PDA

View Full Version : Σινεμπλοκ πισω τροχου



taisteal
27/03/2013, 13:42
Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν σινεμπλοκ τροχου after market για bmw f 650 gs??H bmw για τα original θελει 90 ευρω + μεταφορικα μας κανει 100 γιουρος :moutza:οποια πληροφορια δεκτη,να μην τα σκασω για τρια λαστιχακια στην bmw.

sapila racing
27/03/2013, 13:59
Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν σινεμπλοκ τροχου after market για bmw f 650 gs??H bmw για τα original θελει 90 ευρω + μεταφορικα μας κανει 100 γιουρος :moutza:οποια πληροφορια δεκτη,να μην τα σκασω για τρια λαστιχακια στην bmw.

Λιγο πιο φτηνα εδω
http://www.motorworks.co.uk/vlive/Shop/Parts.php?T=5&NU=15&M=65&Ct=SA&SbCt=BA_15_65_SA_35

Πολυμήχανος
27/03/2013, 14:18
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.

sniper
27/03/2013, 14:20
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.

Kαλά, πήγαινε εσύ στο μάστορα και πές του "Κάτι έχουν τα σάιλεντ μπλοκς" :bawl: :tooth:

Πολυμήχανος
27/03/2013, 14:26
Ο δικός μου, μια φορά, θα καταλάβει και έχει καταλάβει. Τώρα σε τι μάστορες αμόρφωτους της παλιάς κοπής πας εσύ, δεν ξέρω.

Και εκτός αυτού, το λέμε κάτι λάθος, γιατί φοβόμαστε μην πούμε μια κουβέντα παραπάνω, σε άνθρωπο 85 ετών παραιτημένο από την ζωή, άιντε και πάει, σε νέους ανθρώπους, γιατί;

Πως το είχε πει ο άλλος; ''Εσύ να κάνεις το σωστό σαν να κρέμεται η σωτηρία όλων από εσένα''.

DrBig
27/03/2013, 14:34
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.

Εννοεις μαλλον τους 'Αφωνους Φραγμους'.
Αχ, εσεις οι νεοι, δεν εκτιμειτε τον πλουτο της ελληνικης γλωσσης....

akis_trevor
27/03/2013, 14:51
:a27:
η επισης τα ησυχα τετραγωνα!!!!

sapila racing
27/03/2013, 15:51
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.

Η παρατήρηση είναι σωστή, αλλά η μετάφραση όχι.
Εφ όσον θέλεις να ακριβολογήσεις, στα Αγγλικά λέγονται Cush Drive.
Silent Blocks στην τεχνική ορολογία είναι ελαστικά παρεμβύσματα που μπαίνουν σε διάφορα σημεία, σε βασεις κινητήρα, εξατμίσεων, σε αναρτησεις αυτοκινήτων κλπ.

McGyver
27/03/2013, 18:43
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.


Ο δικός μου, μια φορά, θα καταλάβει και έχει καταλάβει. Τώρα σε τι μάστορες αμόρφωτους της παλιάς κοπής πας εσύ, δεν ξέρω.

Και εκτός αυτού, το λέμε κάτι λάθος, γιατί φοβόμαστε μην πούμε μια κουβέντα παραπάνω, σε άνθρωπο 85 ετών παραιτημένο από την ζωή, άιντε και πάει, σε νέους ανθρώπους, γιατί;

Στα Αγγλικά μπορεί να είσαι καλός, αλλά στα Γαλλικά σε κόβω λίγο αμόρφωτο.
Το σινεμπλόκ έχει επικρατήσει από το γαλλικό silentbloc, όπως και πολλά άλλα εξαρτήματα στο χώρο (βλ. ζουάν, ντιστριμπιτέρ, αμορτισέρ, ρεζερβουάρ).
Η προφορά που επικράτησε μπορεί είναι σα Γάλλου πιθήκου, αλλά you get the point.

Άκου κι ένα Γάλλο να το προφέρει (στο 00:20 και στο 01:37 περίπου).
http://www.youtube.com/watch?v=I1Qk3gVSFNw

:wave2:

Αν θέλεις να το συνεχίσουμε, καλύτερα να διαχωρίσουμε το θέμα...

faraway
27/03/2013, 18:48
Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν σινεμπλοκ τροχου after market για bmw f 650 gs??H bmw για τα original θελει 90 ευρω + μεταφορικα μας κανει 100 γιουρος :moutza:οποια πληροφορια δεκτη,να μην τα σκασω για τρια λαστιχακια στην bmw.

Ρε μπαγάσα φθηνά "τέτοια" που θες , μπορεί να μην βρεις , αλλά θα μάθεις έστω να τα λες σωστά . :lol::lol::lol:

SHOOTER045
27/03/2013, 19:17
Μηπως ξερει κανενας αν υπαρχουν σινεμπλοκ τροχου after market για bmw f 650 gs??H bmw για τα original θελει 90 ευρω + μεταφορικα μας κανει 100 γιουρος :moutza:οποια πληροφορια δεκτη,να μην τα σκασω για τρια λαστιχακια στην bmw.

αν εχεις κανενα φιλο-γνωστο με τορνο μπορεις να φτιαξεις απο τεφλον,προσφατα φτιαξαμε για εναν φιλο παρομοια για ενα σκουτερ yamaha cygnus

taisteal
27/03/2013, 20:51
Ασχέτως με την έρευνά σου, καλό είναι σιγά σιγά να μάθουμε και να τα λέμε σωστά, σάιλεντ μπλόκς λέγονται. Είναι άσχημο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να συνεχίζουν το ίδιο πιθηκο-λάθος.

ξερω πολυ καλα πως λεγονται,αλλα το ειπα στην γλωσσα της πιατσας.τωρα αν προσβαλλα την αισθητικη σου δεν πειραζει,εγω ειμαι πιθηκος.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,συνεχιζω να ψαχνω τα ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ

MikeG
28/03/2013, 00:37
ξερω πολυ καλα πως λεγονται,αλλα το ειπα στην γλωσσα της πιατσας.τωρα αν προσβαλλα την αισθητικη σου δεν πειραζει,εγω ειμαι πιθηκος.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,συνεχιζω να ψαχνω τα ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ

Βρες το part number και βάλε το εδώ: http://www.kfm-motorraeder.de/cms/en/genuine-spare-parts/bmw-spare-parts

taisteal
28/03/2013, 07:06
Βρες το part number και βάλε το εδώ: http://www.kfm-motorraeder.de/cms/en/genuine-spare-parts/bmw-spare-parts


mike :beer::beer: