PDA

View Full Version : Βροχή σήμερα ε?



ggs
28/03/2013, 10:08
Βροχή σήμερα ε?
Δεν μασαμε…
…και ενώ όδευα καμαρωτός – καμαρωτός και προβλεπε με τα αδιάβροχα μου ,τις μπότες μου κ.λ.π. απανου στο περήφανο ατι, ξαφνικά στο ύψος του FIX το άτι…. Λιποθύμησε…
Έσβησε εν κινήσει …. Συμπλεκταρισμα , μιζιες αλλα σαν να μην ειχε τροφοδοσία βενζίνας να το πω (βενζίνα είχε), κατι άλλο να το πω…(που δεν ξέρω και τι να πω)

Κάνω στην άκρη ….
Μιζα , φωτα κ.λ.π. ηλεκτρικα δουλευαν Ο.Κ.
Επαναλαμβανόμενες μιζιες …..τίποτα …

Το μεταφυσικό χάρισμα που έχω μου ψιθύριζε «κάπου έμπασε νεροοοοοο…»

Άρχισα να την τρανταζω σαν τον Σπυρο Καλογηρου την Βουγιουκλακη στην «Μαρια της Σιωπης» ….
Την άφησα σβηστή κάνα δεκάλεπτο ….
Και με την πρωτη μιζια ….. BACK TO LIFE !!!!
Την άφησα αναμμένη κάνα δεκάλεπτο μήπως άμα ζεσταθεί το ξανακάνει …. Τίποτα…

Συμπέρασμα?…
Άραγε όντως να έμπασε νερό κάπου ? και που να ψάξω ?
Γιατί δεν το ειχε ξανακάνει με πολύ περισσότερη βροχή και για περισσότερη ώρα ?
Μπορει να είναι κατι άλλο ?(Gremlin)
Σημερα ή αυριο θα την παω από το συνεργείο αλλα πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεθεί κάτι…

sniper
28/03/2013, 10:11
Τσεκαρε αντλία βενζίνης...

McGyver
28/03/2013, 10:12
Kill switch;

Cpt. Haddock
28/03/2013, 10:53
Kill switch;

:tooth:

ggs
28/03/2013, 10:58
Τσεκαρε αντλία βενζίνης...

λες ε?:hmm:


Kill switch;

ρε συναδελφε....Εντάξει μέχρι το kill switch το χω …:lol:

yes-u
28/03/2013, 11:04
Μπορεί να βράχηκε μπουζί και σου έσβησε και επειδή ήταν ζεστός ο κινητήρας στέγνωσε όσο ήταν σβηστή η μηχανή. Έτσι, όταν μετά από λίγο δοκίμασες να βάλεις μπρος, πήρε κανονικά...

sniper
28/03/2013, 11:10
λες ε?:hmm:


....

Ναι παίζει πολύ, από αυτά που μας λες. Για νερά και λοιπες υγρασίες δεν νομίζω... άλλωστε εν κινήσει δυσκολα μουσκεύουν τα μπουζί..

McGyver
28/03/2013, 11:42
ρε συναδελφε....Εντάξει μέχρι το kill switch το χω …:lol:

Μήπως είχε πάρει νερά λέω ρε :lol:...

ggs
28/03/2013, 11:47
Ναι παίζει πολύ, από αυτά που μας λες. Για νερά και λοιπες υγρασίες δεν νομίζω... άλλωστε εν κινήσει δυσκολα μουσκεύουν τα μπουζί..

Από την στιγμή που δουλεύει κανονικά,αν υπάρχει πρόβλημα στην αντλία , πως ελέγχεται ?

sniper
28/03/2013, 11:51
Από την στιγμή που δουλεύει κανονικά,αν υπάρχει πρόβλημα στην αντλία , πως ελέγχεται ?

E ζεστένεται η αντλία και σταματάει να δουλεύει... (υποθέτω ότι το μοτοσακό σου έχει αντλία).

Θα το δεις και μετά που θα γυρίζεις και δεν βρέχει πλέον.

GIXXERAKIAS
28/03/2013, 13:49
Άρχισα να την τρανταζω σαν τον Σπυρο Καλογηρου την Βουγιουκλακη στην «Μαρια της Σιωπης» ….


:lol::lol::lol:

MikeG
28/03/2013, 14:07
Αν είναι η αντλία θα σου κάνει διακοπές. Επίσης εξ'όσων γνωρίζω τα ποτέ δεν είχαν θέμα τα μηχανάκια αυτά με αντλίες καυσίμου. Πιθανόν να έχει κρατηθεί στο memory ο λόγος που έσβησε, οπότε με ένα πρίζωμα σε διαγνωστικό θα σου πει.

Φώτα μήπως έχεις xenon? Να πήρε το μπουζί νερά χλωμό, η μπουζόπιπα σου όμως σε τι κατάσταση είναι;

chr1s_86
28/03/2013, 22:44
άλλωστε εν κινήσει δυσκολα μουσκεύουν τα μπουζί..

Στα Honda... για κάτι άλλα μην παίρνεις και όρκο... :lol:

ggs
29/03/2013, 08:39
Αν είναι η αντλία θα σου κάνει διακοπές. Επίσης εξ'όσων γνωρίζω τα ποτέ δεν είχαν θέμα τα μηχανάκια αυτά με αντλίες καυσίμου. Πιθανόν να έχει κρατηθεί στο memory ο λόγος που έσβησε, οπότε με ένα πρίζωμα σε διαγνωστικό θα σου πει.

Φώτα μήπως έχεις xenon? Να πήρε το μπουζί νερά χλωμό, η μπουζόπιπα σου όμως σε τι κατάσταση είναι;

μικε όχι δεν έχω χενον ή οτιδήποτε άλλο ηλεκτρο/ηλεκτρονικό έχτρα .
Χθες και σήμερα στα πήγαινε-ελα δεν έκανε κιχ…
Μάλλον , κάτι με την βροχή πρέπει να είναι…
Σε ένα πολύ πρόχειρο οπτικό έλεγχο που έκανα , δεν φαίνεται κάτι …
Ίσως το διαγνωστικό μας πει περισσότερα …

Υ.Γ.Χθες , τελικά , οντως γ@μηθηκ€ η μέρα και δεν έφταιγε η μηχανή… α, ρε , Παναγιώτη…:(

MikeG
29/03/2013, 09:34
μικε όχι δεν έχω χενον ή οτιδήποτε άλλο ηλεκτρο/ηλεκτρονικό έχτρα .
Χθες και σήμερα στα πήγαινε-ελα δεν έκανε κιχ…
Μάλλον , κάτι με την βροχή πρέπει να είναι…
Σε ένα πολύ πρόχειρο οπτικό έλεγχο που έκανα , δεν φαίνεται κάτι …
Ίσως το διαγνωστικό μας πει περισσότερα …

Υ.Γ.Χθες , τελικά , οντως γ@μηθηκ€ η μέρα και δεν έφταιγε η μηχανή… α, ρε , Παναγιώτη…:(


Μακάρι λοιπόν να μη στο ξανακάνει.. νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν όποτε μπορέσεις να το πριζώσεις.

υ.γ ??? Known here?

ggs
29/03/2013, 09:54
Μακάρι λοιπόν να μη στο ξανακάνει.. νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν όποτε μπορέσεις να το πριζώσεις.

υ.γ ??? Known here?


Όχι μικε … συνάδελφος στην δουλειά..
ούτε μηχανή είχε…
Αλλά είχε 2 παιδιά και μόνο 35 χρόνια ζωής …
Τεσπα……

MikeG
29/03/2013, 09:56
Όχι μικε … συνάδελφος στην δουλειά..
ούτε μηχανή είχε…
Αλλά είχε 2 παιδιά και μόνο 35 χρόνια ζωής …
Τεσπα……

Αυτά είναι τα χειρότερα..Όλα τα άλλα ξεπερνιούνται..

:sad:

toulis
20/04/2013, 21:38
Μια φορά που έπαθα το ίδιο με εσένα ανακάλυψα ότι τις βλακείες της έκανε ένα διακοπτάκι που βρισκόταν στο πλαϊνό στάντ.

σκοπός του διακόπτη ήταν να σβήνει την μηχανή αν ανίξεις το στάντ ( δεν το έχουν όλα τα μηχανάκια ).


Είχε ραγίσει και έπαιρνε νερά, είναι πολύ χαμηλά και εκτεθειμένο.