PDA

View Full Version : Παλιά BMW..



nicksior
09/04/2013, 09:32
Φίλος έχει παλιά ΒΜW , του /78 νομίζω.
Ενδιαφέρεται να κάνει κάποιες επισκευές (ΚΤΕΟ γαρ) ή και πλήρη ανακατασκευή.
Αν ΄κάποιος εξ ημών , επαγγελματίας εντός Αθηνών, μπορεί να αναλάβει ας μου στείλει πμ με τηλέφωνό του ώστε να τους φέρω σε επαφή.
Υπόσχομαι φωτογραφικό υλικό..
Ευχαριστώ.

Da.Vintage
09/04/2013, 11:37
Φίλος έχει παλιά ΒΜW , του /78 νομίζω.
Ενδιαφέρεται να κάνει κάποιες επισκευές (ΚΤΕΟ γαρ) ή και πλήρη ανακατασκευή.
Αν ΄κάποιος εξ ημών , επαγγελματίας εντός Αθηνών, μπορεί να αναλάβει ας μου στείλει πμ με τηλέφωνό του ώστε να τους φέρω σε επαφή.
Υπόσχομαι φωτογραφικό υλικό..
Ευχαριστώ.

http://el-gr.facebook.com/pages/Giannis-Saroglou-%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%8C%CE%B3%CE%BB%CE%BF%CF%85/114425821904124

nicksior
09/04/2013, 13:42
Σε ευχαριστώ Da.Vintage
Το προώθησα.

buckley
10/04/2013, 09:02
Αν προλάβει τον κυρ Γιάννη έχει καλώς ...
78ρα bmw δεν είναι παλιά ...
Καλή συνέχεια !

nicksior
10/04/2013, 09:22
Αν προλάβει τον κυρ Γιάννη έχει καλώς ...
78ρα bmw δεν είναι παλιά ...
Καλή συνέχεια !

Τελικά ένα R65/79 είναι!
Προβληματίζεται ο φίλος..
Το μοτέρ δεν καίει λάδια και "τραβάει" καλά απ`ότι μου είπε , για να το περάσει ΚΤΕΟ θέλει εξατμίσεις, λάστιχα, και πίσω ταμπούρο (έχει γίνει οβάλ??) .
Είναι μηχανάκι που και λυπάσαι να το διαγράψεις.. (αλήθεια η απόσυρση ισχύει?) Αλλά και για να το φέρεις σε "τζι-τζι" κατάσταση θέλεις έναν σκασμό λεφτά . Μιλάω για πληρη αποσυναρμολόγηση , βάψιμο σκελετού, αμμοβολή ζάντες κλπ , σέλα , βάψιμο και ότι προβλέπεται ώστε να το κυκλοφορείς και να καμαρώνεις..
Βλέπεις άμα δεν πιάνουν και τα χέρια σου ...
Εγώ του πρότεινα να καταθέσει πινακίδες και να ασχοληθεί σιγά-σιγά ..

ΥΓ. Τι εννοείς να τον προλάβει?
καλά να είναι ο άνθρωπος!

sapila racing
10/04/2013, 09:30
Τελικά ένα R65/79 είναι!
Προβληματίζεται ο φίλος..
Το μοτέρ δεν καίει λάδια και "τραβάει" καλά απ`ότι μου είπε , για να το περάσει ΚΤΕΟ θέλει εξατμίσεις, λάστιχα, και πίσω ταμπούρο (έχει γίνει οβάλ??) .
Είναι μηχανάκι που και λυπάσαι να το διαγράψεις.. (αλήθεια η απόσυρση ισχύει?) Αλλά και για να το φέρεις σε "τζι-τζι" κατάσταση θέλεις έναν σκασμό λεφτά . Μιλάω για πληρη αποσυναρμολόγηση , βάψιμο σκελετού, αμμοβολή ζάντες κλπ , σέλα , βάψιμο και ότι προβλέπεται ώστε να το κυκλοφορείς και να καμαρώνεις..
Βλέπεις άμα δεν πιάνουν και τα χέρια σου ...
Εγώ του πρότεινα να καταθέσει πινακίδες και να ασχοληθεί σιγά-σιγά ..

ΥΓ. Τι εννοείς να τον προλάβει?
καλά να είναι ο άνθρωπος!

To δικό μου R75/6 πέρασε με μια ικανού μεγέθους τρυπα στην μια εξάτμιση, στην αλλη εχω κανει εγω 3 μικρές τρύπες. :D
Δεν μετρανε θόρυβο σε μηχανακια πριν του 98.
Τα λάστιχα είναι θέμα όμως όπως και το φρένο. Τα λάστιχα πρέπει να τα αλλάξει γιατί θα σκοτωθεί όπως και το φρένο, αν είναι οβαλ μπορεί να μπλοκάρει εύκολα σε βρεγμένο.
Μπορεί να δοκιμάσει να το παει σε τόρνο, κι αν δεν εχει ψωμί μπαίνει πουκάμισο, η εστω μια μεταχείρω ζάντα.
Αν το παει για πλήρη ανακατασκευή θέλει πολλά λεφτά, αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν είναι αυτό που χρειάζεται ο φίλος σου.
Ο Σαρόγλου είναι σοβαρός μάστορας, ας το παει να του πει τι πρεπεο να κανει για να ειναι ΟΚ.
:wave2:

buckley
10/04/2013, 10:00
Τελικά ένα R65/79 είναι!
Προβληματίζεται ο φίλος..
Το μοτέρ δεν καίει λάδια και "τραβάει" καλά απ`ότι μου είπε , για να το περάσει ΚΤΕΟ θέλει εξατμίσεις, λάστιχα, και πίσω ταμπούρο (έχει γίνει οβάλ??) .
Είναι μηχανάκι που και λυπάσαι να το διαγράψεις.. (αλήθεια η απόσυρση ισχύει?) Αλλά και για να το φέρεις σε "τζι-τζι" κατάσταση θέλεις έναν σκασμό λεφτά . Μιλάω για πληρη αποσυναρμολόγηση , βάψιμο σκελετού, αμμοβολή ζάντες κλπ , σέλα , βάψιμο και ότι προβλέπεται ώστε να το κυκλοφορείς και να καμαρώνεις..
Βλέπεις άμα δεν πιάνουν και τα χέρια σου ...
Εγώ του πρότεινα να καταθέσει πινακίδες και να ασχοληθεί σιγά-σιγά ..

ΥΓ. Τι εννοείς να τον προλάβει?
καλά να είναι ο άνθρωπος!

Εννοείται να είναι καλά ,στο μαγαζί δεν θα είναι για πολύ καιρό ακόμα.
Για ποιά διαγραφή και απόσυρση μιλάτε ρε παιδιά προς θεού στείλε καμμιά φωτό να δούμε περί τίνος πρόκειται ,εν τω μεταξύ καταθέστε πινακίδες όπως λες κι ας είναι πληρωμένο το 13 να μην έχεις τρεχάματα και βλέπουμε.

nicksior
10/04/2013, 10:05
"Μπορεί να δοκιμάσει να το παει σε τόρνο, κι αν δεν εχει ψωμί μπαίνει πουκάμισο, η εστω μια μεταχείρω ζάντα."

Πολύ χρήσιμο αυτό , θα του το μεταφέρω.
Ευχαριστώ πολύ.

lspiros
10/04/2013, 10:28
http://www.facebook.com/theodoros.maniatakos?ref=ts&fref=ts

nicksior
10/04/2013, 10:52
......Για ποιά διαγραφή και απόσυρση μιλάτε ρε παιδιά προς θεού στείλε καμμιά φωτό να δούμε περί τίνος πρόκειται ,εν τω μεταξύ καταθέστε πινακίδες όπως λες κι ας είναι πληρωμένο το 13 να μην έχεις τρεχάματα και βλέπουμε.

Χα Χα! Ξέρω πως οι απόψεις μου προκαλούν "ρίγη" σε σας τους "αρχαιολάγνους":lol: Αλλά πως να το κάνουμε όλα έχουν αρχή και τέλος..
Στο ίντερνετ χθές είδα αγγελία την ίδια μηχανή και σε καλύτερη κατάσταση με κάτι περισσότερο απο 1000 ευρώ..
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3436846/
Το να "χώσεις" λοιπόν 3-4 ή παραπάνω χιλιάρικα για την "ανάσταση του Λαζάρου" καθίσταται ακριβό χόμπυ.. Αλλά βέβαια αυτό είναι άλλη συζήτηση και σίγουρα όχι της παρούσης.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας , φωτο πάντως ζήτησα και θα ανεβάσω μόλις μου έρθει.

ΥΓ. "αρχαιολάγνους" με την καλή έννοια ε? Στην Πραγματικότητα σας ζηλεύω . Ισως αν είχα χρόνο - χώρο - γνώσεις - εργαλεία ....

nicksior
10/04/2013, 10:58
BTW Δόθηκε παράταση για ΚΤΕΟ μέχρι.../5/13 ...

Ανεπιβεβαίωτο..

nicksior
10/04/2013, 14:07
287265

fidel_98_99
10/04/2013, 14:47
κουκλα!

devil's animal
10/04/2013, 15:12
πω, πω ενα cafe racer που γινεται αυτο το πραμα!!!!
:a13::a32:

sv9cvk
10/04/2013, 17:20
πω, πω ενα cafe racer που γινεται αυτο το πραμα!!!!
:a13::a32:

:D:a2::a03::a07:

nicksior
11/04/2013, 10:04
Γιατί γελάτε ρε παιδιά ? :confused:

sapila racing
11/04/2013, 10:44
Γιατί γελάτε ρε παιδιά ? :confused:

Μην τους παρεξηγείς.
Οτι μηχανάκι βλέπουν πριν το 90 το φαντάζονται σε cafe racer και φτιάχνονται.
Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν καβαλήσει ποτέ cafe racer, απλά τους αρέσει το look.
Αν είχαν καβαλήσει κανένα, ειδικά μεσα στην πόλη να τους κοπεί η μέση τα χέρια και τα πόδια, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. ;)

buckley
11/04/2013, 11:22
Μην τους παρεξηγείς.
Οτι μηχανάκι βλέπουν πριν το 90 το φαντάζονται σε cafe racer και φτιάχνονται.
Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν καβαλήσει ποτέ cafe racer, απλά τους αρέσει το look.
Αν είχαν καβαλήσει κανένα, ειδικά μεσα στην πόλη να τους κοπεί η μέση τα χέρια και τα πόδια, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. ;)

+5490
Ειδικά οι στα 60s γεννηθέντες...
ΥΓ το μηχανάκι ένα future classic είναι μην ξοδέψετε ακόμα πολλά λεφτά μόνο τόσα όσα είναι αρκετά για να κινείται ασφαλώς και να είναι εξωτερικά αξιοπρεπές.

nicksior
11/04/2013, 12:23
+5490
Ειδικά οι στα 60s γεννηθέντες...
ΥΓ το μηχανάκι ένα future classic είναι μην ξοδέψετε ακόμα πολλά λεφτά μόνο τόσα όσα είναι αρκετά για να κινείται ασφαλώς και να είναι εξωτερικά αξιοπρεπές.

"future classic" Γουστάρω τον όρο !!
Νεώτερα , ο φίλος μίλησε με τον μάστορα και με (σας) ευχαρίστησε γιατί όπως μου είπε ο άνθρωπος εκτός απο γνώστης είναι Κύριος..
Η μηχανή έχει πληρωμένα τέλη/13 και η ασφάλεια λήγει σε μερικές μέρες.
Αρα για να συνεχίσει να κυκλοφορεί κανονικά , εν όψει ΚΤΕΟ-επισκευών , θέλει ασφάλεια/ετήσια +λάστιχα+εξατμίσεις+πίσω φρένο +...ότι προκύψει , περίπου... σκάρτο χιλιάρικο... ή και όχι σκάρτο..
Απ' ότι μου είπε μαζί με 400 ΔΕΗ + φροντιστήριο παιδιών +...+.... Τι γίνεται ρε Πστ μου?
Τα βάλαμε κάτω , είπα να βοηθήσω.. Δεν δέχθηκε , περήφανος άνθρωπος..
Μάλλον πάει για κατάθεση πινακίδων και το μοτόρι παραμένει εντός καταστήματος** , απ' όπου και η φωτο.

Για "future classic" !! (έγραψες φίλε):wave2:

** Ανοίκιαστου 2 χρόνια τώρα..

buckley
11/04/2013, 12:58
"future classic" Γουστάρω τον όρο !!
Νεώτερα , ο φίλος μίλησε με τον μάστορα και με (σας) ευχαρίστησε γιατί όπως μου είπε ο άνθρωπος εκτός απο γνώστης είναι Κύριος..
Η μηχανή έχει πληρωμένα τέλη/13 και η ασφάλεια λήγει σε μερικές μέρες.
Αρα για να συνεχίσει να κυκλοφορεί κανονικά , εν όψει ΚΤΕΟ-επισκευών , θέλει ασφάλεια/ετήσια +λάστιχα+εξατμίσεις+πίσω φρένο +...ότι προκύψει , περίπου... σκάρτο χιλιάρικο... ή και όχι σκάρτο..
Απ' ότι μου είπε μαζί με 400 ΔΕΗ + φροντιστήριο παιδιών +...+.... Τι γίνεται ρε Πστ μου?
Τα βάλαμε κάτω , είπα να βοηθήσω.. Δεν δέχθηκε , περήφανος άνθρωπος..
Μάλλον πάει για κατάθεση πινακίδων και το μοτόρι παραμένει εντός καταστήματος** , απ' όπου και η φωτο.

Για "future classic" !! (έγραψες φίλε):wave2:

** Ανοίκιαστου 2 χρόνια τώρα..

Ο όρος δεν είναι φυσικά δικός μου απλά τον χρησιμοποιώ (έχει ξεκινήσει να χρησιμοποιείται εδώ και κάποιες δεκαετίες και πρώτα στα αυτοκίνητα).
Δες το λινκ για τις μοτό (δεν συμφωνώ κατ' ανάγκη με όλες τις επιλογές του...) αν κρίνεις από τις ηλικίες των 10 το R65 δεν θα έμπαινε στα future τους ...
για μένα πάντως συνεχίζει να μοιάζει με classic to be !

http://www.visordown.com/motorcycle-top-10s/top-10-future-classics/15057.html

Τώρα αναφορικά με τα κόστη βεβαίως και προηγούνται άλλα ...