασκευή έργων ύδρευσης κτλ. Επίσης, στο άκουσμα της λέξης action aid ή τρίτος κόσμος ο νους μας πηγαίνει συνειρμικά στην Αφρική... δε σημαίνει όμως το ότι να γίνεις συνδρομητής στην action aid θα βοηθήσεις στην Αφρική, εμένα ας πούμε η συνδρομή μου πήγαινε σε ένα χωριό του Νεπάλ. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ACTION AID. Ο λαός μας λέει κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό, είτε ο γυαλός είναι Ελλάδα, είτε Κένυα, είτε Μποτσουάνα, είτε Νεπάλ. Από λόγια όλοι είμαστε πρώτοι, ας το αποδείξουμε και με πράξεις. Η ανθρωπιά μας από εκεί φαίνεται, από τη βοήθεια που δίνουμε από το ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΑΣ, όχι από το περίσσευμά μας.
Να πω κι ένα παράπονο επί τη ευκαιρία; Είχε πέσει μια πρόταση κοντά στα Χριστούγεννα που είναι must οι εκδηλώσεις φιλανθρωπίας -λες και μόνο τα Χριστούγεννα υπάρχει ανάγκη προς το συνάνθρωπό μας- να βοηθήσουμε κάποιο σύλλογο τύπου Χαμόγελο του παιδιού, κιβωτός του Κόσμου, να πάμε με τις μηχανές να χαρούν τα παιδάκια και όλοι να βοηθήσουμε. Παράλληλα έπεσε κι η ιδέα του moto bazaar το ίδιο χρονικό διάστημα. Το ένα έγινε, το άλλο παρέμεινε ιδέα... ενδιαφέρον μηδέν!!!

virus
27/03/2013, 20:02
πληροφοριακα αναφερω τα της συνομιλιας μου με εκπροσωπο της action aid...
1.εκτος απο φωτογραφικο υλικο και μηνιαια αναφορα απο την εξελιξη του παιδιου και της κοινοτητας του,μπορεις να το επισκευθεις οποτε θελησεις...


παντως δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο η αν εχουν αλαξει τωρα τα πραματα. ομως ειχα μαθει παλια οτι κατι τετοιο δεν υφισταται και ηταν ενας απο τους λογους που δεν εκανα.


Συμφωνώ κι επαυξάνω...

Ας κοιτάξουμε τα εν οίκω πρώτα...

.

συμφωνω. πρωτα τον διπλα μας και κοντινο και μετα βλεπουμε!

nikos_abel
27/03/2013, 20:14
Και τα σκυλάκια και τα γατάκια ψυχή έχουν και νοιώθουν, αν βγούμε δε έξω από την καραεγωιστική ανθρωποκεντρική θεώρηση των πραγμάτων που έχουμε, το ίδιο μετράμε και εμείς και αυτά, ασε που είναι πολύ καλύτερα είδη από τους ανθρώπους... οπότε καλά κάνουν και ασχολούνται οσοι ασχολούνται και με άλλα θηλαστικά πλην της αφεντομουτσουνάρας μας...


...να σου πει και ένας ότι συμφωνεί να μην αισθάνεσαι τόση μοναξιά...

MikeG
27/03/2013, 20:20
Και τα σκυλάκια και τα γατάκια ψυχή έχουν και νοιώθουν, αν βγούμε δε έξω από την καραεγωιστική ανθρωποκεντρική θεώρηση των πραγμάτων που έχουμε, το ίδιο μετράμε και εμείς και αυτά, ασε που είναι πολύ καλύτερα είδη από τους ανθρώπους... οπότε καλά κάνουν και ασχολούνται οσοι ασχολούνται και με άλλα θηλαστικά πλην της αφεντομουτσουνάρας μας...

Δε το έπιασες το σκεπτικό μου. Δε πειράζει.

el_hymador
27/03/2013, 21:06
Δε το έπιασες το σκεπτικό μου. Δε πειράζει.

Γαβ.

MikeG
27/03/2013, 21:25
Γαβ.

Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο της ειρωνείας σου ή θεωρείς ότι έτσι προωθείς ειλικρινά τα όσα πιστεύεις;

jimmis5
27/03/2013, 21:45
οσοι δεν το εχουν δει ας κανουν τον κοπο να το δουν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jZ4oqG1bxLw#t=239s
Γιατι ειναι ντοκ και οχι διαφημιστικο του Αφρι-κανακη και τις "ευσθησιας" του...
Δεν πιστευω στην φιλανθρωπια,ειναι ενας εξυπνος τροπος απλα να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου,δινεις ενα αντιτιμο και εξαγοραζεις την συνειδηση σου
Πιστευω στην αλληλεγγυη!
Ελπιζω συντομα να κλεισουν ολες αυτες οι "εταιρειες" και να σταματησουν να βγαζουν λεφτα απο την μιζερια και την πεινα των ανθρωπων..
Αλλιως ας φορεσουν τα καλα μας αθλητικα τρεντυ παπουτσια ας παρουμε και το iphone στο χερι να παμε και εμεις στην αφρικη να βοηθησουμε κανοντας κανενα παρτυ με bob marley...

285932

taisteal
27/03/2013, 21:48
[QUOTE=jimmis5;2303776]οσοι δεν το εχουν δει ας κανουν τον κοπο να το δουν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jZ4oqG1bxLw#t=239s
Γιατι ειναι ντοκ και οχι διαφημιστικο του Αφρι-κανακη και τις "ευσθησιας" του...
Δεν πιστευω στην φιλανθρωπια,ειναι ενας εξυπνος τροπος απλα να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου,δινεις ενα αντιτιμο και εξαγοραζεις την συνειδηση σου
Πιστευω στην αλληλεγγυη!
Ελπιζω συντομα να κλεισουν ολες αυτες οι "εταιρειες" και να σταματησουν να βγαζουν λεφτα απο την μιζερια και την πεινα των ανθρωπων..
Αλλιως ας φορεσουν τα καλα μας αθλητικα τρεντυ παπουτσια ας παρουμε και το iphone στο χερι να παμε και εμεις στην αφρικη να βοηθησουμε κανοντας κανενα παρτυ με bob marley...

+ οσα θες

el_hymador
27/03/2013, 22:13
Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο της ειρωνείας σου ή θεωρείς ότι έτσι προωθείς ειλικρινά τα όσα πιστεύεις;

Δεν επιασες το χιουμορ μου. Δεν πειραζει.

MikeG
27/03/2013, 22:16
Δεν επιασες το χιουμορ μου. Δεν πειραζει.

Τσίου τσίου.

SHOOTER045
27/03/2013, 22:53
[QUOTE=jimmis5;2303776]οσοι δεν το εχουν δει ας κανουν τον κοπο να το δουν
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jZ4oqG1bxLw#t=239s
Γιατι ειναι ντοκ και οχι διαφημιστικο του Αφρι-κανακη και τις "ευσθησιας" του...
Δεν πιστευω στην φιλανθρωπια,ειναι ενας εξυπνος τροπος απλα να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου,δινεις ενα αντιτιμο και εξαγοραζεις την συνειδηση σου
Πιστευω στην αλληλεγγυη!
Ελπιζω συντομα να κλεισουν ολες αυτες οι "εταιρειες" και να σταματησουν να βγαζουν λεφτα απο την μιζερια και την πεινα των ανθρωπων..
Αλλιως ας φορεσουν τα καλα μας αθλητικα τρεντυ παπουτσια ας παρουμε και το iphone στο χερι να παμε και εμεις στην αφρικη να βοηθησουμε κανοντας κανενα παρτυ με bob marley...

+ οσα θες
+1000000000000000000000000
αιντε βρε να τον δουμε και πρεσβη καλης θελησης,σαν την μαριαννα βαρδινογιαννη,την αντζελινα τζολι κλπ κλπ:a57:

akis_trevor
27/03/2013, 23:13
Να πω κι ένα παράπονο επί τη ευκαιρία; Είχε πέσει μια πρόταση κοντά στα Χριστούγεννα που είναι must οι εκδηλώσεις φιλανθρωπίας -λες και μόνο τα Χριστούγεννα υπάρχει ανάγκη προς το συνάνθρωπό μας- να βοηθήσουμε κάποιο σύλλογο τύπου Χαμόγελο του παιδιού, κιβωτός του Κόσμου, να πάμε με τις μηχανές να χαρούν τα παιδάκια και όλοι να βοηθήσουμε. Παράλληλα έπεσε κι η ιδέα του moto bazaar το ίδιο χρονικό διάστημα. Το ένα έγινε, το άλλο παρέμεινε ιδέα... ενδιαφέρον μηδέν!!!

οταν τα εχια πρωτοδιαβασει και τα 2 θεματα την ιδια μερα νομιζα οτι θα γινοταν μπαζααρ και μερος των χρηματων θα πηγαινε σε καποιο ιδρυμα.τεσπα.
η ουσια ειναι μια:οποιος μπορει,οσο μπορει,οποιον μπορει ανθρωπο-σκυλο-καρετα καρετα να βοηθαει,καλο ειναι.ειτε μεσω τετοιων οργανωσεων ειτε πηγαινωντας σε ενα συσιτιο λιγο φαγητο κλπ.ενα πραγμα ειναι σημαντικο,πρεπει να αλλαξουμε την νοοτροπια μας και δυστυχως σε τετοιοες δυσκολες περιοδους,αντι να μας φερνει κοντα,μας κλεινει περισσοτερο στο καβουκι μας...

PetranGR
27/03/2013, 23:17
Ο ξάδερφος μου σήμερα άρχισε να ενδιαφέρετε και με είπε να ψάξω το θέμα, υπάρχει περίπτωση όντως αυτά τα λεφτά να πηγαίνουν σε τσέπες; Και αντί να στέλνεις 22€ ,να στέλνεις 5€ και τα υπόλοιπα να είναι για την τσέπη κάποιου;

mplah
27/03/2013, 23:27
Κανακης....

ο τυπακος που στα μαγαζια του στην χαλκιδικη εκμεταλλευετε μεχρι αηδιας

αλλα ετσι ειναι οταν εισαι εξασφαλισμενος οικονομικα το παιζεις και καλος και αγαθοεργιες

μα πως γκενεν αυτο ολοι οι φιλανθρωποι να εχουν ενα σκασμο λεφτα, και αντι να κανουν τπτ δωρεες ανωνυμα και στην μουγκα να βγενουν στα καναλια να το διατυμπανιζουν...

οκ ναι

αντε καληνυχτα

285939

(προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν θελω να θιξω η να ξεκινησω καυγα, εχω ενα target-fixation me tous δηθεν του τυπου κανακη, θελω να τους λιθοβολησω)

rage-post you can totally ignore it

antonis_fr4-4
28/03/2013, 01:28
ολοι αυτοι οι δηθεν φιλανθρωποι ας δωσουν ενα 10% απο τα κερδη τους στην φιλανθρωπια καθε χρονο και ειναι υπεραρκετα για να ζησουν στην αφρικη και να σταματησουν να ζητανε απο τους ηδη εξαθλιωμενους πολιτες αυτης της χωρας να πληρωσουν και αυτη τους την προβολη.


αληθεια η εκκλησια γιατι δεν βοηθαει κανεναν?γιατι δεν δινει τα σπιτια που νοικιαζει σε αστεγους να μεινουν δωρεαν?

Φιλανθρωπια και μαλακιες!Ολα πανε σε τσεπες φουσκωμενες!

bocaros
28/03/2013, 02:22
μια μέρα ανακοινώνουν οι δάσκαλοι απεργία.
"τους πούστηδες τους δάσκαλους , θα μείνουν αμόρφωτα τα παιδια μας.
την άλλη μέρα απεργούν οι ταξιτζήδες
¨τους πούστηδες τους ταρίφες δεν θα μπορούμε να πάμε στη δουλειά μας" , και οι δάσκαλοι.


και οποιος καταλαβε

endopandou
28/03/2013, 06:50
Την ουσία την έπιασε ο Σπύρος, όλα τα άλλα είναι κοσκινίσματα για όσους δεν θέλουν να ζυμώσουν.

thunder ace
28/03/2013, 07:58
με ολα αυτα που γινονται και που διαβαζω τωρα τελευταια, δεν αντεχω αλλο......θα πω αυτο που λενε οι ιδιοι οι Αφρικανοι. αν θελετε να σωθουμε ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΣ. Τοσες χιλιαδες χρονια πως ζουσαμε; Απο τοτε που εχετε ερθει [ περιπου 100 χρονια] εσεις μας φερατε σε αυτη την κατασταση.ΑΝΤΕ ΚΑΙ Γ@.....Ε. Το εχω εχω δει σε ντοκημαντερ.

el_hymador
28/03/2013, 08:01
Το παρακολούθησα αποσπασματικά, αλλά το καλύτερο σημείο ήταν εκεί που ο Κανάκης είπε: Δεν θέλω να ζω φτωχά προκειμένου να αυτοτιμορηθώ για την κατάσταση στην Αφρική, θέλω να συνεχίσω να ζω πλούσια και το ίδιο να ζούνε και όλοι οι άνθρωποι του πλανήτη. Σωστό, αλλά δυστυχώς για να ζει ένα ποσοστό των ανθρώπων πλούσια, κάποιοι άλλοι θα πεινάνε και θα υποφέρουν. Οπότε χρειάζεται πρωτίστως ένας επαναπροσδιορισμός του τι είναι η πλούσια ζωή. Αν αυτή σχετίζεται με τον άκρατο υλισμό, η κατάσταση δεν θα αλλάξει, πάντα κάποιοι θα πρέπει να στερούνται πολλά γιατί το ισοζύγιο έχει διατταραχθεί και γέρνει προς την πλευρά μας.

christof40
28/03/2013, 10:32
μια κινεζικη παροιμια λεει΄΄
οταν ο ανθρωπος δινει τον καλυτερο εαυτο του για να πραξει το καλο,πρατει το ελαχιστο.
ενω το κακο συχνα το πρατει αθελα του.
εγω το εχω σε τατουαζ πανω μου για να μην ξεχναω και παραυτα κανω τα ιδια και τα ιδια λαθη αθελα μου.
ανθρωποι με καλη ψυχη σαν τον ispiros θα το κανουν το καλο οπως και ναχει.
γνωμη μου ειναι οτι ο καθενας μας ας προσπαθει να κανει το καλο οπως αυτος νομιζει και ας πρατει το ελαχιστο
και ας αφηνει τους υπολοιπους να πρατουν το κακο αθελα τους..........

LOUKILOUK
28/03/2013, 11:01
Παίδες το θεματάκι πλέον δεν είναι τα, καθόλα αποδεκτά και σεβαστά, φιλανθρωπικά αισθήματα του Σπύρου και του κάθε Σπύρου αλλά πως αυτά τα αισθήματα γίνονται αντικείμενο στιγνής εκμετάλλευσης από ανθρωπους άπληστους που στο όνομα της φιλανθρωπίας εξηπηρετούν τους προσωπικους τους σκοπούς και φιλοδοξίες. Η οργανωμένη φιλανθρωπία/εθελοντισμός είναι μια τεράστια μπίζνα με μεγάλα κέρδη για τους οργανωτές της και ελάχιστα οφέλοι για αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη.
Το είπαν και παραπάνω σωστά, η φιλανθρωπία δεν είναι η λύση, ο ανθρωπισμός είναι η λύση...αυτό μας λείπει...
Βοήθεια στον συνάνθρωπο, και όχι μόνο, καθημερινή και ασταμάτητη...αυτό θα έφτανε...για όλους μας...
Η αγάπη για τον άνθρωπο και την φύφη που τον περιβάλλει είναι στάση ζωής και όχι στιγμιαία προσφορά βοήθειας με οποιαδήποτε μορφή...

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι ο Σπύρος κάνει λάθος, σκέφτετε σωστά κατά βάθος, διαφωνώ μόνο με το σχέδιο δράσης.

pipe_smoker
28/03/2013, 13:24
Λύσσα έγινε...

Άλλοι βγάζουν τα κόμπλεξ τους και τις έχθρες τους για τον Κανάκη και τον κάθε Κανάκη, άλλοι αναρωτιούνται εάν τα λεφτά πάνε στην Αφρική ή μένουν στις τσέπες της Action Aid, άλλοι λένε να κοιτάξουμε τα εν οίκω και δε συμμαζεύεται.

Κατ'αρχήν, ο Κανάκης σας μάρανε? Μπορεί να έχει φανατικούς εχθρούς και πολλοί από εσάς να μην τον γουστάρετε και να ξέρετε και χίλια δυο κακά για την πάρτη του. Δικαίωμά σας. Το ότι είναι ένα δημόσιο πρόσωπο με μεγάλη απήχηση στον κόσμο το αντιλαμβάνεστε? Χρησιμοποιήθηκε για να εξυπηρετήσει ένα σκοπό. Κι αυτός ήταν να δει κόσμος το ντοκυμαντέρ και να προσελκύσει όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους να συνεισφέρουν σε ένα σκοπό. Άμα το ντοκιμαντέρ το παρουσίαζε ο Όσιος Χρυσάνθεμος στην Ετ-1 θα το έβλεπε τόσος κόσμος? Όχι. Για το σκοπό του ντοκυμαντέρ μια χαρά επιλογή ήταν ο Κανάκης. Τώρα το αν σε κάποιους φαίνεται κόπανος, αχώνευτος, ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο, από τη στιγμή που η εκπομπή του κάνει νούμερα και το πρόσωπό του χρησιμοποιήθηκε για διαφημηστικούς λόγους, αυτοί οι κάποιοι προφανώς αποτελούν μειοψηφία και ορθώς έγινε αυτή η επιλογή.

Στο κατά πόσον τα λεφτά πάνε στην Αφρική και στα παιδάκια κλπ ή τα τσεπώνουν δάφοροι, μπήκε κανείς έτσι από περιέργεια στο site της Action Aid να δει τί γράφει επ'αυτού? Ασχέτως αν σκοπεύει να συνεισφέρει ή όχι. Απλά για να ρίξει μια ματιά μπαααααας και δει κάτι που τον καλύψει και δε χρειαστεί τελικά να πει την μπούρδα του. Μάλλον όχι. Γιατί είναι κατατοπιστικότατοι σε αυτό το κομμάτι και υπέρ του δέοντος αναλυτικοί οι κύριοι της Action Aid.
Αντιγράφω:
Πώς αξιοποιείται ή συνδρομή μου;

Η ActionAid Ελλάς είναι περήφανη γιατί το 80% του ποσού που προσφέρεται από τους Αναδόχους αξιοποιείται σε έργα ανάπτυξης και μόνο το 20% χρησιμοποιείται για τα λειτουργικά έξοδα της ActionAid Ελλάς και της προσέλκυσης περισσότερων αναδόχων μέσα από υλικό επικοινωνίας και πληροφόρησης.


Πώς μου εγγυάται η διαφάνεια στη διαχείριση των χρημάτων μου από την ActionAid?

Όλες οι οικονομικές εκθέσεις της ActionAid, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ελέγχονται από ανεξάρτητους ορκωτούς ελεγκτές, καθώς και από διεθνή εταιρεία ορκωτών ελεγκτών. Επίσης, κάθε χρόνο κοινοποιούμε σε όλους τους αναδόχους μας αλλά και το ευρύ κοινό την ετήσια οικονομική έκθεση της ActionAid Ελλάς, δημοσιεύοντας την στην ιστοσελίδα μας. Τέλος, η 1η θέση που πήρε η ActionAid, που ήταν υποψήφια μεταξύ άλλων μη κυβερνητικών οργανώσεων, στην κατηγορία της διαφάνειας και της συμμετοχικότητας σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Πίνακα Υπευθυνότητας μας κάνει υπερήφανους.

Στα πρόχειρα αυτά. Μπορεί όποιος θέλει να μπει να διαβάσει και αναλυτικά τις εκθέσεις με τα οικονομικά στοιχεία.

Τα "να κοιτάξουμε τα εν οίκω", "οι φιλανθρωπίες δε βοηθάνε", "άλλοι καλώς/κακώς προτιμούν να βοηθούν σκυλιά γατιά", "με τις φιλανθρωπίες και τις δωρεές απλά εξαγοράζουμε τη συνείδησή μας κι έναν ήσυχο ύπνο το βράδυ" κλπ τα πιάνω όλα μαζί γιατί όλα στην ίδια σφαίρα κινούνται. Στην κριτική γύρω από το θέμα της φιλανθρωπίας/αλληλεγγύης/δωρεάς (μην μπλέξουμε με τις λέξεις). Από τη στιγμή που δε μιλάμε για επαγγελματίες ή χομπίστες """"φιλάνθρωπους"""", θεωρώ πως καμία κριτική δε χωράει στο θέμα. Γιατί δεν κουβεντιάζουμε για μια κυρία ΒΠ που ο άντρας της κάνει εμπόριο όπλων κι αυτή "εμπόριο ελπίδας" στην Αφρική. Μιλάμε για έναν απλό άνθρωπο ο οποίος νιώθει την ανάγκη να βοηθήσει.
Το κατά πόσο αυτή η ανάγκη είναι εγωιστική (υπάρχει άραγε και καμία που δεν είναι κατά βάθος?), το κατά πόσο επιλέγει το σωστό τρόπο να βοηθήσει, το κατά πόσο όντως θα βοηθήσει ή δε θα καταφέρει τίποτα τελικά γιατί το πρόβλημα είναι εκεί και θα παραμένει, είναι προβληματισμοί οι οποίοι έχουν αξία μόνο σε μία φιλοσοφική κουβέντα με καμιά μπύρα στο χέρι για να έχουμε να λέμε. Επί της ουσίας καμία απάντηση δεν μπορεί να δοθεί και το πρόβλημα άλυτο θα μείνει, θα ρευτούμε και θα πάμε σπίτια μας.

Όταν όμως κάποιος θέλει επί της ουσίας να πράξει κάτι γύρω από αυτό το θέμα, το ζήτημα είναι καθαρά προσωπικό και συναισθηματικό. Το cost benefit ratio, το να σκεφτεί γιατί πραγματικά το κάνει, το "άμα θέλει να βοηθήσει ας αφήσει τις δωρεές κι ας πάει εκεί κάτω εθελοντής να δει πραγματικά τι εστί βερίκοκο", το να πάει να βομβαρδίσει την Αμερική για να σταματήσει να υποφέρει η Αφρική κι ο κόσμος όλος, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Ο κόσμος έχει γίνει ποοτάνα, κι έχει γίνει εξαιτίας της Δύσης. Το ξέρουμε αυτό. Και δε θα σωθεί ο κόσμος με 22 ή 32 ευρώ. Κι αυτό το ξέρουμε. Κάποιοι άνθρωποι όμως έχουν φτιάξει κάποιες υποδομές και δραστηριοποιούνται με έναν τρόπο που αυτά τα 22-32-42 ευρώ τα αξιοποιούν κάπως. Για μένα δεν έχει σημασία πώς. Για άλλους έχει. Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος αποφασίζει να δώσει πέντε φράγκα από το υστέρημά του για ένα σκοπό, τα "γιατί" και "πώς" δε χωράνε.
Υπάρχουν κάποιες καταστάσεις οι οποίες είναι τόσο απελπτιστικές στις οποίες δυστυχώς δε χωράει καμία κριτική βασισμένη στη λογική.

sniper
28/03/2013, 13:39
....
Υπάρχουν κάποιες καταστάσεις οι οποίες είναι τόσο απελπτιστικές στις οποίες δυστυχώς δε χωράει καμία κριτική βασισμένη στη λογική.

Έτσι... Και μιλάμε για 20€ το μήνα όταν διάφοροι πάνε και φορτώνονται σκυλιά/γατιά και δίνουν κατοστάρες σ' εμβόλια, τροφή, εκπαιδευση, σπιτάκι, κοκκαλάκια, λουριά, παιχνιδάκια κλπ...

Αλλά και στο να βοηθήσουμε τον δίπλα μας, καρμίρηδες είμαστε.

taisteal
28/03/2013, 13:43
φορτωνονται σκυλια γατια????μιλας σαν να αντιπαθεις τα ζωα sniper...

sniper
28/03/2013, 13:45
φορτωνονται σκυλια γατια????μιλας σαν να αντιπαθεις τα ζωα sniper...

Είναι σχήμα λόγου. Από αυτό που έγραψα, εκεί κόλλησες; Και ναι, κάποιοι πραγματικά τα φορτώνονται γιατί μετά τ' αμολάνε στο δρόμο.

taisteal
28/03/2013, 13:47
Είναι σχήμα λόγου. Από αυτό που έγραψα, εκεί κόλλησες; Και ναι, κάποιοι πραγματικά τα φορτώνονται γιατί μετά τ' αμολάνε στο δρόμο.

κολλησα εκει γιατι στα αλλα συμφωνω.και γιατι ζουν κ τα ζωα στον ερμο αυτο πλανητη

sniper
28/03/2013, 13:50
κολλησα εκει γιατι στα αλλα συμφωνω.και γιατι ζουν κ τα ζωα στον ερμο αυτο πλανητη

Σύμφωνοι, αλλά ιεραρχικά προτιμώ το αρχικό χιλιάρικο που θα δώσει κάποιος να παρει ένα καθαρόαιμο κουτάβι (μαζί με τα υπόλοιπα φτάνεις το χιλιάρικο εύκολα) να το δώσει κάπου αλλού και να ζήσει με τα στοιχειώδη έστω ένα παιδάκι στην αφρική για 5 χρόνια.

taisteal
28/03/2013, 13:54
Σύμφωνοι, αλλά ιεραρχικά προτιμώ το αρχικό χιλιάρικο που θα δώσει κάποιος να παρει ένα καθαρόαιμο κουτάβι (μαζί με τα υπόλοιπα φτάνεις το χιλιάρικο εύκολα) να το δώσει κάπου αλλού και να ζήσει με τα στοιχειώδη έστω ένα παιδάκι στην αφρική για 5 χρόνια.


συμφωνω.

endopandou
28/03/2013, 13:56
ένα παιδάκι στην αφρική...

Φυσικά έτσι είναι αρχηγέ. Δεν υπάρχουν φιλόζωοι ή φιλάνθρωποι μόνο, ή κάποιος κατανοεί το γιατί και είναι στο ανάλογο μόουντ ή τίποτα.
(Αλλά ας μην ξεφύγει απο την ουσία του πάιπ που είναι άλλη)

el_hymador
28/03/2013, 16:01
Σύμφωνοι, αλλά ιεραρχικά προτιμώ το αρχικό χιλιάρικο που θα δώσει κάποιος να παρει ένα καθαρόαιμο κουτάβι (μαζί με τα υπόλοιπα φτάνεις το χιλιάρικο εύκολα) να το δώσει κάπου αλλού και να ζήσει με τα στοιχειώδη έστω ένα παιδάκι στην αφρική για 5 χρόνια.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Ωστόσο το να υϊοθετήσεις ένα αδέσποτο ή να φροντίζεις άλλες μορφές ζωής και όχι αποκλειστικά το είδος σου, δεν είνα μεμπτό. Αυτό το γράφω γιατί πολύς κόσμος (και δεν αναφέρομαι εδώ μέσα) έχει τη στάση του "τι τα ταίζεις τα σκυλιά; εδώ πεινάνε άνθρωποι!" Και στη συντριπτική πλειοψηφία τους, αυτοί που το λένε δεν βοηθάνε ούτε ανθρώπους, ούτε σκυλιά, γατιά κτλ...

sniper
28/03/2013, 16:03
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Ωστόσο το να υϊοθετήσεις ένα αδέσποτο ή να φροντίζεις άλλες μορφές ζωής και όχι αποκλειστικά το είδος σου, δεν είνα μεμπτό. Αυτό το γράφω γιατί πολύς κόσμος (και δεν αναφέρομαι εδώ μέσα) έχει τη στάση του "τι τα ταίζεις τα σκυλιά; εδώ πεινάνε άνθρωποι!" Και στη συντριπτική πλειοψηφία τους, αυτοί που το λένε δεν βοηθάνε ούτε ανθρώπους, ούτε σκυλιά, γατιά κτλ...

To ένα δεν αναιρεί το άλλο, σωστά. Άλλωστε όποιος δεν αγαπάει τα ζώα, έχει σοβαρά προβλήματα.

taisteal
28/03/2013, 16:38
[QUOTE=sniper. όποιος δεν αγαπάει τα ζώα, έχει σοβαρά προβλήματα.[/QUOTE]


:a10:

PetranGR
28/03/2013, 18:49
νομίζω οτι κανένας δεν απάντησε σε αυτό που ρώτησα,κανείς δεν γνωρίζει;

el_hymador
28/03/2013, 20:19
νομίζω οτι κανένας δεν απάντησε σε αυτό που ρώτησα,κανείς δεν γνωρίζει;


Και πως να γνωρίζει κάποιος για αυτό; :confused:

Έχουν ακουστεί διάφορα για τις ανθρωπιστικές βοήθειες, λεφτά έχουν καταχραστεί από διαφόρους κυβερνόντες στις τριτοκοσμικές χώρες (μια από αυτές και η Ελλάδα), προμήθειες πηγάιναν σε στρατούς αντιμαχόμενων παρατάξων και άλλα ωραία... αυτά έχουν διαρρεύσει κατά καιρούς χωρίς να αποτελλούν αδιάσειστα στοιχεία, απλώς ακούστηκαν, τώρα για το αν οι ίδιες οι ανθρωπιστικές παντελονιάζουν φράγκα δεν θα το μάθεις-ουμε ποτέ... α ναι, θυμήθηκα και στη unicef που είχε σκάσει σκάνδαλο με παιδεραστές...

DrBig
28/03/2013, 20:28
Ρε τι λετε....ειπε κανεις εδω ποτε γιατι πηγες και αγορασες μηχανη αντι να τα στειλεις στον τριτο κοσμο? Ολη μας η ζωη κινειται γυρω απο ξοδεμα σε πραγματα που ειναι πολυ περαν της αναγκης για επιβιωση.
Οποιος γουσταρει δινει, οποιος δεν γουσταρει δεν δινει. Και οι δυο για την παρτη τους το κανουν πρωτιστως. Του καθενος η κριση ειναι αποτελεσμα των βιωματων του και κανεις δεν ξερει καλλιτερα απο τον οποιονδηποτε αλλο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να το ντυνουμε με 'ηθικη' και 'πρεπει'.

leoncupra
28/03/2013, 20:53
εγω παλι βλεπω ανθρωπους ολων των εθνικοτητων δυστηχισμενους, μαζι τους και εγω, γιατι χαθηκε το φιλοτιμο, η αλληλεγγυη, η φιλανθρωπια...ειδικα τα τελευταια χρονια λογω κρισης? οι ανθρωποι προσπερνουν τον συνανθρωπο τους αδιαφορωντας για τα εξωφθαλμα προβληματα του.πολλες φορες εχω μεινει αφραγκος χωρις τσιγαρο αλλα ρε πο...τη μου σε καποιον που πειναει θα παρω μια τυροπιτα,ασχετα αν ειναι ελληνας πακιστανος αζερμπαιτζανος γιατι πρεπει.πρεπει γιατι χανουμε την ανθρωπια μας και γινομαστε αυτο που θελουν να μας κανουν.μεσα σε ολα αυτα εχουμε και τα φασιστακια της χ.α που πολεμουν για την καθαροτητα της ελληνικης φυλης[αληθεια στη χωρα που γεννησε την δημοκρατια 1|10 ειναι ρατσιστης?]σορρυ αν το γυρισα σε πολιτικο αλλα δεν αντεχω να βλεπω ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να πεινανε και καποιοι να γουσταρουν χιτλερ

valero
28/03/2013, 21:56
Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους . :wave2:

το πρόβλημα είναι ότι δεν το αγοράζουμε το γάλα και αν το κάνουμε το κάνουμε για δύο τρείς φορές και μετά τέλος, ξεχνάμε, ενώ μπαίνοντας σε μία τέτοια διαδικασία υπάρχει η συνέχεια και η συνέπεια, είναι σημαντικό πάντως όποιος αποφασίσει να μπεί σε μία τέτοια διαδικασία να είναι έτοιμος να την ολοκληρώσει και να μην την εγκαταλείψει στη μέση.

pipe_smoker
28/03/2013, 22:03
....υπάρχει περίπτωση όντως αυτά τα λεφτά να πηγαίνουν σε τσέπες; Και αντί να στέλνεις 22€ ,να στέλνεις 5€ και τα υπόλοιπα να είναι για την τσέπη κάποιου;





Στο κατά πόσον τα λεφτά πάνε στην Αφρική και στα παιδάκια κλπ ή τα τσεπώνουν δάφοροι, μπήκε κανείς έτσι από περιέργεια στο site της Action Aid να δει τί γράφει επ'αυτού? Ασχέτως αν σκοπεύει να συνεισφέρει ή όχι. Απλά για να ρίξει μια ματιά μπαααααας και δει κάτι που τον καλύψει και δε χρειαστεί τελικά να πει την μπούρδα του. Μάλλον όχι. Γιατί είναι κατατοπιστικότατοι σε αυτό το κομμάτι και υπέρ του δέοντος αναλυτικοί οι κύριοι της Action Aid.
Αντιγράφω:
Πώς αξιοποιείται ή συνδρομή μου;

Η ActionAid Ελλάς είναι περήφανη γιατί το 80% του ποσού που προσφέρεται από τους Αναδόχους αξιοποιείται σε έργα ανάπτυξης και μόνο το 20% χρησιμοποιείται για τα λειτουργικά έξοδα της ActionAid Ελλάς και της προσέλκυσης περισσότερων αναδόχων μέσα από υλικό επικοινωνίας και πληροφόρησης.


Πώς μου εγγυάται η διαφάνεια στη διαχείριση των χρημάτων μου από την ActionAid?

Όλες οι οικονομικές εκθέσεις της ActionAid, στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ελέγχονται από ανεξάρτητους ορκωτούς ελεγκτές, καθώς και από διεθνή εταιρεία ορκωτών ελεγκτών. Επίσης, κάθε χρόνο κοινοποιούμε σε όλους τους αναδόχους μας αλλά και το ευρύ κοινό την ετήσια οικονομική έκθεση της ActionAid Ελλάς, δημοσιεύοντας την στην ιστοσελίδα μας. Τέλος, η 1η θέση που πήρε η ActionAid, που ήταν υποψήφια μεταξύ άλλων μη κυβερνητικών οργανώσεων, στην κατηγορία της διαφάνειας και της συμμετοχικότητας σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Πίνακα Υπευθυνότητας μας κάνει υπερήφανους.

Στα πρόχειρα αυτά. Μπορεί όποιος θέλει να μπει να διαβάσει και αναλυτικά τις εκθέσεις με τα οικονομικά στοιχεία.




νομίζω οτι κανένας δεν απάντησε σε αυτό που ρώτησα,κανείς δεν γνωρίζει;


Εκτός από αυτά που παρέθεσα παραπάνω μπορείς να μπεις και στο site τους ξαναλέω να διαβάσεις τις οικονομικές εκθέσεις.

Για τους δύσπιστους, ναι μπορεί να έχει παίξει μαγείρεμα. Παντού μπορεί να έχει παίξει μαγείρεμα και δεν είμαστε σίγουροι ούτε για τον κ@λο μας. Δεν είναι το ίδιο πάντως το κουπονάκι/αποδειξούλα που σου κόβει η γιαγιά από τον έρανο της εκκλησίας με τα στοιχεία που δημοσιεύει μια τέτοια οργάνωση.

PetranGR
28/03/2013, 23:41
Εκτός από αυτά που παρέθεσα παραπάνω μπορείς να μπεις και στο site τους ξαναλέω να διαβάσεις τις οικονομικές εκθέσεις.

Για τους δύσπιστους, ναι μπορεί να έχει παίξει μαγείρεμα. Παντού μπορεί να έχει παίξει μαγείρεμα και δεν είμαστε σίγουροι ούτε για τον κ@λο μας. Δεν είναι το ίδιο πάντως το κουπονάκι/αποδειξούλα που σου κόβει η γιαγιά από τον έρανο της εκκλησίας με τα στοιχεία που δημοσιεύει μια τέτοια οργάνωση.


σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και εγώ και ο ξάδερφος μου ,που κάθετε δίπλα μου :P

Ας ελπίσουμε γιατ ο καλύτερο..

MG-KTiNoS
29/03/2013, 00:10
Γνώρισα πριν από κάνα μήνα έναν εθελοντή μηχανικό που πρόσφερε τις υπηρεσίες του στην Αφρική. Άμισθος.
(Ούτε ΙΚΑ)
Αυτός, πιστός στο σκοπό 8 χρόνια, να τρώει ότι τρώγαν εκεί (μαμούνια) και 10 στραγάλια για βράδυ.
Σήμερα δε νομίζω ότι είναι πάνω από 65 κιλά για 1,82.
Γύρισε πίσω γιατί βρήκε γυναίκα να παντρευτεί, πακέτο σ ένα στρατιωτικό αεροπλάνο.
Άκουσα τις ιστορίες του κι έπαθα πλάκα.
Το μόνο που βρήκα να πω ήταν...
-Είσαι καλός άνθρωπος ρε πούστη μου !
:(

akaposto
29/03/2013, 08:14
εν προκειμένω, κάντε τον κόπο να διαβάσετε το ποστ που ακολουθεί.
(δεν είναι hoax δυστυχώς- όποιος θέλει μπορεί να έχει περισσότερες πληροφορίες)

Μπορεί να το έχετε δεί και σε κανένα f/b.
H Αθηνά Παροτσίδου αντιμετωπίζει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας με το μόλις 1.5 ετών κοριτσάκι της.
(να αναφέρω τα χάλια οικονομικά; )
Διαγνώστηκε το σπάνιο σύνδρομο Dravet (σοβαρή μυοκλονική επιληψία της βρεφικής ηλικίας).
Το παιδί πρέπει να φύγει για Αμερική.
αριθμός λογαριασμου της μητέρας στη Αγροτικη τραπεζα 202010181576 Παροτσίδου Αθηνά.