PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτα...φορτηγό!!



triker
28/03/2013, 04:53
Γεια σας είμαι νεο μέλος στο φόρουμ σας αν γνώριζα την ύπαρξη του εδώ και πολύ καιρό. Θέλω τη βοήθεια σας και τις συμβουλές σας για μία μετατροπή που θέλω να κάνω σε μία κινέζικη τρίκυκλη μοτοσυκλέτα μάρκας Shan Yang με καρότσα μοντέλο 2012 το οποίο είναι το καθημερινό εργαλείο της δουλειάς μου και με το οποίο μεταφέρω καθημερινά έως και 500 κιλά φορτίου περίπου.

Η μοτοσυκλέτα έχει ένα ενισχυμένο ατσάλινο πλαίσιο βαρέως τύπου και την κινεί ένας θλιβερός αναξιόπιστος κινητήρας των 200 κυβικών 4χρονος, αερόψυκτος, μονοκύλινδρος (που κάθε 3 μήνες αλλάζω δισκάκια, πάει για ρύθμισμα,...) και η μετάδοση γίνετε, μέσω κιβωτίου ταχυτήτων, με συμπλέκτη, 5 σχέσεων+όπισθεν στους πίσω τροχούς με ένα αξιόπιστο (για την ώρα) διαφορικό.
Αυτό που θέλω να κάνω εγώ είναι αντικαταστήσω τον κινέζικο κινητήρα των 200κυβικών και 16 ίππων(εδώ γελάμε) με κάποιο κινητήρα σαφώς πιο αξιόπιστο και πιο ισχυρό. Ο μηχανικός μου μου είπε να ψάξω να βρω ότι κινητήρα θέλω και αυτός μπορεί να τον προσαρμόσει πάνω. Εγώ σκέφτομαι κάτι μεταξύ 300 και 500 κυβικών αλλά όχι και πολύ μεγάλης ιπποδύναμης (κάπου από 20 εως 35 ίππους το πολύ ας πούμε...) διότι φοβάμαι μην σουζάρει η μοτοσυκλέτα αν έχει και 500κιλά στη καρότσα της.
Ο μηχανικός μου μου είπε να δούμε Υahama ή Ηonda και πάντα μονοκύλινδρο, αλλά ένας γείτονας μοτοσικλετιστής μου είπε να βρω το μοτέρ της Royal Enfield 500 από 2009 και μετά που είναι 500κυβικά αποδίδει 28ίππους και είναι και electronic fuel injection (καλό μου ακούγεται).

Τι προτάσεις έχετε να μου κάνετε; Τι κινητήρα μου προτείνετε; Ποιας μάρκας και από πιο μοντέλο; Πόσα κυβικά και ιπποδύναμη, μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο;;
Είναι το εργαλείο της δουλειάς μου και θέλω κάτι αξιόπιστο που να αντέχει και να δουλεύει σωστά.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων αναμένω τις απαντήσεις σας.

toyar
28/03/2013, 05:44
τα κινεζικα μοτερακια συνηθως ειναι αντιγραφα αντιστοιχων ιαπωνικων
αν βρεις απο τι ειναι το δικο σου ισως σε βοηθησει να βρεις ποιο το αντικαθιστα με τις λιγοτερες μετατροπες
τα κυβικα που ψαχνεις σε μονοκυλινδρο δεν ειχαν μεγαλη αγορα στην ελλαδα τα τελευταια χρονια, ισως αν κοιταγες κατι σε v-strom, tdm, boxer:D
μια καλη αναζητηση σε παλια ανταλλακτικα θα σε βοηθησει

DrBig
28/03/2013, 07:07
Εχεις σκεφτει οτι μπορει να παρεις στο χερι το κατα τ'αλλα μεχρι τωρα αξιοπιστο σασμαν?

notakos600
28/03/2013, 07:50
Οι δίσκοι του συμπλέκτη είναι φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου να φθείρονται λόγω συνθηκών (μεταφερόμενο βάρος μεγάλο για την ιπποδύναμη που αναφέρεις).
Το διαφορικό δεν μπορεί να πάθει κάτι από τη στιγμή που έχει το λιπαντικό που χρειάζεται. Αν τώρα η αναξιοπιστία που αναφέρεις εστιάζεται μόνο στους δίσκους τότε με σκληρότερους ίσως να κάνεις δουλειά. Από την άλλη βέβαια αν σου είπε ο μηχανικός σου ότι μπορεί να προσαρμόσει ότι μοτέρ του πας, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και από ΧΤ 600 ανεξαρτήτως χρονολογίας, είναι σκυλιά, για μοτέρ από ENFIELD εγώ προσωπικά θα το ξανασκεφτόμουν λόγω της αναξιοπιστίας τους. Πάντως με ενδιαφέρει πολύ η μετατροπή λόγω αγάπης στα τρίκυκλα και ειδικά το συγκεκριμένο το είχα δει όταν είχε πρωτοέρθει και φαινόταν πολύ στιβαρό. Αν δεν σου είναι δύσκολο βάλε και καμιά φωτογραφία από την αλλαγή μοτέρ. ;)

edit: αντιγραφή HONDA 200cc είναι το μοτέρ; όπως λεμε XLR200-XL200R;

DrBig
28/03/2013, 07:57
Δεν ειναι μονο οι δισκοι, υπαρχουν και αξονες και γραναζια που αμφιβαλλω οτι θα μπορουν μακροπροθεσμα να αντεξουν την παραπανω ροπη. Φυσικα μπορει και να μπορουν.

notakos600
28/03/2013, 08:00
Δεν ειναι μονο οι δισκοι, υπαρχουν και αξονες και γραναζια που αμφιβαλλω οτι θα μπορουν μακροπροθεσμα να αντεξουν την παραπανω ροπη. Φυσικα μπορει και να μπορουν.

Ξαναλέω πως δε νομίζω ότι δίσκοι και διαφορικό βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο καταπόνησης, για τέτοιες συνθήκες (ιπποδύναμη-φορτίο).

notakos600
28/03/2013, 08:07
το μοτέρ που φοράει τώρα είναι αυτό:

285941

Οι διαστάσεις είναι σε ίντσες (1in=2,54cm), τα υπόλοιπα μου φαίνονται.... κινέζικα.

bros400pgm
28/03/2013, 09:50
Δεν πρεπει να ειναι σε ιντσες. Χαμηλα γραφει 172, οποτε ειναι αδιανοητο να ειναι 430cm!!!!!!!!!!!!!!

notakos600
28/03/2013, 09:58
Δεν πρεπει να ειναι σε ιντσες. Χαμηλα γραφει 172, οποτε ειναι αδιανοητο να ειναι 430cm!!!!!!!!!!!!!!

Με κάθε επιφύλαξη μπορεί να είναι κι έτσι, απλά επειδή το hoopers είναι αμερικάνικο άρα θεώρησα ότι είναι σε ίντσες.

triker
28/03/2013, 10:50
Οι δίσκοι του συμπλέκτη είναι φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου να φθείρονται λόγω συνθηκών (μεταφερόμενο βάρος μεγάλο για την ιπποδύναμη που αναφέρεις).
Το διαφορικό δεν μπορεί να πάθει κάτι από τη στιγμή που έχει το λιπαντικό που χρειάζεται. Αν τώρα η αναξιοπιστία που αναφέρεις εστιάζεται μόνο στους δίσκους τότε με σκληρότερους ίσως να κάνεις δουλειά. Από την άλλη βέβαια αν σου είπε ο μηχανικός σου ότι μπορεί να προσαρμόσει ότι μοτέρ του πας, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και από ΧΤ 600 ανεξαρτήτως χρονολογίας, είναι σκυλιά, για μοτέρ από ENFIELD εγώ προσωπικά θα το ξανασκεφτόμουν λόγω της αναξιοπιστίας τους. Πάντως με ενδιαφέρει πολύ η μετατροπή λόγω αγάπης στα τρίκυκλα και ειδικά το συγκεκριμένο το είχα δει όταν είχε πρωτοέρθει και φαινόταν πολύ στιβαρό. Αν δεν σου είναι δύσκολο βάλε και καμιά φωτογραφία από την αλλαγή μοτέρ. ;)

edit: αντιγραφή HONDA 200cc είναι το μοτέρ; όπως λεμε XLR200-XL200R;


Λοιπόν το ΧΤ600 ξέρω ότι είναι σκυλί αλλά θα καίει και πολύ παραπάνω βενζίνη υποθέτω, δεν με συμφέρει οικονομικά να αυξηθεί η κατανάλωση μου από εκεί που καίει 5 ευρώ να καίω 8ευρώ ας πούμε ή δεν θα καίει περισσότερο;;; άσε που φοβάμαι ότι λόγω 45ίππων που βγάζει το μοτέρ του ΧΤ φοβάμαι μήπως με 500 στη καρότσα σηκωθεί σούζα έψαξα στο ίντερνετ και έμαθα ότι απ το 2002 μέχρι το 2008 περίπου η Honda έβγαζε μία μονοκύλινδρη έκδοση του CB400 SS το οποίο θα ήταν μάλλον πολύ καλή λύση, αλλά υποψιάζομαι ότι στην Ελλάδα ήταν παρα-εισαγωγή. Τι λες για κάτι τέτοιο; Αξίζει; Βρίσκεται;

Ο μηχανικός μου ήθελε στην αρχή να μου σπρώξει ένα μοτέρ από ΧΤ660 υδρόψυκτο injection όπου υποθέτω θα καίει το πάτο του σε σχέση με το μοτέρ του ΧΤ600 έ;


Ποιας εταιρίας απομίμηση είναι τα Shan Yang oύτε που ξέρω και όυτε που ξέρω πως μπορώ να το μάθω. Πάντως ναι στο σύνολο του είναι πολύ στιβαρό τρίκυκλο καμία σχέση με τα 50άρια ape της piaggio αν και δεν έχει πόρτες ούτε και τη ποιότητα κατασκευής τους...παρόλα αυτ'α κάνει τα 50αρια ape να μοιάζουν πλευμομπίλ...
...τη μαλακία την έκανα που δεν έδωσα εξ αρχής 2χιλιάρικα παραπάνω να πάρω το apeTM που είναι 220κυβικά δίχρονο και είναι και πολύ ποιοτικό. (η αντιπροσωπία δυστυχώς δε φέρνει το apeΤΜ diesel των 422κυβικών...)

christof40
28/03/2013, 11:07
τον κινητηρα που φοραει τωρα τον εβαλε ο νοτακος600 απο πανω.
ειναι αντιγραφη του honda xl200r.μπορεις να βαλεις οποιον βρεις παρομοιο γιαπωνεζικο μονοκυλινδρο 200-250 κυβικα οπως xlr 200,250,cbf 250 κλπ.
ομως μπορεις να φτιαξεις ευκολα τον δικο του εκει που πασχει και να γινει δυνατοτερος και αξιοπιστος;)

notakos600
28/03/2013, 11:35
Το 660 καίει λιγότερο από το 600 λόγω ψεκασμού (νομίζω δλδ, το 600 έχω), ένα το κρατούμενο, όπως έγραψε ο cristof40 και σου έγραψα κι εγώ προσπάθησε να φτιάξεις το δικό του μοτέρ εκεί που πάσχει, βάλε σκληρότερους δίσκους ή σκληρότερα ελατήρια στη καμπάνα. Βάση μάρκας και μοντέλου μην ψάχνεις στα κινέζικα γιατί θα χαθείς, η κάθε εταιρεία τους βάζει διαφορετικό λογότυπο στα μοτέρ αναλόγως την επωνυμία αυτού που τα έχει παραγγείλει. Άρα ψάχνεις για τα ίδια χαρακτηριστικά μοτέρ και την ίδια εξωτερική εμφάνιση. Αν πάραυτα δεις πως με τον βελτιωμένο συμπλέκτη έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα, τότε ψάχνεις για άλλο μοτέρ, ψάξε πάντως κάτι που θα έχει ανταλλακτικά.
Τα κινέζικα συνήθως είναι απομιμήσεις HONDA.
Η σελίδα σου είναι αυτή:
http://cn-motorcycle.en.made-in-china.com/product-list-1.html

christof40
28/03/2013, 11:52
Το 660 καίει λιγότερο από το 600 λόγω ψεκασμού (νομίζω δλδ, το 600 έχω), ένα το κρατούμενο, όπως έγραψε ο cristof40 και σου έγραψα κι εγώ προσπάθησε να φτιάξεις το δικό του μοτέρ εκεί που πάσχει, βάλε σκληρότερους δίσκους ή σκληρότερα ελατήρια στη καμπάνα. Βάση μάρκας και μοντέλου μην ψάχνεις στα κινέζικα γιατί θα χαθείς, η κάθε εταιρεία τους βάζει διαφορετικό λογότυπο στα μοτέρ αναλόγως την επωνυμία αυτού που τα έχει παραγγείλει. Άρα ψάχνεις για τα ίδια χαρακτηριστικά μοτέρ και την ίδια εξωτερική εμφάνιση. Αν πάραυτα δεις πως με τον βελτιωμένο συμπλέκτη έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα, τότε ψάχνεις για άλλο μοτέρ, ψάξε πάντως κάτι που θα έχει ανταλλακτικά.
Τα κινέζικα συνήθως είναι απομιμήσεις HONDA.
Η σελίδα σου είναι αυτή:
http://cn-motorcycle.en.made-in-china.com/product-list-1.html

σωστος.και εκτος τα δισκακια και ελατηρια συμπλεκτη που πρεπει να βαλεις καλυτερα (υπαρχουν στην αγορα εγγυημενα).
μπορεις να βαλεις ενα εκκεντροφορο πιο αγριο,ενα καρπυρατερ καλυτερο και μια ροικη στην κεφαλη και το μοτερακι σου θα μεταμορφωθει.

notakos600
28/03/2013, 11:57
σωστος.και εκτος τα δισκακια και ελατηρια συμπλεκτη που πρεπει να βαλεις καλυτερα (υπαρχουν στην αγορα εγγυημενα).
μπορεις να βαλεις ενα εκκεντροφορο πιο αγριο,ενα καρπυρατερ καλυτερο και μια ροικη στην κεφαλη και το μοτερακι σου θα μεταμορφωθει.

+600, θα πετάει το φουρκόνι, το μόνο πρόβλημα είναι πως την κατανάλωση ο tricker την θέλει σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα τωρινά.. ;)

triker
28/03/2013, 12:01
Το 660 καίει λιγότερο από το 600 λόγω ψεκασμού (νομίζω δλδ, το 600 έχω), ένα το κρατούμενο, όπως έγραψε ο cristof40 και σου έγραψα κι εγώ προσπάθησε να φτιάξεις το δικό του μοτέρ εκεί που πάσχει, βάλε σκληρότερους δίσκους ή σκληρότερα ελατήρια στη καμπάνα. Βάση μάρκας και μοντέλου μην ψάχνεις στα κινέζικα γιατί θα χαθείς, η κάθε εταιρεία τους βάζει διαφορετικό λογότυπο στα μοτέρ αναλόγως την επωνυμία αυτού που τα έχει παραγγείλει. Άρα ψάχνεις για τα ίδια χαρακτηριστικά μοτέρ και την ίδια εξωτερική εμφάνιση. Αν πάραυτα δεις πως με τον βελτιωμένο συμπλέκτη έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα, τότε ψάχνεις για άλλο μοτέρ, ψάξε πάντως κάτι που θα έχει ανταλλακτικά.
Τα κινέζικα συνήθως είναι απομιμήσεις HONDA.
Η σελίδα σου είναι αυτή:
http://cn-motorcycle.en. made-in-china.com/product-list-1.html

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μου λέτε αλλά φίλτατε νοτάκος,κριστοφ και κτλ νομίζω είναι δώρο άδωρο όμως να κάτσω να βελτιώνω το κινέζικο 200αρι, δεν είμαι κάγκουρας με παπί στρογγυλοφάναρο που να έχω διάθεση για πειράματα και να κάνω πειραματισμούς στη μηχανή και ότι κάτσει για το χαβαλέ μου. Θέλω λύσεις δοκιμασμένες και αξιόπιστες. Η Honda έβγαζε μία μονοκύλινδρη έκδοση του CB400 SS μεταξύ 2002-2008 το οποίο θα ήταν μάλλον πολύ καλή λύση να βάλω το κινητήρα του στο δικό μου. Έχετε άποψη επί του θέματος; Επίσης πόσο καίει το ΧΤ 600 και πόσο το ΧΤ660;; ίσως λόγο λιγότερου ζορίσματος τα μεγαλύτερα μοτέρ να καίνε λιγότερο απ το τωρινό.

christof40
28/03/2013, 12:04
+600, θα πετάει το φουρκόνι, το μόνο πρόβλημα είναι πως την κατανάλωση ο tricker την θέλει σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα τωρινά.. ;)

μικρη εως ελαχιστη θα ειναι η διαφορα καταναλωσης γιατι θα κερδισει δυναμη-ροπη και δεν θα ζοριζει τον κινητηρα τοσο.
ολα τα κινεζικα μοτερακια αντιγραφες τον γιαπωνεζικων (παπια πχ)εκει πασχουν.

notakos600
28/03/2013, 12:06
Δισκάκια και σκληρότερα ελατήρια καμπάνας σου προτείναμε φίλτατε, μια βελτίωση με ελάχιστα χρήματα, όσον αφορά το 400 που αναφέρεις δεν πρέπει να έχει έρθει ούτε φωτογραφία του στην Ελλάδα. Στο δικό μου 600 δεν έχω μετρήσει κατανάλωση αλλά είναι σίγουρα παραπάνω από το 200άρι, cristof ναι μπορεί να μην έχει μεγάλες διαφορές.

christof40
28/03/2013, 12:15
φιλε triker και αλλαζοντας τον κινητηρα σου με καποιον αλλον,οποιος και να ειναι αυτος,πειραματα θα κανεις,τιποτα δεν ειναι δοκιμασμενο και αξιοπιστο.
το πιο δοκιμασμενο και αξιοπιστο ειναι να βρεις εναν μαστορα που τα εχει φαει στη μαπα αυτα και να σου πει αυτος τι μπορεις να κανεις...και να σου δωσει εγγυηση εαν γινεται.
εαν δεν ξερεις μπορω να σου προτεινω εγω καποιον που ξερω οτι φτιαχνει τετοια τρικυκλα και να το συζυτησεις μαζι του.

christof40
28/03/2013, 12:33
θελω να πω,βαζοντας εναν αλλο κινητηρα,πιθανον να πρεπει να φτιαξεις αλλες βασεις κινητηρα,να κανεις πατεντα στα ηλεκτρικα και στην μεταδοση.
αν ο μαστορας δεν ξερει ακριβως τι κανει μπορει τον πιο αξιοπιστο κινητηρα που υπαρχει να στον κανει μπ..........λο.
με αυτο το σκεπτικο αν βελτιωσεις τον δικο του κινητηρα στα σημεια που πασχει και χωρις υπερβολες,θεωρω οτι θα εχεις πιο αξιοπιστο συνολο και θα σου ερθει σιγουρα πολυ πιο οικονομικα.:wave2:

notakos600
28/03/2013, 12:36
θελω να πω,βαζοντας εναν αλλο κινητηρα,πιθανον να πρεπει να φτιαξεις αλλες βασεις κινητηρα,να κανεις πατεντα στα ηλεκτρικα και στην μεταδοση.
αν ο μαστορας δεν ξερει ακριβως τι κανει μπορει τον πιο αξιοπιστο κινητηρα που υπαρχει να στον κανει μπ..........λο.
με αυτο το σκεπτικο αν βελτιωσεις τον δικο του κινητηρα στα σημεια που πασχει και χωρις υπερβολες,θεωρω οτι θα εχεις πιο αξιοπιστο συνολο και θα σου ερθει σιγουρα πολυ πιο οικονομικα.:wave2:

Του έχει κολλήσει στο μυαλό το 400. :rolleyes:

daz
28/03/2013, 13:37
... άσε που φοβάμαι ότι λόγω 45ίππων που βγάζει το μοτέρ του ΧΤ ...

Ναι καλά! Καμιά 30 στον τροχό και πολλοί του είναι.

Αν ο κινητήρας σου είναι αντιγραφή από από xl ίσως να ταιριάζει και του xr χωρίς πολλές μετατροπές. Και εκεί έχεις την επιλογή του 400.

Αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις απ' αυτό που σου είπαν παραπάνω πριν αλλάξεις κινητήρα.

notakos600
28/03/2013, 13:42
Πολύ σωστά daz, πως μας ξέφυγε το 45.... 33 βγάζει το 600, ένα μεγάλο παπί. :beer:

triker
28/03/2013, 13:52
φιλε triker και αλλαζοντας τον κινητηρα σου με καποιον αλλον,οποιος και να ειναι αυτος,πειραματα θα κανεις,τιποτα δεν ειναι δοκιμασμενο και αξιοπιστο.
το πιο δοκιμασμενο και αξιοπιστο ειναι να βρεις εναν μαστορα που τα εχει φαει στη μαπα αυτα και να σου πει αυτος τι μπορεις να κανεις...και να σου δωσει εγγυηση εαν γινεται.
εαν δεν ξερεις μπορω να σου προτεινω εγω καποιον που ξερω οτι φτιαχνει τετοια τρικυκλα και να το συζυτησεις μαζι του.

ΟΚ, Καταλαβαίνω αλλά έχω ξενερώσει πολύ με το κινέζικο μοτέρ. Σας ευχαριστώ όλους σας πάντως. Τώρα το πήγα στον δικό μου να μου αλλάξει δισκάκια και μπαταρία που έχει πρόβλημα, να μου ρυθμίσει λίγο το ρελαντί γιατί όλο σβήνει,να μου φτιάξει και τη μανιβέλα που είχε λασκάρει,κτλ. Πολλά προβλήματα το ρημάδι για ενός χρόνου μηχανή...

Δώσε μου όμως το τηλέφωνο και τη διεύθυνση του ειδικευμένου μάστορα που μου προτείνεις γιατί ο δικός μου δεν νομίζω να ασχολείται με τέτοια και πάρα πολύ.

notakos600
28/03/2013, 14:01
ΟΚ, Καταλαβαίνω αλλά έχω ξενερώσει πολύ με το κινέζικο μοτέρ. Σας ευχαριστώ όλους σας πάντως. Τώρα το πήγα στον δικό μου να μου αλλάξει δισκάκια και μπαταρία που έχει πρόβλημα, να μου ρυθμίσει λίγο το ρελαντί γιατί όλο σβήνει,να μου φτιάξει και τη μανιβέλα που είχε λασκάρει,κτλ. Πολλά προβλήματα το ρημάδι για ενός χρόνου μηχανή...

Δώσε μου όμως το τηλέφωνο και τη διεύθυνση του ειδικευμένου μάστορα που μου προτείνεις γιατί ο δικός μου δεν νομίζω να ασχολείται με τέτοια και πάρα πολύ.

Το χαμηλό ρελαντί και τη μανιβέλα που θέλει σφίξιμο η βίδα της τα θεωρείς προβλήματα και το λές αναξιόπιστο; τέσπα.

motomaniac
28/03/2013, 15:04
εχω κινητηρα απο srx 400 με αλλαγμενα τα σωθικα του με ΧΤ500 αρα 500 και γνησιο yamaha. (δεν εχω κανει την μετατροπη εγω αλλα ο προηγουμενος.) το δινω 300ε μαζι με πλεξουδα ηλεκτρονικη ανορθωτη κι ενα απο τα δυο σκριπ. μαζι κι ενα ζευγος καρμπυρατερ που ομως δεν ειναι τα δικα του και θελουν ρυθμισμα (τωρα δουλευει φτωχο). τελευταια φορα το βαλαμε μπρος το καλοκαιρι που μας περασε. θα χρειαστεις εξατμισεις μονο.

stefanos
28/03/2013, 18:37
Οι ταχύτητες που κινείτε το μηχανάκι δεν νομίζω να εξασφαλίζουν επαρκή ψύξη σε μεγάλο αερόψυκτο.
Να έχει τελική 60-70 με τον κινητήρα στις 6-7000 σαλ?
Σαν να πηγαίνεις συνεχεία 1η 2α με χτ και μάλιστα με 500 κιλά φορτίο.
Από την άλλη ο κινέζος σε μια στραβή πάει στον κάδο και με 400? 500? μπαίνει καινούργιος.

motomaniac
28/03/2013, 18:44
εχει αναμονες για ψυγειο λαδιου, βαλε ενα μεγαλο κι εισαι οκ. εξαλλου κι αυτο που χεις αεροψυκτο δεν ειναι? και μαλιστα κινεζικο..

triker
29/03/2013, 03:28
Το χαμηλό ρελαντί και τη μανιβέλα που θέλει σφίξιμο η βίδα της τα θεωρείς προβλήματα και το λές αναξιόπιστο; τέσπα.

αναξιόπιστο όχι λόγο σφιξίματος μανιβέλας και ρελαντί μου δεν μένει σταθερό αλλά αναξιόπιστο γιατί κάθε δύο μήνες αλλάζω δίσκους, τα πρωινά δεν παίρνει σχεδόν ποτέ μπροστά και όλο με σπρώχνουν, Κάθε 2 μήνες είμαι στο συνεργείο για να αλλάξω ή να ρυθμίσω κάτι. Και όταν είναι φορτωμένο μου βγάζει τη πίστη. Είναι τρομερά κουραστική αυτή η κατάσταση και χάνω συχνά μεροκάματα. Και στο κάτω κάτω μου πήγε 3.700ευρώ μαζί με πινακίδες και έχω ρίξει κοντά ένα 800άρι για επισκευές, ε δε γ@μιέτε θα του ρίξω δύο φράγκα να του βάλω ένα αξιόπιστο κινητήρα made in japan να ξεμπερδεύω μία και καλή.

triker
29/03/2013, 03:45
Κοίτα το πολύ 50-60 το πάω εγώ με 500κιλά φορτίο. Αλλά όπως λέει ο φίλος από κάτω με ένα υπερμέγεθες ψυγείο λαδιού δεν θα έχω προβλήματα. Εκτός και αν βάλω τελικά το ΧΤ660 που είναι υδρόψυκτο. Αυτό που έχω το κινέζικο είναι 200κυβικά αερόψυκτο και ζορίζεται πολύ. Απορώ πως τη βγάζουν οι τσιγγάνοι και οι μετανάστες με τα 50κυβικών δίχρονα piaggio και τα ΜΕΒΕΑ με μοτέρ 72αρια,90άρια και 100αρια honda και lifan...

Πάντως αν βάλω και κάποιο από τα τέρατα των ΧΤ των 600 και 660κυβικών θα πρέπει να βάλω και ποιο φαρδιά ελαστικά στο πίσω άξονα ώστε να βγαίνει και πιο ομαλά χωρίς σπινιαρίσματα η ισχύς στο δρόμο.

cristof40 δώσε μου το τηλέφωνο εκείνου του μάστορα που μου έλεγες να συνεννοηθούμε.

christof40
29/03/2013, 09:55
τωρα το ειδα.εχεις πμ

christof40
29/03/2013, 10:21
αναξιόπιστο όχι λόγο σφιξίματος μανιβέλας και ρελαντί μου δεν μένει σταθερό αλλά αναξιόπιστο γιατί κάθε δύο μήνες αλλάζω δίσκους, τα πρωινά δεν παίρνει σχεδόν ποτέ μπροστά και όλο με σπρώχνουν, Κάθε 2 μήνες είμαι στο συνεργείο για να αλλάξω ή να ρυθμίσω κάτι. Και όταν είναι φορτωμένο μου βγάζει τη πίστη. Είναι τρομερά κουραστική αυτή η κατάσταση και χάνω συχνά μεροκάματα. Και στο κάτω κάτω μου πήγε 3.700ευρώ μαζί με πινακίδες και έχω ρίξει κοντά ένα 800άρι για επισκευές, ε δε γ@μιέτε θα του ρίξω δύο φράγκα να του βάλω ένα αξιόπιστο κινητήρα made in japan να ξεμπερδεύω μία και καλή.


το ρελαντι και που δεν παιρνει μπροστα το πρωι,ευθυνεται το καρπυρατερ.κλασικο προβλημα στα κινεζικα.βαζεις ενα καλο και καθαρισες.
τους δισκους τους αλλαζεις συχνα γιατι το μοτερ ειναι φιμωμενο και αναγκαζεσαι να το δουλευεις πατιναροντας.
μην τρελενεσαι.
ολα τα προβληματα που αναφερεις ειναι κλασικα σε ολα τα κινεζικα μοτερ.
λυνονται ευκολα και φθηνα για παντα.
οσο και να σου φενεται παραξενο το μοτερ που φορας ειναι σκυλι και οτι πρεπει για το οχημα σου.
πηγαινε στον γνωστη μαστορα να στο φτιαξει εκει που πασχει και μετα θα δουλευεις απροβληματιστα.

notakos600
29/03/2013, 12:55
οσο και να σου φενεται παραξενο το μοτερ που φορας ειναι σκυλι και οτι πρεπει για το οχημα σου.


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, εκατομμύρια τέτοια μηχανάκια κυκλοφορούν καθημερινά στην Άπω Ανατολή με μηδαμινή συντήρηση, αν μη τι άλλο αυτό δείχνει κάτι.

christof40
30/03/2013, 14:33
σπαμαρω λιγακι αλλα αξιζει.
για τον notakos600 που του αρεσουν τα τρικυκλα..
http://www.youtube.com/watch?v=-OUklJAg0S0

sapila racing
30/03/2013, 15:45
σπαμαρω λιγακι αλλα αξιζει.
για τον notakos600 που του αρεσουν τα τρικυκλα..
http://www.youtube.com/watch?v=-OUklJAg0S0

Αυτα είναι για ρούληδες!
Για δείτε τι κάνουν αυτα τα apecar. :eek:
http://www.youtube.com/watch?v=1WqkBhfIs6M&feature=player_detailpage

0restis
30/03/2013, 20:12
εχει ξεχωριστο μοτερ-σασμαν το τρικυκλο?αν δεν εχει και βαλεις μοτερ απο δυκυκλο θα χασεις την οπισθεν!συν οτι το διαφορικο σου δεν θα αντεξει την μεγαλη ροπη πχ του χτ600!

MG-KTiNoS
30/03/2013, 20:13
σπαμαρω λιγακι αλλα αξιζει.
για τον notakos600 που του αρεσουν τα τρικυκλα..
http://www.youtube.com/watch?v=-OUklJAg0S0

Το τραγικό είναι αυτά που γράφει από κάτω...
Λέει ότι θέλει να πάρει την παραγωγή από την Ιταλία γιατί η κατάσταση εκεί είναι ανυπόφορη !
Μ άρεσε η ιδέα αλλά μόλις διάβασα τι λέει μελαγχόλησα.

triker
30/03/2013, 21:18
Βασικά λέω για αρχή να βελτιώσω το κινεζάκι των 200κυβικών γιατί ο μάστορας του cristof μου είπε ότι είναι μία χαρά μοτέρ αρκεί να το συμμαζέψω λίγο γιατί απλά από το εργοστάσιο κατασκευής αρκετά φιμωμένο και δεν αποδίδει σωστά. Βέβαια θα χρειαστώ να του βάλω και ποιο ενισχυμένους τροχούς γιατί χθες που έσπασε μία ζάντα!! Λέω να βάλω ζάντες και ενισχυμένα ελαστικά με 6 λινά από τρέιλερ, μόνο που δε βρίσκω 12άρες αλλά μόνο 13άρες, Τεσπά θα βρεθούν λύσεις πιστεύω...καλή διάθεση να υπάρχει.

toyar
31/03/2013, 07:03
καλυτερα 13αρες, εχουν πολυ φθηνοτερα και περισσοτερα λαστιχα

notakos600
31/03/2013, 14:40
καλυτερα 13αρες, εχουν πολυ φθηνοτερα και περισσοτερα λαστιχα

Τι μου θύμισες, τα ζαντολάστιχα του πρώτου μου αυτοκινήτου (Zastava Yugo 55). :cry: