PDA

View Full Version : Μπαταρια απλα η κατι περισοτερο?



aspirini
30/03/2013, 19:10
γυριζω το κλειδι στην μιζα τα λαμπακια δισταζουν στην αρχη και μετα αναβουν κανονικα....λεω ωπα , δοκιμαζω να αναψω τα φωτα , στα θεσεως? εκεινα που δεν φωτιζουν απλα ειναι σαν φωτακι, ολα οκ, ανοιγω τα κανονικα dead το μηχανακι σβησαν τα παντα κοντερ φωτα τα παντα,σβηνω τα φωτα ,επανερχονται τα λαμπακια νεκρας και λαδιου..
τελικα χτυπαω την μιζα , την πρωτη φορα δεν πηρε και ακουστηκε ενα σαν χτυπημα βαραω ακομη μια περνει..ολα οκ δοκιμαζω τα φωτα ολα κανονικα..ξεκιναω λοιπον την οδηγηση και μετα απο καμια δεκαρια χιλιομετρα αναβω μεγαλη σκαλα και το μηχανακι εκανε reboot εσβησε και αναψε μονο του!!!:confused::confused::confused: ..
ειναι προβλημα μπαταριας?? τι γνωμη εχετε?

alexzafeir
30/03/2013, 20:39
Εχθες εγραψα κατι παρόμοιο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134578 γιατι μου έκανε κατι περίπου το ιδιο το δικό μου. Σήμερα πήγα σε ηλεκτρολογίο η μπαταρία άδεια απο ηλεκτρολύτη θα προσπαθήσει να την σωσει με φορτιση, οπότε μάλλον είσαι για μπαταρία διοτι αν η μπαταρία είναι χωρίς υγρά οσες βολτες και να πάς δεν θα φορτίζει αρκετα και οταν θα χρειάζεσαι επιπλεόν ρευμα φωτα - κόρνα θα τα φτύνει το μοτο. Μέτρα την μπαταρία - ελπίζω να βοήθησα

harris_x
30/03/2013, 21:06
[...]περνει..ολα οκ δοκιμαζω τα φωτα ολα κανονικα..ξεκιναω λοιπον την οδηγηση και μετα απο καμια δεκαρια χιλιομετρα αναβω μεγαλη σκαλα και το μηχανακι εκανε reboot εσβησε και αναψε μονο του!!!:confused::confused::confused: ..
ειναι προβλημα μπαταριας?? τι γνωμη εχετε?όταν το δικό μου έκανε τα παραπάνω ήθελε ανορθωτή.
ελπίζω να καθαρίσεις απλά αλλάζοντας τη μπαταρία.

aspirini
30/03/2013, 22:54
Σήμερα πήγα σε ηλεκτρολογίο η μπαταρία άδεια απο ηλεκτρολύτη θα προσπαθήσει να την σωσει με φορτιση, οπότε μάλλον είσαι για μπαταρία διοτι αν η μπαταρία είναι χωρίς υγρά εχω μπαταρια τζελ τυπου, δεν εχει υγρα! οπως και να χει την δευτερα θα παω για μετρηση!!
μακαρι να μην ειναι απο ανορθωτη οπως του χαρη γιατι για το δικο μου μοτορι σιγα μην βρω!!θα την παθω οπως τοτε με την μιζα...

aspirini
01/04/2013, 13:46
Το προβλημα ειναι αφαντο...
πηγα στον ηλεκτρολογο μου μετρησε την μπαταρια και ειναι ξυραφι..οταν ειπαμε για ανορθωτη, (δεν πολυκαταλαβα κιολας) μου ειπε κατσε να βρω την ψυκτρα και μετα ανακλυψε πως δεν εχω ψυκτρα αλλα δυναμο.. εκανε τις μετρησεις παλι και ολα ηταν οκ, ενα πεσιμο τασης οταν αναβαμε τα φωτα αλλα μου ειπε ηταν λογικο...η μονη εξηγηση που μου δινει αυτος ειναι οι ισως εχω προβλημα στα ηλεκτικα που βρισκετε το Kill switch κατι να εχει βγει απο την θεση του η καποιο καλωδιο να γυμνωθηκε και οταν κουναω το κουμπι για τα φωτα να κανει ενωση και σβηνει , αλλα αυτο δεν εξηγει πως μου εσβησε εν κινηση οταν απλα αναψα μεγαλη σκαλα και δεν εξηγη γιατι εν κινηση πηρε παλι μπρος μονο του ενω στο ρελαντι απλα σβηνει....τι να πω εντελως μπερδεμενος.,

toyar
01/04/2013, 14:21
τσεκαρε την πλεξουδα του διακοπτη στο λαιμο και τον ιδιο τον διακοπτη

captajohn
01/04/2013, 22:10
τι μηχανάκι φίλε;
κάπου το ξανάγραψα, πως αντίστοιχο πρόβλημα δημιουργούταν από το διακόπτη της μίζας.
το τονίζω γιατί έσπαγα επί μέρες το κεφάλι μου, και μου έκανε εντύπωση πως κάτι τόσο απλό μπορεί να δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα.

aspirini
02/04/2013, 13:39
τι μηχανάκι φίλε;
κάπου το ξανάγραψα, πως αντίστοιχο πρόβλημα δημιουργούταν από το διακόπτη της μίζας.
το τονίζω γιατί έσπαγα επί μέρες το κεφάλι μου, και μου έκανε εντύπωση πως κάτι τόσο απλό μπορεί να δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα.

εχω ενα Gsx600f

captajohn
02/04/2013, 20:44
Αν δεν το φοβάσαι, θα ου πρότεινα να κάνεις βίδες τους διακόπτες. Καθάρισέ τους με electroclean με λάδι. Δες αν εφαρμόζουν καλά οι επαφές, και ρύθμισε τα λαμάκια, αλλά να μην είναι πολύ σφιχτά. Ίσως να μην μπορώ να στο εξηγήσω καλά. Μάστορας δύσκολα θα κάτσει να σου κάνει τέτοια δουλειά, αλλά στη τελική το π@π@ράκι με τις επαφές στη μίζα κ το kill switch δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα ακριβό.

notakos600
03/04/2013, 05:30
Ο δισταγμός και το τρεμόσβημα στα λαμπάκια παραπέμπουν πάντως σε κακές επαφές, κάνε ότι σου γράφει ο φίλος από πάνω και καθάρισε τους διακόπτες με σπρέ'υ' επαφών.