PDA

View Full Version : Αφαίρεση σιλικόνης απο τα Fairing ;



PetranGR
01/04/2013, 19:56
Καλησπέρα παιδιά ,

Χρειάζομαι μια βοήθεια.Πως μπορούμε να βγάλουμε απο τα Fairing πάνω 1-2 στρώσεις απο μαύρη και διαφανή συλικόνη ; εκτός απο ξύσιμο κτλ. γιατί θα τραυματιστεί απο καμία γρατζουνιά.

Έψαξα και στα άλλα θέματα,αλλά δεν είδα καμία απάντηση οτι δουλεύει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

faltseta
01/04/2013, 20:09
δες στα προϊόντα της durostik

PetranGR
01/04/2013, 23:16
δες στα προϊόντα της durostik

υπάρχει φόβος για καταστροφή του χρώματος του Fairing ;

PetranGR
02/04/2013, 20:20
κανένας ακόμα ρε παιδιά ;

PetranGR
04/04/2013, 01:27
Δοκιμάστηκε ήδη :

1. Πετρέλαιο
2. Ξύδι
3. Ασετόν διαφανές
4. Τρίψιμο με μαλακό πανάκι απορρόφησης

Τίποτα προς στιγμή.
Κάποια φώτα ; Τόσοι είστε εδώ μέσα κανείς δεν είχε παρόμοιο θέμα ; :(

motomaniac
04/04/2013, 02:03
αφαιρεση με λεπιδα τα χοντρα και μετα ντουκοχαρτο? δνε ξερω αν εχει κολλησει σωστα η σιλικονη δνε ξεκολαει με τιποτε.

Acacius
04/04/2013, 02:12
Επειδή μάλλον δεν υπάρχουν πολλοί που να ξέρουν [edit: δεν πρόλαβα να ποστάρω, απάντησε και ο motomaniac τελικά], κάνε μια αναζήτηση στο google μπας και σου βγάλει κάτι σχετικό. ΠουΧου εδώ (https://www.google.com/search?num=40&hl=en&safe=off&rls=com.microsoft%3Ael%3AIE-Address&biw=1280&bih=718&q=%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF% CE%BD%CE%B7%CF%82&oq=%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF %CE%BD%CE%B7%CF%82) έχει αποτελέσματα και για προϊόντα αλλά και από φόρα. Τι σχέση έχει ο εσπρέσο με τη σιλικόνη δεν ξέρω.

Πέραν τούτου, πριν κάμποσο καιρό είχε κάτι τέτοιο στη γκάμα του Lidl, προφανώς αν πας σε κατάστημα με χρώματα/σιδηρικά θα βρεις κάτι αντίστοιχο (είπε ένας παραπάνω για durostick). Για το αν κινδυνεύει το χρώμα θα ρωτήσεις στο κατάστημα.

PetranGR
04/04/2013, 09:34
Πήγα σήμερα,με είπαν οτι τσάμπα θα πάρω το υγρό είχε και 16€ ένα μπουκαλάκι με 333 Ml μέσα.
Οτι η συλικόνη είναι απο τα πιο δύσκολα , προιοντα που βγαινει μετα.

@Motomaniac, τα εχω βγαλει τα χοντρα,αλλα εχει καποιες εντονες στρωσεις που φαινονται.

Οπότε τι άλλο μένει ;

motomaniac
04/04/2013, 13:43
τι να σε πω ρε μαστορα.. εγω με φαλτσετα (χαρτοκοπτη) εχω αφαιρεσει λογκο στιγμης απο φαναρι μοτοσυκλετας με πλαστικο κρυσταλο. μετα με ντουκοχαρτο 1500 μετα 2000 και τελος αλοιφη το επανεφερα πληρως. τωρα αμα δεν δοκιμασεις.. δεν θα μαθεις.. απλα θελει παρα πολλη προσοχη.

sniper
04/04/2013, 13:45
Καλησπέρα παιδιά ,

Χρειάζομαι μια βοήθεια.Πως μπορούμε να βγάλουμε απο τα Fairing πάνω 1-2 στρώσεις απο μαύρη και διαφανή συλικόνη ; εκτός απο ξύσιμο κτλ. γιατί θα τραυματιστεί απο καμία γρατζουνιά.

Έψαξα και στα άλλα θέματα,αλλά δεν είδα καμία απάντηση οτι δουλεύει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

Σορρυ κιόλας αλλά τι δουλειά έχει η μαύρη ή η διάφανη σιλικόνη στα fairing?

PetranGR
04/04/2013, 14:17
τι να σε πω ρε μαστορα.. εγω με φαλτσετα (χαρτοκοπτη) εχω αφαιρεσει λογκο στιγμης απο φαναρι μοτοσυκλετας με πλαστικο κρυσταλο. μετα με ντουκοχαρτο 1500 μετα 2000 και τελος αλοιφη το επανεφερα πληρως. τωρα αμα δεν δοκιμασεις.. δεν θα μαθεις.. απλα θελει παρα πολλη προσοχη.

φοβάμαι πάρα πολύ , μην γίνει ζημιά ..δεν ξερω κατα πόσο πιάνουν και τα χέρια μου .

PetranGR
04/04/2013, 14:19
Σορρυ κιόλας αλλά τι δουλειά έχει η μαύρη ή η διάφανη σιλικόνη στα fairing?

Το δεξί μέρος απο το καπάκι του τιμονιού το εσωτερικό του fairing έβρισκε με τα σωληνάκια υψηλης σε ενα σημειο που στο τελος το στραβωσαν, το εβγαλα και μεχρι να ερθουν τα καινουργια το συνεργειο ειχε βαλει ασπρη συλικονη , αλλα πειδη δεν εβλεπα να γινεται κατι εβαλα και λιγο μαυρη απο πανω.Τωρα που εβαλα το πλαστικο προσπαθω να βγαλω τις συλικονες ματαια ομως :(

Acacius
14/05/2013, 13:17
Ανακινώ το θέμα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται: το lidl θα έχει το καθαριστικό για υπολείμματα σιλικόνης από την Πέμπτη.

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_33785.htm

PetranGR
14/05/2013, 19:45
Ανακινώ το θέμα σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται: το lidl θα έχει το καθαριστικό για υπολείμματα σιλικόνης από την Πέμπτη.

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_33785.htm

Θα πάω πετώντας , σ'ευχαριστώ πολύ αγορίνα :)

Antonisss
14/05/2013, 20:49
Εγώ έκανα δουλειά με σπρέι αφαίρεσης φλατζόκολλας (Gasket Remover) γιατί αφαίρεσα κάτι κάρμπον καλύμματα σε πλαίσιο και ψαλίδι... Έκανε παπάδες, πραγματικά δεν έμεινε τπτ, αλλά ήθελε υπομονή και ανάλογα το πάχος, 3-4 περάσματα... Τρίψιμο με πανάκι και βουαλά... Το θέμα είναι, φοβάμαι ότι τα πλαστικά θα στα γ@μήσει(το χρώμα)... Αυτό μου το είπε το παιδί από τον οποίο πήρα το σπρέι...

PetranGR
15/05/2013, 22:02
Εγώ έκανα δουλειά με σπρέι αφαίρεσης φλατζόκολλας (Gasket Remover) γιατί αφαίρεσα κάτι κάρμπον καλύμματα σε πλαίσιο και ψαλίδι... Έκανε παπάδες, πραγματικά δεν έμεινε τπτ, αλλά ήθελε υπομονή και ανάλογα το πάχος, 3-4 περάσματα... Τρίψιμο με πανάκι και βουαλά... Το θέμα είναι, φοβάμαι ότι τα πλαστικά θα στα γ@μήσει(το χρώμα)... Αυτό μου το είπε το παιδί από τον οποίο πήρα το σπρέι...

Θα πάω να πάρω αυτό αύριο ,αλλά και το δικό σου που προτείνεις το Gasket Remover,αλλά γιατί φοβάμαι οτι όντως δεν θα μου αφήσει ίχνος απο χρώμα πλαστικού ; Και δεν θα ήταν ότι καλύτερο.