PDA

View Full Version : Zundapp vs Kreidler Florett



kokkiklhs
28/03/2013, 23:07
Λοιπόν, μετά το Simson έχω πωρωθεί άγρια με τα δίχρονα 50αράκια και ψάχνω για ζούνταπ ή φλορέτα, να εμπλουτίσω τη συλλογή (κρίση σου λέει μετά...) :lol:
Θέλω τα φώτα όσων γνωρίζουν, σχετικά με το ποιο από τα 2 να προτιμήσω! Βέβαια, πρωτίστως θα προτιμήσω αυτό που θα βρω σε καλή κατάσταση και τιμή, αλλά χρειάζομαι λίγη θεωρητική ενημέρωση! Α, ψάχνω βασικά μοντέλο ΜΕΤΑ το '70, τα παλιότερα μου φαίνονται ψιλο-χάλια σε εμφάνιση αλλά στην ανάγκη δε θα με χαλάγανε!
Τα Zundapp KS 50 είναι πιο όμορφα κατά τη γνώμη μου και υπάρχει και το υδρόψυκτο μοντέλο, που όμως στην Ελλάδα μάλλον είναι όνειρο θερινής νυκτός!
Tα Florett πάλι έχουν 800 διαφορετικά μοντέλα και διάβασα ότι υπήρχαν κάποια (RM/RMC) που είχαν περιορισμένη ιπποδύναμη από το εργοστάσιο! Για το RS με την ηλεκτρονική πάλι, λένε ότι είναι το πιο γρήγορο από όλα αυτά και τελικιάζει πάνω από 100χμ/ώρα! Πολύ κουφό μου φαίνεται και μου μυρίζει παραμύθι, εκτός βέβαια αν πέφτει "πείραγμα", το οποίο όμως είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει, κυρίως λόγω budget αλλά και μηδαμινών γνώσεων στα "σκαλίσματα"! Μιλάω πάντα για "εργοστασιακές" καταστάσεις...
Για ρίξτε καμιά γνώμη ρε παιδιά! Στους γερμαναράδες που κοίταξα, άλλοι δηλώνουν φανατικοί με ζούνταπ κι άλλοι με φλορέτες, άκρη δεν έβγαλα! Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται και στις 2 περιπτώσεις για άριστα 50αράκια, γερά, πολύ αξιόπιστα και γρήγορα για την κατηγορία τους! Όμως θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν σε κάποιο μοντέλο "ευαίσθητα" ή προβληματικά σημεία, συγκεκριμένες αδυναμίες κι επίσης ποιο θα είναι πιο εύκολο στην επισκευή των μηχανικών (διαβάζω ότι οι φλορέτες θέλουν πονηρά κολπάκια για το σωστό λύσιμο/δέσιμο του κινητήρα) και στην εύρεση ανταλλακτικών εδώ στην Ελλάδα (στο εξωτερικό βρίσκονται εξ ίσου εύκολα και για τα δύο, αλλά παίζουν ΠΟΛΥ τσουχτερές τιμές από μια πρόχειρη ματιά που έριξα)!
Περιμένω πνευματική καθοδήγηση!! :D
:beer:

notakos600
29/03/2013, 07:08
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν έχω πολλές απαντήσεις αλλά η ηλεκτρονική φλορέτα είχε 100 plus τελική, ακόμα θυμάμαι κάτι φτιαγμένα παπιά πίσω στα 80's που σκύλιαζαν να την περάσουν. Καλό ξεκίνημα και βάλε φωτό για το λαό. :beer:

TERMINATOR
29/03/2013, 12:24
Στο Λύκειο (1985-1988) ένας φιλος ειχε Ζουνταπ το οποιο μαμα πηγαινε χαλαρα πανω απο 100 (120 κοντερ) και εμπαινε σε στροφες σαν ss (θυμαμαι ανεβαιναμε δικαβαλο Λ.Καβάλας και στριβαμε δεξιά στην Θηβων Περιστερι με 100χλμ και σχεδον εγλυφαν οι μαρσπιεδες, Αξεχαστες εποχες.....)Το συγκεκριμενο (Zundapp KS 50) μπορεις να το κανεις και υδροψυκτο ή ογδονταρι κλπ αρκει να βρεις ανταλλακτικα.Φυσικα οταν το πας βολτα θα σου φανει καπως....(ο λεβιες ταχυτητων θελαι μια Α διαδρομή για να αλλαξεις ταχυτητα κλπ...)

sapila racing
29/03/2013, 12:54
Aν θέλεις μηχανάκι για κάθε μέρα προτίμησε απο τα πιο τελευταία μοντέλα και να εχουν και δικόφρενο.
Τα 100 χλμ/ωρα δεν είναι καθόλου παραμύθι, αυτα τα μηχανάκια είναι γρήγορα, καμμια σχέση μετο simpson σου. Τα πιάνουν εύκολα, και τα 80ρια τα περνανε για πλάκα και πανε παραπανω.

Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα Hercules με μοτέρ Sachs, και ισχύουν τα ίδια όπως και παραπάνω.
πχ το Hercules Ultra LC (υδρόψυκτο με 2 δισκόφρενα εμπρός) ειναι το τούμπανο της εποχής μαζί με τα Zundapp KS watercooled. Υπήρχαν και εκδόσεις 80cc.
Tα Kreidler δεν ειχαν υδρόψυκτες εκδόσεις.

motomaniac
29/03/2013, 13:27
και που να δεις ιταλικα που υπηρχαν με μοτερ μιναρελλι... αλλα φυσικα ειναι σπανια στο ελλαντα. φλορετα ειχε κι ο πατερας μου και περναγε τα 100. ειχε και πλανισμενη κεφαλη αλλα την αλλαξε κι εβαλε την μανισια γιατι ειχε γινει αναξιοπιστη. την κεφαλη την εχω ακομα..

notakos600
29/03/2013, 13:32
spam on

ASPES 50, 80, 125 (125 street είχε ένας γνωστός) είχε κανείς ή κάποιος κολλητός; καρασπάνιο πρέπει να ήταν τότε, μιλάω για το street έτσι;

spam off

buckley
29/03/2013, 13:49
Aν θέλεις μηχανάκι για κάθε μέρα προτίμησε απο τα πιο τελευταία μοντέλα και να εχουν και δικόφρενο.
Τα 100 χλμ/ωρα δεν είναι καθόλου παραμύθι, αυτα τα μηχανάκια είναι γρήγορα, καμμια σχέση μετο simpson σου. Τα πιάνουν εύκολα, και τα 80ρια τα περνανε για πλάκα και πανε παραπανω.

Επίσης υπάρχουν και τα αντίστοιχα Hercules με μοτέρ Sachs, και ισχύουν τα ίδια όπως και παραπάνω.
πχ το Hercules Ultra LC (υδρόψυκτο με 2 δισκόφρενα εμπρός) ειναι το τούμπανο της εποχής μαζί με τα Zundapp KS watercooled. Υπήρχαν και εκδόσεις 80cc.
Tα Kreidler δεν ειχαν υδρόψυκτες εκδόσεις.

Ψαράκι ή μάλλον ζαργάνα...
286139

ΥΓ Άστα Ιταλικά ρε Παναγιώτη(Νοτάκος) θα μπλέξουμε ...

notakos600
29/03/2013, 13:51
Yγρόψυκτο μηχανάκι, υγρό ποτάμι δίπλα, να παρεκτραπώ υποθέτωντας το ίδιο για την δεσποινίδα; :lol:

kokkiklhs
29/03/2013, 14:23
Τελικά μάλλον για ζούνταπ με βλέπω, η διαφήμιση του 1973 είναι άκρως πειστική!!!
:a2::a2::a2:

notakos600
29/03/2013, 14:27
Τελικά μάλλον για ζούνταπ με βλέπω, η διαφήμιση του 1973 είναι άκρως πειστική!!!
:a2::a2::a2:


Πάρε και μια ντυμένη :lol:

286140

sapila racing
29/03/2013, 14:31
Μετα την ζαργάνα και τα καμπάνα παντελόνια παρτε και το τούμπανο τώρα. :D

kokkiklhs
29/03/2013, 14:33
Καμπάνα κι άγιος ο Θεός!!! Γουστάρω '70s!!!!
Γμτ, βρήκα εδώ στο νησί ένα μπάρμπα που έχει ζούνταπ ολόιδιο μ'αυτό στα δεξιά και δεν το δίνει με τίποτα! Καλά κάνει, μεταξύ μας, αλλά εγώ έμεινα τζίφος!! :cry:
Ωραίο και το ζαξ, αλλά εγώ είμαι πιο πολύ της κλασικής εμφάνισης! Πάντως είναι πράγματι τούμπανο!!
:D

notakos600
29/03/2013, 14:33
:beer::beer: Άρη πολύ καλό.

notakos600
29/03/2013, 14:38
τούμπανο η φλορέτα...

286142

notakos600
29/03/2013, 14:40
Βάζω και το κλασικό-μαμά και σταματάω εδώ.

286143

daz
29/03/2013, 14:43
Στην άκρη όλοι! :cool:

286144

notakos600
29/03/2013, 14:45
Στην άκρη όλοι! :cool:



Ρε συ νταζ, από που το ξέθαψες το ρε'ι'σόνι, να δεις που σε λίγο θα σκάσει μύτη ο μακαρίτης ο μπάρμπας μου με το τσιγάρο στο στόμα. :smokin: :beer:

kokkiklhs
29/03/2013, 14:48
Πω ρε, περιμένω πώς και πώς να γίνω κι εγώ παππούς, να σκάσω με το τελάρο της λαϊκής πίσω στη σχαρίτσα! Όλα τα λεφτά, λέμε!!!
:D

daz
29/03/2013, 15:42
Ρε συ νταζ, από που το ξέθαψες το ρε'ι'σόνι, να δεις που σε λίγο θα σκάσει μύτη ο μακαρίτης ο μπάρμπας μου με το τσιγάρο στο στόμα. :smokin: :beer:

;)


Πω ρε, περιμένω πώς και πώς να γίνω κι εγώ παππούς, να σκάσω με το τελάρο της λαϊκής πίσω στη σχαρίτσα! Όλα τα λεφτά, λέμε!!!
:D

Ευκολάκι! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μεγαλώσεις αρκετά. :smokin:

motomaniac
29/03/2013, 17:40
xaxaxa να ξεφυγω? μιας κι εχω γινει ειδικος? οχι να παινεψουμε και το σπιτι μας. δεν υπαρχει κανενα στην ελλαδα απο οσο ξερω ετσι?

286149

286150

εντος θεματος τωρα, την προτελευταια φορα που πηγα στο κοντινο μου σκραπ ειχε κανα 2 φλορετες κι ενα αψογο zundap ks 50 αεροψυκτο. τελικα τα πρεσαρε. αν ξαναδω κατι θα σε πω.

kokkiklhs
30/03/2013, 08:10
εντος θεματος τωρα, την προτελευταια φορα που πηγα στο κοντινο μου σκραπ ειχε κανα 2 φλορετες κι ενα αψογο zundap ks 50 αεροψυκτο. τελικα τα πρεσαρε. αν ξαναδω κατι θα σε πω.

Πρέσαρε το KS??? Θα βάλω τα κλάματα!!! :cry:
Γμτ, κι έχω ακούσει και άπειρες ιστορίες για πρεσαρισμένα ταπεινά Simsonάκια και ΜεΖέδες, τι ζόρια τραβάνε και τα πετάνε όταν δεν τα θέλουν πια; Δε βρίσκουνε κάνα χριστιανό να τα χαρίσουν, να τους πει κι ευχαριστώ;
Τέλος πάντων, έχε το νου σου αν ξαναδεις κάτι αξιόλογο! Μιλ μερσί!!
Υ.Γ. Ωραία και τα ιταλικούδια, αλλά οι γερμαναράδες, μέσα στη μ@λ@κία τους, ξέρανε τότε να φτιάχνουνε μηχανάκια για μια ζωή (μη σου πω και για 2-3)!! :D

notakos600
30/03/2013, 08:14
Πρέσαρε το KS??? Θα βάλω τα κλάματα!!! :cry:
Γμτ, κι έχω ακούσει και άπειρες ιστορίες για πρεσαρισμένα ταπεινά Simsonάκια και ΜεΖέδες, τι ζόρια τραβάνε και τα πετάνε όταν δεν τα θέλουν πια; Δε βρίσκουνε κάνα χριστιανό να τα χαρίσουν, να τους πει κι ευχαριστώ;
Τέλος πάντων, έχε το νου σου αν ξαναδεις κάτι αξιόλογο! Μιλ μερσί!!
Υ.Γ. Ωραία και τα ιταλικούδια, αλλά οι γερμαναράδες, μέσα στη μ@λ@κία τους, ξέρανε τότε να φτιάχνουνε μηχανάκια για μια ζωή (μη σου πω και για 2-3)!! :D

Αυτό είναι αλήθεια, τα ιταλικά πρέπει να είχαν ένα ψιλοθεματάκι με την αξιοπιστία τους.

kokkiklhs
30/03/2013, 08:31
Αυτό είναι αλήθεια, τα ιταλικά πρέπει να είχαν ένα ψιλοθεματάκι με την αξιοπιστία τους.

Ε, την αξιοπιστία αυτοί πάντα την πατσίζουν με το design, η αλήθεια είναι ότι δεν πιάνονται σ'αυτό!! :cool:

notakos600
30/03/2013, 08:57
Ε, την αξιοπιστία αυτοί πάντα την πατσίζουν με το design, η αλήθεια είναι ότι δεν πιάνονται σ'αυτό!! :cool:

Τι να το κάνεις το design με μια χαλασμένη μοτό να κάθεσαι να την κοιτάς και να μονολογείς...''έχει όμως καλό design την ατυχία μου μέσα''. :lol: :beer:

kokkiklhs
30/03/2013, 09:03
Τι να το κάνεις το design με μια χαλασμένη μοτό να κάθεσαι να την κοιτάς και να μονολογείς...''έχει όμως καλό design την ατυχία μου μέσα''. :lol: :beer:

E ναι, αυτή είναι η γενικότερη φιλοσοφία των ιταλών, χαχα!!!
Καλά που υπάρχουν κι οι γιαπωνέζοι που αντιγράφουν τα πάντα, και φρόντισαν να βγάλουν μηχανάκια με την αξιοπιστία των γερμαναράδικων, αλλά χωρίς τον παρωχημένο γοτθικό σχεδιασμό!! :D

Για να επιστρέψουμε στο προκείμενο, βρήκα σε μια μάντρα εδώ στο νησί μια φλορέτα που πρέπει να είναι από τα τέλη του '60, λείπουν όμως κάμποσα πράγματα από πάνω και είναι σε κακό χάλι και δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ, μιας και θα μου έρθει φτηνότερα να πάρω μια ολόκληρη και σε καλή κατάσταση από αυτές που πωλούνται ήδη! Τυχεροί όσοι είναι στην Αθήνα, έχουν πολύ περισσότερες προοπτικές σε τέτοια θέματα... :sad:

notakos600
30/03/2013, 09:16
E ναι, αυτή είναι η γενικότερη φιλοσοφία των ιταλών, χαχα!!!
Καλά που υπάρχουν κι οι γιαπωνέζοι που αντιγράφουν τα πάντα, και φρόντισαν να βγάλουν μηχανάκια με την αξιοπιστία των γερμαναράδικων, αλλά χωρίς τον παρωχημένο γοτθικό σχεδιασμό!! :D

Για να επιστρέψουμε στο προκείμενο, βρήκα σε μια μάντρα εδώ στο νησί μια φλορέτα που πρέπει να είναι από τα τέλη του '60, λείπουν όμως κάμποσα πράγματα από πάνω και είναι σε κακό χάλι και δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ, μιας και θα μου έρθει φτηνότερα να πάρω μια ολόκληρη και σε καλή κατάσταση από αυτές που πωλούνται ήδη! Τυχεροί όσοι είναι στην Αθήνα, έχουν πολύ περισσότερες προοπτικές σε τέτοια θέματα... :sad:

Καλά μην το λες, ξέρεις πόσα γερόντια κυκλοφορούν εδώ που μένω (δυτικά προάστεια Αττικής) με sachs διτάχυτα στο χέρι, φλορέτες, zundapp και αν τους ρωτήσεις αν τα πουλάνε σου απαντούν '' και πως θα πηγαίνω στο καφενείο και στον φούρνο, με τα πόδια;'' μη ξέροντας προφανώς την συλλεκτική τους αξία αλλά τα αντιμετωπίζουν ψυχρά σαν μεταφορικό μέσο. Όταν αποβιώσουν τα γερόντια βέβαια τα μηχανάκια παρατιούνται κυριολεκτικά σε μια αυλή μέχρι να περάσει ο πρώτος γύφτος παλιατζής για να τα ξεφορτωθούν η γυναίκα ή τα παιδιά τους. Γι αυτό υπάρχουν ίσως κάποια σε μάντρες και μετά τα κάνουν μπετόβεργες στη χαλυβουργική... :(

kokkiklhs
30/03/2013, 09:41
Καλά μην το λες, ξέρεις πόσα γερόντια κυκλοφορούν εδώ που μένω (δυτικά προάστεια Αττικής) με sachs διτάχυτα στο χέρι, φλορέτες, zundapp και αν τους ρωτήσεις αν τα πουλάνε σου απαντούν '' και πως θα πηγαίνω στο καφενείο και στον φούρνο, με τα πόδια;'' μη ξέροντας προφανώς την συλλεκτική τους αξία αλλά τα αντιμετωπίζουν ψυχρά σαν μεταφορικό μέσο. Όταν αποβιώσουν τα γερόντια βέβαια τα μηχανάκια παρατιούνται κυριολεκτικά σε μια αυλή μέχρι να περάσει ο πρώτος γύφτος παλιατζής για να τα ξεφορτωθούν η γυναίκα ή τα παιδιά τους. Γι αυτό υπάρχουν ίσως κάποια σε μάντρες και μετά τα κάνουν μπετόβεργες στη χαλυβουργική... :(

Έχεις απόλυτο δίκιο, η 2η γενιά είναι αυτή που απαξιώνει αυτά τα μηχανάκια! Το κορυφαίο μου το είχε πει ένας παππούς που είχα πετύχει στην Καλλιθέα με simson, τότε που έψαχνα να αγοράσω: "27 ετών αυτό κι 73 εγώ, το σύνολοΝ (sic) 100!!! Σιγά μη το πουλήσω!!!"
:ninja:

notakos600
30/03/2013, 09:53
Έχεις απόλυτο δίκιο, η 2η γενιά είναι αυτή που απαξιώνει αυτά τα μηχανάκια! Το κορυφαίο μου το είχε πει ένας παππούς που είχα πετύχει στην Καλλιθέα με simson, τότε που έψαχνα να αγοράσω: "27 ετών αυτό κι 73 εγώ, το σύνολοΝ (sic) 100!!! Σιγά μη το πουλήσω!!!"
:ninja:

χαχαχααχαχα, τα γερόντια θέλουν κλείδωμα ειδικά εν καιρώ εκλογών. :lol:

motomaniac
30/03/2013, 13:23
Πρέσαρε το KS??? Θα βάλω τα κλάματα!!! :cry:
Γμτ, κι έχω ακούσει και άπειρες ιστορίες για πρεσαρισμένα ταπεινά Simsonάκια και ΜεΖέδες, τι ζόρια τραβάνε και τα πετάνε όταν δεν τα θέλουν πια; Δε βρίσκουνε κάνα χριστιανό να τα χαρίσουν, να τους πει κι ευχαριστώ;
Τέλος πάντων, έχε το νου σου αν ξαναδεις κάτι αξιόλογο! Μιλ μερσί!!
Υ.Γ. Ωραία και τα ιταλικούδια, αλλά οι γερμαναράδες, μέσα στη μ@λ@κία τους, ξέρανε τότε να φτιάχνουνε μηχανάκια για μια ζωή (μη σου πω και για 2-3)!! :D


παιζει και να ηταν ολοιδιο. αλλα δεν ειχε δισκοφρενο. παντως ηταν στην ιδια κατασταση ακριβως. το μετανιωσα που δεν το πηρα να πω την αληθεια. αλλα δεν εχω χωρο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3433508/

kokkiklhs
30/03/2013, 14:49
παιζει και να ηταν ολοιδιο. αλλα δεν ειχε δισκοφρενο. παντως ηταν στην ιδια κατασταση ακριβως. το μετανιωσα που δεν το πηρα να πω την αληθεια. αλλα δεν εχω χωρο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3433508/

Τέτοια λέγε, να με κάνεις να κατέβω κολυμπώντας από τη Μυτιλήνη!! :dizzy:

kokkiklhs
31/03/2013, 08:23
χαχαχααχαχα, τα γερόντια θέλουν κλείδωμα ειδικά εν καιρώ εκλογών. :lol:

Χαχαχα, σωστός ο Παναγιώτης! Όμως να συμπληρώσω ότι μάλλον ΟΛΟΙ θέλουμε κλείδωμα εν καιρώ εκλογών, αφού έτσι κι αλλιώς, ό,τι και να ψηφίσουμε, πάλι οι ίδιοι κυβερνάνε!! :D

(Ας μη γυρίσουν όμως οι διάφοροι "ειδήμονες" του forum το thread σε πολιτική συζήτηση, δε θα το αντέξω ΚΑΙ εδώ!!)
:lol::lol::lol:

notakos600
31/03/2013, 14:42
Τελικά για την ανακατασκευή σε ποιό θα καταλήξεις;
Ή σκέφτεσαι να το πάρεις έτοιμο;
Πάντως αυτό που έβαλε ο motomaniac παίζει σε λογική τιμή.

kokkiklhs
31/03/2013, 21:55
Τελικά για την ανακατασκευή σε ποιό θα καταλήξεις;
Ή σκέφτεσαι να το πάρεις έτοιμο;
Πάντως αυτό που έβαλε ο motomaniac παίζει σε λογική τιμή.

Είναι 80άρι αυτό που έβαλε ο mm, εγώ ψάχνω αυστηρά για 50αράκι! Και ναι, η τιμή είναι λογική δεδομένου ότι φαίνεται να είναι σε υπεράριστη κατάσταση, θα προτιμούσα όμως να βρω κανένα που να δουλεύει και να χρειάζεται φαναρτζοδουλειά, από κάναν παππού (από αυτούς που δεν τα δίνουν), με κάνα 500άρικο! Δε βιάζομαι, οπότε κάτι καλό θα σκάσει, αν και βλέπω από καιρό ότι τα συγκεκριμένα φεύγουν ακριβούτσικα!!
Ακόμη δεν έχω καταλήξει αν θα είναι florett ή zundapp, όμως το καθοριστικό θα είναι το τι θα βρεθεί πρώτο, σε πιο καλή κατάσταση και σε πιο συμφέρουσα τιμή! Δε θέλω να είναι στην τρίχα, για να βάλω και λίγη δουλίτσα από τα χεράκια μου, αλλά θα με βόλευε να είναι πλήρες (κατά το δυνατόν) και λειτουργικό, ώστε να μη ψάχνω ψύλλους στ'άχυρα, και διότι φέτος είμαι και πολύ low budget!! :D
Μια και το θυμήθηκα, έφυγε εδώ στο νησί ένα a50 suzuki πριν λίγες μέρες 100 ευρώ, ένα βάψιμο ήθελε, κωλοφάναρο και ταπετσαρία σέλας!
Γμτ, γμτ, γμτ!!! Δεν το πρόλαβα...!! :cry:

kokkiklhs
06/04/2013, 08:10
Τελικά δε μου λύθηκαν οι σπουδαιότερες απορίες ακόμη, ξέρει κανείς τι παίζει με τους διαφορετικούς κωδικούς μοντέλων στις φλορέτες; Κυρίως με ενδιαφέρει να ξέρω τι να αποφύγω, κι όχι τι να προτιμήσω, μια και δε βλέπω να παρουσιάζονται πολλές επιλογές, όσο καιρό ψάχνω... μιλάμε πάντα για μοντέλα ΜΕΤΑ το '70...
:beer:

notakos600
06/04/2013, 08:25
Τελικά δε μου λύθηκαν οι σπουδαιότερες απορίες ακόμη, ξέρει κανείς τι παίζει με τους διαφορετικούς κωδικούς μοντέλων στις φλορέτες; Κυρίως με ενδιαφέρει να ξέρω τι να αποφύγω, κι όχι τι να προτιμήσω, μια και δε βλέπω να παρουσιάζονται πολλές επιλογές, όσο καιρό ψάχνω... μιλάμε πάντα για μοντέλα ΜΕΤΑ το '70...
:beer:

Ψάξου σε sites έχει πολλές ιστοσελίδες όπου έχει χρονολογίες μοντέλων για να ξέρεις ποιό είναι του πότε. ;)

kokkiklhs
06/04/2013, 09:33
Ψάξου σε sites έχει πολλές ιστοσελίδες όπου έχει χρονολογίες μοντέλων για να ξέρεις ποιό είναι του πότε. ;)

Έχεις κάτι συγκεκριμένο υπ'όψιν σου; Μόνο μια γερμαναράδικη σχετική σελίδα είχα βρει παλιότερα, που λέει ότι κάποια μοντέλα έβγαιναν με περιορισμούς στην ιπποδύναμη, ανάλογα με τη νομοθεσία των χωρών στις οποίες εξάγονταν, αλλά δε με βοήθησε και πολύ...
Εδώ στην Ελλάδα, μετά το '70 τι κυκλοφόρησε από φλορέτες; Βλέπω αλλού με 3, αλλού με 4 κι αλλού με 5 ταχύτητες, αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι μάλλον η RS με την ηλεκτρονική είναι η πιο δυνατή και γρήγορη... αυτή ήταν στάνταρ 5τάχυτη; Υπήρχαν και καλύτερα/αντίστοιχα μοντέλα; Ένα Κ54 που βλέπω σε μερικές αγγελίες τι σημαίνει;

notakos600
06/04/2013, 09:42
Επειδή θα την κάνω σε λίγο θα το κοιτάξω αύριο γιατί κάτι πρέπει να έχω.

kokkiklhs
06/04/2013, 10:22
Επειδή θα την κάνω σε λίγο θα το κοιτάξω αύριο γιατί κάτι πρέπει να έχω.

Mερσί, θα περιμένω μόλις βρεις χρόνο!! :)

motomaniac
12/04/2013, 21:52
η πρωτη φωτο ειναι μουφα αλλα η τιμη καλη. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3536065/

κι αλλο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3468202/

kokkiklhs
13/04/2013, 11:08
Bόλος-Μυτιλήνη θα ήταν ενδιαφέρον πρότζεκτ!! :D
Τα έχω δει αυτά, είναι εδώ και καιρό φιγουράρουν στο καρ.γρ, αλλά για να είμαι ειλικρινής δε μου γεμίζουν το μάτι! Θα περιμένω κι άλλο, μπαίνω και κοιτάζω τακτικά... ευχαριστώ, πάντως!!
:beer:

zentakiasSF
15/04/2013, 15:32
Πάρε και μια ντυμένη :lol:

286140

Αυτό το κόκκινο με μαύρο ξέρει κανείς τί μοντέλο είναι και πόσα κυβικά??

notakos600
15/04/2013, 16:26
Αυτό το κόκκινο με μαύρο ξέρει κανείς τί μοντέλο είναι και πόσα κυβικά??

Του 1976 σύμφωνα με την διαφημιστική μπροσούρα και 50 κυβικά. ;)