PDA

View Full Version : SOS ΒΟΗΘΕΙΑ!!!



kostas-hyosung
03/04/2013, 14:52
Καλησπέρα σε ολους τους χρήστες,ασ ξεκινησω την ιστορια μου ,σημερα το πρωί (μετα απο καθαρισμα που εκανα στο ζιγκλερ του ρελαντι)πηγα να βαλω μπρος το μηχανακι μου (παπακι 110cc)και με την 2η μανιβελιά πήρε και αρχισε να ρεταρει πολυ.Ανοιξα τερμα το γκαζι αλλα εξακολυθουσε να ρετάρει και μετα απο 100m βολτα για να το στροσω εσβησε και δεν επερνε μπρος,υποψιάζωμαι τα δισκακια του συμλεκτη η μηπως κατι αλλο??
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!:eyepop:

Lioulios
03/04/2013, 16:08
Καλημέρα .

Να το πας σε κάποιο μάστορα γιατί του γ@μ@σ@ς τη μανα .

Μην περιμένεις λύση από το πληκτρολόγιο και άλλη φορά όταν δεν ξέρεις να κάνεις μια δουλειά ,να μην την κάνεις . Ξέρω προσπαθείς μπας και γλυτώσεις κανα ευρώ ,αλλά στο τέλος αν γίνει στραβή ...πιο πολύ θα σου πάει ,κάτι που υποψιάζομαι πως συμβαίνει αυτή τη στιγμή με το μηχανάκι σου .

Περαστικά και ανέξοδα σου εύχομαι .

kostas-hyosung
03/04/2013, 18:17
Τι συμβαινει μια ιδεα θελω μονο και δεν νομιζω να ειναι το ζιγκλερ που πειραξα γιατι εχει ξαναβουλωσει και το εφτιαξα και εβαλα και φλατζοκολες και τα παντα και δεν τραβαει αερα απο τον λαιμο η απο καπου αλλου,και οι φλατζες ειναι καλες

byron
03/04/2013, 18:49
Τι συμβαινει μια ιδεα θελω μονο και δεν νομιζω να ειναι το ζιγκλερ που πειραξα γιατι εχει ξαναβουλωσει και το εφτιαξα και εβαλα και φλατζοκολες και τα παντα και δεν τραβαει αερα απο τον λαιμο η απο καπου αλλου,και οι φλατζες ειναι καλες

Ξαναλύσε carb, γιατί ή έχεις κάνει λάθος στη συναρμολόγηση, ή ξεβιδώθηκε, ή κάπου μπήκε φλατζόκολλα

SHOOTER045
03/04/2013, 22:52
φλατζοκολλα που?
και στο ποτηρακι εκει που εχει ο-ριγκ ας πουμε?
οπως σου ειπαν παραπανω,ξαναλυσε,παρε ο-ριγκ και οχι φλατζοκολλες,αν δεν τα καταφερεις πανε σε μαστορα,αν δεν θελεις παρε καινουργιο καρμπ

kostas-hyosung
04/04/2013, 13:40
Οχι στο ποτηρακι εβαλα φλατζα,φλατζοκολα εβαλα στο μερος που συνδεεται το καρμπυρατερ με τον λαιμο και στο μερος που συνδεεται η κεφαλη με τον λαιμο και επισης σε εκεινο το σημειο εβαλα και φλατζα για να ειμαι σιγουρος πως δεν τραβαει αερα.

sniper
04/04/2013, 13:43
Οχι στο ποτηρακι εβαλα φλατζα,φλατζοκολα εβαλα στο μερος που συνδεεται το καρμπυρατερ με τον λαιμο και στο μερος που συνδεεται η κεφαλη με τον λαιμο και επισης σε εκεινο το σημειο εβαλα και φλατζα για να ειμαι σιγουρος πως δεν τραβαει αερα.

Ποσες φλάτζες έχει εκεί κι έβαλες φλατζόκολλα; :confused:

kostas-hyosung
04/04/2013, 13:47
Μια αλλα για να σιγουρεψω πως δεν θα τραβαει αερα εβαλα και φλατζοκολλα.

OldMan
04/04/2013, 13:59
Αν σου πετάει άκαυστη, δοκίμασε χωρίς το φίλτρο αέρα..

Αν δεν καλυτερεύσει, έχεις φρακάρει κάπου την δίοδο της βενζίνης, από το σωληνάκι εισαγωγής μέχρι το ζιγκλέρ..

(αν και τα συμπτώματα έχουν να κάνουν με φλοτέρ και βελόνα..)

kostas-hyosung
04/04/2013, 14:16
Και χωρις φιλτρο αερα προσπαθησα αλλα παλι δεν γινεται τιποτα,μηπως φταιει το μπουζι που βγαζει πολυ μικρη σπιθα και οχι αναμεσα στο κενο αλλα στα πασα του μπουζιου??

sniper
04/04/2013, 14:18
Και χωρις φιλτρο αερα προσπαθησα αλλα παλι δεν γινεται τιποτα,μηπως φταιει το μπουζι που βγαζει πολυ μικρη σπιθα και οχι αναμεσα στο κενο αλλα στα πασα του μπουζιου??

:bawl: :tooth:

Αν μου δώσεις 50€ στο σκοτώνω το μηχανάκι ανώδυνα.

kostas-hyosung
04/04/2013, 14:20
Χαχαχαχαχα οκ θα το σκεφτω και θα σου απαντησω :bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

OldMan
04/04/2013, 17:57
μηπως φταιει το μπουζι που βγαζει πολυ μικρη σπιθα και οχι αναμεσα στο κενο αλλα στα πασα του μπουζιου??
Εφόσον κλίνεις το μπουζί (γραμματικά) θεωρώ ότι δικαιούσαι να δημιουργείς σπινθήρα μεταξύ 2 σημείων ίδιου ηλεκτρικού δυναμικού...:beer:

johnpan
04/04/2013, 18:02
Εφόσον κλίνεις το μπουζί (γραμματικά) θεωρώ ότι δικαιούσαι να δημιουργείς σπινθήρα μεταξύ 2 σημείων ίδιου ηλεκτρικού δυναμικού...:beer:

Άλλη μια κουβέντα μεγάλου ανδρός!!

Φίλε μου, μπουζί άλλαξες?

OldMan
04/04/2013, 18:11
Φίλε μου, μπουζί άλλαξες?
Λες δηλαδή ότι φταίει το μπουζί βρε Γιαννάκη μας,..?? :eek:

kostas-hyosung
05/04/2013, 12:58
Και ομως δεν δημιουργει σπινθηρα αναμεσα στα δυο εκεινα σημεια αλλα δημιουργει σπινθηρα λιγο πιο εξω απο το διακενο και δινει μια αδυνατη σπιθα.

OldMan
05/04/2013, 13:23
αναμεσα στα δυο εκεινα σημεια
Τα οποία είναι ακατονόμαστα και η έστω και απλή αναφορά στα ονόματά τους μπορεί να επιφέρει την πτώση του ουρανίου στερεώματος επί της αφρόνου κεφαλής ημών ..??? :eek:


Υ.Γ.
Άλλαξε μπουζί ΧΘΕΣ...!!!

(και τσεκάρισε και την μπουζόπιπα..)

pipe_smoker
05/04/2013, 13:43
Spam on.
Εξομολόγηση: Ώρες ώρες τη βρίσκω να διαβάζω κανά μικρό νηματάκι το οποίο είναι γεμάτο λέξεις που δεν ξέρω τι σημαίνουν και ποστ από τα οποία δεν καταλαβαίνω Χριστό. Με χαλαρώνει για ένα περίεργο λόγο.
Σόρρυ απλά μου ήρθε να το πω.
Spam off.

notakos600
05/04/2013, 13:44
Τα οποία είναι ακατονόμαστα και η έστω και απλή αναφορά στα ονόματά τους μπορεί να επιφέρει την πτώση του ουρανίου στερεώματος επί της αφρόνου κεφαλής ημών ..??? :eek:

Πως χωράει τόση σοφία σε ένα μόνο κεφάλι άραγε;

sniper
05/04/2013, 13:47
Πως χωράει τόση σοφία σε ένα μόνο κεφάλι άραγε;

Εγκέφαλος κατασκευασμένος απο αντι-ύλη και τρέφεται με μποζόνια του Χιγκς

notakos600
05/04/2013, 13:48
Εγκέφαλος κατασκευασμένος απο αντι-ύλη και τρέφεται με μποζόνια του Χιγκς

Ποιά είναι η συγκέντρωση μποζονίων ανά καραφάκι τσίπουρου;

OldMan
05/04/2013, 13:52
Εξομολόγηση: Ώρες ώρες τη βρίσκω να διαβάζω κανά μικρό νηματάκι το οποίο είναι γεμάτο λέξεις που δεν ξέρω τι σημαίνουν και ποστ από τα οποία δεν καταλαβαίνω Χριστό. Με χαλαρώνει για ένα περίεργο λόγο.
Σόρρυ απλά μου ήρθε να το πω.
Μα τι λες, αλλίμονο...!!

Γι αυτό είμαστε εμείς εδώ..;)

(μόνο που μας τελειώσαν οι σοκολατένιες ελίτσες..):(

nikos_abel
05/04/2013, 13:53
Μα τι λες, αλλίμονο...!!

Γι αυτό είμαστε εμείς εδώ..;)

(μόνο που μας τελειώσαν οι σοκολατένιες ελίτσες..):(

Μετά άμα ποστάρω εγώ θα με ξαποστείλεις στα γενικά ε; (ακόμα και σε θέματα τεχνικά που ανοίγω ο ίδιος)
Κακούλη, ε κακούλη. :rolleyes:

OldMan
05/04/2013, 13:54
Ποιά είναι η συγκέντρωση μποζονίων ανά καραφάκι τσίπουρου;
Τέτοια ώστε να το θεωρείς σαν ένα καβλιτζέκι με πάσα στις 2 άκρες...:beer:

notakos600
05/04/2013, 13:55
Μετά άμα ποστάρω εγώ θα με ξαποστείλεις στα γενικά ε; (ακόμα και σε θέματα τεχνικά που ανοίγω ο ίδιος)
Κακούλη, ε κακούλη. :rolleyes:

Και που να τον δεις με τα δέρματα και το μαστίγιο, θα βελάξεις. :lol: Σε αγαπώ Αντώνη μας. :beer:

OldMan
05/04/2013, 13:56
Μετά άμα ποστάρω εγώ θα με ξαποστείλεις στα γενικά ε; (ακόμα και σε θέματα τεχνικά που ανοίγω ο ίδιος)
Το μόνο "τεχνικό" που είχε το θέμα που ποσταρες ήταν το πόσο γρήγορα έτρεξε ο πεθερός σου να βρει χειριστήριο ..!!:D

notakos600
05/04/2013, 13:58
Το μόνο "τεχνικό" που είχε το θέμα που ποσταρες ήταν το πόσο γρήγορα έτρεξε ο πεθερός σου να βρει χειριστήριο ..!!:D

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

pipe_smoker
05/04/2013, 14:03
(μόνο που μας τελειώσαν οι σοκολατένιες ελίτσες..):(

Για να με φιλέψεις ή να με κυνηγήσεις με καμιά σφεντόνα?:D

Έπρεπε να συχνάζεις σε άλλα thread για να χαίρομαι τα ποστ σου πιο συχνά. Ή πρέπει να κάνω εντατικά μαθήματα για να μπορώ να παρακολουθώ τα τεχνικά κι εγώ:sad:

sniper
05/04/2013, 14:05
...
(μόνο που μας τελειώσαν οι σοκολατένιες ελίτσες..):(

Ποιος πέθανε ρε μλκ; :moutza:

notakos600
05/04/2013, 14:05
Για να με φιλέψεις ή να με κυνηγήσεις με καμιά σφεντόνα?:D

Έπρεπε να συχνάζεις σε άλλα thread για να χαίρομαι τα ποστ σου πιο συχνά. Ή πρέπει να κάνω εντατικά μαθήματα για να μπορώ να παρακολουθώ τα τεχνικά κι εγώ:sad:

Μερικοί (σ.σ. oldman) το έχουν έμφυτο.

OldMan
05/04/2013, 14:17
Ποιος πέθανε ρε μλκ; :moutza:
Κανείς ρε χαμένε...!!
(φτυσ' τα μπούτια σου..)

Άμα τελειώσει και το κονιάκ να ανησυχείς..;)

OldMan
05/04/2013, 14:19
Για να με φιλέψεις ή να με κυνηγήσεις με καμιά σφεντόνα?:D
Όπου νάναι μπαίνει η διαχειριστάρα ο Μπίγκουλας και θα σας σιάξει την γούνα ολονών σας(μας)..!!!

nikos_abel
05/04/2013, 14:20
Όπου νάναι μπαίνει η διαχειριστάρα ο Μπίγκουλας και θα σας σιάξει την γούνα ολονών σας(μας)..!!!

Δεν έχω χρόνο για τον Μπίγκουλα :lol:

notakos600
05/04/2013, 14:28
Δεν έχω χρόνο για τον Μπίγκουλα :lol:

:lol:

johnpan
06/04/2013, 00:15
Λες δηλαδή ότι φταίει το μπουζί βρε Γιαννάκη μας,..?? :eek:

Μα έχω μάθει δίπλα στους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ χαχαχααααααα!! :lol:lol:

kostas-hyosung
06/04/2013, 20:57
Αλανια τελικα ηταν καμμενο μπουζι και εδινε πολυ βενζινη και λιγοτερο αερα και ετσι ανοιξα και την κατω τρυπα στον λαιμο και ειναι μια χαρα μονο ενα προβλημα εχω τωρα,το παλιο το μπουζι μπαινει και σφιγκει κανονικα ομως το καινουργιο μολις παω να το σφιξω παει να (πηδειξει) :cry: τι μπορω να κανω?:confused::confused:

SHOOTER045
06/04/2013, 23:20
μαλλον στραβωβιδωσες το παλιο μπουζι και αρπαξε,και ταιριαζει με την στραβη πατουρα,γι αυτο<μαλλον>το καινουργιο παει να πηδηξει,εγω θα λεγα να κοιταξεις τα πασα του παλιου αν ειναι οκ,και του κυλινδρου σου(αν φαινονται)

kostas-hyosung
06/04/2013, 23:27
Οκ ευχαριστω πολυ θα το κοιταξω το πρωί

OldMan
08/04/2013, 12:23
Εγώ το ήξερα ότι τα ωραία δεν μπορεί να τελειώσουν έτσι απλά...



Αλανια τελικα ηταν καμμενο μπουζι και εδινε πολυ βενζινη και λιγοτερο αερα
Πιστεψέ με, προσπαθώ πολύ να καταλάβω,,,


και ετσι ανοιξα και την κατω τρυπα στον λαιμο και ειναι μια χαρα
και ξαναπροσπαθώ...

sniper
08/04/2013, 12:26
Εγώ το ήξερα ότι τα ωραία δεν μπορεί να τελειώσουν έτσι απλά...



Πιστεψέ με, προσπαθώ πολύ να καταλάβω,,,

Έχει κάνει σκάτζα μπουζί με καρμπ... μάλλον...




και ξαναπροσπαθώ...

Μπλακεντεκερ; Κι εγώ εδώ δεν καταλαβαίνω...

kostas-hyosung
11/04/2013, 17:06
Εδινε πολυ βενζίνη και λιγότερο αερα στην ρύθμιση του μιγματος του ρελαντι ;)
και για να δωσει περισοτερο αερα για να μην εχω πολυ πλουσιο μιγμα και μπουκώνει ανοιξα την τρυπα που εχει ο λαιμος που στηριζεται το καρμυλατερ.(ενοω την τρυπα που εχει για οταν θες να βαλεις ''βανακι'' στο μηχανακι σου,εκεινη η τρυπα λειτουργει σαν υποπίεση) if you know what i mean :a9::a21::a21::a21:

johnpan
11/04/2013, 18:15
Εδινε πολυ βενζίνη και λιγότερο αερα στην ρύθμιση του μιγματος του ρελαντι ;)
και για να δωσει περισοτερο αερα για να μην εχω πολυ πλουσιο μιγμα και μπουκώνει ανοιξα την τρυπα που εχει ο λαιμος που στηριζεται το καρμυλατερ.(ενοω την τρυπα που εχει για οταν θες να βαλεις ''βανακι'' στο μηχανακι σου,εκεινη η τρυπα λειτουργει σαν συμπιεστης) if you know what i mean :a9::a21::a21::a21:

ε μίλα έτσι να καταλαβουμε ρε αδερφε. αρα για το καλμπυλατερ λοιπον. :rolleyes:

ikarosk
11/04/2013, 18:53
Αλανια τελικα ηταν καμμενο μπουζι και εδινε πολυ βενζινη και λιγοτερο αερα και ετσι ανοιξα και την κατω τρυπα στον λαιμο και ειναι μια χαρα μονο ενα προβλημα εχω τωρα,το παλιο το μπουζι μπαινει και σφιγκει κανονικα ομως το καινουργιο μολις παω να το σφιξω παει να (πηδειξει) :cry: τι μπορω να κανω?:confused::confused:

Το παλιό μπουζί σφίγγει κανονικά γιατί η ροδέλα του είναι πατημένη. Τα νέα μπουζί δίνουν την αίσθηση ότι πάνε να 'κλωτσήσουν' ενώ έχουν βιδώσει τέρμα, επειδή συμπιέζεται η ροδέλα. Για τσέκαρέ το!!!!!!

OldMan
12/04/2013, 12:58
Το παλιό μπουζί σφίγγει κανονικά γιατί η ροδέλα του είναι πατημένη. Τα νέα μπουζί δίνουν την αίσθηση ότι πάνε να 'κλωτσήσουν' ενώ έχουν βιδώσει τέρμα, επειδή συμπιέζεται η ροδέλα. Για τσέκαρέ το!!!!!!
Επειδή στο "τσεκάρισμα" καλό θα είναι να μην περιλαμβάνεται η εξόρυξη του σπινθηριστή από την ελαιολεκάνη, καλύτερα να το βιδώσει με το χερι όσο πάει και μετά με το μπουζόκλειδο κατά μισή ΜΟΝΟ στροφή (αρκεί να είναι εντελώς καινούριο και απάτητη η ροδέλα) αλλιώς κατά 1/4 της στροφής ...

TROOPER
12/04/2013, 13:02
....να το βιδώσει με το χερι .........

τι να το κανει μανα μου?

OldMan
12/04/2013, 13:05
τι να το κανει μανα μου?
Εξαρτάται από τα γούστα του, μαναράκι μου ...;)

TROOPER
12/04/2013, 13:07
Εξαρτάται από τα γούστα του, μαναράκι μου ...;)

αμα μου μιλας ετσι μου τη ΔΙΒΩΝΕΙΣ ρε παιδακι μου!!!!!!:panic:

sniper
12/04/2013, 13:09
Εξαρτάται από τα γούστα του, μαναράκι μου ...;)


αμα μου μιλας ετσι μου τη ΔΙΒΩΝΕΙΣ ρε παιδακι μου!!!!!!:panic:

Περάστε έξω κι οι δύο.

OldMan
12/04/2013, 13:10
μου τη ΔΙΒΩΝΕΙΣ
Αφού έχεις αριστερόστροφα πάσα βρε πιπινέλι μου...:cool:

TROOPER
12/04/2013, 13:11
Αφού έχεις αριστερόστροφα πάσα βρε πιπινέλι μου...:cool:

με τελειωσες!

:smokin:

OldMan
12/04/2013, 13:12
Περάστε έξω κι οι δύο.
Ένα δίκιο το έχει τώρα ο μονόχνωτος, γαργαλίνι μου...

(πρέπει να σταματήσουμε να βλεπόμαστε έτσι..):(

kostas-hyosung
12/04/2013, 13:32
Τελικα η ροδελα πατήθηκε και μπηκε κανονικα και εσφιξε το μπουζι,ευχαριστω τα μελοι για την βοηθεια σας!!!!:beer::beer::beer::a10::a23: τελικα ειστε ολοι :a024:

OldMan
12/04/2013, 15:12
ευχαριστω τα μελοι για την βοηθεια σας
Όντως, όλα τα μέλοι στάζουν μέλη...;)

sniper
12/04/2013, 15:15
Όντως, όλα τα μέλοι στάζουν μέλη...;)

Aφου δεν στάζουν τα μέλη...

bulmont
12/04/2013, 15:19
Aφου δεν στάζουν τα μέλη...



Πρόστυχε άντρα............:blush::blush:

daz
12/04/2013, 15:55
Τελικα η ροδελα πατήθηκε και μπηκε κανονικα και εσφιξε το μπουζι,ευχαριστω τα μελοι για την βοηθεια σας!!!!:beer::beer::beer::a10::a23: τελικα ειστε ολοι :a024:

Τελικά κανείς δεν ξέρει τι μέλη γενέσθαι με αυτά τα μπουζί. ;)



Aφου δεν στάζουν τα μέλη...


Και εσένα τι σε μέλοι?:D

nikos_abel
12/04/2013, 20:26
Τελικά κανείς δεν ξέρει τι μέλη γενέσθαι με αυτά τα μπουζί. ;)





Και εσένα τι σε μέλοι?:D

Ο ελ χυμαδόρ τι σχέση έχει;

daz
12/04/2013, 21:33
Ο ελ χυμαδόρ τι σχέση έχει;

Δε θέλει να μας ξέρει!

vaska
12/04/2013, 23:34
Μαζευτήκατε όλες οι ξεμωραμένες και δώσατε ρεσιτάλ έτσι???

Το παλικάρι μια απλή ερώτηση έκανε για καρμυλατέρ, βανάκια συμπιεστές και κάτω τρύπες στο λαιμό, κι εσείς ευκαιρία βρήκατε.

dimmie_72
13/04/2013, 02:50
η εξόρυξη του σπινθηριστή από την ελαιολεκάνη, :eyepop:

Εσύ καρδιά μου τα μπουζί απ τα κάρτερ τα ψαρεύεις, ε; :rolleyes:






Άσχετο αλλά .....

Ερωτ:"το.... λαδώνεις το μπουζί";:lol: (πως λέμε το γυαλίζεις το πόμολο);
Απαντ: Μωρ' τι το λαδώνει, αυτός τα βουτάει στο κάρτερ!!!:rotflmao: