PDA

View Full Version : CBR 600 F 2011



T.P
03/04/2013, 11:20
Χαιρετώ όλους τους χρήστες του forum καθ'οτι νέος στην παρέα σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το CBR 600 F του 2011. Η χρήση του θα είναι ως μεταφορικό μέσο για την δουλειά μου και ως μηχανάκι που να μπορω να πάω για ενα καφεδάκι στην Αθήνα η στο Λουτράκι άνετα με την παρέα μου!!! Επειδή δεν έχω βρεί κάποιον, που μέχρις στιγμής να κατέχει αυτή τη μηχανή, χρειαζομαι κάποιες πληροφορίες όπως για παράδειγμα αν το ύψος μου (1.90) θα είναι απαγορευτικό για την οδηγηση της συγκεκριμέμενης μηχανης(αν και εχω οδηγήσει cbr600rr) ή αν η κατανάλωση του είναι απαγορευτική για τις μέρες μας!!!

T.P
03/04/2013, 11:21
ΜΙλάω για το νέο μοντέλο της HONDA

dmf
03/04/2013, 11:25
Μια χαρα ειναι γι'αυτα που λες

T.P
03/04/2013, 11:37
Και απο κατανάλωση????

sniper
04/04/2013, 15:33
Και απο κατανάλωση????

Ανάλογα το πως θα το πηγαίνεις.

T.P
06/04/2013, 14:34
Πιστεύω πως με τους ελληνικούς δρόμους δεν μπορείς να ελπίζεις και σε πολλά...εκτός βέβαια αν το βάλεις σε πίστα!!!!!

GiannisBlessed
06/04/2013, 20:33
αν το πηγαινεις με ρυθμους οπως πανε τα αμαξια δλδ πολυ χαλαρα εκτος πολης με ταχυτητες 70-120 δλδ χαλαραααα μπορει να δεις απο high 4s
μεχρι 5-5.5
στην πολη με πολυ ηρεμη χρηση κανα 5.5 θα εισαι τυχερος.βαλε και κανα ανοιγματακι καπου καπου στα καθημερηνα σου δρομολογια βαλε και να σου κατσουν τα φαναρια ολα κοκκινα πας και 6.5
σε ταξιδι σβελτο δλδ απο 150 και πανω εισαι λογικα πανω απο 6 και πανω αναλογα ποσο πας.
δεν το εχω το συγκεκριμενο το μηχανακι εχω το παλιο.
αλλα απο οσο μπορω να δω στις καταναλωσεις σε διαφορα τεστ στο ιντερνετ αλλα και στην καθημερινοτητα δεν εχουν αλλαξει και πολλα.
παντως να ξερεις θα μπουν και θα σου γραψουν "τι λετε ρε παιδια κατω απο 8 δεν παει"
αλλος θα πει "εγω ειμαι σε ταξιδι 180 σταθερα δικαβαλος φορτωμενος και καιω 5/100".
εμενα αυτες ειναι οι δικες μου εμπειριες.
κοιταξε και ισως το "παλιο" 600f.
με 3κ σημερα μπορεις να παρεις καποιο αστερι (και με εξτρα συναγερμους μπαγαζιερες εξατμισεις κτλ) που ουτε λιγο ουτε πολυ κανει οτι κανει και το καινουριο το ιδιο καλα (αν οχι και καλυτερα) με πολυ λιγοτερα μαρουλια.

T.P
07/04/2013, 12:09
GiannisBlessed ήσουν πολύ κατατοπιστικός!!!!! Με βοήθησε πάρα πολύ η άποψη σου, λόγω της άγνοιας μου πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο!!! Είναι βέβαια και αρκετά καινούργιο και τα παιδικά του προβλήματα δεν έχουν βγεί ακόμα...βέβαια είναι και η αξιοπιστία της HONDA που σπάνια πέφτει εξω, μαζί με τον δοκιμασμένο κινητήρα του HORNET. Τώρα σχετικά με την κατανάλωση λένε οτι είναι καλύτερη απο το παλιό!!!! Το να αγοράσω ένα πιο παλιό δεν θα το επέλεγα ως λύση καθώς έχω φάει τρελό κόλλημα και βλέπω οτι με το που θα αγοράζω την μοτοσυκλέτα μετά απο κανένα 2μηνο να την πουλάω για να πάρω το καινούριο... Ελπίζω να ξέρεις απο κόλλημα...και ειδικά στα 23 χρόνια!!!!! Δυσκολη φάση:lol: Και πάλι ευχαριστώ με την ενασχόληση σου με το θέμα μου!!!

Manitu
07/04/2013, 12:45
GiannisBlessed ήσουν πολύ κατατοπιστικός!!!!! Με βοήθησε πάρα πολύ η άποψη σου, λόγω της άγνοιας μου πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο!!! Είναι βέβαια και αρκετά καινούργιο και τα παιδικά του προβλήματα δεν έχουν βγεί ακόμα...βέβαια είναι και η αξιοπιστία της HONDA που σπάνια πέφτει εξω, μαζί με τον δοκιμασμένο κινητήρα του HORNET. Τώρα σχετικά με την κατανάλωση λένε οτι είναι καλύτερη απο το παλιό!!!! Το να αγοράσω ένα πιο παλιό δεν θα το επέλεγα ως λύση καθώς έχω φάει τρελό κόλλημα και βλέπω οτι με το που θα αγοράζω την μοτοσυκλέτα μετά απο κανένα 2μηνο να την πουλάω για να πάρω το καινούριο... Ελπίζω να ξέρεις απο κόλλημα...και ειδικά στα 23 χρόνια!!!!! Δυσκολη φάση:lol: Και πάλι ευχαριστώ με την ενασχόληση σου με το θέμα μου!!!

Είμαι ευτυχής κάτοχος ενος CBR 600 F 2011 απο τον Ιούνιο του 11 .
!!!

Για το ύψος σου δεν ξέρω αν και τα πόδια είναι αρκετά κάτω και μπροστά αρα δεν νομίζω να έχεις θέμα ... ( ζελατίναι όμως θα χρειαστείς !!! )
Είναι all around πηγαίνω για καφε στο κέντρο για πλάκα , χαμηλομεσαίες γεμάτες με πολύ ήρεμο κινητήρα που για κίνηση είναι ότι πρέπει , Με aftermarket καθρέφτες γιατί η μαμα είναι απο αμάξι της Honda ... περνάω σχεδόν απ όπου περνάνε και τα παπιά !!!

Για βόλτες όχι απλά πάει μέχρι Λουτράκι αλλα και Λεωνίδιο για καφέ ( αν αντέχει η/ο συνεπιβάτης ) αν και εγω έφτιαξα σέλα και το πρόβλημα έχει λυθεί αρκετα !!!

Οι κατανάλωση είναι κοντά στο 6 αλλα πάλι παίζει ρόλο το πόσο βαρύ χέρι έχεις

Πίστα μπαίνει και είναι πραγματικά ευχάριστο και φιλικό !!!

Παιδικά προβλήματα δεν θα έχει γιατί ο κινητήρας είναι απο rr 07 φιμωμενος με γεμάτες χαμηλομεσαίες όπου αυτός είναι και ο κινητήρας του Hornet αρα παιδικές αρρώστιες ΔΕν ..
με λίγα λόγια είναι ενα μηχανάκι που τα κάνει όλα

Βέβαια σε λογικά πλαίσια :

Πίστα μπάινει αλαλ δεν είναι σαν RR
ταξίδια πάει αλλα δεν είναι και ZZR 1400
Πόλη άνετο αλλα δεν είναι και scooter
Χώμα ... ΔΕΝ χαχαχαχαχαχαχ


Απο εκεί και πέρα οτι θες με ρωτάς :D

hornettrela
07/04/2013, 13:04
παιδικη αρρωστια ειναι η αντλια καυσιμου :D

T.P
07/04/2013, 20:45
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!!!! Με ψήσατε ακόμα περισσότερο για το συγκεκριμένο μηχανάκι....βασικά παραψήθηκα....:lol:

T.P
07/04/2013, 20:49
Και ελπιζω με το που το πάρω να τα πούμε και στην πίστα.....2 χιλιόμετρα απο το σπίτι μου είναι:eek: