PDA

View Full Version : "Εξαφανίζεται" το λάδι από το FMX!!!



fmx650
06/04/2013, 16:55
Καλησπέρα

Είμαι κάτοχος ενός FMX650 mod 2005 με 29000χλμ πραγματικά.Τη μηχανή την έχω για το δρομολόγιο Σπίτι-Δουλειά-Σπίτι,και σπάνια να πάω κάπου κοντά.

Πριν λίγους μήνες αποφάσισα να αλλάξω μόνος μου τα λάδια μιας και ζήταγαν πολλά τα συνεργεία,κι εν μέσω κρίσης δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις 70€ για λάδια...Έβαλα λάδια Valvoline synthetic 10-40 χωρίς να αλλάξω το φίλτρο μιας και είχε αλλαχτεί στην προηγούμενη αλλαγή.Προχθές που άνοιξα να δω τη στάθμη των λαδιών,διαπίστωσα ότι δεν είχε λάδι στη βέργα!Έβαλα σχεδόν 500ml λάδι,και σήμερα το μεσημέρι διαπίστωσα ότι και αυτό δεν εμφανιζόταν στη βέργα.Να χάνει από την τάπα αποκλείεται διότι είχα βάλει επίτηδες εφημερίδες κάτω από τη μηχανή και ήταν στεγνές.Να το έκαψε εχθές που έκανα συνολικά 30χλμ;Δε θα κάπνιζε σαν τσιμινιέρα;Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα;Σε 1000χλμ θα το πάω σε εξουσιοδοτημένο για σέρβις αλλά μέχρι τότε να μην κολλήσει κανά μοτέρ...

Allst@rf
06/04/2013, 17:02
Μήπως δεν είχες λάβει υποψιν σου στην αλλαγή και την πλήρωση του φίλτρου λαδιού;

Εριξες δλδ μέσα την ποσότητα που προβλέπεται;

Για τα χλμ που έχει κάνει περίεργο μου φαίνεται να θέλει ελατήρια πιστονιου, αλλά ποτέ δε ξέρεις...

fmx650
06/04/2013, 17:03
Έβαλα την ποσότητα που λέει το manual για αλλαγή λαδιών χωρίς αλλαγή φίλτρου

nihristo
06/04/2013, 18:15
διάβασε στο manual πώς γίνεται το τσεκάρισμα των λαδιών και ότι δεν κάνεις κάτι λάθος.

Λευκάδιος
06/04/2013, 19:15
αρχικα κανε οτι λεει ο nihristo.99% το manual γραφει οτι και το manual Dominator 650:
''σε επιπεδο σημειο εκκινηστε τον κινητηρα και αφηστε τον ενα πενταλεπτο.σβηστε ξεβιδωστε τον δεικτη,καθαριστε τον και τοποθετηστε τον(οχι βιδωμα)στον λαιμο.βγαλτε τον και ελεξτε.αν ειναι χαμηλοτερο απο το πανω σημαδι του δεικτη προσθεστε την απαιτουμενη ποσοτητα''

γενικως η μετρηση ποσοτητας λαδιου σε μοτοσυκλετες με ξηρο καρτερ ειναι λιγο μπελαλιδικη.το συμπτωμα που σου παρουσιαστηκε συνηθως γινεται με παλια λαδια και υψηλες θερμοκρασιες του μοτερ.οταν υπαρχουν αυτες οι συνθηκες(παλιο λαδι κλπ)η αντλια λαδιου αντι να στελνει λαδι στην κεφαλη γυρναει το λαδι γυρω απο το σωμα της με καταστροφικα αποτελεσματα για την κεφαλη.

για επιπλεον μετρηση στο manual λεει επισης για ενα βιδακι που ειναι διπλα απο το λεβιε του φρενου(oil level check bolt) που αν την ξεβιδωσεις και δεν ειναι βρεγμενη απο λαδι τοτε θελει συμπληρωμα.προσδωπικα δεν την εχω τσεκαρει ποτε.

ποσοτητα λαδιου:δεν ξερω για το FMX,αλλά για το Dominator η χονδα λεει 1,90ml χωρις φιλτρο, 1,95ml με αλλαγη φιλτρου, 2,3 μετα απο ανοιγμα μοτερ.ε,για να παει ο δεικτης λαδιου στο φουλ πρεπει να βαλω περιπου 2,3(ή και παραπανω):cry:. .το σιγουρο ειναι οτι με τα 2,3lt το μοτερ δουλευει καλυτερα(κιβωτιο ταχυτητων,ηχος,αποδοση).σε Ιταλικο φορουμ για αυτο το μηχανακι αναφερουν τις ιδιες περιπου ποσοτητες λαδιου.

τελος,ο καλυτερος τροπος για τσεκαρισμα σταθμης λαδιου ειναι ο παρακατω απο εναν Γερμανο που το εχει παει πολυ μακρια το θεμα με αυτο το μοτερ.τσεκαρε την ενοτητα Οel http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.technologyplace.de%2Fnx650%2F
286782

MG-KTiNoS
06/04/2013, 19:45
βασικό το ζέσταμα...

mkazo
10/05/2013, 09:53
Φιλαράκι έχω και εγω ενα καταπιεσμένο τερατάκι FMX. Δεν δικαιολογεί καθόλου τέτοια μεγάλη απώλεια.
Εχε υπ'όψιν σου οτι συνολικά πέρνει 2.5 λίτρα λάδι. και η διαδικασία έχει ως εξής.
Βάζεις 1 λίτρο περιμένεις μέχρι να πέσει λιγο, ξαναβάζεις (περίπου 200ml θα πάρει) και μετα το δουλεύεις ρελαντι
συμπληρώνεις μεχρι να έχεις βάλει 2.5lt στο σύνολο και είσαι κομπλέ.
Υ.Γ. Αν δεν το κάνεις αυτό με το ζόρι 1.5lt θα έχει μέσα.

mkazo
10/05/2013, 09:59
Επίσης το φίλτρο λαδιού πέρνει βία 100ml οπότε στην στάθμη θα είσαι λίγο ποιο πάνω απο την μέση
No problemo.

notakos600
10/05/2013, 14:33
Το ίδιο και στο ΧΤ 600 που έχω, τώρα μια φορά στις αρχές που δεν ήξερα και έβαλα παρπάνω λάδι μου το ξέρασε στο φίλτρο αέρα από το σωληνάκι των αναθυμιάσεων, ευτυχώς δλδ.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, κάποιο λάθος κάνεις στην αλλαγή λαδιού και στον έλεγχο. Εξαέρωση από το βιδάκι έκανες για να φύγει ο αέρας από το κύκλωμα;

karellen
10/05/2013, 15:30
Και στο ΧΤΧ τα ίδια κάνει,θέλει ευλαβικότητα στις οδηγίες.
Χαρακτηριστικό των 'ξηρών' κάρτερ.Κάνε ό,τι λέει ο Λευκάδιος.

fmx650
07/07/2013, 16:41
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό.
Τελικά το είχα πάει σε εξουσιοδοτημένο,έκανα λίγα χλμ νωρίτερα το προγραμματισμένο σέρβις,αλλαξε λάδια και φίλτρο και είναι εντάξει.Βεβαίως μέσα σε 1500χλμ από το σέρβις σαν να παρατηρώ ότι έχει φάει λίγο λάδι,θα το πάω αυτές τις ημέρες να το δει ο μηχανικός και θα δούμε.Πάντως ο κινητήρα λειτουργεί άριστα.