PDA

View Full Version : Πίσω φρένο και «κωλιές»



johnpan
03/10/2005, 02:33
Έχω παρατηρήσει στις λεγόμενες «κωλιές» με το πίσω φρένο, ακόμα και από την εποχή που έκανα ποδήλατο, πως άμα πηγαίνεις με κωλιά με αρκετή ταχύτητα, και γυρίσει αρκετά στο πλάι, τότε όταν αφήσεις το (πίσω) φρένο, το όχημα κάνει ένα απότομο τίναγμα καθώς ευθυγραμμίζεται, που είναι αρκετά δυνατό ώστε να σε πετάξει από πάνω του.

Το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ? Πώς σώνεται? Αφήνουμε το φρένο πολύ απαλά? Τραβάμε γκάζι? Φρενάρουμε με το μπροστινό πριν αφήσουμε το πίσω?

Ευχαριστώ

Xlitos
03/10/2005, 03:42
Κρατάς τον συμπλέκτη,πατάς δυνατά πίσω φρένο και τον αφήνεις μειώνοντας την πίεση στο πίσω φρένο.Τώρα πόσο εξαρτάται εσύ θα το βρεις.Ελέγχεις με το τιμόνι και αφήνεις το φρένο του κινητήρα να κάνει τα υπόλοιπα(θα τον κρατήσει για λίγο μπλοκαρισμένο και μετά θα τον βάλει στην θέση του..).Προσπάθησε να κρατάς ψηλά τις στροφές(συμπλέκτη,κατεβάζεις μια,πατάς πίσω φρένο,αφήνεις συμπλέκτη) κάνει το γλύστρημα πιο προοδευτικό.
Τώρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου η άσφαλτος δεν ευννοεί καθόλου τέτοιες καταστάσεις.Μια περίπτωση είναι στην βροχή(δεν νομίζω να είσαι τόσο παρανοϊκος για να το δοκιμάσεις εκεί) και γενικά κάτι παράξενα οδοστρώματα όπου το καταλαβαίνεις κάνοντας μια μικρή δοκιμή με πολύ λίγα χιλιόμετρα.Γενικα τσεκάρεις πρώτα με λίγα χλμ και μετά δοκιμάζεις.Όσο πιο ελαφρύ μηχανάκι έχεις και όσο καλύτερο μοχλό στο τιμόνι(π.χ supermoto) τόσο πιο εύκολο.

KaTaNaS
03/10/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Έχω παρατηρήσει στις λεγόμενες «κωλιές» με το πίσω φρένο, ακόμα και από την εποχή που έκανα ποδήλατο, πως άμα πηγαίνεις με κωλιά με αρκετή ταχύτητα, και γυρίσει αρκετά στο πλάι, τότε όταν αφήσεις το (πίσω) φρένο, το όχημα κάνει ένα απότομο τίναγμα καθώς ευθυγραμμίζεται, που είναι αρκετά δυνατό ώστε να σε πετάξει από πάνω του.

Το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ? Πώς σώνεται? Αφήνουμε το φρένο πολύ απαλά? Τραβάμε γκάζι? Φρενάρουμε με το μπροστινό πριν αφήσουμε το πίσω?

Ευχαριστώ


einai ena eidos High side !!!


me pollaaa an thn patheis katalathos (giati mallon gia to katalathos -frenarisma panikou -tsarouxia sto pisw kai kopsimo timoni se kapoia kateythinsh!)

dyskola swnesai!


diaforetika, ta tou HOT_DOG swsta einai , einai pseipou o tropos enarjhs plagiolisthishs SM!


kalytera me to mhxanaki sou na mh to dokimaseis!


elegxomeno pisw freno genika na exeis kai otan eisai dikabalos mporei na to ayjhseis ligo xwris na fobhtheis to mplokarisma!

johnpan
03/10/2005, 12:03
Σε φρενάρισμα πανικού όταν μπλοκάρει ο πίσω τροχός το νιώθω και το αφήνω εγκαίρως πριν γυρίσει πολύ στο πλάι ώστε να γίνει επικύνδυνο.

Μιλαω για την περίπτωση που θέλω επίτηδες να φρενάρω με highside.

Είχα διαβάσει κάποτε ένα παιδί από εδώ με ένα bross είχε γλυτώσει από ένα ταξί που κοκάλωσε ξαφνικά με αυτό τον τρόπο, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Η μοτοσυκλέτα μετατοπίζεται λίγα εκατοστά με αυτό το φρενάρισμα, σα να στρίβει, και έτσι πέρασε σε απόσταση φιλερ από το ταξί.

Αλλά στην πραγματικότητα, απλά θέλω να μάθω αυτό το κολπάκι για να βγάζω γουστα.

KaTaNaS
03/10/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


Αλλά στην πραγματικότητα, απλά θέλω να μάθω αυτό το κολπάκι για να βγάζω γουστα.


epeidh to pio pithano einai na bgaleis fragka apo thn tseph sou asto kalytera!


an epimeneis, fora ejoplismo, phgaine sthn pista kart pros loutsa (ejw apo ta spata) pou einai kai dwrean kai kane dokimes se mia strofh , ekei einai oti prepei!


an peseis omws , epeses!

meta mh stenoxwrhtheis gia lakoubes se ntepozito, strabw timoni, spasmenes manetes!


de kanei to mhxanaki sou gia tetoia!




ayto pou thewrw swstyo kai ajio problhmatismou einai to gegonos oti exeis syneidhtopoihsei pws tis perissoteres fores einai pio xrhsimo na prospathoume se kapoio atyxes symban na apofygoume to ekastwte empodio akomh kai me anoigma tou gkaziou para na skeftoume amyntika kai na pesoume sta frena kai sthn synithesterh periptwsh na xasoume ton elegxo!


gia na trabhjeis kolia kai na plagiolisthiseis thn moto sou theleis mpotes me poly kalh sthrijh astraggalou, megalh klish sth motosykleta, kai ply dynamh gia na katafereis na damaseis thn adraneia ths moto


genikws pramata ews kai adynata!

sniper
03/10/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Σε φρενάρισμα πανικού όταν μπλοκάρει ο πίσω τροχός το νιώθω και το αφήνω εγκαίρως πριν γυρίσει πολύ στο πλάι ώστε να γίνει επικύνδυνο.

Μιλαω για την περίπτωση που θέλω επίτηδες να φρενάρω με highside.

Είχα διαβάσει κάποτε ένα παιδί από εδώ με ένα bross είχε γλυτώσει από ένα ταξί που κοκάλωσε ξαφνικά με αυτό τον τρόπο, αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Η μοτοσυκλέτα μετατοπίζεται λίγα εκατοστά με αυτό το φρενάρισμα, σα να στρίβει, και έτσι πέρασε σε απόσταση φιλερ από το ταξί.

Αλλά στην πραγματικότητα, απλά θέλω να μάθω αυτό το κολπάκι για να βγάζω γουστα.

Εσύ δεν θες να αναπαραστήσεις highside αλλά να κάνεις την μηχανή να ντριφτάρει ο πίσω τροχός. Εφόσον θες σώνει και καλά να το μάθεις πως γίνεται τότε μόνο σε ελεγχόμενο τόπο (πίστα κλπ) και με τον απαραίτητο εξοπλισμό. Να είσαι και προετοιμασμένος να φας και καμμιά τούμπα.....

Το Highside είναι απο της τρομαχτικότερες εμπειρίες που μπορεί να ζήσει ένας αναβάτης μηχανής και ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να το κάνει επίτηδες. Δεν φρενάρεις με Highside... Το μηχανάκι σε πετάει ΒΙΑΙΑ από πάνω του και μετά συνεχίζει μόνο του, όπως μπορεί....

:smokin:

Tigas
03/10/2005, 12:46
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ JOHNPAN ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ, ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜEΙΩΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ.
ΜΕ ΤΟ CBR ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΛΜ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΠΤΩΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΟΣΟ 2 ΠΑΠΙΑ :D

ΜΕ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝ ΣΤΟ ΣΕΦ Η ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΝΗΘΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΦΕΡΙΚ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΟΥ.
ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 100km+ ,ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο VALENTINO ROSSI :lol: .

OldMan
03/10/2005, 12:54
:wave2: :wave2: :wave2:

Sniper μίλησε την γλώσσα της αλήθειας (Ούνγκ...):lol:

Κάτι αναφορές που γίναν στο μπροστινό φρένο, να ΜΗΝ περάσουν από κανενός το μυαλό !!!

Ο πίσω τροχός, όταν ξαναποκτήσει πρόσφυση, θέλει να κινηθεί προς την κατεύθυνση του άξονα κίνησής του, που είναι διαφορετικός από αυτόν του μπροστινού (λόγω "διπλώματος").

Αν φρενάρεις με το μπροστινό, αντί να αφήσεις τον μπροστά τροχό να "τραβήξει" τον πίσω στην πορεία που δείχνει το τιμόνι, αναγκάζεις την μηχανή να πάρει κατεύθυνση τέτοια που (σε ακραία περίπτωση) να σε πετάξει από πάνω της (...ΔΕΝ είναι High siding ...)

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
03/10/2005, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B (...ΔΕΝ είναι High siding ...)

[/B]


ok, thnx gia thn dieukrinhsh, kakws egw xrhsimopoihsa ayth thn ennoia!


:wave2:

kawasaki ZX-12
03/10/2005, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Sniper μίλησε την γλώσσα της αλήθειας (Ούνγκ...):lol:

Κάτι αναφορές που γίναν στο μπροστινό φρένο, να ΜΗΝ περάσουν από κανενός το μυαλό !!!

Ο πίσω τροχός, όταν ξαναποκτήσει πρόσφυση, θέλει να κινηθεί προς την κατεύθυνση του άξονα κίνησής του, που είναι διαφορετικός από αυτόν του μπροστινού (λόγω "διπλώματος").

Αν φρενάρεις με το μπροστινό, αντί να αφήσεις τον μπροστά τροχό να "τραβήξει" τον πίσω στην πορεία που δείχνει το τιμόνι, αναγκάζεις την μηχανή να πάρει κατεύθυνση τέτοια που (σε ακραία περίπτωση) να σε πετάξει από πάνω της (...ΔΕΝ είναι High siding ...)

:wave2: :beer: :wave2:

αυτο δεν ειναι το λεγομενο tap slaping?
οταν ο πισω τροχος κινηθει προς την κατευθυνση του αξονα κινησης την κλωτσια την τρως απ το ντεποζιτο και γι αυτο σε πεταει!!!
μια λυση ειναι να κατσεις επανω στο ντεποζιτο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να σωθεις!!!

(oldman αν κανω καπου λαθος διορθωσε με)

OldMan
03/10/2005, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ok, thnx gia thn dieukrinhsh, kakws egw xrhsimopoihsa ayth thn ennoia!
:wave2:

:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε Σταύρε, άμα πάς με "τα μάτια" πάνω στην μπαριέρα, παίζει ρόλο αν το έπαθες από high-siding ή από tank-slapping ???

:wave2: :beer: :wave2:

toyota
03/10/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
αυτο δεν ειναι το λεγομενο tap slaping?


tank slaping

sonic22
03/10/2005, 13:25
3 pragmata an kai exoun janaejigithei se allo post...
tank-slaping, high-siding, low-siding

tank-slaping einai otan to timoni arxizei kai kouniete viaia kai anejelegxta sta apotoma anoigmata tou gaziou logo elafrwmatos tou mprostinou sistimatos (se sindiasmo me anomalies tou dromou)

high-siding otan xanei o piso troxos tin prosfisi kia tin xanavriskei apotoma ektojevontas se panw apo tin mixani

low-siding otan feugeis glistrontas glika sinithso apo xasimo tou mprostinou...

elpizw na ta lew arketa katanoita kai swsta...


p.s.
-arithmitiko paradigma thelete??:D
-OXI:rotflmao:
-:evil: :evil: kakoi anthrwpoi :mad: :sad: :mad:

p.s. kai kati sxetiko me to thema...
to provlima einai pws to mixanaki sou einai arketa vari kai etsi oi adidraseis tou tha einai poli viaies... kalitera na proponitheis me kapoio eduraki or genika kati pio elafri se kleisto xwro (adio parking opws sou ipane) kai me prostateutiko ejoplismo!!
:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
03/10/2005, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Ρε Σταύρε, άμα πάς με "τα μάτια" πάνω στην μπαριέρα, παίζει ρόλο αν το έπαθες από high-siding ή από tank-slapping ???



mono gia na jereis katopin ti de prepei na janakaneis!!!:rotflmao:


eprepe na paradexthw to lathos mou gia na mh mperdeytoun oi anagnwstes apo thn amatheia mou!

kawasaki ZX-12
03/10/2005, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
tank slaping

οκ!!thanks για τη διορθωση δεν θυμομουν

πως γραφεται:wave2:

johnpan
03/10/2005, 14:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βασικά δεν έχω δοκιμάσει ντριφτ με το cbf μου, με πάνω από 40 χλμ. και ούτε σκοπεύω. Εκανα όμως πάρα πολλά ντριφτ με το ΑΧ-1 που είχα πριν, και το ακινητοποιούσα από πολλά χλμ μέσα σε πάρκινγκ. Μια φορά δοκίμασα να αφήσω το φρένο πριν σταματήσω τελείως, και έφυγα πετώντας! Εσπασε μονο μια μανέτα.

Απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώνω αυτό το τίναγμα. Σκεφτομουν μήπως γίνεται με γκάζι την ώρα που αφήνω το φρένο...

OldMan
03/10/2005, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
..high-siding otan xanei o piso troxos tin prosfisi kia tin xanavriskei apotoma ektojevontas se panw apo tin mixani...


:look: :rolleyes: :look:

Να και μια (σπανιοτάτη...) περίπτωση που ο Sonic22 ΔΕΝ χρειάζεται τα χάπια του...:lol:

(Μην παίρνεις θάρρος Sonic, γιατί κατά βάθος μ@λακία είπες...).

Ο διαχωρισμός του high-siding από την "σαβούρδα" έγκειται στο ότι το πρώτο προκαλείται από την απότομη πρόσφυση που (ξανά)αποκτάει ο πίσω τροχός, ο οποίος την είχε χάσει λόγω αυξημένης ισχύος (μπαντιλίκι...) και έχει την τάση να "σπρώξει" την μηχανή προς τον άξονα κίνησης που βρίσκεται αυτός (ο τροχός) την συγκεκριμένη στιγμή, ενώ η "σαβούρδα" προκαλείται από το σταμάτημα "γλυστρίματος" (λόγω μπλοκαρίσματος) του τροχού (σαν να βρήκε εκείνη την στιγμή πάνω σε εμπόδιο...).
.
.
.
.
.
Μάλλον δεν ήμουν σαφής (τι περίεργο..??)

OldMan
03/10/2005, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
..Απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώνω αυτό το τίναγμα. Σκεφτομουν μήπως γίνεται με γκάζι την ώρα που αφήνω το φρένο...

Γίνεται, αλλά όχι νωρίτερα από την στιγμή που θα σταματήσει (σχεδόν) το ντριφτάρισμα (αλλοιώς δημιουργείς ζεύγη δυνάμεων - 3 για την ακρίβεια... - οι συνισταμένες των οποίων (ανά δύο..) δεν έχουν την ίδια διεύθυνση !!!)
.
.
.
.
.
.Αξιοθαύμαστη σαφήνεια ο π@υστης, εεε...???
:wave2: :beer: :wave2:

Tigas
03/10/2005, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γίνεται, αλλά όχι νωρίτερα από την στιγμή που θα σταματήσει (σχεδόν) το ντριφτάρισμα (αλλοιώς δημιουργείς ζεύγη δυνάμεων - 3 για την ακρίβεια... - οι συνισταμένες των οποίων (ανά δύο..) δεν έχουν την ίδια διεύθυνση !!!)
.
.
.
.
.
.Αξιοθαύμαστη σαφήνεια ο π@υστης, εεε...???
:wave2: :beer: :wave2:

ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΣΥ, ΤΙΓΚΑΣ , ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ ΩΣ Ο ΤΟΥΜΠΑΣ, ή Ο ΚΑΣΚΑΝΤΕΡ :lol:

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ :lol:

sonic22
03/10/2005, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο διαχωρισμός του high-siding από την "σαβούρδα" έγκειται στο ότι το πρώτο προκαλείται από την απότομη πρόσφυση που (ξανά)αποκτάει ο πίσω τροχός, ο οποίος την είχε χάσει λόγω αυξημένης ισχύος (μπαντιλίκι...) και έχει την τάση να "σπρώξει" την μηχανή προς τον άξονα κίνησης που βρίσκεται αυτός (ο τροχός) την συγκεκριμένη στιγμή, ενώ η "σαβούρδα" προκαλείται από το σταμάτημα "γλυστρίματος" (λόγω μπλοκαρίσματος) του τροχού (σαν να βρήκε εκείνη την στιγμή πάνω σε εμπόδιο...).
[/SIZE]

gia na do an to katalava
kai stis dio periptwseis glistrame kai to glistrima stamata apotoma

sto h-s omws i dinami pou katanalwthike se driftarisma epanerxete sproxnontas tin mixani mas isia kai emeis sinexizoume pros alli diethinsi? gi auto i mixani sinexizei euthia xwris emas e?

enw sto savouroma i mixani mporei kai na mas akolouthisei peftontas pros tin antitheti meria apo opou itan plagiasmeni... e?

pantos kai ta dio san h-s ta lene oi jenoi or kanw lathos?

ade kalorizikos!! :beer: :beer: :beer:

OldMan
03/10/2005, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia na do an to katalava
kai stis dio periptwseis glistrame kai to glistrima stamata apotoma

sto h-s omws i dinami pou katanalwthike se driftarisma epanerxete sproxnontas tin mixani mas isia kai emeis sinexizoume pros alli diethinsi? gi auto i mixani sinexizei euthia xwris emas e?

enw sto savouroma i mixani mporei kai na mas akolouthisei peftontas pros tin antitheti meria apo opou itan plagiasmeni... e?



ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ...!!! :look: :look: :look:

Συννενοηθήκαμε !!!

Μωρή κ@υφαλίτσα, μήπως με καλοπιάνεις, λόγω προσφάτων εξελίξεων ..???

sonic22
03/10/2005, 16:20
:D :D :D :D

ides ama thelw...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
03/10/2005, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΜΙΛΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΣΥ, ΤΙΓΚΑΣ , ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ ΩΣ Ο ΤΟΥΜΠΑΣ, ή Ο ΚΑΣΚΑΝΤΕΡ :lol

Ρε Σταύρε, όλοι μας (λίγο - πολύ) τα "έχουμε φάει" τα κεφάλια μας...

Άμα την ψάχνουμε και λίγο στο "πως" και το "γιατί", όλο και κάτι θα γλυτώσουμε...

(Μιλάω εγώ τώρα..., που πέρσι το καλοκαίρι, έμεινα 25 μέρες στο κρεβάτι και άλλες 45 με πατερίτσες, από πτώση σε βρεγμένο με 10 χλμ/ώρα !!!) :lol: :sad: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
...ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ :lol:

Έχω κανα-δυό πράγματα στο μυαλό μου, αλλά αν τα γράψω, μέχρι και ο Πόντιος θα μας "σφάξει" ..!!!

:wave2: :beer: :wave2:

downhill
03/10/2005, 17:42
Την Τετάρτη στο δρόμο απο την Αγ.Βαρβάρα προς το PRAKTIKER της Ιεράς οδού,χρειάστηκα να πατήσω απότομα το πίσω φρένο,λόγω της εξόδους ενός κόπανου απο ενα στενό στα 30μ...Ευτυχώς που δεν είχε παρκαρισμένα αμάξια...μιλάμε για μεγάλη διάρκεια πλαγιολίσθησης...Και όλα αυτά με το AX-1!Βασικό είναι να κοιτάς προς την επιθυμητή πορεία.Σώνεται πιο εύκολα...

johnpan
04/10/2005, 11:55
ωραία για πες μας λοιπόν πώς το ευθιγράμμισες μιας και το κουβεντιάζουμε. Εκτός αν είχες σταματήσει τελείως..

downhill
05/10/2005, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ωραία για πες μας λοιπόν πώς το ευθιγράμμισες μιας και το κουβεντιάζουμε. Εκτός αν είχες σταματήσει τελείως..

Σε μένα απευθύνεσαι;

johnpan
05/10/2005, 13:53
Ναι ναι και δε βλέπω την ώρα για την απάντησή σου!

sniper
05/10/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Σε μένα απευθύνεσαι;

Περιμένουμε με αγωνία....


:look:

downhill
05/10/2005, 14:41
Αφού απευθύνεσαι σε μένα θα σού πω.
Το βασικό είναι να κρατάς σε κάθε στιγμή το τιμόνι προς την επιθυμητή πορεία.Αν παρ'όλ'αυτά συνεχίσει η πλαγιολίσθηση,ένα μικρό στρίψιμο του τιμονιού περισότερο απο την επιθυμητή πορεία,θα ωθήσει το πίσω μέρος προς την αντίθετη πλευρά.Απαιτεί στιγμιαία αντίδραση τη στιγμή που ο πίσω τροχός έρχεται στην ευθεία με μικρό ανάποδο τιμόνι για να ισοροπήσει η μηχανή.Σημαντικό είναι να μην κλείσεις το γκάζι διότι τότε το φρένο του κινητήρα σε στέλνει αδιάβαστο.
Αυτά έκανα.Μη νομίζει κανείς ότι είμαι ο SUPER οδηγός.Όχι,καμιά σχέση.Απλώς όταν οδηγάω σκέφτομαι,και δεν οδηγάω μηχανικά.Κι επειδή θεωρώ πως ο δρόμος είναι ένα πεδίο μάχης,προσπαθώ να έχω όλες τις αισθήσεις μου σε διαρκή εγρήγορση.Αρκετές πλαγιολισθήσεις-άθελά μου,δεν είμαι ο Rossi (και ούτε πρόκειται να γίνω)-είχα κάνει με ένα ZXR250 που είχα.Θυμάμαι μια που με έκλεισε ένας ταρίφας πατησίων και Λ.Αλεξάνδρας αλλά έσωσα την πτώση.Πάντα πρέπει να περιμένεις και να μην αιφνιδαστείς.Ο αιφνιδιασμός είναι καταστροφικός.

GyPsy
05/10/2005, 15:38
Προσωπικά θεωρώ θαύμα το να γλιτώσεις τη σαβούρδα με

το ντριφτ εάν έχεις κλιπόν...

Εάν έχεις καρατιμόνα τα ποσοστά ανεβαίνουν...

Και αυτό με πολύ λίγα χλμ...

Όσο πιο βαριά είναι η μοτό τοσο το χειρότερο.

Και βέβαια ο πίσω τροχός να είναι οσο το δυνατόν

ευθυγραμισμένος με τον μπροστά,αφού όταν αφήσουμε το

φρένο ή γενικά όταν βρει πρόσφυση ο πίσω τροχός,

λόγο αδράνειας της μοτό που ντριφτάρει,η δύναμη που

θα ασκηθεί,και θα είναι ΠΟΛΥ μεγαλη, θα είναι κάθετη στον

πίσω τροχό....

Περιμένω φατούρο:D :D :D

GyPsy
05/10/2005, 15:41
Είμαι σίγουρος οτι εκανα καπου λάθος

Αλλα είμαι επίσης σίγουρος οτι θα με διορθώσει ο OLDMAN :D :D

Washer
07/10/2005, 20:19
Poly endiaferonta osa eipate.

Exei kapoios na proteinei kapoio sxetiko biblio h post sto internet pou na perigrafei pio analytika pws mpaineis me drift stis strofes?

Epishs ayth h texnikh se ti eidous strofes se boh8aei kai pws diaforopoieis th grammh pou pairneis gia na kerdiseis ta megista?

Basika den mporw na katalabw an to driftarisma sthn eisodo ths strofhs einai aparaithto gia na pas pio grhgora me supersport mhxanh h to kanoun gia na tous dinetai h dynatothta na allaxoun grammes kai na kleisoun tous pisw.
Milaw fysika gia agwnistikh odhghsh kai me bash ta osa exw dei (pou einai liga) mexri twra.

Washer

KaTaNaS
08/10/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Washer
Poly endiaferonta osa eipate.

Exei kapoios na proteinei kapoio sxetiko biblio h post sto internet pou na perigrafei pio analytika pws mpaineis me drift stis strofes?

Epishs ayth h texnikh se ti eidous strofes se boh8aei kai pws diaforopoieis th grammh pou pairneis gia na kerdiseis ta megista?

Basika den mporw na katalabw an to driftarisma sthn eisodo ths strofhs einai aparaithto gia na pas pio grhgora me supersport mhxanh h to kanoun gia na tous dinetai h dynatothta na allaxoun grammes kai na kleisoun tous pisw.
Milaw fysika gia agwnistikh odhghsh kai me bash ta osa exw dei (pou einai liga) mexri twra.

Washer


συγνώμη άλλα όλα τα παραπάνω πόστ αφορούν το πίσω φρένο, πράγμα με το οπόίο δεν έχει να κάνει το ντρίφτ !


το ντρίφτ επιτυγχάνεται με κατέυασμα 2 ταχυτήτων συνήθως για να επιτευχθεί αρκετή διαφορά ταχύτητας κινούμενου τροχού, και αποσυμπλέκεις σταδιακά , έτσι στην ουσία μπλοκάρει ο πίσω τροχός, με συνοδεία μπροστινού (προκειμένου να ελαφρύνει το πίσω ελαστικό και να ξεκολλήσει πιο έυκολα!) μέχρι να ξαναβρεί την επαρκέι ταχύτητα η μοτο και να συμβαδήσει με τον πίσω τροχό.



μη το κάνετε σπίτι σας. πονάει!!!:rotflmao:

OldMan
08/10/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Είμαι σίγουρος οτι εκανα καπου λάθος

Αλλα είμαι επίσης σίγουρος οτι θα με διορθώσει ο OLDMAN :D :D

:mad: :D :mad:

Τι είναι ρε ο OldMan ???

Αυτόματος Διορθωτής ??

Και ΔΕΝ έκανες ΠΟΥΘΕΝΑ λάθος !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
08/10/2005, 15:23
να πω κι εγω τη γνωμη μου??

καταρχας για να ντριφταρεις καλο ειναι να εχεις τετραχρονο γιατι με διχρονο εκτος οτι θα το καταπονεις αρκετα δεν θα ειναι και ευκολο να ντριφταρεις καθως ο κινητηρας δε θα πολυφρεναρει τον πισω τροχο.

και το θεμα αυτο ειναι.δεν ντριφταρεις με πισω φρενο αλλα κυριως με κινητηρα.κοινως κατευαζεις μια ταχυτητα η δυο η και περισσοτερες εξαρταται.το πισω φρενο το πατας στην αρχη συνηθως για να αρχισει να ολισθαινει.οκ μπορει να το ψιλοκρατας και κατα την διαρκεια του ντριφτ αλλα αρκετα απαλα.το φρενο δεν ειναι το αυτο καθε αυτο που προκαλει το ντριφταρισμα.εαν ηταν μονο αυτο πολυ απλα θα επεφτες συνεχεια.με φρενο κολιες κανεις.αντε και κανα ψευτομουφαντριφτ λιγων μετρων.

το ζητημα ειναι ο τροχος να εχει καποια προσφυση.με λιγα λογια πχ σε μονοκυλινδρο μια βρισκει προσφυση μια την χανει.

τωρα το ποσο θα ντριφταρει το ελεγχεις και μεσο του συμπλεκτη και μεσο της θεσης του σωματος σου.


ωραια φαση παντως ειναι να ντριφταρεις οπως κανουν μερικες φορες με τα αυτοκινητα. να φλικαρεις. δηλαδη ειναι δεξια η στροφη.ντιφταρεις αντιθετα λες και θες να μπεις σε αριστερη στροφη και μετα αποτομα με την βοηθεια και της αλλαγης φορτιου ας το πω ντριφταρεις προσς την σωστη πλευρα.απλα ειναι απολαυστικο και βοηθαει να ξεκολλησει πιο ευκολα αν η ασφαλτος ειναι παρα πολυ καλη.

......οσο πιο πολυ συμπιεση εχει ο κινητηρας τοσο λιγοτερο κατεβασματα χρειαζοντα συν οτι θα ντρφταρει μεχρι και πανω σε γυαλοχαρτο...λεμε τωρα....


.......οι αριστερες ειναι πιο ευκολη υποθεση(και ψυχολογικα) γιατι μπορεις να βγαλεις το ποδι μπροστα μιας και το ποδοφρενο βρισκεται δεξια.κατανοητο??χαχαχα :rotflmao:

....παντα χρειαζεται καποια κλιση αλλιως και δεν καταφερνεις τιποτα και φαινεσαι σαν χαζος

..α.αν παει να παραφυγει πατα συμπλεκτη..

αυτα have a nice day of drift. :wave2:

Washer
10/10/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz

......οσο πιο πολυ συμπιεση εχει ο κινητηρας τοσο λιγοτερο κατεβασματα χρειαζοντα συν οτι θα ντρφταρει μεχρι και πανω σε γυαλοχαρτο...λεμε τωρα....

αυτα have a nice day of drift. :wave2:

Thanks gia ta comments.

Basika CBR600 exw, opote den yparxei problhma na mplokarw ton pisw.

Ama agorasw oikopedo 8a se enhmerwsw...

Washer