PDA

View Full Version : Ραντάρ Τροχαίας – Αναλυτικές Πληροφορίες περί Καμερών



PetranGR
04/04/2013, 01:22
Ραντάρ Τροχαίας – Αναλυτικές Πληροφορίες περί Καμερών

Το θέμα το έχω βρει από άλλη ιστοσελίδα, το αντέγραψα, έκανα κάποιους ελέγχους και ορθογραφικές διορθώσεις και σας το παραθέτω .
Για να είμαστε - είσαστε άγνωστες το πώς λειτουργούν τα ραντάρ της τροχαίας σε όλον τον κόσμο αλλά και στην Ελλάδα ποστάρω το παρακάτω.

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο αν και μακροσκελές ,αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει όλους εμάς που ταξιδεύουμε και είμαστε υπό τον φόβο ''πιασίματος'' μιας τέτοιας κάμερας.

Μην τρελαίνεστε δεν είναι άσχημα τα πράγματα , απλά διαβάστε το κείμενο και θα δείτε .



KuBand
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Ku_band&ei=ypuJSp6wJoeTsAb77fCJCA&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DKu_band%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26hs%3DzeR%26sa%3DG


Η συγκεκριμένη μπάντα χρησιμοποιείται στις δορυφορικές επικοινωνίες αλλά και από τα RF Guns (και όχι όλα) και η οποία μπάντα έχει αρκετά προβλήματα με τα καιρικά φαινόμενα γι’ αυτό και δεν χρησιμοποιείται ευρέως!
Πολύ λίγες Ευρωπαϊκές χώρες χρησιμοποιούν την Ku Band , και από όσο γνωρίζω η εξής μια είναι η Αγγλία και αυτή όχι εκτενώς.

Eδώ : ( http://www.youtube.com/watch?v=ZO_AIodtyEU )


Θα δείτε πώς δουλεύουν τα Laser Guns, που σκοπεύουν σε αυτοκίνητα μοτοσυκλέτες αλλά… κυρίως προσέξτε :
Α) Τις ταχύτητες που κινούνται τα οχήματα
Β) Τα ERR-01 , γιατί δεν «χτύπησε» στην πινακίδα
Γ) Την απόσταση μεταξύ Laser και οχήματος ( δεν είναι πάνω από 500 μέτρα )
Δ) Τον χρόνο που χρειάζεται το Laser Gun για να δώσει ένδειξη
Ε) Πόσο τον παίδεψε η μοτοσυκλέτα μιας και το φανάρι , δύσκολα σημαδεύεται (Υπο-σημείωση: Το ότι πήγαινε με 46 χλμ./ώρα ήταν τόσο δύσκολο, με 146 χλμ./ώρα δεν θα έβλεπε τίποτα)

Εδώ : ( http://www.public-safety-systems.com/lti/ULLRB.Spec.pdf )
Βλέπετε τις τεχνικές προδιαγραφές Laser που το συγκεκριμένο χρησιμοποιείται αρκετά από την Ελληνική Αστυνομία.
Προσοχή το Minimum/Maximum της απόστασης που μπορεί να πάρει ένδειξη, μόλις 1 χλμ. Το ένα και 610 μέτρα το άλλο !
Παράδειγμα:
Αν λοιπόν , κινούμαστε με 140-150 χλμ./ώρα = 2500 μέτρα ανά λεπτό = 42 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Ακόμα και στο χιλιόμετρο να μας «χτυπήσει» , πράγμα απίθανο θα χρειαστεί 0.4’’ για την απόκτηση της ταχύτητας που κινούμαστε (υπό τέλειες συνθήκες και τηρούμενο του Cosine Effect ) όπου σε αυτήν την περίπτωση κοινώς την πατήσαμε.
Επειδή όμως,
Α) Κανενός ανθρώπου το χέρι δεν είναι βράχος
Β) Ένα χλμ. Είναι πολύ μακρινή απόσταση για σωστή στόχευση σε κάτι που κινείται γρήγορα
Γ) Δεν είμαστε μόνοι μας στον δρόμο, άρα τέλειες συνθήκες ΔΕΝ υπάρχουν , θα χρειαστούν τουλάχιστον 5-6’’ για σωστή ένδειξη.
Άρα η σκόπευση θα γίνει στα 600+ μέτρα και το όχημα θα έχει καλύψει ήδη τα πρώτα 250 μέτρα από τα 500-600 που θα πετύχει η σκόπευση , και βρίσκεται ο Αστυνομικός , απομένουν ακόμη 250-350 μέτρα για να μας σταματήσει πράγμα δύσκολο.

Στην 2η περίπτωση :
(Των 610 μέτρων ) Τα πράγματα δυσκολεύουν για τον Αστυνομικό ακόμα πιο πολύ, και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να έχουμε άδειο ανοιχτό δρόμο ( Εθνική – Επαρχιακό δίκτυο ) να κινούμαστε με χαμηλές ταχύτητες ( ΌΧΙ πάνω από 100 χλμ./ώρα) για να μπορέσει να μας «χτυπήσει» το Laser ,και να πάρει την σωστή ένδειξη και να υπάρχουν και αρκετά μέτρα δρόμου για να μπορέσει να μας σταματήσει ο Αστυνομικός.
Γ ’αυτό , αυτά τα Radar χρησιμοποιούνται σε επαρχιακούς δρόμους όπου τα όρια είναι κυρίως χαμηλά.

Εδώ : ( http://www.radargun.net/SR3600with_DS400.htm )
Βλέπετε το πιο διαδεδομένο RF της Ελληνικής Αστυνομίας με Maximum απόσταση «χτυπήματος» τα 600 μέρα ( Τα RF δεν πάνε πιο μακριά ).
Αν έχετε χρόνο διαβάστε και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, κάνοντας ένα Scroll Down και θα δείτε ότι έχουμε πολλές πιθανότητες να πηγαίνουμε γρήγορα και να μην μας πιάνουν είτε με αυτοκίνητο είτε με μοτοσυκλέτα.
Για όλα τα παραπάνω Radar χρησιμοποιούνται σε επαρχιακούς δρόμους και σπανιότατα σε αυτοκινητόδρομους όπου κι εκεί το όριο είναι 120-130 χλμ./ώρα και σταματάνε τα οχήματα που κινούνται με 150 χλμ./ώρα μεν αλλά όταν όλα τα άλλα είναι ευνοϊκά π.χ. άδειος δρόμος όπως στην Εγνατία που περνάει ένα αυτοκίνητο ανά 10’ λεπτά
Τα παρακάτω είναι γενικές πληροφορίες που αξιοποιώντας , ο καθένας με τον τρόπο του μπορούμε σχετικά εύκολα να ξεφεύγουμε από τα Radar της τροχαίας.
Το Laser Gun εκπέμπει μια πολύ λεπτή ακτίνα φωτός σε απόσταση μέχρι και 5 χλμ.

PetranGR
04/04/2013, 01:23
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά πέστε μου ένα χέρι το οποίο μπορεί να κρατήσει σταθερή την λεπτή αυτή ακτίνα
στοχεύοντας σε αυτήν την απόσταση μια πινακίδα αυτοκίνητου ή ένα φανάρι μοτοσυκλέτας. Ούτε καν μπορεί να δει ο αστυνομικός την πινακίδα ή το φανάρι της μοτοσυκλέτας. Το ασφαλές βεληνεκές τους για μια σκόπευση ακρίβειας είναι τα 500μ και ένας που έχει σταθερό πάρα πολύ χέρι μπορεί να το φτάσει στο χιλιόμετρο.
Όταν σε «χτυπήσει» η ακτίνα Laser, δεν σημαίνει ότι σε «έπιασε στα πράσα» κιόλας διότι μέχρι να στοχεύσει στην πινακίδα κυκλοφορίας του εκάστοτε οχήματος για να πάρει την ένδειξη η ακτίνα του έχει περάσει μέσα από την καμπίνα του αυτοκινήτου το Anti-Radar (αν διαθέτεις ) , έχει λαλήσει πιο πριν (μιας και διαθέτει ευρύ φάσμα ανίχνευσης περιοχής και δεν χρειάζεται να «χτυπήσει» το ίδιο το Anti-Radar ) Προειδοποιώντας σε , και όταν τελικά πετύχει την πινακίδα εσύ έχεις κόψει ήδη ταχύτητα κατά πολύ.
Αν κινείσαι με μοτοσυκλέτα και ταχύτητες των 150 χλμ./ώρα σε Εθνικό δίκτυο τα Laser είναι άχρηστα ,διότι τα 150χλμ./ώρα αντιστοιχούν σε 42+ μέτρα/ δευτερόλεπτο όπως προ-είπα άρα μέχρι το Laser να βρεί το φανάρι της μοτοσυκλέτας και να πάρει ένδειξη τα 500 μέτρα για ασφαλή ένδειξη έχουν πάει περίπατο μιας και τα έχεις καλύψει σε 10’’. Αν μάλιστα τους δείς και επιταχύνεις τότε θα πάρουν την ένδειξη «error» και ΤΕΛΟΣ!
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο αυτοκίνητο με την διαφορά ότι εκεί στοχεύουν απευθείας στην πινακίδα.
Αν μάλιστα η πινακίδα είναι λίγο κυρτή πάνω/κάτω τότε δεν θα δείξει καμία ένδειξη το μηχάνημα. Η ακτίνα Laser διαθλάται σε οτιδήποτε δεν είναι απολύτως κάθετο προς αυτήν π.χ. παρμπρίζ , ζελατίνες μοτοσυκλέτας κτλ.
Τα Laser χρησιμοποιούνται σε δρόμους με όριο ταχύτητας τα 60-70 χλμ./ώρα ώστε να παίρνουν ασφαλές ενδείξεις σε μικρή απόσταση, και να σταματάνε τους οδηγούς με ασφάλεια. Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά αναγράφονται στις οδηγίες χρήσεως όλων των εγχειριδίων αυτών των μηχανημάτων.

Τα RF είναι άλλη ιστορία μιας και
Α) ΔΕΝ εκπέμπουν ακτίνα αλλά ηχητικό σήμα στις πάντες Κ,ΚΑ το οποίο κατά την εκπομπή του από την κάνη του όπλου ξεκινάει σαν κουκίδα κι ανοίγει όσο απομακρύνεται από αυτήν σαν ένα ισοσκελές τρίγωνο σε σχήμα χωνιού.
Β) Έχουν μικρότερη ακτίνα δράσης από τα Laser (2 χλμ. ) με ασφαλή ένδειξη το χιλιόμετρο και κάτω.
Γ) Χρησιμοποιούνται ευρέως και σχεδόν αποκλειστικά στο Εθνικό δίκτυο.
δ) Στοχεύουν το όχημα , και ΌΧΙ κάποιο σταθερό-κάθετο προς την εκπεμπόμενη δέσμη σημείου τους.

Και οι δύο τύποι ΔΕΝ παίρνουν ένδειξη σε επιβραδύνονται ή επιταχύνονται οχήματα οποιουδήποτε τύπου.
Αυτός είναι και ο λόγος που στην περίπτωση των καμουφλαρισμένων τροχαίων οχημάτων εφοδιασμένα με Radar ταχύτητας και τα οποία έρχονται και «χτυπάνε» τα προς έλεγχο αυτοκίνητα (μόνο αυτοκίνητα) από πίσω σταθεροποιώντας εν πρώτοις την ταχύτητα τους με αυτήν του προπορευόμενου και προς μέτρηση
οχήματος και μετά πατάνε την σκανδάλη-μπουτόν του Radar.

Αν ο οδηγός του ,προς έλεγχού οχήματος τους αντιληφθεί (με ένα Anti-Radar , π.χ. εξοπλισμένο για από-πίσω χτυπήματα ) και κόψει ή επιταχύνει οι αστυνομικοί το έχασαν το παιχνίδι. Το ίδιο κι αν κάνει αριστερά ή δεξιά αντί να συνεχίσει την ευθεία κίνηση του, και οι δύο τύποι χρειάζονται καλιμπράρισμα πριν από κάθε έξοδο για καταγραφή κατά την διάρκεια του οποίου εκδίδεται πιστοποιητικό ασφαλούς λειτουργίας το οποίο, με τον προηγούμενο ΚΟΚ, αν πηγαίναμε στο δικαστήριο (αντί να πληρώσουμε την κλήση) και το επικαλούμασταν και ΔΕΝ υπήρχε το δικαστήριο μας αθώωνε.

PetranGR
04/04/2013, 01:23
Γ ‘αυτό και στον καινούριο ΚΟΚ αφαιρέθηκε το δικαίωμα μας να πηγαίνουμε στο δικαστήριο.
Ακόμα, πολύ σημαντικό, για να στηθούν οι αστυνομικοί με φορητό ραντάρ οποιουδήποτε τύπου σε οποιοδήποτε σημείο του Εθνικού και μη δικτύου πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη εσοχή στον δρόμο για την στάθμευση του αστυνομικού οχήματος ούτως ώστε να μην δημιουργείται κίνδυνος για τους οδηγούς. Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο μας διασφαλίζει ότι όταν κινούμαστε σε δρόμους άνευ τέτοιας εσοχής δεν μπορεί να υπάρξει φορητό ραντάρ ταχύτητας. Αν παρόλα αυτά συμβεί , έχουμε δικαίωμα να καταφύγουμε σε μήνυση κατά του Διοικητή του τμήματος και των τροχαίων που διενήργησαν τον έλεγχο.

Τέλος καείς δεν μπορεί να σταματήσει όχημα το οποίο κινείται σε Αυτοκινητόδρομο, με όσα χλμ./ώρα κι αν πηγαίνει, όταν ο δρόμος έχει 3+ λωρίδες κυκλοφορίας κινούμενο στην αριστερή , οι λόγοι προφανείς και νομίζω ότι όλοι τους καταλαβαίνετε. Γ ‘αυτό και σε αυτούς τους δρόμους τοποθετούνται οι σταθερές κάμερες τύπου «Gatsο».

2. Τα «Gatsο» λειτουργούν με δυο τρόπους,

Α) Με δυο πιεζοηλεκτρικά καλώδια ΘΑΜΕΝΑ στο έδαφος.
Β) Με υπεριώδεις ακτίνες και ποτέ Laser . Το (Β) το καταλαβαίνετε όλοι, γιατί πας με 150 η ακτίνα «χτυπάει» στο αυτοκίνητο κι επιστρέφει στο μηχάνημα (φαινόμενο Doppler ), το μηχάνημα αναγνωρίζει την ταχύτητα του οχήματος και υπολογίζει την ταχύτητα του καθώς και ,
“ΤΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.”
Αν εμείς όμως σε οποιαδήποτε φάση της παραπάνω λειτουργείας αντιληφθούμε το «Gatsο» και τσιμπήσουμε τα φρένα το «Gatsο» θα φωτογραφήσει τα ……. Μην αναφέρω τι ! Για λόγους ευγένειας.

Το ίδιο παιχνίδι παίζεται και με την περίπτωση (Α) με την διαφορά ότι την ταχύτητα την ορίζει ο χρόνος που πατήθηκε το πρώτο πιεζοηλεκτρικό καλώδιο με το δεύτερο και όλες οι παραπάνω πληροφορίες μεταφέρονται «Gatsο» καλωδιακός αντί για ηλεκτρονικώς. Από εκεί κι ύστερα η διαδικασία είναι ίδια με το (Β).



Μπορεί να σας κούρασα λίγο αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ενημερωτικό.
Υ.Γ. το παρόν έχει ποσταριστεί και σε άλλα μοτοσυκλετικά forum για να ξέρουμε να προσέχουμε ούλοι και να μην παραμυθιαζόμαστε.

RizlaPlusPlus
04/04/2013, 14:17
Σωραιος ρε μεγαλε!

McTalas
05/04/2013, 23:52
εγω παντως δεν καταλαβα...

pipe_smoker
06/04/2013, 00:55
εγω παντως δεν καταλαβα...

Απλο. Αν ποτε σου ερθει κληση απο καμερα ή σε σταματησουν να σε γραψουν ρανταροφοροι μπατσοι, τρεχα γρηγορα σε εναν ψυχιατρο γιατι εχεις παραισθησεις:lol:

ΥΓ. Χωρίς παρεξηγηση πετραν, οντως ειναι πολυ χρησιμο αυτο το ¨αρθρο¨ και μπραβο για τον κοπο σου να το μεταφερεις, αλλα ρε αδερφακι μου οντως ειναι λιγο ακαταλαβιστικο. Σα να μας λεει οτι τα ρανταρ και οι καμερες ειναι για τον πεο ενα πραμα, αλλα δεν καταληγει καπου. Αν θες δωσε το λινκ της πηγης που το βρηκες να το τσεκαρουμε κι εμεις μπας και βγαλει καποιος καποια ακρη παραπανω με λιγο περισσοτερο ψαξιμο.

notakos600
06/04/2013, 08:36
Τελικά η κλήση από ραντάρ πληρώνεται κανονικά;

PetranGR
06/04/2013, 12:06
Ορίστε παιδιά το Link:
http://www.vfrh.net/t631-topic
Αν και δεν ξέρω εάν επιτρέπετε όταν το ζητάτε όμως για διευκρίνηση αλλά οκ.

Από οτι κατάλαβα και εγώ, οι κάμερες είναι για τον πέο :P

McTalas
06/04/2013, 23:41
εγω σε ερωτηση σε τροχαιο της εθνικης οδου με ρανταρ, μου ειπες ξεκαθαρα "μηχανες δεν σταματαμε" ...

notakos600
06/04/2013, 23:46
εγω σε ερωτηση σε τροχαιο της εθνικης οδου με ρανταρ, μου ειπες ξεκαθαρα "μηχανες δεν σταματαμε" ...

Ποιός μπορεί να σταματήσει ένα ss όταν κυριολεκτικά δεν μπορεί να το δει;

PetranGR
07/04/2013, 02:04
εγω σε ερωτηση σε τροχαιο της εθνικης οδου με ρανταρ, μου ειπες ξεκαθαρα "μηχανες δεν σταματαμε" ...

εγώ να ρωτήσω πάνω σε αυτό πάνω στην εθνική να σε εντοπίσει απο απόσταση και να σου κάνει συνιάλο να σε σταματήσει ,δεν νομίζω ,είναι κατά της ασφάλειας ; Μήπως ;
Δεν ξέρω, για αυτό δεν λέω απλά υποψιάζομαι,γιατί δεν γνωρίζω εγώ έκατσα το αντέγραψα και έβγαλα τα ορθογραφικά και έκανα προτάσεις παραγράφους κτλ. :)

motomaniac
07/04/2013, 04:14
εγώ να ρωτήσω πάνω σε αυτό πάνω στην εθνική να σε εντοπίσει απο απόσταση και να σου κάνει συνιάλο να σε σταματήσει ,δεν νομίζω ,είναι κατά της ασφάλειας ; Μήπως ;
Δεν ξέρω, για αυτό δεν λέω απλά υποψιάζομαι,γιατί δεν γνωρίζω εγώ έκατσα το αντέγραψα και έβγαλα τα ορθογραφικά και έκανα προτάσεις παραγράφους κτλ. :)

συμφωνα με ερωτηση μου προς την σχολη οδηγων μου ειπε οτι ξεκαθαρα στην εθνικη οδο και να τον πατησεις δεν ουτε δικαιωμα ουτε δικαιοδοσια να βρισκεται εκει. ποσο μαλλον να σε σταματησει η να σε γραψει.

AUFGEBRACHT
07/04/2013, 10:43
εγω σε ερωτηση σε τροχαιο της εθνικης οδου με ρανταρ, μου ειπες ξεκαθαρα "μηχανες δεν σταματαμε" ...

Mήπως ήταν την προηγούμενη Δευτέρα που στο είπε;...

pipe_smoker
08/04/2013, 07:19
Θα συμφωνησω με (καποια επιφυλαξη μεε) aufgebracht. Τι πάει να πει δεν σταματανε τα ss γιατι δεν μπορουν να τα δουν? Μια M6 ή μια 599GTB που μπορει να πηγαινουν με οσα παιρνει ο ανεμος δεν μπορει να τα χτυπησει? Κι ακομα κι αν δεν προλαβει να πεταχτει σαν τη μαυρογατα μες στη μεση του δρομου για να του κανει νοημα, δεν μπορει να δωσει σημα, με την περιγραφη του οχηματος ωστε να το σταματησουν στα επομενα διοδια/μπλοκο?

McTalas
08/04/2013, 17:53
δεν τα σταματνε γιατι ειναι επικυνδυνο...

Allst@rf
08/04/2013, 18:22
Δεν νομίζω να υπαρχουν και πολλές Μ6 η 955 εκεί έξω...

;)

pipe_smoker
08/04/2013, 22:47
δεν τα σταματνε γιατι ειναι επικυνδυνο...

Τωρα ειμαι εγω αυτος που δεν καταλαβαινω, να πω την αληθεια...:look:

Ειναι επικινδυνο να πεταχτεις σαν τη μαυρογατα μες στη μεση του δρομου για να σταματησεις μια μηχανη που παει με ολα, οπως και το να την παρεις στο κυνηγι. Το να δωσουν περιγραφη και να την τσιμπησουν στα διοδια (δεν ειναι λιγες οι φορες που το εχω δει να συμβαινει) τί το περιεργο/επικινδυνο εχει?

Οκ δε μιλαμε να καβαλαει τη μηχανη φυγας που εχει κλεψει τραπεζα και να μη σταματησει ουτε εκει και να αρχισει καταδιωξη. Για νορμαλ πραματα λεμε.


Δεν νομίζω να υπαρχουν και πολλές Μ6 η 955 εκεί έξω...

;)

Απο Μ6 κατι γινεται. Απο fiorano οντως ψοφια πραγματα:lol:
Ο λογος που ανεφερα αυτα τα δυο ηταν γιατι επεσαν στην κουβεντα ss που πηγαινουν κομματια και γι'αυτο το λογο δεν τα προλαβαινει/βλεπει/χτυπαει/σταματαει/γραφει κανενας. Για να μην αρχισουμε τα ¨ενα χιλιαρι ss ειναι πιο γρηγορο απο το κουτι που λες και γι'αυτο δε θα το γραψουν¨ και αλλα τετοια. Τυχαια μου ηρθαν αυτα τα δυο ακραια αυτοκινητα που μπορουν καλλιστα να συγκριθουν με χιλιαρια ss στο ποσο ευκολα μπορουν να παραβιασουν τον ΚΟΚ.
Ενα καρο οχηματα γενικοτερα υπαρχουν τα οποια, με τη λογικη του αρθρου οσο το εχω εννοησει, και με καποια απο τα πραγματα που γραφονται, μπορουν να πιασουν μια ταχυτητα Α και να μη φοβουνται ουτε ρανταρ ουτε καμερες ουτε κλησεις ουτε τιποτα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι φερραρι ή παγκανι.