PDA

View Full Version : suzuki bandit s 650 vs honda cbf 600



kpv
31/03/2013, 16:31
Χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ και δηλωνω πολυ ευτυχης που σας βρηκα..... Εγω ειμαι ενας εκκολαπτομενος αναβατης ( σε 2 εβδομαδες δινω τα πρακτικα για το διπλωμα απεριοριστης μηχανης ) και αν και μια ζωη φαν του αυτοκινητου (και αγωνες - αναβασεις.....) αποφασισα να ασχοληθω και με τους δυο τροχους που παντα μου αρεσαν αλλα μεχρι σημερα δεν ειχα ουτε τον χρονο ουτε το χρημα για να σαχοληθω....:( Αφου με το καλο παρω το διπλωμα σκεφτομαι να αγορασω και την πρωτη μου μηχανη:D την θελω για βολτες και ταξιδακια και οχι για μεσα στην αθηνα ( την αθηνα πρωτον την φοβαμαι για μηχανη και δευτερον λογο δουλειας πρεπει να μετακινουμαι με αυτοκινητο). Ετσι κατεληξα σε αυτες τισ δυο suzuki bandit s 650 και honda cbf 600 , το fazer το απεριψα γιατι αν και το χει ο κολλητος μου ειναι πολυ street για τα γουστα μου,ασε και που αυτο το ξεσπασμα που κανει μετα τις 7000 στροφες το φοβαμαι... Το μπατζετ μου ειναι μαξιμουμ μεχρι τις 3000 ευρω. Εσεις τι λετε ρε παιδια ??? βοηθηστε εναν ασχετο να παρει την πρωτη του αγαπη....:look:

Ichigo
31/03/2013, 16:37
Παρε οτι σ αρεσει απο τα 2. Το bandit αν και λιγο βαρυτερο ειναι ποιο δυνατο και γρηγοροτερο! Εγω λεω bandit καθως 3 χρονια τωρα το μονο που ζητα ειναι τα απολυτως απαραιτητα αναλωσιμα! Κανε και μια αναζητηση εχει απαντηθει πολλες φορες το θεμα.

kpv
31/03/2013, 22:32
εχω διαβασει αλλα 2 θρεντ με παρομοιες συζητησεις και καταληγω και εγω στο bandit , απλα δεν ξερω μηπως η σουζουκι σαν ονομα ειναι πιο αξιοπιστη εταιρεια ?? αν και το banditακι μου αρεσει πιο πολυ απο το cbf σαν εμφανιση ( σαν ασχετος μονο αποεμφανιση μπορω να εχω γνωμη )....

kpv
31/03/2013, 22:33
α και κατι ακομα παιδια , για κρανος τα nolan και τα hjs τα θεωρειται καλα σαν μαρκες ??

Ichigo
31/03/2013, 22:49
εχω διαβασει αλλα 2 θρεντ με παρομοιες συζητησεις και καταληγω και εγω στο bandit , απλα δεν ξερω μηπως η σουζουκι σαν ονομα ειναι πιο αξιοπιστη εταιρεια ?? αν και το banditακι μου αρεσει πιο πολυ απο το cbf σαν εμφανιση ( σαν ασχετος μονο αποεμφανιση μπορω να εχω γνωμη )....

Είναι από τα λίγα μηχανάκια που και η τελευταία τους βίδα και συναρμολόγηση μέχρι στιγμής είναι made in Japan και όχι συναρμολόγηση σε Ταϋλάνδες, Ιταλίες, Ινδονησίες! Αυτό τα λέει όλα ;)

Shaolin Monk
31/03/2013, 22:57
Αν και εχω ενα CBF, θεωρω το Ληστη και πιο ομορφο και ειναι πιο γρηγορος αλλα και εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Μεγαλο βαρος, αλλα δεν θα το νιωσεις σχεδον ποτε και σου δινει την αισθηση μοτοσυκλετας μεγαλυτερου κυβισμου...

peter86
31/03/2013, 23:49
Αν και εχω ενα CBF, θεωρω το Ληστη και πιο ομορφο και ειναι πιο γρηγορος αλλα και εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. Μεγαλο βαρος, αλλα δεν θα το νιωσεις σχεδον ποτε και σου δινει την αισθηση μοτοσυκλετας μεγαλυτερου κυβισμου...
+1000 πήγαινε άφοβα προς αυτό.προσπάθησε να κοιτάξεις απο το 08 κ μετά που ειναι και υγρόψυκτο:beer:καλώς ήρθες στην παρέα

harris_x
01/04/2013, 20:41
α και κατι ακομα παιδια , για κρανος τα nolan και τα hjc τα θεωρειται καλα σαν μαρκες ??καλά είναι και τα δύο, αλλά αν το αντέχει η τσέπη σου προτίμησε shoei (http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Shoei-Helmets/Shoei-XR1100/?sort=priceasc).

bar-code
02/04/2013, 01:22
καλά είναι και τα δύο, αλλά αν το αντέχει η τσέπη σου προτίμησε shoei (http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Shoei-Helmets/Shoei-XR1100/?sort=priceasc).

i kalutera schuberth :)

Drake Ramore
02/04/2013, 01:25
Πάρε Bandit.

SHOOTER045
02/04/2013, 02:15
bandit+!100000000000000000000000000000000:a23:

TROOPER
02/04/2013, 06:59
εγω θα ελεγα να πας για το χοντακι αλλα ειδα οτι προτιμας τον ληστη οποτε μαλλον δεν τιθεται θεμα.

τα κρανη που αναφερεις ειναι καλα.εγω θα προτιμουσα hjc αναμεσα στα 2 τους.

nikos_abel
02/04/2013, 07:23
εγω θα ελεγα να πας για το χοντακι


Το μπατζετ μου ειναι μαξιμουμ μεχρι τις 3000 ευρω.

Και άλλοι πάνε για το χοντάκι αλλά υπάρχει στη μέση το λεγόμενο value for money και οι πωλητές μτχ έχουν πάθει παράκρουση....

Άσε που το cbf 600 το βρίσκεις πιο ακριβό από το 1000.....

redfantomas
02/04/2013, 09:07
καλημερα και απο εμενα ,κατοχος cbf 600 .επειδη εγραψες οτι ξεκινας τωρα την εμπειρια σου στο χωρο θα σου ελεγα το cbf ειναι πολυ στρωτο μηχανακι ( ροπιαζει αρκετα χαμηλα κατι που σημαινει οτι μεσα στην πολη δεν παραπονιεται ...με 6 και και 60 πηγαινει χαλαρα..και για ολες τις χρησεις ...ποιο οικονομικο (αγορα) και η εγγυηση της χοντα ....σιγουρα ο το bandit ειναι αρκετο πιο γρηγορο οχι οτι με το cbf δεν ταξιδευεις ανετα με 180...και τα δυο μηχανακια εχουν βγει στις εταιρειες απλα ειναι λιγο διαφορετικη η φιλοσοφια τους ....κατσε πανω τους και σε οποιο τα ...@@@@@@ πανυγιριζουν τσιμπατο!!!

προσωπικα εχω καρμπυλατερατο ...και δεν θα πηγαινα σε ψεκαστο!ορεξεις ειναι αυτες !

alex14
02/04/2013, 09:26
... και η εγγυηση της χοντα ....

Τελικα, παντου υπαρχει ενας μυθος ...... :lol:

Πριν 10-20 χρονια το συζηταγαμε για την "εγγυηση"

nikonian
02/04/2013, 12:37
Αν τα έβρισκα περίπου στην ίδια τιμή, θα έπαιρνα CBF, έστω και καρμπυρατεράτο.
Δεν κόστιζε τυχαία 2.000 παραπάνω.
Ο ληστής φαίνεται καλλίτερος στα χαρτιά, αλλά....
Για το ψεκαστο CBF , ούτε κουβέντα. Δεν υπάρχει κάτω από 4.000 ατρακάριστο.

nikonian
02/04/2013, 12:50
Και άλλοι πάνε για το χοντάκι αλλά υπάρχει στη μέση το λεγόμενο value for money και οι πωλητές μτχ έχουν πάθει παράκρουση....

Άσε που το cbf 600 το βρίσκεις πιο ακριβό από το 1000.....

Το 600 το βρίσκεις πιο ακριβό απ'το 1000, γιατί καίει 1,5-2λίτρα λιγότερο καύσιμο, λιγότερο λάστιχο και πληρώνει λιγότερα τέλη και ασφάλιστρα.Συνολικά δηλαδή κοστίζει 400-500 ευρώ το χρόνο λιγότερο

nikos_abel
02/04/2013, 12:56
Το 600 το βρίσκεις πιο ακριβό απ'το 1000, γιατί καίει 1,5-2λίτρα λιγότερο καύσιμο, λιγότερο λάστιχο και πληρώνει λιγότερα τέλη και ασφάλιστρα.Συνολικά δηλαδή κοστίζει 400-500 ευρώ το χρόνο λιγότερο

Ακριβώς. Εκτός και το χειρίζεσαι σαν πριγκήπισσα, οπότε η διαφορά είναι μικρότερη....


edit: με το καύσιμο όχι τόσο γιατί το 1000 είναι ψεκαστό από το 2006 νομίζω; Μπορεί και πιο παλιά.

Ούτε στα ασφάλιστρα έχει διαφορά, άσε, είναι μπέρδεμα σου λέω.

akis_trevor
02/04/2013, 13:31
fazer!:smokin:
επειδη καμια φορα χαζευω αγγελιες σε αυτην την κατηγορια μοτο,οι κατοχοι τους ζητανε οτι θελουν.μπορεις να βρεις ιδια μηχανακια σχεδον με 700-800 ευρω διαφορα.κανε και τα 2 μια βολτα και οποιο σου κατσει καλυτερα.παρομοια μηχανακια ειναι.

ZauZ
02/04/2013, 13:42
+ Bandit

Δες εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132626

Ποιοτικό και τελικά αγοράζεις «πολύ μηχανή» για τα χρήματα σου

sapila racing
02/04/2013, 13:46
Κατα την γνώμη μου το CBF ειναι καλύτερη μοτοσυκλέτα, αρκετά πιο ελαφριά με παραπλήσιες επιδόσεις και καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Λιγο πιο αργό σε τελικη αλλά δουέυει απο πιο χαμηλα.
Το Bandit ειναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του, αλλά δεν είναι απλά βαρύ, είναι πάνβαρυ.
Βαρυτερο στην κατηγορία αυτή δεν υπαρχει, δεν υπήρξε στο παρελθόν ούτε θα υπάρξει ξανα στο μέλλον λογικά.

Ληστης
19/04/2013, 21:06
αλλά δουέυει απο πιο χαμηλα.


Μαλλον δεν τα εχεις οδηγησει και τα δυο για να το λες αυτο...

skylos mauros
19/04/2013, 22:38
bandit και απο εμενα. χαμηλα δουλεύει ρολοι και ψηλά τραβάει αρκετα καλα. οσο για το βαρος στο ταξιδι ειναι συμμαχος. αν και η σωματική σου διαπλαση είναι σαν εμένα (αρκουδιαρικη) δεν θα σε ταλαιπωρήσει.... αν είσαι κατηγορία φτερού θέλει χέρια στα επιτόπια...

harris_x
22/04/2013, 08:40
Κατα την γνώμη μου το CBF ειναι καλύτερη μοτοσυκλέτα, αρκετά πιο ελαφριά με παραπλήσιες επιδόσεις και καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Λιγο πιο αργό σε τελικη αλλά δουέυει απο πιο χαμηλα.
Το Bandit ειναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του, αλλά δεν είναι απλά βαρύ, είναι πάνβαρυ.
Βαρυτερο στην κατηγορία αυτή δεν υπαρχει, δεν υπήρξε στο παρελθόν ούτε θα υπάρξει ξανα στο μέλλον λογικά.+675

radd
22/04/2013, 09:15
To CBF αισθητικά είναι χάλια, ποτέ δεν το συμπάθησα, έχει κάτι επάνω του που δεν είναι "μηχανόβιο".
Ο ληστής έχει πιο γεμάτο μοτέρ και ειδικά στις χαμηλές στροφές που είναι το αδύναμο σημείο των μικρομεσαίων τετρακύλινδρων είναι άψογος, ενώ από εμφάνιση είναι κλασσικός άρα διαχρονικός.
Το CBF είναι πιο ελαφρύ και πιο ευέλικτο αλλά αφού δεν το θες για να σέρνεσαι στην πόλη δεν έχεις κάτι να κερδίσεις από αυτό.
Στη θέση σου λοιπόν εννοείται πως θα πήγαινα φουλ για το SUZUKI. ;)

tc-drift
22/04/2013, 14:55
Εγώ ήμουν ιδιοκτήτης CBF 600 Carb 2005 για 1,5 χρόνο και πλέον έχω Suzuki bandit 650S 2008.

Οπότε μπορώ να απαντήσω με αρκετά αξιοπιστο τρόπο νομιζω.

Σε επιδόσεις αν και παραπλήσιες γενικά το bandit ¨εχει καλύτερο τράβηγμα ψηλά και γενικά είναι λίγο πιο δυνατό και φαίνεται. Και των 2 η λειτουργία στο μοτέρ είναι σχεδόν ΄΄ηλεκτρική΄΄ και χωρις κραδασμούς και τα κιβώτια τους πολύ μαλακά.

Στο θέμα άνεση θα έλεγα πως κινούνται σε κοντινά επίπεδα. Παρρομοια θέση οδήγησης, μαλακές σέλες, καλές γωνίες (για street) στα πόδια.

Φρένα και τα 2 είναι άριστα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο θέμα κατανάλωση περιέργως αν και καρμπυρατέρ το ένα και Injection το άλλο καίνε τα ίδια!! Μετρημένα προσεκτικά.

Στο θέμα συντήρηση είναι επίσης παρόμοια, τα ίδια κόστη (στα ανταλλακτικά δεν ξέρω).

Εκεί που ΄΄εχουν κάποια διαφορά είναι στην αίσθηση της οδήγησης. Το Bandit το νιώθεις λίγο πιο βαρύ, με λίγο πιο αργή γεωμετρία και λίγο πιο μπροστόβαρο. Μικρές διαφορές αλλα΄είναι λίγο πιο ανάλαφρο στην οδήγηση το CBF!

Επίσης σε στατικούς ελιγμούς ήταν λίγο πιο ελαφρύ το Honda.

Στο θέμα ποιότητα δεν βρίσκω και στα 2 προβλήματα. Μ'άλλον όμως θα έγα ένα κλικ καλύτερο το Honda. Στο Bandit αν και φρεσκότερο έχω εντοπίσει σκουρίτσες σε ενα-δυο σημεία! Ψευτοπράγματα όμως γενικα και τα 2 έχουν καλο φινίρισμα.

Επίσης:Σταθερότατα στην εθνικη. Εδώ υπερέχει το CBF σε ανεμοκάλυψη λόγω πιο όρθιας ζελατίνας ακόμα και με μαμά ταξιδευεις. Στο Bandit λίγες ζελατίνες δουλευουν σωστα. Θέλει περισσότερο σκύψιμο ή μεγάλη αρκετά ζελατίνα!

Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα εμφανισιακά το Suzuki αλλά και το Honda δεν με χάλαγε. Εδώ το προσωπικό Customizing παίζει πάντα τον πρώτο ρόλο.

Η πραγματικότητα του μεταχειρισμένου πάντως είναι πως με σχεδόν τα ίδια λεφτά βρίσκεις φρεσκότερα BANDIT Και με λιγότερα χλμ οπότε η λογική επιλογή είναι ο ληστής.

ΜΑΛΛΟΝ δεν υπάρχει λάθος επιλογή μεταξύ αυτών των 2. Ειναι και τα 2 οικονομικα σε αγορά και αξιολογα. Σαν αγορά πάντως ευκαιρία καλύτερη θεωρούνται οι ληστές για τα χρήματα που πωλούνται τωρα εκτός αν βρεθεί καλή τιμή στο Honda.