PDA

View Full Version : Κίμωλος 25η Μαρτίου...



el_hymador
29/03/2013, 15:51
Λένε ότι πολλά από τα λιμάνια στα νησιά είναι από τα πιο δύσκολα ακόμα και με λίγο καιρό... αυτό εδώ με τις συγκεκριμένες συνθήκες τι είναι; (Δείτε προς το τέλος, αποβίβαση επιβίβαση!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=PytXU6yiCaM&feature=player_embedded#!

el_hymador
29/03/2013, 16:09
Στο 9:10 επιβιβάζονται στο πλοίο μια συναγρίδα, δύο κουτσομούρες και κάτι φύκια, λάθρα φυσικά, χωρίς εισητήριο, αλλά ειλικρινά πιστευώ ότι δεν είχαν πρόθεση...

AUFGEBRACHT
29/03/2013, 17:54
Αυτό δεν ήταν αποβίβαση, ήταν απόβαση κανονική...
http://www.youtube.com/watch?v=bwBkQy9CpS0

kalgeorge
29/03/2013, 18:04
Στο 9:10 επιβιβάζονται στο πλοίο μια συναγρίδα, δύο κουτσομούρες και κάτι φύκια, λάθρα φυσικά, χωρίς εισητήριο, αλλά ειλικρινά πιστευώ ότι δεν είχαν πρόθεση...

i ellada pou oloi theloume....kseftila.....

Billymuse
29/03/2013, 18:05
πώπω είμαι κυρία σε κάτι τέτοια σκηνικά με μισό μπορφόρ..μετα απο αυτό..μεταφορά μόνο με τις 2ο ρόδες...

faraway
29/03/2013, 18:11
Πάντως μπράβο και στους ναυτικούς αλλά και τους λιμανίσιους , και στην επιδεξιότητα που δείχνουν για να εξυπηρετήσουν ......ΑΝ και παίρνουν και αυτοί τα ρίσκα τους και στη πρώτη στραβή θα τους λιθοβολήσουν .

Δεμένο το καράβι με ένα κάβο , λοξά , και full τις μηχανές κόντρα στο καιρό .... :a23:


υγ. εγώ από αυτό το καράβι ούτε έμπαινα ούτε έβγαινα . ;)

AUFGEBRACHT
29/03/2013, 18:12
i ellada pou oloi theloume....kseftila.....

Tα χαζογέλια των νεοελλήνων όταν τα κύματα κυριολεκτικά καλύπτουν τους εργάτες που με ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ προσπαθούν να δέσουν τα σχοινιά τί σου λένε;

nihristo
29/03/2013, 19:00
αν πάρει κάποιον η θάλασσα έτσι που περνάει πάνω από την προβλήτα, είτε είναι εργάτης είτε επιβάτης τι θα γίνει; Για μένα πάλι ξεκάθαρα, η ψυχολογία της μάζας, αφού όλοι το κάνουν σημαίνει ότι γίνεται μωρέ εντάξει, ας περπατήσω με το μωρό στην αγκαλιά εκεί που σκάει το κύμα. Όσοι έχουν κολυμπήσει σε παρόμοιες συνθήκες μπορούν να καταλάβουν για πόση δύναμη μιλάμε!

MikeG
29/03/2013, 19:08
6 χρόνια στη Σάμο και σε γύρω νησιά, έζησα διάφορα αντίστοιχα γεγονότα. & η κατάσταση είναι αυτή & για τους κατοίκους δεδομένη & εν μέρη λογική.

υ.γ σαφώς respect σε καπετάνιους, πλήρωμα, κατοίκους.

& όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα, η Ελλάδα είναι τα νησιά της & η επαρχία μάγκες

:beer: :beer:

kalgeorge
29/03/2013, 19:42
Tα χαζογέλια των νεοελλήνων όταν τα κύματα κυριολεκτικά καλύπτουν τους εργάτες που με ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ προσπαθούν να δέσουν τα σχοινιά τί σου λένε;

ksulo pou paei xameno

kalgeorge
29/03/2013, 19:50
όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα, η Ελλάδα είναι τα νησιά της & η επαρχία μάγκες

:beer: :beer:
αυτο τωρα πως προκύπτει? :confused:

MikeG
29/03/2013, 19:57
αυτο τωρα πως προκύπτει? :confused:

Έχεις ένα δίκιο, θα πρέπει να το εξηγήσω αυτό, όμως θα μου επιτρέψεις να μη το κάνω στο παρόν thread ;)

:beer: :beer:

kalgeorge
29/03/2013, 20:01
Έχεις ένα δίκιο, θα πρέπει να το εξηγήσω αυτό, όμως θα μου επιτρέψεις να μη το κάνω στο παρόν thread ;)

:beer: :beer:

νο προμπλεμ...
αλλα αν το ξεκινησεις καπου, ριξε καμμια ειδοποιηση αν θες, γιατι μου κινησες την περιεργεια

MikeG
29/03/2013, 20:14
νο προμπλεμ...
αλλα αν το ξεκινησεις καπου, ριξε καμμια ειδοποιηση αν θες, γιατι μου κινησες την περιεργεια

I will!

vaska
29/03/2013, 21:26
Πάντως μπράβο και στους ναυτικούς αλλά και τους λιμανίσιους , και στην επιδεξιότητα που δείχνουν για να εξυπηρετήσουν ......ΑΝ και παίρνουν και αυτοί τα ρίσκα τους και στη πρώτη στραβή θα τους λιθοβολήσουν .

Δεμένο το καράβι με ένα κάβο , λοξά , και full τις μηχανές κόντρα στο καιρό .... :a23:


υγ. εγώ από αυτό το καράβι ούτε έμπαινα ούτε έβγαινα . ;)

Αντιθέτως εγώ με τέτοιο μάγκα καπετάνιο έμπαινα και πήγαινα οπουδήποτε, γιατί θυμάμαι έναν παπάρα να κάνει το παρθενικό του ταξίδι από Πειραιά Αγ. Νικόλα κι έξω από τον Άγιο καθώς προσπαθούσε να δέσει, να μπερδεύει τις αλυσίδες από τις άγκυρες από λάθος χειρισμό.
Με τα χίλια ζόρια μπήκαμε για να επιστρέψουμε Πειραιά και όταν τελικά φτάσαμε και ανακοίνωσε από το VHF ότι θα δέσει στην 288, κατάληξε να δέσει 30 θέσεις πιό κάτω με δυο φουκαράδες να τρέχουν στην προβλήτα πανικόβλητοι να τον προλάβουν να πιάσουν τον κάβο μπας και τον δέσουν σε κάποιον ντόκο και σταματήσει η κούρσα.

Επίσης φουλ τις μηχανές δεν είχε με την καμία μιας και τα απόνερα θα ήταν περισσότερα από κύματα που βλέπουμε.

Respect λοιπόν αν και για τα ρίσκα θα συμφωνήσω όπως επίσης και για τον λιθοβολισμό σε περίπτωση στραβής.

faraway
30/03/2013, 08:11
Όχι δεν κατάλαβες ,


δεν θα έμπαινα ή θα έβγαινα , όχι λογο του καπετάνιου .....αλλά λόγο των κάβων και της πόρτας που σε ένα πιθανό σπάσιμο τους θα μπορούσε να ήταν ολέθριο .

Αυτό εννοώ . ;)


υγ . full όντως δεν το έχει , αλλά σίγουρα κρατάει κόντρα στο καιρό που το χτυπάει πλάγια , γιαυτό και έχει το βαπόρι λοξά , και πιθανόν έχει full τα πλαινά προπελάκια ( αν έχει το βαπόρι τέτοια δλδ :lol: )

byron
30/03/2013, 09:22
Επιστολή με την οποία ευχαριστεί και συγχαίρει τον καπετάνιο του Αδαμάντιος Κοραής απέστειλε ο Δήμαρχος Κιμώλου κ Μαγκανιώτης.

Η επιστολή:
Όταν βρίσκεσαι στους μικρούς βράχους του Αρχιπελάγους χειμώνα καιρό, με τους νοτιάδες 8 – 9 - 10 μποφόρ και τη θάλασσα να λυσσομανεί, τότε τις ελπίδες σου τις εναποθέτεις αναγκαστικά στον Ουρανό και στις δεξιότητες του Πλοιάρχου του πλοίου της γραμμής.
Χθες Δευτέρα 25 Μαρτίου 2013 ο σορόκος έφθασε τα 8 μποφόρ με συνεχείς ριπές των 9 και 10 μποφόρ. Το λιμάνι έβγαζε «φίδια» και όλοι οι Κιμωλιάτες παρακολουθούσαμε με αγωνία το αποτέλεσμα των εντολών του Καπετάνιου. Με κινήσεις προσεκτικές, σίγουρες και γλυκιές κατάφερε ο καπτα – Ισίδωρος να πρυμνοδετήσει το «Αδαμάντιος Κοραής» στη Ψάθη και να αποβιβάσει με ασφάλεια τους 45 επιβάτες και ταυτόχρονα να παραλάβει τους 20 τολμηρούς και κυρίως το φορτηγό αυτοκίνητο με το οποίο τροφοδοτείται το νησί μας.
Επειδή εκτός από τα κατά καιρούς διατυπούμενα παράπονά μας για την ελλειπή ακτοπλοϊκή εξυπηρέτηση του νησιού μας και των συμπατριωτών μας.
Επειδή «τοιούντων Πλοιάρχων χρείαν έχουμε».
Οφείλουμα να συγχαίρουμε και ευχαριστούμε από καρδιάς τον καπτα-Ισίδωρο.

vaska
30/03/2013, 09:28
Ναι ρε Βύρωνα, είναι φανερό πως ο άνθρωπος "το έχει" το άθλημα.

Και βέβαια του αξίζουν συγχαρητήρια και σε αυτός αλλά και σε όλους όσους αγκομαχάνε μέχρι να δέσει. Η έλλειψη υποδομών εμφανέστατη βέβαια, αλλά βλέπεις η Κίμωλος δεν είναι Μύκονος και δεν μαζεύει διασημότητες (μη χ3σω).

Cpt. Haddock
30/03/2013, 09:40
Συμφωνοι, ελλειψη υποδομών αλλα γεωγραφικα το λιμανι της Κιμώλου ειναι ορθανοιχτο στη σοροκαδα και δυσκολα μπαινει λιμενοβραχίονας. Επίσης, όσοι γκρινιαζετε για τις υποδομές, πόσες φορές έχετε πάει Κιμωλο, Σικινο, Φολεγανδρο, Αναφη, Ηρακλειά, Λειψούς, Φούρνους κλπ?

Ειναι - εν μερει - λογικο τα λεφτα για τις υποδομές, όπως και οι ακτοπλοϊκες συνδέσεις, να πέφτουν εκει που πάει ο κόσμος.

Όσο για τον καπτα-Ισίδωρο και πολλους αλλους, της ελληνικής ακτοπλοΐας, ειναι καπεταναίοι @@τοι, ειδικα στο ρεμετζάρισμα, ειδικα όταν φευγει το καλοκαιρι, ο πολυς ο κοσμος, η δημοσιότητα και πιανουν οι νοτιαδες.

vaska
30/03/2013, 10:05
Συμφωνοι, ελλειψη υποδομών αλλα γεωγραφικα το λιμανι της Κιμώλου ειναι ορθανοιχτο στη σοροκαδα και δυσκολα μπαινει λιμενοβραχίονας. Επίσης, όσοι γκρινιαζετε για τις υποδομές, πόσες φορές έχετε πάει Κιμωλο, Σικινο, Φολεγανδρο, Αναφη, Ηρακλειά, Λειψούς, Φούρνους κλπ?

Ειναι - εν μερει - λογικο τα λεφτα για τις υποδομές, όπως και οι ακτοπλοϊκες συνδέσεις, να πέφτουν εκει που πάει ο κόσμος.

Όσο για τον καπτα-Ισίδωρο και πολλους αλλους, της ελληνικής ακτοπλοΐας, ειναι καπεταναίοι @@τοι, ειδικα στο ρεμετζάρισμα, ειδικα όταν φευγει το καλοκαιρι, ο πολυς ο κοσμος, η δημοσιότητα και πιανουν οι νοτιαδες.


Κίμωλο 2 φορές (τη μία με φουσκωτό και αποκτήσαμε όλοι ένα πολύ ωραίο μαύρισμα στα κwλομέρια) και Φολέγανδρο 1. Εγώ για τις υποδομές δεν έχω κανένα δικαίωμα να γκρινιάξω, οι μόνιμοι κάτοικοι όμως έχουν και παραέχουν. Να μη θυμηθώ ότι στην Σκόπελο έχει θησαυρίσει ιδιώτης (μόνιμος κάτοικος) με ταχύπλοο που μεταφέρει τα επείγοντα ιατρικά περιστατικά όταν βγάζει καιρό, και τον υπόλοιπο χρόνο ψαρεύει στην απαγορευμένη περιοχή της Αλονήσου...... και πόσα άλλα. Άσε με πρωινιάτικα συγχύστηκα.

byron
30/03/2013, 10:36
Κίμωλο 2 φορές (τη μία με φουσκωτό και αποκτήσαμε όλοι ένα πολύ ωραίο μαύρισμα στα κwλομέρια) και Φολέγανδρο 1. Εγώ για τις υποδομές δεν έχω κανένα δικαίωμα να γκρινιάξω, οι μόνιμοι κάτοικοι όμως έχουν και παραέχουν. Να μη θυμηθώ ότι στην Σκόπελο έχει θησαυρίσει ιδιώτης (μόνιμος κάτοικος) με ταχύπλοο που μεταφέρει τα επείγοντα ιατρικά περιστατικά όταν βγάζει καιρό, και τον υπόλοιπο χρόνο ψαρεύει στην απαγορευμένη περιοχή της Αλονήσου...... και πόσα άλλα. Άσε με πρωινιάτικα συγχύστηκα.

Συμφωνώ με captain. Οι άνθρωποι κάνουν τη δουλειά τους και ευτυχώς που τους έχουμε κι αυτούς. Ενα πλοίο που κάνει «άγονη», έχει εκατοντάδες λύσε-δέσε το μήνα και προφανώς όχι με μπουνάτσες.
Αν αυτοί οι καπετάνιοι, πιπίλαγαν και από μια καραμέλα για ανοιχτά λιμάνια, φουρτούνες, έλλειψη υποδομών κλπ...οι κάτοικοι των νησιών αυτών θα την είχαν κάνει προ πολλού γιατί δεν θα μπορούσαν να ζήσουν.

Respect στον καπτα-Ισίδωρο.

sapila racing
30/03/2013, 11:24
+1074 captain

Εγώ πάντως μάσησα μόνο που το έβλεπα.
To Respect στον καπτα-Ισίδωρο και στους υπόλοιπους είναι λίγο.

Ομως ποιός θα κατηγορηθεί αν κάτι πάει στραβά και γίνει ατύχημα? Ο κπτ Ισίδωρος μάλλον...

daz
30/03/2013, 14:09
Συμφωνοι, ελλειψη υποδομών αλλα γεωγραφικα το λιμανι της Κιμώλου ειναι ορθανοιχτο στη σοροκαδα και δυσκολα μπαινει λιμενοβραχίονας. Επίσης, όσοι γκρινιαζετε για τις υποδομές, πόσες φορές έχετε πάει Κιμωλο, Σικινο, Φολεγανδρο, Αναφη, Ηρακλειά, Λειψούς, Φούρνους κλπ?

Ειναι - εν μερει - λογικο τα λεφτα για τις υποδομές, όπως και οι ακτοπλοϊκες συνδέσεις, να πέφτουν εκει που πάει ο κόσμος.

Όσο για τον καπτα-Ισίδωρο και πολλους αλλους, της ελληνικής ακτοπλοΐας, ειναι καπεταναίοι @@τοι, ειδικα στο ρεμετζάρισμα, ειδικα όταν φευγει το καλοκαιρι, ο πολυς ο κοσμος, η δημοσιότητα και πιανουν οι νοτιαδες.


Καπτεν είναι φορές που τα μπλε αστέρια δεν "έπιαναν" στην Κω λόγο καιρού και αποβίβαζαν τον κόσμο στην Λέρο. Και μιλάμε για το δεύτερο μεγαλύτερο νησί των Δωδεκανήσων, με το βιοτικό επίπεδο ανεβασμένο κατά 100% σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα και ένα νησί που το καλοκαίρι κυριολεκτικά βουλιάζει από κόσμο, ενώ επισκέπτες και μερικές χιλιάδες στρατιωτικοί πηγαινοέρχονται όλο το χειμώνα.

Οι πραγματικότητα των νησιών μας είναι αυτή. Μικρά, μεγάλα τα έχουμε χεσμένα. Αλλά την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι κάτοικοι που δεν ξέρουν τι θα πει "ενεργός πολίτης" και δεν ενδιαφέρονται για τον τόπο τους. Τους αρκεί να είναι τοπικιστές μέχρι το σημείο όμως που θα χρειαστεί να παλέψουν για κάτι.

el_hymador
30/03/2013, 15:18
Από την άλλη όσο καλό λιμάνι και να κατασκευαστεί, αν βγει το απαγορευτικό απλά δεν έρχεται πλοίο... πιστεύω ότι οι νησιώτες, ειδικά όσοι διαμένουν σε άγονα και όχι τόσο πολυπληθή νησιά, έχουν κανονίσει τη ζωή τους με βάση αυτό το δεδομένο. Όπως και όσοι μένουν σε ξεχασμένα χωρία στα Άγραφα όπου μένουν αποκλεισμένοι από τα χιόνια για πόσο καιρό. Είναι πολύ δύσκολη η ζώη σε αυτά τα μέρη, δεν το συζητώ.

el_hymador
30/03/2013, 15:28
Α ναι επίσης θυμάμαι ότι πριν πολλά χρόνια έκανα ολύ συχνά το δρομολόγιο Αίγιο - Αθήνα και Αθήνα - Αίγιο με ΚΤΕΛ... προσπεράσεις του θανάτου (κυριολεκτικά) πάνω σε στροφές στην Κορίνθου - Πατρών, εκεί να σας έχω, το σκηνικο με το πλοίο δεν φτουράει σε σύγκριση με το ΚΤΕΛ!

McTalas
30/03/2013, 15:32
Από την άλλη όσο καλό λιμάνι και να κατασκευαστεί, αν βγει το απαγορευτικό απλά δεν έρχεται πλοίο... πιστεύω ότι οι νησιώτες, ειδικά όσοι διαμένουν σε άγονα και όχι τόσο πολυπληθή νησιά, έχουν κανονίσει τη ζωή τους με βάση αυτό το δεδομένο. Όπως και όσοι μένουν σε ξεχασμένα χωρία στα Άγραφα όπου μένουν αποκλεισμένοι από τα χιόνια για πόσο καιρό. Είναι πολύ δύσκολη η ζώη σε αυτά τα μέρη, δεν το συζητώ.
+600

DimChios
04/04/2013, 14:30
Θυμαμαι το '81... 5 ήμουν δεν ήμουν...τοτε ταξιδευαμε με το (παλιό) Νήσος Χίος, (πρό ΣΑΠΦΩ εποχή), ένα ποταμόπλοιο όπως λέγανε τότε (δεν ξέρω αν όντως ίσχυε) απο Ραφήνα για Χιο.
το ταξίδι κράταγε 10-11 ωρες...

Νοέμβριος ήταν... και πάμε με τον πατέρα μου Ραφήνα για να ταξιδέψουμε... ενημέρωση ελλειπής τότε, τον καιρό δε τον υπολογίσαμε...φτάνουμε Ραφήνα και γινόταν της κολάσεως!!!
Τα κύμματα στο θεό... και η ενημέρωση απο το λιμεναρχείο ήταν οτι το πλοίο θα ταξιδέψει κανονικά...
Ο πατέρας μου έχει βγάλει τα εισιτήρια και μπαίνουμε στην ουρά για την επιβίβαση αλλά με μεγάλο δισταγμό.
Μιλαμε και το θυμαμαι όσο ζω, το καράβι παρ οτι δεμένο πήγαινοερχόταν στην προβλήτα και άφηνε κενο κανα μέτρο!!!
Ρωταει ο πατέρας ένα λιμενικό εκεί και του λέει, την ώρα που θα το βλεπεις να έρχεται εσύ θα μπουκάρεις!!!:cry:

...και ξεκινούν τα φορτηγά να μπουν μέσα... και σκαει το πρώτο με τον παραπάνω τρόπο που υπέδειξε ο νερόμπατσος και δινει μια ρε μάγκα το πλοίο, μαγκώνει η καρότσα στην οροφή, ντελαπάρει και γεμίζει ο τόπος κωλόχαρτα, χαρτοπετσέτες και σερβιέτες!!! :bawl:


πριν κάνουμε αναστροφή να φύγουμε θυμάμαι κόσμο να μαζεύει οτι συσκευασία προλάβαινε...

:D

sniper
04/04/2013, 14:47
Θυμαμαι το '81... 5 ήμουν δεν ήμουν...τοτε ταξιδευαμε με το (παλιό) Νήσος Χίος, (πρό ΣΑΠΦΩ εποχή), ένα ποταμόπλοιο όπως λέγανε τότε (δεν ξέρω αν όντως ίσχυε) απο Ραφήνα για Χιο.
το ταξίδι κράταγε 10-11 ωρες...
...

To 1978 στην Χίο εκτελούσαν δρομολόγια το Σαπφώ και Λήμνος...

Το Σαπφώ ναυπηγήθηκε το 1966 και το Χίος το 1968 :winka:

DimChios
04/04/2013, 15:00
To 1978 στην Χίο εκτελούσαν δρομολόγια το Σαπφώ και Λήμνος...

Το Σαπφώ ναυπηγήθηκε το 1966 και το Χίος το 1968 :winka:


το Σαπφώ δε ξερω ποτε ναυπηγηθηκε, πιθανα να εχεις δικιο... απλα εχω την εντυπωση οτι ναυλωθηκε στη γραμμη μετά το ΧΙΟΣ... τόσο λαθος να κανω?

(στη συγκεκριμενη περιπτωση παντως ήταν το Νησος Χιος)

Μήπως ειχε σταματησει για καποιο διαστημα το Σαπφω και ξαναμπηκε μετα?
Δε ξερω... μεγαλυτερος εισαι, κατι παραπανω θα θυμασαι (ακόμα)

:lol:


by the way, πολλες ευχαριστίες στο παλληκαρι για το παρακατω: http://fanezan.blogspot.gr/2011/04/blog-post_17.html

:beer:

DimChios
04/04/2013, 15:27
sniper

http://www.politis-chios.gr/2005/06102005/parousiasi.html

;):wave2:

el_hymador
04/04/2013, 15:47
Dim εγώ θυμάμαι τον Άγιο Ραφαήλ, απίστευτο καρυδότσουφλο νομίζω ήταν πορθμιακή παντόφλα μετασκευασμένη σε πλοίο γραμμής! Να πηγαίνω Αθήνα με άδεια χριστούγεννα, standard υπεράριθμοι, τίγκα στα φαντάρια και να μας έχουν στοιβάξει σε ένα χώρο που έμοιαζε με γκαράζ, παντού λαμαρίνα γύρω γύρω, καθόμασταν σε πλαστικές καρέκλες από αυτές που πουλάνε οι [politically correct]roma[/politically correct] (oι κωλόγυφτες θέλω να πω) όπου να ναι και με τον πέρα δώθε του πλοίου κυλλάγαν κάτω από τα πόδια μας κάτι νερά, δώστου από τη μια πάντα τα νερά, δώστου από την άλλη πάντα τα νερά. Σε κάποια φάση γίνεται ένα σούσουρό και βλέπω να κοιτάνε πολλά συνφάνταρα έξω από τα παράθυρα, σηκώνομαι και βλέπω το προσωπικό του πλοίου με σωσίβια δίπλα στις λέμβους και σκέφτομαι ότι το Β. Αιγαίο θα είναι κάπως κρύο Δεκεμβριάτικα... τρώμε μια σχετική φρίκη και τελικά μετά από ώρα μας ενημερώνουν ότι είναι άσκηση, απλά δεν λειτουργούσε η μικροφωνική για να μας ειδοποιήσουν... :lol:

DimChios
04/04/2013, 16:22
.... απλά δεν λειτουργούσε η μικροφωνική για να μας ειδοποιήσουν... :lol:

:bawl::bawl::bawl::bawl: πω πω χουνερι....


Τεσπα... Κωστη, το Αγιος Ραφαηλ ήταν στα χρονια που εσυ υπηρετουσες στη Χιο, πολυ μετα δλδ... Πλεον δεν υπαρχει ουτε αυτο το οποιο πραγματι ήταν ΓΤΠ!!!

By the way το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ειχε και το εξης καλο, ανοιγε και απο μπροστα!

286672

el_hymador
04/04/2013, 16:40
:bawl:

By the way το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ειχε και το εξης καλο, ανοιγε και απο μπροστα!

286672

Ε ρε φίλε ή μπάζεις νερά αμα γίνει το κακό ή δεν μπάζεις! Τι δηλαδή; Κανά μισαωράκι μέχρι που να πάρει κλίση και μετά άλλο ένα τέταρτο για να αρχίσει να βυθίζεται; Αυτά είναι φλωριές!

el_hymador
04/04/2013, 16:43
και αφού άνοιγε και από μπροστά να το ζευγαρώναμε με κάτι τέτοιο;

286674

Bladerunner
04/04/2013, 16:48
(...)είναι άσκηση, απλά δεν λειτουργούσε η μικροφωνική για να μας ειδοποιήσουν... :lol:

Δεν κρατιέμαι να μη σπαμάρω...

Σε σχετικά πρόσφατο ακτοπλοϊκό ταξίδι στην Κρήτη, κάποια στιγμή βγαίνει ανακοίνωση ότι γίνεται άσκηση και να μεταφερθούμε όλοι στα σημεία συγκέντρωσης. Η ανακοίνωση βγήκε εκτός από τα ελληνικά, στα αγγλικά, ίσως και στα γαλλικά. Καλοκαίρι και τίγκα στους ξένους βλέπετε...

Ε, από τους Έλληνες δεν κουνήθηκε κανένας! Και όχι μόνο αυτό. Μόλις έφυγαν οι ξένοι πιάσανε τις καλύτερες θέσεις που ήταν πριν κατειλημμένες! :lol:

DimChios
04/04/2013, 16:56
Δεν κρατιέμαι να μη σπαμάρω...

Σε σχετικά πρόσφατο ακτοπλοϊκό ταξίδι στην Κρήτη, κάποια στιγμή βγαίνει ανακοίνωση ότι γίνεται άσκηση και να μεταφερθούμε όλοι στα σημεία συγκέντρωσης. Η ανακοίνωση βγήκε εκτός από τα ελληνικά, στα αγγλικά, ίσως και στα γαλλικά. Καλοκαίρι και τίγκα στους ξένους βλέπετε...

Ε, από τους Έλληνες δεν κουνήθηκε κανένας! Και όχι μόνο αυτό. Μόλις έφυγαν οι ξένοι πιάσανε τις καλύτερες θέσεις που ήταν πριν κατειλημμένες! :lol:


ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕ ΠΟύΣΙΣ!

:bawl::bawl: