PDA

View Full Version : H ANAΒΑΘΜIΣΗ ΕΝΟΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΦΑΝΑΡΟΥ



kerver0s
09/04/2013, 22:54
cool:ΜΕ Αφορμη τις οσες ανακατασκευες εχω δει σκεφτηκα να ανεβασω κ την δικια μου αν κ δυστηχως;) δεν υπαρχει πολλη φωτογραφικο υλικο λογο του οτι δεν ειχα σκεφτει οταν το εφτιαχνα οτι θα το ανεβαζα στο moto.gr287162287163 σε αυτη τη φωτογραφια βλεπουμε το μπροστινο σηστημα που προερχεται απο supra με δισκοφρενο καθως κ το μπροστινο φτερο το οποιο ειναι απο suzuki fx με αυτοσχεδια βασει στηριζεται στα καλαμια του supra ακομα για να λειτουργησει το δισκοφρενο γιατη σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να χαλασω τη μοστρα της τιμονοπλακας μ το στρογγυλο φαναρι
η τρομπα του δισκοφρενου ειναι παλι απο supra αλλα ενεργοποιητε με συρματοσχοινο κ ειναι στηριγμενη στη σωληνα του παπιου εκει που καποτε πηγενε το φιλτροκουτι (θεος συγχωρεστω).Ακομα η λαμα που χρειαζεται το στογγυλοφαναρο να συνδεει το μπροστινο συστημα με την βαση της τιμονοπλακας ειναι φτιαγμενη κ αυτη στο χερι (τι τραβαμε εμεις οι μεταλλεργατες) εχει χρησιμοποιηθει λαμα 5 εκατοστων καθως κ η κολλησεις ολες ειναι απο ηλεκτροδιο 7018 καθοτι το ηλεκτροδιο εχει τις καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες απ ολες τις μεθοδους συγκολλησεων .Αξιο αναφορας ειναι κ ο αξωνας(σωληνας) που εχει ο σταυρος δεν ειναι αυτος που εχει το supra k σε καμια περιπτωση δεν θα το κραταγα διοτη οι περισοτεροι για να κουμπωσουν το σταυρο πανε κ τον τορνηρουν με αποτελεσμα να αδηνατηση κ σε μια γερη λακουβα να σπασει ετσι χρησιμοποιηθηκε αυτος που εχει το στογυλοφαναρο κ κολληθηκε επανω στο σταυρο του supra με καποια προσθηκη που φτιαξαμε στον τορνο βεβαια το ιδανικο για οποιον αντεχει το κοστος ειναι να κατασκευασει καινουργιο αξωνα απο πιο ενισχυμενη σωληνα

pits1
09/04/2013, 23:49
τις πατεντουλες του τις εχει ετσι?? αθανατο ελληνικο δαιμονιο....χρωματακι σενιο κινητηρας μαμα??

kerver0s
10/04/2013, 10:09
χαχαχα κινητηρας μαμα οχι ακριβως....μπαμπας θα ελεγα του δικου μου εργοστασιου..... 287185 καποτε ηταν με τρεις ταχυτητες τωρα ομως με 4ης καθως εχει φορεσει 90αρι στροφαλο με 25αρι κομβιο οχι με 23 πιστονι 54μμ Aasa το οποιο βγενει απ το εργοστασιο full bobe αλλα εχει φτιαχτει στον τορνο ημιμπομπε για να ρυθμισουμε κ τη σχεση συμπιεσης να μην μας χτυπαη πυρακεια επιλογη κυλινρου παλι Αasa απο μαντεμι παντα κ οχι απο αλουμινιο συνεχιζουμε κεφαλι astra με ροΪκη εξελικη (ανηγμενος αυλος εισαγωγης εξαγωγης )
καθως κ εκεντροφορο faito 4ου σταδιου...αξιζη να σειμειωθη οτι κ η φλαντζα καυσευως ειναι κατασκευασμενη απο kevlar k χαλκο για να μην εχουμε τυχον απωλειες.καρμπυρατερ μικουνι 24 μας υπρκαλυπτη.τρομπα λαδιου ενα μεγαλο κοματι στη ιστορια των μετατροπων παιζει ρολο κ η πιεση λαδιου ετσι αν αφηνα την τρομπα λαδιου που εχει σαν 50αρι θα καταστρεφοταν κοκορακια εκεντροφορος καδενα κ αλλα λογο ελιπης λιπανσης η καλυτερη λυση ειναι η takegawa k αξιζει λογο οικονομικου ομως αρκεστηκα προς στο παρον στην τρομπα του astra k στο κοντινο μελον βλεπουμε τωρα απο επιλογη εξατμησης πηγα στη dragon. 287188 μια ακομη φωτο απ τις λιγες που εχω κατα την ανακατασκευη του

notakos600
10/04/2013, 10:19
''...Αξιο αναφορας ειναι κ ο αξονας(σωληνας) που εχει ο σταυρος δεν ειναι αυτος που εχει το supra k σε καμια περιπτωση δεν θα το κραταγα διοτι οι περισοτεροι για να κουμπωσουν το σταυρο πανε κ τον τορνιρουν με αποτελεσμα να αδυνατισει κ σε μια γερη λακουβα να σπασει... ''

Τα έγραψες όλα, πολύ όμορφο και δυνατό το παπάκι. :beer:

kerver0s
10/04/2013, 22:35
287296 εδω εχουμε φαναρι shark με led το οποιο θα ξανα ανεβασω φωτο σε σκοταδι για να δουμε κ τη δουλεια του φωτισμου καθως κ με βαση πινακιδας που εχω προσθεσει inox:)

kerver0s
10/04/2013, 23:18
nihristo προσεχως θα ανεβασω κ αλλες φωτο κ θα αναφερθω κ θα ανφερθω κ σε αλλα θεματα

kerver0s
13/04/2013, 11:00
287492 εδω ο μηχανισμος που εχω φτιαξει ωστε να ενεργοποιηται η τρομπα του δισκοφρενου με συρματοσχοινο

pits1
13/04/2013, 16:31
cool!!!

kerver0s
12/07/2013, 21:48
295403 εδω εχουμε κ το ψψυγειο λαδειου που συνοδευται με τρομπα λαδιου της takegawa

motomaniac
12/07/2013, 21:59
2 πραγματα μονο θα πω αν κι εχω κι αλλα... η αντλια λαδιου που εβαλες δεν εχεις καμια απολυτως διαφορα με την μαμα απο το 50αρι. ο λαιμος ετσι που το εκανες σπαει πιο ευκολα. οι φτιαχτοι στον τορνο σπανε επισης. η καλυτερη επιλογη ειναι απο crypton που εχει μονο ενα χιλιοστο διαφορα αν θυμαμαι καλα. και παραμενει μαμα.τελειο θα ηταν αν εφτιαχνες καποια σφηνωτη προσθηκη ετσι που με το σφιξιμο των πανω παξιμαδιων να σφιγγει πιο πολυ. ετσι θα γλιτωνες την κολληση. η οποια δεν ειναι η καλυτερη που υπαρχει.

motomaniac
12/07/2013, 22:29
τρομπα λαδιου ενα μεγαλο κοματι στη ιστορια των μετατροπων παιζει ρολο κ η πιεση λαδιου ετσι αν αφηνα την τρομπα λαδιου που εχει σαν 50αρι θα καταστρεφοταν κοκορακια εκεντροφορος καδενα κ αλλα λογο ελιπης λιπανσης η καλυτερη λυση ειναι η takegawa k αξιζει λογο οικονομικου ομως αρκεστηκα προς στο παρον στην τρομπα του astra k στο κοντινο μελον βλεπουμε 287188 μια ακομη φωτο απ τις λιγες που εχω κατα την ανακατασκευη του

τι να πω.. αμα δεν ξες εσυ τι φορας εγω τι να σχολιασω?

motomaniac
12/07/2013, 22:40
χρειαζεσαι και οφθαλμιατρο ετσι?

motomaniac
12/07/2013, 22:48
στη φωτο τα ξαναλεμε προσεχε ομως μη φανεις ασχετος


ρε ανθρωπε πας καλα? εκτος του οτι ξεχνας τι γραφεις δεν ξερεις η δεν βλεπεις η δε θελεις να δεις τι εγραψες εσυ ο ιδιος...

SHOOTER045
13/07/2013, 11:51
διαφωνιες μηχανικων????????????

motomaniac
13/07/2013, 12:10
διαφωνιες μηχανικων????????????

οχι απλα λεει οτι εβαλε αντλια astrea και μετα μου κανει διαλεξη για την takegawa που δεν μας ειπε οτι φοραει...