PDA

View Full Version : το πραγμα μπερδεψε..



aspirini
09/04/2013, 19:36
Λοιπον θα ενημερωσω λιγο για την μικρη μου ιστορια,
Πριν ενα 5μηνο με γραψαν στην βουλγαρια και μου κρατησαν αδεια / διπλωμα εκει....
πριν 20-25 μερουλες ακουγοντας περι του νομου για προστιμο σε οποιον δεν εχει ασφαλεια , πανικοβλητος πηγα εκανα ψευδη δηλωση στο μηχανολογικο πως εχασα την αδεια μου για να παρω νεα ωστε να ασφαλισω το μοτορι, οπως και εγινε!
Σημερα πηγα λοιπον στο blagoevgrad να πληρωσω το προστιμο μου για να παρω τα χαρτια μου πισω,πληρωνω κανονικα ΑΛΛΑ μου ειπαν οτι τα χαρτια μου εχουν ηδη σταλει εδω στην ελλαδα..
καταλαβενεται λοιπον τον φοβο μου οτι μετα την υπογραφη μου σε δημοσιο εγγραφο πως η αδεια μου δεν κρατειται απο δημοσια αρχη η ιδια δημοσια αρχη παραλαμβανει την αδεια..
θελω απελπισμενα καποιον που γνωριζει να μου πει τι μπλεξιματα παιζει να εχω.Επισης σε ποια υπηρεσια στειλανε τα χαρτια μου??? στο μηχανολογικο η στην τροχαια??:confused:
υπαρχει καποιος που δουλευει σε μηχανολογικο η γνωριζει καποιον που δουλευει εκει??

taisteal
09/04/2013, 19:48
μηπως να ρωτουσες κανεναν μπατσο φιλο πχ?

aspirini
09/04/2013, 19:52
μηπως να ρωτουσες κανεναν μπατσο φιλο πχ?

αυριο θα το κανω αυτο..με απασχολει η περιπτωση του να βρισκεται στο μηχανολογικο ..εκει θα φανει απευθειας οτι προ 20ημερου εκανα την δηλωση...στην αστυνομια οχι...
αυριο πρωι πρωι θα παω στις 2 αυτες υπηρεσιες να βρω ποιος εχει τα χαρτια μου να δωσω τις αποδειξεις και να τα παρω...Ο σκοπος του θρεντ ειναι αν μπορεσει καποιος να βοηθησει η γνωριζει τι θα αντιμετωπισω και να μου πει κανενα παραθυρακι (για την χειροτερη περιπτωση)...
Η ολη μαλακια ειναι οτι δεν σκοπευα να εξαπατησω το κρατος η κανεναν αλλον, σε κεινη την περιπτωση θα ελεγα οτι εχασα και το διπλωμα μου θα εβγαζα νεο και στα @@ η βουλγαρια και το προστιμο τους...Απλως ηταν η προθεσμια για την ασφαλιση που με πανικοβαλλε.

taisteal
09/04/2013, 19:55
παρε τα χαρτια το γρηγοροτερο...και μετα ψαξτο μεσω καποιου που γνωριζει

Acacius
09/04/2013, 20:35
Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε πλέον, αλλά γιατί δεν προτίμησες να καταθέσεις πινακίδες μέχρι να πάρεις πίσω τα χαρτιά σου; Δεν είναι τόσο πολύπλοκο και θα γλύτωνες την ψευδή δήλωση και την υπόλοιπη χαρτούρα.

byron
09/04/2013, 21:02
Με μια ερώτηση στην αστυνομία, για το που στέλνονται τα έγγραφα από άλλη χώρα θα βγάλεις άκρη για το τι θα πεις για να καλυφθείς. Δεν νομίζω οτι γίνεται online έλεγχος για το τι έχεις δηλώσει. Πήγαινε και δήλωσε οτι βρήκες την παλιά σου άδεια και προφανώς θα ακυρωθεί.

Η απορία μου είναι...ήσουν Βουλγαρία ανασφάλιστος ? :uplate:

aspirini
09/04/2013, 21:07
Με μια ερώτηση στην αστυνομία, για το που στέλνονται τα έγγραφα από άλλη χώρα θα βγάλεις άκρη για το τι θα πεις για να καλυφθείς. Δεν νομίζω οτι γίνεται online έλεγχος για το τι έχεις δηλώσει. Πήγαινε και δήλωσε οτι βρήκες την παλιά σου άδεια και προφανώς θα ακυρωθεί.

Η απορία μου είναι...ήσουν Βουλγαρία ανασφάλιστος ? :uplate:
Μολις επιβεβαιωσα οτι τα χαρτια απο αλλη χωρα αποστελλονται στο μηχανολογικο...το μελλον διαγραφεται αβεβαιο για την παρτυ μου!!!
(ειχα κανει ενα θρεντ που ελεγα πως εγινε η ιστορια...ενολιγις ειχα την προσωρινη βεβαιωση ασφαλισης και ο τσομπανης νομισα πως ειμαι ενταξει...)

alexzafeir
09/04/2013, 21:24
Γιατι τόσο αγχος, πας στο μηχανολογικο και τους λές οτι πριν απο 5 μηνες σε γραψανε βουλγαρία και σε δική σου επικοινωνία πριν απο 20 ημέρες σου είπαν οτι δεν μπορούν να βρουν (οι Βουλγαρικες αρχες) τα χαρτιά σου εσυ υπέθεσες οτι χαθηκάν και εβγαλες νεα αδεια. Τωρα που τελικά βρεθηκαν τα χαρτιά σου και το προστιμο εχει πληρωθει πηγαινεις να ενημερώσεις -καταστρεψεις μια απο τις δύο άδειες

Drake Ramore
09/04/2013, 21:27
Γιατι τόσο αγχος, πας στο μηχανολογικο και τους λές οτι πριν απο 5 μηνες σε γραψανε βουλγαρία και σε δική σου επικοινωνία πριν απο 20 ημέρες σου είπαν οτι δεν μπορούν να βρουν (οι Βουλγαρικες αρχες) τα χαρτιά σου εσυ υπέθεσες οτι χαθηκάν και εβγαλες νεα αδεια. Τωρα που τελικά βρεθηκαν τα χαρτιά σου και το προστιμο εχει πληρωθει πηγαινεις να ενημερώσεις -καταστρεψεις μια απο τις δύο άδειες

Αυτό ακριβώς.

aspirini
09/04/2013, 21:38
Γιατι τόσο αγχος, πας στο μηχανολογικο και τους λές οτι πριν απο 5 μηνες σε γραψανε βουλγαρία και σε δική σου επικοινωνία πριν απο 20 ημέρες σου είπαν οτι δεν μπορούν να βρουν (οι Βουλγαρικες αρχες) τα χαρτιά σου εσυ υπέθεσες οτι χαθηκάν και εβγαλες νεα αδεια. Τωρα που τελικά βρεθηκαν τα χαρτιά σου και το προστιμο εχει πληρωθει πηγαινεις να ενημερώσεις -καταστρεψεις μια απο τις δύο άδειες

πολυ καλη η σκεψη σου , αλλα ο δικηγορος του διαβολου θα ρωτησει απωλεια διπλωματος γιατι δεν δηλωσες??Ποια ημερομηνια επικοινωνησες με τις βουλγαρικες αρχες και σου ειπαν οτι τα εχασαν???(εγω δεν μπορω να ξερω ποτε τα εστειλαν αυτοι εδω, μπορει την επομενη μερα)

Drake Ramore
09/04/2013, 21:42
πολυ καλη η σκεψη σου , αλλα ο δικηγορος του διαβολου θα ρωτησει απωλεια διπλωματος γιατι δεν δηλωσες??Ποια ημερομηνια επικοινωνησες με τις βουλγαρικες αρχες και σου ειπαν οτι τα εχασαν???(εγω δεν μπορω να ξερω ποτε τα εστειλαν αυτοι εδω, μπορει την επομενη μερα)


Ρε συ, στην Ελλάδα είσαι και ψάχνεις τον δικηγόρο του διαβόλου;
Αν σε ρωτήσουν απάντησε με ένα ξερό "δεν ξερω". Τους λες οτι μίλησες με κάποιον εκεί και με τα κουτσα αγγλικά σας σου εδωσε να καταλάβεις οτι δεν εχει το διπλωμα σου και οτι δεν μπορεί να το βρει. Αντε γεια μετά! Λες να σε βάλουν φυλακή επειδη τα αγγλικά σου ήταν χαλια και δεν καταλαβες απο τα χάλια αγγλικα του υπαλληλου και την νοηματική οτι έστειλαν το διπλωμα σου Ελλάδα; Πες οτι θες. Λες να διασταυρώσουν με την τροχαία του blagoevgrad με ποιον μίλησες και τι σου ειπε;

alexzafeir
10/04/2013, 21:52
Δεν νομίζω να ασχοληθει κανεις παραπάνω λες οτι μιλησες και δεν βρισκανε τα χαρτια σου πριν απο καμια 25αρια μερες και ησουνα ετοιμος να κανεις και το ιδιο για το διπλωμα αλλα να που βρεθηκαν...

dmf
10/04/2013, 21:58
πάντως ρε συ πρέπει να ήταν μεγάλο το πρόστιμο, γιατί η επανέκδοση άδειας οδήγησης ειναι ενα 50αρικο αν δεν κάνω λάθος + ταλαιπωρία. Οπότε μάλλον για παραπανω σε γραψανε..

aspirini
11/04/2013, 12:54
πάντως ρε συ πρέπει να ήταν μεγάλο το πρόστιμο, γιατί η επανέκδοση άδειας οδήγησης ειναι ενα 50αρικο αν δεν κάνω λάθος + ταλαιπωρία. Οπότε μάλλον για παραπανω σε γραψανε..

260 ευρω ηταν το προστιμο....η επανεκδοση της αδειας δεν κοστιζει ουτε ενα ευρω!

sapila racing
11/04/2013, 13:10
η επανεκδοση της αδειας δεν κοστιζει ουτε ενα ευρω!

Βγαζεις μόνος σου λάθος συμπεράσματα και μετά την πατάς.
Κανεις λάθος, οχι μόνο δεν είναι δωρεάν, αλλά έχει αλλο κόστος την πρωτη φορά που πας να ξαναβγάλεις κι αλλη την δεύτερη.

aspirini
11/04/2013, 13:20
Βγαζεις μόνος σου λάθος συμπεράσματα και μετά την πατάς.
Κανεις λάθος, οχι μόνο δεν είναι δωρεάν, αλλά έχει αλλο κόστος την πρωτη φορά που πας να ξαναβγάλεις κι αλλη την δεύτερη.

διαβασα τι εγραψες 4 φορες και παλι δεν καταλαβα:confused:
εγω δεν πληρωσα τιποτα για να βγαλω την νεα αδεια παντως..


υ.γ με την 5η το πιασα..... ηταν η 1η φορα που εκανα επανεκδοση και δνε μου κοστισε τιποτα...τωρα αν την δευτερη χρειαστει χρηματα δεν το ξερω

sapila racing
11/04/2013, 13:31
διαβασα τι εγραψες 4 φορες και παλι δεν καταλαβα:confused:
εγω δεν πληρωσα τιποτα για να βγαλω την νεα αδεια παντως..


υ.γ με την 5η το πιασα..... ηταν η 1η φορα που εκανα επανεκδοση και δνε μου κοστισε τιποτα...τωρα αν την δευτερη χρειαστει χρηματα δεν το ξερω

Για άδεια οδήγησης μιλάμε. Οχι για αδεια κυκλοφορίας.
Δες τι σου έγραψε ο dmf.
Εβγαλες νέα άδεια οδήγησης (το δίπλωμα ειναι αυτό) δωρεάν? Δεν νομίζω....

aspirini
11/04/2013, 13:43
Για άδεια οδήγησης μιλάμε. Οχι για αδεια κυκλοφορίας.
Δες τι σου έγραψε ο dmf.
Εβγαλες νέα άδεια οδήγησης (το δίπλωμα ειναι αυτό) δωρεάν? Δεν νομίζω....

εχεις δικιο...εγω μιλαω για την αδεια κυκλοφοριας της μοτοσυκλετας.
Αδικα μπερδεψα καποιους...

aspirini
18/04/2013, 14:17
Τελικα την γλυτωσα ...σημερα πηρα ολα τα χαρτια μου χωρις κανενα προβλημα και παρεδωσα την δευτερη αδεια, σαν λαθος εκ παραδρομης..περασα και κτεο(ξερετε η πινακιδα πρεπει να ειναι σωστα περασμενη σε καθετη προς το λαστιχο θεση) οποτε σημερα ειμαι ο κυριος νομιμοτητα!!
Επαθα και εμαθα πολλα..Ευχαριστω:wave2:

foler
18/04/2013, 15:05
Ωραιος, ξεμπερδεψες...
Εγω παντως περασα κτεο χωρις λασπωτηρα με την πινακιδα απο κατω κοντα στην πισω αναρτηση που αν δεν σκυψεις καλα ορκιζεσαι οτι δεν υπαρχει!:D

aspirini
19/04/2013, 13:29
Ωραιος, ξεμπερδεψες...
Εγω παντως περασα κτεο χωρις λασπωτηρα με την πινακιδα απο κατω κοντα στην πισω αναρτηση που αν δεν σκυψεις καλα ορκιζεσαι οτι δεν υπαρχει!:D

εκει ακριβως την ειχα και εγω και με ειδωξαν...μου ειπε αν μεινω θα με περασει αλλα θα χρειαστω επανελεγχο...Ξερετε το gsxf εχει ενα πολυ μικρο φωτακι πανω απο τα φωτα του και εγω το χω βαμμενο κοκκινο και μου την ειπε μεχρι και γιαυτο!ελεος 288007

sapila racing
19/04/2013, 14:44
Ξερετε το gsxf εχει ενα πολυ μικρο φωτακι πανω απο τα φωτα του και εγω το χω βαμμενο κοκκινο και μου την ειπε μεχρι και γιαυτο!ελεος 288007

Κάλά έκανε και σου την είπε, και σε μια κανονική χώρα της Ευρώπης δεν θα περναγες με τίποτα.
Οταν βλέπουμε κοκκινο φως σημαίνει οτι βλέπουμε το πίσω μέρος του οχήματος. ;)

Κατα τα αλλα καλά την έβγαλες!

DimChios
19/04/2013, 14:44
Κάλά έκανε και σου την είπε, και σε μια κανονική χώρα της Ευρώπης δεν θα περναγες με τίποτα.
Οταν βλέπουμε κοκκινο φως σημαίνει οτι βλέπουμε το πίσω μέρος του οχήματος. ;)

Κατα τα αλλα καλά την έβγαλες!

+998

Acacius
19/04/2013, 16:23
Κάλά έκανε και σου την είπε, και σε μια κανονική χώρα της Ευρώπης δεν θα περναγες με τίποτα.
Οταν βλέπουμε κοκκινο φως σημαίνει οτι βλέπουμε το πίσω μέρος του οχήματος. ;)

Κατα τα αλλα καλά την έβγαλες!
+ όσα κι από εμένα.


Ακόμα χειρότερα, εδώ γύρω έχουμε κάτι κάγκουρες που το φως των φρένων το έχουν άσπρο-μπλε.

aspirini
22/04/2013, 00:19
Κάλά έκανε και σου την είπε, και σε μια κανονική χώρα της Ευρώπης δεν θα περναγες με τίποτα.
Οταν βλέπουμε κοκκινο φως σημαίνει οτι βλέπουμε το πίσω μέρος του οχήματος. ;)

Κατα τα αλλα καλά την έβγαλες!


+998



+ όσα κι από εμένα.


Ακόμα χειρότερα, εδώ γύρω έχουμε κάτι κάγκουρες που το φως των φρένων το έχουν άσπρο-μπλε.

Καλα μην τρελενεστε κιολας..Δεν ξερω αν εχετε δει απο κοντα gsxf το συγκεκριμενο φωτακι εχει δυναμη σαν χαλασμενος φακος....δεν το διακρινεις νυχτα απο το 1 μετρο..