PDA

View Full Version : καρμπυρατερ



Aggeliki Gr
03/04/2013, 21:51
μηπως ξερει καποιος τον τυπο υπολογισμου διαμετρου καρμπυρατερ; :rolleyes:

Dant3
03/04/2013, 22:02
για τη διαμετρο δε νομιζω να θελει τυπο.το μετρας η το γραφει και πανω νομιζω

Ichigo
03/04/2013, 22:05
Βεντουρι;; πτυχιακη; :smokin:

Εν πασει περιπτωσει!! Παλιααααννννθρωωωπαααα;;;πλακωσε πελατεια :a014:

Aggeliki Gr
03/04/2013, 22:08
ναι αυτο το ξερω.. μεχρι εκει μου κοβει! :P
υπαρχει ενας τυπος για να βρεις ποση διαμετρο πρεπει να εχει το καρπμυρατερ για την μεγιστη καλυτερη αποδοση..

MikeG
03/04/2013, 22:10
Τη γαμήσαμε..... :hunter: :sweat::rockon::plaf:

Aggeliki Gr
03/04/2013, 22:12
Τη γαμήσαμε..... :hunter: :sweat::rockon::plaf:


???

MikeG
03/04/2013, 22:12
???

You will find out soon, when the OldGuy comes..

Aggeliki Gr
03/04/2013, 22:21
You will find out soon, when the OldGuy comes..

k pote 8a er8ei............. :smokin:

Πολυμήχανος
03/04/2013, 23:42
ναι αυτο το ξερω.. μεχρι εκει μου κοβει! :P
υπαρχει ενας τυπος για να βρεις ποση διαμετρο πρεπει να εχει το καρπμυρατερ για την μεγιστη καλυτερη αποδοση..

Εμπειρικός προφανώς εννοείς, γιατί η ''μέγιστη απόδοση'' είναι κάτι αόριστο, και ακόμη και αν το ερμηνεύσεις κάπως, πάλι το αποτέλεσμα εξαρτάται από τόσους παράγοντες, που η διάμετρος του καρμπ, δεν είναι μοναδική παράμετρος.

Μέγιστη καλύτερη απόδοση, εννοοούμε μέγιστη ιπποδύναμη; Μήπως εννοούμε καλύτερη δυνατή καύση (και αξιοποίηση καυσίμου);

Άλλες παράμετροι είναι διαστάσεις κινητήρα (διάμετρος επί διαδρομή άρα και μέγιστο όριο στροφών), διάταξη κινητήρα, συμπίεση, σχεδίαση κεφαλής, όγκος βαλβίδων, διάταξη καρμπς, είδος κάρμπς (άλλη διάμετρο για μηχανικό, άλλη για υποπίεσης), επιμέρους χαρακτηριστικά των καρμπς (π.χ. έχουν επίπεδα slides ή κυλινδρικά).

Γενικά έχει σημασία ο προσανατολισμός της σχεδίασης του κινητήρα. Άλλη σχεδίαση έχει σε όλες τις παραπάνω παραμέτρους ένας κινητήρας που θέλουμε μέγιστη ιπποδύναμη, άλλη ένας που θέλουμε γλυκειά και ομαλή απόδοση στις χαμηλές στροφές.

Χαρακτηριστικά, το CBR600F4 του 2000, από τα πιο τελευταία και πιο ισχυρά καρμπυρατεράτα 600 για πολιτική χρήση, τετρακύλινδρο εν σειρά, με 4 καρμπς υποπίεσης εν σειρά, είχε 36mm καρμπς, για 98 άλογα στο πίσω τροχό. 67mm διάμετρος, 42.5 διαδρομή.

DrBig
04/04/2013, 06:13
D = K x Square Root(C x n)

where:
D=carb diameter, in millimeters
K= constant between 0.65 and 0.90 (determines the smaller and the biggest diameter to be tested at the specific engine)
C=cylinder displacement, in cubic centimeters
n=RPM at peak power/1.000

OldMan
04/04/2013, 10:39
Γράφε Ελληνικά ρε Μπίγκουλα... :D

(κάπου το έιχα γραψει το τύπο κάποτε και είχε στον παρονομαστή και ένα "περίεργο" νούμερο, αλλά φευ...)

Πάντως, ο τύπος αφορά σε μέγιστη (ιδανική) πλήρωση του θαλάμου καύσης και ΟΧΙ σε μέγιστη απόδοση ...

sapila racing
04/04/2013, 11:10
Πάντως, ο τύπος αφορά σε μέγιστη (ιδανική) πλήρωση του θαλάμου καύσης και ΟΧΙ σε μέγιστη απόδοση ...

Δεν είναι το ίδιο πράγμα? :D

AristidisZ
04/04/2013, 11:13
Δεν είναι το ίδιο πράγμα? :D

δε νομίζω, συνήθως η μέγιστη απόδοση είναι πιο χαμηλά σε στροφές

sapila racing
04/04/2013, 11:26
δε νομίζω, συνήθως η μέγιστη απόδοση είναι πιο χαμηλά σε στροφές

Η μέγιστη ροπή στρέψης εννοείς, σωστά? Γιατί η μέγιστη ιπποδύναμη αποδίδεται συνήθως λίγο κατω απο το ανώτατο όριο περιστροφής.

Κι εδω μπαίνει ο παράγοντας που πρέπει να εχει υπ όψιν ο καθε σχεδιαστής.
Τι χρήση θα έχει ο κινητήρας? Θα κινεί μηχανάκι η τρακτέρ?

Εστω οτι μιλάμε για μηχανάκια μόνο, και έστω οτι έχουμε ήδη εναν συγκεκριμμένο κινητήρα και θελουμε να κανουμε βελτιώσεις.
Τι θέλουμε να κάνει?
Να έχει ροπή απο χαμηλά?
Να εχει λύσσα ψηλά?
Και τα δύο?

Σε κάθε περίπτωση θέλομε κι αλλο καρμπυρατερ. Θελουμε κι άλλα πράγματα βέβαια, αλλά το καρμπυρατερ και οι εκκεντροφόροι είναι τα βασικά.

AristidisZ
04/04/2013, 11:34
ακριβώς αυτό συνονόματε


Η μέγιστη ροπή στρέψης. Γιατί η μέγιστη ιπποδύναμη αποδίδεται συνήθως λίγο κατω απο το ανώτατο όριο περιστροφής.

sniper
04/04/2013, 11:52
....
....
Κι εδω μπαίνει ο παράγοντας που πρέπει να εχει υπ όψιν ο καθε σχεδιαστής.
....
Σε κάθε περίπτωση θέλομε κι αλλο καρμπυρατερ. Θελουμε κι άλλα πράγματα βέβαια, αλλά το καρμπυρατερ και οι εκκεντροφόροι είναι τα βασικά.

Κι εγένετο injection...

sapila racing
04/04/2013, 11:58
ακριβώς αυτό συνονόματε

Δεν είμαστε συνονόματοι αφού απ οτι βλέπω σε λένε Αριστείδη ενώ εμένα Άρη.

Κατα τα αλλα η μεγιστη ροπή στρέψης θα προκύψει στος στορ΄φες οπυ εχουμε την μεγιστη 'Μεση Πραγματική Πίεση'.
Στην πράξη καπου εκει εχουμε και τον μεγιστο βαθμό πλήρωσης.

sapila racing
04/04/2013, 12:00
Κι εγένετο injection...

Ο ψεκασμός δεν είναι magic, παλι τα ίδια ισχύουν. (διαμετρος σωματος ψεκασμού, διαρκεια κλπ).

Απλά μπορεί να αυτορυθμίζεται σε ενα εύρος συνθηκών που συναντάμε στην καθημερινή μας ζωή, κατι που δεν μπορεί να κανει το καρμπυρατερ.

AristidisZ
04/04/2013, 12:03
Δεν είμαστε συνονόματοι αφού απ οτι βλέπω σε λένε Αριστείδη ενώ εμένα Άρη.

Κατα τα αλλα η μεγιστη ροπή στρέψης θα προκύψει στος στορ΄φες οπυ εχουμε την μεγιστη 'Μεση Πραγματική Πίεση'.
Στην πράξη καπου εκει εχουμε και τον μεγιστο βαθμό πλήρωσης.
ωπ, σπάνιο να είναι κάποιος σκέτος "Άρης"
θα πάω να ψάξω τα σκονάκια σπίτι το βράδυ και θα επανέλθω :)

sapila racing
04/04/2013, 12:04
μηπως ξερει καποιος τον τυπο υπολογισμου διαμετρου καρμπυρατερ; :rolleyes:

Mετα τα παραπάνω, νομίζω οτι πρέπει να μας πείς τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. :wave2:

sniper
04/04/2013, 12:07
Ο ψεκασμός δεν είναι magic, παλι τα ίδια ισχύουν. (διαμετρος σωματος ψεκασμού, διαρκεια κλπ).

Απλά μπορεί να αυτορυθμίζεται σε ενα εύρος συνθηκών που συναντάμε στην καθημερινή μας ζωή, κατι που δεν μπορεί να κανει το καρμπυρατερ.

Φυσικά αλλά δεν το πειράζει κανένας... (ούτε και θέλει να το κάνει - αντε με κανένα PC ή παρόμοιο τζιτζιμπλίκι κι αυτό με έτοιμους χάρτες)

Aggeliki Gr
04/04/2013, 12:20
Γράφε Ελληνικά ρε Μπίγκουλα... :D

(κάπου το έιχα γραψει το τύπο κάποτε και είχε στον παρονομαστή και ένα "περίεργο" νούμερο, αλλά φευ...)

Πάντως, ο τύπος αφορά σε μέγιστη (ιδανική) πλήρωση του θαλάμου καύσης και ΟΧΙ σε μέγιστη απόδοση ...

to "megisth apodosh" t egrapsa g n ginw ligo pio katanohth.. t mono p kserw (dn eimai k eidikos s auta) einai oti psaxnw enan tupo g n upologisw vash tou moter pou "exw" posh 9a prepei na einai h diametros eisagwghs st karmp.. euxaristw! :)

Aggeliki Gr
04/04/2013, 12:42
Mετα τα παραπάνω, νομίζω οτι πρέπει να μας πείς τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. :wave2:

exoume ena moter (apo mhxanaki) veltiwmeno, omws pws mporw (me tupous) na apodeiksw oti exei t swsto karmpurater.. p.x. twra exei karmpurater 36, an t valoume 39 8a einai kalutero ή me 42..

DrBig
04/04/2013, 12:46
exoume ena moter (apo mhxanaki) veltiwmeno, omws pws mporw (me tupous) na apodeiksw oti exei t swsto karmpurater.. p.x. twra exei karmpurater 36, an t valoume 39 8a einai kalutero ή me 42..

Το 'σωστο' δεν οριζεται, οποτε δεν μπορεις να αποδειξεις κατι. Σωστο για ποιο πραγμα? Μεγιστη ισχυ? Ποιο απλωμενη ροπη? Τι ειδους μοτερ ειναι αυτο και τι ακριβως θελεις να πετυχεις?

Ο παραπανω τυπος ειναι απλα ενας μπουσουλας.

DrBig
04/04/2013, 12:48
Γράφε Ελληνικά ρε Μπίγκουλα... :D


Και τι περιμενες, κλοπυ πεηστ εκανα :smokin:

OldMan
04/04/2013, 12:56
Και τι περιμενες, κλοπυ πεηστ εκανα :smokin:
Από τον ANeat στο rcuniverse.com..???

(παπαρίτσες λέει, αν και κοντά στην πραγματικότητα..);)

DrBig
04/04/2013, 13:04
Από τον ANeat στο rcuniverse.com..???

(παπαρίτσες λέει, αν και κοντά στην πραγματικότητα..);)

Οου Ιντιιιιιντ!
Γενικα και σε αλλα link τα ιδια λενε, απλα αλλαζουν τον συντελεστη κατα περιπτωση.

Aggeliki Gr
04/04/2013, 13:05
Το 'σωστο' δεν οριζεται, οποτε δεν μπορεις να αποδειξεις κατι. Σωστο για ποιο πραγμα? Μεγιστη ισχυ? Ποιο απλωμενη ροπη? Τι ειδους μοτερ ειναι αυτο και τι ακριβως θελεις να πετυχεις?

Ο παραπανω τυπος ειναι απλα ενας μπουσουλας.

parapanw roph 8elw... :/

DrBig
04/04/2013, 13:07
parapanw roph 8elw... :/

Με το τσιγκελι στα βγαζω.
Παραπανω ροπη που?

AristidisZ
04/04/2013, 13:08
parapanw roph 8elw... :/

η ροπή είναι ένα μέγεθος που εμφανίζεται σε όλο φάσμα στροφών με ένα peak κάπου, μήπως εννοείς πιο απλωμένη ροπή ; (όπως είπε και ο big)

sapila racing
04/04/2013, 13:08
parapanw roph 8elw... :/

Ξεκίνησες κι εγραφες Ελληνικά και τωρα το γύρισες, γιατί?

Θες παραπανω ροπή σε ποιές στροφές? Χαμηλές, μεσαίες, ψηλές?
Το μοτερ είναι και τι καρμπ εχει πανω τωρα?
Mονοκύλινδρο εντουράκι και θες να βαλεις FCR?

OldMan
04/04/2013, 13:09
parapanw roph 8elw... :/
Δεν ξέρω αν σε απογοητεύσω αλλά άλλη είναι η δουλειά του καρμπυρατέρ...

OldMan
04/04/2013, 13:10
Δεν είναι το ίδιο πράγμα? :D
Τώρα σε είδα εσένανΕ....!!! :eek:

sapila racing
04/04/2013, 13:16
Τώρα σε είδα εσένανΕ....!!! :eek:

:lol:

Aggeliki Gr
04/04/2013, 13:17
δειξτε λιγη κατανοηση, κοπελα ειμαι κ τα περισσοτερα τα ξερω θεωρητικα.. γι' αυτο και δεν μπορω να δωσω και πολυ σαφης απαντησεις οτι μπορω κανω.. :$
το μηχανακι ειναι μονοκυλινδρο dragster 350 κυβικα. και θελω οοολα τα αλογα να αποδιδουν στα 0-400. αρα μαλλον για ψηλες στροφες μιλαμε. (ο κινητηρας δεν παιρνει αλλες μετατροπες, αρα πρεπει να κοιταξω λεπτομερειες οπως αυτη με τ καρμπυρατερ. χρειαζομαι και το χιλιοστο, γι' αυτο ρωταω για τυπο. και για την διαμετρο του λαιμου της εξατμισης υπαρχει τυπος, και μου ειπαν οτι υπαρχει κ για τ καρμπυρατερ..)

Aggeliki Gr
04/04/2013, 13:19
Δεν ξέρω αν σε απογοητεύσω αλλά άλλη είναι η δουλειά του καρμπυρατέρ...


αν ειναι μικρο το καρμπυρατερ, επηρεαζει τη ροπη........ με μεγαλυτερο, θα εχω καλυτερη αποδοση (περισσοτερα αλογα)

sniper
04/04/2013, 13:22
αν ειναι μικρο το καρμπυρατερ, επηρεαζει τη ροπη........ με μεγαλυτερο, θα εχω καλυτερη αποδοση (περισσοτερα αλογα)

Δλδ αν βάλω στο μηχανάκι μου καρμπυρατερ απο τρακτερ, θα παω στα 500+ άλογα;

sapila racing
04/04/2013, 13:29
δειξτε λιγη κατανοηση, κοπελα ειμαι κ τα περισσοτερα τα ξερω θεωρητικα.. γι' αυτο και δεν μπορω να δωσω και πολυ σαφης απαντησεις οτι μπορω κανω.. :$
το μηχανακι ειναι μονοκυλινδρο dragster 350 κυβικα. και θελω οοολα τα αλογα να αποδιδουν στα 0-400. αρα μαλλον για ψηλες στροφες μιλαμε. (ο κινητηρας δεν παιρνει αλλες μετατροπες, αρα πρεπει να κοιταξω λεπτομερειες οπως αυτη με τ καρμπυρατερ. χρειαζομαι και το χιλιοστο, γι' αυτο ρωταω για τυπο. και για την διαμετρο του λαιμου της εξατμισης υπαρχει τυπος, και μου ειπαν οτι υπαρχει κ για τ καρμπυρατερ..)

Για χρήση drgagster σίγουρα θέλεις την μέγιστη δυνατή ιπποδύναμη, αλλά χωρίς να κρεμάει το μοτέρ στις αλλαγές.
Δεν ξέρω αν με εννοείς.

Παντως εδω μπορείς να βρείς τύπους για διάφορα πράγματα, μεταξύ αυτων και το μηκος/διάμετρο εξάτμισης.
Υποτίθεται οτι προέρχονται απο έγκυρο βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να το εγγυηθώ βέβαια.
http://www.mez.co.uk/mezporting/exhaust_length.html

DrBig
04/04/2013, 13:30
δειξτε λιγη κατανοηση, κοπελα ειμαι κ τα περισσοτερα τα ξερω θεωρητικα.. γι' αυτο και δεν μπορω να δωσω και πολυ σαφης απαντησεις οτι μπορω κανω.. :$
το μηχανακι ειναι μονοκυλινδρο dragster 350 κυβικα. και θελω οοολα τα αλογα να αποδιδουν στα 0-400. αρα μαλλον για ψηλες στροφες μιλαμε. (ο κινητηρας δεν παιρνει αλλες μετατροπες, αρα πρεπει να κοιταξω λεπτομερειες οπως αυτη με τ καρμπυρατερ. χρειαζομαι και το χιλιοστο, γι' αυτο ρωταω για τυπο. και για την διαμετρο του λαιμου της εξατμισης υπαρχει τυπος, και μου ειπαν οτι υπαρχει κ για τ καρμπυρατερ..)

Σε επιπεδο 'χιλιοστου' οι τυποι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Δεν εχει νοημα να τους επικαλεισαι δηλαδη για να πετυχεις ακριβεια. Μονο δια δοκιμης και σφαλματος. Εγω θα ξεκινουσα απο ενα fcr39 (ρυθμισμενο στο δρομο).

OldMan
04/04/2013, 13:34
δειξτε λιγη κατανοηση, κοπελα ειμαι
Όχι, γιατί σε λίγο θα ζητάνε κατανόηση και οι γαζώτριες, οι πλακοραφούδες και οι κορδελιάστρες...:D


το μηχανακι ειναι μονοκυλινδρο dragster 350 κυβικα. και θελω οοολα τα αλογα να αποδιδουν στα 0-400.
Για την συγκεκριμένη περίπτωση (και ΜΟΝΟ..) ο τύπος είναι:
Dmax = 0.82 X τετραγωνική ρίζα του Α, όπου Α είναι το γινόμενο του κυλινδρισμού (σε Lit) X max r.p.m.

(το πως θα το ξεκινήσεις , είναι άλλη παραγραφος..);)

Aggeliki Gr
04/04/2013, 14:30
Για χρήση drgagster σίγουρα θέλεις την μέγιστη δυνατή ιπποδύναμη, αλλά χωρίς να κρεμάει το μοτέρ στις αλλαγές.
Δεν ξέρω αν με εννοείς.

Παντως εδω μπορείς να βρείς τύπους για διάφορα πράγματα, μεταξύ αυτων και το μηκος/διάμετρο εξάτμισης.
Υποτίθεται οτι προέρχονται απο έγκυρο βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να το εγγυηθώ βέβαια.
http://www.mez.co.uk/mezporting/exhaust_length.html

σ ευχαριστω, ισως εισαι απ τους λιγους εδω μεσα που δεν το παιζουν ξερολες και εξυπνακηδες.....

Aggeliki Gr
04/04/2013, 14:30
Σε επιπεδο 'χιλιοστου' οι τυποι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Δεν εχει νοημα να τους επικαλεισαι δηλαδη για να πετυχεις ακριβεια. Μονο δια δοκιμης και σφαλματος. Εγω θα ξεκινουσα απο ενα fcr39 (ρυθμισμενο στο δρομο).


σ ευχαριστω..

Aggeliki Gr
04/04/2013, 14:32
[QUOTE=OldMan;2306895]Όχι, γιατί σε λίγο θα ζητάνε κατανόηση και οι γαζώτριες, οι πλακοραφούδες και οι κορδελιάστρες...:D

κακο δεν ειναι το να δειχνεις κατανοηση..... :/
τεσπα, σ ευχαριστω κ εσενα...

OldMan
04/04/2013, 17:49
τεσπα, σ ευχαριστω κ εσενα...
Καλέ τι λες, αλλίμονο ...

Εδώ μάθαμε πράγματα και θαύματα

αν ειναι μικρο το καρμπυρατερ, επηρεαζει τη ροπη........ με μεγαλυτερο, θα εχω καλυτερη αποδοση (περισσοτερα αλογα)

OldMan
05/04/2013, 11:01
Πλάκα πλάκα, δουλειές μΕ βγάζετε...

(και ποιος μπλέκει Παρασκευιάτικα με Volumetric Efficiencies..):(