PDA

View Full Version : Εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις μανετες????



nikolas1709
05/04/2013, 13:45
http://www.ebay.co.uk/itm/CNC-levers-short-orange-950-Supermoto-Black-Orange-R-07-08-B33-C31-/181099135936?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a2a5983c0

λενε τιποτα ή θα πανε κουβα

McGyver
05/04/2013, 13:54
Παίζουν ακριβώς ίδιες και αρκετά φθηνότερες από Άπω Ανατολή στο eBay.

endopandou
05/04/2013, 14:04
http://www.ebay.co.uk/itm/CNC-levers-short-orange-950-Supermoto-Black-Orange-R-07-08-B33-C31-/181099135936?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a2a5983c0

λενε τιποτα ή θα πανε κουβα

με τα ίδια χρήματα παίρνεις ρυθμιζόμενες στο ebay

nikolas1709
05/04/2013, 14:49
δε βρηκα κατι αλλο στο ebay

OldMan
05/04/2013, 14:50
Δεν ενοχλώ, εεε..??

nikolas1709
05/04/2013, 14:56
Δεν ενοχλώ, εεε..??


αν θες να ενοχλησεις ελευθερα

OldMan
05/04/2013, 14:57
αν θες να ενοχλησεις ελευθερα
Ευχαριστώ πολύ ..!!!

(γιατί μερικοί μερικοί εδώ μέαα την έχουν δει κάπως..)

PetranGR
05/04/2013, 15:02
όντως πολύ πιο φθηνά , έχει στο ebay εξαρτάται τι ζητάς.

Εγώ παρότι έχω Rizoma Πχ θα τις βγάλω να βάλω RSV κάποια στιγμή κοντές...

Julius
05/04/2013, 15:03
http://www.ebay.co.uk/itm/CNC-levers-short-orange-950-Supermoto-Black-Orange-R-07-08-B33-C31-/181099135936?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item2a2a5983c0

λενε τιποτα ή θα πανε κουβα

εγώ αγόρασα αυτές απο κίνα... http://www.ebay.co.uk/itm/130531796456 χωρίς μεταφορικά, παράδοση ένα μήνα περίπου

ίσως να έχεις ένα θέμα με την ανοδίωση -χρώμα που μπορεί να φύγει μετά απο καιρό, αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που είχα διαβάσει αλλά εμένα δεν με ενδιέφερε γιατί τις αγόρασα ασημένιες.

Πάντως απο ποιότητα κατασκευής φαίνονται οκ και όχι ψεύτικες

nikolas1709
05/04/2013, 15:43
εγώ αγόρασα αυτές απο κίνα... http://www.ebay.co.uk/itm/130531796456 χωρίς μεταφορικά, παράδοση ένα μήνα περίπου

ίσως να έχεις ένα θέμα με την ανοδίωση -χρώμα που μπορεί να φύγει μετά απο καιρό, αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα που είχα διαβάσει αλλά εμένα δεν με ενδιέφερε γιατί τις αγόρασα ασημένιες.

Πάντως απο ποιότητα κατασκευής φαίνονται οκ και όχι ψεύτικες



το θεμα ειναι να μην χαλασει το χρωμα γιατι αν ειναι ετσι μενω με αυτες που εχω

Julius
05/04/2013, 15:57
το θεμα ειναι να μην χαλασει το χρωμα γιατι αν ειναι ετσι μενω με αυτες που εχω

Κανένας δεν μπορεί να στο πεί αυτό με σιγουριά για τα προϊόντα του κινέζου (γιατί και αυτές που έβαλες κινέζικες είναι).


Απλά μπορείς να τις πάρεις απ’ευθείας απο κίνα με μικρότερο κόστος

MikeG
05/04/2013, 15:58
το θεμα ειναι να μην χαλασει το χρωμα γιατι αν ειναι ετσι μενω με αυτες που εχω


& γιατί δε βάφεις τις δικές σου;

nikolas1709
05/04/2013, 16:29
& γιατί δε βάφεις τις δικές σου;

ελαγα να βαλω κοντες

Viper4
05/04/2013, 18:45
http://www.ebay.com/itm/290581922730?_rdc=1&item=290581922730&ru=http://shop.ebay.com:80/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=290581922730&_sacat=See-All-Categories&_fvi=1&vxp=mtr

spyrakos35
05/04/2013, 19:56
εγώ να πω οτι οι κινεζιές χάνουν το χρώμα τους με την πάροδο του χρόνου και τα πλυσίματα......

για του λόγου το αληθές..... η μανέτα του φρένου ως έχει σήμερα συγκρινόμενη με την αντίστοιχη του συμπλέκτη που δεν έχει χρησιμοποιηθεί.....

286724

RaGe_Raptor
05/04/2013, 20:20
Δεν ενοχλώ, εεε..??

πες κάτι γιατί δεν πάμε καλά.....κινεζιές σε κάτι που έχει άμμεση σχέση με την ασφάλεια και τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας???!!!
δεν είναι λίγες οι φορές που ακούσαμε/είδαμε ατυχήματα λόγω κολλημένης κινεζομανέτας φρένου...μην παίζετε μ'αυτά..αν θες σώνει και καλά να βάλεις μανέτες βάλε επώνυμες που έχουν ανθεκτικά κράματα αλουμινίου και ελατήρια καδμίου να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...αλλιώς μείνε με τις εργοστασιακές...γνώμη μου...

RaGe_Raptor
05/04/2013, 20:23
όντως πολύ πιο φθηνά , έχει στο ebay εξαρτάται τι ζητάς.

Εγώ παρότι έχω Rizoma Πχ θα τις βγάλω να βάλω RSV κάποια στιγμή κοντές...

μάλλον ASV θέλεις να πεις...:wave2:

PetranGR
05/04/2013, 20:25
μάλλον ASV θέλεις να πεις...:wave2:


οτι ναναι κουμπί πάτησα! Σωστός!

spyrakos35
05/04/2013, 21:01
.......... και ελατήρια καδμίου να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...αλλιώς μείνε με τις εργοστασιακές...γνώμη μου...

σεβαστή αλλά που ακριβώς έχουν τα ελατήρια???

RaGe_Raptor
05/04/2013, 21:02
σεβαστή αλλά που ακριβώς έχουν τα ελατήρια???

στην επαναφορά (όταν θέτεις τους ρυθμιστήρες στην πιο κοντινή στα grip θέση...)

spyrakos35
05/04/2013, 21:05
εμ, είναι μανέτες νέτες σκέτες.... δεν άλλαξε τίποτα αλλο εκτός από την αλουμινένια λαβή ....
όλα τα άλλα (τρόμπα κλπ) είναι μαμα.....

:confused:

ΕΔΙΤ

το πιασα.....
η ρύθμιση δεν γίνεται με ελατήρια..... :D

RaGe_Raptor
05/04/2013, 21:07
εμ, είναι μανέτες νέτες σκέτες.... δεν άλλαξε τίποτα αλλο εκτός από την αλουμινένια λαβή ....
όλα τα άλλα (τρόμπα κλπ) είναι μαμα.....

:confused:
έχω την ετύπωση πως δε με κατάλαβες...όπως και να'χει πάντως δεν εμπιστευόμαστε το φρένο μας σε κινεζιά...

hornettrela
13/04/2013, 09:00
εγω αγορασα titax με 200ευρω και εχασαν το χρωμα τους... μου αλλαξαν στην εγγυηση τα διακοπτακια που απο κοκκινα εγιναν ροζ, με χρυσαφενια, τα οποια και αυτα τα μισα ειναι χρυσαφι και τα αλλα μισα κιτρινα...

byron
13/04/2013, 09:08
Προσωπικά έχω CRG που είναι ποιοτικά απ΄τις καλύτερες. Το σετ βγαίνει κανένα 160-170άρι, αλλά δεν έχουν πάθει τίποτα εδώ και 6 χρόνια.

thomas tuning
13/04/2013, 09:39
για το ξεθωριασμα δοκιμαστε απο καινουργιες ακομα 2-3 χερια βερνικι πιστευω πως θα αντεξουν πολυυυυυ περισσοτερο εως για...........

nikolas1709
13/04/2013, 09:56
Προσωπικά έχω CRG που είναι ποιοτικά απ΄τις καλύτερες. Το σετ βγαίνει κανένα 160-170άρι, αλλά δεν έχουν πάθει τίποτα εδώ και 6 χρόνια.

κανενα μαγαζι στν αθηνα που να τις εχει ξερουμε?

endopandou
13/04/2013, 10:06
για το ξεθωριασμα δοκιμαστε απο καινουργιες ακομα 2-3 χερια βερνικι πιστευω πως θα αντεξουν πολυυυυυ περισσοτερο εως για...........

Ωπα ώπα, αυτό δεν το ήξερα δάσκαλε. Εννοείς πως το έχεις κάνει και πιάνει; Αν ναι παραγγέλνω εκείνες τις σπαστές τις μαύρες απο Κίνα ΤΩΡΑ. :a2:

KRS
13/04/2013, 10:29
πες κάτι γιατί δεν πάμε καλά.....κινεζιές σε κάτι που έχει άμμεση σχέση με την ασφάλεια και τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας???!!!
δεν είναι λίγες οι φορές που ακούσαμε/είδαμε ατυχήματα λόγω κολλημένης κινεζομανέτας φρένου...μην παίζετε μ'αυτά..αν θες σώνει και καλά να βάλεις μανέτες βάλε επώνυμες που έχουν ανθεκτικά κράματα αλουμινίου και ελατήρια καδμίου να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...αλλιώς μείνε με τις εργοστασιακές...γνώμη μου...
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω...

Κινέζικα, φθηνά αλλά φανταχτερά προϊόντα όπως μανέτες/clipon/ποδοστήρια και δε θα εμπιστευόμουν και όχι γιατί ξεβάφουν.
Παράδειγμα αποτελεί το πάθημα αναβάτη του Πανελληνίου πρωταθλήματος που εμπιστεύθηκε στο αγωνιστικό του κινέζικα clipon, μέσα σε ελάχιστους γύρους κατά τη διάρκεια φρεναρίσματος έσπασε το δεξί clipon...στα Μέγαρα φέτος...

Οι κινέζικες μανέτες παθαίνουν τα εξής:χαλάνε στα σημεία έδρασης,'εχουν φθορά έως και ρωγμές,κακή γωνία με τον κύλινδρο της τρόμπας με αποτέλεσμα να χειροτερεύουν τα φρένα, λάθο σχεδιασμό/μήκος και πολλά άλλα...

Άκου τι μπορεί να πάθεις από μάπα μανέτες..... η μανέτα ίσα που ακουμπάει το έμβολο της τρόμπας του φρένου ... πας φρεναριστός, τόσο λίγο ώστε δεν το καταλαβαίνεις αλλά αρκετά ώστε να "ανάψουν" τα φρένα ...τρώς τούμπα από μπλοκαρισμένο μπροστινό..

Μείνε μ'αυτές που έχεις,βάψτες και τα 200αρια που θέλουν οι titax,κράτα τα για βόλτες...

endopandou
13/04/2013, 10:43
Άκου τι μπορεί να πάθεις από μάπα μανέτες..... η μανέτα ίσα που ακουμπάει το έμβολο της τρόμπας του φρένου ... πας φρεναριστός, τόσο λίγο ώστε δεν το καταλαβαίνεις αλλά αρκετά ώστε να "ανάψουν" τα φρένα ...τρώς τούμπα από μπλοκαρισμένο μπροστινό..


Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό φίλε.


Οι κινέζικες μανέτες παθαίνουν τα εξής:χαλάνε στα σημεία έδρασης,'εχουν φθορά έως και ρωγμές,κακή γωνία με τον κύλινδρο της τρόμπας με αποτέλεσμα να χειροτερεύουν τα φρένα, λάθο σχεδιασμό/μήκος και πολλά άλλα...
Αν υπάρχουν κάποιες φωτό ή έστω link απο άλλα φόρουμς θα βοηθούσε.
Κατά τα άλλα και κάποιες ακριβές στην Κίνα φτιάχνονται. Η διαφορά φυσικά είναι οι προδιαγραφές. Αν λοιπόν τεκμηριωμένα το αλουμίνιο των titax (πχ) είναι ανώτερο των noname Κινέζικων ναι... θα προτιμήσω να βάψω τις μαμά γιατί δουλεύουν μια χαρά ;):a013: Αν όμως δεν υπάρχουν αποδείξεις δεν βλέπω τον λόγο να μην πάρει κάποιος τις Κινέζικες κούκλες με 45 γιούρα

KRS
13/04/2013, 11:06
Σίγουρα όλα πλέον φτιάχνονται στην Κίνα...σίγουρα αν έχει υψηλές προδιαγραφές θα'ναι καλό...αλλά εγώ δεν παίζω για κανένα λόγο με την ασφάλεια μου...όσο για το αν θα εμπιστευόμουν κάτι φτηνό...όποιος ήταν εκείνη την ημέρα Μέγαρο τα είδε όλα μ'αυτό που ανέφερα...νομίζαμε ότι το κλιπόν ήταν στραβωμένο και "ζεσταμένο" και γι'αυτό έσπασε,αλλά τελικά ήταν κινέζος...

Όσο για το αν έχει λογική,αυτό που έγραψα συνέβη μπροστά μου καθώς πηγαίναμε μαζί με φίλο (με κινέζικες μανέτες),ήμουν από πίσω, βόλτα...εξήγησε μου εσύ πως αλλιώς μπορεί να μπλόκαρε το μπροστινό;:beer:

endopandou
13/04/2013, 11:29
εξήγησε μου εσύ πως αλλιώς μπορεί να μπλόκαρε το μπροστινό;:beer:

Οταν τα τακάκια και οι δίσκοι υπερθερμαίνονται δεν πιάνουν αυτό είναι νόμος. Το τι έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να το γνωρίζω. :beer:

KRS
13/04/2013, 11:30
Οταν τα τακάκια και οι δίσκοι υπερθερμαίνονται δεν πιάνουν αυτό είναι νόμος.
Εγώ νόμιζα ότι μένεις μόνο από υγρά φρένων...:wave2:

Τσέκαρε εδώ:http://www.rideitmoto.com/products.php?id=9
Δεν γνωρίζω κάποιον που να τις έχει βάλει,αλλά νομίζω ότι δεν είναι κινέζικες...

Julius
15/04/2013, 10:06
πες κάτι γιατί δεν πάμε καλά.....κινεζιές σε κάτι που έχει άμμεση σχέση με την ασφάλεια και τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας???!!!
δεν είναι λίγες οι φορές που ακούσαμε/είδαμε ατυχήματα λόγω κολλημένης κινεζομανέτας φρένου...μην παίζετε μ'αυτά..αν θες σώνει και καλά να βάλεις μανέτες βάλε επώνυμες που έχουν ανθεκτικά κράματα αλουμινίου και ελατήρια καδμίου να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...αλλιώς μείνε με τις εργοστασιακές...γνώμη μου...



Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω...

Κινέζικα, φθηνά αλλά φανταχτερά προϊόντα όπως μανέτες/clipon/ποδοστήρια και δε θα εμπιστευόμουν και όχι γιατί ξεβάφουν.
Παράδειγμα αποτελεί το πάθημα αναβάτη του Πανελληνίου πρωταθλήματος που εμπιστεύθηκε στο αγωνιστικό του κινέζικα clipon, μέσα σε ελάχιστους γύρους κατά τη διάρκεια φρεναρίσματος έσπασε το δεξί clipon...στα Μέγαρα φέτος...

Οι κινέζικες μανέτες παθαίνουν τα εξής:χαλάνε στα σημεία έδρασης,'εχουν φθορά έως και ρωγμές,κακή γωνία με τον κύλινδρο της τρόμπας με αποτέλεσμα να χειροτερεύουν τα φρένα, λάθο σχεδιασμό/μήκος και πολλά άλλα...

Άκου τι μπορεί να πάθεις από μάπα μανέτες..... η μανέτα ίσα που ακουμπάει το έμβολο της τρόμπας του φρένου ... πας φρεναριστός, τόσο λίγο ώστε δεν το καταλαβαίνεις αλλά αρκετά ώστε να "ανάψουν" τα φρένα ...τρώς τούμπα από μπλοκαρισμένο μπροστινό..

Μείνε μ'αυτές που έχεις,βάψτες και τα 200αρια που θέλουν οι titax,κράτα τα για βόλτες...


Εγώ έχω εντελώς αντίθετη άποψη.

Δεν έχω ΔΙΑΒΑΣΕΙ ή ΔΕΙ ποτέ μα ποτέ για ατύχημα που να προκλήθηκε απο κινέζικη μανέτα (το τί έχω ΑΚΟΥΣΕΙ βέβαια δέν λέγεται). Είναι απλά ένα κομμάτι αλουμίνιο χωρίς καμία διαστημική τεχνολογία και σχεδίαση.

Που μάλιστα λόγο χαμηλού κόστους, εάν πάψει να λειτουργεί σωστά λόγο φθοράς, δεν την κρατάς επάνω (όπως δεν θα έκανα με οτιδήποτε άλλο επάνω στην μοτοσικλέτα που θέλει άλλαγμα) ...... την πετάς άνετα και χωρίς να κλαις τα λεφτάκια σου

Τώρα για το κλιπον, ή την κινέζικη την κάλτσα να ανοίξουμε άλλο thread, εδώ το παλικάρι ρώτησε για τις μανέτες.

Julius
15/04/2013, 10:15
Εγώ νόμιζα ότι μένεις μόνο από υγρά φρένων...:wave2:

Τσέκαρε εδώ:http://www.rideitmoto.com/products.php?id=9
Δεν γνωρίζω κάποιον που να τις έχει βάλει,αλλά νομίζω ότι δεν είναι κινέζικες...

Από που το συμπεραίνεις από τις φωτογραφίες???? Απο την σχεδίαση του site? Ή επειδή δεν πηδάνε μαϊμούδες απο link σε link

Φίλε το 0086 στο τηλέφωνο είναι κωδικός Κίνας

byron
15/04/2013, 13:45
κανενα μαγαζι στν αθηνα που να τις εχει ξερουμε?

Sorry, δεν ξέρω αν τις φέρνει κάποιος. Έγώ τις είχα πάρει απ΄το site τους, χωρίς προβλήματα.

ΥΓ. Περί κινέζικων κλπ, δεν έχω άποψη. Σίγουρα τα κράματα στις «επώνυμες» είναι συγκεκριμένα και πιστοποιημένα. Αν κάνει δουλειά και το αλουμίνιο απο ανακύκλωση ντενεκέδων...μπορεί, αλλα δεν θα το μάθω.
Απλά, αν είναι κάποιος να δώσει πχ 50 και σε ένα χρόνο να έχουν ξεβάψει και γίνει κώλος, γιατί να μην αφήσει τις ΟΕΜ? :confused:

andreastwin
19/04/2013, 20:56
κινεζικες εχω βαλει και εγω 18 μηνες εχουν περαση το μονο που εχουν παθει εχει ανοιξει λιγο η ανωδιωση,αλλα απο φθορα απολυτως τιποτα.δουλευη αψογα.

KRS
20/04/2013, 08:27
Όσον αφορά το link είπα "νομίζω",πιστεύω ελληνικά μιλάμε.
Κατά τ'άλλα διακρίνω ευαισθησία με το τρομερό οφ-τόπικ του κινέζικου κλιπόν...

men
23/05/2013, 18:33
έχω και εγώ της ίδιες είναι καλές,αλλά από ebay.com εδώ είναι ακριβές.

ArgirisVale
28/05/2013, 09:38
Σίγουρα όλα πλέον φτιάχνονται στην Κίνα...σίγουρα αν έχει υψηλές προδιαγραφές θα'ναι καλό...αλλά εγώ δεν παίζω για κανένα λόγο με την ασφάλεια μου...όσο για το αν θα εμπιστευόμουν κάτι φτηνό...όποιος ήταν εκείνη την ημέρα Μέγαρο τα είδε όλα μ'αυτό που ανέφερα...νομίζαμε ότι το κλιπόν ήταν στραβωμένο και "ζεσταμένο" και γι'αυτό έσπασε,αλλά τελικά ήταν κινέζος...

Όσο για το αν έχει λογική,αυτό που έγραψα συνέβη μπροστά μου καθώς πηγαίναμε μαζί με φίλο (με κινέζικες μανέτες),ήμουν από πίσω, βόλτα...εξήγησε μου εσύ πως αλλιώς μπορεί να μπλόκαρε το μπροστινό;:beer:

αυτο που μπορει και πιστευω οτι επαθε ο φιλος σου ειναι... απο μη σωστη εξαερωση το εχω παθει και εμπρος και πισω με αποτελεσμα να ειμαι σε κατηφορα και να φρεναρει το μπροστινο χωρις λογο ευτυχως το καταλαβα γρηγορα και σταματησα και με ενα δεκαρακι που ειχα μαζι εκανα ξανα εξαερωση...αφου την ειχα ηδη πατησει απο το πισω που ειχε παρει φωτια λογο βαμενης δαγκανας...και παλι τυχερος αφου δεν πηρε τιποτα αλλο φωτια και να εκλεγα την μηχανη αφου βρεθηκε αυτοκινητακιας που με ειχε δει που καπνιζε σταματησε με τον πυροσβεστηρα αν και δεν χρειαστηκε αφου ηταν πολυ λιγο!!! και για το θεμα μας δεν εχουν τιποτα τα κινεζικα απλα πιστευω οτι δεν αντεχουν τοσο πολυ στον χρονο...αλλα τα πετας και βαζεις ξανα καινουργια!!! :D