PDA

View Full Version : Κόψιμο ΚΤΕΟ (στραβή δισκόπλακα)



Voulgaros4
08/04/2013, 21:01
Καλησπέρα σε όλους, και καλώς σας βρήκα...

Έχω ένα CB400 του '98. Σήμερα πήγα ΚΤΕΟ. Κόπηκα (θα πάω για επανέλεγχο)
"Διακύμανση δυνάμεων πέδησης άνω του επιτρεπτού" => Στραβωμένη μπροστινή δισκόπλακα.

Το πρόβλημα το γνώριζα βεβαίως, (από το 2003 υπήρχε, που ξεχάστηκα με το γνωστό κ_λο-λουκέτο)
αλλά δεν είχα πρόβλημα σε κανένα ταξίδι με φρενάρισμα, αλλά ούτε και όταν δούλευα σαν courier...

Διάβασα με googl-άρισμα στο ιντερνετ διάφορες λύσεις του τύπου "πρέσσες", "τορνάρισμα", "χτύπημα με σφυριά" κ.ά.
Αλήθεια, αυτό το aftersale, τι είναι ;

Κύριοι, δεν παίζει μία, είμαι στη πλήρη ξεφτίλα, δεν είμαι για καινούριες, άντε να βρω κανά δανεικό 50άρικο...

Τι λύσεις προτείνετε ; αν υπάρχουν βέβαια....

Η δική μου η κεφάλα, κατέβασε μια ιδέα, αλλά έχει ίδιες πιθανότητες με το Λοττο.
Αν έβρισκα κάποιον με ίδια δισκόπλακα, να την ανταλλάζαμε για λίγες ώρες μέχρι να περάσω ΚΤΕΟ,
και μετά να έπαιρνε ο καθένας την δικη του. Με το αζημίωτο εννοείται...

Ρε τι έπαθα...πληρώνω μια αφηρημάδα που έγινε πριν από 10 χρόνια με το κ_λολουκέτο...

---------------Updated----------------

Άραγες, υπάρχουν μεταχειρισμένες στην αγορά ; μόνο για μια, αν γίνεται...όχι ζευγάρι ....

V-TEC
08/04/2013, 21:11
αν δεν παίζει μία όπως λες
δανείσου από κάπου μια δισκόπλακα και πήγαινε πέρνα το :D

V-TEC
08/04/2013, 21:12
οοοουπς .. το έχεις ήδη γράψει :D:bawl::D


αν θυμάμαι καλά .. είναι 296 χιλ δισκόπλακα
παίζει να κάνει απο διάφορα μηχανάκια
όπως cbr 600 95+++ , VTR 1000, VFR 800 και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα ..

Voulgaros4
08/04/2013, 21:40
Για το "αν υπάρχουν μεταχειρισμένες στην αγορά ; μόνο για μια...όχι ζευγάρι ...."
ξέρεις κάτι ;

Lioulios
08/04/2013, 21:57
Εϊσαι ο 1ος που ακούω πως κόπηκε .

ilias s.m.
08/04/2013, 22:23
Δεν πας να δοκιμάσεις σε άλλο κτεο να ξεμπερδευεις....

makaros33
08/04/2013, 22:35
καλησπερα

εαν παει σε αλλο ιδιωτικό κτεο θα δουνε μεσα απο το συστημα που συνεργάζονται τα περισσότερα οτι κόπηκε για συγκεκριμένο λογο και μπορεί να μπλέξει,ειναι προτιμότερο να παει στο ιδιο και να του εξηγηθεί στα ισα (δεν πεζουν φράγκα αρα δεν το φτιάχνω - το περνας εσυ ??) και να τελείωση το θεμα εκει .
και το λεω αυτο γιατι το 2011 πέρασα το αμαξι της γυναικάς μου (ΑΤΟS PRIME ΜΟΝΤΕΛΟ 2000 ) χωρίς καταλύτη . η ένδειξη στα καυσαέρια χτύπησε κόκκινο πριν ακομα μπει μέσα στην εξάτμιση .ο τυπος τρελάθηκε και του λεω απλα 500€ για μεταχειρισμένο δεν εχω να δώσω μου το περνάς να τελειώνουμε ναι η οχι .και αφου το σκεφτικέ για λιγο , μου το πέρασε με άπλα πειραγμένες ένδειξης και μου έγραψε στα δευτερεύοντα οτι θέλει λίγο ρυθμισμα το αμάξι στον τομέα καυσαέρια ,φετος τον οκτωμβριο ειναι να ξανα περαση και ειδη εχω παει και του εχω μιληση και μου ειπε οκ θα το περάσουμε παλι με το ιδιο κολπακι

Voulgaros4
08/04/2013, 23:05
...ειναι προτιμότερο να παει στο ιδιο και να του εξηγηθεί στα ισα (δεν πεζουν φράγκα αρα δεν το φτιάχνω - το περνας εσυ ??) και να τελείωση το θεμα εκει
Ναι βρε συ Μάκαρε (Μάκης και ΄γώ) , για έτσι το κόβω να 'ξηγιέμαι. Το και το.
(Αν και θα κάνω πρώτα μιά βόλτα από το συνεργείο αύριο)
Φοβάμαι όμως μην μου το παίξει "έντιμος" και δεν δεχθεί...

Υ.Γ.
Και σκεφτείτε ρε παιδιά, φοβόμουνα πριν τον έλεγχο, γιατί δεν είχα όργανα-φλας-καθρέπτες.
Απρόβλεπτη ζωή (και πουτ@ν@)

dmf
08/04/2013, 23:59
Γιατί δεν την πας να στην ισιώσουν; Εδώ ισιώνουν άλλα κι άλλα στην δισκόπλακα που έχει πάρει μάλιστα λίγο θα κωλώσουν;
Θα είναι και καλύτερα για εσένα + πιο φτηνά.
Όταν λες οτι εσυ δεν εχεις προβλημα τί εννοείς; Τα τακακια σου πώς είναι; Όταν πας να φρεναρεις δεν τρεμει;;

Voulgaros4
09/04/2013, 00:21
Γιατί δεν την πας να στην ισιώσουν; Εδώ ισιώνουν άλλα κι άλλα στην δισκόπλακα που έχει πάρει μάλιστα λίγο θα κωλώσουν;Θα είναι και καλύτερα για εσένα + πιο φτηνά.
Συμφωνώ, και ευχαρίστως να πάω, μα δεν ξέρω που γίνεται αυτή η διαδικασία...γνωρίζεις κάποιον να μου πείς ; :hmm:
(ελπίζω να μην εννοείς τόρνο, έτσι ; )

Όταν λες οτι εσυ δεν εχεις προβλημα τί εννοείς; Τα τακακια σου πώς είναι; Όταν πας να φρεναρεις δεν τρεμει;;
Τα τακάκια είναι του χειμώνα, και την μηχανή την κινώ 5-6 φορές τον μήνα, εντός πόλης.
Ναι, ψιλο-τρέμει στο φρενάρισμα, αλλά η αίσθηση της τρεμούλας δυναμώνει ανάλογα με την ταχύτητα,
οπότε γνωρίζοντας το πρόβλημα, αλλά και σε συνάρτηση ότι οδηγώ πάντα σε χαμηλές ταχύτητες,
δεν μου προκαλεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση.
Άσε που ποτέ δεν πατάω σκέτο μπροστινό, πάντα πισινό (και αν χρειαστεί και τα 2)

SAC
09/04/2013, 06:15
Εϊσαι ο 1ος που ακούω πως κόπηκε .

Έχω ακούσει και για άλλους με ακρβώς το ίδιο πρόβλημα και πέρασαν κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ό-τ-α-τ-α το ΚΤΕΟ...
Γκαντεμιά!!!
:(

bros400pgm
09/04/2013, 06:59
Βγαλε εντελως την δαγκανα και τον ελλατωματικο δισκο. Ενα κουτακι υγρα ειναι και 2 εξαερωσεις.

SHOOTER045
09/04/2013, 08:00
εχω ενα σετ δισκοπλακες για cb 400.ειχαν περισεψει απ το δικο μου ,την μια την εχω πατενταρει για να την βαλω στο glx μου.η αλλη απ οτι θυμαμαι ειναι κρεμασμενη στον τοιχο,αργοτερα που θα παω απο το χειρουργειο-αποθηκη θα σου πω για σιγουρα,,δεν θελω φραγκα,τα εξοδα μονο δικα σου λογω βαρους,παντως και το τορναρισμα ειναι φθηνη λυση αλλα οι δισκοι που εχουν<παρει>ξαναστραβωνουν μετα απο λιγο καιρο,το εχω κανει και ξερω και σε μοτο και σε αυτο
στειλε μου πμ

Voulgaros4
09/04/2013, 08:37
...η αλλη απ οτι θυμαμαι ειναι κρεμασμενη στον τοιχο,αργοτερα που θα παω απο το χειρουργειο-αποθηκη θα σου πω για σιγουρα,,δεν θελω φραγκα,τα εξοδα μονο δικα σου λογω βαρους, στειλε μου πμ
Shooter, είσαι το σχοινί που πέφτει στο πηγάδι που 'χω πέσει !
(Μακάρι να είναι ακόμα κρεμασμένη στον τοίχο...)
Στέλνω π.μ.

notakos600
09/04/2013, 08:42
SHOOTER045
:beer:

SHOOTER045
09/04/2013, 08:50
το πολυ πολυ(αν δεν βρω την κρεμασμενη γιατι μπορει να την εδωσα αλλου)να σου στειλω αυτην που κρατησα για το glx γιατι ειναι καπως too much :cool:,που την εχω στα 10 μετρα,στην εδω αποθηκη ενω τα αλλα πραγματα ειναι στο πατρικο μου

PortisHead
09/04/2013, 08:53
καλησπερα

εαν παει σε αλλο ιδιωτικό κτεο θα δουνε μεσα απο το συστημα που συνεργάζονται τα περισσότερα οτι κόπηκε για συγκεκριμένο λογο και μπορεί να μπλέξει,ειναι προτιμότερο να παει στο ιδιο και να του εξηγηθεί στα ισα (δεν πεζουν φράγκα αρα δεν το φτιάχνω - το περνας εσυ ??) και να τελείωση το θεμα εκει .
και το λεω αυτο γιατι το 2011 πέρασα το αμαξι της γυναικάς μου (ΑΤΟS PRIME ΜΟΝΤΕΛΟ 2000 ) χωρίς καταλύτη . η ένδειξη στα καυσαέρια χτύπησε κόκκινο πριν ακομα μπει μέσα στην εξάτμιση .ο τυπος τρελάθηκε και του λεω απλα 500€ για μεταχειρισμένο δεν εχω να δώσω μου το περνάς να τελειώνουμε ναι η οχι .και αφου το σκεφτικέ για λιγο , μου το πέρασε με άπλα πειραγμένες ένδειξης και μου έγραψε στα δευτερεύοντα οτι θέλει λίγο ρυθμισμα το αμάξι στον τομέα καυσαέρια ,φετος τον οκτωμβριο ειναι να ξανα περαση και ειδη εχω παει και του εχω μιληση και μου ειπε οκ θα το περάσουμε παλι με το ιδιο κολπακι

Σε ευχαριστουμε που για άλλη μια χρονια θα μας γεμίζεις τον αέρα με ακαυστους υδρογονάνθρακες.

notakos600
09/04/2013, 08:55
Σε ευχαριστουμε που για άλλη μια χρονια θα μας γεμίζεις τον αέρα με ακαυστους υδρογονάνθρακες.

Είπα να το σχολιάσω αλλά με πρόλαβες, χοντρό να το κάνεις και χοντρύτερο να το ομολογείς (το ότι μολύνεις).

SHOOTER045
09/04/2013, 08:56
στειλε μου και τηλ γιατι θα στην στειλω με κτελ,αν προλαβω να παω στο πατρικο μου(10χλμ απο εδω που ειμαι-δεν ειναι η αποσταση κανω και μπειμπι σιτιγκ)και την στειλω ως το μεσημερι το βραδυ θα την εχεις

paramedic
09/04/2013, 09:10
Να γιατί οι μοτοσυκλετιστές είναι τα καλύτερα παιδιά, γιατί υπάρχει ακόμα αλληλεγγύη μεταξυ μας. Ευγε ρε μαν!!!

Voulgaros4
09/04/2013, 09:12
στειλε μου και τηλ γιατι θα στην στειλω με κτελ,αν προλαβω να παω στο πατρικο μου(10χλμ απο εδω που ειμαι-δεν ειναι η αποσταση κανω και μπειμπι σιτιγκ)και την στειλω ως το μεσημερι το βραδυ θα την εχεις

Ναι, σορυ, τα ξέχασα τα τηλέφωνα ο μπαγλαμάς. Τα έστειλα.

Δεν βιάζομαι αδερφέ, με την ησυχία σου. Όποτε ευκαιρήσεις, μην αναβάλλεις κάποια δουλειά σου για την εξυπηρέτησή μου...
Και πάλι ευχαριστώ

Υ.Γ. Αλήθεια, τι πατέντα έχεις κάνει στη δισκόπλακα για το glx ; :hmm:

Πολυμήχανος
09/04/2013, 09:29
Είπα να το σχολιάσω αλλά με πρόλαβες, χοντρό να το κάνεις και χοντρύτερο να το ομολογείς (το ότι μολύνεις).

Στο 2000 νομίζω υπήρχαν ακόμη στο εμπόριο και στην παραγωγή μη-καταλυτικά αυτοκίνητα, οπότε δεν φταίει ο φίλος αν αυτή είναι η περίπτωση.

Αν από την άλλη, είναι από αυτούς που είχε καταλύτη το όχημα και πάνε και τον βγάζουνε, κράχτε ελεύθερα.

Lioulios
09/04/2013, 11:10
Oρισμένους δε σας καταλαβαίνω ...........Καθόλου όμως .

PortisHead
09/04/2013, 12:08
Στο 2000 νομίζω υπήρχαν ακόμη στο εμπόριο και στην παραγωγή μη-καταλυτικά αυτοκίνητα, οπότε δεν φταίει ο φίλος αν αυτή είναι η περίπτωση.

Αν από την άλλη, είναι από αυτούς που είχε καταλύτη το όχημα και πάνε και τον βγάζουνε, κράχτε ελεύθερα.

Όντως , κακως κράζω μιας και ουδεις αναμάρτητος (myself included) , αλλα αυτη η κουτοπονηριά του Ελληνα ειναι που με στεναχωρει και
που επιβεβαιώνει με τρανταχτό τροπο πως τίποτα και ποτέ δεν θα αλλάξει στα οσα δεινά τραβαμε.

Υ.Γ.
Αλλο μη-καταλυτικο αυτοκίνητο που καιει Super , κι αλλο αυτοκίνητο που καιει αμόλυβδη χωρις καταλύτη.

alexzafeir
09/04/2013, 12:27
Ξαναπάς στο ΚΤΕΟ χωρις να κάνεις τίποτα, λες οτι πηγες και στην ισιόσανε και στο περνάνε...

DAYMAN
09/04/2013, 13:13
εμενα μετα τον ελεγχο μου βρηκαν λεει οβαλ στην εμπρος δισκοπλακα ( TDM 900) οταν ρωτησα σε ποια απο τις 2 με κοιταξε με βλεμα αγελαδας και με ρωτησε " δυο εχει εμπρος;" τοτε μου λεει ακυρο το θεμα εχει λαθος η μετρηση.Πηρα την μηχανη και εφυγα.Συμπερασματα δικα σας για το ειδος τν ποιοτητα του ελεγχου αλλα και κατα ποσο ειναι σε θεση να κανουν σωστο ελεγχο.:)

chr1s_86
09/04/2013, 14:45
οταν ρωτησα σε ποια απο τις 2 με κοιταξε με βλεμα αγελαδας και με ρωτησε " δυο εχει εμπρος;"


:lol::lol::lol:

Whiteyez
09/04/2013, 14:50
καλησπερα

εαν παει σε αλλο ιδιωτικό κτεο θα δουνε μεσα απο το συστημα που συνεργάζονται τα περισσότερα οτι κόπηκε για συγκεκριμένο λογο και μπορεί να μπλέξει,ειναι προτιμότερο να παει στο ιδιο και να του εξηγηθεί στα ισα (δεν πεζουν φράγκα αρα δεν το φτιάχνω - το περνας εσυ ??) και να τελείωση το θεμα εκει .
και το λεω αυτο γιατι το 2011 πέρασα το αμαξι της γυναικάς μου (ΑΤΟS PRIME ΜΟΝΤΕΛΟ 2000 ) χωρίς καταλύτη . η ένδειξη στα καυσαέρια χτύπησε κόκκινο πριν ακομα μπει μέσα στην εξάτμιση .ο τυπος τρελάθηκε και του λεω απλα 500€ για μεταχειρισμένο δεν εχω να δώσω μου το περνάς να τελειώνουμε ναι η οχι .και αφου το σκεφτικέ για λιγο , μου το πέρασε με άπλα πειραγμένες ένδειξης και μου έγραψε στα δευτερεύοντα οτι θέλει λίγο ρυθμισμα το αμάξι στον τομέα καυσαέρια ,φετος τον οκτωμβριο ειναι να ξανα περαση και ειδη εχω παει και του εχω μιληση και μου ειπε οκ θα το περάσουμε παλι με το ιδιο κολπακι

Ελλαδάρα αθάνατη. :a06:

jezuz
09/04/2013, 15:17
Οταν περνουσα το δικο μου, εκαναν μετρηση καυσαεριων σε μια βεσπα διχρονη σαν να ηταν τετραχρονο, ολες οι μετρησεις ηταν στα κοκκινα, και μετα περιμενα μια ωρα σχεδον μεχρι να βριστουν μεταξυ τους, να το διορθωσουν, και να πανε στους επωμενους... σκεψου οτι ειχα και ραντεβου, 20 λεπτα μου ειπαν θα κανουν, ωρες ημουν εκει...
Φευγοντας μαλλιστα, μετα απο 1-2 χιλιομετρα, εσπασε το ενα ρουλεμαν στην πισω ζαντα!??! Η ηταν ετοιμο να παρει δρομο και οπως σφιγκει τη ροδα το μηχανημα την επιασε στραβα και το αποτελειωσε (δεν νομιζω, λαστιχο πιανει), ή απλα διαβολικη συμπτωση...

Voulgaros4
10/04/2013, 08:28
Πέρασα ! (Με ειλικρίνεια, και εστιάζοντας στο φιλότιμό του )

"Καλημέρα, προχθές με παρέπεμψες για επανέλεγχο δισκόπλακας.
3 χρόνια άνεργος, δεν παίζει φράγκο, ούτε για καινούριες, ούτε και για πρεσσάρισμα !
ή με περνάς, ή με βουλιάζεις..." (χωρίς "υπόγειο" 5ευρο ή 10ευρο)
-----------------------------------
Να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν,
και φυσικά τον SHOOTER :a18:(και ας μην έγινε η φτιάξη τελικά) , για μένα είναι σαν να έγινε

Νά 'σαι καλά μεγάλε SHOOTER :a012: , και όλοι σας

spyrakos35
10/04/2013, 08:35
όλα καλά λοιπόν....

να το φιξάρεις όμως με την πρώτη ευκαιρία (ευχομαι να είναι σύντομα).....

tc-drift
10/04/2013, 08:38
Όλα τα αυτοκίνητα απο το 1991 είναι καταλυτικά.

Ο άλλος ο (να μην πω καλύτερα) χωρίς καταλύτη να μας πνίγει στο καυσαεριο και ο άλλος ο επαγγελματίας του κώλου στο ΚΤΕΟ να τον περνάει.

Τί να πω ρε μάγκες, οι ίδιοι πρώτοι θα πνιγείτε απο τις ίδιες σας τις βρωμιές..

Άμα δεν παίζουν φράγκα όποιος έχει τσίπα παίρνει το λεωφορείο, εγώ αυτό ξέρω. Αλλά δεν φταίει και ο άνθρωπος, το κράτος μπουρδέλο φταίει(πάντα οι άλλοι μας φταίνει κλασσικά)

Voulgaros4
10/04/2013, 11:08
όλα καλά λοιπόν....
Από άποψης εγγράφων...ναι. Από ουσία όμως...είναι εκκρεμότητα...και μάλιστα σοβαρή (αν πηγαίνω με 70-80χιλιόμετρα την ώρα και άνω)
Άλλο αν εγώ πηγαίνω "κο-κο" πλέον στον δρόμο, και δεν μου φαίνεται/δεν με πειράζει στην οδήγηση.

να το φιξάρεις όμως με την πρώτη ευκαιρία (ευχομαι να είναι σύντομα).....
Λόγω της απογο-ήττας από το κόψιμο, σκέφτηκα πολύ βιαστικά και πρόχειρα για αλλαγή μόνο μίας δισκόπλακας.
Τώρα που εχω ψύχραιμη σκέψη, αποφάσισα ότι όταν θα μπορέσω να αλλάξω τις δισκόπλακες, θα τις αλλάξω και τις 2.
Όταν γίνει, να γίνει σωστά, (νομίζω)

Γνωρίζεις εσύ spyrako, ή κάποιος άλλος, κάποιο μαγαζί/κατάστημα/ιστοσελίδα που θα μπορούσα να συγκρίνω τιμές ;
Αληθεια, αυτά τα aftersales, τι είναι ; :hmm:

jezuz
10/04/2013, 14:08
After market εννοεις μηπως?

thanos_s
10/04/2013, 14:15
Όντως , κακως κράζω μιας και ουδεις αναμάρτητος (myself included) , αλλα αυτη η κουτοπονηριά του Ελληνα ειναι που με στεναχωρει και
που επιβεβαιώνει με τρανταχτό τροπο πως τίποτα και ποτέ δεν θα αλλάξει στα οσα δεινά τραβαμε.

Υ.Γ.
Αλλο μη-καταλυτικο αυτοκίνητο που καιει Super , κι αλλο αυτοκίνητο που καιει αμόλυβδη χωρις καταλύτη.

το τεραστιο ποσοστο των μοτο που εχουν βγαλει τους καταλυτες καινε super?

stefanos
10/04/2013, 14:24
το τεραστιο ποσοστο των μοτο που εχουν βγαλει τους καταλυτες καινε super?

Σίγουρα όχι.

Voulgaros4
10/04/2013, 16:18
After market εννοεις μηπως?
Ναι, λάθος έκανα...

notakos600
10/04/2013, 17:59
After market εννοεις μηπως?

after γενικώς.

SHOOTER045
11/04/2013, 00:46
Ναι, λάθος έκανα...

σου εστειλα με πμ μερικα λινκ απο το car gr,απ οτι θυμαμαι οταν ειχα και εγω cb δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο το να τις φερεις απ εξω,για αυτο σου εστειλα μονο απο ελλαδα

SHOOTER045
11/04/2013, 00:48
Πέρασα ! (Με ειλικρίνεια, και εστιάζοντας στο φιλότιμό του )

"Καλημέρα, προχθές με παρέπεμψες για επανέλεγχο δισκόπλακας.
3 χρόνια άνεργος, δεν παίζει φράγκο, ούτε για καινούριες, ούτε και για πρεσσάρισμα !
ή με περνάς, ή με βουλιάζεις..." (χωρίς "υπόγειο" 5ευρο ή 10ευρο)
-----------------------------------
Να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν,
και φυσικά τον SHOOTER :a18:(και ας μην έγινε η φτιάξη τελικά) , για μένα είναι σαν να έγινε

Νά 'σαι καλά μεγάλε SHOOTER :a012: , και όλοι σας

αν και με προλαβες στο πακεταρισμα δεν εγινε και τιποτα,σιγα στον τοιχο της αποθηκης ηταν
με την πρωτη ευκαιρια φτιαξτο,εγω εχω μονο εναν,βαλε ενα ζευγαρι να ησυχασεις

Voulgaros4
11/04/2013, 11:47
σου εστειλα με πμ μερικα λινκ απο το car gr,απ οτι θυμαμαι οταν ειχα και εγω cb δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο το να τις φερεις απ εξω,για αυτο σου εστειλα μονο απο ελλαδα

με την πρωτη ευκαιρια φτιαξτο,βαλε ενα ζευγαρι να ησυχασεις
Ναι, για έτσι είμαι...thanks γα όλα man :D

SHOOTER045
11/04/2013, 14:17
Όλα τα αυτοκίνητα απο το 1991 είναι καταλυτικά.

Ο άλλος ο (να μην πω καλύτερα) χωρίς καταλύτη να μας πνίγει στο καυσαεριο και ο άλλος ο επαγγελματίας του κώλου στο ΚΤΕΟ να τον περνάει.

Τί να πω ρε μάγκες, οι ίδιοι πρώτοι θα πνιγείτε απο τις ίδιες σας τις βρωμιές..

Άμα δεν παίζουν φράγκα όποιος έχει τσίπα παίρνει το λεωφορείο, εγώ αυτό ξέρω. Αλλά δεν φταίει και ο άνθρωπος, το κράτος μπουρδέλο φταίει(πάντα οι άλλοι μας φταίνει κλασσικά)

δεν φταει ο ενας που εχει μη καταλυτικο αυτοκινητο,οσο ενοχος ειναι αυτος τοσο ενοχοι ειμαστε ολοι οι κατοχοι μη καταλυτικων(και γω μαζι για το YZ και το glx μου),το χωματουργικο σου στο αβαταρ εχει καταλυτη?η επειδη το βγαζεις στην εξοχη δεν εχεις προβλημα?αλλα ετσι ειναι αν φτυνεις εκει που καθεσαι το βλεπεις,αλλα αν φτυνεις οδηγωντας το παιρνει ο αερας
ο υπαλληλος του κτεο απο την αλλη εχει κατι που ειναι χαρακτηριστικο των ελληνων-ΦΙΛΟΤΙΜΟ-μπορει να θεωρειται αντιεπαγγελματικο αλλα καταλαβε τον φιλο,οτι δεν περισευει ουτε 20αρικο για επανελεγχο,και τον περασε,εσυ εισαι πεπεισμενος οτι ηταν επαγγελματιας του κωλου,εγω ειδα κατι αλλο.στην τελικη δικο του το κεφαλι μαν,αυτος θα χασει τα φρενα του(πραγμα που απευχομαι)οχι εσυ