PDA

View Full Version : Το 950 εβηξε. Γιατι εβηξε??



urban
28/03/2013, 17:29
Βοηθατε Χριστιανοι.

Την καθαρα Δευτερα, το Lc8 μάς επέστρεφε καμαρωτους καμαρωτους απο Πηλιο στην Αθηνα. Εφυγα απο Πηλιο με Βροχη. Η βροχη συνεχιστηκε για καμια 70ρια χλμ και μετα ευτυχως σταματησε και συνεχισαμε στεγνα.
Τοτε περιπου αναψε το λαμπακι της βενζινης που οπως ξερετε σημαινει καμποσα χλμ ακομα μεχρι το σπρωξιμο.
Και εδω ειναι το μυστηριο. Ταυτοχρονα σχεδον με το λαμπακι ( 2 ή 3 χλμ ), ο ΚαΤεΜάρας αρχισε να "βηχει¨σαν να μενει απο βενζινη. Το βηξιμο δεν ηταν συνεχες. Εβηχε ανα χλμ περιπου δυο τρεις φορες. Δεκα χλμ εκανα ετσι και βρηκα βενζιναδικο. Φουλαρισα, ηπια καφε και συνεχισα με το κινητο ετοιμο για να καλεσει οδικη βοηθεια ( Τι ντροπη...ο ΚαΤεΜαρας φορτωμενος...).

Ομως τιποτα δεν εγινε. Τα υπολοιπα 250 χλμ ηταν αψογα. Και Απο τη Μαλακασα και μετα που ξανα εβρεξε, τιποτα δεν εγινε. Αλλα δεν το αφησα μεχρι να αναψει λαμπακι βενζινης για να δω τι θα γινει.

Λετε λαμπακι και βηχας να ηταν απλη συμπτωση? :confused:

MikeG
28/03/2013, 17:34
Όλα σχετίζονται με την αντλία σου αν και λες για 950. Πότε καθάρισες τελευταία φορά carbs?

Επίσης μπας και έχεις βουλωμένο το φίλτρο της αντλίας; Στη χειρότερη πας για αντλία..

urban
28/03/2013, 17:40
Επίσης μπας και έχεις βουλωμένο το φίλτρο της αντλίας; Στη χειρότερη πας για αντλία..

Η αντλια μπορει να δουλευει μια χαρα με γεματο τεποζιτο και μολις φτασει η βενζινη στη ρεζερβα-λαμπακι, να δειξει οτι εχει προβλημα; Πολυ μπερδεμα...

McGyver
28/03/2013, 17:42
Μπας κι έχει μαζέψει τίποτε κατακάθια και τα τράβηξε στα τελειώματα;
Μήπως δεν έχεις καλή "επικοινωνία" μεταξύ των δύο ρεζερβουάρ;

πυξιδας990
28/03/2013, 19:08
φιλτρο δεν εχει το 950,εκτος αν εχει εξτρα.η τρομπα σαν πλατηνοφορα που ειναι οταν πεφτει η σταθμη χτυπαει πιο γρηγορα.τσεκαρε τη.γενικα δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο ανταλακτικο.

BLiTzER
28/03/2013, 19:28
Πιθανότατα η τρόμπα βενζίνης σου πεθαίνει. Αν ψαχτείς λίγο, υπάρχουν βελτιωμένες, που αντέχουν για μια ζωή και είναι φθηνότερες από της ΚΤΜ.

toyar
28/03/2013, 19:30
νερο στη βενζινη;
νερο στις πιπες;

DrBig
28/03/2013, 19:52
Κατα την γνωμη μου:

1) βρωμες στο τεποζιτο/καρμπυρατερ (το πιθανοτερο)
2) Υποπιεση στο τεποζιτο (ετσι κι ετσι)
2) τρομπα πνεουσα τα λοισθια (καποια στιγμη σιγουρα, αλλα ειναι τωρα η στιγμη?)
3) προβλημα στις κολλησεις των καλωδιων στον διακοπτη της κλειδαριας του τιμονιου (εχει συμβει στο παρελθον)

Αν η μηχανη δεν εχει φιλτρο βενζινης, να μπει οπωσδηποτε (στην εισοδο της τρομπας)!

gefr
28/03/2013, 23:21
Δεν μας λές πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει από το τελευταλιο σου γέμισμα. Εγώ μιά φορά είχα κάνει 330χλμ στην εθνική και το φωτάκι δεν είχε ανάψει. Σκεφτόμουνα"μωρέ μπράβο οικονομία!" και ξαφνικά ανάβει το φωτάκι και με αφήνει από καύσιμο. Ευτυχώς ήμουνα κοντά σ βενζινάδικο - σαββατογεννημένος γάρ- και μπήκα και γέμισα. Άν θυμάμαι καλά ήταν συχνή βλάβη στα πρώτα μηχανάκια του 2003. Αντικαταστάθηκε στην εγγύηση και δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.

bros400pgm
29/03/2013, 06:49
Eγω θα ελεγα, πως αμα εχει καποιο θερμιστορ για να αναβει το λαμπακι βενζινης, εχει φυγει/σπασει απο την θεση του και βολοδερνει μεσα στο ρεζερβουαρ.

geez996
29/03/2013, 08:22
Μαλλον τα προεορτια της αντλιας μου φαινετε.

Θα πω και το ακραιο... σε εμενα , μετα απο αλλαγη αντλιας και οντας στο εξωτερικο ξεκινησε να βηχει παλι. Τελικα ηταν ο διακοπτης του σταντ.

trelf
29/03/2013, 08:46
Κατα την γνωμη μου:

1) βρωμες στο τεποζιτο/καρμπυρατερ (το πιθανοτερο)
2) Υποπιεση στο τεποζιτο (ετσι κι ετσι)
3) τρομπα πνεουσα τα λοισθια (καποια στιγμη σιγουρα, αλλα ειναι τωρα η στιγμη?)
4) προβλημα στις κολλησεις των καλωδιων στον διακοπτη της κλειδαριας του τιμονιου (εχει συμβει στο παρελθον)

Αν η μηχανη δεν εχει φιλτρο βενζινης, να μπει οπωσδηποτε (στην εισοδο της τρομπας)!

συμφωνω με όλα, εκτος απο το 4....οταν το επαθα με το δικο μου δεν "εβηχε", εσβηνε! και ακουγοταν ηχος απο κατω απο την κλειδαρια,που εκανε το "ηλεκτρικο τοξο" οταν εκανε/εχανε επαφη.

κατα τη γνωμη μου, 1 η 3

urban
29/03/2013, 09:21
Και ποιες ειναι οι καλες και φτηνες τρομπες και ποιος τις πουλαει??
Και με ποιο δικαιωμα χαλασε η τρομπα στα 49000χλμ?

Το δευτερο ειναι ρητορικο, μην αρχισετε να πλακωνεστε! Απαντηστε στο πρωτο που εχει σημασια!!


(ειχα κανει 220χλμ περιπου. Λιγα, το λαμπακι αναβει αργοτερα...)

DrBig
29/03/2013, 09:30
Και ποιες ειναι οι καλες και φτηνες τρομπες και ποιος τις πουλαει??
Και με ποιο δικαιωμα χαλασε η τρομπα στα 49000χλμ?

Το δευτερο ειναι ρητορικο, μην αρχισετε να πλακωνεστε! Απαντηστε στο πρωτο που εχει σημασια!!


(ειχα κανει 220χλμ περιπου. Λιγα, το λαμπακι αναβει αργοτερα...)

ψαξε για dr bean 950 fuel pump mod

urban
29/03/2013, 09:49
ψαξε για dr bean 950 fuel pump mod

Εκανα ενα βιαστικο search.
Εχει βαλει κανεις απο εδω τετοια τρομπα?
Και αν ναι, που τη βρηκε?
Για την ακριβεια που τον βρηκε τον Dr bean?
Κανενα mail εχουμε?

gefr
29/03/2013, 10:01
ορίστε

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=823347

urban
29/03/2013, 15:35
μπηκα advrider, εστειλα πμ στον dr bean και περιμενω απαντηση. Λετε να κανει μηνες να απαντησει?

Οσο περιμενω τον Ολλανδο, η Facet τι λεει?

daz
29/03/2013, 15:47
Ο τίτλος είναι όλα τα λεφτά. :beer:

BLiTzER
29/03/2013, 17:10
Εμένα έσβηνε μονίμως όταν έφθανε στη ρεζέρβα (+-1 λίτρο), οπότε κρατούσα μετρήσεις και γέμιζα βενζίνη πάντα στα 120-130 χλμ. Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει το λαμπάκι ή ότι μίκρυνε το ντεπόζιτο (!!11), αλλά οι αριθμοί διαφωνούσαν. Συνήθως, βέβαια, ξανάπαιρνε μετά από 15 μιζιές, αλλά το λυπόμουν το καημένο. Λίγο καιρό μετά, μου έσβησε και με γεμάτο ντεπόζιτο και αποφάσισα να κάνω κάτι γι'αυτό. Παράγγειλα τρόμπα από Αμερική, πολύ καλή τιμή, βελτιωμένη και εγγυημένη λειτουργία για πάντα (ή έτσι υποστήριζαν). Μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα, δε χρεώθηκα τελωνείο. Να σημειωθεί ότι πρώτα είχα τσεκάρει σωληνάκια, κοννέκτορες, είχα αλλάξει φίλτρο και, γενικά, οτιδήποτε μου περνούσε από το μυαλό. Μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα με τη νέα τρόμπα.

Ο μηχανικός μου είπε ότι τα 950 είναι συχνοί πελάτες για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Ενίοτε και τα 690.

urban
29/03/2013, 17:24
Παράγγειλα τρόμπα από Αμερική, πολύ καλή τιμή, βελτιωμένη και εγγυημένη λειτουργία για πάντα (ή έτσι υποστήριζαν). Μου ήρθε μέσα σε μια βδομάδα, δε χρεώθηκα τελωνείο. Μέχρι στιγμής δουλεύει απροβλημάτιστα με τη νέα τρόμπα.


Ποια τρομπα ειναι εβαλες? Απο που?

BLiTzER
29/03/2013, 17:26
http://www.ktmtwins.com/

vag950
29/03/2013, 21:32
Facet εδώ και κανά χρόνο. Απροβληματιστα μέχρι τώρα.

Ιδωμεν

Φιλικά Βαγγέλης

urban
01/04/2013, 09:18
Εμφανιστηκε ο dr Bean.

42 ευρω και περιμενω το γιατρικο με το ταχυδρομειο.