PDA

View Full Version : Ασυμφωνία ονείρων..



zanny
03/10/2005, 08:53
Ας τα πάρουμε από την αρχή..
Είμαι 30, παντρεμένος εδώ και 3 χρόνια με τη γυναίκα της ζωής μου (το εννοώ).
Περίπου 20 χρόνια πριν, μου καρφώθηκε το μικρόβιο της μηχανής. Προφανώς άτομο με περισσότερες αναστολές από τους περισσότερους εδώ, ανέβαλα διαρκώς την αγορά της αγαπημένης μου μηχανής (ΧΤ '89) για τους γνωστούς σε όλους λόγους (γονείς, περιβάλλον + κάποιοι φίλοι).
Γνώρισα την γυναίκα μου, έμαθε το όνειρό μου και προθυμοποιήθηκε να συμβάλλει σχεδόν εξ' ολοκλήρου ώστε να την αποκτήσω. Για μια ακόμα φορά ανέβαλα την πραγματοποίηση του ονείρου (δεν ήθελα να την βάλω να ξοδέψει για μένα τόσα πολλά + ήθελα αυτό που ήταν καημός χρόνων να το αποκτήσω μόνος μου). Παντρευτήκαμε και τελικά μετά από 2 χρόνια (2004) και με την αφορμή ότι ένας φίλος που έφευγε για Αγγλία "σκότωνε" το ΧΤ του (άλλο μοντέλο από το "δικό μου") και μετά από τεράστια προσπάθεια και απίστευτες διαβεβαιώσεις (θα προσέχω κτλ...) κατάφερα να αποκτήσω όχι το ΧΤ αλλά ένα ΑΧ-1 για να μπορείι στο μέλλον και η ίδια να την οδηγεί (στο πάρα πολύ μακρινό μέλλον ;) ).
Όλα ωραία και καλά, εγώ έχω γίνει ο πιο ευτυχισμένος κάτοχος 2κυκλου, έχω βάλει στόχο πλέον όχι το ΧΤ αλλά ένα Dakar και ζω τη νιρβάνα μου..
Το Σάββατο λοιπόν (για να έρθουμε και στο κυρίως θέμα) την ώρα του πρωινού χουχουλιάσματος ξεκινήσαμε μία συζήτηση για τη μοτο που τελικά κατάληξε σε τρελά κλάματα από μέρους της και εναλλαγές θλίψης, θυμού από μένα. Το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι η καλή μου φοβάται υπερβολικά την όλη φάση, ανησυχεί καθημερινά για το αν θα γυρίσω ολόκληρος σπίτι και γενικά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το να φανταστεί τη ζωή μας με μηχανή..
Επέμενε πως την μηχανή συμφωνήσαμε (??) να την πάρουμε για ένα σχετικά μικρό διάστημα(2-3 χρόνια) μέχρι να μου φύγει η καύλα, πως της είχα πει(ισχύει) ότι δεν θα την χρησιμοποιώ καθημερινά κ.λ.π.
Εγώ από την μεριά μου προσπαθούσα να την πείσω ότι οδηγώ πολύ υπεύθυνα(ισχύει), έχω φύγει από την φάση της επικίνδυνης οδήγησης(ισχύει) και γενικά αν την πουλήσω τώρα νοιώθω ότι θα μείνω μισός..
Τελικά η κουβέντα τελείωσε με τους 2 μας εξουθενωμένους αγκαλιά και μιά υπόσχεση από μέρους μου για μείωση της χρήσης της μοτο.
Το θέμα είναι λοιπόν τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Πως (αν) ξεπερνώνται αυτές οι κρίσεις;

Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου τις απόψεις σας μπας και βγάλω καμιά άκρη

zanny
03/10/2005, 09:23
Τι έγινε ρε παιδιά?? :confused: :confused: :confused: :confused:

GST
03/10/2005, 09:31
καλημερα φιλε:wave2:
η μηχανη ειναι μια καυλα οπως ειπες που αν μπεις στο κυκλο της δυσκολα φευγει απο μεσα σου......τωρα για το προβλημα που αντιμετωπιζεις θα σου πω λιγα πραγματα...οπως και καθε μεσο μεταφορας ετσι και η μοτοσυκλετα χρειαζεται καποια παιδεια και χρονο για εξικοιωση με τους δρομους και την χρηση που της κανεις ...γνωμη μου οτι οτι ξεκινας απο μικρος το μαθαινεις καλυτερα...ετσι η ηληκια των 30 οπου το κεφαλι αρχιζει και ωριμαζει...λεμε τωρα...ειναι μια ηληκια οπου ειδικα η γυναικα σου εχει στο μυαλο της την τεκνοποιηση και οχι τον αλητη τον αντρα της να γυρναει με τα μηχανακια βολτες:lol: ...αστειευομε λιγο απλα θελω να σου εξηγησω οτι οι ανεμελια των νιατων λοιπει ενω ερχονται οι ανσφαλειες και οι φοβιες.....αυτο που δεν χρειαζετε ειναι η πιεση απο μερου σου...ασε τα πραγματα να ερθουν μονα τους και κυριως να κυκλοφορεις παντα με εξοπλισμο και ασφαλεια ετσι ωστε να της δημιουργησεις την εικονα του ωριμου οδηγου...αν και απειρου.....και επειδη με πιασαν και τα φαλοκρατικα μου φρονηματα...εξηγησε της με ομορφο τροπο ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΥΛΑ ΣΟΥ!!!

καλη τυχη.....και προσεχε τα τηγανια και τα τσοκαρα φοριουνται πολυ τελευταια:lol: :wave2:

zanny
03/10/2005, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
καλη τυχη.....και προσεχε τα τηγανια και τα τσοκαρα φοριουνται πολυ τελευταια:lol: :wave2:

ευτυχώς που δεν φοράει τσόκαρα γενικά.. :p
Πέρα από αυτά φίλε GST, νομίζω ότι αυτό που ανέφερες είναι ότι πιο σωστό μπορούσε να ειπωθεί. Μάλλον αυτό που χρειάζεται είναι να προσπαθήσω να δείξω ότι η μηχανή δεν έρχεται σε αντίθεση με το μέλλον μας, ούτε μας πάει πίσω..

sniper
03/10/2005, 10:22
Την συμπάθειά μου.....

Και που να κάνετε και κανένα παιδάκι...... θα πέσουν πάνω σου όλοι και μέχρι ένα βαθμό και για τους δικούς τους λόγους ο καθένας δικαιολογημένα....

Το θέμα είναι τι είσαι διατεθιμένος να κάνεις ΕΣΥ γι αυτό. Το πας στα άκρα και κρατάς μηχανή και τσακώνεσαι καθημερινά; Την δίνεις και κάθε φορά που βλέπεις μηχανή νοιώθεις ένα σφίξιμο; Συμβιβάζεστε και οι δύο;

Δική σου επιλογή....


Αν σε παρηγορεί δεν είσαι ο μόνος...

:smokin:

SF
03/10/2005, 10:27
Dear zanny,

Αφού συμφωνήσω αρχικά με τον GST, να προσθέσω και κάτι ακόμα που αφορά στο ευαίσθητο και βασικότατο θέμα της ασφάλειας.

Προσωπικά, όταν σκέφτομαι τη δική μου ασφάλεια, τα πράγματα τα βλέπω πάρα πολύ στεγνά και λογικά. Η κοινή λογική και οι συναισθηματισμοί δεν χωράνε εδώ. Όσο για τα μαθηματικά και τις στατιστικές, εδώ υπάρχει <σοβαρότατη> ασυμφωνία επιστήμης και κοινής λογικής. Τέλος πάντων...

...το θέμα είναι ότι κινδυνεύεις ούτως ή άλλως από 100 μεριές, και κατα τη γνώμη ΜΟΥ, η μοτοσυκλέτα δεν είναι η σημαντικότερη. Ιδίως σε μια ηλικία που ξέρεις τι παίζεται στους δρόμους, και έχεις και την εμπειρία του οδηγού αυτοκινήτου.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ο 1ος (μακράν) κίνδυνος που διατρέχω καθημερινά είναι ως πεζός!! Εδώ και 2 χρόνια ρίχνω πολύυυ ποδαρόδρομο για να φτάνω στο μετρό, και αφήνω και τις <δύο> κούκλες να δροσίζονται στο πάρκινγκ. Κανονικά, αυτοί που με αγαπάνε θα έπρεπε να μου απαγορεύσουν να περπατάω!!! Η <κοινή λογική> και το συλλογικό ασυνείδητο κατ'επέκταση, έχουν κατατάξει διαισθητικά και μόνοτη μοτοσυκλέτα σε άλλη κλίματα επικινδυνότητας...

Δε τα λέω όλα αυτά για να τα εξηγήσεις στη γυναίκα σου... Απλά είπα να μοιραστώ και τη δική μου λογική πάνω στο θέμα. Ο άλλος βιτρίνες χάζευε στην Ερμού, και του ήρθε το μπαλκόνι στο κεφάλι. Θα πρέπει να ανυσηχούμε ΚΑΙ γιαυτό?


;) :wave2:

el_hymador
03/10/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Τελικά η κουβέντα τελείωσε με τους 2 μας εξουθενωμένους αγκαλιά και μιά υπόσχεση από μέρους μου για μείωση της χρήσης της μοτο.




..σαν παρατηρητης πιστευω οτο το ουσιαστικοτερο επιτευγμα σας ειναι αυτο!!!
Σε ολους μας -πιστευω-εχει ασκηθει εντονη πιεση απο το περιβαλλον μας προκειμενου να ''λογικευτουμε και να παρουμε ενα αμαξακι που ειναι σιγουρο και ασφαλες και να αφησουμε τα μηχανακια που ειναι σκοτωστρες'' επι της ουσιας και βαση εντελως πρακτικων δεδομενων , το να ψαχνεις κανα μισαωρο για παρκερα η να κολας για αιωνες στην κινηση, αυξανοντας το αγχος ειναι καλο για την υγεια μας?
Προβαλωντας πρακτικα επιχειρηματα μονο και οχι την αλλη πλευρα του μοτοσυκλετισμου (την πνευματικη του διασταση) μπορει να καταφερεις κατι , ριξε το βαρος στην ποιοτητα ζωης που σου προσφερει η μηχανη.... α! και δεν χρειαζονται σπασμωδικες αντιδρασεις....για σενα αυτο που θεωρεις αναποσπαστο κομματι του εαυτου σου , για τους υπολοιπους ειναι ενδειξη ανωριμοτητος και παλιπαιδισμος....τι να πω, καλη τυχη!!

......επισης (δεν λεω οτι ισχυει σε σενα!) οι γυναικες σε περιπτωση που μπεις στην διαδικασια να τους εξηγησεις το ''τσουναμι'' συναισθηματων που σου προκαλλει η μοτοσυκλετα , υπαρχει το ενδεχομενο να ......ζηλευουν! (...αν και ποτε δεν το παραδεχονται...).

zanny
03/10/2005, 11:41
Δεν μπορώ καν να σκεφτώ ότι θα την δώσω, από την άλλη δεν είμαι και ο τύπος που θα πει στα αρ..δια μου ότι και να λένε εγώ θα κάνω την κ..λα μου..

Αυτό που θέλω, είναι χωρίς να πιέζω καταστάσεις και με μικρές υποχωρήσεις να κρατήσω και τις 2 :p :p

Σε ότι αφορά το θέμα της ασφάλειας και όταν μου λέει ότι όλοι όσοι οδηγούν μηχανή αργά ή γρήγορα θα φάνε τη σουπίτσα τους, νομίζω ότι γενικά ισχύει αν και μπορείς σε τεράστιο βαθμό να το περιορίσεις..
Αλήθεια ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι προβολή των επιθυμιών μου να μην έχω άσχημες εμπειρίες πάνω στη κοινή λογική ?? :confused:

tifoefs
03/10/2005, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Δεν μπορώ καν να σκεφτώ ότι θα την δώσω, από την άλλη δεν είμαι και ο τύπος που θα πει στα αρ..δια μου ότι και να λένε εγώ θα κάνω την κ..λα μου..

Αυτό που θέλω, είναι χωρίς να πιέζω καταστάσεις και με μικρές υποχωρήσεις να κρατήσω και τις 2 :p :p

Σε ότι αφορά το θέμα της ασφάλειας και όταν μου λέει ότι όλοι όσοι οδηγούν μηχανή αργά ή γρήγορα θα φάνε τη σουπίτσα τους, νομίζω ότι γενικά ισχύει αν και μπορείς σε τεράστιο βαθμό να το περιορίσεις..
Αλήθεια ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι προβολή των επιθυμιών μου να μην έχω άσχημες εμπειρίες πάνω στη κοινή λογική ?? :confused:

Βαλτην σε ενα γκαραζ καποιου φιλου και κανε τις βολτες σου στη ζουλα οπως εκανες οταν ησουν εφηβος....

Μιλαμε εκει να δεις αδρεναλινη . . . .

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zanny
03/10/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..σαν παρατηρητης πιστευω οτο το ουσιαστικοτερο επιτευγμα σας ειναι αυτο!!!


Συμφωνώ. Έχω μάθει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πρέπει να είσαι στην απέναντι μεριά και να προσπαθείς να αντικρούσεις ότι σου λένε (γιατί αυτό κάνει το άλλο να ακούγεται παράλογος) αλλά να εκφράζεις και να μοιράζεσαι και τους δικούς σου φόβους.



......επισης (δεν λεω οτι ισχυει σε σενα!) οι γυναικες σε περιπτωση που μπεις στην διαδικασια να τους εξηγησεις το ''τσουναμι'' συναισθηματων που σου προκαλλει η μοτοσυκλετα , υπαρχει το ενδεχομενο να ......ζηλευουν! (...αν και ποτε δεν το παραδεχονται...).

Νομίζω ότι έχω πάρει μια μυρωδιά και από αυτό :p :p

nimbus
03/10/2005, 12:09
λίγο-πολύ, καλά τα λέτε όλοι:wave2:
αυτό που έχω να πώ από την δικιά μου πλευρά φίλε μου, είναι το να "βάλεις" την γυναίκα σου, στον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Τι εννοώ? Να της εξηγείς, τι νοιώθεις όταν οδηγάς, τι σκέφτεσαι, τι σου συμβαίνει κι έτσι θα νοιώσει πιό γρήγορα οικεία με το όλο θέμα της μηχανής και προ πάντων θα νοιώθει ότι μοιράζεσαι μαζί της πράγματα, και καταστάσεις που σε εκφράζουν:) Σημαντικός παράγοντας...μίλα της...μην της πεις σε καμία περίπτωση ότι αυτό θα κάνεις ειτε της αρέσει ειτε όχι. Αυτό θα την κάνει να νοιώσει, ότι δεν την λογαριάζεις, πράγμα που δεν ισχύει. Με τον διάλογο φίλε μου, λύνονται όλα. Από τα πιό ασήμαντα, μέχρι τα πιό σημαντικά. Όπως και να έχεις, εύχομαι να πάνε όλα καλά.:wave2:

zanny
04/10/2005, 08:34
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, πάντα βοηθά να βλέπεις και τις 2 όψεις του νομίσματος.
Μέχρι τώρα άκουγα σχεδόν αποκλειστικά την "4κίνητη όψη" της υπόθεσης...
Η αλήθεια είναι ότι γράφοντας αυτό το post, περίμενα να δω πιο "Extreme" απόψεις και χαίρομαι που έκανα λάθος.
Ευχαριστώ.. :)

ela ela
12/10/2005, 23:07
Φιλε μου αν και δεν ειμαι παντρεμενος κρατα το ΑΧ-1 και σιγα σιγα θα εξοικιωθει και η γυναικα σου με αυτο.
Αγορασε της κρανος και μπουφανακι=απαραιτητα και πηγαινετε βολτιτσες κοντινες,αλλα μην μιλας ποτε οτι θες αλλο μηχανακι.
Οσο μιλας για αυτο τοσο γινεται φαυλος ο κυκλος...
Σιγα σιγα θα καταλαβει οτι ενα καλυτερο απο αυτο που εχετε μηχανακι ειναι και θεμα ασφαλειας και οχι μονο καυλας,αρκει να την κανεις να αγαπησει αυτο που εχετε τωρα και θα δεις σιγα σιγα θα παρεις και αυτο το μηχανακι που ταιριαζει και σε σενα πραγματικα!!!!!:wave2:
Καλη επιτυχεια!!:wave2:

afrotwin
14/10/2005, 11:41
pantos me kapia ekseresi edo ine san na rotas mpakouria pos 8a vgalis gkomena.....:sick:

to 8ema ine oti epelekses na kanis ikogenia pou simeni oti kapia stigmi 8a ginis ke pateras an den ise idi

i gineka sou skeftete to melon sas ke exi san stoxo stin zoi tis afto
8eli na gerasi mazi sou ke na pragmatopioisi tous stoxous tis
etsi opos to vlepi ektos apo to oti se agapai se xriazete ke se exi anagki stin zoi tis

den skeftete xiliades aproopta pou mpori na simvoun stin zoi ta vlepi ola idanika
afto ine ena provlima
giati an ola ginoun opos ta exi sto mialo tis ke me vasi tis fovies tis apokliete kati na pai strava?
ine ke o paragontas mira stin zoi afto pos to ksepernas?
ke empasi periptosi giati na min simvi to mireo eno pigenete mia ekdromi ikogeniakos... xtipa ksilo....

diladi kseroume oloi oti i zoi exi ena karo aproopta ke den ine opos tin taxtopioume sto mialo mas afto prepi na to katalavi ke ekini ke oloi mas ksekiname na xtizoume me to gegonos oti ola mpori na ginoun staxti ke to kseroume ala to kanoume giati etsi estanomaste dimiourgiki ke zontani ke opos lene poli to taksidi exi simasia...

me vasi lipon aftous tou paragontes prepi na ma8oume na sevomaste tis anagkes tou alou
ke afto ine kati pou prepi na to ma8i kirios ekini
diladi 8a tin voleve na ise eki paron gia panta ke na merimnis gia tin ikogenia sou ala na min kanis oti dipote mpori na se feri se mia katastasi animporou pou den 8a mpori na ferni kirios isodima sto spiti ke kata defteron na simvali se doulies ke ipoxreosis
afto ine poli egoistiko apo tin meria tis
oli prepi se mia sxesi ektos olon afton pou proanefera na exoume ke tin elaxisti men ala prosopiki mas zoi tin afstira prosopiki mas zoi
ego gia paradigma otan epilekso na katso na akouso mousiki kapies stigmes stin zoi mou an me enoxlisi opios dipote 8a prepi na iposti via ke to exo diloso sto perivalon mou akoma ke i 8ea tixi na ine me ekatomiria sto xeri 8a perimeni na telioso

ipopsin exo dio pedia axortaga sto na sou roufiksoun energia..

aftos prepi na ine enas kanonas zois oso ke an se agapao xriazome kati diko mou enan xoro na apomononome mia drastiriotita ena oti dipote den mpori oi aloi na mou roufane tin zoi asistola..

afto ine to ena meros
to alo ine imaste konta ston an8ropo mas se ka8e periptosi ke den ton egkatalipoume stin agonia tou enas tropos na eksikio8i prota apo ola me tis mixanes ine na tin pigenis se agones ka8e idous

gia paradigma afto to savatokiriako exi agones dracster sto eliniko pigenetin na di na eksikio8i pigenetin me to aftokinito
pare merikes tenies me motosikletes na di
pare to imerologia motosikletas pou ine katapliktiki tenia
ke kati mpourdes me moto pou den 8imame pos legonte
kiklofori ke ena dvd me extrem sports ke exi diafora ke me moto
des te kana agona gp agalia zitise tis na sou kani parea epidiokse na to kanete mazi ke siga siga 8a arxisi na ta vlepi me alo mati xriazete apla eksikiosi

meta an ine na epileksis motosikleta petakse to ax1 afto mono fovo prokali oxi se ekini ston ka8e enan idika ama ka8ete piso
pare mia mixani megali varia na es8anete asfalia
prospa8ise na epivalis stin zoi tis ena varadero as poume
megali mixani me megali es8isi asfalias ke oxi grigori ikani gia tsarkes na dis pou se ligo kero 8a sou zitai voltes apo moni tis
edo min akous pitsirikades pou to mono pou kseroun ine i taxitita ke ales mpourdes den exoun kamia sines8isi tis zois tis ikogenias ton ipoxreoseon ke mono na xlevazoun mporoun ala nomizo oti ise se pio sovari ilikia ke exoun diaforetika pragmata aksia

empasi periptosi an sini8isi me ton kero ke tis aresi me mia tetia mixani mia mera tin poulas ke agorazis ena spor turing as poume an xx ena vfr ena zzr kati tetio ke exis ke tin dinami tis taxititas ala 8a sou protina na min to kanis me mia mixani pou den exi gkazia pola den ine efkolo na parasir8is eno an exi ine poli efkolo
8a sou protina na mins se mia pio iremi ke taksidiariki mixani

ala na kseris oti xt ke tetiou tipou monokilindra den ine ke oti kalitero gia taksidia ke den exoun tin es8isi asfalias mias megalis mixanis ke xt 600 pernoun kavlogkazakides 23-25 xronon gia spiti kafeteria souzes ke lipa den ine mixani gia sovarous anavates

mistiko tis ipo8esis na kseka8arisis oti 8a skizese gia aftin tin ikogenia ala 8a exis ke ta prosopika sou o kosmos na xalasi
ke eksikiosi me tin motosikleta mias ke tin afora pikilotropos to 8ema ke esi 8a i8eles mia aneti gineka na kikloforis mazi tis me tin mixanara sou
skepsou posous kafedes meta apo volta me ilio 8a apolamvanis mazi tis

tora gia na skasis apo tin zilia sou sou leo oti i dikia mou ine 44 ke den exi kanena provlima me tis mixanes onirevete voltes me to africa ke sta 43 tis ekdilose tin anagki tis na ma8i mixani:lol:
tin ema8a me ena xt 250 pou exo to ema8e to odigise katalave ta panta to pige mia xara ke meta to paratise:rotflmao: :rotflmao:
asxoli8ike ke tis perase...
ala skepsou ti alma itan afto gia mia gineka me dio pedia sta 43 xronia
ta panta ginonte se aftin tin zoi arki kanis na min ine apolitos

Θάνος
14/10/2005, 12:29
Να πω κι εγώ ότι όλοι καλά τα λένε... και δεν αμφιβάλλω σε τίποτα.

Εγώ όμως έχω άλλη άποψη.

Εκτός από μία πολυ μικρή μειοψηφία, οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ τις γουστάρουν τις μηχανές.

Μην μπεις στη διαδικασία να της μιλήσεις για να την κάνεις να καταλάβει.
Μην προσπαθήσεις να την κάνεις να της αρέσει.
Μην προσπαθήσεις να τη ντύσεις σαν κρεμμύδι με δερμάτινα cordureς κράνη γάντια κλπ κλπ και να τη στυλώσεις στη σέλα όπου το μόνο που μπορεί να κάνει όσο εσύ φχαριστιέσαι την οδήγηση είναι να κάθεται και να λέει: "Κρυώνω... φοβάμαι... κρυώνω... φοβάμαι..."

Οι γυναίκες ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗ._

Το θέμα μηχανή θα πρέπει να το σκέφτεσαι σαν κάτι που αφορά αποκλειστικά και μόνο εσένα. Μόλις το αποδεχτείς αυτό, δώσε της μόνο να καταλάβει ότι δεν μπορείς να τη δώσεις. Ότι έχεις ανάγκη να την καβαλάς γιατί έτσι είσαι πιο ήρεμος και πλήρης και αυτό είναι κάτι δικό σου που το έχεις ανάγκη.

Αν είσαι και συνετός οδηγός όπως λες και δεν γυρίζεις κάθε λίγο και λιγάκι γεμάτος μώλωπες, τότε σιγά σιγά θα ξεχάσει τις φοβίες της και θα το αποδεχτεί.

idi
14/10/2005, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Να πω κι εγώ ότι όλοι καλά τα λένε... και δεν αμφιβάλλω σε τίποτα.

Εγώ όμως έχω άλλη άποψη.

Εκτός από μία πολυ μικρή μειοψηφία, οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ τις γουστάρουν τις μηχανές.

Μην μπεις στη διαδικασία να της μιλήσεις για να την κάνεις να καταλάβει.
Μην προσπαθήσεις να την κάνεις να της αρέσει.
Μην προσπαθήσεις να τη ντύσεις σαν κρεμμύδι με δερμάτινα cordureς κράνη γάντια κλπ κλπ και να τη στυλώσεις στη σέλα όπου το μόνο που μπορεί να κάνει όσο εσύ φχαριστιέσαι την οδήγηση είναι να κάθεται και να λέει: "Κρυώνω... φοβάμαι... κρυώνω... φοβάμαι..."

Οι γυναίκες ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗ._

Το θέμα μηχανή θα πρέπει να το σκέφτεσαι σαν κάτι που αφορά αποκλειστικά και μόνο εσένα. Μόλις το αποδεχτείς αυτό, δώσε της μόνο να καταλάβει ότι δεν μπορείς να τη δώσεις. Ότι έχεις ανάγκη να την καβαλάς γιατί έτσι είσαι πιο ήρεμος και πλήρης και αυτό είναι κάτι δικό σου που το έχεις ανάγκη.

Αν είσαι και συνετός οδηγός όπως λες και δεν γυρίζεις κάθε λίγο και λιγάκι γεμάτος μώλωπες, τότε σιγά σιγά θα ξεχάσει τις φοβίες της και θα το αποδεχτεί.

+1

afrotwin
14/10/2005, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Να πω κι εγώ ότι όλοι καλά τα λένε... και δεν αμφιβάλλω σε τίποτα.

Εγώ όμως έχω άλλη άποψη.

Εκτός από μία πολυ μικρή μειοψηφία, οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ τις γουστάρουν τις μηχανές.

Μην μπεις στη διαδικασία να της μιλήσεις για να την κάνεις να καταλάβει.
Μην προσπαθήσεις να την κάνεις να της αρέσει.
Μην προσπαθήσεις να τη ντύσεις σαν κρεμμύδι με δερμάτινα cordureς κράνη γάντια κλπ κλπ και να τη στυλώσεις στη σέλα όπου το μόνο που μπορεί να κάνει όσο εσύ φχαριστιέσαι την οδήγηση είναι να κάθεται και να λέει: "Κρυώνω... φοβάμαι... κρυώνω... φοβάμαι..."

Οι γυναίκες ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗ._

Το θέμα μηχανή θα πρέπει να το σκέφτεσαι σαν κάτι που αφορά αποκλειστικά και μόνο εσένα. Μόλις το αποδεχτείς αυτό, δώσε της μόνο να καταλάβει ότι δεν μπορείς να τη δώσεις. Ότι έχεις ανάγκη να την καβαλάς γιατί έτσι είσαι πιο ήρεμος και πλήρης και αυτό είναι κάτι δικό σου που το έχεις ανάγκη.

Αν είσαι και συνετός οδηγός όπως λες και δεν γυρίζεις κάθε λίγο και λιγάκι γεμάτος μώλωπες, τότε σιγά σιγά θα ξεχάσει τις φοβίες της και θα το αποδεχτεί.

re file afto pou les oti i ginekes den goustaroun mixani se kani poli kako sinomiliti
diladi ti 8es na pis na agnoisi tin gineka tou ke san kalos starxidistis na kani oti goustari?
ke diladi i diki mou gineka pou goustari ti ine?
ke i proin gineka mou pou oxi mono goustari ala odigai kiolas ti ine?
empasi periptosi esi sakouliazi poli efkola oles tis katastasis
ke mou aresi pou milas ke san empiros..:rotflmao:

ase mas re file

an den to exis katalavi mia ikogenia ektos apo kini epixirisi me ikonomika ofeli apotelite ke apo psixes
an8ropines psixes i opies ine ke dikeounte na ine apires se kapia pragmata
esi nomizis oti afta pou kani mia gineka gia enan andra ine mono apo simferon?
den niazete gia ton sintrofo tis?
ke pos prepi na ma8is to pedi sou podilato i kolimpi ke 8a fovi8i ke 8a klapsi ala me ipomoni 8a to ma8is na kseperasi tous fovous tou
etsi ine ke mia psixi avgalti se kapia pragmata
8eli ipomoni ke ine sintrofos oxi sinergatis
pola apo afta pou kanis 8a ta kanis mazi tis
opos ke ekini ke kapia ala pragmata o ka8e enas monos tou afto den simeni oti kani i gineka oti tis er8i ke o andras to idio an den ipologizis ton sintrofo sou tote ti ton 8es?
zise monos sou na pernis oti apofasi 8elis xoris provlima
i sxesi den ine mia simviosi opou epivaloume o enas ston alo pragmata ke an den goustari ton ekviazoume kiolas
tote den exoume sxesi ala kana ati8aso provato

ke min nomizis oute esi oute kanenas alos to toi exoume oloi sxesis kseroume apo aftes.....

ala den ine oreo na ka8ese spiti ke na agonias gia ton sintrofo sou prepi na kseris ti tou simveni ke na ise iremos me tis praksis tou ke orismenes pou den aforoun tin ikogenia na ine provlepsimes
zis me alon an8ropo mazi
magkies ston skilo sou

johnpan
14/10/2005, 13:15
και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι αλλα χωρίς γάμο, πάντως είναι Η σοβαρή σχέση που πάει για εκεί, και η κοπέλα μου αντιπαθεί τις μηχανές...

Πιστεύω με αμοιβαία κατανόηση και διάλογο λύνονται όλα. Αλλά να έχουμε υπ'όψην ότι η κατανόηση πρέπει να είναι έμπρακτη, αλλιώς είναι λόγια.

zanny
14/10/2005, 13:35
Φίλε Afrotwin νομίζω τα λες πολύ καλά.
Κι εγώ πιστεύω ότι το ζητούμενο δεν είναι να επιβληθεί κάτι ως μη διαπραγματεύσιμο, ειδικά όταν έχει να κάνει και με εκείνη, με το μέλλον της αφού επέλεξε να είναι μαζί μου. Παρεπιπτόντως παιδιά όχι, δεν έχω και θέλουμε να μείνουμε έτσι για 2-3 χρόνια ακόμα.
Για να σας δόσω να καταλάβετε για τη γυναίκα μου, πρόκειται για άτομο που σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει "ζήσει" και δεν έχει κάνει τα γούστα της, το αντίθετο μάλιστα..

Πέρα από αυτά την όλη φάση με την μηχανή τη νοιώθω πραγματικά ότι με γεμίζει ενέργεια, ξεκινώ το πρωί για τη δουλειά και νοιώθω ότι ανεβαίνω για να πάω την πιο ωραία εκδρομή (αυτό είναι και κάτι που της έχω πει και νομίζω το έχει καταλάβει).
Θέλω όμως, όσο και αν η μηχανή είναι η δική μου εκτόνωση, να καταφέρω στο ποσοστό που είναι εφικτό να την κάνω και δική της υπόθεση.
Το να καταλήξουμε σε άγριους καυγάδες είναι ότι χειρότερο θα μπορούσα να φανταστώ γιατί το δικό μου όνειρο θα έχει γίνει δικός της εφιάλτης.
Αυτό που ονειρεύομαι είναι να πηγαίνουμε μαζί εκδρομές και ταξιδάκια κτλ. Ξέρω ότι δεν θα γίνει στο βαθμό που εγώ θα ήθελα αλλά έστω και λίγο να γίνει θα είμαι ευχαριστημένος.

Στο θέμα αλλαγής της μηχανής, ψιλο-αναγνωρίζει και η ίδια ότι το ΑΧ μας πέφτει λίγο μικρό (είμαι 1.87 και είναι 1.73) και ευτυχώς τη μηχανή που θέλω για μετά και έχω κολλήσει (F650 GS) , τη γουστάρει και εκείνη και όποτε της τη δείχνω στο δρόμο ή σε περιοδικά μου λέει ότι είναι πολύ ωραία :) :)

Από ότι κατάλαβα και από το διάστημα που πέρασε από το πρώτο post εδώ, έχει κάπως ηρεμήσει με το όλο θέμα. Φυσικά και εγώ από τη μεριά μου περιόρισα τη χρήση της μηχανής για να της δείξω ότι παίρνω στα σοβαρά τους φόβους της και την ανησυχία που έχει.

Νοίωθω μεγάλη ευγνωμοσύνη ξέροντας ότι ενώ φοβάται κάτι τόσο πολύ, καταφέρνει να μετριάσει τους φόβους μόνο και μόνο επειδή αυτό έχει τόση σημασία για μένα.
Και μόνο για αυτό δεν θέλω να πιέσω καταστάσεις αλλά μέσα από το χρόνο και με μεθοδικές κινήσεις να την κάνω να αγαπήσει αυτή τη φάση..

afrotwin
14/10/2005, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι αλλα χωρίς γάμο, πάντως είναι Η σοβαρή σχέση που πάει για εκεί, και η κοπέλα μου αντιπαθεί τις μηχανές...

Πιστεύω με αμοιβαία κατανόηση και διάλογο λύνονται όλα. Αλλά να έχουμε υπ'όψην ότι η κατανόηση πρέπει να είναι έμπρακτη, αλλιώς είναι λόγια.

kitakse i katanoisi aniki se ala 8emata as poume
ala otan 8elis na kanis ikogenia ine mia apofasi pou simeni diafora
ke ofilis protou tin paris na siniditopioisis orismena pragmata
as ksekinisoume apo to oti mia gineka pou fovate i oxi tis mixanes exi kapio skopo ke den to vlepi ke paraloga to 8ema
fantasou oti me mia mixani exis ka8imerina 70% pi8anotites na pa8is atixima ke fisika an kinise ke poli stous dromous exis ke 70% pi8anotites na prokalesis to arxiko 70% katalavenis lipon oti an valoume ke ales singkiries afksanete dramatika to pososto
tora kamia gineka poli apla den 8eli na kani ikogenia me enan nekro andra i me enan anapiro i na zi me tin agonia oti mpori o andras tis na pa8i kati
epipros8eta rota tin fili lina pou exase ton sizigo tis se atixima me tin motosikleta na sou pi poso "omorfi" egine i zoi tis meta apo afto.. menontas moni me ena pedi

ke vevea 8a mporouse na ixe simvi me opio dipote alo oxima ala den 8a ixe tis idies pi8anotites na exi to idio apotelesma opos me emas tous mixanovious

an exis gia paradigma 70% pi8anotites ke me ena aftokinito na pa8is atixima to na ine sovaro ine molis 5% ke 8anatiforo isos to 1 % eno me tin motosikleta alazoun dramatika ta noumera

fantasou mono tin proskrousi tou somatos sou me sidera ke oxi me megali taxitita peripou 50 xiliometra tin ora...

gia afto lipon leme oti otan paris apofasi na kanis ikogenia afto sinepagete ke kapies alages stin zoi sou 8a prepi na ginis pio sintiritikos giati exis apo piso sou ki alous an8ropous pou ise ipef8inos gia aftous
ke diki sou epilogi ine den ginete alios
i kanis ikogenia i kanis tin zoi sou

prosopika otan asxoli8ika me ikogenies to motosako skouriaze sto ipogio kikloforousa me kouti gia pola xronia ke evlepa tis mixanes ston dromo ke mavrize i psixi mou ala ti na kanis ala meta po xronia namonis ke me tin kori mou agkalia dialeksa i malon i kori mou dialekse mia mixani gia ton mpampa tis
o mpampas tis sini8ismenos kitage kati ss ala to pedi edixne ke i8ele afto mia africa
epidi pistevo oti tipota den ine tixeo den mporousa na kano alios ke agoras ena sintiritiko oxima gia ton sintiritiko mpampa
etsi pai re pedia den mporoume na ta exoume ola

ke otan emis paroume mia apofasi na peksoume kapio pexnidi afto exi ke tous kanones tou den ginete alios

an exis ikogenia ke prokalis tin tixi sou stous dromous
tote ise malakas ke anef8inos ke den eprepe na exis ikogenia
ke xilies fores na isoun epagkelmatias odigos agonon sto eksoteriko para anef8inos odigos ss stin elada

ke ola stin zoi sou eksartonte apo tis praksis sou ka8e ti pou kanis exi ena antiktipo den ise monos sou pia

ke oute ine sosto na ka8ese se mia anapiriki karekla me mia anapiriki sintaksi na se lipounte oloi ke na min mporis na 8repsis tin ikogenia sou
ke na ise mono varos gia olous
pou ke se aftin tin periptosi ke na skeftese na pe8anis gia na vgalis to varos apo tous alous ke afto provlima ine
ta pedia sou den katalavenoun apo teties logikes 8eloun ton mpampa tous

gia afto i moni lisi ine komenes i magkies mia motosikleta gia ergalio ke diaskedasi ala sintiritika
opos exoun tosoi megaloi ke orimi an8ropoi me bmw varadero africa
ke ola mirasmena etsi oste na ine olo to sinolo ikanopioimeno

alios min kanis sovari sxesi oute gamo mexri na sou perasi i mourla ke an tin vgalis ka8ari vlepis...

zanny
14/10/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kitakse i katanoisi aniki se ala 8emata as poume
ala otan 8elis na kanis ikogenia ine mia apofasi pou simeni diafora
ke ofilis protou tin paris na siniditopioisis orismena pragmata
as ksekinisoume apo to oti mia gineka pou fovate i oxi tis mixanes exi kapio skopo ke den to vlepi ke paraloga to 8ema
fantasou oti me mia mixani exis ka8imerina 70% pi8anotites na pa8is atixima ke fisika an kinise ke poli stous dromous exis ke 70% pi8anotites na prokalesis to arxiko 70% katalavenis lipon oti an valoume ke ales singkiries afksanete dramatika to pososto
tora kamia gineka poli apla den 8eli na kani ikogenia me enan nekro andra i me enan anapiro i na zi me tin agonia oti mpori o andras tis na pa8i kati
epipros8eta rota tin fili lina pou exase ton sizigo tis se atixima me tin motosikleta na sou pi poso "omorfi" egine i zoi tis meta apo afto.. menontas moni me ena pedi

ke vevea 8a mporouse na ixe simvi me opio dipote alo oxima ala den 8a ixe tis idies pi8anotites na exi to idio apotelesma opos me emas tous mixanovious

an exis gia paradigma 70% pi8anotites ke me ena aftokinito na pa8is atixima to na ine sovaro ine molis 5% ke 8anatiforo isos to 1 % eno me tin motosikleta alazoun dramatika ta noumera

fantasou mono tin proskrousi tou somatos sou me sidera ke oxi me megali taxitita peripou 50 xiliometra tin ora...

gia afto lipon leme oti otan paris apofasi na kanis ikogenia afto sinepagete ke kapies alages stin zoi sou 8a prepi na ginis pio sintiritikos giati exis apo piso sou ki alous an8ropous pou ise ipef8inos gia aftous
ke diki sou epilogi ine den ginete alios
i kanis ikogenia i kanis tin zoi sou

prosopika otan asxoli8ika me ikogenies to motosako skouriaze sto ipogio kikloforousa me kouti gia pola xronia ke evlepa tis mixanes ston dromo ke mavrize i psixi mou ala ti na kanis ala meta po xronia namonis ke me tin kori mou agkalia dialeksa i malon i kori mou dialekse mia mixani gia ton mpampa tis
o mpampas tis sini8ismenos kitage kati ss ala to pedi edixne ke i8ele afto mia africa
epidi pistevo oti tipota den ine tixeo den mporousa na kano alios ke agoras ena sintiritiko oxima gia ton sintiritiko mpampa
etsi pai re pedia den mporoume na ta exoume ola

ke otan emis paroume mia apofasi na peksoume kapio pexnidi afto exi ke tous kanones tou den ginete alios

an exis ikogenia ke prokalis tin tixi sou stous dromous
tote ise malakas ke anef8inos ke den eprepe na exis ikogenia
ke xilies fores na isoun epagkelmatias odigos agonon sto eksoteriko para anef8inos odigos ss stin elada

ke ola stin zoi sou eksartonte apo tis praksis sou ka8e ti pou kanis exi ena antiktipo den ise monos sou pia

ke oute ine sosto na ka8ese se mia anapiriki karekla me mia anapiriki sintaksi na se lipounte oloi ke na min mporis na 8repsis tin ikogenia sou
ke na ise mono varos gia olous
pou ke se aftin tin periptosi ke na skeftese na pe8anis gia na vgalis to varos apo tous alous ke afto provlima ine
ta pedia sou den katalavenoun apo teties logikes 8eloun ton mpampa tous

gia afto i moni lisi ine komenes i magkies mia motosikleta gia ergalio ke diaskedasi ala sintiritika
opos exoun tosoi megaloi ke orimi an8ropoi me bmw varadero africa
ke ola mirasmena etsi oste na ine olo to sinolo ikanopioimeno

alios min kanis sovari sxesi oute gamo mexri na sou perasi i mourla ke an tin vgalis ka8ari vlepis...
+1.000.000.000.000.000.000
Ρε φίλε μεγάλες αλήθειες λες, να 'σαι καλά.μακάρι όλοι να βλεπαν τα μισά από αυτά που βλέπεις.. :wave2:

Θάνος
14/10/2005, 13:51
Ρε συ Λεωνίδα γράφεις ένα κατεβατό και έχω ένα κεφάλι κουδούνι... Θα γράψω λοιπόν πρώτα και θα το διαβάσω μετά :D !

Σε μερικά που πρόλαβα...

Καταρχίν δεν είμαι σταρχιδιστής... γιατί το λες αυτό; Εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι όταν ακούς μουσική δεν θέλεις να σε ενοχλεί κανένας; Ε κάτι παρόμοιο είναι κι αυτό. Εκτός και αν ακούτε μουσική με τη γυναίκα σου παρέα και σας αρέσουν και τα ίδια τραγούδια και τα έχετε βρει όλα τέλεια οπότε τι να πω εγώ...

Εκείνο που λέω είναι ότι οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ γουστάρουν τη μηχανή. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις και αυτό είπα πρώτα πρώτα... αλλά είναι λίγες. Εσύ μάλλον την έχεις πετύχει, αλλά να πιστεύει ο καθένας ότι μπορεί επίσης να το πετύχει είναι και ουτοπία και εγωιστικό. Όσο εγωιστικό είναι από τη γυναίκα μου να με θέλει μαζί της όταν πηγαίνει στο Hondos να ψωνίσει! Δηλαδή ούτε στον εχθρό μου δεν το έυχομαι!!

Γουστάρει να βγαίνει για ψώνια, ας πάρει τις φίλες της από το πρωί και να γυρίσει βράδυ να περάσει καλά... εγώ ΔΕΝ ακολουθώ. Ε κάπως έτσι και με τη μηχανή. Μην τα θέλετε όλα δικά σας.

Έ και δεν είπα ότι τα ξέρω όλα μη με ισοπεδώνεις.

zanny
14/10/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Γουστάρει να βγαίνει για ψώνια, ας πάρει τις φίλες της από το πρωί και να γυρίσει βράδυ να περάσει καλά... εγώ ΔΕΝ ακολουθώ. Ε κάπως έτσι και με τη μηχανή. Μην τα θέλετε όλα δικά σας.
Πόσες πιθανότητες έχει να πάθει κάτι μέσα στο Hondos??
Πόσες έχεις εσύ με τη μηχανή??

TheOneAB
14/10/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1 +2:lol:

Θάνος
14/10/2005, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Πόσες πιθανότητες έχει να πάθει κάτι μέσα στο Hondos??
Πόσες έχεις εσύ με τη μηχανή??

Δεν υπάρχει καμμία ομοιότητα στο παράδειγμα. Δεν μπορώ να βρω κάτι ίδιο. Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι κάποια πράγματα τα έχουμε για τη δική μας και μόνο ευχαρίστηση. Είτε το θέλουμε είτε όχι, η μηχανή είναι κατ'εξοχιν αντρικό χόμπυ. Αν είμαστε τυχεροί, μπορεί ν'αρέσει και στη γυναίκα μας. Αν όμως πέσουμε στην πλειοψηφία, οποιαδήποτε προσπάθεια να της το επιβάλλουμε, θα αποτύχει και θα οδηγήσει σε χρόνιους καυγάδες.

Αυτή είναι η γνώμη μου εντέλει... δεν λέω ότι πρέπει όλοι να συμφωνήσουμε! :D

afrotwin
14/10/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ρε συ Λεωνίδα γράφεις ένα κατεβατό και έχω ένα κεφάλι κουδούνι... Θα γράψω λοιπόν πρώτα και θα το διαβάσω μετά :D !

Σε μερικά που πρόλαβα...

Καταρχίν δεν είμαι σταρχιδιστής... γιατί το λες αυτό; Εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι όταν ακούς μουσική δεν θέλεις να σε ενοχλεί κανένας; Ε κάτι παρόμοιο είναι κι αυτό. Εκτός και αν ακούτε μουσική με τη γυναίκα σου παρέα και σας αρέσουν και τα ίδια τραγούδια και τα έχετε βρει όλα τέλεια οπότε τι να πω εγώ...

Εκείνο που λέω είναι ότι οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ γουστάρουν τη μηχανή. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις και αυτό είπα πρώτα πρώτα... αλλά είναι λίγες. Εσύ μάλλον την έχεις πετύχει, αλλά να πιστεύει ο καθένας ότι μπορεί επίσης να το πετύχει είναι και ουτοπία και εγωιστικό. Όσο εγωιστικό είναι από τη γυναίκα μου να με θέλει μαζί της όταν πηγαίνει στο Hondos να ψωνίσει! Δηλαδή ούτε στον εχθρό μου δεν το έυχομαι!!

Γουστάρει να βγαίνει για ψώνια, ας πάρει τις φίλες της από το πρωί και να γυρίσει βράδυ να περάσει καλά... εγώ ΔΕΝ ακολουθώ. Ε κάπως έτσι και με τη μηχανή. Μην τα θέλετε όλα δικά σας.

Έ και δεν είπα ότι τα ξέρω όλα μη με ισοπεδώνεις.

file 8ano esena se goustero giati ise sovaros ala edo exis la8os
alo to na akouo mousiki me stratiotiko nomo ke alo na kindinevi i ikogenia mou na mini xoris emena ala ke ego o idios den mporo na fantasto tin zoi xoris tin ikogenia mou
to na pao tin kori mou mia mera stin eklisia i opou alou 8eli na tin paradoso as poume ston andra tis gia mena ine megali eftixia
na do ton gio mou na megaloni na erxete gia xartziliki gia na vgali tin gkomena ekso milame ine merika skinika pou parakalas ton 8eo na se aksiosi na ta zisis
tora pou ine 10 ton vlepo na kimate kamia fora ke idika to kalokeri ke vlepo to soma tou pou andronete siga siga ke trelenome giati na ta xaso ola afta?

ke oxi varadero 8a paro gia na simvivasto mexri ke harley 8a eperna...:rotflmao:
entaksi leme ke kamia malakia na pernai i ora.....:rotflmao: :rotflmao:

ke ston hondo file mou:eyepop:
kala ise sovaros ego idika me tin kori trelenome na tin pigeno eki
an ekseresoume tin isodo pou sou erxete anagoula apo ta aromata eki exo di ta pio orea kolarakia ka ti gkomenakia:eyepop:
kati somata kati analogies kati sti8odesmous gematous prama na salevi...
kati minia mexri to edio ke ala tetia
ti lete re milame o naos tou of8almoloutrou ine eki pera ke den 8a pao...:rotflmao: :rotflmao:
ase pou kani kalo ke stin gineka sou giati ksespas se aftin meta..

hondos ke pali hondos re


kala sas vrisko ksenerotous leme:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den iparxi pio oreo pragma apo to na pas me tin gineka sou i tini kori sou gia psonia to ti mati pernis alo prama
se dokimastiria se oti 8es
ti lete re ego den ta xano afta
ase pou goustaroun ke i ales eki mesa ke se kitane me lagno mati
iste asxetoi reeeeeeeeeeeeeeeeeeee

xanete olo to zoumi tis zois

ine kalitera na ime diladi me ton mpampi ton losto ke na milame gia podosfero ke souzes:yuck:
ase re den kserete na zisete

nimbus
14/10/2005, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Να πω κι εγώ ότι όλοι καλά τα λένε... και δεν αμφιβάλλω σε τίποτα.

Εγώ όμως έχω άλλη άποψη.

Εκτός από μία πολυ μικρή μειοψηφία, οι γυναίκες γενικά ΔΕΝ τις γουστάρουν τις μηχανές.

Μην μπεις στη διαδικασία να της μιλήσεις για να την κάνεις να καταλάβει.
Μην προσπαθήσεις να την κάνεις να της αρέσει.
Μην προσπαθήσεις να τη ντύσεις σαν κρεμμύδι με δερμάτινα cordureς κράνη γάντια κλπ κλπ και να τη στυλώσεις στη σέλα όπου το μόνο που μπορεί να κάνει όσο εσύ φχαριστιέσαι την οδήγηση είναι να κάθεται και να λέει: "Κρυώνω... φοβάμαι... κρυώνω... φοβάμαι..."

Οι γυναίκες ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗ._

Το θέμα μηχανή θα πρέπει να το σκέφτεσαι σαν κάτι που αφορά αποκλειστικά και μόνο εσένα. Μόλις το αποδεχτείς αυτό, δώσε της μόνο να καταλάβει ότι δεν μπορείς να τη δώσεις. Ότι έχεις ανάγκη να την καβαλάς γιατί έτσι είσαι πιο ήρεμος και πλήρης και αυτό είναι κάτι δικό σου που το έχεις ανάγκη.

Αν είσαι και συνετός οδηγός όπως λες και δεν γυρίζεις κάθε λίγο και λιγάκι γεμάτος μώλωπες, τότε σιγά σιγά θα ξεχάσει τις φοβίες της και θα το αποδεχτεί.

μην είσαι απόλυτος Θάνο.:nono:
Είναι υπέροχο όταν κάποιος, προσπαθεί να βάλει το έτερον ήμιση στην "ζωή" του. Να του/της γνωρίσει τον "κόσμο" του.
Αν είναι άνθρωπος που κατανοεί το έτερον ήμιση, θα καταλάβει τις επιθυμίες του άλλου και θα τις αγαπήσει. Ακόμα κι αν κάτι δεν είναι αποδεκτό από τον/την σύντροφο, μπορεί τουλάχιστον να σεβαστεί. Και για να σεβαστεί ο άλλος, πρέπει να του δείξεις τον κόσμο σου. Αλλιώς πώς περιμένεις να σεβαστεί, εφόσων δεν εξηγήσεις τι είναι αυτό που σε γοητεύει...έτσι δεν είναι?

:wave2:

nimbus
14/10/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Φίλε Afrotwin νομίζω τα λες πολύ καλά.
Θέλω όμως, όσο και αν η μηχανή είναι η δική μου εκτόνωση, να καταφέρω στο ποσοστό που είναι εφικτό να την κάνω και δική της υπόθεση.
Το να καταλήξουμε σε άγριους καυγάδες είναι ότι χειρότερο θα μπορούσα να φανταστώ γιατί το δικό μου όνειρο θα έχει γίνει δικός της εφιάλτης.
Αυτό που ονειρεύομαι είναι να πηγαίνουμε μαζί εκδρομές και ταξιδάκια κτλ. Ξέρω ότι δεν θα γίνει στο βαθμό που εγώ θα ήθελα αλλά έστω και λίγο να γίνει θα είμαι ευχαριστημένος.


Νοίωθω μεγάλη ευγνωμοσύνη ξέροντας ότι ενώ φοβάται κάτι τόσο πολύ, καταφέρνει να μετριάσει τους φόβους μόνο και μόνο επειδή αυτό έχει τόση σημασία για μένα.
Και μόνο για αυτό δεν θέλω να πιέσω καταστάσεις αλλά μέσα από το χρόνο και με μεθοδικές κινήσεις να την κάνω να αγαπήσει αυτή τη φάση..

φίλε μου μπράβο σου:wave2:
Σέβεσαι τον άνθρωπό σου και καταλαβαίνεις...Εύχομαι να πραγματοποιηθούν τα ονειρά σας:sun:

:wave2:

Nikoskazer2000
15/10/2005, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re file afto pou les oti i ginekes den goustaroun mixani se kani poli kako sinomiliti
diladi ti 8es na pis na agnoisi tin gineka tou ke san kalos starxidistis na kani oti goustari?
ke diladi i diki mou gineka pou goustari ti ine?
ke i proin gineka mou pou oxi mono goustari ala odigai kiolas ti ine?
empasi periptosi esi sakouliazi poli efkola oles tis katastasis
ke mou aresi pou milas ke san empiros..:rotflmao:

ase mas re file

an den to exis katalavi mia ikogenia ektos apo kini epixirisi me ikonomika ofeli apotelite ke apo psixes
an8ropines psixes i opies ine ke dikeounte na ine apires se kapia pragmata
esi nomizis oti afta pou kani mia gineka gia enan andra ine mono apo simferon?
den niazete gia ton sintrofo tis?
ke pos prepi na ma8is to pedi sou podilato i kolimpi ke 8a fovi8i ke 8a klapsi ala me ipomoni 8a to ma8is na kseperasi tous fovous tou
etsi ine ke mia psixi avgalti se kapia pragmata
8eli ipomoni ke ine sintrofos oxi sinergatis
pola apo afta pou kanis 8a ta kanis mazi tis
opos ke ekini ke kapia ala pragmata o ka8e enas monos tou afto den simeni oti kani i gineka oti tis er8i ke o andras to idio an den ipologizis ton sintrofo sou tote ti ton 8es?
zise monos sou na pernis oti apofasi 8elis xoris provlima
i sxesi den ine mia simviosi opou epivaloume o enas ston alo pragmata ke an den goustari ton ekviazoume kiolas
tote den exoume sxesi ala kana ati8aso provato

ke min nomizis oute esi oute kanenas alos to toi exoume oloi sxesis kseroume apo aftes.....

ala den ine oreo na ka8ese spiti ke na agonias gia ton sintrofo sou prepi na kseris ti tou simveni ke na ise iremos me tis praksis tou ke orismenes pou den aforoun tin ikogenia na ine provlepsimes
zis me alon an8ropo mazi
magkies ston skilo sou

Καλά μιλάμε Afro τώρα με άφησες :a31: . Δεν περίμενα να σκέφτεσαι έτσι...

Μπράβο ρε μάγκα...:beer: .

Gandalf dr685sm
17/10/2005, 11:00
Ρε συ Λεωνίδα... ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!!

Εντάξει είπαμε όταν γράφουμε για μαλακίες , τα ανεχόμαστε τα greeklish. Αλλά ρε φίλε, λες μερικές σοβαρές κουβέντες και τα ματάκια μου , έπαθαν ζημιά μιλάμε.. Ούτε σανσκριτικά σε τοίχο πυραμίδας να διάβαζα...


tespa.. στο θέμα μας...


Γεγονός είναι οτι στο θέμα "Γάμος" υπάρχει πάντα και το θέμα "συμβιβασμός".. αρκεί να είναι αμφίπλευρο.

Το θέμα μηχανή-οικογένεια , είναι κάτι που ισχύει για όλους. Προσωπικά είχα και εγώ τέτοιο θέμα , οχι απο την γυναίκα μου (που της άρεσαν οι μηχανές) αλλά απο τον ίδιο μου τον εαυτό (σαν τον Λεωνίδα ενα πράγμα) , βλέποντας το πρόσωπο της κόρης μου , σε κάθε βόλτα που πήγαινα.

Δυστυχώς στην χώρα που ζούμε, το να οδηγεις μηχανή , είναι σαν να είσαι μονομάχος σε Ρωμαϊκή αρένα. Τις ίδιες πιθανότητες έχεις.
Όσον αφορά τα θέλω και των δύο , κάνεις κακό που ρωτάς εδώ... ο καθέ ένας έχει την δική του προοπτική και βαθμό εγωισμού.
Θα ακούσεις χίλιες δύο γνώμες και ΚΑΜΙΑ δεν θα είναι για εσένα.

Κάθε γάμος είναι διαφορετικός.

Στο θέμα του παιδιού είναι ουσιαστικά εκεί που θα προβληματιστείς. Τώρα ο γάμος σου , είναι απλά μια σχέση με εγκεκριμένο επίσημο χαρτί. Τίποτα παραπάνω.. και άσε τους άλλους να λένε.

Ο Γάμος σοβαρεύει στο θέμα του παιδιού. Εκεί είναι που εσύ ο ίδιος θα ζυγίσεις και θα αποφασίσεις. Ούτε η γυναίκα σου μπορεί να αποφασίσει για σένα , ούτε κανείς άλλος... Τώρα απλά ακούς γνώμες...τότε όμως θα είναι και η ώρα της απόφασης και θα είναι αποκλειστικά δική σου και σε δικά σου κριτήρια βασισμένη.

Μπορεί ας πούμε ο Λεωνίδας (και καλώς έκανε αν έτσι νόμιζε!!) να ήθελε να "παίξει" συντηρητικά, ακολουθώντας άλλο δρόμο. Και να είναι ικανοποιημένος με αυτό. Σε εσένα όμως μπορεί να δημιουργήσει εκνευρισμό και μακροπρόθεσμα να σε επηρρεάσει απέναντι στην οικογένεια και τις δεσμεύσεις που σου υποβάλλει (φυσικά δεν μιλάω μόνο για την μηχανή , έτσι; )

Καλό είναι λοιπόν γενικά , να ακούς , να σκέφτεσαι αλλά να μην αφομειώνεις.

Αν αυτή την στιγμή νιώθεις γεμάτος "ψυχικά" , θα είσαι εντάξει τόσο με τον εαυτό σου , όσο και με τον άνθρωπο που είναι δίπλα σου.
Μπορεί να φαίνεται , εγωιστικό , αυτό , αλλά να γνωρίζεις οτι σε μια σχέση πέρα απο την συνήπαρξη και τους συμβιβασμούς , πρέπει να είσαι και εντάξει με τον εαυτό σου.

Αλλιώς θα είσαι σαν χύτρα , που γεμίζει με ατμό. Αν δεν έχεις κάποια "δίοδο" , όποια και αν είναι αυτή, τότε, το σίγουρο είναι οτι θα σκάσεις και θα τελειώσει εκεί το "παραμύθι".

Στην γυναίκα σου , εννοείται οτι δεν θα επιβληθείς διά στρατιωτικού νόμου... αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή πέρα απο τους συμβιβασμούς , να θέσεις και όρια.. γιατί εκεί είναι που δημιουργείται και η σωστή ισορροπία.. Για αυτό σου λέω είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση , καθώς μόνο εσύ και κανείς άλλος δεν ξέρει τα όρια σου.


Gandalf

afrotwin
17/10/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρε συ Λεωνίδα... ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!!

Εντάξει είπαμε όταν γράφουμε για μαλακίες , τα ανεχόμαστε τα greeklish. Αλλά ρε φίλε, λες μερικές σοβαρές κουβέντες και τα ματάκια μου , έπαθαν ζημιά μιλάμε.. Ούτε σανσκριτικά σε τοίχο πυραμίδας να διάβαζα...


tespa.. στο θέμα μας...


Γεγονός είναι οτι στο θέμα "Γάμος" υπάρχει πάντα και το θέμα "συμβιβασμός".. αρκεί να είναι αμφίπλευρο.

Το θέμα μηχανή-οικογένεια , είναι κάτι που ισχύει για όλους. Προσωπικά είχα και εγώ τέτοιο θέμα , οχι απο την γυναίκα μου (που της άρεσαν οι μηχανές) αλλά απο τον ίδιο μου τον εαυτό (σαν τον Λεωνίδα ενα πράγμα) , βλέποντας το πρόσωπο της κόρης μου , σε κάθε βόλτα που πήγαινα.

Δυστυχώς στην χώρα που ζούμε, το να οδηγεις μηχανή , είναι σαν να είσαι μονομάχος σε Ρωμαϊκή αρένα. Τις ίδιες πιθανότητες έχεις.
Όσον αφορά τα θέλω και των δύο , κάνεις κακό που ρωτάς εδώ... ο καθέ ένας έχει την δική του προοπτική και βαθμό εγωισμού.
Θα ακούσεις χίλιες δύο γνώμες και ΚΑΜΙΑ δεν θα είναι για εσένα.

Κάθε γάμος είναι διαφορετικός.

Στο θέμα του παιδιού είναι ουσιαστικά εκεί που θα προβληματιστείς. Τώρα ο γάμος σου , είναι απλά μια σχέση με εγκεκριμένο επίσημο χαρτί. Τίποτα παραπάνω.. και άσε τους άλλους να λένε.

Ο Γάμος σοβαρεύει στο θέμα του παιδιού. Εκεί είναι που εσύ ο ίδιος θα ζυγίσεις και θα αποφασίσεις. Ούτε η γυναίκα σου μπορεί να αποφασίσει για σένα , ούτε κανείς άλλος... Τώρα απλά ακούς γνώμες...τότε όμως θα είναι και η ώρα της απόφασης και θα είναι αποκλειστικά δική σου και σε δικά σου κριτήρια βασισμένη.

Μπορεί ας πούμε ο Λεωνίδας (και καλώς έκανε αν έτσι νόμιζε!!) να ήθελε να "παίξει" συντηρητικά, ακολουθώντας άλλο δρόμο. Και να είναι ικανοποιημένος με αυτό. Σε εσένα όμως μπορεί να δημιουργήσει εκνευρισμό και μακροπρόθεσμα να σε επηρρεάσει απέναντι στην οικογένεια και τις δεσμεύσεις που σου υποβάλλει (φυσικά δεν μιλάω μόνο για την μηχανή , έτσι; )

Καλό είναι λοιπόν γενικά , να ακούς , να σκέφτεσαι αλλά να μην αφομειώνεις.

Αν αυτή την στιγμή νιώθεις γεμάτος "ψυχικά" , θα είσαι εντάξει τόσο με τον εαυτό σου , όσο και με τον άνθρωπο που είναι δίπλα σου.
Μπορεί να φαίνεται , εγωιστικό , αυτό , αλλά να γνωρίζεις οτι σε μια σχέση πέρα απο την συνήπαρξη και τους συμβιβασμούς , πρέπει να είσαι και εντάξει με τον εαυτό σου.

Αλλιώς θα είσαι σαν χύτρα , που γεμίζει με ατμό. Αν δεν έχεις κάποια "δίοδο" , όποια και αν είναι αυτή, τότε, το σίγουρο είναι οτι θα σκάσεις και θα τελειώσει εκεί το "παραμύθι".

Στην γυναίκα σου , εννοείται οτι δεν θα επιβληθείς διά στρατιωτικού νόμου... αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή πέρα απο τους συμβιβασμούς , να θέσεις και όρια.. γιατί εκεί είναι που δημιουργείται και η σωστή ισορροπία.. Για αυτό σου λέω είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση , καθώς μόνο εσύ και κανείς άλλος δεν ξέρει τα όρια σου.


Gandalf

ine prosopiki ipo8esi etsi opos to 8etis esi filarako
emis milame genika
tora an ise san xitra xoris valvida apelef8erosis tou atmou sou afto afora esena
den 8a sou poume emis ti na kanis

ke episis i gineka mas den ine mia sxesi me xarti
tin epileksame stin zoi ke exoume kinous stoxous ke onira mazi tis
alios den 8a imastan ke mazi tis 8a ixame akomi epipolees sxesis
:rotflmao:
gia afto ipa oti poli exoume sxesis ala den simeni oti kseroume apo aftes....
episis o tropos pou ekfrazese katadiknioi esena ke den ine aftos o skopos mas
na asxoloumaste me tis sxesis tou ka8e ena
ke ego ke oloi mas pername diafora diskola se mia sxesi
ala ontas esiodoksi an8ropoi ke katanoontas oti oli exoun dikeoma na sfaloun parousiazoume tin kali plevra ton pragmaton

ena ine sigouro oti egoismoi ke atomikismoi den kanoun mia sxesi
ke epanalamvano an i8ela kati entelos gia mena ke den me eniaze to perivalon mou apla den 8a dimiourgousa perivalon
katalaves file?
min mas les ke esi gia magkes ke atomistika se afto to 8ema giati mpori na min to katalavenis ala ine 8ema zois ke siniparksis
poli den exoun katalavi afto to noima
ke gia afto dimiourgoun sxesis tou kolou ka8imerina ke pistevoun pos ine 8ema tixis na kratisi mia sxesi

den ine 8ema tixis ine 8ema sinidisis ke xirismou

Gandalf dr685sm
17/10/2005, 12:01
afro, μην τοποθετείς κουβέντες εκεί που δεν τις είπα εγώ...

Δεν είπα οτι πρέπει να είναι κάποιος ατομιστής αλλα στον βαθμό που πρέπει να είναι εγωιστής και να μην αλλάξει την προσωπικότητα του , πρέπει να τραβήξει γραμμή ορίων..

Εχει μεγάλη διαφορά αυτό. Έχω δεί υποτιθέμενα "ευτυχισμένα ζευγάρια" , που ζούσαν μαζί απο λόγους συνήθειας και λόγω των πολλών συμβιβασμών.
Κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι.
Έχεις δίκιο όταν λές είναι προσωπική μου υπόθεση... αυτό δεν είπα εξ αρχής;... είναι προσωπική υπόθεση καθενός...

Για το αν είναι επίσημη ή οχι σχέση με χαρτί.... βάλε στον εαυτό σου ενα έρωτημα...αν παρόλα τα σχέδια σου και τα όνειρα σου , που κάνατε "μαζί" (αυτό δεν το γνωρίζεις ποτέ, καθώς ποτέ δεν μπορείς να γνωρίζεις τι σκέφτεται η γυναίκα ανά πάσα στιγμή)..

Λέω "ΑΝ" ...που το απεύχομαι για τον καθένα... θεωρήσει οτι τελειώνει αυτή η σχέση , τι νομίζεις οτι είναι ο γάμος τότε;... και με την προυπόθεση οτι , πάντα δεν υπάρχει παιδί (που αλλάζει τα πάντα και το γνωρίζεις όπως το γνωρίζω και εγώ);
Τι θα σου είναι εκείνη η γυναίκα μετά απο 5 χρόνια;... Μια σχέση που διέλυσε αν και με επίσημο χαρτί δεν θα είναι;... Θα έχετε κάποιο δέσιμο μαζί , πέρα απο τα τυπικά ίσως;...

Το να βρίσκεις την "Χρυσή τομή" επιβάλλει και να έχεις και προσωπικά όρια , και σε κάποιο σημείο να τραβάς την γραμμή και να δείχνεις οτι σέβεσαι τις ανάγκες και τις επιθυμίες του έταιρου ήμισυ , αλλά μόνο αν υπάρχει το ίδιο και απο την άλλη πλευρά.
Τα "θέλω" και οι ανάγκες δεν είναι μόνο προνόμιο του ενός... είναι και των δύο...

Αν τώρα , είναι αυτό μια μηχανή , ή μια βόλτα με τους φίλους, είναι η προσωπική επιλογή του καθενός και πρέπει να είναι αποδεκτή απο τον άλλο.
Ακόμα και αν κατά την γνώμη του συμβίου/συμβίας , θέτει το μέλλον σε κίνδυνο.... όπου αλήθεια ποιός είπε οτι το μέλλον θα είναι πάντα όπως το σκεφτόμαστε;

Οι σχέσεις που αναφέρεσαι οτι κάποιοι δεν γνωρίζουν ,και κάνουν σε επιπόλαιο βαθμό υπάρχουν.. δεν διαφωνώ... αλλά υπάρχουν και εκείνες που σου δίνουν πέρα απο την αισιόδοξη πλευρά , και την απαισιόδοξη...και καλό είναι να την γνωρίζεις και να την συμπεριλαμβάνεις στις αποφάσεις σου. Οχι όμως και να την κάνεις βασικό κριτήριο... εκεί είναι που με κατάλαβες λάθος.

Για να βρείς ισορροπία σε μια σχέση , πρέπει πρώτα να είσαι ισορροπημένος με τον εαυτό σου , και αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται μόνο όταν σκέφτεσαι να κάνεις οικογένεια , αλλά και κατά την διάρκεια της.

Αν δεν νιώθεις εντάξει , τότε να είσαι σίγουρος οτι αυτό θα επιβάρρυνει και την οικογένεια σου. Τότε όσο και αν νομίζεις οτι κάνεις το σωστό , στο τέλος , δεν καταλήγει εκεί που πρέπει.
Το να καθορίσεις το ποιός είναι ποιός και τι είναι εκείνο που θέλει , πέρα απο την οικογένεια του , είναι τόσο βασικό , όσο είναι και η παρουσία και ο ρόλος του μέσα στην οικογένεια. Αυτό , δυστυχώς είναι κάτι που πρέπει να οριοθετηθεί , μιας και ο συμβιβασμός , είναι καλός και σωστός στον γάμο.. Αλλά να μην γίνει κάτι που θα γίνει εκμετάλευση για συνεχής υποχώρηση , στον ένα απο τους δύο.

Και πίστεψε με ...ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ , ανεξαιρέτως , το χρησιμοποιούν αυτό... απο τις μανάδες μας, τις γυναίκες μας ...ακόμα και τις κόρες μας...

Gandalf

afrotwin
17/10/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
afro, μην τοποθετείς κουβέντες εκεί που δεν τις είπα εγώ...

na doume an 8a xoresoun i apantisis....
lipon

Δεν είπα οτι πρέπει να είναι κάποιος ατομιστής αλλα στον βαθμό που πρέπει να είναι εγωιστής και να μην αλλάξει την προσωπικότητα του , πρέπει να τραβήξει γραμμή ορίων..

o ka8e an8ropos geni8ike ke iparxi gia ton idio afto ine ena gegonos peran omos apo afto xriazete o sintrofos stin zoi mas toulaxiston apo kapia stigmi ke meta,afto ine ena dedomeno,alios den 8a ixame sintrofous, safos oti isxioi gia emas isxioi ke ton alon, safos ke xriazese prosopikes stigmes ite aftes ine perisilogis ite diaskedasis,afto to exoume pi apo tin arxi opos xriazete ke o sintrofos sou

Εχει μεγάλη διαφορά αυτό. Έχω δεί υποτιθέμενα "ευτυχισμένα ζευγάρια" , που ζούσαν μαζί απο λόγους συνήθειας και λόγω των πολλών συμβιβασμών.
Κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι.
Έχεις δίκιο όταν λές είναι προσωπική μου υπόθεση... αυτό δεν είπα εξ αρχής;... είναι προσωπική υπόθεση καθενός...


file mou to na ta kataferis stin zoi me diafora ine kati pou xriazese sintrofo mpori na min mporis monos sou ke i simvivasmoi ine kanonas tou pexnidiou,afto to dose pare se olous tou tomis ine pou mas orio8eti san siniditopioimenos an8ropous


Για το αν είναι επίσημη ή οχι σχέση με χαρτί.... βάλε στον εαυτό σου ενα έρωτημα...αν παρόλα τα σχέδια σου και τα όνειρα σου , που κάνατε "μαζί" (αυτό δεν το γνωρίζεις ποτέ, καθώς ποτέ δεν μπορείς να γνωρίζεις τι σκέφτεται η γυναίκα ανά πάσα στιγμή)..


prosopika afto pou tis tin dini tis diki mou ine oti ksero panta ti skeftete ke tis to leo prin na mou to pi afti.
ala genika giati na to kseris afto ke ekini giati na kseri ti skeftese den milame gia pliri elenxo tou egkefalou sou i tis...


Λέω "ΑΝ" ...που το απεύχομαι για τον καθένα... θεωρήσει οτι τελειώνει αυτή η σχέση , τι νομίζεις οτι είναι ο γάμος τότε;... και με την προυπόθεση οτι , πάντα δεν υπάρχει παιδί (που αλλάζει τα πάντα και το γνωρίζεις όπως το γνωρίζω και εγώ);
Τι θα σου είναι εκείνη η γυναίκα μετά απο 5 χρόνια;... Μια σχέση που διέλυσε αν και με επίσημο χαρτί δεν θα είναι;... Θα έχετε κάποιο δέσιμο μαζί , πέρα απο τα τυπικά ίσως;...


kseroume poli kala oti o gamos den ine tipota alo apo kinoniki episimopioisi tis sxesis ke kalipsi se nomika 8emata kirios tou pediou,ke evnoi kirios tin eforia pou forologi megalitero isodima
ala pera apo ola afta pou den lene tipota ine mia apofasi gia sinenesi ston dromo tis zois gia kini poria,ke ola afta me proipo8esi ton sines8imaton kirios


Το να βρίσκεις την "Χρυσή τομή" επιβάλλει και να έχεις και προσωπικά όρια , και σε κάποιο σημείο να τραβάς την γραμμή και να δείχνεις οτι σέβεσαι τις ανάγκες και τις επιθυμίες του έταιρου ήμισυ , αλλά μόνο αν υπάρχει το ίδιο και απο την άλλη πλευρά.
Τα "θέλω" και οι ανάγκες δεν είναι μόνο προνόμιο του ενός... είναι και των δύο...


safos ke ine etsi ala afti i grami exi na kani me ptixes tis prosopikotitas oxi tou prosopikou akrivos
diladi den mporo ego na pidao gkremous giati afto mou aresi ke ine mesa sta oria pou exo vali gia mena


Αν τώρα , είναι αυτό μια μηχανή , ή μια βόλτα με τους φίλους, είναι η προσωπική επιλογή του καθενός και πρέπει να είναι αποδεκτή απο τον άλλο.
Ακόμα και αν κατά την γνώμη του συμβίου/συμβίας , θέτει το μέλλον σε κίνδυνο.... όπου αλήθεια ποιός είπε οτι το μέλλον θα είναι πάντα όπως το σκεφτόμαστε;

safos den 8a ine opos to skeftomaste ke to eksigisa pio pano oti afto ine mono sto mialo mias ginekas mono ke ekini afto 8eli stin zoi tis,o rolos sou ine na tis dosis na katalavi oti ise eki gia to oniro tis ke to diko sou ala paralila kanenos i zoi den mpori na paragkonisti gia xari mias katastasis
efoson afti den ine epikindini gia kapion,edo diafonoume
ine san na sou empistevome lefta ke esi na ise tzogadoros..


Οι σχέσεις που αναφέρεσαι οτι κάποιοι δεν γνωρίζουν ,και κάνουν σε επιπόλαιο βαθμό υπάρχουν.. δεν διαφωνώ... αλλά υπάρχουν και εκείνες που σου δίνουν πέρα απο την αισιόδοξη πλευρά , και την απαισιόδοξη...

edo les kati?

και καλό είναι να την γνωρίζεις και να την συμπεριλαμβάνεις στις αποφάσεις σου. Οχι όμως και να την κάνεις βασικό κριτήριο... εκεί είναι που με κατάλαβες λάθος.

edo xriazome kapion epistimona na mou eksigisi ti les..

Για να βρείς ισορροπία σε μια σχέση , πρέπει πρώτα να είσαι ισορροπημένος με τον εαυτό σου , και αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται μόνο όταν σκέφτεσαι να κάνεις οικογένεια , αλλά και κατά την διάρκεια της.


mporis na ksekinisis ke stin poria na ma8is pola afto pou xriazete ine na ise anixtos
an itan opos ta les poles ikogenies den 8a ipirxan simera
to provlima ine oti iparxoun asiniditi ontos ke kanoun ikogenies ke dimiourgoun katapiesis prokimenou na min vroun lisis pou den mporoun na vroun....

Αν δεν νιώθεις εντάξει , τότε να είσαι σίγουρος οτι αυτό θα επιβάρρυνει και την οικογένεια σου. Τότε όσο και αν νομίζεις οτι κάνεις το σωστό , στο τέλος , δεν καταλήγει εκεί που πρέπει.
Το να καθορίσεις το ποιός είναι ποιός και τι είναι εκείνο που θέλει , πέρα απο την οικογένεια του , είναι τόσο βασικό , όσο είναι και η παρουσία και ο ρόλος του μέσα στην οικογένεια. Αυτό , δυστυχώς είναι κάτι που πρέπει να οριοθετηθεί , μιας και ο συμβιβασμός , είναι καλός και σωστός στον γάμο.. Αλλά να μην γίνει κάτι που θα γίνει εκμετάλευση για συνεχής υποχώρηση , στον ένα απο τους δύο.


o andras xriazete dio pragmata agapi ke sevasmo an exi mia eksipni gineka pou ta kseri afta tote pola mporoun na ginoun
se periptosi pou opos les se xrisimopioun xoris na to kseris tote ise kapou opou kimase ke se ena gamo mporis na kimi8is poli efkola ala prepi na to 8elis kiolas
kanis den 8a sou dosi mia sfaliara an den to epitrepsis esi ston eafto sou


Και πίστεψε με ...ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ , ανεξαιρέτως , το χρησιμοποιούν αυτό... απο τις μανάδες μας, τις γυναίκες μας ...ακόμα και τις κόρες μας...

emena apo tin kori mou mou aresi pantos....

Gandalf

Gandalf dr685sm
17/10/2005, 13:26
χαχαχαχαχα...

σε αυτό είμαστε όλοι οι άντρες - πατεράδες το ίδιο φίλε μου... μόνο οι κόρες μας , μας "τυρρανούν" έτσι και εμείς το τρώμε αγόγγυστα...χαχαχαχαχα

Για τα υπόλοιπα ,δεν διαφωνούμε βλέπω πουθενά... τα ίδια λέμε...

α και η διευκρίνηση για το κομμάτι που δεν κατάλαβες...


Οι σχέσεις που αναφέρεσαι οτι κάποιοι δεν γνωρίζουν ,και κάνουν σε επιπόλαιο βαθμό υπάρχουν.. δεν διαφωνώ... αλλά υπάρχουν και εκείνες που σου δίνουν πέρα απο την αισιόδοξη πλευρά , και την απαισιόδοξη...

Μιλάω για εκείνες που χαρίζεις το 110% του εαυτού σου αλλά λόγω της φύσης "ρώσικης ρουλέτας" που έχει κάθε σχέση , μπορεί η αισιόδοξη άποψη που έχουμε για τις σχέσεις να καταλήξει σε απαισιόδοξη και αρνητική συμπεριφορά.

Οπότε και κατά συνέπεια , δημιουργεί την αρνητική πλευρά- κριτήριο που ισορροπεί την αιωνίως αισιόδοξη πλευρά των πραγμάτων , όταν βλέπουμε μια σχέση πριν ,κατά και μετά την δημιουργία της. Για αυτό είπα και πριν οτι εν ολίγοις οι σχέσεις είναι για να μαθαίνεις τα όρια τα δικά σου και που μπορείς να τα θέσεις , απο πλευράς συμβιβασμών.


Gandalf

TEO.VFR
17/10/2005, 14:20
Εγώ θα πω την δικιά μου εμπειρία πάνω στο θέμα.
Μέχρι και πριν 3 χρονιά οπού έκανα και το γιο η γυναικά μου με πίεζε να πάρουμε ένα r1 μιας και τα 400 κυβικά της φαινόντουσαν λίγα όπως και εμένα .εγώ από την πλευρά μου έκανα κρατεί στο θέμα γιατί δεν το θεωρούσα απαραίτητο μιας και στη λέσχη που ήμασταν μέλη πηγαίναμε όλοι τα ιδία χιλιόμετρα
Μετά τι γέννηση του μικρού η αλλαγές ήταν θεαματικές μπορώ να πω και από τις δυο πλευρές σταμάτησε να μου ζητάει το 1000 που τις αρέσει τα 180 χιλιόμετρα που πάει το 400 μας φαίνονται πολλά το μπουφάν και το κράνος φοριούνται μόνιμα πια και η βόλτες πάμε να στριπσουμε στιν ευβοια είναι κατι που γινετε παρα πολύ σπάνια και μονό αν είμαι μονός μου.και τέλος στην Αθηνά είμαι κότα .
Άλλο κατά τι γνώμη μου να είμαι ελεύθερος άλλο παντρεμένος και άλλο να έχω παιδί και στις τρεις παραπάνω περιπτώσεις η οδική μου συμπεριφορά γινόταν ολο και πιο ηπια και δεν θα μιλησω για τις γυναικες μιας και η αλλαγη ακουμπαει πρωτα εμας αλλους σε μεγαλυτερο και αλλους σε μικροτερο βαθμο .
Η καυλα είναι καυλα αλλα οι οικογενεια πανω από όλα και για να εχεις τιν οικογενεια σου θα πρεπει να εισαι ασφαλης οσο τουλαχιστον περναει από το χερι σου αφου και ο παραγοντα τυχη εχει ρολο σε αυτό.
Δεν σταματισα να οδιγαω μιχανι ουτε θα το κανο απλα προσπαθο οσο το δινατον να το κανω με ασφαλεια .
Τώρα πρέπει να γυρίσω σπίτι και να ειμαι αρτιμελης δεν εχο μονο το τομαρι μου να σκεφτομαι εχο ευθηνες και για αλλους που ποσος του κοφτει τι καυλες εχο εγώ με τι μηχανή . και αυτό είναι λογικό και για τι μαμά και για το γιο
Εύχομαι όλοι να είμαστε καλά και κανείς μας να μην δώσει το δικαίωμα να μας πουν κουβέντα για κάτι που τόσο μας αρέσει και ας έρχεται καμιά φορά σε κόντρα με τι λογική μας