PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής



Xa0s
28/03/2013, 20:11
Καλησπέρα και απο μενα αγαπητή φίλοι, νεος στη παρεα και γεματος αγωνιά για μια αντικειμενική γνώμη πανω για το γνωστό θεμα της πρωτης μηχανης

Λοιπόν να αρχίσουμε απο τα βασικά:32χρ. 110κιλα υψος 1,75 και μελλοντικός αναβάτης μηχανής πιστεύω.Δεν εχω οδηγήσει ποτε ξανα μηχανή
(εκτοσ απο το CBR του δασκάλου- αμάξι οδηγαω πανω απο 10ετια)

Ο λογος που εβγαλα δίπλωμα ειναι γιατί απο παντα ήθελα να οδηγισω μηχανη και μαλιστα καποιο ''custom'' ή ''chopper look like '' με την ευρεία έννοια του ορου....
Ερωτήσεις λοιπον :

1.Αυτου του ειδους οι μηχανές ειναι ευκολες στην οδήγηση απο εναν αρχάριο ??? θα ηταν προτιμότερο να ξεκινήσω πρωτα απο κατι αλλο (scouter - παπι ) ???

2.To budget μου ειναι 2.000 Euro συζητήσιμο αλλα θα προτιμούσα να ειναι προς τα κάτω το κοστος...

3.Κοιτοντας στο Car βλεπω της εξης επιλογες :
α.Honda Steed
β.Honda Shadow
γ.Yamaha Virago
δ.Suzuki Intruder
ε.??? δεκτες ολες οι προτασεις...

Είναι κάποια από αυτές ''καλύτερη'' - ''προτεινόμενη '' - ''εύχρηστη'' - ''βγάζει λιγότερα προβλήματα'' - ''οικονομικότερη'' ???
Γενικά θα ηθελα να ακούσω προτάσεις-απόψεις για το πως να κινηθώ για την αγορά μηχανής ...

Τέλος ενα μεγάλο κόλλημα που εχω ειναι οτι θα ηθελα πριν αγοράσω καποια μηχανή να δοκιμάσω αν οχι αυτη (που θα αγοράσω) καποια αντιστοίχη... Υπάρχει κάποιος τρόπος/μέρος για να νοικιάσω μια τέτοιου είδους μηχανή...(δύστυχος κανένας φίλος δεν έχει ..βασικά κανένας δεν οδηγάει μηχανή).

Ευχάριστο πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να ποσταρα στο σωστό μέρος.

diogenis
13/04/2013, 19:47
Καλησπέρα και απο μενα αγαπητή φίλοι, νεος στη παρεα και γεματος αγωνιά για μια αντικειμενική γνώμη πανω για το γνωστό θεμα της πρωτης μηχανης

Λοιπόν να αρχίσουμε απο τα βασικά:32χρ. 110κιλα υψος 1,75 και μελλοντικός αναβάτης μηχανής πιστεύω.Δεν εχω οδηγήσει ποτε ξανα μηχανή
(εκτοσ απο το CBR του δασκάλου- αμάξι οδηγαω πανω απο 10ετια)

Ο λογος που εβγαλα δίπλωμα ειναι γιατί απο παντα ήθελα να οδηγισω μηχανη και μαλιστα καποιο ''custom'' ή ''chopper look like '' με την ευρεία έννοια του ορου....
Ερωτήσεις λοιπον :

1.Αυτου του ειδους οι μηχανές ειναι ευκολες στην οδήγηση απο εναν αρχάριο ??? θα ηταν προτιμότερο να ξεκινήσω πρωτα απο κατι αλλο (scouter - παπι ) ???

2.To budget μου ειναι 2.000 Euro συζητήσιμο αλλα θα προτιμούσα να ειναι προς τα κάτω το κοστος...

3.Κοιτοντας στο Car βλεπω της εξης επιλογες :
α.Honda Steed
β.Honda Shadow
γ.Yamaha Virago
δ.Suzuki Intruder
ε.??? δεκτες ολες οι προτασεις...

Είναι κάποια από αυτές ''καλύτερη'' - ''προτεινόμενη '' - ''εύχρηστη'' - ''βγάζει λιγότερα προβλήματα'' - ''οικονομικότερη'' ???
Γενικά θα ηθελα να ακούσω προτάσεις-απόψεις για το πως να κινηθώ για την αγορά μηχανής ...

Τέλος ενα μεγάλο κόλλημα που εχω ειναι οτι θα ηθελα πριν αγοράσω καποια μηχανή να δοκιμάσω αν οχι αυτη (που θα αγοράσω) καποια αντιστοίχη... Υπάρχει κάποιος τρόπος/μέρος για να νοικιάσω μια τέτοιου είδους μηχανή...(δύστυχος κανένας φίλος δεν έχει ..βασικά κανένας δεν οδηγάει μηχανή).

Ευχάριστο πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να ποσταρα στο σωστό μέρος.


Φίλε θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με μια virao 250. Είναι ευκολοδήγητη, δε βγάζει ευκολα ζημιές, είναι σκυλί, με χαμηλό κόστος ανταλακτικών και καίει πολύ λίγο. Μπορείς να βρεις μια μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση με 1000 ευρώ. Νομίζω είναι ιδανική για αρχάριο.

SHOOTER045
14/04/2013, 02:35
μια απ τα ιδια...
θα προσθετα ομως και το ρεμπελ της χοντα και το σαβατζ

alex134282
25/04/2013, 17:38
Χωρις να έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα άλλα μοντελα θα σου προτεινα κ εγω με τη σειρά μου τ Virago 250.

Εύκολο κια άνετο στην οδήγηση(ελαφρί τιμόνι κ άνετη θεση) ,

πάρα πολυ οικονομικό καθώς δεν καιει πολύ και τ σέρβις που χρειάζεται (αν βρίσκεται σε καλή κατασταση απο τον πρώην ιδιοκτήτη) είναι μπουζιά κ λαδάκι(14 με 21 € κ πολλα λέω).

To μόνο μειονέκτημα είναι οτι κάποια στιγμή στη ζώη της θα σ βγαλει πρόβλημα με τον ανορθωτή, κατα πάσα πιθανότη θα έχει αντικατασταθει απο τν προηγουμενο ιδιοκτητη.

Ήταν η δική μου πρώτη μηχανή στα 18 με 1,70 ύψος οπότε δν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.....

Στο car θα τν βρείς γυρω στο χιλιάρικο όπως ειπε κ ο φιλος diogenis.
Πράγμα που σημαίνει πως έχεις περιθόριο για αρκετές βελτιώσεις, (αυτου τ ειδους οι μηχανές χωράνε πολύ customising κ ακόμα περισσότερο nickel) τ μόνο π χρειάζεται είναι όρεξη. ;)

Καλές βόλτες :beer:

est
25/04/2013, 18:01
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, νομίζω ότι τα 250 κυβικά θα πέσουν 'λίγα' στα κιλά σου.. αν σε καλύπτει το δίπλωμα πήγαινε για 600άρι. Έτσι κι αλλιώς κανένα δε θα σε τρομάξει με το γκάζι του αφού είναι φτιαγμένα για χαλαρές καταστάσεις.
Απλά ετοιμάσου για σπάσιμο πέτρας στα νεφρά σε συνδυασμό με αφαίρεση σφραγισμάτων..

Xa0s
26/04/2013, 11:33
Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..

harris_x
26/04/2013, 11:50
Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..
καλοτάξιδο και πάντα με σωστό και πλήρη εξοπλισμό :beer:

vmek
04/07/2013, 17:57
Καλησπέρα σε όλους! Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα μιας και θα ήταν παραπλήσιο με αυτό. Θέλω να αγοράσω μια cruiser επειδή μου αρέσει το στυλ της και όχι τόσο οι επιδόσεις και η ταχύτητα. Προς το παρόν για καινούρια σκέφτομαι για τις αρχές του επόμενου έτους, αλλά αν βρω καμιά καλή μεταχειρισμένη στα μοντέλα που θέλω μέχρι τότε, δεν θα πω όχι. Δεν έχω οδηγήσει ξανά μηχανή επομένως ισχύουν όλα όσα λέει το παλικάρι στο πρώτο ποστ. Ύψος έχω 1.82, ηλικία 26 και ειμαι 85 με 90 κιλά.
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα:

Yamaha XVS950 A midnight star
και
Kawasaki VN900 Custom

Μηχανάρες και οι δύο, δεν ξέρω αν κάνω καλά που πάω για τόσα κυβικά τόσο νωρίς, αλλά αν φας κόλλημα το τρως.
Το μπατζετ μου για μεταχειρισμένη είναι 5000 (καλή όμως) και για καινούρια όσο έχουν αυτές, δηλαδή περίπου στα 8000.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες συμβουλές. :a014:

Pan (dvs)
04/07/2013, 21:01
Αν ξεκινουσες την οδηγηση με νταλικα θα μαθαινες ποτε να οδηγεις σωστα?Πιθανοτατα οχι.
Γιατι δεν κανεις το αυτονοητο.Κατι καλο και ελαφρυ στα 600-650 cc και σε κανενα χρονο οτι τραβαει η ψυχη σου.Θα αποκτησεις πειρα θα κανεις καλυτερη επιλογη δευτερης μηχανης αργοτερα.
Οι μηχανες που εχεις υποψην σου ειναι δυσκολοοδηγητες και μαλλον βαριες, θελουνε εμπειρια.Δεν θα τις κουμανταρεις σωστα και θα βαλεις τον εαυτο σου σε περιπετειες, απο πολλες αποψεις.
Πρωτα μαθαινουμε να περπαταμε και μετα να τρεχουμε.
Οποια αποφαση παρεις ,καλους δρομους και καλως ηρθες στον κοσμο των δυο τροχων.:):

axmakaros
04/07/2013, 21:07
Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..
καλο ταξιδο

axmakaros
04/07/2013, 21:13
αφου σου εφαγες κολλημα καν'το γτ θα σου μεινει αποθημενο κατα την γνωμη μου... σωματικα βαση ηλικιας κιλων και υψους θα μπορεις να την κουμανταρεις... απλα στην αρχη πολυ προσοχη.... το συχνοτερο που γινετε σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ειναι να σας πεφτουν οι μηχανες οταν ειστε σταματημενοι ....

vmek
05/07/2013, 12:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! ;)

Ο λόγος που είναι δυσκολοδηγητες είναι τα παραπάνω κιλά ή κάτι άλλο; ας πούμε είναι πιο νευρικό το γκάζι τους από μια 600 κυβικών;

est
05/07/2013, 12:19
Το βάρος σε συνδυασμό με την αργή γεωμετρία λόγω αυξημένου μεταξονίου.
Οδήγησέ τη πριν την πάρεις για να μην μετανιώνεις μετά..και αν είναι δυνατό να την πας και σε δρόμο με ανωμαλίες για να καταλάβεις πως είναι και οι αναρτήσεις της.

Έντιτ. Και δεν είναι καθόλου νευρικές στο γκάζι..το αντίθετο μάλλον.

sani
13/09/2013, 16:34
Καλησπερα σε ολους τους διτροχους καβαλαρηδες!!!Εγινα προσφατα μελος του ΜΟΤΟ και θα με βοηθουσαν πολυ μερικες συμβουλες για αγορα μεταχειρισμένης μηχανης!!!

Ειμαι 21 χρονων οδηγω εδω και δυο χρονια τον <μπομπο> του πατερα μου (suzuki rv 50) και με εχει αφησει 5 φορες λογω μπουκωματος εξατμησης :a52: !!!ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!

Εχω κολησει με τα τσοπερ και κινουμε προς το Suzuki Intruder 250cc(και επιδει εχουμε καλο μηχανικο) χωρις να απορυπτω τη Virago και τη Rebel(παντα 250cc ουτε περισσοτερα ουτε λιγοτερα)και διαθετω εως 1500 ευρω !!!Μηπως ξερει κανεις τι προβληματα βγαζει η Suzuki και ποιο απο αυτα τα μοντελα θα μου προτεινατε και γιατι???

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων για το ενδιαφερον!!!

RORY FOR EVER
28/10/2013, 21:43
ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΦΙΛΕ sani,ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ...ΤΕΣΠΑ, ΤΟ SUZUKI VL250 LC INTRUDER ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ CUSTOM CRUISER ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΟ, ΓΡΗΓΟΡΟ...ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!ΩΣΤΟΣΟ, ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ (ΜΟΝΤΕΛΑ 2007-2011)ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 2.500 ΚΑΙ 3.200 ΕΥΡΩ...ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ VIRAGO (ΜΟΝΤΕΛΟ 2000-2004) ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΟΝ "ΨΗΘΕΙ" ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (...ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΙΑ XVS650 DRAGSTAR Ή ΜΙΑ HD 883..??)

RORY FOR EVER
28/10/2013, 22:14
vmec Εγω αντιθετα,δεν πιστευω οτι θα σου δημιουργουσαν προβλημα το βαρος της μηχανης και η "περιεργη" γεωμετρια της , αλλα το νεαρον της ηλικιας και η απειρια σου...χωρις παρεξηγηση.Στη θεση σου θα ξεκινουσα με μια xvs400 Dragstar η οπως σου προτειναν τα παιδια παραπανω με μια βιραγκο σε καλη καλη κατασταση...

sani
01/11/2013, 17:46
ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΦΙΛΕ sani,ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ...ΤΕΣΠΑ, ΤΟ SUZUKI VL250 LC INTRUDER ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ CUSTOM CRUISER ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΟ, ΓΡΗΓΟΡΟ...ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!ΩΣΤΟΣΟ, ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ (ΜΟΝΤΕΛΑ 2007-2011)ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 2.500 ΚΑΙ 3.200 ΕΥΡΩ...ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ VIRAGO (ΜΟΝΤΕΛΟ 2000-2004) ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΟΝ "ΨΗΘΕΙ" ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (...ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΙΑ XVS650 DRAGSTAR Ή ΜΙΑ HD 883..??)

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!Την αγορασα τελικα και ειναι οπως ακριβως την εχεις περιγραψει!!!

RORY FOR EVER
01/11/2013, 18:04
Εννοεις το Intruder??Με γεια , καλοταξιδο, παντα ορθιος, παντα κρανος...:vroum:

sawadee
07/03/2014, 02:35
Καλησπέρα σε όλους ! Θα ήθελα την γνώμη σας για την XVS650 DRAGSTAR Θέλω να την πάρω αποκλειστικά για το στυλ της custom Είναι μοντέλο του 2000 και την θέλω για δεύτερη (έχω το V-STROM 650). Σε σχέση με την αντίστοιχη SHADOW τι λέτε;Απο ποιότητα κατασκευής ξέρετε κάτι;
Ευχαρισρώ για κάθε βοήθεια

alex134282
21/04/2014, 20:32
Καλησπέρα φιλε,

προσωπικά έχω οδηγήσει και τις δυο σε test drive οταν έψαχνα για μοτο.

Στο στιλ ειναι πάνω κατω τα ιδια....

Η πρώτη τους,οχι και τοσο μεγάλη, διαφορά είναι στα κυβικά. Το dragstar ειναι 650 και το SHADOW 750 (με μια επιφύλαξη).
Οπότε εξαρτάτε για τι το θες. Το shadow θα ειναι λιγο πιο ξεκουραστο σε ανοιχτο δρόμο.

Προσωπικά βρήκα το dragstar λίγο πιο άνετο από άποψη οδήγησης. Όχι πολλοι κραδασμοί, αρκετα άνετο με μαμα τιμόνι και σέλα και το γκάζι το είναι "απαλό" αλλα αρκετό.

Το Shadow ειναι πιο ογκόδες αλλά σχετικά ελαφρύ για το παρουσιαστικό του και αρκετα πιο κουραστικό απο το dragstar λογο του χαμιλότερου τιμονιού του, τα μακρια μαρσπιε και τις πιο σκληρές αναρτήσεις. Επίσης το βρήκα λιγο πιό "ψόφιο" σε θέμα επιτάχυνσης.

Αλλα και πάλι όλα αυτά εχουν να κάνουν με την κατασταση στην οποία βρίσκεται η μηχανή, τι έχει "φορεμένο" και φυσικά τα προσωπικά γούστα.

Εγώ θα διάλεγα το dragstar και γιατι εμπιστεύομαι περισσοτερο την yamaha στο μηχανικό κομμάτι(ο πατέρας μου είχε ένα virago 250 απ 1991 μεχρι 2013 με ελαχιστη συντήρηση και χωρις κανένα πρόβλημα) και είναι και αρκετά φτηνά τα ανταλακτικά....

Πάντως ρίξε μια ματία στο suzuki intruder 800 είναι πολύ άνετο και ταξιδιάρικο μηχανημα (150-160 χλμ χαλαρά) και είναι περισσότερο "τσοπεριά απο τα άλλα 2".

Δές μια αγκελία http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4964590/

Ελπίζω να βοήθησα καπως.

cptkouk
12/09/2014, 13:11
Καλημέρα κύριοι
Και το δικό μου ερώτημα είναι παρόμοιο. Ετών 52, ύψος 1.83, κιλά 110. Προηγούμενη εμπειρία σχεδόν μηδέν (περιστασιακή χρήση κάποιου σκούτερ αυτόματου και μερικές φορές ενός ΧΤ400 Yam - και αυτή προ εικοσαετίας περίπου). Ως κάτοχος ΕΙΧ διαπίστωσα πρόσφατα ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των μετακινήσεων μου είμαι μόνος (η σύζυγος με τον πιτσιρικά χρησιμοποιούν καθημερινά ένα SUV της οικογενείας, το οποίο χρησιμοποιούμε και σε ταξίδια) και εκ των πραγμάτων είναι αντιδεοντολογική η κατοχή και χρήση των υπόλοιπων οχημάτων (BMW 520 E39 και A140 Mercedes).
Δεδομένου ότι η φιλοσοφία και η λογική της μοτοσυκλέτας ήταν ανέκαθεν φιλική, πλην όμως η χρήση της "γραμμικώς ανεξάρτητη" για διάφορους λόγους, αναρωτιέμαι κατά πόσον θα είναι εφικτό η εκμάθηση της χρήσης ενός δικύκλου με ταχύτητες σε αυτήν την ηλικία. Η πρόθεση μου είναι η αγορά ενός μικρού (125-250cc) τσοπερ/κρούιζερ τουλάχιστον για αρχή, μεταχειρισμένου κατά προτίμηση (λόγω σφικτου προϋπολογισμού - εκτός και εάν καταφέρω - με πόνο ψυχής - να πουλήσω την BMW). Η χρήση του θα είναι καθημερινή για ένα εξάμηνο τουλάχιστον, εντός πόλεως αλλά και για κοντινές μετακινήσεις εκτός πόλης. Θεωρώ ότι ένα δίκυκλο αυτής της κατηγορίας θα ήταν ενδεδειγμένο για αυτήν την χρήση που αναφέρω, με χαμηλό κέντρο βάρους και σχετικά ράθυμο μοτερ - χαρακτηριστικό για την κατηγορία.
Αναμένω απόψεις και συμβουλές.

teogtp
12/09/2014, 13:29
Καλως τον.
Για απολυτη οικονομια αγοραζεις ενα παπι.
Η καταναλωση του τα αναλωσιμα και τα ανταλακτικα του ειναι αστεια σε σχεση με ενα σκουτερ.
Και τα σκουτερ οικονομικα ειναι σε καυσιμο απλα αν τυχον σου πεσει ή στο ριξουν (που θα γινει )απλα θα χρειαστεις μια μικρη περιουσια
για να το επαναφερεις στην αρχικη του κατασταση.
Στο κοστος χρησης να υπολογισεις εξοπλισμο,κρανος(κατα προτιμηση οχι απο μαρκετ),μπουφαν, γαντια(εννοειται με προστασιες απο πτωση και οχι του σκι.......)

nickald
12/09/2014, 13:37
Σχετικα με την "ευκολια" εκμάθησης δεν υπαρχει θεμα. Ειναι απολυτος εφικτο ανεξαρτητου υλικιας αρκει να υπαρχει θεληση.

Σχετικα με την κατηγορια που αναφερεις οτι σε ενδιαφερει σε σχεση με την χρηση που σκοπευεις να κανεις οι αποψεις διιστανται... Για χρηση κυριως πολης υπαρχουν πιο βολικα μηχανακια σιγουρα οπως τα μικρα ονοφακια (θεωρω απο τα γραφομενα οτι αποκλεισαμε τα σκουτερ) και τυπου YBR - CBF στα 125-200cc.

Βεβαια η τελικη αποφαση συνηθως βασιζεται στο γουστο του καθενα....

SHOOTER045
12/09/2014, 13:49
Βάλε και το imazuma 250
Το έκανα χτες βόλτα και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις

teogtp
12/09/2014, 13:54
Βάλε και το imazuma 250
Το έκανα χτες βόλτα και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις

Πες μου οτι ειναι και ομορφο να σε διαγραψω απο συμπεθερο................

SHOOTER045
12/09/2014, 14:02
Όμορφο δεν το λες
Αλλά αν το είχα στα χέρια μου θα το έκανα
Αφού με ξες...

est
12/09/2014, 14:23
Τσόπερ και κρούιζερ είναι οι κατηγορίες που σου αρέσουν προφανώς..αλλά αν δεν έχεις οδηγήσει τσόπερ, προσπάθησε να κάνεις μια δοκιμή να δεις αν σου ταιριάζει. Στο λέω γιατί δεν ταιριάζει σε όλους.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει καθόλου, αλλά το να βρεις καλοδιατηρημένο Virago 250 πχ είναι λίγο λαχείο. Είναι παλιά μηχανάκια και θα πρέπει να το ψάξεις αρκετά. Στην ίδια κατηγορία παίζουν Honda Magna 250 & Suzuki GZ 250. Το τελευταίο το βρίσκεις και σχετικά πιο καινούριο.
Με το ύψος που έχεις όμως μπορεί να σου πέσουν λίγο μικρά.

Για κρούιζερ που λες δεν ξέρω αν παίζει κάτι στη μικρή κατηγορία. 250άρια δρόμου πάντως παίζουν και σε καλύτερες τιμές απ'ότι τα "custom".
Honda CBF 250, Yamaha YBR 250 από σχετικά πρόσφατα μοντέλα αλλά και παλιότερα όπως Suzuki Volty & GN, Yamaha SR.

Αν το αποφασίσεις για κανά 250αράκι διπλής χρήσης (on-off) Honda Degree & AX-1 είναι καλές επιλογές, όπως και το μικρό KLE της Kawasaki.

Πρόβλημα με τις ταχύτητες δεν πιστεύω πως θα έχεις, εξάλλου είσαι οδηγός εδώ και χρόνια.
Καλό ψάξιμο.

cptkouk
12/09/2014, 20:30
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις γνώμες.
Το θέμα του κόστους είναι σε "τάξη μεγέθους" και όχι απόλυτο. Έτσι κι αλλιώς τα τσακάλια (βάλε - αν θέλεις - μοσχάρια) που κανονίζουν την ζωή μας, θα βρούν ακόμη έναν τρόπο να μας τα πάρουν άρα τα κόστη είναι πάντα σχετικά. Η κατηγορία που .... λοξοκοιτάζω, όντως είναι αυτή των τσόπερ και ένα ακόμη ερώτημα είναι το μέγεθος. Δηλαδή, 125-250cc (ιαπωνικό μεταχειρισμένο ή και πιθανόν καινούργιο άν πρόκειται για κορεάτικο πχ. Daelim ή κινέζικο) ή κάτι μεγαλύτερο στα 550-750cc (πχ. Honda Shadow, Yamaha Virago ή Dragstar κλπ)? Το ερώτημα έχει να κάνει με την ... δεοντολογία της κίμησης, δεδομένης της απειρίας μου και φυσικά η όποια αγορά θα με συντροφεύσει μερικά χρόνια πριν την πιθανή αναβάθμιση.
Επι τη ευκαιρία έχει κάποιος άποψη για τα Regal Raptor? (αμερικάνικη customιά στα 320cc αλλά κυκλοφορεί και στην ευρώπη και σε έκδοση 125cc).

teogtp
12/09/2014, 22:20
Αν εσενα σου κανουν "κλικ" τα cruzers τοτε ο λογος μας περισευει.
Απλα να σου τονισω οτι ενα μεγαλο μηχανακι σε ογκο δεν μπορει να ελισσεται μεσα στην κινηση οποτε "χανεις" το βασικοτερο ατου του.

headbanger
10/09/2015, 22:40
custom/chopper Και 250 κυβικά θα μας πάρουν με τις πέτρες ρε παιδιά.Κάνα ξερό μονοκύλινδρο να το καταλάβω.
Δεν τραβάνε τα καστομ οσο οι μηχανές - θα τσουβαλιάσω λέγοντας- σπορ -αλλα με με πιάνετε. με 250 κυβικά θα έχεις θέμα σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου


custom/cruiser Παίρνεις γιατί κάνει ακούγεται τρακτέρ, τραβάει σαν τρακτέρ και το νιώθεις σαν τρακτερ. Για την ηλικια και την άνεση που θες , από τα γραφόμενα δεν θα σε κόψει αν καιει και 1-2 λίτρα παραπάνω, δες σε καμια Vulcan 900. δεν ξέρω αν η 1700 κυκλοφορεί Ελλάδα αλλά εμένα πολύ μου άρεσε αλλα δεν βολεύει για κάθε μέρα στην πόλη. Μην σε τρομάζει το μέγεθος δεν είναι καθόλου νευρικές μηχανές. Σε καταλαβαίνω στο κομάτι οδηγική απόλαυση. πάρε οτι σου κάνει κλικ να το καβαλάς

Nostradamus
13/09/2015, 23:28
custom/chopper Και 250 κυβικά θα μας πάρουν με τις πέτρες ρε παιδιά.Κάνα ξερό μονοκύλινδρο να το καταλάβω.
Δεν τραβάνε τα καστομ οσο οι μηχανές - θα τσουβαλιάσω λέγοντας- σπορ -αλλα με με πιάνετε. με 250 κυβικά θα έχεις θέμα σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου


custom/cruiser Παίρνεις γιατί κάνει ακούγεται τρακτέρ, τραβάει σαν τρακτέρ και το νιώθεις σαν τρακτερ. Για την ηλικια και την άνεση που θες , από τα γραφόμενα δεν θα σε κόψει αν καιει και 1-2 λίτρα παραπάνω, δες σε καμια Vulcan 900. δεν ξέρω αν η 1700 κυκλοφορεί Ελλάδα αλλά εμένα πολύ μου άρεσε αλλα δεν βολεύει για κάθε μέρα στην πόλη. Μην σε τρομάζει το μέγεθος δεν είναι καθόλου νευρικές μηχανές. Σε καταλαβαίνω στο κομάτι οδηγική απόλαυση. πάρε οτι σου κάνει κλικ να το καβαλάς

:uplate::uplate: μπορεις να ευχηθεις και χρονια πολλα... εισαι ακριβως ενα χρονο μετα το τελευταιο ποσταρισμα...

BLiTzER
16/09/2015, 17:23
εισαι ακριβως ενα χρονο μετα το τελευταιο ποσταρισμα...


Μάλλον αγόρασε την custom των ονείρων του και γυρνάει σπίτι για να το ποστάρει.

taisteal
16/09/2015, 17:44
Μάλλον αγόρασε την custom των ονείρων του και γυρνάει σπίτι για να το ποστάρει.

Κλαιω :lol::lol::lol: