PDA

View Full Version : Chopper ή Supersport



Nemoukos
06/04/2013, 00:50
Καταρχήν να χαιρετήσω την παρέα μιας και είμαι καινούργιος :D
Με λένε Γιώργο είμαι 21 και είμαι φοιτητής.Οδηγό από τα 16 νόμιμα :evil: και έχω εμπειρία εκτός από παπάκια σε ένα YZF-R125 ( πιστιάρικο 125) και σε ένα Honda NX 250 (οn-off touring).
Διαθέτω 2 χιλιάρικα για να αγοράσω μηχανή και θέλω να μην έχει πολλά έξοδα γιατί όπως σας είπα είμαι φοιτητής.

Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα ανάμεσα σε 2 είδη μηχανών όπως βλέπεται και στον τίτλο. Τρελαίνομαι και για τα 2 είδη πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποφασήσω....θα ήθελα την βοήθεια από κανένα παλιό εδώ μέσα για να μου πεί τα υπέρ και τα κατά.
Πάνω κάτω τα γνωρίζω απλά θα ήθελα την εμπειρία κάποιου :evil:

pipe_smoker
06/04/2013, 00:59
Αυτα ειναι :rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:

:lol::lol::lol:

Καλως ηρθες φιλε. Ευχομαι να μη φυγεις πικραμενος ακομα δεν ηρθες.

SoulGR
06/04/2013, 01:17
κανα γυμνο 2κιλυνδρο 650

fotis3
06/04/2013, 01:29
you rock :evil:
pare chopper:wave2:

dimzan
06/04/2013, 01:39
Θα γίνω γραφικός αλλά το cb 400 πως σου φαίνεται ?

billyP
06/04/2013, 08:47
To SS εάν πας ασφάλτινες βολτίτσες εκτός πόλης, το κομοδίνο εάν είσαι για κοντινές βόλτες για καφέ και με έφεση στο πουλ-μουρ.......... Μέασα στη πόλη, το 2ο δεν στρίβει και κοπανάει στις λακούβες, το 1ο σπάει τα πλαστικά του στις λακκούβες.....δες πώς ξοδεύεις το χρόνο σου με τη μοτό και αποφάσισε....

MG-KTiNoS
06/04/2013, 08:51
ΠΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 2...

Πρώτα το ένα και μετά το άλλο. Αρχίζεις με το ςς και συνεχίζεις με το άλλο!

-ας τους να λένε, εσύ να γουστάρεις-
:beer:

Drake Ramore
06/04/2013, 13:30
Πάρε τσόπερ, έχει έλλειψη η Ελλάδα απο τσοπεράδες!
Γεμίσαμε παλιο-on off και ss και street!

Chopper FTW!


Υ.Γ Απαραιτήτως με κρόσια στα γκρίπ!:rockon:

Nemoukos
06/04/2013, 14:02
Βρήκα ένα Αprilia rs 250cc που λέτε και μου έκατσε πολύ ωραία.Όμως από την άλλη σκέφτομαι ολόκληρο νταμάρι 1.87cm -120 κιλά που είμαι που να γυρνάω με το 250cc;Από την άλλη σκέφτομαι 250cc λίγα τέλη ,πολλά άλογα (70) και τέλος πάντων πιο λίγη κατανάλωση...Την γνώμη σας περιμένω

dimzan
06/04/2013, 15:18
πολλα αλογα και λιγη καταναλωση δε γινεται. ειανι 250αρι διχρονο οποτε καιει λιγο πολυ οσο ενα 600αρι τετρακυλινδρο. επισης ειανι διχρονο απριλια με οτι αυτο σημαινει σε σερβις , αξιοπιστια κλπ κλπ. Οταν θα λειτουργει σωστα και θα το βολταρεις σε κλειστες διαδρομες θ σαι με το χαμογελο. για εκει προοριζεται αυτο.

θα προτεινα κι εγω καποιο 2κυλινδρο 650αρι, για το υψος σου και τα κιλα σου ειναι ιδανικο. Το μονο που μπορω να σκεφτω για καποιον που θελει τσοπερ ή SS ειναι καποιο γυμνο με 60-100 αλογα. Δες το sv

RaGe_Raptor
06/04/2013, 15:22
ναι το sv650 νομίζω πως συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που αναζητάς...ξεκίνα με αυτό και βλέπεις...καλώς ήρθες...:wave2:

Acacius
06/04/2013, 15:30
Αν πραγματικά σου αρέσουν και τα δύο (η μέρα με τη νύχτα είναι, αλλά δικό σου το γούστο) με τέτοιο σωματότυπο πιο εύκολο είναι να βολευτείς σε τσόπερ και τα 120 κιλά ταιριάζουν καλύτερα με ροπή χαμηλά παρά άλογα στις άπειρες στροφές.

Στο τσόπερ ο κινητήρας είναι πιο απλός και λιγότερο πιεσμένος, άρα πιο αξιόπιστος και με ευκολότερη/αραιότερη συντήρηση. Επίσης μάλλον πιο εύκολα θα βρεις μηχανή που να μην είναι "σκισμένη". Γενικά πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερα έξοδα και στα λεφτά σου μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές από Ιαπωνία μεριά.

MG-KTiNoS
06/04/2013, 15:47
Αν πραγματικά σου αρέσουν και τα δύο (η μέρα με τη νύχτα είναι, αλλά δικό σου το γούστο) με τέτοιο σωματότυπο πιο εύκολο είναι να βολευτείς σε τσόπερ και τα 120 κιλά ταιριάζουν καλύτερα με ροπή χαμηλά παρά άλογα στις άπειρες στροφές.

Στο τσόπερ ο κινητήρας είναι πιο απλός και λιγότερο πιεσμένος, άρα πιο αξιόπιστος και με ευκολότερη/αραιότερη συντήρηση. Επίσης μάλλον πιο εύκολα θα βρεις μηχανή που να μην είναι "σκισμένη". Γενικά πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερα έξοδα και στα λεφτά σου μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές από Ιαπωνία μεριά.

Το Μότο γκούτσι καλιφόρνια (δεν είναι τσόπερ οκ) είναι το πιο γ.... που μπορείς να πάρεις.
Με καρμπ
:a08:

Drake Ramore
06/04/2013, 15:50
Αν βρει california με 2000 ευρω, του το αγοραζω την αλλη μέρα με 2500 ευρω.

Nemoukos
06/04/2013, 16:04
ναι το sv650 νομίζω πως συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που αναζητάς...ξεκίνα με αυτό και βλέπεις...καλώς ήρθες...:wave2:
Φίλε μου πραγματικά δεν το ήξερα αυτό το μηχανάκι.Μου άρεσε πάρα πολύ θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά σε ευχαριστώ :)

gregogti
06/04/2013, 16:17
κοιτα κανα transalp 650 η κανα KLE 500 για το μποι σου τετοια μηχανακια θες

MG-KTiNoS
06/04/2013, 16:43
Αν βρει california με 2000 ευρω, του το αγοραζω την αλλη μέρα με 2500 ευρω.

θα βρει με λίγη υπομονή...

Drake Ramore
06/04/2013, 17:13
θα βρει με λίγη υπομονή...

Με λίγη υπομονή εννοείς να κάνει υπομονή να μαζέψει τα 5500 ευρώ που θέλει για το πιο φθηνό california αυτήν τη στιγμή στο car.gr!:D
Νομίζω το california είναι εντελώς έξω από το budget του. Ακόμη και ευκαιρία να βρει, δεν θα είναι κάτω από 4000-4500 ευρώ, ποσό διπλάσιο από αυτό που θέλει να δώσει.
Μηχανάρα βέβαια! Αν μπορεί να το πάρει να το κάνει με κλειστά μάτια. Από τα λίγα τσόπερ με οδηγική συμπεριφορά μοτοσυκλέτας. Οδήγησα ένα πριν από λίγα χρόνια και το ερωτεύτηκα!


Στα σοβαρά, εγώ θα έλεγα πρώτον να ξεχάσει με τον σωματότυπο του τα ss. Μεγάλη κούραση για τους ψηλούς και επειδή έχει και τα κιλάκια του θα ζορίζεται η κοιλιά του πάνω στο ντεπόζιτο. Βέβαια θέμα συνήθειας είναι και μπορεί να μην τον πειράζει, αλλά γιατί να μην πάρει κάτι πιο άνετο;

Απο τσόπερ προτείνω κάποιο Shadow 600 σε αυτά τα λεφτά ή Dragstar 400 (που έχει όγκο, αλλά είναι ψιλοψόφιο).
Επίσης προτείνω και εντελώς διαφορετική κατηγορία, τα On Off. Εκει εχει πολλές επιλογές για το ύψος του και τα κιλά του.

Σε ένα μεσαίο τσόπερ πάντως θα έχει τεράστια οικονομία σε καύσιμο (έχω ακούσει για shadow 600 μέση κατανάλωση ταξιδιού 4λτ/100 χλμ), αλλά και σε συντήρηση.

Hell_Rider
06/04/2013, 18:38
Chopperrrrrrrrrrrrr !!!!! :D

http://www.youtube.com/watch?v=sKD33ydjAHs

TROOPER
09/04/2013, 09:26
κανενα απο τα 2.
αλλα αν σωνει και καλα θελεις 1 απο τα 2 παρε το τσοπερ

pipe_smoker
09/04/2013, 11:11
κανενα απο τα 2.
αλλα αν σωνει και καλα θελεις 1 απο τα 2 παρε το τσοπερ

Οχι ss λογω απειριας ή θεωρεις εντελως ακαταλληλο το σωματοτυπο του?

TROOPER
09/04/2013, 11:30
Οχι ss λογω απειριας ή θεωρεις εντελως ακαταλληλο το σωματοτυπο του?

το θεωρω εντελως ακαταλληλο για οτιδηποτε περα απο αυτο για το οποιο φτιαχτηκε (εκτος του πουλ-μουρ) ειδικα στην δικια μας χωρα.

Nemoukos
09/04/2013, 14:56
Τα SS τα έβγαλα έξω γιατί έχουν πολλά έξοδα.Κάνενα 2κύλινδρο θα πάρω ή chopperia

TROOPER
11/04/2013, 07:25
...2κύλινδρο θα πάρω...

τωρα μπορουμε να μιλησουμε!

pipe_smoker
11/04/2013, 11:14
Ρε μάστορες του φόρουμ, εγώ να κάνω μια ειλικρινή ερώτηση?

Δε θέλω να επηρεάσω το φίλο στην απόφαση που θα πάρει σχετικά με την αγορά που θα κάνει αλλά, ευκαιρίας δοθείσης, αν μπορείτε λύστε μου κι εμένα αυτή τη ρημάδα την απορία.
Γιατί τόσο "μίσος", "απέχθεια", "αντιπάθεια" (βάλτε εσείς τη λέξη που σας ταιριάζει) προς την κατηγορία των chopper/bobber/custom κλπ??? (οκ δεν είναι όλα ακριβώς το ίδιο πράγμα αλλά νομίζω μέσες άκρες συννενοούμαστε και καταλαβαίνουμε για τί είδους μηχανές μιλάμε οπότε ας μην κολλήσουμε στο αν το ένα έχει ape hangers ενώ το άλλο όχι και διυλίσουμε το κουνούπι)

Είναι μια κατηγορία μοτοσικλετών η οποία δεν αντιμετωπίζεται και με ιδιαίτερη εκτίμηση στο φόρουμ. Κάθε φορά που βλέπω κάποιο θρεντ "θέλω να πάρω τσόπερ", το 80% αν όχι παραπάνω των απαντήσεων είναι "πάρε κάτι άλλο". Για να πω και του στραβού το δίκιο, το καταλαβαίνω από την πλευρά όσων δίνουν τέτοιου είδους απαντήσεις γιατί όσα τέτοια θρεντ θυμάμαι, έχουν ανοιχτεί από πρωτάρηδες. Οπότε το θεωρώ κατά μία έννοια λογικό να προσπαθεί κάποιος πιο έμπειρος να προστατέψει τον άπειρο από την κακοτοπιά που ενέχει η αγορά μιας "ιδιαίτερης" μοτοσικλέτας όπως είναι ένα chopper. Του προτείνει λοιπόν safe επιλογές ως εναλλακτικές. Μέχρι εδώ καλά.

Από εκεί και πέρα όμως, κινείται σε πιο ευρύ πλαίσιο το "άλλο η μηχανή κι άλλο το chopper", "τα chopper είναι 3μποορδελα για καπεταναίους", "τα chopper είναι για χοντρούς μουσάτους που μυρίζουν, ψηφίζουν χρυσά αυγά και δεν ξέρουν να καβαλάνε σωστές μηχανές"???

Μήπως η κόντρα έχει κάποια βάση στο ότι η άλλη πλευρά (οι βαμμένοι τσοπεράδες) είναι ζώα? "If you don't ride a hog you're a pussy" και δε συμμαζεύεται, τα οποία είναι για το μπέο ασυζητητί. Μπας και φταίει ο δικός τους φανατισμός που αφορίζουμε τις μηχανές? Οι μηχανές φταίνε που αυτοί είναι μαλάκες?

Η άποψή μου είναι ότι κάποιος ο οποίος είναι συνειδητοποιημένος μοτοσικλετιστής κι αγοραστής, δεν περιμένει από μια τέτοια μηχανή να φέρει επάνω της την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, το σούπερ ντούπερ κινητήρα, της γαμάουα αναρτήσεις και λοιπά. Κυρίως επιλέγει με κριτήριο την εμφάνιση. Και με το όλο "πακέτο" μιας τέτοιας μηχανής. Δεν ξέρω πώς νιώθετε εσείς αλλά εγώ πολλές φορές θέλω να κάνω μια βόλτα (αρκετά μεγάλη πολλές φορές) χωρίς να τρέξω, χωρίς να προσπαθήσω να μπω πιο σωστά σε μια στροφή, χωρίς να θέλω να βελτιωθώ οδηγικά ή να λυσσάξω τη μηχανή μου σε αυτή τη συγκεκριμένη βόλτα. Να καβαλήσω τη μηχανή μου και να πάω με 80-100χλμ/ώρα σε κάποιους ανοιχτούς δρόμους (δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στο Γκραν Κάνυον για να τους βρεις, υπάρχουν κι εδώ) και να απολαύσω τη διαδρομή. Η μηχανή μου δεν είναι κανάς διάολος, ένα ρημαδο400αράκι του τότε είναι. Και πάλι όμως με τσιγκλάει και τρώγομαι να κάνω όλα τα παραπάνω που ανέφερα ότι δεν ήταν ο σκοπός μου στη συγκεκριμένη βόλτα (πού να είχα και τίποτα πιο γρήγορο ή καλοστημένο).

Για τα δικά μου γούστα και με τα δικά μου κριτήρια, σαφώς και δε θα επέλεγα σαν πρώτη και μοναδική μου μηχανή ένα chopper. Άλλα είναι τα θέλω μου, άλλες οι προτεραιότητές μου γύρω από το κομμάτι "μοτοσικλέτα". Αλλά αν βρεθώ κάποια στιγμή σε θέση να μπορώ να αγοράσω και να συντηρώ 3 ή 4 μοτοσικλέτες πχ, ναι μία από αυτές πολύ θα γούσταρα να είναι μία Indian. Τί διάολο? Να πάω να κοιταχτώ άμα είναι. Ο μόνος είμαι που βλέπω αυτό το πράγμα και μουσκεύω τα βρακιά μου?



287326



ή αυτό (παραδείγματα φέρνω)



287327








Και το κόστος απόκτησης, και συνήρησης (πολλά τα κυβικά και πιθανότατα να μη μιλάμε και για τα πιο αξιόπιστα εργαλεία της αγοράς) παίζουν μεγάλο ρόλο. Αλλά είναι όντως κάποιοι από αυτούς και τους παραπάνω πρακτικούς λόγους που ανέφερα που υπάρχει αυτή η αποτροπή προς κάποιον που θέλει να αγοράσει μια τέτοιου τύπου μοτοσικλέτα, ή η κρίση βασίζεται σε εξω-μοτοσικλετιστικά κριτήρια?

(παρακαλώ μη σταθούμε στο ότι οι μηχανές που έβαλα φωτό είναι 1.700 κυβικά και δεν κάνουν 2-3 χιλιάρικα που θέλει να δώσει το παιδί. Είπαμε το γενικεύω λίγο για να βγάλω μια άκρη και να ακούσω τις απόψεις σας και οι μηχανές είναι παραδείγματα)

Drake Ramore
11/04/2013, 11:37
Μια χαρά τα λες. Κι εγώ δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο τέτοιο μίσος προς τα τσόπερ.

AristidisZ
11/04/2013, 11:38
Να σου πω πως το βλέπω εγώ, από τη μεριά μου:

2τροχο = καύλα ή εξυπηρέτηση
η συγκεκριμένη κατηγορία δε προσφέρει τίποτα από τα 2
(πάντα μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο)

sapila racing
11/04/2013, 11:39
Αλλά είναι όντως κάποιοι από αυτούς και τους παραπάνω πρακτικούς λόγους που ανέφερα που υπάρχει αυτή η αποτροπή προς κάποιον που θέλει να αγοράσει μια τέτοιου τύπου μοτοσικλέτα, ή η κρίση βασίζεται σε εξω-μοτοσικλετιστικά κριτήρια?


Κατ αρχήν αυτα που περιγράφεις κι αυτα στις φωτό δεν είναι πραγματικά chopper, αλλά cruisers.
Για να ειναι πραγματικό chopper πρέπει να εχει πηρούνι τουλάχιστον 1μιση μέτρο και γωνία καστερ πανω απο 40 μοίρες. Περιττό να πω οτι ειναι σχεδόν επικίνδυνα, αν δείς το easy rider δες τι τραβαει ο Fonda.

Μιλάμε λοιπόν πλέον για ψευδοτσόππερ, cruiser, custom, bober κλπ.
Ολα αυτά έχουν κατα κανόνα χάλια κράτημα, δεν στρίβουν, δεν φρενάρουν, είναι αργά και πολύ βαριά και σου πιανεται κι η μέση μετα απο λίγο, λόγω λάθους θέσης οδήγησης.
Με λίγα λόγια υστερούν σε όλους τους τομείς που ενδιαφέρουν εναν μοτοσυκλετιστή, εκτός απο το look και τον ήχο, οπου και αυτα είναι υποκειμενικά.
Βεβαια υπαρχουν και τα Japan (Steed, Virago κλπ) που εχουν φτιαχτεί για να πουληθούν σε αυτούς που φαντασιώνονται τα choppers, αλλά βαζουν νερό στο κρασί τους.
Ετσι ειναι πολύ πιο φτηνά, δεν χαλάνε, και γενικά δεν είναι τελείως επικίνδυνα, αλλά ειναι υποκατάστατο.

Αν δεν σε κάλυψα πες μου.

Α και το Indian, δεν ειναι και πολύ Indian πια... Victory ειναι μην παραμυθιάζεσαι με τα logo. :wave2:

Drake Ramore
11/04/2013, 11:58
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ πια θέλω να τις οδηγάω όλες! Κάποια χρόνια πριν είχα τα κολλήματα μου με τις κατηγορίες, δύο δεκαετίες πριν ήμουν σίγουρος οτι 1-2 κατηγορίες ήταν οι πραγματικές μοτοσυκλέτες. Τώρα πια όμως θέλω και bobber και cruiser και naked και on off και street και classic και ATV και τα πάντα όλα! Όλα έχουν κάτι να δώσουν πιστεύω.
Έχω απορρίψει προσωπικά μόνο τα ss όχι επειδή δεν τα θέλω αλλά επειδή δεν μπορώ λόγω σωματότυπου να τα οδηγήσω (και ψηλός 1.95 και χοντρός) ζορίζομαι πολύ όταν οδηγάω ss. Αλλά αν ήμουν πιο οικονομικός σε διαστάσεις θα τα είχα και αυτά μέσα γιατί ΓΑ-ΜΑ-ΝΕ!

Έχει λίγο καιρό τώρα που πιστεύω ότι όλες οι κατηγορίες έχουν την χάρη τους και κάτι να δώσουν.


Υ.Γ Τελευταίο μου υγρό όνειρο μια Ural με sidecar! Ονείρωξη λέμε!:beer:

pipe_smoker
11/04/2013, 12:14
Να σου πω πως το βλέπω εγώ, από τη μεριά μου:

2τροχο = καύλα ή εξυπηρέτηση
η συγκεκριμένη κατηγορία δε προσφέρει τίποτα από τα 2
(πάντα μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο)

Η καύλα όμως είναι κάτι το καθαρά υποκειμενικό. Για άλλον είναι το "μπαίνω στη στροφή φέτα και βγαίνω γραβιέρα", για άλλον "κυλιέμαι στις λάσπες και στα σκατά", για άλλον "χέστηκα τι μηχανή καβαλάω αρκεί να με βγάζει από τα σύνορα καθ'εκάστην και αργία" και τέλος για άλλον "το κοιτάω που γιαλοκοπάει, το καβαλάω και νιώθω άρχοντας και το ακούω που κάνει σα μηχανότρατα που βγαίνει για ψάρεμα και γουστάρω που προλαβαίνω να μετράω πιστονιές με το αφτί".


Κατ αρχήν αυτα που περιγράφεις κι αυτα στις φωτό δεν είναι πραγματικά chopper, αλλά cruisers.
Για να ειναι πραγματικό chopper πρέπει να εχει πηρούνι τουλάχιστον 1μιση μέτρο και γωνία καστερ πανω απο 40 μοίρες. Περιττό να πω οτι ειναι σχεδόν επικίνδυνα, αν δείς το easy rider δες τι τραβαει ο Fonda.

Μιλάμε λοιπόν πλέον για ψευδοτσόππερ, cruiser, custom, bober κλπ.
Ολα αυτά έχουν κατα κανόνα χάλια κράτημα, δεν στρίβουν, δεν φρενάρουν, είναι αργά και πολύ βαριά και σου πιανεται κι η μέση μετα απο λίγο, λόγω λάθους θέσης οδήγησης.
Με λίγα λόγια υστερούν σε όλους τους τομείς που ενδιαφέρουν εναν μοτοσυκλετιστή, εκτός απο το look και τον ήχο, οπου και αυτα είναι υποκειμενικά.
Βεβαια υπαρχουν και τα Japan (Steed, Virago κλπ) που εχουν φτιαχτεί για να πουληθούν σε αυτούς που φαντασιώνονται τα choppers, αλλά βαζουν νερό στο κρασί τους.
Ετσι ειναι πολύ πιο φτηνά, δεν χαλάνε, και γενικά δεν είναι τελείως επικίνδυνα, αλλά ειναι υποκατάστατο.

Αν δεν σε κάλυψα πες μου.

Α και το Indian, δεν ειναι και πολύ Indian πια... Victory ειναι μην παραμυθιάζεσαι με τα logo. :wave2:

Αντιγράφω από IMDB:

Peter Fonda was an experienced motorcycle rider and the bike he rides in the movie is seriously stretched and raked and has tall "apehanger" style handlebars. Dennis Hopper was not as experienced a rider, therefore his bike is less radically chopped.

Οπότε το μανίκι το έφαγε μάλλον περισσότερο ο Hopper γιατί ο άλλος τουλάχιστον ήξερε να καβαλάει:lol:

Δεν μπορώ να πω ότι δε με κάλυψες. Η αλήθεια είναι ότι τα ήξερα αυτά πάνω κάτω. Mea culpa για τη σύγκριση cruiser με τα "κάνω μονόζυγο με το τιμόνι και ο μπροστινός μου τροχός βρίσκεται σε άλλη γειτονιά", αλλά πιο πολύ για τα πρώτα μιλούσα. Κι εγώ όταν τους βλέπω να καβαλάνε τα "κάνω μονόζυγο......" απορώ με τη στάση του σώματός τους και πώς δεν τους μετατοπίζεται κανάς σπόνδυλος. Εξαιρώντας λοιπόν αυτά, μένουμε με τα ψευδοτσόπερ, cruiser κλπ, που όπως είπες δε στρίβουν δε φρενάρουν δεν έχουν κράτημα (για τη θέση οδήγησης δεν ήξερα ότι είναι τόσο χάλια και σε αυτά). Το μόνο μου ερώτημα είναι πώς το εννοούμε το δε στρίβουν, δε φρενάρουν κλπ? Σε αυτά για τα οποία υποτίθεται ότι προορίζονται, δεν ανταποκρίνονται? Δεν περιμένει κανείς να στρίψει ένα τέτοιο πράγμα όπως στρίβει ένα ss ή ένα γυμνό (μην πετάξει κανείς κανά βίντεο που κάποιος κάπου κάποτε έστριψε μια harley ξύνοντας αφτιά γιατί θα βάλω κι εγώ το βίντεο με τη R1 που κάνει enduro όπως λέει κι ο sniper).

Όπως και να'χει, σε ευχαριστώ για την απάντηση και με κάλυψες όπως είπα:beer:

Α, και για τις Indian αυτό που ήξερα είναι ότι την εταιρεία την αγόρασε η Polaris το 2011. Απ'ότι κατάλαβα κάποιοι από αυτούς που δούλευαν στην Indian πριν κλείσει (και μετέπειτα την αγοράσει η Polaris) έφυγαν αγοράζοντας ένα τμήμα της και πήγαν στη victory. Μπέρδεμα.

Acacius
11/04/2013, 12:35
Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ρωτάνε τι μοτό να πάρουν είναι αρχάριοι. Τα περισσότερα τσοπεροειδή έχουν απαράδεκτη οδική συμπεριφορά και είναι τόσο αντιεργονομικά που υπάρχει κίνδυνος κάποιος αρχάριος να νομίσει ότι όλες οι μοτό είναι περίπου τόσο μ@λακισμένες και να του κοπεί η όρεξη πριν δοκιμάσει κάτι άλλο.

Όταν ήμουν 17 ο πατέρας μου είχε μια Virago 250. Την πήρα μία φορά για μια βόλτα στο τετράγωνο. Δεν ήθελε να στρίψει με τίποτα και στο πρώτο φρενάρισμα κόντεψα να πέσω. Δεν την ξανάγγιξα ποτέ και ο πατέρας μου τελικά την πούλησε μετά την πέμπτη χαζοπτώση που έφαγε (σημείωση: φταίγαν και τα μαμά κωλολάστιχα).

Μπορεί αυτός που ξέρει να είναι διατεθειμένος να υποστεί τους συμβιβασμούς που χρειάζονται για να ζήσεις με ένα "τσόπερ", από δυναμικής απόψεως όμως είναι απαράδεκτες μηχανές και ακατάλληλες για αρχάριους αφού ούτε σωστά συμπεριφέρονται, ούτε άνετες είναι, ούτε λάθη συγχωρούν. Εκτός κι αν μιλάμε για κανένα Guzzi ή Ducati, αλλά αυτά τσούζουν στο πορτοφόλι, ή ζεις στη Νεβάδα όπου δεν βρίσκεις στροφή πριν αλλάξεις πολιτεία.

yianyian
11/04/2013, 13:01
Μην το ψάχνετε, ο καθένας καβαλάει ότι γουστάρει.
Του αρέσει? Τέλος! Και βλέπει όλους τους άλλους για τα @@ του. Όλα τα άλλα κλαιν μαιν.

kostas777
11/04/2013, 13:14
Γιατί τόσο "μίσος", "απέχθεια", "αντιπάθεια" (βάλτε εσείς τη λέξη που σας ταιριάζει) προς την κατηγορία των chopper/bobber/custom κλπ???

εμένα μου αρέσουν μερικές cruiser, ειδικά οι Indian είναι γαμάτες σε εμφάνιση και πολύ καλλίτερες από τις harley. αν μιλάμε για "cruiser παραγωγής" και όχι για αυθαίρετο chopping/customizing (το οποίο για εμένα είναι πια κατηγορίας rat-bike, δεν έχει να κάνει με μοτό, αλλά με κινητό σούργελο τύπου lada με turbo/nitro/downforce), είναι καθαρά θέμα στυλ, εμφάνισης και άποψης.

δεν θα ανέβαινα σε μια "chopper" με αγωνιστική φόρμα/κράνος/γάντια/μπότες, αλλά ούτε και θα φορούσα ποτέ την κατσαρόλα, τα τατού, τα χαϊμαλιά, τη μουστάκα και τα λοιπά γκεϊλίκια των τσοπεράδων, ούτε για καρναβάλι.

είναι όπως με τους πουστ..gέηδες. υπάρχουν παντού, αλλά μακριά απ'τον κώλο μας :lol:

κάγκουρες με λεφτά :evil:

dimzan
11/04/2013, 13:39
@pipe_smoker


ειχα περιπου τις ιδιες αποψεις με εσενα μεχρι που οδηγησα ενα steed 400

Πληρης απογοητευση. Μισο χλμ εκανα με τη μιση ταχυτητα απο οτι με το steet μηχανακι μου και φοβηθηκα. Αλλο να σου λενε δε στριβει-φρεναρει κι αλλο να το ζεις! Και σκεψου οτι αυτο που οδηγησα ηταν καλοσυντηρημενο. Μονο ο v-2 ηχος ηταν ωραιος (πολυ ωραιος) και η θεση ηταν οντως ανετη για μενα.

Bladerunner
11/04/2013, 14:20
Εγώ από την άλλη μεριά, όταν οδήγησα ένα sportster 883, (πιάνεται; ), καραγούσταρα. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι οι εξατμίσεις βρίσκουν κάτω ακόμα και στη στροφή Πατησίων & Αλεξάνδρας, είναι ιδιαίτερα αγχολυτικό μηχανάκι!

sniper
11/04/2013, 14:22
Εγώ από την άλλη μεριά, όταν οδήγησα ένα sportster 883, (πιάνεται; ), καραγούσταρα. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι οι εξατμίσεις βρίσκουν κάτω ακόμα και στη στροφή Πατησίων & Αλεξάνδρας, είναι ιδιαίτερα αγχολυτικό μηχανάκι!

Τώρα εμένα μου αρέσει εκείνη η αμαξοστοιχία που λέγεται Vrod (όχι, δεν στρίβει σαν τρένο - μακρυά σαν τρένο είναι) πειράζει; :shrugs:

bikgolf3
11/04/2013, 16:44
Εγώ οδηγησα intruder και είδα αυτα που λένε τα παιδιά...
Δεν στρίβει,δεν φρενάρει...και ένοιωθα μόνιμη ανασφάλεια...!
Τώρα βέβαια σέβομαι και τα γούστα κάποιων!
Για μένα η λύση για τη σχέση άνεση/απόδοση είναι 1!
Street μηχανή...
Είτε λέγεται tdm είτε λέγεται zrx 1200...
Οι 2 κατηγορίες που έχεις βάλει χάνουν σε 1 απ'αυτα...σε μεγάλο βαθμό!

Φιλικα Γιώργος.

endopandou
11/04/2013, 16:59
οι εξατμίσεις βρίσκουν κάτω ακόμα και στη στροφή Πατησίων & Αλεξάνδρας

Έβρεχε ε; :D

Bladerunner
11/04/2013, 17:18
Έβρεχε ε; :D

Αλήθεια είναι.

Πριν καν σκεφτείς να της δώσεις κλίση, ακούς το... χρρρρτσσσ!

Δε λες καλά που ήταν test-ride και δε χρειάστηκε να πληρώσω;

Μη ρωτήσει κανείς για ποιο λόγο το πήρα δοκιμή...

endopandou
11/04/2013, 18:04
Αλήθεια είναι.

Πριν καν σκεφτείς να της δώσεις κλίση, ακούς το... χρρρρτσσσ!

Δε λες καλά που ήταν test-ride και δε χρειάστηκε να πληρώσω;

Μη ρωτήσει κανείς για ποιο λόγο το πήρα δοκιμή...
Σαν να λες ρωτήστε :tooth:
Aν κρίνω απο το τι στυλ αναβάτης είσαι, εκτιμώ πως χρειαζόσουν όχημα γιατί το δικό σου είχε κάποιο πρόβλημα, δεν είχες μια για ταξί και άδραξες την ευκαιρία του test ride να κάνεις τη δουλειά σου. Ή εναλλακτικά ήσουν σκνίπα.:p

pipe_smoker
11/04/2013, 18:14
Εγώ από την άλλη μεριά, όταν οδήγησα ένα sportster 883, (πιάνεται; ), καραγούσταρα. Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι οι εξατμίσεις βρίσκουν κάτω ακόμα και στη στροφή Πατησίων & Αλεξάνδρας, είναι ιδιαίτερα αγχολυτικό μηχανάκι!


Τώρα εμένα μου αρέσει εκείνη η αμαξοστοιχία που λέγεται Vrod (όχι, δεν στρίβει σαν τρένο - μακρυά σαν τρένο είναι) πειράζει; :shrugs:

Αντε μπραβο σιγα σιγα να βγαινουμε απο τη ντουλαπα. Δε'ν'ντροπη:bawl:

Περαν της πλακας νομιζω ο blade χρησιμοποιησε μια σωστη λεξη. ¨Αγχολυτικο¨. Καπως ετσι φανταζομαι κι εγω την οδηγηση μιας τετοιας μηχανης. (Ξαναλεω οχι απο αυτες που κρεμιεσαι σαν πιθηκας απο το τιμονι)
Τωρα βεβαια αν αυτα περι φρενων κλπ ισχυουν στο ακεραιο μαλλον μονο αγχολυτικο δεν ειναι αλλα τεσπα.

teogtp
11/04/2013, 18:34
Παλια ειχαμε αλλαξει μηχανακια με τον κολητο μου.Εκεινος ειχε ενα Virago 750 και εγω ενα Zxr 400.
Αυτος νομιζε οτι σε καθε στροφη θα επεφτε και εγω απλα δεν εστριβα ολα ευθειαααα!!!

Hell_Rider
11/04/2013, 21:14
Ολοι εδω μεσα ειναι "γρηγοροι" και "χεραδες" και οτι το να μπαινουν με 200 στην στροφη το θεωρουν οτι ξερουν να οδηγουν κι ολας... και ειναι "μαγκια" αυτο... φιλαρακι μην ακους κανεναν ! παρε οτι σου αρεσει!!! και εγω Ζ750 ειχα και με 200 πηγαινα κλπ...ωραιο μηχανακι πολυ γκαζι κλπ...το βαρεθηκα ομως... ειναι αναλογος και στον ανθρωπο ετσι???πλεον με το bobber που εχω απλα απολαμβανω την βολτα μου ! και οταν λεω την απολαμβανω με ΟΛΗ την σημασια της λεξης... αλλα οπως ειπα και πριν...μην ακους κανεναν ! παρε αυτο που γουσταρεις !!!! γιατι μετα θα το μετανιωσεις...

φιλικα παντα ετσι... δεν εχω να χωρισω με κανενα τπτ μια παρεα ειμαστε ολοι μαζι ! :)

Nemoukos
11/04/2013, 23:21
Δεν είμαι τόσο αρχάριος ρε παιδιά...είχα ένα πιστιάρικο yzf 125,του πατέρα μου το honda nx 250 έχω οδηγήσει r6,έχω οδηγήσει αρκετά χιλιόμετρα τσοπεράκι 125,έχω πάει endurada με crf 450 και με crm 250,έχω οδηγήσει 1400cc custom με moter harley(με τρόμαξε στην αρχή και μου φαινόταν πολύ βαρύ άλλα μια βολτίτσα χαλαρή το πήγα και ένιωσα τί πάει να πει μηχανή)

xristos x
12/04/2013, 00:09
Να προσθέσω κι εγώ άλλο ένα συν στα «τσοπερ» και ειδικά σε κάνα steed 400 η κάνα shadow 600 ... (τη θέση του Ρεμπελ της φωτογραφίας μου πήρε ένα v Strom, καλό χρυσό δεν λέω αλλά ακόμα μου λείπουν οι βόλτες με το πρώτο και μετανιώνω που δεν το κράτησα σαν δεύτερο έστω)

TROOPER
12/04/2013, 09:49
@pipe smoker (σημερα εχεις την τιμητικη σου μου φαινεται. :lol: )

στο γιατι τοσο μενος με τα τσοπερ.
1.γιατι ΔΕΝ ειναι τσοπερ (οπως πολυ σωστα ειπε ο σαπιλας).
2.γιατι οι αναβατες τους ειναι ντεμεκ και επειδη θελεις αιτιολογηση θα σου γραψω να μην παραπονιεσαι.ενα τετοιο μοτερ φτιαχτηκε για εναν λογο.να πηγαινει coast to coast. αρα ο αναβατης ενος τετοιου μοτερ ειναι φτιαγμενος για τον δρομο.εδω οι αναβατες ειναι φτιαγμενοι για να καθρεφτιζονται στα νικελα και καθε 2 μερες πλυσιμο-γυαλισμα και μοστρα στο alligator.
3.γιατι ενα τετοιο πραμα δεν κανει για τπτ σε μια χωρα σαν την ελλαδα που εχει εθνικο δικτυο ιδιο με το αστικο δικτυο της νεας υορκης και αν πας να βαλεις το πραμα αυτο στην Κ874568345748 πηγαινοντας για προυσο θα πρεπει να αρχισεις να κοβεις το τιμονι (με μπιλια) απο την στιγμη που θα σκεφτεις να ξεκινησεις για την εκδρομη και να περασεις και απο ενα κεπ για την αιτηση σου.
4.γιατι δεν εχει γκαζι
5.γιατι δεν εχει φρενο
6.γιατι δεν εχει κανει διαιτα
7.γιατι δεν ειναι θεση οδηγησης αυτη
7.γιατι δεν μου αρεσουνε (πλην ελαχιστων κοματιων τους) οι motorhead
8.γιατι (αν και μου αρεσουνε) οι manowar χρησιμοποιουνε τις περι ου ο λογος μοτοσυκλετες για ποζερια
9.γιατι η αμερικανια στα μερη μας ειναι καρακιτσαριο
10.γιατι τα ειδα ολα/ους μαζεμενα/ους στους thin lizzy και......................................ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!:lol:

:wave2:

υ.γ.αν ημΑνε περα απο το αυλακι θα γουσταρα να εχω ενα τετοιο πραμα. τωρα απλα ειναι για γελια η φαση. παρ ολα αυτα αν δεις την απαντηση μου παραπανω λεω στον φιλο να παει για τσοπεροειδες ;) :wave2:

Nemoukos
12/04/2013, 10:16
Για να γίνω ξεκάθαρος, αν πάρω κανένα custom το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γύρω προς στυλ bobber που είναι πολύ λιτό στυλ.Το στυλ ape hanger και νικελιά στο φουλ δεν μου αρέσει και νομίζω πως στην Ελλάδα δεν ταιριάζει καθόλου, γιατί πολύ απλά δεν είμαστε στο America και οι δρόμοι μας δεν είναι 3.000 χιλιόμετρα ευθεία :)

bulmont
12/04/2013, 10:23
Με λίγα λόγια υστερούν σε όλους τους τομείς που ενδιαφέρουν εναν μοτοσυκλετιστή, εκτός απο το look και τον ήχο, οπου και αυτα είναι υποκειμενικά.


Με τα υπόλοιπα του κειμένου σου ειμαι απόλυτα σύμφωνος. Στά γραφόμενά σου όμως σε σχέση με το τί
ενδιαφέρει κάθε μοτοσυκλετιστή επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Γιατί δέν έχουμε όλοι τα ίδια στάνταρ........

TROOPER
12/04/2013, 10:25
Για να γίνω ξεκάθαρος, αν πάρω κανένα custom το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γύρω προς στυλ bobber που είναι πολύ λιτό στυλ.Το στυλ ape hanger και νικελιά στο φουλ δεν μου αρέσει και νομίζω πως στην Ελλάδα δεν ταιριάζει καθόλου, γιατί πολύ απλά δεν είμαστε στο America και οι δρόμοι μας δεν είναι 3.000 χιλιόμετρα ευθεία :)

ναι αγορινα.σε επιασα και γι' αυτο σου ειπα να πας για το τσοπεροειδες :beer:

Da.Vintage
12/04/2013, 11:03
ναι αγορινα.σε επιασα και γι' αυτο σου ειπα να πας για το τσοπεροειδες :beer:

Μην τον ακούς προσπαθεί να τους κάνει όλους να πάρουν τσόπερ για να είναι απο defalt πιο γρήγορος!:lol:


Η bobberies είναι της μόδας αλλά έχε υπ'όψιν οτι θέλουν αρκετό μαρούλι για να γίνουν λιτές...
:beer:

Drake Ramore
12/04/2013, 11:12
Η bobberies είναι της μόδας αλλά έχε υπ'όψιν οτι θέλουν αρκετό μαρούλι για να γίνουν λιτές...
:beer:


Όχι ρε συ! Αν πραγματικά πάει κάποιος να φτιάξει ένα bobber και ψιλοπιάνουν τα χέρια του, θα χρειαστεί 600-700 ευρώ για του δώσει όψη bobber και μια προσωπική πινελιά. Άντε και 1500-2000 η αγορά της μότο, με λιγότερα από 2500 ευρώ θα έχει μια μοναδική σε όψη μοτοσυκλέτα.

TROOPER
12/04/2013, 11:23
Μην τον ακούς προσπαθεί να τους κάνει όλους να πάρουν τσόπερ για να είναι απο defalt πιο γρήγορος!:lol:

.............

ματσα!

:lol:

sapila racing
12/04/2013, 11:40
Όχι ρε συ! Αν πραγματικά πάει κάποιος να φτιάξει ένα bobber και ψιλοπιάνουν τα χέρια του, θα χρειαστεί 600-700 ευρώ για του δώσει όψη bobber και μια προσωπική πινελιά. Άντε και 1500-2000 η αγορά της μότο, με λιγότερα από 2500 ευρώ θα έχει μια μοναδική σε όψη μοτοσυκλέτα που δεν κάνει για τίποτα. .

Στό φτιαξα. :lol:

Drake Ramore
12/04/2013, 11:46
Στό φτιαξα. :lol:

:lol:
:lol:
:lol:
:lol:
:lol:
Μου 'φυγε ο καφές από την μύτη!:p

pipe_smoker
12/04/2013, 11:48
7.γιατι δεν μου αρεσουνε (πλην ελαχιστων κοματιων τους) οι motorhead


Οι steppenwolf (http://www.youtube.com/watch?v=mJS8j9YYB9w) όμως? :D

Κι εγώ είδα μαζεμένες καμιά 200αριά:lol: στους zz top. Άλλες μου άρεσαν. Άλλες.......:uplate::yuck::a020: Νέον και cd player, ντίσκο τσουτσούνι το είχε κάνει το χαρλεΐδι.

Ευχαριστώ για την ανάλυση:beer:

TROOPER
12/04/2013, 12:00
Οι steppenwolf (http://www.youtube.com/watch?v=mJS8j9YYB9w) όμως? :D

Κι εγώ είδα μαζεμένες καμιά 200αριά:lol: στους zz top. Άλλες μου άρεσαν. Άλλες.......:uplate::yuck::a020: Νέον και cd player, ντίσκο τσουτσούνι το είχε κάνει το χαρλεΐδι.

Ευχαριστώ για την ανάλυση:beer:

:beer::beer::beer::beer:

endopandou
12/04/2013, 12:17
Οι steppenwolf (http://www.youtube.com/watch?v=mJS8j9YYB9w) όμως? :D

Κι εγώ είδα μαζεμένες καμιά 200αριά:lol: στους zz top. Άλλες μου άρεσαν. Άλλες.......:uplate::yuck::a020: Νέον και cd player, ντίσκο τσουτσούνι το είχε κάνει το χαρλεΐδι.

Ευχαριστώ για την ανάλυση:beer:

Ωραίο και ταιριαστό τραγουδάκι pipe.:) Κάπου στην αρχή λέει ''looking for adventure'' (εννοώντας τυχοδιωκτισμό) εξηγώντας ακριβώς αυτό που λένε τα παιδιά.
Αυτές οι μοτοσυκλέτες είχαν νόημα για ανθρώπους με εντελώς διαφορετικές συνήθειες και οπτικές ζωής. Την σήμερον ούτε καν σε Αμερικανούς δεν απευθύνονται στην πραγματικότητα αφού η νέες γενιές ακόμα και εκεί μόνο easy riders δεν είναι.
Την ιδέα που πρεσβεύουν λοιπόν αν θέλει να ακολουθήσει κάποιος πάσο, αλλά να ξέρει πως δεν υπάρχει επαφή εκείνων των εποχών με τις δικές μας συνήθειες.

Απο την στιγμή που δεν συγκρίνονται σε τομείς άνεσης και ασφάλειας με άλλου τύπου μοτοσυκλέτες, μόνο το πουλ μουρ μένει σαν λόγος για τέτοια αγορά. Το οποίο δεν είναι ακριβώς κατακριτέο αν αναλογιστούμε πως και οι περισσότεροι απ τους ''άλλους'' το λαμβάνουμε σοβαρά υπ όψιν...

bulmont
12/04/2013, 12:25
http://www.youtube.com/watch?v=GN6eTXA0VlI

Bradipous
12/04/2013, 14:16
287427

:beer:

bulmont
12/04/2013, 14:20
287427

:beer:




+ 1000000000

Nemoukos
12/04/2013, 15:23
Έτσι ακριβώς φίλε μου :beer:

guzzistas
12/04/2013, 15:52
287427

:beer:

:beer::beer:

Hell_Rider
12/04/2013, 20:32
http://www.youtube.com/watch?v=E8c7l5fh2LM

:beer:

yianyian
13/04/2013, 12:19
287427
Μπράβο!