PDA

View Full Version : Δεν κρατάει ρελαντί και τραβάει το γκάζι



std
08/04/2013, 08:28
Καλημέρα,

Έχω ένα fz6 του '06. Κάποιες φορές (1 στις 4 περίπου) ξεκινάω το μηχανάκι κανονικά και προχωράω, πάντα νορμάλ στην αρχή μέχρι να ζεσταθεί κάπως, το νιώθω να μου τραβάει το γκάζι (δεν ρολάρει το μηχανάκι) και αν αφήσω το γκάζι με συμπλέκτη σβήνει και δεν κρατάει ρελαντί. Μιζάρω εν κινήσει και έχει την ίδια αντίδραση.
Όταν όμως σταματήσω τελείως, σβήσω την μηχανή, τo κλείνω από το κλειδί και μετά τo ξαναβάζω μπρος τότε δουλεύει κανονικά... προφανώς ξανακάνει τα τσεκ και κάτι ή διορθώνει ή διαβάζει σωστά.

Να προσθέσω ότι το μηχανάκι είναι πολύ προσεγμένο με 15κ χιλιόμετρα. Έκανα πριν κανά μήνα service με αλλαγή λαδιών, μπουζιών και φίλτρων. Το φαινόμενο αυτό το παρουσίαζε και πριν το service και απλά μετά το service δεν άλλαξε τίποτα.

Παρακαλώ για τα φώτα σας εφόσον γνωρίζετε και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει ένα καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο yamaha στην Θεσσαλονίκη που να έχει και διαγνωστικό.

Ευχαριστώ,
Std

sniper
08/04/2013, 09:29
Το πιθανότερο είναι να είναι πρόβλημα του TPS (του 2006 με 15Κ χλμ; ΟΚ)

jpag
08/04/2013, 10:21
tps

std
08/04/2013, 10:58
και πόσο πάει μια αλλαγή TPS? διάβασα για την ανάκληση που είχε κάνει η yamaha αλλά δεν ξέρω αν με πιάνει.

xalias
08/04/2013, 11:00
δεν πληρώνεις τίποτα. ούτε tps ούτε εργασία.
Εγώ άλλαξα δύο φόρές και δεν πλήρωσα τίποτα.

sniper
08/04/2013, 11:00
και πόσο πάει μια αλλαγή TPS? διάβασα για την ανάκληση που είχε κάνει η yamaha αλλά δεν ξέρω αν με πιάνει.

Πήγαινε σ' ένα εξουσιοδοτημένο Yamaha με τη μηχανή (ή την άδεια που γράφει τον αριθμό πλαισίου) και ρώτα. Το πιθανότερο είναι να σε καλύπτει (αν δεν είχε κάνει την αλλαγή ο πρώτος ιδιοκτήτης)

xalias
08/04/2013, 11:04
και ο πρώτος να το έχει αλλάξει δεν παίζει θέμα.
Εγώ στο δικό μου του 04 είχε αλλάξει ο προηγούμενος αλλά ήταν τα πρώτης γενιάς τα οποία έβγαζαν κι εκείνα πρόβλημα και άλλαξα κι εγώ.

std
08/04/2013, 11:14
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. θα το ψάξω και θα ενημερώσω σχετικά μήπως το πάθει και κανάς άλλος.

std
01/05/2013, 09:47
Ένα update,

Με καλύπτει η εγγύηση για αλλαγή TPS και περιμένω να έρθει το ανταλλακτικό γιατί η λίστα είναι μεγάλη..

Μόλις το αλλάξω θα ξαναδώ την συμπεριφορά του και θα ενημερώσω.

Επίσης μου είπανε μια πιθανή αιτία και η κακή ποιότητα βενζίνης. Είδωμεν..

OldMan
01/05/2013, 11:12
Αυτήν η καραμελίτσα με την βενζίνη δεν παρατράβηξε..??:D

std
09/06/2013, 21:30
έγινε τελικά αλλαγή TPS με εγγύηση της Yamaha και τελείωσαν τα προβλήματα.
Ευχαριστώ.