PDA

View Full Version : προβλημα ρευματος busa



blackbusa
08/04/2013, 21:12
χελοουε σε ολους...εχουμε και λεμε...

το μπουζα τον τελευταιο καιρο δεν μας τα λεει καλα...καποιο γαμημενο θεμα με τα ρευματα εχει και σαν γερος ανθρωπας πια δεν μπορω να σμπρωχνω για να παρει μπρος...

το μηναχακι εχει επανω xenon και συναγερμο spyball...αυτα τα 2 αξεσουαρ τα εχει απο το 2007...η μονη αλλαγη που εκανα ειναι στα φωτα πορειας με καινουργια ballast πριν απο 6 μηνες...


το θεμα ειναι οτι η μπαταρια αργα και σταθερα πεθαινει...το προβλημα παρουσιαστηκε πριν απο 9 μηνες (σε ελαφρος αμελητεα μορφη) οπου και πιστευαμε οτι φταιει η μπαταρια...στην αρχη βαλαμε μια ψιλομουφα οπου και μας αφησε χρονους στους 2 μηνες...αλλαχτηκε τελικα με μια yuasa...μετρηθηκαν ολα τα ρευματα (με κρυο μηχανακι) και ολα εδειχναν σωστα...με την παροδο του χρονου αρχισε και αυτη να τα παιζει...

το μηχανακι κρυο εχει 1 αντε 2 μιζιες και μετα αρχιζει να ρεταρει η μπαταρια...οταν ζεσταθει και πολλα χλμ που του εκανα αμα σβησει δεν ξαναπερνει...οταν κρυωσει εχει παλι την γνωστη 1 μιζια αλλα και αυτη ξεψυχισμενη...καποια στιγμη η μπαταρια πεθανει τελειως...το περιεργο? ειναι οτι δεν ακουγετε ο γνωστος συνεχομενος ηχος (κλικ) απο το ρελε τις μιζας αλλα ειναι σαν να κανει ρεσταρτ (ολες οι ενδειξεις στο καντραν τερματιζουν και γυρνανε στο μηδεν).

η μπαταρια φορτιστηκε πληρως και μετα απο 5 μερες παλι το ιδιο προβλημα...σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το πολυ ρευμα που καταναλωνει το μπαλλαστ στη εκκινηση και το απομονωσα και αυτο αλλα και παλι τζιφος...με τον συναργεμο δεν εχω ασχοληθει γιατι δεν το εχω το θεμα και θελω να μιλισω με τον ιδιο που τον τοποθετησε...

το ξερω οτι ειναι καλυτερα να το παω σε συνεργιο αλλα εδω στα ξενα και τον κωλο θα μας πιασουνε και θελω να εχω εξαντλησει καθε δικη μου δυνατοτητα επιλυσης...

εχω σκεφτει και για προβλημα ανορθωτη αλλα αν τα ειχε παιξει η μπαταρια δεν θα πεθαινε αμεσως?

γνωμες?

MikeG
08/04/2013, 21:14
Γεια σου Πανούλη.

Θες ηλεκτρολόγο μάλλον, πολλά μπορεί να είναι. Ξεκινάς από πιθανές διαρροές κάπου στη πλεξούδα, μετά ανορθωτής & τέλος πηνία.

blackbusa
08/04/2013, 21:20
Γεια σου Πανούλη.

Θες ηλεκτρολόγο μάλλον, πολλά μπορεί να είναι. Ξεκινάς από πιθανές διαρροές κάπου στη πλεξούδα, μετά ανορθωτής & τέλος πηνία.

to kserw re Mike alla elega mipws to swso egw...an eixe diarroi omws den tha edeixne malakies to polymetro?

p.s. sorry gia ta greeklish alla prin moy vgeikan ta matia me to virtual keyboard

MikeG
08/04/2013, 21:22
to kserw re Mike alla elega mipws to swso egw...an eixe diarroi omws den tha edeixne malakies to polymetro?

p.s. sorry gia ta greeklish alla prin moy vgeikan ta matia me to virtual keyboard

Ψάξε για το manual του Busa να δεις πόσα Volt πρέπει να σου δίνει στους πόλους της μπαταρίας σε συγκεκριμένες στροφές μέτρησης. Κάνε τη μέτρηση, αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα όρια, τότε μήπως αρχικά να τσέκαρες αν το πολύμετρο σου είναι ακριβές ή μήπως δείχνει αρλούμπες;

Marinos-GSXR
08/04/2013, 22:02
μηπως ο συναργεμος στη "καταναλωνει" σιγα σιγα?ειχα και εγω ενα θεμα(6μηνες κραταγε νεα μπαταρια) τον αλλαξα και δεν μου το ξαναεκανε.τα φωτα δεν νομιζω(ειδικα τα xenon),ο ανορθωτης μπορει(θα ειχες θεμα και εν κινηση) αλλα σπανιο στα gen1,τσεκαρε ακριβως τι μπαταρια γραφει στο manual(αμπερ,βολτ κτλ)

blackbusa
08/04/2013, 22:15
μηπως ο συναργεμος στη "καταναλωνει" σιγα σιγα?ειχα και εγω ενα θεμα(6μηνες κραταγε νεα μπαταρια) τον αλλαξα και δεν μου το ξαναεκανε.τα φωτα δεν νομιζω(ειδικα τα xenon),ο ανορθωτης μπορει(θα ειχες θεμα και εν κινηση) αλλα σπανιο στα gen1,τσεκαρε ακριβως τι μπαταρια γραφει στο manual(αμπερ,βολτ κτλ)

xmmmm...ti synagermo eixes an epitrepete kai ti akrivws sou ekane?oplize kanonika?kai pio itan to provlima me ton synagermo telika?

toyar
09/04/2013, 06:10
το restart που κανει εκτος απο ψοφια μπαταρια μπορει να οφειλεται και σε χαλαρη ή βρωμικη επαφη καπου (πολοι μπαταριας, κεντρικος διακοπτης, kill, ρελε μιζας)

blackbusa
09/04/2013, 06:32
το restart που κανει εκτος απο ψοφια μπαταρια μπορει να οφειλεται και σε χαλαρη ή βρωμικη επαφη καπου (πολοι μπαταριας, κεντρικος διακοπτης, kill, ρελε μιζας)

xmmmm...i epafes tis battarias einai sigoura ok kai kathares...diakoptis kai kill switch prepei na einai ok giati nomizw oti den tha eperne bros oute me sprwksimo i tha mou ekane diafora perierga...to rele den to exw tsekarei na pw tin alitheia...alla to thema einai oti to kanei otan patontas tin miza kai i battaria deixnei na "petneinei" stadiaka,ksafnika kollane ola,kai kanei ena geniko restart se ola (fwta,troba, kai kantran)...exei tyxei stin prwti mizia na akoygete i battaria pethameni, stin deyteri akoma xeirotera kai stin triti ksafnika san na ksanazwntanevei gia ligo kai pernei bros...vevea ennoeite oxi me tin battaria teleiws kai sxedon nekri...

an to rele mizas eixe provlima den tha eprepe apla na min gyrizei i na exei kena kai oxi na akous tin battaria na kseligonete?

notakos600
09/04/2013, 08:28
Δεν κοιτάς και μία τη μίζα μήπως παίζει κάποιο βραχυκύκλωμα στην περιέλιξη; (και έλεγχος στα καρβουνάκια).

Anty12
09/04/2013, 09:57
Λοιπόν....το ότι η μπαταρία "πεθαίνει" όπως λες, δείχνει ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση...αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν φορτίζει σωστά, ή στο ότι έχει καταστραφεί (σχεδόν), πιθανότατα γιατί δεν φόρτιζε σωστά.
Και για τα δύο, ο ύποπτος είναι το κύκλωμα φόρτισης -βλέπε- ανορθωτής.

Το ζόρικο είναι ότι το μηχανάκι κάνει "νερά" όταν ζεσταθεί καλά (ειδικά αυτό το γενικό restart δεν είναι καλό) δείχνει ότι κάποιο από τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα ζεσταίνεται υπερβολικά.Ένας λόγος γιαυτό μπορεί να είναι ότι "τραβάει" περισσότερο ρεύμα από το κανονικό που χρειάζεται, και ο λόγος που τραβάει παραπάνω ρεύμα, είναι η χαμηλή τάση τροφοδοσίας, πρωτίστως, και ότι μπορεί να είναι βλαμμένο, δευτερευόντως.

Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα σε δικιά μου μηχανή.Ήταν το κύκλωμα ανόρθωσης, που δεν δούλευε σωστά, και σταδιακά κατέστρεψε την ηλεκτρονική, η οποία μετά από έντονο δούλεμα μετά από χιλιόμετρα ή μέσα στην κίνηση, έσβηνε , και έπρεπε να κρυώσει.

Όλα τα συμπτώματα "μυρίζουν" αρχικά ανορθωτή...αν είναι οκ τότε κάπου "χάνεις" ρεύμα

blackbusa
09/04/2013, 10:55
Θενκς Αντυ...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...επειδη μαλλον δεν το εξηγησα καλα το "restart" πρεπει να οφειλετε στο οτι η μπαταρια συμπαιριφερετε σαν να ειναι αδεια...με το σημερινο που ενω ειχε καποια ψιλη και μετα απο 8 ωρες ακινησιας ειναι τελειως νεκρη μου κανει περισσοτερο για συναργεμο...θα τον ξηλωσω και ελπιζω να λυθει το θεμα...σπλα τωρα πρεπει να βρω σχεδιαγραμματα για το πως...θενξ παντως...

dmf
09/04/2013, 11:01
Εγώ πάντως θα ξεκινούσα βγάζοντας τα xenon. Όταν είχα κι εγώ κάποτε, άλλαξα κάποια στιγμή ένα ballast που είχε καεί στη μεσαία σκάλα (είχα και στα πορείας). China βεβαια ολα αυτά, αλλά ήξερα τί έπαιρνα, και από τότε μου έκανε διάφορα περίεργα. Συγκεκριμένα μου έκαιγε την ασφάλεια του κοντέρ μετά τις 8000rpm, και αρκετές φορές έσβηνε η μηχανή ενώ οδηγούσα! Έπαιρνε ξανά μόνη της βέβαια γιατί κινούμουν και είχα και ταχύτητα μέσα, αλλά το θέμα είναι ότι έσβηνε.
Μη στα πολυλογώ τα έβγαλα και τα δύο και από τότε δεν μου ξαναέκανε ούτε το ένα ούτε το άλλο.

sniper
09/04/2013, 11:02
Θενκς Αντυ...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...επειδη μαλλον δεν το εξηγησα καλα το "restart" πρεπει να οφειλετε στο οτι η μπαταρια συμπαιριφερετε σαν να ειναι αδεια...με το σημερινο που ενω ειχε καποια ψιλη και μετα απο 8 ωρες ακινησιας ειναι τελειως νεκρη μου κανει περισσοτερο για συναργεμο...θα τον ξηλωσω και ελπιζω να λυθει το θεμα...σπλα τωρα πρεπει να βρω σχεδιαγραμματα για το πως...θενξ παντως...

Δεν έχει, ο συναγερμός, ασφάλεια που τον απομονώνει τελείως;

OldMan
09/04/2013, 11:38
Όπως είπε ο Πρόεδρας, τα κόλπα που κάνει όταν είναι ζεστό δεν είναι καλά μαντάτα...

Αν ήταν μόνο θέμα ελλειπούς φόρτισης μπαταρίας (ασχέτως λόγου.), όταν έσβηνες μετά από κάποια χλμ. θα έπαιρνε "τσακμάκι"...

Και επειδή δεν είμαι καλός άνθρωπος, δεν προσανατολίζομια στον ανορθωτή σου αλλά κάπου προς ηλεκτρονική μεριά...:(

blackbusa
09/04/2013, 15:01
Εψαξα στο νετ και δεν βρεικα κατι που νσ τον απομονωνη...

Αντουαν αν οπως λες ειναι θεμα ηλεκτρονικης (φτου κακα) οταν η μηχανη ζεστενοταν δεν θα επρεπε να κανει και κουλα?εννοω με την μηχανη εν κινηση...

Εχω αρχισει να πιστευω(και θελω να ελπιζω) οτι η εσωτερικη μπαταρια του συναγερμου μας εχει αφησει.χρονους και οτι φορτιση γινετε παει στον κουβα...

Anty12
09/04/2013, 15:08
...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...ε

Όχι απαραίτητα ....δεν ξέρεις πόσο μ@λακισμένο υλικό είναι το πυρίτιο....:rolleyes:

και ίσως ο ανορθωτής να είναι εντάξει, και απλά να μην βγάζει το ρεύμα που πρέπει να βγάζει, γιατί απλά δεν τροφοδοτείται σωστά από την γεννήτρια, η οποία μπορεί να' χει κάνα κομμένο/ βραχυκυκλωμένο τύλιγμα ή να' χει φύγει κάνας μαγνήτης από την θέση του ή καμιά κακιά επαφή ...και πάει λέγοντας.....

αυτό που προσπαθώ να σου πω, είναι ότι επειδή το μπούσα έχει πολλή ηλεκτρονικούρα πάνω του, θες ηλεκτρολόγο για να προλάβεις -ίσως- τα χειρότερα..μακάρι να είναι βλαμμένα τα Ξένον και να σου ξελιγώνουν απλά την μπαταρία.....αλλά αυτός ο "λόξιγκας" όταν ζεσταίνεται......:(

OldMan
09/04/2013, 17:32
δεν ξέρεις πόσο μ@λακισμένο υλικό είναι το πυρίτιο....:rolleyes:
Εεεεμμμμ... Δεν τους άρεσε το Σελήνιο...;)

Marinos-GSXR
10/04/2013, 21:35
Θενκς Αντυ...νομιζω η βασικα ελπιζω οτι μετα απο τοσο καιρο αν ηταν ανορθωτης θα ειχε κλασει τελειως...επειδη μαλλον δεν το εξηγησα καλα το "restart" πρεπει να οφειλετε στο οτι η μπαταρια συμπαιριφερετε σαν να ειναι αδεια...με το σημερινο που ενω ειχε καποια ψιλη και μετα απο 8 ωρες ακινησιας ειναι τελειως νεκρη μου κανει περισσοτερο για συναργεμο...θα τον ξηλωσω και ελπιζω να λυθει το θεμα...σπλα τωρα πρεπει να βρω σχεδιαγραμματα για το πως...θενξ παντως...

...ο συναργεμος ηταν "μουφα" και ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ειχε διαρροη,τον αλλαξα με ενα beeper X7R και ησυχασα 2χρονια τωρα(με την ιδια μπαταρια!!).οσο για τα xenon(αν ειναι φυρα) υπηρχαν κατι θεματα οταν ανοιγες το διακοπτη να τραβαει παραπανω ρευμα,τα δικα μου παντως οταν ανοιξω τον διακοπτη ανοιγουν αργα και μετα που θα κανει check σβηνουν για να μιζαρω.(νομιζω οτι το συστημα αυτο εινα απο το εργοστασιο?)και το restart μου το εκανε οταν η μπαταρια αργοπεθαινε.δες τα αυτα,και μακαρι να ειναι κατι απλο....

Ichigo
10/04/2013, 22:13
Εεεεμμμμ... Δεν τους άρεσε το Σελήνιο...;)

Με 40-50$/LB που κοστίζει καλά κάνουν και δεν το χρησιμοποιούν... :D

blackbusa
11/04/2013, 13:09
Τελικα η μηχανη πηγε συνεργειο...σας ευχαριστω ολους για τις γνωμεςνωσεις σας...τωρα περιμενουμε και ελπιζουμε...

sniper
11/04/2013, 13:15
Τελικα η μηχανη πηγε συνεργειο...σας ευχαριστω ολους για τις γνωμεςνωσεις σας...τωρα περιμενουμε και ελπιζουμε...

Οταν με το καλό την φτιάξει ο μάστορης, πες μας και τι χρεώνεουν εκεί στα ξένα...

OldMan
11/04/2013, 13:19
χρεώνεουν ...
Σίγουρα κάτι παραπάνω από δω αφού έχουν περισσότερες συλλαβές..

sniper
11/04/2013, 13:30
Σίγουρα κάτι παραπάνω από δω αφού έχουν περισσότερες συλλαβές..

Ιθπανοί γαρ, κριση, γιου νόου...

blackbusa
11/04/2013, 13:42
Τελικα ειπα να ειμαι large και το αφησα στην αυτοκρατορια...βασικα λογω γλωσσας ωστε να μπορουμε να επικοινωνουμε (και να καταλαβαινομαστε ελπιζω) στο τι γινετε οσο ειμαι Ελλαδα...κατα δευτερον κατι για ειδικευση σε triumph καταλαβα...του πουστη θα ξερουν απο ρευματα...

sniper
11/04/2013, 13:44
Τελικα ειπα να ειμαι large και το αφησα στην αυτοκρατορια...βασικα λογω γλωσσας ωστε να μπορουμε να επικοινωνουμε (και να καταλαβαινομαστε ελπιζω) στο τι γινετε οσο ειμαι Ελλαδα...κατα δευτερον κατι για ειδικευση σε triumph καταλαβα...του πουστη θα ξερουν απο ρευματα...

Αντιθέτως, μπορεί να ξέρουν και μάλιστα πολύ καλά...

Αυτοκρατορικό θα είναι και το γ@μήσι, λαρτζ τύπε...

blackbusa
11/04/2013, 14:24
Βασικα και στην Ισπανια (στο καλο συνεργειο) εμαθα οτι ειναι χειρουργειο...κανουν καλη δουλεια αλλα ειναι και τα ζωα μου αργα σε θεμα παραδοσης...πολυ αργα ομως...και οταν επιστρεψω απο Ελλαδα δεν παιζει να μεινω πολυ καιρο χωρις οχημα...

υ.γ. Ασε που το γκομενακι στο ρεσεπτιον εντυπωσιαστηκε απο το οτι μειλαω 3μιση γλωσσες και οτι το busa ειχε μπαγκστερ...

sniper
11/04/2013, 14:29
....

υ.γ. Ασε που το γκομενακι στο ρεσεπτιον εντυπωσιαστηκε απο το οτι μειλαω 3μιση γλωσσες και οτι το busa ειχε μπαγκστερ...

Σίγουρα ή εντυπωσιαστηκε με την ψυχραιμία και το χαμόγελό σου με τέτοιο κουστούμι που θα σου ράψουν;

blackbusa
11/04/2013, 15:10
Μα δεν γελαγα...τωρα πως θα μπορεσω να κρατησω τα δακρυα απο την κολονοσκοπηση ειναι αλλο θεμα...εστω θα ξεχασω οτι με ποναει η μεση μου...

notakos600
11/04/2013, 15:15
Μα δεν γελαγα...τωρα πως θα μπορεσω να κρατησω τα δακρυα απο την κολονοσκοπηση ειναι αλλο θεμα...εστω θα ξεχασω οτι με ποναει η μεση μου...

Αφού δεν μπορείς να το αποφύγεις τουλάχιστον απόλαυσέ το.

TROOPER
12/04/2013, 08:59
Σίγουρα κάτι παραπάνω από δω αφού έχουν περισσότερες συλλαβές..

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

ρε αντωνη δεν παιζεσαι ρπμ!!!!

blackbusa
31/05/2013, 20:56
τελικα βρεθηκε το προβλημα...η μαλλον προβληματα που με μπερδεψαν...


το θεμα οτι η μπαταρια πεθαινε ηταν του regulator (ανορθωτης) αλλα το οτι επερνε μπρος οποτε του την βαραγε ειναι to starter clutch (κομπλερ)


τελικο πακετακι 450 γιβραλταριανες λιρες...


ελπιζω η γκαντεμια και το φτυσιμο να τελειωσει εδω...


σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις συμβουλες...