PDA

View Full Version : Βοηθήστε τον πρωτάρη ! Ιταλία !



The_Scientist
09/04/2013, 10:17
Καλημέρα συνάδελφοι !!

λέω να κάνω κι εγώ το πρώτο μου ταξιδάκι εξωτερικό με τη μηχανή.
Σκέφτομαι ότι η Ιταλία είναι αγαπημένος προορισμός, είναι και πρακτικά έυκολος, άρα μοιάζει ότι πρέπει για πρώτο ταξίδι.
Αυτό που θα ήθελα, λοιπόν, από εσάς τους εμπειρότερους σε τέτοια ταξίδια, είναι μια μικρή βοήθεια για να στήσω τη διαδρομή.

Για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο, έχουμε τα εξής :

- Ρώμη έχω πάει, δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν ξαναπάω.
- Σκέφτομαι για αρχή να πιάσω Ανγκόνα και η πρώτη στάση να είναι Φλωρεντία για 1-2 διανυκτερεύσεις και μετά να συνεχίσω βόρεια
- Θα ήθελα να συνδυάσω τουρισμό και οδήγηση, με max 400-500 χμ τη μέρα, η 400-500 χμ μέρα παρά μέρα στις πόλεις που αξίζουν πάνω από μια διανυκτέρευση.


Ρίψατε τις προτάσεις σας ελεύθερα. Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?


Thanks εκ των προτέρων !

vassilis88
09/04/2013, 10:28
κανε λιγοτερα χλμ κ περασε περισσοτερο χρονο σε λιγοτερα μερη! μια-δυο μερες δν βλεπεις κ πολλα σε μια πολη
10 μερες ειναι μια χαρα κ ας ειναι μονο τοσκανη .. εχει δρομους για να πεις οτι ευχαριστηθηκες οδηγηση κ με το παραπανω .. φλωρεντια-σιενα πχ που θα πας απο ανκονα μεσω φορλι
αν θες ντε κ καλα χλμ γυρνα μεσω κροατιας-αλβανιας :D

est
09/04/2013, 10:34
Βάλε όσους περισσότερους Β'-Γ' δρόμους μπορείς γιατί σε αυτούς βρίσκεις ομορφιές που ούτε περίμενες πως θα δεις και άσε τις οτοστράντα για το γυρισμό, ανέβα υψόμετρο-κατέβα υψόμετρο, χαμήλωσε τα ημερήσια χλμ στα 250-300 ώστε να σου βγαίνουν εύκολα και να φτάνεις νωρίς στον επόμενο σταθμό.
Τις προτάσεις τις αφήνω στους επόμενους..

The_Scientist
09/04/2013, 10:37
Παίδες δεν καίγομαι να γράψω πολλά χιλιόμετρα, δε θέλω να βγει hardcore μοτο-ταξίδι.

Αλλά έλεγα να συνδυάσω Τοσκάνη & Βόρεια Ιταλία - Άλπεις

sniper
09/04/2013, 11:02
Παίδες δεν καίγομαι να γράψω πολλά χιλιόμετρα, δε θέλω να βγει hardcore μοτο-ταξίδι.

Αλλά έλεγα να συνδυάσω Τοσκάνη & Βόρεια Ιταλία - Άλπεις

Το αίτημα διαβιβάστηκε στον Ιταλιολόγο μας. Παρακαλώ αναμείνατε, έρχεται σύντομα.

thou-vou
09/04/2013, 12:37
Διαμονη με σκηνη η δωματιο; Ποσο πολυ θες να δεις τη φλωρεντια; Θες να δεις πολεις η να λυσσαξεις; Ποτεθα πΑς τωρα η καλοκαιρι; Μονος δικαβαλο η παρεα; Το χεις το μοτοσακο η εισαι φρεσκαδουρα; Τζιπιες η χαρτες; Κλπ. Χελπ ας του χελπ γιου κ τσεκαρε και κανενα απο τα τοσα ταξιδιωτικα για η με ιταλια.

road spirit
09/04/2013, 12:53
....Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?

με σειρά προτεραιότητας και με βάση προσωπικές εμπειρίες (που σημαίνει ότι θα υπάρχουν και άλλα ωραία που δεν έχω δει ακόμα και άρα δεν ξέρω να στα προτείνω):

1. paso stelvio
2. όλη η ευρύτερη περιοχή των Δολομιτικών Άλπεων, απλά φτάσε εκεί, διάλεξε πάσα και στριφτερές διαδρομές - ακόμα και στη τύχη, όλα είναι ωραία - και απόλαυσε πηγαίνοντας μπρος πίσω, πάνω κάτω, δεξιά αριστερά.
3. Τοσκάνη. Άλλος αέρας, άλλη ομορφιά. Φλωρεντία καλή αλλά κοσμοπολίτικη, Σιένα όμορφη, πιο μικρή, τη βλέπεις όλη σε ένα 24ωρο. Πολλά όμορφα χωριά στη γύρω περιοχή. Επιλογές για αγροτουρισμό (επισκέψιμα αγροτόσπιτα με διαμονή κλπ).

10 μέρες σε φτάνουν για όλα τα παραπάνω

Toumpas
09/04/2013, 12:59
όσο το δυνατόν λιγότερα ρούχα και γενικά να έχεις ποικιλία αξεσουάρ γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Τα ρούχα το καλοκαίρι τα πλένεις με λίγο σαπούνι, τα απλώνεις και έτοιμα.

The_Scientist
09/04/2013, 13:01
Διαμονη με σκηνη η δωματιο; Ποσο πολυ θες να δεις τη φλωρεντια; Θες να δεις πολεις η να λυσσαξεις; Ποτεθα πΑς τωρα η καλοκαιρι; Μονος δικαβαλο η παρεα; Το χεις το μοτοσακο η εισαι φρεσκαδουρα; Τζιπιες η χαρτες; Κλπ. Χελπ ας του χελπ γιου κ τσεκαρε και κανενα απο τα τοσα ταξιδιωτικα για η με ιταλια.


Έχεις δίκιο... να διευκρινίσω ότι μπορώ

- Ιούνιο λέω να πάω
- δικάβαλος με το αμόρε
- το μοτοσακό υπάρχει, δεν είμαι νέος οδηγός. Απλά η πρώτη φορά που βγαίνω εξωτερικό (και κάνω τόσο μεγάλο ταξίδι γενικά). Και εσωτερικό δηλαδή μη φανταστείς ότι έχω φάει τους δρόμους με το κουτάλι :D
- μάλλον με χάρτες λέω να παίξω, είμαι παραδοσιακός τύπος
- διαμονή σε δωμάτια, με αρκετή έρευνα από πριν για να βγει όσο πιο low budget γίνεται
- Φλωρεντία και Σιένα είναι must !


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες .

thou-vou
09/04/2013, 13:10
Ομορφα. ελπιζω το αμορε να αντεχει. Συμφωνω με σπιριτ για σιενα φλωρεντια. Θα απαντησω ολοκληρωμενα μολις γυρισω απο οαεδ.

DoctoR_k6
09/04/2013, 14:27
Βορεια Ιταλια τρελες διαδρομες...Θα λιωσεις σε τοπιο κ ωραιο στροφιλικι!!
Κατσε 2 μερες Φλωρεντια που την βλεπεις ολη μεσα σε 48 ωρες να ηρεμησει η κοπελια κ να γουσταρει...κ μετα βουρ για πανω!!
Passo de lo Stelvio οπωσδηποτε...Μετα το Τρεντο εχει παρα πολυ ωραιες διαδρομες να χορτασεις κ εσυ κ η μηχανη!!!
Κ σημειωση το Ινσμπουρκ ειναι διπλα σου εκει στα ψηλα...Οπως κ να εχει καλα να περασεις κ το νου σου στους Μ@λ@κες τους μπατσοιταλους!!!(Παντα με το οριο)

SOTOS80
09/04/2013, 21:00
Εχω παει Ιταλια, Βορεια Ιταλια και Αυστρια και τα 3 ειναι πανεμορφα. Απο Ιταλια μου αρεσε περισσοτερο Φλωρεντια και γενικα περιοχη Τοσκανης. Βενετια ωραια αλλα δεν θα εμενα. Αν πας προς Μιλανο οπωσδηποτε να πας λιμνη Como αξιζει. Αν ανεβεις Δολομιτες κλασσικο ειναι Cortina d ampezzo και Allege με πανεμορφη λιμνη. Γενικα η Βορεια Ιταλια μοιαζει πολυ με Αυστρια και ειναι παμεμορφη.

Μπορειςνα βρεις και τα 2 ταξιδιωτικα στο blog μου www.shipofools.gr και οτι αλλο θελεις με ρωτας. Ειδικα Αυστρια και Δολομιτες τα εχω προσφατα γιατι το εκανα το καλοκαιρι που μας περασε.

MikeG
09/04/2013, 21:04
Λίμνη Como και τριγύρω. Δολομίτες, Τοσκάνη.

Υπάρχουν πάρα πολλά ταξιδιωτικά για Ιταλία οπότε μπορείς να πάρεις πάρα πολλές πληροφορίες και να βγάλεις διαδρομή

Καλό ταξίδι.

AUFGEBRACHT
09/04/2013, 21:36
Φίλτατε καλησπέρα,
Μου θύμισες το πρώτο μου ταξίδι στα ίδια μέρη...πρώτο ταξίδι έτυχε νάυλος για Τοσκάνη για να παραφράσω τον ποιητή. Εάν θες και έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στο προ διετίας ταξιδιωτικό μου στα ίδια μέρη που ενδιαφέρεσαι να πας :wave2:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119977&highlight=%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%82

The_Scientist
10/04/2013, 07:59
Καλημέρα,

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !
Θα ρίξω μελέτη και θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες απορίες .

thou-vou
10/04/2013, 13:10
μέχρι να μελετήσεις λεπόν καλό θα είναι να έχεις στο μυαλό σου και κάποια πραματάκια παραπάνω. Μην περιμένεις να ακούσεις καμιά τρελή πρωτοτυπία απλά γενικοί κανόνες.
1. Αφού θες να πας και φλωρεντία και σιένα μη μείνεις σε μια από της δυο πόλεις αλλά ενδιάμεσα (προς σιένα μεριά κατά προτίμηση). Ετσι πηγαίνοντας (νωρίς ξύπνημα δεν το συζητάμε) στη μια από τις δυο διαλέγεις και διαφορετικές διαδρομές στο πήγαινε και βλέπεις περισσότερα πράματα...
2. Μην υπολογίζεις πολλά χιλιόμετρα (κυρίως την πρώτη μέρα). Οι ώρες που αναφέρονται στο googlemap είναι λογικές αλλα όχι απαραίτητα εφικτές αν πηγαίνεις πρώτη φορά, αν καπνίζεις, αν πίνεις καφέδες, αν βγάζεις φωτογραφίες κτλ, κτλ...
3. Υπολόγισε ότι από τοσκάνη για βορρά (πχ στελβιο) θα φάει σχεδόν "όλη τη μέρα" εκτός αν δε σταματήσεις πουθενά και μπεις και οτοστραντα. Εσυ διαλέγεις αν θες να κάνεις και ενδιάμεση στάση ή αν θα πηγαίνεις αεροπορία. Ξανατονίζω ότι οι επαρχιακοί είναι γαμώ στην τοσκάνη και στο βορρά αλλα και κίνηση μπορεί να βρεις και βροχές οπότε χαλαρά.
4. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις αφου όλα δεν προλαβαίνεις να τα δεις ουτως ή αλλέως. Διάλεξε 3-4 βασικούς στόχους με άνεση και αντιμετώπισε τα υπόλοιπα ως μπόνους. (πχ, φλωρεντία, σιενα, στελβιο δολομίτες).
5. Όταν διαλέξεις διαδρομές ανεβασέ τες και εδω αν θες. Κάποια κομμάτια μπορεί να έχουν πολύ περισσότερη κίνηση απ' ότι φαντάζεσαι και να υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές ή ομορφότερες.
6. Αδιάβροχα είναι μαστ.
7. Αν πάτε και για μουσεία στη φλωρεντία να ξέρετε ότι έχει πολύ-πολύ κόσμο όλο το χρόνο.
8. Ασε τις δυο τελευταίες μέρες χωρίς πλάνο. Αν σου περισέψουν πας όπου γουστάρεις, αν καλυφθουν από το υπόλοιπο πρόγραμμα δεν αγχώνεσε...

gliout
10/04/2013, 19:56
[QUOTE=thou-vou;2309298]....
7. Αν πάτε και για μουσεία στη φλωρεντία να ξέρετε ότι έχει πολύ-πολύ κόσμο όλο το χρόνο.
.......

Εαν τα κλείσεις απο το Internet γλυτώνεις χρόνο!!!

The_Scientist
26/05/2013, 11:10
Επανέρχομαι με μια βασική απορία για τη διαμονή , όσοι έχετε πάει μπορείτε να βοηθήσετε :

Ζητείται value for money ξενοδοχείο στην περιοχή της Τοσκάνης, ως ορμητήριο για τις γύρω πόλεις.

Καμία ιδέα ?

MikeG
26/05/2013, 11:14
Επανέρχομαι με μια βασική απορία για τη διαμονή , όσοι έχετε πάει μπορείτε να βοηθήσετε :

Ζητείται value for money ξενοδοχείο στην περιοχή της Τοσκάνης, ως ορμητήριο για τις γύρω πόλεις.

Καμία ιδέα ?


Είχαμε μείνει στο Camping της Sienna, αρκετά καλό & ακριβό σχετικά. Γύρω στα 16 euros ήταν μηχανή, σκηνή & ένα άτομο. Για hotel δε ξέρω, αλλά ψάξε γενικά σε χωριά για πιο οικονομικό.

tai
26/05/2013, 12:16
Ζητείται value for money ξενοδοχείο στην περιοχή της Τοσκάνης, ως ορμητήριο για τις γύρω πόλεις.

Καμία ιδέα ?

http://www.booking.com/hotel/it/first.el.html?aid=311943;label=bookings-name-Maf4ZBvB5djNpMi9lq7W2wS14246683926%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2260.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=e8ff257a499b1d4 4c8fda102396ab2bb;dcid=1;checkin=2013-08-10;checkout=2013-08-11;pr=0,50;pr_cur_code=EUR;srfid=a3b1ce8be9a295a94381354ca6b8d5563881444aX4 και συνεχίζεις να ψάχνεις.....

KostasV2
26/05/2013, 12:39
Δεν πας κι ένα Mugello με την ευκαιρία; Δίπλα είναι! :D

Κατά τ' άλλα, όσα σου είπαν ισχύουν... Autostrada αν βιάζεσαι / θέλεις να κάνεις πολλά χιλιόμετρα, αλλιώς πας από επαρχιακούς (η ονομασία τους είναι του στυλ SS123).

AUFGEBRACHT
26/05/2013, 14:11
Επανέρχομαι με μια βασική απορία για τη διαμονή , όσοι έχετε πάει μπορείτε να βοηθήσετε :

Ζητείται value for money ξενοδοχείο στην περιοχή της Τοσκάνης, ως ορμητήριο για τις γύρω πόλεις.

Καμία ιδέα ?

Εγώ είχα πάει εδώ (και με γκαράζ κλειστό όλο δικό μου για τη μηχανή...), το 2011 είχε €65 το δίκλινο.
http://www.meridianacountryhotel.it/

@ngelos
26/05/2013, 16:36
Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?

Το νότο,αλλά έχεις βάλει πλώρη για άλλη φάση ταξίδι...

Καλά να περάσετε,επιστήμονα!!!:wave2:

venumis
29/05/2013, 01:23
Επειδή η Ιταλία είναι και για εμένα ενας μελλοντικός προορισμός.

Ποια είναι τα έξοδα στα ναύλα, απο Πάτρα εως Αγκόνα δλδ για μοτοσυκλέτα και δυο άτομα ?
Θα πρέπει να αλλάξω την ταυτότητα μου με νεα οπου είναι πλεον με λατινικούς χαρακτήρες ?

montechristo
29/05/2013, 15:28
Για να προσθεσω ενα ακομη ερωτημα: για ιταλικα νησια εχουμε καμια πληροφορια; Εννοω Σαρδηνια, Σικελια. Αξιζει τα επιπλεον μεταφορικα, ή να τα ξεχασω; Η γυναικα του θελει σαν συμβιβασμο για να κανει τα μπανακια της, οποτε λεω να το ψαξω λιγουλακι...

@ngelos
29/05/2013, 16:41
1.Ποια είναι τα έξοδα στα ναύλα, απο Πάτρα εως Αγκόνα δλδ για μοτοσυκλέτα και δυο άτομα ?
2.Θα πρέπει να αλλάξω την ταυτότητα μου με νεα οπου είναι πλεον με λατινικούς χαρακτήρες ?

1.Εξαρτάται από το αν είναι high season ή όχι και από το λιμάνι,οπότε καλύτερα κάνε ένα τηλ σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο.
2.Ναι,αν και δν πρόκειται να σου γίνει κανένας ιδιαίτερος έλεγχος από τη μια χώρα στην άλλη.Βολεύει,όμως,για να μην τρέχεις αν τύχει τίποτα ή ταλαιπωριεσαι σε camping και ξενοδοχεία.


Για να προσθεσω ενα ακομη ερωτημα: για ιταλικα νησια εχουμε καμια πληροφορια; Εννοω Σαρδηνια, Σικελια. Αξιζει τα επιπλεον μεταφορικα, ή να τα ξεχασω; Η γυναικα του θελει σαν συμβιβασμο για να κανει τα μπανακια της, οποτε λεω να το ψαξω λιγουλακι...

Παραλίες της προκοπής έχει μόνο ο νότος.Από Νάπολη και πάνω σε όλη τη δυτική ακτογραμμή ήταν ένα δράμα (με εξαίρεση το νησί απέναντι από το Orbetello).

The_Scientist
18/07/2013, 00:02
Τα ακτοπλοϊκά μου βγήκαν 355 για 2 άτομα (κατάστρωμα) και μηχανή με επιστροφή.

Με καμπίνα το κόστος ξεφεύγει πολύ (αν θυμάμαι σωστά πάει κοντά στο 2πλάσιο).

Γενικά υπάρχουν 3 κλάσεις τιμών (low, medium kai high season) που εξαρτώνται από τις ημερομηνίες.
Οι τιμές που σου είπα πριν είναι για medium season.

Πολύ καλή εικόνα για τιμές μπορείς να πάρεις εδώ :

http://www.ferries.gr/

daz
18/07/2013, 00:10
Ρίψατε τις προτάσεις σας ελεύθερα. Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?




Μερικά φακελάκια φραπέ! :lol:

The_Scientist
18/07/2013, 00:15
Για να προσθεσω ενα ακομη ερωτημα: για ιταλικα νησια εχουμε καμια πληροφορια; Εννοω Σαρδηνια, Σικελια. Αξιζει τα επιπλεον μεταφορικα, ή να τα ξεχασω; Η γυναικα του θελει σαν συμβιβασμο για να κανει τα μπανακια της, οποτε λεω να το ψαξω λιγουλακι...


με ποιανού τη γυναίκα θα πας ωρέ ? ? :p

montechristo
18/07/2013, 02:07
Ωπ, δεν το ειχα προσεξει αυτο...:D

Με την ευκαιρια να πω οτι μαλλον καταληγω να χρησιμοποιησω σαν εδρα την περιοχη της Τοσκανης και να κανω μονοημερες στα τριγυρω μερη...

The_Scientist
18/07/2013, 07:18
Αν το σκέφτεσαι για φέτος το καλοκαίρι, ίσως πρέπει να κινηθείς γρήγορα για τα εισιτήρια.

Πριν καμιά εβδομάδα τα έβγαλα (για Αύγουστο) και μου είπαν στο ταξιδιωτικό ότι πολύ λίγα είχαν μείνει.
Εξαρτάται και από τις ημερομηνίες βέβαια, αλλά κάνε τις κινήσεις σου εγκαίρως.

Επειδή κι εγώ το ίδιο πλάνο έχω, αν θες βοήθεια για διαμονή μου λες.

montechristo
18/07/2013, 09:38
Ναι για φετος το σκεφτομαι, για τις 2 τελευταιες βδομαδες του Αυγουστου (μαλλον 22-29/8). Για την ωρα δεν βλεπω να υπαρχει θεμα, ιντερνετικα τουλαχιστον.

Οσο αφορα για διαμονη, αρχικα το πλανο ελεγε καμπινγκ, αλλά η μικρη διαφορα με ενα αξιοπρεπες δωματιο (καμπινγκ 30+ευρω για 2ατομα συν μηχανη, ενω δωματιο σε καμπιγκ ή σε βιλα αγροτουρισμου από 45-50ευρω) μαλλον με κανει να καταληγω προς εκει...

Καθε βοηθεια ευπροδεκτη βεβαιως-βεβαιως...

daz
18/07/2013, 09:57
Οσο αφορα για διαμονη, αρχικα το πλανο ελεγε καμπινγκ, αλλά η μικρη διαφορα με ενα αξιοπρεπες δωματιο (καμπινγκ 30+ευρω για 2ατομα συν μηχανη, ενω δωματιο σε καμπιγκ ή σε βιλα αγροτουρισμου από 45-50ευρω) μαλλον με κανει να καταληγω προς εκει...


Ψάξε και για hostels. Όπου πηγαίναμε μέσα σε μισή ώρα βρίσκαμε φθηνό μοτέλ καθαρό και με πάρκιν.

Black Diamond
18/07/2013, 10:06
stelvio pass σίγουρα και ο γύρος της λίμνης como είναι πολύ όμορφος. προσοχή λίγο στα τούνελ (υπάρχουν 1-2 κλειστές στροφές χωρίς φωτισμό, παθών)
Αν επιλέξεις κατεύθυνση προς Γαλλία ή Ιταλική ριβιέρα έχει επίσης όμορφα κομμάτια (και αν συνεχίσεις στη γαλλική καλυτερεύει κιόλας )
καλά χιλιόμετρα :wave2:

spyrakos35
18/07/2013, 10:17
stelvio pass σίγουρα και ο γύρος της λίμνης como είναι πολύ όμορφος. προσοχή λίγο στα τούνελ (υπάρχουν 1-2 κλειστές στροφές χωρίς φωτισμό, παθών)
Αν επιλέξεις κατεύθυνση προς Γαλλία ή Ιταλική ριβιέρα έχει επίσης όμορφα κομμάτια (και αν συνεχίσεις στη γαλλική καλυτερεύει κιόλας )
καλά χιλιόμετρα :wave2:

γαλλική ριβιέρα παραλιακά όμως όχι από εθνική..... ;)

The_Scientist
18/07/2013, 11:22
Υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή, στο booking θα βρεις πάρα πολλά.

Εγώ για βάση κοντά στη Φλωρεντία διάλεξα αυτό : http://www.poderescaluccia.it/

Λέει ότι είναι κοντά στην πόλη (8χμ απόσταση). Αν του στείλεις μαιλ σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.

Kostas2B
18/07/2013, 12:19
Στο booking θα βρεις πολλα και σε ότι τιμή θες.
Αν πας βόρεια,εκτός από το κλασσικό Stelvio pass να περάσεις και το passo Gavia από Ponte di Legno προς Bormio δρόμος SS300... Απίστευτη διαδρομή,θέλει προσοχή όμως γιατί ένα λάθος και πας στο γκρεμό!
Επίσης,από Como παραλιακά προς Bellagio και μετά Lecco, πολυ ωραία διαδρομή,μοιάζει με Κορσικη!!! Δρόμος SS563...

Kostas2B
18/07/2013, 12:26
Αααα,αν μπορέσεις ή μάλλον προσπάθησε να μπορέσεις να αγορασεις ένα GPS...Θα σε βοηθήσει παρα πολυ!
Εγω μια μέρα πριν φύγω το πήρα,ένα Garmin Nuvi 50 από Media Markt με 46 ευρωπαϊκές χώρες και ήταν ότι καλύτερο έκανα!

montechristo
19/07/2013, 21:31
Υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή, στο booking θα βρεις πάρα πολλά.

Εγώ για βάση κοντά στη Φλωρεντία διάλεξα αυτό : http://www.poderescaluccia.it/

Λέει ότι είναι κοντά στην πόλη (8χμ απόσταση). Αν του στείλεις μαιλ σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.

Εκλεισα κι εγω εκει, οχι μεσω booking, αλλά απο το site, μιας και η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(σχεδον 20 ευρω/μερα!!!!!). 8 μερουλες ελπιζω να ειναι αρκετες να παρουμε μια καλη μυρωδια Ιταλιας. Εκλεισα και τα εισητηρια, οποτε απο τα βασικα ειμαι καλυμενος. Τωρα αρχιζει η καλη φαση του σχεδιασμου, που και ποτε θα παμε...

Σιγουρα παιζει γυρος της ευρυτερης περιοχης της Τοσκανης (Σιενα συγουρα!!!) και απο εκει και περα μονοημερες προς Ρωμη, Πιζα, και μαλλον Βενετια με διανυκτερευση κι επιστροφη την επομενη μερα απο Βορεια, για να παρουμε μυρωδια κι απο Βορεια Ιταλια (στροφιλικιααααα...)

Αρχιζω να γουσταρω πολυ τωρα που εφυγαν τα χοντρα απο την μεση... :)

AUFGEBRACHT
19/07/2013, 21:39
Εκλεισα κι εγω εκει, οχι μεσω booking, αλλά απο το site, μιας και η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(σχεδον 20 ευρω/μερα!!!!!). 8 μερουλες ελπιζω να ειναι αρκετες να παρουμε μια καλη μυρωδια Ιταλιας. Εκλεισα και τα εισητηρια, οποτε απο τα βασικα ειμαι καλυμενος. Τωρα αρχιζει η καλη φαση του σχεδιασμου, που και ποτε θα παμε...

Σιγουρα παιζει γυρος της ευρυτερης περιοχης της Τοσκανης (Σιενα συγουρα!!!) και απο εκει και περα μονοημερες προς Ρωμη, Πιζα, και μαλλον Βενετια με διανυκτερευση κι επιστροφη την επομενη μερα απο Βορεια, για να παρουμε μυρωδια κι απο Βορεια Ιταλια (στροφιλικιααααα...)

Αρχιζω να γουσταρω πολυ τωρα που εφυγαν τα χοντρα απο την μεση... :)

Από Τοσκάνη μη χάσεις με τίποτα το San Gimignano και τους επαρχιακούς του Chianti!!! Kαι πριν φύγεις πάρε ένα μπουκάλι λευκό κρασί vernaccia από το San Gimignano, το μοναδικό λευκό κρασί της περιοχής (φέρε μου κι εμένα ένα και θα στο πληρώσω :D ).

The_Scientist
20/07/2013, 09:47
Αν έχεις βάλει στο πρόγραμμα την Πίζα, νομίζω αξίζει μια στάση 3-4 ώρες στη Lucca (είναι στο δρόμο σου και από τις φώτος που κυκλοφορούν στο νετ μοιάζει ωραία πόλη).

Πάιδες να κάνουμε ένα τελευταίο check please ?
Από βασικά έγγραφα, έχω τα εξής :

1. Ταυτότητες νέου τύπου
2. Δίπλωμα νέου τύπου
3. Άδεια ( το γνωστό πράσινο τρίπτυχο)
4. Ασφάλιση, το ελληνικό συμβόλαιο εκτυπωμένο
5. Ασφάλιση, η πράσινη κάρτα εκτυπωμένη
6. Πινακίδα (έχουμε)


Ξεχνάω κάτι ??


Ευχαριστώ !!

Kostas2B
20/07/2013, 12:52
Κομπλε είσαι...
Στη βόρεια Ιταλία να αφιερώσεις περισσότερες απο μια δυο μέρες για να γυρίσεις τα passa...

Επίσης,μπορείς να βρεις στο booking το ξενοδοχείο που σε ενδιαφέρει και να στείλεις απευθείας email στο ξενοδοχείο μπας και πετύχεις καλύτερη τιμή...

yama6336
20/07/2013, 21:51
5. Ασφάλιση, η πράσινη κάρτα εκτυπωμένη

Ξεχνάω κάτι ??


Ευχαριστώ !!


Οταν λες οτι εκτυπωσες την πράσινη κάρτα; Δεν στην εδωσαν απο την ασφαλιστική σου;

taisteal
21/07/2013, 04:48
σε φωτοτυπια η απο φαξ κτλ δεν ισχυει η πρασινη καρτα.πρεπει να ειναι η οριτζιναλ αλλιως θα εχεις θεματα

The_Scientist
23/07/2013, 17:01
Παίδες στην Anytime είμαι ασφαλισμένος, όλα γίνονται με μαιλ.

Και το ασφαλιστήριο και η πράσινη κάρτα ήρθαν με μαιλ και τα εκτύπωσα. Λέτε να έχω θέμα ?

yama6336
23/07/2013, 17:17
Παίδες στην Anytime είμαι ασφαλισμένος, όλα γίνονται με μαιλ.

Και το ασφαλιστήριο και η πράσινη κάρτα ήρθαν με μαιλ και τα εκτύπωσα. Λέτε να έχω θέμα ?

Με το ασφαλιστήριο όχι, ούτως η αλλώς δεν το ζητάνε. Θα έχεις όμως θέμα με την πράσινη κάρτα. Ζήτα να στην στείλουνε κανονικά, δεν πληρωνεις κατι. Αν δεν προλαβαίνεις εκτύπωσε τη σε πράσινο χαρτί. Κι εγώ πέρισυ την είχα εκτυπώσει σε λευκή Α4 σελίδα και στα σύνορα έφαγα αγγούρι, πλήρωσα 50 ευρώ για να μπώ FYROM. Μετά επείδη είμουνα ήδη εκτός Ελλάδος βρήκα κάπου και την εκτύπωσα σε πράσινη Α4 και δεν ξαναείχα πρόβλημα. Αλλά καλύτερα να στην στείλουν απο την ασφαλιστική.

montechristo
23/07/2013, 20:54
Σε σημερινη επικοινωνια με ANYTIME, με ρωτησαν αν θα παω Σκοπια. Οταν τους απαντησα αρνητικα, μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα αν την εκτυπωσω απο το μεηλ που θα μου εστελναν. Οταν επεμεινα λιγο παραπανω, ειπαν οτι θα μου την στειλουν σπιτι.

Αληθεια ποσο διαρκει η πρασινη καρτα?

yama6336
23/07/2013, 21:43
Αληθεια ποσο διαρκει η πρασινη καρτα?

Απο τη στιγμή που θα την εκδόσουν εως την λήξη της ασφάλειας. Το γράφει και πάνω στην κάρτα.

The_Scientist
24/07/2013, 09:18
Thanks παίδες !!

Μια ερώτηση ακόμα :D

Διαβάζω ότι στις 16/08 γίνεται το Palio (ιππρδρομίες) στην κεντρική πλατεία της Siena.
Κατά σύμπτωση είναι η μέρα που φτάνω Ιταλία, αλλά τα εισιτήρια είναι απλησίαστα φυσικά.

Έχει πάει κανείς ? Καμία καλή καβάτζα παίζει για να το παρακολουθήσω ?

The_Scientist
24/07/2013, 09:22
ααα επίσης,

Montechristo, επειδή μάλλον παρόμοιο ταξίδι θα κάνουμε :D

βάλε στο google "Cinque Terre".
αν σου αρέσει, συνδυάζεται με Piza & Lucca (περίπου 100χμ από Lucca)

montechristo
24/07/2013, 10:29
Μπηκε κι αυτο στο προγραμμα. Αντε να δουμε τι θα προλαβουμε να πρωτοδουμε...:)

George_M.
24/07/2013, 10:50
Thanks παίδες !!

Μια ερώτηση ακόμα :D

Διαβάζω ότι στις 16/08 γίνεται το Palio (ιππρδρομίες) στην κεντρική πλατεία της Siena.
Κατά σύμπτωση είναι η μέρα που φτάνω Ιταλία, αλλά τα εισιτήρια είναι απλησίαστα φυσικά.

Έχει πάει κανείς ? Καμία καλή καβάτζα παίζει για να το παρακολουθήσω ?

δυσκολο να βρεις ποστο καθως γινεται της τρελης,καλυτερα να το αποφυγεις.αυτην την εποχη χιλιαδες τουριστες κανουν την περιοχη ασφυκτικη.

zioan
02/08/2013, 10:44
Για να προσθεσω ενα ακομη ερωτημα: για ιταλικα νησια εχουμε καμια πληροφορια; Εννοω Σαρδηνια, Σικελια. Αξιζει τα επιπλεον μεταφορικα, ή να τα ξεχασω; Η γυναικα του θελει σαν συμβιβασμο για να κανει τα μπανακια της, οποτε λεω να το ψαξω λιγουλακι...

Σαρδηνια - Κορσικη να το πασ το γυναικακη . Απο ενα τετραημερο εκαστοσ . Μαγευτικεσ παραλιεσ ωραιοσ κοσμοσ και ναι αξιζει κ για μοτο με την προυποθεση να πασ Ajiaccio να κανεισ τον δρομο του WRC.....K Ο Λ Α Σ Η ..... Βεβαια στο γυναικακη μην το πεισ . Ωραια διαδρομη με ανεβα κατεβα κ γενικα .

zioan
02/08/2013, 10:56
ααα επίσης,

Montechristo, επειδή μάλλον παρόμοιο ταξίδι θα κάνουμε :D

βάλε στο google "Cinque Terre".
αν σου αρέσει, συνδυάζεται με Piza & Lucca (περίπου 100χμ από Lucca)

"Cinque Terre".ΩΩΩΩΩΩΩΩΩρεεεεεεεεεεεεε λεμε . Φανταστικο μεροσ αξιζει μαγκεσ αλλα λιγο προσοχη . Στενοσ δρομοσ στην αναβαση-καταβαση κ πραγματικα διαβολοδρομοσ . Φτανοντασ επειδη φυλασετε το μεροσ αν η μπαρα ειανι ανοιχτη περαστε κ ξκανετε τον αλεκο στον φυλακα . Αν ειανι κατεβασμενη εχει πολυ περπατημα μεχρι να φτασετε κατω . Αφηνουμε οπλα , κρανοι , εξαρτησησ κ το παμε ποδαρατο....Παρτε κ κανα μαγιο για μια γρηγορη βουτια

montechristo
13/08/2013, 09:50
Κανοντας τις ετοιμασιες της τελευταιας στιγμης, ολοι προσθετουν κι απο εναν ενδιαφεροντα προορισμο.

Μηπως αντι για τον αρχικο σχεδιασμο που περιλαμβανε εκδρομες με βαση το Firenze (μια προς Ρωμη και πισω, μια Πιζα-Cinque Terre και πισω και μια Μόντενα και πισω), να αλλαξω και να το παρω σερι? Πρωτα Ρωμη, μετα Φλωρεντια και τριγυρω, μετα προς Cinque Terre, μετα λιμνη Κομο και Βergamo, περασμα απο Βενετια και τελος κατεβασμα προς Μοντενα-Μπολωνια και γυρισμος απο Ανκονα.

Στην πρωτη περιπτωση φτανουμε στο ξενοδοχειο και κανουμε εκδρομουλες τριγυρω χαλαροι, χωρις να ειμαστε φορτωμενοι. Ομως μας περιοριζει οτι πρεπει να γυριζουμε πισω στο ιδιο μερος. Στην δευτερη περιπτωση, χαραζουμε μια πορεια γενικα (περιπου αυτη που περιεγραψα), αλλά καθομαστε οσο θελουμε. Πχ Ρωμη, με μια μονοημερη απο Φλωρεντια και πισω, μαλλον δεν θα προλαβουμε να δουμε και πολλα πραγματα. Απλα πρεπει σε καθε προορισμο, να βρισκουμε ξενοδοχειο επιτοπου. Θα ειναι δυσκολο αυτο?

πυξιδας990
13/08/2013, 10:31
το να κανεις μια βαση και να γυρνας,ειναι πιο ξεκουραστο.
παντως το θεμα να βρισκεις επιτοπου ξενοδοχειο ειναι ευκολο.

tai
13/08/2013, 15:21
Μηπως αντι για τον αρχικο σχεδιασμο .....................................
Θα ειναι δύσκολο αυτο?
σκέψου να ξυπνάς το πρωί, να παίρνεις το πρωινό σου, να φορτώνεις την μηχανή, να πληρώνεις και σε 1 με 1,30 ωρα να είσαι στο επόμενο ξενοδοχείο!
Θα ειναι δύσκολο αυτο?
εσυ ξερεις.